KERK EN ZENDING AEG L. W. Schilperoort Een oproep tot gerechtigheid MAANDAG 8 MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Almelo, D. Bdesrna te Dro geham.. Bedankt: Voor Barendrecht en voor Ede, H. Visser Wz. te Bunschoten. Voor iVlaardiogen, D. Driessen te Rotterdam-Zuid. NED. HERV. KERK Vijftal: Te Nijmegen (vac. Ramshorst), H. J Drost te Aallen, J. v. Dijk te Olden- zaal, J. de Geus te Beuningen, M. N. W. Smitt te Zwolle en D. J. Vossers te Vlissin- gen. Bedankt: Voor Koog-Zaamdijk (Evang.) P. A. Tichelman, pred. te Batavia. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Nieuwleuzen, .Wassink te Bruchterveld (Ov.). BAPT. GEM. Drietal: Te Almelo, J. Louwe te Gro ningen, J. W. Weenink te Stadskanaal e: Reiling te Hengelo (Ov.). BEROEPBAAR Het Frov. Kerkbestuur van Overijssel heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. H. kerik toegelaten den heer F. D. Emous te Amsterdam, cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en dat van Noordholland de hee- ren J. Germans en J. A. A Is feit, allen cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De heer M. C. K o o 1 e, theol. cand. tot den H. D. stelt zich beroepbaar in de Ned. H. Kerk. Adres: Zacharias Jansestraat 32buis, Amsterdam (Oost) tel. 54245. Toegelaten tot de Evangeliebediening ir de Ned. Herv. Kerk door het Prov. Kerk bestuur van Noordholland is de heer C. P. van An del, cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Zijn adres is Molengrachtslraat 70, Breda. Hij is bereid een hulpprediker- schap op zich te nemen. afscheid, bevestiging, intrede Delft Na 'bevestigd te zijn door Ds. J. de Wit van Leiden, die sprak over Jes. 14 32, heeft Ds. F. J. Pop, gekomen van Hees, gister- VRAAGBAAK voor CHRISTELUKE INSTELLINGEN y ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen VAMPYR STOFZUIGERS -Ijt op aanvraag Ook In huurkoop Hek - en Rasterwerken Vogelenzang (N.-H.) Fa.C.A.Ruigrok en Zn. Technisch-Bureau voor Centrale-Verwarming Warmwater-Voorziening SLICHERSTR. 16a-18 'S-GRAVENHAGE TELEFOON 113338 1887 50 1937 ELECTRISCHE INSTALLATIES OP ELK GEBIED M.V GROENEVELD V D POLLtCo's ELECTROTECHNISCHE FABRIEK Opgericht 1 Semplember 1887 ROTTERDAM AMSTERDAM WORMERVEER Techn. Installatie Bureau „ROTTERDAM" Centrale Verwarming Sanitair ROTTERDAM Tel. 37302 MAASSLUIS Tel. 159 Vertegenwoordiger te Venlo Tel. 2886 Vertegenwoordiger te Vlaardingen Tel. 526 Vertegenwoordiger te H. HOLLAND Tel. 25 Elecirische Aardappelschil- en Groentensnijmachines Luxe uitvoering. Ladgste prijzen Tevens Gietwerk volgens model en tekening ook bewerkt Fa MUNCKHOF JOOSTEN Machinefabriek Ijzergieterij TELEFOON 204 BAARLO (L) Hörchner Göizen Afdeeling Assurantiën Alle Assurantie adviezen zoowel voor U persoonlijk, als voor Uw bedrijf AMSTERDAM-C HEERENGRACHT No. 237 [«.EF., 4£55 47795 47756 - 47757 avond zijn intrede gedaan als predikant der Ned. Herv. Gem. te Delft. Zijn tekst was Jes. 40 68. Toegezongen werd Psalm 134 3. Aanwezig waren tal van predikanten uit den omtrek, en de burgemeester Delft, Mr. G. van Baren, die door den nieuwen leeraar werd toegesproken, evenals Ds. F. J. Fokkema, den consulent en collega. Nieuwendam-Vllsslngen Ds W. Meijnhout te Nieuwendam (Am sterdam-Noord) hoopt Zondag 20 Augustus afscheid te nemen van de Chr. Geref. Gem. te Nieuwendam (Amsterdam-Noord) en Zondag 10 September zijn intrede te doen te Vldssingen na bevestigd te zijn door Ds A. M. Frans sen van Biezelinge. Middelburg Gisteravond werd Dr. N. J. Hommes, uit IJLst overgekomen ter vervulling van de vacature-Ds. D. Br emmer, in de Noorder- kerk bevestigd als predikant der Geref. Kerk te Middelburg door Ds. A. H. Oussoren, eveneens te Middelburg, die tot tekst koos Ezeeh. 