Vluchtige Rondblik Kunstmatig drogen van gras in Engeland Moderne graslandexploitatie Het leven zou zooveel rijker en schooner zijn, wanneer de menschen er meer op bedacht zouden willen zijnliefde te zaaien en zonneschijn om zich heen te verbreiden. A. JüNGER. VII Lloyd George over de beteekenis van den landbouw. Behoorlijke winstmarge is billijk. Vorst- schade en late lente laten haar invloed gelden. Koop- en pacht prijzen der landerijen stijgen. „Ruim twintig jaar geleden waren we bijna op een punt aangeland, dat gebrek aan voedsel den oorlog in ons nadeel "be slissen zou." Aldus sprak kort geleden Lloyd George op een vergadering van den Britschen onderwijzersbond en hij wees er op dat Duitschland de les van den oorlog ter harte genomen had en gebieden in cultuur brengt, die jaren lang braak lagen. Engeland moet hetzelfde doen, zei hij, het verval van den landbouw brengt ons land groot onheil, voedselproductie is de levenskwestie van een land. Dat zijn wijze woorden, die deze Brit- sche staatsman sprak. Nog maar al te veel wordt van zekere zijde gedacht, dat handel en industrie alles beteekenen en de land bouw iets minderwaardigs is. De landbouwsteun is voor velen een welkome roode lap, waarop ze al hun toorn kunnen uitstorten en vooral als de prijzen weer eens wat oploopen hoort men mop peren. Toch zijn ook de boeren en tuinders nog niet tevreden, d.w.z. in meerdere op zichten niet. Want de steun is tot dusver bedoeld als een aanvulling tot aan den kostprijs, den productieprijs. Met een nor male verdienste is daarbij niet gerekend. Vóór het overnemen der crisismaatregelen door de bedrijven zelf, waarover in den laatsten tijd veel gesproken wordt, willen verschillende organisaties daarom eerst wel eens het standpunt van de regeering weten of deze voortaan ook met een be hoorlijke winstmarge wil rekenen bij het .vaststellen van de richtprijzen. Nu is het zoo dat in de land- en tuin bouwbedrijven altijd de factor van het be drijfsrisico een groote rol speelt. Veel meer dan in andere bedrijven wel het geval is. Denk b.v. maar eens aan de ge volgen van de vorstschade in December en aan het late voorjaar. Wat het eerste aangaat zien we b.v. dat er van verschillen de producten een te groote aanvoer is, zoo als van spinazie, kropsla, radijs, peterselie e.a. zoodat er voor den minimumprijs zelfs geen koopers meer zijn, terwijl daarnaast de bloemkool, de peen, de postelein en de andijvie prijzen opbrengen, die de burger vrouw doen schrikken. (Hoewel dadelijk erkend moet worden, dat het koopend pu bliek de laatste jaren totaal verwend is met de lage prijzen en dus gauw schrikt als de prijs wat hoog is). De oorzaak van deze onevenwichtigheid in de prijzen is de vernietigende werking van de strenge vorst op bepaalde gewassen, die nu schaarsch zijn en een vol planten van de warenhuizen met snelgroeiend goed, dat nu in groote massa's aangeboden wordt. Ook aardappelen pootte men in de waren huizen, zoodat de vroege aardappelen vroeger dan anders aan de markt kwamen en geen hooge prijzen maken. Wat de late lente aangaat ziet men in bepaalde gedeelten van ons land de werk zaamheden zich opstapelen. Tarwe en koolzaad vroren voor een groot gedeelte dood. Dat was een groote strop. De zo mergranen, die nu de plaats moesten in nemen konden op den gewonen tijd half Maart niet gezaaid worden. Er moest tot de eerste helft van April ge wacht worden, zoodat men een extra- groeimaand. als April vaak is, moest der ven. Dat lijkt dus niet heel mooi. Toch zou men geneigd zijn te denken, 'dat het zoo goed is in den landbouw, als men de pacht- en koopprijzen der lande rijen nagaat. In Friesland b.v. zijn deze belangrijk