TRIUMPH ROOK DE BESTE 1 CENT SIGARET JIföltJjnfldlSbtDOl (rl doorCatecuv Tee&m ingai Pdn f ein Krat VRIJDAG 5 MEI 1939 EERSTE BUAD PAG. 3 DUITSCHLANDS EISCHEN AAN POLEN Zullen zij spoedig opnieuw gesteld worden (Van onzen Duitschen oorrespondent) De opheffing van het Duitsch-Poolsche mon-agretsie-verdrag tijdens de laatste Rijksdagzitting is ongetwijfeld een feit, het welk niet slechts voor Duitschland en Polen ver-strekkende gevolgen kan hebben. Overal hoort men vragen, waarom een zoo vriend schappelijke relatie als het ware bij nacht werd afgebroken, om als op bestelling in openlijke vijandschap over te slaan? Het verdrag tusschen beide landen werd in ■1934 aangegaan en zou een duur van tien jaar hebben. Men beschouwde dat toen al gemeen als een der handigste gestes van Hitler, vant met het netelig probleem van Dantzig en den Poolschen corridor behoefde zich voortaan de overige wereld niet meer te bemoeien. Men kon toen in het Derde Rijk tevens op de voordeelen van een overeen komst naar twee kanten wijzen als argu ment tegen het systeer der collectieve veiligheid, zooals dat de Genève op den Volkenbond vergeefs werd nagestreefd. Wanneer Duitschland bij het aangaan van 'dit verdrag plechtig beloofd heeft, tien jaar lang niet over den Poolschen corridor en Dantzig te praten, dan had het met deze geste natuurlijk nog een ander doel voor oogen: dit pact was als het ware een fun dament voor de toen reeds gekoesterde uit breidingsplannen in Zuid-Oostelijke richting en men voorvoelde, dat de uitvoering daar van nooit zonder de instemming van Polen ondernomen zou kunnen worden. Men wilde zoodoende Polens vertrouwen winnen, zag sedertdien over het hoofd, dat het histo rische wantrouwen te Warschau altoos is blijven sluimeren. En sedert Maart 1938 is het weer opgevlamd. In de opheffing van Tsjecho-Slowakije en de teruggave van het Memeiland zag men als het ware een begin van de eischen, welke nu weldra door Duitschland aan Polen gesteld kunnen wor den en zoo ontstond de overtuiginf dat Po1 -i door Duitschland ernstig bedreigd wordt. In zijn Rijksdagrede heeft de Fübrer van een voorstel aan Polen gesproken, waarbij Polen had toe te staan, dat de vrije stad Dantzig als „Vrijstaat" in het Rijksverband wordt opgenomen; ook wilde men door den Corridor een exterritoriale straat en spoor lijn aanleggen. Volgens de huidige regeling is Dantzig weliswaar een Vrijstaat, maar in strijd- kw es ties met Polen onderworpen aan de beslissingen van den Volkenbond. De eerste instantie is nog steeds de Hooge Commissaris, professor Dr Burckhardt, een Zwitsersche geleerde, voor wiens tactvol optreden Hitier dn de Krollopera woorden van waardeering vond. De volgende instantie is dan de Raad van den Volkenbond en bij deze instanties gelooft Polen dus waarschijnlijk de waar neming van zijn rechten en eischen beter verdedigd dan wanneer Dantzig onder rijks- beheer komt en eventueele besprekingen te Berlijn gevoerd moeten worden. Boven dien zou een herleving van Dantzig als havenstad onder Duitsch beheer voor Polen ■het nadeel hebben, dat Gdingen aan betee- Qcenis zou verliezen en men zal zich her inneren. met welke enorme koeten deze Poolschè haven indertijd is gebouwd! Het ligt voor de hand, dat Duitschland bp den duur niet zal blijven stilzitten en dat ihet by de eerstvolgende gelegenheid andere eischen aan Polen zal stellen. Wij denken daarbij aan het gebied, dat Duitschland in "1918 aan Polen moest afstaan, tevens aan dat, hetwelk door het toenmalige Oostenrijk aan Polen werd overgegeven, want ook dat ressorteert thans onder de door Groot- ■Duitschland gestelde eischen. Blijft alleen maar de vraag onbeantwoord, wanneer Duitschland deze eischen aan Polen zal stellen. Velen zijn de meening toegedaan, dat zulks eerder zal geschieden dan men thans lettende op de algemeene politieke spanningalgemeen veronderstelt. Uitzetting van Britten en Duitschers In het Lagerhuis heeft Sir Samuel H o a r e medegedeeld, na te hebben verklaard, dat de nationaal-socialistische organisaties in Engeland voortdurend onder controle woo den gehouden, dat besloten is negen perso nen te verzoeken .Groot-Brittannië te ver laten. Hy voegde hieraan toe. dat het uitwijzen van nog zes Duitsohers op geen enkele wijze in verband staat met de uitwijzing van drie Engelschen uit Duitschland. Intusschen heeft ook Duitschland weer een nieuw uitwijzingsbevel uitgevaardigd. Ditmaal