33 7. De hoofdgedachte was: De Heerr openbaart Zijn barmharitagheid jegens Zijn bondsvolk door Zijn knecht te wijzen op: 1. zijn aanstelling, 2. zijn taak. De aan stelling werd bezien van drie zijden: door wie, waartoe en waarover aangesteld: de taak van twee zijden: de verticale en de ho rizontale lijn. Na dè preek uitte Ds. Oussoren den wensóh, dat Dr. Hommes met zijn echt- genoote onder 's Heeren gunst tot rijken zegen van de gemeente worde gesteld. Ten slotte richtte hij namens den kerkeraad ook een woord van waardeering tot cand. J. Rook, die hier als hulpprediker een geheele wijk ter bearbeiding had en nu de stad laat. Ds H. C. BRIëT VEERTIG JAAR PREDIKANT De oudste der dienstdoende predikanten van de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht Ds. H. C. B r i t vierde gisteren den dag, waar op hij vóór veertig jaar tot predikant der Ned. Herv. Kerk werd bevestigd. Zaterdag middag heeft ds Briët in het nieuwe wijkge- bouw van wijk 3 (het voormalige huis van Nicodaas Beets) een receptie gehouden. Zon dagmorgen heeft ds Briët in zijn wijkkerk, de Jacobikerk een gedachtenistoespraak gehouden vóór de predikatie. De jubilee- rende .predikant herinnerde aan het feit dat hij op Zondag 7 Mei 1899 werd bevestigd door zijn vader te Steemwijkerwold. Vandaar vertrok ds Briët naar Koudium en sinds 15 October 1905 is hii predikant te Utrecht. Met dankbaarheid herdacht Spr. het onderricht hetwelk hij heeft mogen genieten van wijlen Prof. Gunning te Leiden. Het preeken, catechiseeren en huisbezoek heeft Spr. altijd als de hem toegewezen taak van Gods wege beschouwd. Op ander terrein heeft ds Briët zich dan ook niet begeven. Met groote dank baarheid mocht Spr. dezen morgen zeggen dat God hem als werktuig in Zijn hand heeft willen gebruiken om de gemeenteleden in te leiden in de wonderen van Zijn genade. Hij schonk genade voor genade. Voor alles wat de gemeenteleden en alle dienaren des Woords 'in Utrecht voor Spr. in die 33 jaar geweest zijn, bracht hdj hartelijk dank. Op dezen morgen, aldius eindigde ds Briët, kan ik getuigen: Ik zaü Uw naam met dankerken tenis, verheffen. Voor de stampvolle Jacobikerk heeft de jubil'eerende predikant vervolgens een pre dikatie gehouden over de tekst Lukas 24 45 tot 47. De gemeente zong haar jubileerenden leeraar toe Psalm 110 9. Tal van autoritei ten, predikanten en hoogleeraren woonden den dienst bij. JUBILEUM Ds S. GOVERTS Jr. Gistermorgen heeft Ds S. Goverts Jr., predikant der Ned. Herv. Gem. te Berg- schenhoek in zijn gewone predikatie korteiijk herdacht het feit, dat hij (op 3 Mei) 25 jaren geleden te Hellveen het predik ambt aanvaardde nadat hij door wijlen Ds M. Jongebreur van Veenendaal was be vestigd. De tekst was 2 Cor. Ii2 9m (Mijn genade is u genoeg, want Mijn kracht wordt in zwakheid volbracht). Aan het einde van den d'ienst, welke uiteraard bijzondere be- kungstelilriang trok, is den leeraar Ps. 134 3 toegezongen. OECUMENISCHE DIENST TE ZAANDAM Gisteravond heeft in de Oostzijder Kerk der Ned. Herv. Gemeente van Zaandam voor heel de Zaanstreek een oecumenische dienst plaats gehad, waarin voorgingen ds Atte- van de Doopsgezinde gemeente, ds t z s c h e van de Ned1. Herv. Kerk, ds de Ridder van de Geref. Gem. in H.V. ds enbeek van; de Lutlhersehe Kerk en Oudi-Katiholieke Kerk, allen te Zaandam. KERKELIJKE ADMINISTRATEURS De Vereen, van administrateurs en ont vangers in de Ned. Herv. Kerk vergadert de eerste maal in jaarvergadering op Woensdag 10 Mei as. in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen te Utrecht. Een rond schrijven is met oproep en noodiging aan alle kerkvoogdijen en kerkeraden gezonden. Het agendum