hooger dan het vorig jaar. En dat niet in een bepaald gedeelte of op een bepaalde grondsoort, maar overal. Vol gens de cijfers, die wij er van zagen, lie pen de prijzen op met 10—20 pet. van die van het vorig jaar. Toenemende onzeker heid in tal van andere beleggingen maakt dat velen land gaan koopen al riskee- ren ze daarmede een lange rente. En de nieuwe pachtwet heeft invloed op de stij gende pachtprijzen. Tot kijk. PRAATJESMAKER. MAANDAG 8 MEI 1939 No. 459 Wie spreekt daar van den slagerl.,,* Beveiliging tegen vorstschade Kunstsneeuw een goed middel Als we elk jaar voldoende sneeuw kregen, die het tot het voorjaar uithield, was het vraagstuk eencr afdoende vorst'beschenning onzer overwinterende planten zonder meer opgelost. Aldus lezen we in „Forum", het orgaan van de kweekersfirma Felix en Dijk huis te Boskoop. Sneeuw immers is, zoo gaat het blad voort, een voor dit doel welhaast ideaal isolatie materiaal; ze heeft een licht gewicht (ca. 100 kg per m3) met een gunstige warmtegelei- dingscoëfficiënt sneeuw isoleert dus goed terwijl ze voldoende lioht doorlaat om de overwinterende planten tegen verstikking te vrijwaren. Maarsneeuw smelt! Op een sneeuw kleed, dat onze planten er meerdere maan den ononderbroken warmpjes onder houdt, mogen wij in ons klimaat niet rekenen! Daarom moet het „Artis natura magistra" omgekeerd worden en de kunst de natuur te hulp komen; men ging zich behelpen met stroo, rietmatten, turfmolm e.d., hoewel men wel merkte, dat deze kunstmiddelen geen ideale isolatie vormden; ze waren zwaar isoleerden dus niet zoo goed vergingen soms ook vrij spoedig, maar, bovenal, ze lie ten het levendbrengend licht niet voldoende door en vele onzer planten verstikten. In de laatste jaren is men er in de Ver- eenigde Staten toe overgegaan glaszijde U weet wel die kunstmatige sneeuw, die in ragfijne draden aan den Kerstboom hangt als vorstbeschermer voor overwinterende planten ie gebruiken. Het succes was groot; maar dat kon ook eigenlijk niet anders, als we de samenstel ling van glaszijde eens wat nader bezien. Glaszijde is een anorganisch product, het biedt geen voedingsbodem voor eenig insect, het heeft een zeer licht gewioht (ca. 25 kg per m3) bij een uiterst gunstige warmtege. leidinggscoëfficiënt en is dus een prima Iso lator. Evenals sneeuw laat glaszijde vol doende licht door om verstikking der plan ten te voprkomen. En daar glaszijde door haar samenstelling bijkans onverwoestbaar is, kan het eenmaal aangeschafte materiaal meerdere jaren mee. Glaszijde wordt ook thans in Nederland vervaardigd; er is dus voor onze plantertf>ezitters geen enkele re den het buiten dezen idealen vorstbescher mer te stellen. 2/ast oJdazr an ZiMZÓUo, wor /ccuKor D.VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK T uinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES Het „vuur" in de tulpen Bestrijding door bespuiting In de laatste jaren wordt de bespuiting van tulpen ter bestrijding van het vuur in toenemende mate toegepast. Door deze be spuiting blijift het loof langer groen en daar door nemen de opbrengst in gewioht en de grootte dier bollen toe. In 't voorjaar 1938 is er weinig „vuur" 0e- weest, maar dit mag geen reden zijn om dit jaar niet te spuiten, omdat het optreden van het vuur geheel afhangt van de weers omstandigheden en het dit jaar dus zeer goed wederom in ernstige mate zich kan voordoen. De Plantenziektenkundige Dienst raadt dan ook aan de tulpen, evenals verleden jaar, te bespuiten met een der volgende mid delen (alphabetische volgorde): O.B. 720.8 pet, Shirlan A.G. 1.2 pet Tulisan 0.8 pet. Om gunstige resultaten te verkrijgen is 't noodig verscheidene malen vóór en