Rinso DE2-minuten- KOOKMEIHODE MAANDAG 8 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 OP VRIJZINNIG SPOOR „De rede van den voorzitter oogstte bij de Vergadering levendige instemming"; zoo iezen \v,ij in een persverslag. Nu, dat ge beurt meer. In elk geval komt men deze mededeeling gedurig tegen. Ze trok thans onze aandacht, omdat ze betrekking had op een rede van den voorzitter der Nederlancl- sche Beweging voor Eenheid door Democra tie, ter laatste jaarvergadering gehouden. Deze beweging verheugt zich nog steeds in groote belangstelling en zonder haar be staansrecht te erkennen, willen we gaarne toegeven, dat zij in de weinige jaren van haar friseche actie nuttig werk heeft ge daan en menigeen de oogen heeft geopend voor het groote gevaar van het nationaal- sociali6me. Evenwel, hierin ligt reeds op gesloten, dat haar ai-beid een negatief ka rakter droeg en moest dragen. Want dat is altijd het geval, als personen van zeer on derscheiden geestelijk beginsel samenstem- men in afweer van een bepaald kwaad. Daarom hebben wij dan ook van meetaf gezwegen en om die roeien konden wij aan sluiting bij deze beweging niet aanbevelen. Immers, zoo betoogden wij, wanneer E. d. D. positief inhoud ,en gestalte aan haar stre ven wil geven, dan gaat het principe spre ken en dan valt de eenheid in duigen. Dit oogenblik schijnt steeds meer te nade ren. Want de leiders van E. d. D. zijn te 'ernstige menschen om vrede te kunnen heb ben met een program zonder positieve be- teekenis. Blijkbaar zooht de voorzitter daar naar op de laatste bijeenkomst en hij kreeg yeel bijval uit de vergadering. Begrijpen wij het verslag van zijn rede v/el, dan zit er meer hervormingsdrang in ons volk, dan de verkiezingsuitslag schijnt aan te geven en is ons volk minder tevre den met het beleid van dit kabinet, dan b.v. 'de reohtsche pers over 't algemeen denkt. Voorts betoogde de voorzitter, dat de pro bleemstelling van onze dagen niet meer klopt op de politieke groepsindceling; vrij juist vertaald wil dit zeggen: weg met de coalitie! Er moeten nieuwe paden bewan deld worden; Christendom en socialisme kunnen en zullen elkaar ontmoeten. Het verbaast ons niet, dat dergelijke stem men in E. d. D. opgaan; de groote massa van hen, die met deze beweging sympathi- seeren, komt uit vrijzinnige kringen, en de enkele man van Christelijken huize, die hier verdwaald is geraakt, droomt ook al van een kabinet op breede basis en verzet ting der oude palen. Niet de tegenstelling bpenbaring of rede moet de scheidslijn trek ken; de antithese, democratie of dictatuur rol beslissen. Het eert de mannen van E. d. D., dat zij thans ernstig zoeken om het begrip demo cratie inhoud te geven; het resultaat van hun onderzoek blijkt nu reeds niets anders te kunnen zijn dan een politieke concen tratie welke met de positieve Christelijke beginselen geen rekening houdt Al vindt tie redo van den voorzitter dan ook harte lijke instemming. PRINSESSEVERJAARDAG A.B. VAN DE „NIEUW AMSTERDAM" Met een opgewekt feest aan boord van de .„Nieuw Amsterdam" van de Holland-Ame- rika-lijn heeft de afdeeling New-York in het Algemeen Nederlandsch Verbond den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana, op 1 Mei, gevierd. Er was een uitgebreide maal tijd, waaraan eenige honderden Nederlan ders aanzaten. Er zijn vaderlandslievende toespraken gehouden, het volkslied is uit .volle borst gezongen en er heerschte op 'dit stukje drijvend Nederlandsch grondge bied een uiterst prettige stemming. FONDS VOOR EEN ZEILEND SCHOOLSCHIP In de Zaterdagmiddag te' s-Gravenhage gehouden vergadering van de nationale ver- eeniging „Het zeilend schoolsohip" is een fonds gesticht tot