venmeldt behalve huishoudelijke zaken der vereeniging een inleiding door den voorzitter den heer J. de Vries over het onderwerp „Elke gemeente haar centrale administratie". Secretaris der jonge ver eeniging is de heer C. W. Wagtendonk, Palestinastraat 30 te Arnhem. DE PAUSELIJKE NUNTIUS BIJ HITLER Bij het afscheidsbezoekdoor Mgr. Orsend- go aan Hitler te Berchtesgaden gebracht (men zie ook Buitenland1), is ook het concor daat tusschen Rome en Berlijn ter sprake gekomen. Hoewel uiteraard hierover niets gepubliceerd) ds, wordt vermoedi (en zou ook aanneme''ijk zijin), dat een ev. Pauselijke be middeling niet te verwerkelijken zal zijn, voor dat de belemmeringen, thans op den weg van de toepassing van het concordaat liggend', uit den weg zijn geruimd. Het onder houd tusschen Mgr. Orsenigo en Hitier heeft VA uur. geduurd en laat dus wel ruimte voor de verwachting, dat niet alleen de staat kundige kant van een Pauselijken stap beke- NAAR DAVOS Ds. W. M. L e C o i n t r e. Geref. predikant te Bergen op Zoom zal gedurende de tweede helft van deze maand' te Davos vertoeven de geestelijke verzorging van de aldaar verpleegd' wordende leden der Geref. Ker ken, uitgezonden door het comité dat zich voor deze zaak heeft gevormdl en dat al bij herhaling predikanten naar Davos heeft uit gezonden. DE CMMMISSIE VAN ACHT De classis Rotterdam der Gereformeerde Kerken heeft besloten, aan de Part. Synode het volgende voorstel te doen: „De classis Rotterdam verzoekt aan de Part. Synode van Zuid-Holland (Zuid Ged.) door- te zenden- naar dó- Generale Synode het verzoek, dat de Generale Synode besluite, dat het rapport van de commissie van acht, met zijn conclusies ter kennis van de kerken zal worden eebracht, al vorens de Generale Synode in deze materie een beslissiing neemt. giften en legaten De Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag, waarvan de Vrije Univer siteit uitgaat, ontving onder letters N.N. uit Kralingen een gift van vijfhonderd: gul- Het Ned. Hervormd Diaoonessenbuis te Arnhem heeft van wijlen den heer W. H. de B. v. M. en M. te V. 5000 ontvangen; van de familie wijlen den heer J. J. v. R. te O. 1000, en van wijlen jkvr. A. F. A. ba ronesse B. te A. 2000. ONDERWIJS Begrafenis P. Visser DEN HAAG, 8 Mei. Uit het geheele land waren vertegenwoordigers van we tenschap en kunst en andere belangstel lenden in grooten getale Zaterdagmid dag op de Óosterbegraafplaats te Voor buig bijeengekomen om de laatste eer te bewijzen aan den heer P. Visser, chef van de afdeeling kunsten en wetenschap pen van het departement van Onderwijs. In de aula heeft minister Slotemaker de Bruine uitdrukking gegeven aan de diepe verslagenheid van alle vrienden van Visser was een man met een verbazende detailkennis en als hij iets niet wist, dan wist hjj onmiddellijk den weg om het ie vinden. Aan deze kennis paarde de overle dene een enormen werklust en werkkracht, die aan ovtrinspanning grensde. Het object van zijn wetenschap had hij innig lief, maar ook de persoon, zooals de kunstenaars in nood. Het geheim van zijn leven, aldus de minister, is mede geweest dat zijn ziel ver vuld was van eerbied voor en aanhankelijk heid aan de kunst. De minister dankte1 Vis ser voor zijn kunde en toewijding, zijn men- schelijk besef. Hij besloot zijn toespraak met woorden van troost tot mevrouw Visser en haar beide zoons. Na den minister voerde prof. v. Poelje* het woord; hij zeide, dat achter tal van rege lingen in het belang van kunsten en weten schappen de schaduw van den persoon van Visser staat. Zes jaren heeft spr. met hem mogen samenwerken en hij zal de beste her inneringen bewaren aan de gaafheid van zijn werk en de veelzijdigheid van