na den bloei te spuiten met een tusschenruimte van plm. 14 dagen. Het is gewenscht telkenmale een flinke hoeveelheid vloedstof te verspuiten en wel minstens 3 liter per bed van 10 meter lengte, als de planten vol in blad staan (in het be gin kan ook met iets minder volstaan wor- Door het uitblijven van „vuur" verleden jaar is het niet mogelijk een oordeel uit te spreken over de in 1938 tegen deze ziekte als nieuw in den handel gebrachte middelen. Proeven met eenige dier middelen worden dit jaar opnieuw genomen. Nadere inlichtingen worden veretreikt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen en de daarbuiten werkzaam ge stelde ambtenaren van dezen Dienst. Middel om coloradokevers te dooden Eenige jaren geleden verscheen, zoo ver telt Ihet Maart-April nummer van de Land en Tuinbouwgids (uitgave van de Chilisal- peterliandelmij. te Rotterdam) in een Ame- rikaansch Landbouwblad een advertentie waarin na intending van slechts één dollar den landbouwer een apparaat werd aange boden dat gegarandeerd zeker den colora dokever zou doorten. De kever was toen, evenals nu nog, een ware plaag in de Ame- rikaansche aardappelbouwende streken. Vele landbouwers zonden hun dollar in, om die uitkomst te verkrijgen c<n Inder daad ontvingen zii een mooi paikketje met volledige gebruiksaanwijzing entwee blokjes hout. De gebruiksaanwijzing luidde: „Leg den Coloradokever op een der blok jes en druk er het andere blokje bovenoip" Groenten- en fruitgebruik en karaktervorming Men -weet, dat hot gebruik van versche groenten en van fruit een goeden invloed heeft op de gezondheid van het rruensdhelijk lichaam. Nu heeft een Deensch geleerde, te Lon den woonachtig, ook vastgesteld, dat deze producten ook invloed hebben op de vor ming van het karakter. Hij constateerde, dat door een „aardappelkuur", dus door een extra gebruik van aardappelen de zenuw achtige, bosluitelooze menschen een kalm en vast karakter verkregen. Het eten van asperges zou de menschen in telligent maken. Winterpeen leidt tot me- lanoholisme. Pereneters gaan logisch en practisoh denken. Voor zoete ananas moet men rióh hoeden. Ze maken een ruziezoekend en fitterig monarch van hem die voorheen uiterst be scheiden was. Aldus de Deensche geleerde. Misschien ligt het aan 'het fruit of de groente d;e wij veel en graag eten maar wij staan eienigszins schouderophalend tegen over zijn uitspraken. Twee lammeren, die moederloos werden, worden door een koe gezoogd. De pleeg moeder neemt ze in gunst aan. Wintervoeder van goede kwaliteit Intensieve bedrijfsvoering mogelijk De groote belangstelling, die hier te lan de bestaat voor het kunstmatig drogen van jong gras, heeft tot gevolg gehad, dat de heer E. J. Roberts (Bangor, Wales) werd uitgenoodigd om voor de jaarlijksohe alge- meene vergadering van het Nederlandsche Genootschap voor Landbouwwetenschap te Wageningen een voordracht te houden over wat in Engeland op dit gebied gedaan en bereikt wordt: De ervaringen, die in Engeland verkregen werdien, hebben ook voor ons lana groote tvaarde, zoodat hier een verslag zal worden gegeven van hetgeen de heer Roberts naar voren bracht: In Engeland zit men evenal6 in ons land met het probleem: hoe gebruik te maken van de mogelijkheden, die het grasland biedt. Het is algemeen bekend, dat jong weidegras een uitnemende voedingswaarde bezit, waarvan nog nimimer oip bevredigen de wijze gedurende het eeheele jaar gepro fiteerd kon worden. Voor de stalperiode is men hij de tegenwoordige bedrijfsvoe ring nog steeds aangewezen op den aan koop van krachtvoer. Door kunstmatige droging van het jonge gras, met behulp van de verbrandingswarmte van cokes of andere brandstof, kan