het bijeenbrengen van de noodige gelden voor het bouwen van een schoolschip. Kunst en Wetenschap De muziek in de samenkomsten der gemeente Het orgel moet niet de aandacht afleiden maar opleiden De jaarvergadering van de Vereen, van Organisten bij de Geref. Kerken UTRECHT, 8 Mei. De Vereen, van Or ganisten bij de Gereformeerde Kerken, hield Zaterdagmiddag haar achtste algemeone ledenvergadering te Utrecht. Was er ver leden jaar een, helaas mislukte, excursie uitgeschreven naar het aantrekkelijke orgel in de Nieuwe Utrechtsche Gereformeerde Tuindorpkerk, than6 had men aan de ver gadering, na den maaltijd, een conceit op dit orgel verbonden, dat meer de aandacht trok dan het uitstapje van het vorige jaar. Van de vereeniging-technische zaken ter vergadering behandeld, vermelden wij, dat er op 1 Mei 260 leden geteld werden. Dc penningmeester moest een kastekort van f 124.02 vermelden, wat een verbetering be- teekent bij het vorige jaar, toen het onge veer f188 bedroeg. De ontvangsten van de vereeniging bedroegen dit jaar f3741 88. De wenschen van het bestuur zijn om orgclbouwstudieclubs op te richten (pion gaf reeds een beknopte schets voor den orgelbouw uit ten behoeve van zelfstudie voor de examens der vereeniging); men denkt aan de uitgave van een rhvthmisch koraalboek voor de Goref Kerken; ten slotte 2oekt men naar uniformiteit in den speel- tafelbouw. Als bestuurslid werd de secretaris, dc heer R. Huizenga (Rijswijk), herkozen. Ds Hoorweg, Geref. uredikant te Haar lem, kreeg daarna gelegenheid zijn onder werp in te leiden, getiteld: De muziek in den Beredienst Spr. vangt aan met nadruk te leggen op de principieele zijde van dit vraagstuk. Velen meenen, dat het orgel alleen maar behoeft te begeleiden en het rumoer in dc kerk met den mantel der welluidendheid moet bedekken. Daartegen stelt spr.: het brenge een stemming van rust en eerbied in de kerk. Men vatte de muziek in de kerk niet te nuchter op. Dr Kuvper beroept zioh op de Schrift als hij in „De Eeredienst" zegt, dat de schoon heid niet straffeloos in den eeredienst is te negeeren. Met den dag wordt 't duidelijker, dat wij in de muziek voor den eeredienst met een principieele kwestie hebben te De Liturgische Kring (in de Ned. Herv. Kerk) begon in 1923 met haar uitgaven en in 1937 verscheen het „Handboek voor den Eeredienst". Prof. Dr G. van der Leeuw wjst daarin aan het orgel een eigen, wezenlijke plaats toe. Het moet niet slechts het zingen begeleiden, maar het moet dit dragen. De muziek moet uitdrukking geven aan wat in woorden niet te zeggen is. Zij moet (vooral door het orgel) alle deelen van den eere dienst met elkander verbinden. In den laa.t- sten tijd wordt, ook door iprof. van der Leeuw, het pleit gevoerd voor herinvoering van koor en orkest in den eeredienst, waar door, als bij Bach, de organist weer cantor wordt. Hij vraagt ook weer aandacht voor het knapen- ey mannenkoor. Op zichzelf, aldus Ds Hoorweg, lijkt dit alJes niet onaardig. Maar wij zullen het niet verstaan als wij het wezen en den achter grond niet begrijpen. Hier wordt de muziek het uitdrukkingsmiddel van het irrationeele Prof. van der Leeuw wij6t steeds naar Rudolf Otto, die langs phenomenologisghen weg en door het bewustzijn van het lumi neuze en het fascineuze (mysterium tre- mendum) het standpunt verdedigt dat eere dienst aanraking is met het Heil. In dezen eeredienst zwijgen allen, alleen het orgel spreekt Prof. van der Leeuw gaat echter niet zoo ver, dat hij de prediking uit den eeredienst zou vallen missen, want muziek ipredikt niet. De gemeente heeft bovendien aan de prediking behoefte. Spr. ziet hierin den achteruitgang van de Kerk in het bui tenland, dat