zijn be langstelling. De heer E. A. Kuipers sprak als oudste ambtenaar verbonden aan de afdeeling kun sten en wetenschappen van het departement. Spr. schetste den heer Visser als een goed en eerlijk mensch. die vol medeleven was voor hen, die met hem in aanraking kwamen. Dr. J. Kalf f, oud-directeur van het rijks bureau voor monumentenzorg, noemde Vis ser een humanist, in wien leefde een driftige drang naar hoogere beschaving. Hij was iemand met een fijn en uitermate scherp verstand met wijsgeerigen inslag. Zijn be toog was altijd een genot om te lezen wegens zijn kunstige opbouw en redeneering, maar de veelzijdige belangstelling van Visser was niet uitsluitend cerebraal, zij kwam ook uit het gemoed voort. Met alles wat hij deed was het hem heilige ernst. Visser's mooiste bezit, aldus spr., was zijn goede karakter, zijn rechtschapenheid, zijn humanisme en zijn humaniteit. Hij was altijd tot helpen bereid, in welk vehband spr. herinnerde aan Vis ser's bemoeiingen tot het verleenen van steun aan Joodsche vluchtelingen. Hij was geen gemakkelijk man, maar het moeilijkst was hij voor zichzelf. Bij het uitdragen van de kist, die met een schat van kransen bedekt was, brachten eenige leerlingen van het Koninklijk Con- I servatorium trombone-muziek ten gehoore, evenals aan de groeve. Tenslotte heeft de oudste zoon allen dank gezegd voor de- laatste eer aan zijn vader bewezen. onderwijzers-zendings- coihmissie De jaarlijksche algemeene vergadering van de Onderwijzers-zendingscommissie zal, naar wij vernemen, Zaterdag 13 Mei as. in hotel Terminus te Utrecht worden gehou den. De vergadering vangt aan om half drie en is geheel gewijd aan de behan .eling van huishoudelijke zaken. onder wijsbenoemingen Delft: Wilh. van Nassouweschcol. Tot hoofd: de heer T. Sp a n j e r. hoofd Juliana- school te P.ijssen. Schuinesloot (Ov.): Chr. School. Tot onderwijzeres: mej. S. Hekman. Den Hulst (Ov.). Sliedrecht: Chr. School C 143. Tot on derwijzeres: mej. I. Vonhof, kw. m. a. Ds D. J. Karresschool te Den Haag. ambachtsschool te kerkrade Voor de op 1 Septemebr te Kerkrade te openen ambachtsschool hebben zich 340 leer lingen uit de gemeente en omgeving aange meld. Ear is slechts plaats voor ongeveer 200 leerlingen. De in aanbouw zijnde school blijkt nu reeds te klein. academ. examens Amsterdam, Gem. Univ. Cand. rechten de dames E. M. Mogendorff en E. Hijmans en de heer J. J. Keurling. BINNENLAND Nederl. varkenshandelaren in het ongelijk 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. De derde kamer van de Haaesche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de procedure, door Nederland sche varkenshandelaren (Ballering c.s.) aan hangig gemaakt tegen de Nederlandsch9 Varkenscentrale. De handeilaren hadden schadevergoeding wegens onrechtmatige daad, van dit, docr de Overheid in het leven geroepen Crisis instituut gevorderd, omdat het, naar de meening van de varkcnshandelaren, on lechtmatig is opgetreden door ingrijpen op de binnenlandsche markt De Rechtbank heeft evenwel den eisch van de varkenshandelaren niet ontvankelijk verklaard. Het college overweegt daartbij o.m., dat er geen norm valt aan te wijzen, welke door de N.V.C. is geschonden, met name niet in de Varkenscrisiswet, omdat daarin niet voor komt eenige bepaling, welke de bevoegdheid van de N.V.C. om deel te nemen aan den binnenlandschen handel in varkens en var- kensvleesch. uitsluit of beperkt en evenmin is een dergelijke norm in de statuten van de N.V.C. te vinden. Belastinggids verschenen Een nuttige uitgave Van „De Dagl. Brscrt", uitg. de Ned. Fi nancier, ontvingen wij, evenals vorige jaren, de „Belastinggids bij de aangifte voor de Vermogens- en