dit gras houdbaar gemaakt worden met slechts kleine verlie zen aan voedingswaarde en met behoud van groene kleur en carotine. Technisch is het daarom mogelijlk om ook tijdens den staltijd te profiteeren van het weidegra*. Het is nu maar de vraag of deze oplossing ook van bedrijfs-economisch standpunt be keken uitvoerbaar is. De kwaliteit en de kostprijs van het gedroogde gras zullen daarvoor moeten kunnen concurreeren mei die van de tot nu toe gebruikelijke voeder- middelen. Wat de kwaliteit betreft, deelde do heer Roberts mede, dat volgens de in Engeland genomen .proeven het gedroogde gras een voor alle vee geschikt voeder is, dat een voederwaarde heeft, die goed overeenkomt met tameüjk eiwitrijk krachtvoer. Do ver wachtingen op grond van chemisch onder zoek werden door deze proeven bevestig']. Zoowel bij melk- als hij mestvee bleek het mogelijk om het krachtvoer te vervangen door een overeenkomstige hoeveelheid ge droogd gras, zonder daarmede de productie te verlagen. Het hooge carotine-gehalte is voornamelijk van belang voor de verwerking van ge droogd gras in mengvoeders, voor varkens en pluimvee (waardoor het gedroogde gras een vrij hooge marktwaarde heeft) en door de kleur, die het aan wintermeik en boter geeft. Samenvattende kan, voor wat de kwaliteit betreft, gezegd worden, dat deze uitnemend is wanneer er voor gezorgd wordt, dat jong bladrijk weidegras in een drooginstallatie De kostprijs van het gedroogde gras geeft meer moeilijkheden, daar deze tegen de schommelende krachtvoederprijzen zal moe ten concurreeren. De prijs (vanaf pl.m. f 4000) en de capaci teit van de drooginstallatie hebben grooten invloed op den kostprijs van het gedroogde gras. De capaciteit is weer sterk afhankelijk van het vochtgehalte van het materiaal, dat gedroogd moet worden. In het zeer natte jaar 1936 bedroeg de capaciteit gemiddeld slechts 100 kg droog gras per uur. Het is van belang, dat de drooginstallatie gedurende het geheele seizoen zoo volledig mogelijk benut wordt. De bedrijfsvoering moet er dan ook op gericht zijn steeds vol doende jong weidegras, ook voor de droog installatie, beschikbaar te ihebben. Een goede verzorging van het grasland, een intensieve bedrijfsvoering zal door kunstmatig gras- drogen sterk in de hand worden gewerkt Gemiddeld bedroegen de droogkosten in Engeland 3.5 (ruim 28) per ton gedroogd gras. De totale productieWosten bedroegen op 12 bedrijven gemiddeld 5.17.5 (pl.m. 1 52) per ton gedroogd gros, waardoor ook het ge droogde gras in prijs niet ongunstig staat t.o.v. vergelijkbaar krachtvoer. In 1936 steeg het, aantal bedrijven, waar drooginstallaties gebruikt worden in Enge land, tot 46j er was toen buitengewoon veel belangstelling voor deze nieuwe mogelijk heid van graslandexploitatie. Sindsdien is de toename minder snel geworden; thans wordt op 84 bedrijven (waarbij 5 proefboer- derijen) en op 11 vliegvelden kunstmatig ge droogd. Verder zijn 4 fabriekmatige droge rijen in gebruik, waarvan de grootste, die een capaciteit heeft van 12000 ton per jaar, voornamelijk gebruikt wordt voor het dro gen van Lucerne, gegroeid op arme gronden. Grootendeels wordt deze Lucerne door de mengvoederfabrieken tegen hoogen prijs af genomen om in varkens- en pluimveevoe ders verwerkt te worden. De toekomst van het kunstmatig gras- drogen zal afhangen van: a. het prijspeil der anders aan te koopen kracht voeders. Reeds nu, iii de kinderjaren van de grasdrogerij lictn, wat kwaliteit en kostprijs betreft, het gèdroógde gras goed vergeleken worden met overeenkomstig krachtvoer. Doch de practijk zal vinden, dat het drogen belangrijk goed- kooper moet uitkomen dan het gebruik van aan t« koopen