men daar van de preek slechts een Zondagsblad-meditatie heeft overge houden. Toch kent Prof. van der Leeuw aan de muziek de belangrijkste plaats in den eere- Een niet alle daagsche foto van minister Slotemaker de Bruine. Zijne Excel lentie tracteert eenige jongensdie hem namens een Wassenaarsche school op zijn ÜQsten verjaardag^ bloemen kwamen aanbieden, op koekjes dienst toe. Hij spreekt zelfs van het sa:ra- mcnteele wezen van de muziek en van '<e ambtelijke taak van muziek en organist In verband met deze irrationeele functie van de muziek, vijst spr. op de ontwikke ling van de theologie in de laatste 20 tot 30 iaren en van de politiek. Het wordt steeds duidelijker, dat wij hier t.o.v. de muziek, met een volop principieel vraagstuk te maken hebben. Spr. geeft dan enkele grondslagen om van daaruit het vraagstuk te benaderen: 1. Onderzoek van eigen beginselen uit wat eeredienst eigenlijk is. Calvijn stelde den eeredienst als een ontmoeting van God met Zijn volk, en- de groote denkers van alle eeuwen doen daar niets aan af. Een ont moeting echter onder de drievoudige amb telijke leiding, door Christus zelf ingesteld; 2e. De officieele liturgie van de Kerk is een tweezijdige handeling: èèn van Gods zijde en èèn van den kant der geloovigen. In den Geref. Eeredienst is de liturgie zich gaan concentreeren in den Dienaar des Woords, die zijn taak van den Grooten Liturg ontving, en die namens God optreedt. Maar de Gemeente is niet uitgeschakeld al is haar deel beperkt tot zingen en offeren. De vraag is wel, of niet meer activiteit ge- wenscht is, bijv. in een gemeenschappelijke schuld- en geloofbelijdenis, of in responso ria (Van der Leeuw). Er is echter in den Geref. Eeredienst samenwerking tusschen Dienaar des Woords en Gemeente De plaats van de kunst Ds Hoorweg stelt vervolgens de vraag, welke plaats de kunst in den eeredienst behoort in te nemen. In den regel zoe>kt men naar de verhouding tusschen muziek en eeredient. Dit deed Kuyper, en nu doel het Van der Leeuw. De kunst wil alles regeoren cn wil ook de religie ringeloorcn. Zij verdraagt de religieuze banden niet, wil zich saeculariseeren en zichzelf tot religie verheffen. Maar hierin wil Prof. van der l.eeuw een wijziging brengen. Spr. meent te moeten zien naar het onder scheid tusschen het dienen op het geloofs- terrein, en op alle andere gebied. Op het terrein van het dagelijksch leven is men echter anders religieus bezig (dan is n.l. het religieuze de achtergrond en de draag kracht) dan in het geloofsleven (dan is de religie doel en komt al het andere op de tweede plaats). Staat het geloofsleven op den Dag des Heeren in het middelpunt, dan staat de kunst niet als meerdere boven de andere terreinen. Wij zijn in den eerediens! ook sociaal en economisch, taalkundig en reohtskundig en zedelijk bezig. Zoo zoeken wij ook naar Gods eischen voor de aesftlie- tica Daarin is de muziek geen voorgetrok- kene op de andere kunsten. Voor gebouw, preek, zang en orgelspel gelden even strenge eisdhen. Maar er zij geen kunstbeoefening. Wij dienen in den eeredienst in het bijzon der den Heere. Zoo gezien heeft de muziek een onder geschikte functie in den eeredienst. Is er dan plaats voor het orgel? In geen ge val krachtens de beginselen van Prof. van der Leeuw, al Is de beteetkenis van de taal der muziek niet te ontkennen. Velen echter verstaan deze taal niet, en wel die der andere kunstvormen. Muziek is een zeer gepaste on* tourage voor de samenkomsten der gemeente. Wat is kunst anders dan een openbaring der schoone evenredigheid. En waar is die meer op haar plaats dau waar de harmonie tusschen God en mensch hersteld is? Zij is niet iets ambtelijks. Zij is