Inkomstenbelasting 1939/40". Deze gids bevat oa. de koersen van effecten enz. met uitgerekende waarden per eind April. De verschijning op 1 Mei mag dus wel hijzonder snel worden genoemd. Behalve de algemeen bekende inhoud bevat de gids een handleiding met nuttige wenken voor de invulling der aangiftebiljetten; voorts gege vens voor het begrooten van dividenden. Bovendien is een artikel opgenomen over de opbrengst-berekening van tijdelijk ^nbeleg- de gelden. Ook andere bijzonderheden ma ken deze gids tot een nuttige handleiding bij de aangifte van genoemde belastingen. Rede van den heer van Helsdingen Dominion-status voor Indië gevraagd In de Geref. Kehk te Bandoeng heeft Mr C. C. van Helsdingen, voorzitter der Christelijk Staatkundige Partij, bij de ope ning van de jaarlijksche algemeene vergade ring dier partij een rede gehouden over ge rechtigheid bij de bestuursvoering. Hij zeide o.a. dat het de taak is van de C.S.P., tot ge rechtigheid'te vermanen, aan te sporen, en zelf daarnaar te streven. Recht en gerech tigheid moeten worden uitgeoefend met bél trekking tot de Indische staatkundige ge meenschap, de Indische samenleving en haar samenstellende onderdeelen en tegen over de onderscheiden bevolkingsgroepen. Als eisch van gerechtigheid noemde spr. o.a.: meer zelfstandigheid voor Indië in het rijksverband, in plaats van onderschikking aan Nederland, nevenschikking naast het rijk in Europa; een dominion status met medezeggenschap in die instantie, welke gajng en richting van de totale rechtsgemeen schap bepalen. Voortgaande betoogde spreker, dat ge rechtighcid in eetn bestuursvoering van alle overheidsorganen moet worden geëischt; hooge positie mag nooit vrijbrief, noch dek mantel zijn voor ongerechtigheid. Het is daarom toe te juichen, dat de re geering krachtig en onverbiddelijk optreedt tegen aan den dag getreden fraudes, enzoo- voorts, zelfs bij oude regenten-geslachten Mits maar met even groote gestrengheid worde opgetreden tegen Europeeschc be stuursambtenaren wanneer zij, door welk soortige overtreding van de strafwet ook, tol een aanfluiting van hun functie zijn ge worden. Waaraan Indië meer nog dan aan uit blinkend intellect behoefte heeft, is: aan lagere ambtenaren, mannen zonder smet of blaam, onkreukbaar en van onberispclijken levenswandel. De belangen der Indische samenleving Gerechtigheid doen is: Indië bewaren voor politieke verwording en krachtig stelling nemen tegen dergelijke verschijnselen, waar ze zich ook maar voerdoen. Wie denkt hier bij niet aan do beruchte wethouders-zaak in Buitenzorg, waaruit bleek, dat zelfs voor aanstaande politieke leiders goedkeuring hechtten aan een politieken koejhandcl als in Indië voor zoover bekend geen twee de voorbeeld aan te geven is? Gerechtigheid beoefenen is: niet meer onverschillig staan tegenover de in de Indi sche samenleving zich openbarende politieke en geestelijke stroomingen, maar ze welwil lend en gclangstellend gadeslaan en voort helpen voor zoover ze constructieven arbeid verrichten; waarbij nooit worde vergeten, dat een critische instelling tegenover het re- geeringsbeleid niet reeds dadrom alleen be hoeft te worden gewantrouwd en veroordeeld maar zorgvuldig moet worden gezocht naar de waarhei dse lemen ten daarin. Niet dan hoogst noodig haar belemmeren door vergaderverboden, politioneele bemoeie nis en den Dersbreidel toepassen en in dien noodig en wenschelijk althans dezelfde maatstaven aan te leggen aan Inheemsche en Europeesche of Nederlandsche overtre ders dus zonder aanzien des persoons. De regeering wake ervoor, dat in de In heemsche wereld niet de indruk gevestigd wordt, dat Zij met dubbele maten meet, voor zoover een Europeesch