krachtvoer, daar dit laatste minder rompslomp meebrengt. b. Vorderingen der techniek. De tegen woordige installaties verdampen per kg co kes 7 kg water. Het zal zeer de vraag zijn, of dit nog belangrijk opgevoerd kan worden. Theoretisch moet het echter nog wel moge lijk zijn. Verder moet er naar gestreefd worden om gelijkmatiger te kunnen drogen; het voorko men van natte plukken gras moet verhin derd worden, daar dit de capaciteit sterk verlaagt en de kwaliteit vermindert. c. Mogedijkheden van verwelken. Hierdoor zal een deel van het water in het vrije veld verdampt kunnen worden. Proeven toonen aan, dat de kwaliteit na 48 uur verweiking nog niet noemenswaard achteruit ging. Wel traden verliezen op door ademhaling. Nage gaan zal moeten worden wanneer en in hoeverre verwelken van het gras wensche- lijk is in verband met den kostprijs. Samenvattende concludeerde de heer Ro berts, dat de geldelijke resultaten met het dsogen van jong gras verkregen, sterk af hankelijk zijn van de bedrijfsleiding; de per soonlijke factor speelt als steeds in het land bouwbedrijf een groote rol. Het procédé maakt het reeds thans, na enkele proefjaren, mogelijk om van het grasland een wintervoer te krijgen van een kwaliteit en tegen een kostprijs, die de vergelijking met krachtvoer goed door staat, Van nationaal stand punt is het kunstmatig drogen van gras belangrijk, omdat het een intensieve bedrijfsvoe- ring in de hand werkt en de voedselverliezen het kleinst zijn. De toekomstmogelijkheden zullen afhan gen van de wereldmarktprijzen der voeder middelen, den technischen voortgang en van de mogelijkheden, die het verwerken bieden De SIHI-POMP IS de aangewezen pomp voor Land- en Tuin bouwbedrijven. SIH1-P0MPEN - BEVERWIJ? Is kostprijsverlaging van melk mogelijk Zodeverbetering van grasland behoeft niet veel te kosten Een van de belangrijke vragen, die de melkveehouder interesseeren is wel de kost prijs van de melk. Meermalen zijn pogingen gedaan om een zuivere berekening te krijgen van dezen pro ductieprijs, doch de factoren die dezen Beïn vloeden zijn zoo wisselvallig en van zoo ver schillenden aard, al naar het bedrijf is, dat men feitelijk alleen voor ieder bedrijf afzon derlijk en dan nog voor ieder seizoen apart kan berekenen. Ieits anders is het om langs vergelijkenden weg na te gaan of de kostprijs verlaagd kan worden door een andere bedrijfsvoering en ook door een andere voedering. Hierover is door de heeren ir. N. H. H. Addens en ir. L. H. Rienks in het Algemeen Zuivel- en Melk- hygiënisch Weekblad een zeer belangrijk ar tikel geschreven, waarin uitvoerig gehandeld wordt over de moderne wijze van exploitee- ren van grasland. Ze hebben gedurende drie jaren, van 1936 tot en met 1938, studie over deze moderne graslandexploitatie gemaakt op de boerderij de Groote Bouwkamp te He- teren, waar volgens bewering van de schrij vers door het toepassen van de nieuwe ex ploitatie een jaarlijksch voordeel behaald is van 40 gulden per ha grasland. Vandaar ook dat de schrijvers er vast van overtuigd zijn, dat de finantieele uitkomsten der graslandbedrijven door eigen initiatief en bekwaamheid tot een hooger peil, dan thans bereikt wordt, zijn te brengen. Ze gaan natuurlijk uit van de veronder stelling, dat de afwatering in orde is, dat voldoende met fosforzuur en zoo noodig met kali wordt bemest, dat de beschikbare stal mest en gier doelmatig worden benut. Als dit het geval is dan dienen de volgen de 12 punten inaaht genomen te worden. A. Hooien. 