geldt het Miss Henman, secreta resse op het Berlijnsche bureau van de „Daily Tel", die zonder dat haar daarvoor een reden werd opgegeven Duitschland bin nen 14 dagen zal moeten verlaten. GENERAAL GROENER OVERLEDEN Generaal Groener, de voormalige Duit sche Rijksminister, is te Berlijn overleden. Tijdens den wereldoorlog was hij, als opvol ger van Ludendorff, eerste generaal- k war tierme ester, TSJECHEN KRIJGEN GEBREK AAN GRONDSTOFFEN PRAAG, 4 Mei (Havas). Tal van Tsjechi- Sdhe textielfabrieken beginnen gebrek te krijgen aan grondstoffen. Zij werden gedwon gen hun productie te beperken. Volgens de „A. Z." treffen de Duitsche autoriteiten .voorbereidingen voor den invoer van Duit sche „Ersatz"-producten in Bohemen en Mo- DE AMERIKAANSCHE MIJNSTAKING In de bitumineuze steenkoolmijnen in de Appalachen (Ver. Staten) zullen 150.000 arbeiders in staking gaan, waardoor het totale aantal stakers is gestegen tot 470.000. De uitbreiding der beweging is het gevolg van het mislukken der onderhandelingen. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE. STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE-STANDBL AU W IARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf, werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernislabrick WADDINXVEEN - TF! EF. 50 (Re cl.) Nieuwe Duitsche niet-aan vals pacten Met Letland en Estland Op grond van een bij een vroegere aan gelegenheid aangevangen gedachtenwisse- ling tusschen Duitschland en Letland, zijn de regeeringen van beide staten thans over eengekomen een niet-aanvalsverdrag te sluiten, over welks inhoud reeds overeen stemming bestaat. Ook tusschen de regeeringen van Duitsch land en Estland wordt over een dergelijk verdrag onderhandeld. Deze besprekingen hebben eveneens groote vorderingen ge maakt. Dnitsch „neutraliteits"-front? De geruchten over uitbreiding van Hitlers actie voor de vorming van een „neutrali- teitsfront" tot andere kleine landen worden aai officieele kringen te Berlyn niet be vestigd. Twee der landen, die in dat verband ge noemd worden, België en Zwitserland, heb ben, aldus zegt men hier, reeds garanties van Duitschland ontvangen en komen dus niet in aanmerking. Een garantie aan Griekenland acht men hoogst onwaarschijnlijk: een waarborg aan een zoo ver-afliggend land zou te veel lyken op een goedkeuring van Roosevelt's voor stellen. Nederland zou dus oveiblijven, maar in betrouwbare kringen laat men het denk beeld van eenig aanbod aan dit land buiten beschouwing. De Scandinavische landen en de rand staten die als 't ware een neutraal Oostzee- ■blok vormen, hebben op het oogenblik in de eerste plaats de aandacht van Duitschland Warme zon is goed voor Rheumatiek Als U last hebt van rheumatische pynen zoekt u de zon op. Die warmte brengt U tij delijk verlichting. Maar één tochtje en Uw pijnen komen terug met hernieuwde scherpte, want by lyders aan rheumatiek is de huid buitengewoon gevoelig voor wind en tocht. Maak een einde aan Uw kwelling! Maar ge bruik geen lapmiddelen. Bestrijd Uw kwaal in de oorzaak zelf: het urinezuur, dat zich door de trage werking van Uw organen heeft opgehoopt. Verdrijf dat urinezuur en ge ver drijft uw pijnen. Met Kruschen Salts! Kru- schen is geen toovermiddel het doet Uw kwaal niet plotseling verdwijnen, maar met „de kleine, dagelijksche dosis" worden lever, nieren en ingewanden aangespoord tot her nieuwde actie en deze verjongde organen fil teren het zuur uit Uw gestel. De rheumatische pijnen zullen zwakker en zwakker worden om op den duur geheel te verdwijnen. Wacht niet langer! Koop nog heden een flacon Kruschen. Uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0,40, f 0,75 en f 1,60 (extra groot pak). (Reel.) Nieuwe Japansche bombardementen Weer ontelbare slachtoffers Voor de tweede maal hebben 36 Japansche vliegtuigen gisteren Tsjoengking gebombar deerd. Er vielen bijna duizend slachtoffers. Een der bombaidements>toestellen werd neer Acht Japansche vliegtuigen hebben de Nieuwe anti-joodsche wet in Duitschland Joden moeten in Joodsche halzen De Duitsche Rijksregeering heeft een wet op de huur-relaties met joden uitgevaar digd, welke tevens reeds van kracht is ge worden. Deze wet bepaalt o.a., dat de Joden die geen gebruik willen of kunnen maken van de mogelijkheid tot emigratie, in hui zen van Joden moeten worden onderge bracht. Teneinde te waarborgen, dat het vertrek van de Joden uit de huizen van