dagblad zich vaak meer vrijheid schijnt te mogen veroorloven, dan aan de Inheemsche pers gelaten worat. Vrijheid van godsdienst en onderwijs In het vervolg van zijn rede zeide spreker nog ojm.: Als Christelijke partij vorderen wij op de vrijheid op godsdienstig gebied, welke thans slechts ten deele bestaat Het getuigt zeker niet voor de innerlijke kracht van de Isla- mietisc'he gemeenschap, dat zij een beroep op de overheid doet om haar te beschermen in plaats van in eigen geloofskracht den geestelijken strijd aan te durven. Evenzoo moet onverzwakt blijven bestaan de vrijheid van het onderwijs, waardoor aan de Christelijke gemeenschap de mogelijk heid gelaten blijft, al dan niet met toeken ning van subsidie, deel te nemen aan de in- tellectueele, geestelijke en in het bijzonder de godsdienstige opvoeding. Inzake do algemeene werela-geestes-ge- steldheid zeide spreker nog, dat alle opvat tingen van recht en moraal zooals ze in Europa onder de beademing van het Chris tendom gedurende eeuwen de helaas te wei nig, beleefde, maar dan toch beleden grond slag óer Europeesche samenleving en iai de Westersche staten-verhoudingen hebben uit gemaakt met voeten worden getreden. Sociaal-democratie met haar historisch materialisme, het communisme met zijn „godsdienst is opium voor het volk', het na- tionaal-soeialisme en rascisme met hun ver goddelijking van den staat, al (leze invloeden hebben de groote massa's volkomen ontwa pend. Tenslotte sprak spreker nog over het sclioone van de gee§telüke en nioreele her bewapening. FEDERATIE VAN VEREEN. VOOR; ZIEKENHUiSVERPLEGING I Jaarvergadering te Utrecht UTRECHT, 8 Mei. In het Jaarbeurs restaurant vergaderde Zaterdag onder groo te belangstelling der Federatie van vereem gingen voor ziekenhuisverpleging in Neer land,'onder voorzitterschap van den heer C. S t o 1 k, uit Wassenaar. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den gestagen groei en ontwikkeling van de Federatie, waarvan het ledental thans 935.000 bedraagt. De gang van zaken in den loop der jaren heeft, aldus vervolgde spr. zijn openingsrede, wel aangetoond, dat, zoo het al niet de bedoeling mocht zijn geweest de financieele zijde van de verpleging meer en meer in het centrum der 'belangstelling is gekomen. Het kwam spr. voor, dat, zn»- als het nu gaat, nog schatten verspild zul len worden, indien niet meer samenwerking tot stand komt tusschen alle organen, die met ziekenhuisverpleging te maken hebben. Wanneer wij zien, dat het totaal aantal bed den in de Nederlandsche ziekenhuizen -ie der 1923 een toeneming vertoont van 21295 tot 31299 in 1917, in 15 jaar tijds een ver meerdering van 10.000 bedden, met 50 pet, alzoo, terwijl toch de bevolking van ons land in datzelfde tijdvak niet in gelijke mate is toegenomen, waarbij in datzelfde tijdvak het aantal artsen steeg van 3697 tot 6033, een vermeerdering van niet minder dan 63 pet, dan kan het niet andars of doze ongebrei delde uitbreiding, zoowel van de ziekenhuis ruimte als van het aantal artsen, moet de uitkomsten van onze vereenigingen beïn vloeden. Zeer te betreuren is dan ook, dat het niet mogelijk schijnt tot een redelijke overeenkomst met de Maatschappij tot oe vordering van de geneeskunst te komen. Het is zeker niet zonderling, dat de Maat schappij tot bevordering van de geneeskunst steeds verder tracht te gaan in het concen- treeren van al haar krachten, dat zij steeds verder tracht ook de ziekenhu sverpleging onder haar beheer en invloed te krijgen. Zij toch krijgt daardoor een vergaanden invloed op het beheer der voor de ziekenhuisver pleging opgebrachte gelden en er kan wor den verwacht, gezien de steeds weer rijzen de conflicten op