1. Het winnen van zóóveel hooi, dat per koe eai per staldag ten minste 5 kg beschik baar is; 2. voorweiden van het hooiland tot begin Mei, gevolgd door 3. bemesting van het hooiland met 2 4 baai stikstofmest of een overeenkomstige hoeveelheid gier per hectare; 4. maaien van het hooigras ongeveer 6 47 weken nadat het voorweiden is beëindigd; 5. bemesting van het hooiland met pl.m. 15 ton ouden stalmest in de maand Augus tus. B. Ensileeren. 6. ensileeren van zooveel jong gras, dat per volwassen koe en per staldag 20 4 30 kg silogras beschikbaar is; 7. gebruikmaking van A.I.V.-zuur bij het ensileeren; 8. bemesting van de perceelen, die aet silo gras moeten leveren, met 3 4 4 baal stikstof- mest of een hoeveelheid vbgkqjen me6t of een overeenkomstige hoeveelheid gier; G Weiden 9. indeelen van het weiland in perceelen ter grootte van pl.m. 7 4 10 are per melkkoe; 10. regelmatig omweiden met het meest productieve vee voorop, gevolgd door het minder productieve", respectievelijk het jon ge vee, de paarden en de schapen; 11. toedienen van kleine hoeveelheden stikstofmest (1 4 Vfe haal per hectare), el- ken keer als dat wenschelijk lijkt en er ef fect van mag worden verwacht; 12. zoodra een perceel weiland leeg komt, de mestflatten spreiden en, voorzoover noo dig, de bossen maaien. Een melkkoe van minstens 12 L melk per dag kreeg op de Groote Bouwkamp het vol gende winterdagrantsoen: 6 kg. hooi, 14 kg voederbieten, 25 4 30 kg silogras. Dit rant soen voldeed heel goed. Als er geen voldoen de bic ten waren werden deze vervangen door ingekuilde gestoomde aardappelen, wat ook uitstekend voldeed. Op 10 kg silogras werd 50 gram (Vfc ons) geslibd krijt gegeven. Volgens het oordeel van de schrijvers heeft goed geconserveerd en doelmatig ge bruikt silovoeder eer een gunstigen dan een ongunstigen invloed op de kwaliteit van de melk en van de boter. Door het gebruik van silovoeder wordt volgens de gegevens, waar over zij thans beschikken, het gehalte van de melk aan vitamine A en aan carotine onge veer verdubbeld. Wat de kaas betreft, laten zij echter niet onvermeld, dat ook een voorzichtig, gebruik van goed gewonnen silo- of kuil- voeder een ongunstigen invloed schijnt te kunnen hebben op de kwaliteit van de kaas. Zij merken hierbij op, dat de moeilijkheden zich alleen voordoen, wan neer de kaas eenigen tijd bij hooge tem peratuur moet worden bewaard. De voordeel en van het regelmatig omweiden, gecombineerd met een bet er e, eveneens regelmatige, verzorging van het wei la nd, ach ten zij voor ieder, diehet voortdu rend gadeslaat zóó evident, dat het hun niet gewaagd lijkt, te voorspellen, dat een boer, die het niet toepast, binnen afzienbaren tijd tot de uitzonderingen zal be- h oo ren. Die voordeelen bestaan hieruit, dat do weiden den geheelen zomer door een maxi male productie geven aan jong gras, cn dat dit zoo goed mogelijk wordt gebruikt. Dit is bij deze wijze van weiden mogelijk, door dat de perceelen, als zij kaalgewijd zijn, eeni gen tijd volkomen rust krijgen, hetgeen a-an de grassen en klavers gelegenheid geeft zich te herstellen en nieuw blad to vormen. Voorzoover noodig worden zij daarbij gehol- pen door een kleine stikstofgift. Als gevolg van het regelmatig omweiden krijgen de dieren, vooral in de maanden Juni en Juli, veel beter gras te eten. Dit komt tot uiting in de melkgift en in den groei van het jongvee. Op De Groote Bouw kamp is de melkgift in de drie zomers, waarin het omweiden werd toegepast, ge middeld 27 percent hooger geweest dan in den voorafgaanden zomer, en de melkgift is veel regelmatiger over de zomermaanden verdeeld geweest. Ook in het verbeteren van de zode is men volkomen geslaagd. Zelfs zóó, jlat men meer bereikte dan men had ver wacht en op een vrij gemakkelijke en niet kostbare wijze de zode van minderwaardig grasland zeer verbeterd werd. Volgens de