ook geen surrogaat. Muziek in den zin van het irrationeele is een gevaar en kan op 't pad der heidensche mystiek voeren. Op de/e gronden is het orgel nooit aanvaardbaar in 'den eeredienst. Doch op grond van praktische redenen wel, al zou het ideaal zijn als het zingen zonder begeleiding zou kunnen. Laat er een inleiding zijn, maar laat het zingen alLeeu zingen blijven. In de muziek ligt een medewerkende schoonhcidsfactor; zij moet de harmonie meehelpen scheppen en verwezenlijken om Christus te ontmoeten. De taak van het orgel Het orgel moet slechts dienstbaar zijn aan den eeredienst; het moet de aandacht niet afleiden, maar opleiden. De organist mag niet mediteeren; hij moet de aandacht leiden op den eeredienst en niet op zichzelf. Dit stelt eischen aan de kerkmuziek, welke door een vrome bescheidenheid gekenmerkt moet worden. Het orgel is voor den eere dienst zoo geschikt daar het niet kan vibree- ren (behalve de verfoeilijke tremolo) en daar het gebonden is aan de registratie, waardoor geen plotselinge overgang van uiterst forte tot uiterst piano of omgekeerd mogelijk is. (Spr. zag hier de moderne mo gelijkheden van combinatie-knoppen en goneraal-crescendo-trede voorbij. Red.). Men registreere niet te veel tijdens een be geleiding! Referent voert een pleit voor eigen ker kdijken stijl en wil cultische eischen aan de kerkmuziek voorschrij ven. Wenscht ook een teruggrijpen naar de kerktoonsoorten en vraagt uitdrukking in den stijl van dezen tijd. Prof. van der Leeuw zegt terecht: stijl is een levensvorm. Do opbouw van een eigen kerkmuziek ls voor heel weinigen weggelegd. Het hestel len van werken voor streng kerkelijk ge bruik, zoo besloot Ds. Hoorweg zijn bijzon der belangrijke inleiding, is niet met aesthe- tische eischen in strijd. Na een korte pauze volgde een bespre king, waarna de voorzitter der vereen., de heer Jac. Kort (Amsterdam), den inleider dank zegde. De vergadering werd met dankgebed door Ds. Hoorweg gesloten. Ryksen. De weergave van de kleuren is subliem. Na een vertooning van de glazen in hun geheel, volgden van diverse ramen bijzondere fragmenten, inzonderheid die waarin de portretkunst -.er oude meesters tot volle uiting komt. Van het prachtige raam ,Het ontzet van Leiden" liet men de figuur van Willem de Zwijger zien. dat wel licht het mooiste portret van den Vader des Vaderlands is. Bij een gewoon beschouwen der ramen, dus in de kerk zijn de afstan den, die de bezoeker scheiden van het glas nogal groot. Beziet men z via de projectie- lens, dan staat men vaak verbaasd over het nieuwe dat men dan telkens ontdekt Hoe wel wij vele malen reeds in stille bewonde ring het machtige kleurenspel en de fijne schilderingen in de kerk hebben gadegesla gen, zoo was deze hernieuwde bezichtiging, maar nu op het witte doek een buitenge woon genot. CHR. NATUUR- EN GENEESKUNDIGEN Be Christelijke Vereeniging van Natuur- en Geneeskundigen in Nederland hield haar voorjaarsvergadering op Zaterdag in liet Natuurkundig Laboratorium der Vrije Uni versiteit te Amsterdam onder voorzitter schap van Dr J. F. Reitsma. Herkozen werden de heeren: Dr J. H. Landwehr als secretaris en Dr R ij k Kramer als lid der Redactie van het Orgaan. Als nieuwe leden werden gekozen Mr. H. M. B u r arts te Amsterdam en de heeren: F. B a- rendregt, nat. phil. docts te Amsterdam, G. Dek k.e r, arts te Leeuwarden, Dr J. ten Kate, chirurg te 's-Gravenhage, A. A. de Koning, arts te Vlaardinger-Am bacht, J. de Kuiper, arts te Hilversum, C. W. Rietveld, arts te Papendrecht, Dr A. W. C. van V e e 1 e n, arts te Dïachten, Dr J. E. Verveen, arts te Loosduinen. Hierna hield Prof. Dr B. C. P. Jansen een voordracht over: Onderzoek over rachi tis met behulp van radio actieve Phosphoren als indicator. Na de pauze volgde demon stratie van Prof. Dr G. J. Si zoo over kunstmatige radio-activiteit. Namens «en daartoe aangewezen commissie deed Dr J. Hekman enkele mededeelingen inzake het Prot. Christelijk Artsenblad. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. DE KLEURLICHTBEELDEN VAN DE „GOUDSCHE GLAZEN" Men schryft ons uit Gouda: Vorige week zyn wy in de „Kleine Kerk" aan de Peperstraat getuige geweest van de eerste publieke vertooning van een serie lantaarnplaatjes van .de Goudsche Glazen". Voor het geheel hebben wij slechts één woord: het was schitterend. Wat de foto techniek in dezen bereikt heeft is inderdaad bewonderenswaardig. De toelichting van een en ander werd verzorgd door Mr.i TUSSCHEN AMSTEL EN IJ Restauratie Oude Kerk. „Onze- Lieve-Heer-op-zolder". Het Heerenboekje. (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Vóór mij hangt ee fraaie afbcelc.ing van de Oude Kerk op het Oude Kerks- plein, Amsterdams oudste monument Het bouwwerk da teert reeds van begin der 14e e en dat na „tand des tijds" moet worden gevreesd, zal uiemand verbazen. Lang kan het duren eer op zulk een zorg wekkend verschijn sel de aandacht wordt gevestigd nog langer vóór mer naar de waarschu wende stem gaat luisteren en er over begint te denken zulk een eerbiedwaardig Godshuis te restau- reeren. Dat laatste is de bedoeling van genoe plaat mij toegezonden door het „Comité van Vrienden der Oude Kerk", waarvan de bur gemeester eere voorzitter is en Prof. Brug- mans, de bekende historicus, voorzitter. Menschkundig is de naam van het Comité gekozen. Niet alleen de vele leden van het Comité mogen geacht worden tot deze vrien den te behooren. Terecht wordt veronder steld, dat de meeste vrienden diet tot het Comité behooren. En zoo wordt dan nu een algemeen be roep gedaan op stad- en landgenooten om voor de hoog noodige restauratie van de Oude Kerk een flinke som gelds bijeen te brengen. Een streven dat allerwege sympa thie zal ontmoeten. Van Rijkswege wordt f 16.000 beschikbaar gesteld, maar dit op zichzelf belangrijk bedrag is slechts het kleinste deel van hetgeen voor een eenigs- zins behoorlijke restauratie noodig is. Het secretariaat van het Comité is bij Ir. H. Voorham, Brouwersgracht 47, alhier. Op het bekende koorhek van de Oude Kerk staat het opschrift: ,,'t Misbruik, in Godes Kerk allengskens ingebracht, ls hier weer afgedaan in T jaar zeventig en acht". Een zinspeling op de „Alteratie" van 1578, toen de Spaaschgezir.de magistraat met haar aanhang de zoo schrikkelijk misbruikte macht moest prijsgeven. Met het optreden van de Reformatie is toen ook de Oude Kerk gezuiverd van het Roomsche misbruik. Dat „misbruik" is later weer ingeslopen. Niet in de Oude Kerk of in een der andere bedehuizen. Neen, in z.g. „schuilkerken", war de Roomsahgezinden, gelijk later ook de Remonstranten gedurende betrekkelijk korten tijd, steelsgewijze hun eeredienst waarnamen. Zulk een schuilkerk was de R.K. Kerk ,,'t Haantje" aan den O. Z. Voorburgwal hoek Heintje Hoekfcteeg. Omdat de mis daar in alle stilte moest worden bediend, kreeg het schuilkerkje boven in het hooge Koop manshuis den bijnaam „Onze-Lieve-Heer-op- zolder". Ook toen Rome niet meer bevreesd be hoefde te zijn voor een inval van den schout met zijn rakkers hetgeen trouwens slechts een hoogst enkele maal gebeurde en dan nog zonder schade voor leven en goed der Roomschgezinden heeft men van de ver maarde schuilkerk nog heel lang gebruik gemaakt Eerst ruim 50 jaar geleden, toon de St Nicolaaskerk aan de Prins Hendrik kade in gebruik werd genomen, nam men voor goed afscheid van deze typische