ziekenfondsgebied, dat zij die gelden zeker niet zal beheeren tot ban va-n de verzekerden alleen. Het vraagstuk „open of gesloten zieken huis". d.w.z. ziekenhuis, waarin iedere ga- neesheer vrijelijk toegang heeft voor behan deling van zijn eigen patiënten dan wel, ziekenhuis, waarin de verdere behandeling geschiedt door leden van den stal der in richting. begint de aandacht te vragen. De tendenz van het „open" maken der ge sloten" ziekenhuizen, moet, afgezien van de bezwaren van ethischen en medischen aard. er oen zijn van kosten verhoogenden in vloed. Het zal de taak van onze Federatie zijn om ook daarop de volle aandacht te doen allen, aldus spreker. Tegenover verwachte critick van de zijde der geneeskundigen wilde spr. reeds nu vastleggen, dat het geheele Federatie'«stuur den geneesheer een goed, zelfs zeer ruim be- staan^ wil zien toegekend, maar met de „mits" dat de bevolking daardoor niet bo ven haar draagkracht worde belast Bij de bestuursverkiezing werd het perlo diek aftredende lid, Dr. A. S. Kater te Boskoop, de gelegenheid gegeven zijn hou ding te verdedigen inzake de behartiging van de belangen van de Federatie, waarbij hij in strijd met de principen van de Fede ratie zou hebben gehandeld. Dr. Kater verdedigde zijn houding dooi zich te beroepeu op de persoonlijke 'behan deling, welke hij had ondervonden. Aan het einde van zijn betoog deelde hij mede, dat het in zijn bedoeling lag zijn candidatuui in te trekken. In zijn plaats wera vervol gens gekozen de heer H. C. Smit, uit Lei den. in de plaats van den heer P. P. de Ko ning, die geen candidatuur meer kon aan vaarden in verband met een «eranderden werkkring, werd de heer heer A. J. de Wolft burgemeester van Schoonrewoerd, gekomen. De voorzitter bracht de scheidende be stuursleden dank voor hun werkzaamheden in het belang van de Federatie verricht, daarbij ten zeerste betreurend, dat Dr. Ka ter wegens principieele verschillen tot dn heengaan was genoopt en dat de Federatie de buitengewone werkkracht van den lieer De Koning zou moeten missen vanwege een veranderden werkkring. De middagvergadering Een groot deel van de middagbijeen- koenst was gewijd aan een herziening van statuten en huishoudelijk reglement. De voornaamste1 wijzigingen betroffen de po sitie der streekverbanden, met een dienover eenkomstige wijziging van de samenstel ling van het bestuur, en de instelling var. een I-Vderatieraad. Langdurig werd gedis cussieerd over de positie van den secreta- ris-jjenningmeester als bestuurslid of ge salarieerd geëmployeerde en owr de orga nisatie van de federatie als een bond met afdeelingen dan wel met autonome vereeni gingen en streekvertianden. De voorstellen van het bestuur bevatten, betreffende dit laatst*, een soort tusschenweg, waarbij de •bestuursleden van de Federatie zullen wor den aangewezen door de streekverbanden en de vereenigingen de vrijheid hebben zich al of niet bij een streekverband aan te slui ten. De voorzitter gaf echter als zijn mee ning te kennen, dat het hoog tijd werd, dat de Federatie werkelijk een bond met afdee lingen zou worden. De voorstellen van het Federatiebestuur werden met groote meerderheid van stem men aangenomen, voorzoover het de streek verbanden en de samenstelling van het Fe deratiebestuur betreft Het voorste-l betref fende de instelling van een Federatieraad werd tot nader orde terug genomen. Tenslotte werd na eenige discussie beslo ten het Federatiebestuur te machtigen, sa men te wrrken met den Centralen bond an ziekenfonden in een centralen raad, waarbij gelegenheid zal bestaan om zich aan te slui ten voor andere, met name de fondsen van de Maatschappij tot bevordering der genees- Huldiging wethouder