heeren Addens en Rienks is de kunst dat men door de bemesting, de beweiding en het maaien dusdanig invloed oefent ap den concurrentiestrijd in de grasmat, dat aan de goede grassen en de 'klavers een voorsprong wordt gegeven op de slechte grassen en de onkruiden. Na de ervaring eerst te Heteren en daarna op tal van andere bedrijven opgedaan, lijkt het heelemal niet moeilijk, wanneer de eigenaren maar willen medewerken, binnen 5 jaren van duizenden hectaren grasland, dat thans dien naam nauwelijks verdient, uitstekend wei- cn hooiland te maken. Chr. Boeren en Tuindersbond De algemeene vergadering De jaarlijksohe algemeene vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond zal Maandag 22 en Dinsdag 23 Mei a.s. te Breda onder leiding van prof. mr P. A. Diepen horst, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit en lid der Eerste Kamer, worden ge houden. Aan den avond van 22 Mei vindt een huishoudelijke zitting plaats. In de verga dering van 23 Mei zal prof. Diepenhorst de openingsrede houden, waarna als referent zal optreden de Minister van Econ. Zalien, mr P. J. Steenberghe. Vervolgens komt in behandeling het rap port inzake overname van de huidige cri sismaatregelen. De heer Chr. v. d. Heu vel, lid der Tweede Kamer en vice-voorzit- ter van den Bond, zal de vragen en opmer kingen beantwoorden. 's Avonds wordt in hotel Mastbosch de ge meenschappelijke maaltijd gehouden. Den volgenden dag zal een excursie worden ge maakt naar Roosendaal, Zevenbergen, Din- teloord, Heiningen, Fijnaart, Klundert, Til burg en Oisterwiijk. Het gezelschap zal daarbij gelegenheid ontvangen om 't klein bedrijf, het groot-bedrijf, de fruitteelt, land bouwindustrie etc. te iicziohtigen. WEET GE.... dat volgens mededeelingen van de Drent- sche pluimveecommissie, na gehouden contróle op verschillende bedrijven de gemiddelde jaarproductie van een kip te stellen is op 150 eieren; dat op het internationaal pluimveeteeltcon gres, waaraan een groote tentoonstelling is verbonden, dat van 28 Juli tot 7 Augustus te Cleveland in Amerika ge houden zal worden ook ons land zal ver tegenwoordigd zijn en door een achttal van onze deskundiigen belangrijke prae- adviezen uitgebracht zullen worden; dat voor de kippen goed, zuiver water even noodzakelijk is als goed, doelmatig voe der; dat in Australië door de landbouworganisa ties een actie is begonnen tegen toene mend gebruik van de margarine, die thans in groote mate gefabriceerd wordt tegen enkele jaren geleden heel weinig; dat volgens het verslag van Na Co Brouw er een toenemend gebruik aan Nederland sche brouwgerst valt waar te nemen, al kan onze brouwgerst dan nog niet op één lijn staan met de beste buitenland- sche; dat tegen „kwade koppen" in het vlas aan geraden wordt te spuiten met een Der- risoplossing, die 1 deel rotenou op 5000 deelen water bevat, waarvan men 1000 1. per ha noodig heeft. Prima Kleipoters 50 Kg. balen per baal 150 Eigenheimers 2835 1.10 150 Red Star 28—35 1.10 150 Bevelanders 28—35 1.10 80 Eigenheimers B. 3545 2.60 100 Eerstelingen 28—35 3.— 40 Eerstelingen 3. 3545 3.— 100 Red Star B 35—45 2.75 120 Bintje 28—35 1.30 40 Bintje B 28—35 3.— 100 Industrie 30—40 1.50 80 Industrie B. 30—40 3.40 BIJ GROTER PARTIJ SPECIALE PRIJZEN L. v. N00RT Lindelaan 22 Zwijndrecht R A A M L IJS TEN SYSTEEM. „NYHOÏ" 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik. Wie ze gebruikt bestelt na. Vraagt vrij blijvend inlichtingen. J. BAK, H. BAK DE JONG HENDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. Q Ook alle andere soorten van raam* lijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasgla»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10