plaats voor den Roomschen eeredienst En nu is in de afgeloopen week het oude schuilkerkje, sedert een halve eeuw aange duid als Museum „Amstelkring", opnieuw in gebruik genomen. Ook hier was het een kwestie van restauratie, hoewel van vri scheiden omvang. Een groot en deftig gezelschap eenoodig- den was aanwezig, toen de bisschop van Haarlem het museum heropende. Minister Slotemaker de Bruine heeft bij deze gelegen heid o.m. terecht gewag gemaakt van de verdraagzaamheid onzer Protestantsche va deren, die hun Roomsche medeburgers oog luikend lieten begaan. Een onzer tegenwoor dige .schepenen", wethouder Boekman, ver eerde den voorzitter van de stichting, die het museum beheert, den heer W. J. R. Dreesmann, met de zilveren ipedaille van do stad Amsterdam. AANSTAANDE HUISVROUWEN VERRUKT OVER WETENSCHAP HELPT DE AANSTAANDE HUISVROUW Tegenwoordig ziet de aanstaande huisvrouw niet meer tegen wasdag opl De scheikun digen in ons laboratorium te Vlaardingen hebben een schitterende uitvinding gedaan de snelste, gemakkelijkste en veiligste wasmethode, die ooit ontdekt is. Om deze ideale methode te vinden, hebben ze was goed behandeld op alle mogelijke manieren. „Rinso maakt het goed het helderst", zeiden ze. „Nu zullen wij Rinso ook nog geschikt maken om te koken". Welkom nieuws voor aanstaande huisvrouwen voor alle huisvrouwen I NIEUWE WASKRACHT ONTDEKT Onze scheikundigen ontdekten een wonderlijke nieuwe waskracht. Die gaven ze aan Rinso. Het resultaat? Een ,,2-Minuten-Kookmethode". Door deze nieuwe kracht ontwikkelt Rinso een over vloed van werkzaam, reinigend schuim. U zet het goed*'s avonds gewoon in de week en kookt het de volgende dag in Rinso. 2 Minuten koken is voldoende. U kan het langer koken, als U wil, maar nodig is het niet. WASDAG GEEN PLAAG MEER Natuurlijk! U behoeft geen uren meer in een dampige atmosfeer te blijven Boenen is nu over bodig. Het overvloedige schuim van Rinso dringt in het weefsel en trekt al het vuil er uit. Het goed wordt volkomen wit, omdat het ook volkomen schoon is. Daardoor wordt goed, gewassen in Rinso, volstrekt niet geel. BESPARING VAN GASVERBRUIK „Ik kook het goed maar 2 minuten", zegt de huis vrouw. „Bedenk eens, hoe weinig gas ik dan ver bruik. Dit betekent natuurlijk, dat ik geld bespaar. Ik voel me zo trots als ik mijn was aan de lijn zie hangen Hij is zo prachtig witl Ik heb nu niet al leen tijd om op wasdag uit te gaan, maar ook het geld. dat ik nu op gas hespaar, kan ik uitgeven voor mijn liefhebberijen I" „RINSO IS AL, WAT IK NODIG HEB." Hier is een huisvrouw aan het woord, die het eens is met onze technici. De scheikundigen zeggen „In één pakje Rinso zit genoeg reinigende kracht voor een hele gezinswas." Het is onnodig, geld uit te geven voor extra wasmiddelen. Rinso maakt het wassen zo eenvoudig. Zij doet al het zware werk voor U. Geen wonder, dat de aanstaande huisvrouw i nieuwe Rinso een ideaal wasmiddel vindt. gm DE NIEUWE WAST ZONDER VERDERE HULP Een derde historische representant, die ik ditmaal op mijn weg: ontmoet, is het „Hee- reniboekje". Dezen titel lezende, zou men kunnen denken, dat wij hier ter stede ook een „Damesboekje' rijk zijn, doch dat is niet zoo. Het Heerenboekje is een „naamwijzer en adresboek van de leden van het bestuur van Amsterdam en van de gemeente-ambte- naren, de leden van de burgerlijke instel ling voor maatschappelijken steun en voorts van de rechterlijke macht, van de kerkge nootschappen. Godshuizen, liefdadige instel lingen, van liet Ministerie, de Staten-Gene- raal. het Provinciaal Bestuur en van vele Rijks- en andere officieele en semi-officieele instellingen, commission en vereenigingen." Wie dus in dit boekje