Blok van Sneek Vrijdag is wethouder F. Blok van Sneek tachtig jaar geworden, bij gelegenheid van welk feit hem een hartelijke huldiging is bereid. Dp huldigingssamenkomst stond onder leiding van den heer V e 1 d w ij k, bestuurslid der Landelijke Onderlinge Om- slagvereeniging van de bouw- en aanver wante van het Gemeentebestuur van Sneek, welke vereeniging de huldiging had geor ganiseerd. De heer Veldwijk wees er op, hoe de heer Blok steeds voor zijn geloof durfde uit te komen en hij roemde het doorzettings- en uithoudingsvermogen van den tachtigjarige. Reeds vijf en twintig jaar is de heer Blok bestuurslid van de Onder linge, waarvan zes jaar voorzitter. Namens de organisatie bood spr. een koperen bloe- menstander aan, waarop het gemeentehuis en de woning van den heer Blok waren gegraveerd. Burgemeester L. Poppinga sprak de waardeering van het gemeentebestuur uit, met name voor den arbeid van den heer Blok als wethouder. Hij was immer een echte voortrekkei en de A.R. beginselen zijn hem zeer lief, zoo zeide spr. De secretaris van de Onderlinge, de heer Van Gent, wees er op, hoe de organi satie onder leiding van den heer Blok was gegroeid, waardeering uitsprekende voor zijn houding. De heer Van Halem bood namens buitendienst en kantoorpersoneel een lees- lamp aan, waarna voorts nog het woord werd gevoerd door de heeren Schrader, di recteur. der Eerste Rotterdamscheen Kingsma namens de Friesche afdeeling der Omslagvereeniging. De heer Blok heeft ten slotte een woord van dank gesproken, waarin hij God loofde voor het voorrecht hem geschonken bij het herdenken van dezen dag. KORFBAL DE C.K.B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag 6 Mei Zold-Holland-Zuld. Klasse I: ZKCSnel 61 Klasse Ha: MaaselulsBL Wit 1I Klasse lib: PKC—GKV 2—1, Vrlenden- Amstellnndlit recht. Klasse 11A: Meer- vopelsOr. Nassau 0-^5; ZKCAnimo 8—2 Klasse IIB: DVSDVV 52: DWOWO 12—1: Klasse III: ODI—Desto n.fresp. Gelderland. Klasse II: SKV—Vlte&se 2—t SSSZwart Wit 3—1 Klasse UI: Animo —Zwart Wit 2 10—0: Fluks—Dadldo 3—2. T>- ïrlge wedstrijden zön ln verband met is tan dikheden niet doorge- VOETBAL DE C.N.VB.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag 8 Mei Afd. Utrecht, le Klasse: Desto 1—ED* Famos 1 3—2; Dlndua 1— a* nten: Blauw Wit b—BI. Wit a—DDS a 7—1. B: WEOlym- P'a z—3 Res. klasse B: WE 2—ZW 2 5—0; TOG 2— St. Hooger 2 02 Reserve *n»o Vo*5: Zwa,uwen 2—Pro Patrla 3 5—3; HBS 3Stormvogels 3 t.a. Res klassen* S—RUsoord 2 3—1; Oranje Wit 3—Zwer ver 2 3—rS: Groote Undt 2Zwart Wit 2 22; Res. klasse E: Zwaluwen 3—Jodan Boys 2 1Rijkoord 3—WO 3 1—7; TOG 3—Con. 1 2 t a. Junioren A: Zw« 111. De zee had haar prooi te pakken. En nu zij de hele sloep met mannen in haar graf had bedolven, werd zo rustig. De achtersteven van de „Vliegende Hol lander was met de kajuit hoog tussen twee kldppen ingeslagen. Kwibus lag dus droog. Hij was in een toestand tussen waken en dromen. Langzaam drong het tot hem door, dat het zo heerlijk rustig om hem heen werd. Geen loeiende angstaanjagende windvlagen meer, geen deinen van het schip, geen angstkreten boven hem. Loom en moe, viel Kwiebus in een diepe, verkwikkende slaap. 112. Juichende kreten! Voetstappen. Een wilde dans. Kwiebus werd wakker. Een bruin-getinte man stond over hem been gebogen. De borst bloot en fantastisch gdkleurdo Oosterse doeken om hoofd en lichaam ge wonden. Blote benen in hoge leren laarzen. Kwiebus dacht dat-ie droomde. Maar daar kwam een tweede kerel om het hoekje van de kajuit. En nog één en nog één. Ze schreeuwden en riepen van allee door elkaar en wezen op Kwiebus. Maar h'| verstond hun taaltje niet

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3