vermeld staat, wordt geacht tot de „heeren" te behooren. Er loopen wel eenige ..als heer gekleede per sonen" deze term dan opgevat in gunsti- gen zin onder door, maar dat ligt aan het democratisch karakter van onzen tijd. Het oudste complete Heerenboekje dateert van 16S0, dat voor 1939 is voor de 104de maal gedrukt en uitgegeven in opdracht van B. en W. Het telt niet minder dan ruim 600 compres gedrukte bladzijden, zoodat de weer in eere herstelde ouderwetsche titel „Hee renboekje' van prijzenswaardige bescheiden heid getuigt De lange, hierboven vermelde ondertitel is pok niet meer van onzen tijd. Maar uit een oogpunt van „monumenten zorg" is de uitgave te roemen. En natuur lijk nog meer vanwege haar practisch nut FRISO. Van den gevel van het Oude Raadhuis te Rotterdam is aan de zijde van de Hoogstraat een brok metselwerk van en kele tientallen kilo's op straat gevallen. Wonder boven wonder werd in de op Zaterdagavond zoo drukke winkelstraat niemand geraakt. AMSTERDAM, 8 Mei. Een vaste logeer gast van een klein hotel aan den Nieuwen- dijk begaf zich enkele dagen gelerl n naar België, om daar een betrekking te zoekeun. Toen hij terugkwam, vernam hij van den hotelhouder, dat zijn vriend, met wien hij samen een kamer bewoonde, intusschen plotseling verdwenen was, zonder nader adres achter te laten. Onmiddellijk toen de betrokken logeergast dit hoorde, kwam er een vaag vermoe len in hem op, dat zijn vriend van zijn afwezig heid gebruik had gemaakt om een kistje, dat f 400 inhield en op dc kamer stond, mede te nemen Inderdaad bleek dit som bere vermoeden niet ongegrond te zijn. De politie heeft thans de taak op zich ge nomen èn den vriend èn 't geld op te sporen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN In het St. Anthoniusziekenhuis to IJ m u 1- d e n is overleden de 50-jarige W., uit Alk maar, die Donderdag op den Rijksstraatweg bij Santjwort met zijn motorrijwiel in bot sing kwam met een auto en daarbij o.m. een schedelbasisbreuk opliep. KANOVAARDER VERDRONKEN ZUILEN. 8 Mei. Zaterdagmiddag is do lS-jarige W. M.. wonende aan het Ondieo te Zuilen, met zijn kano in het MerweJe- kanaal ter hoogte van de rubberfabriek te Maarssen omgeslagen cn verdronken. De jongeman liet zich door een sleep mee trekken. waardoor de kano slagzij maakte en ten slotte omsloeg. KNAAPJE AANGEREDEN EN ZWAAR GEWOND Te E 11 e n is de 8-jarige J. J toen hij op de Markt aldaar wilde oversteken, om naar zijn kameraadjes te gaan, door een auto. be stuurd door mej. D., uit Willemstad, gegre pen en tegen den grond geworpen. Met »cn ernstige schedelbasisfractuur is het knaapio opgenomen en naar het ziekenhuis te Etten overgebracht Zijn toestand is zeer zorgelijk, BREDA, 8 Mei. Zaterdagmiddag is in de Marathonstraat te Breda het 5-jarig doch tertje der familie F uit de Turfstraat, dat op het trottoir meeliep met een met *n paard bespannen wagen, gestruikeld Het kind viel zoo ongelukkig, dat het met hei hoofd tusschen den trottoirhand en een wiel van den wagen werd bekneld. De schedel werd daarbij zoo ernstig ingedrukt, dat dc kleine op slag dood was. SCHAKEN De internationale zeskamp De uitslagen van de eerste twee ronden van de internationale zeskamp luiden: N. CortleverJ. H. C Fontein 01 S. Flohr—S. I-andau afgebroken in vrij wel gelijken stand. J. H. C FontemDr M. Euwe 01. S. LandauSzabo y2V2. N. Cortlever—S. Flohr afgebr. In betere stelling voor Flohr De stand luidt: 1. Dr M. Euwe 1 punt plus 1 afgebr. partij. 2 J. H. C Fontein 1 pnt 3. en 4 Landau en Szabo beiden U punt plus 1 afgebr. partij. 5. Flohr 2 afgebr. partijen. 6. Cortlever 0 pnt plus 1 afgeèr. partij,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5