Duitschers zonder wrijving geschiedt, is be paald, dat de overheid hij de uitvoering van de wet vérgaand mede zal werken. De wettelijke bescherming van den huur der vervalt voor Joden eerst dan, wanneer door een verklaring van de gemeentelijke overheid bewezen is, dat de onderbrenging elders van den Joodschen huurder veilig gesteld is. Huurcontracten op langen termijn tus schen Joden blijven onaangetast. Een niet- Jood, die een dergelijk contract met een Jood heeft afgesloten, kan te allen tijde met in achtneming van den wettelijken termijn opzeggen, wanneer het onderbren gen elders van den Jood bewezen is door een bewijs van de gemeentelijke overheid. Joden kunnen onderhuurcontracten al leen nog maar met Joden sluiten. Fransche politiek blijft zichzelf gelijk Verklaring van Daladler De Fransche minister-president Dala- d i e r heeft een verklaring afgelegd, waar in hij zegt, dat het standpunt van Frank rijk, ten opzichte van de politiek van waak zaamheid en vastbeslotenheid, niet is ver anderd. Die politiek heeft de goedkeuring van het geheele land, zooals ook nog is ge bleken uit de besprekingen in de departe mentale vergaderingen. Niettemin schijnt men in Frankrijk in het buitenland door onjuiste berichten en tendentieuse commentaren de werkelijk heid der feiten te willen verdraaien en er naar te streven, óf de vastberadenheid der regeering en volk te doen wankelen, of bui ten Frankrijk onzekerheid te doen ontstaan over de duidelijkheid en juistheid der Fransche politiek. Ik kan mij niet genoeg tegen een derge lijke verdraaiing van do waarheid keeren, aldus Daladier. In werkelijkheid is de internationale toestand op een punt geko men, dat boven de verscheidenheid en het complex van belangrijke vraagstukken één probleem uitsteekt: overheersching of sa menwerking in Europa. De definitieve veiligheid van Frankrijk is dus in het geding en ook de toekomst der beschaving, die wij, met do overweldigende meerderheid der menschen in de geheele wereld, vast besloten zijn te verdedigea Het Fransche volk weet dat: zijn besluit staat onwrikbaar vast In de bestaande omstandigheden stelde ik er prijs op daar aan te herinneren." De Roemeensch-Italiaansche verhouding „Bevredigende besprekingen" Na het becoek van den Roemeenschen minister van Buitenlandsohe Zaken Ga- f e n c o aan Rome constateert de „Giornale d' Italia", dat Roemenië, na zich losge maakt te hebben van den Volkenbond, een duidelijke op realisme en zin voor eigen be langen berustende buitenlandsche politiek 'oert, die ver van gevaarlijke collectieve dannen, streeft naar de verder gaande op- leldering en stabiliseering van zijn betrek kingen met de naburige staten. De besprekingen van Rome hebben vol gens het blad zoowel betrekking gehad op de gemeenschappelijke belangen der beide landen als op hun harmoniseering met de beginselen van de spil. Met betrekking tot een opheldering der betrekkingen tusschen Roemenië en andere, met Italië bevriende staten van de Donau-ruimte zouden welis waar nog zekere moeilijkheden kunnen op treden, maar ook deze moeilijkheden zullen wel overwonnen kunnen worden in overeen stemming met de belangen van alle partijen en met het oog op de vooruitzichten van de toekomst. In dit opzicht zijn 'de besprekingen van Gafenco mot den duce en den Italiaanschen minister van Buiten land sdhe Zaketi meer dan bevredigend geweest, Swatou gebombardeerd, waar door vele menschen omgekomen of gewond zijn. Raoul Dautry, wiens naam genoemd wordt als Fransch minister van bewape~ ning, indien dit ministerie wordt ingesteld Engelsche liberalen en de dienstplicht Verzet opgeheven De liberale Lagerhuisfractie heeft gister avond besloten om zich niet langer te ver zetten tegen het ontwerp tot invoering van den dienstplicht, aldus de parlementaire redacteur van Reuter. Wanneer Maandag het debat wordt voort gezet, zullen de liberalen het verzet der arbeiderspartij dus niet meer steunen. Zij zijn van meening, dat, nu de aangelegenheid reeds in beginsel door het parlement beslist is, een voortgezette campagne tegen de re geering niet in 't nationale belang zou zijn. Rusland en de buitenlandsche pers Eindelijk de censuur opgeheven MOSKOU, 4 Mei (R.O.). Officieel wordt medegedeeld, dat de censuur op berichten, door buitenlandsche correspondenten in Rusland verzonden een censuur, die se dert de revolutie van kracht is geweest thans is afgeschaft Men heeft de correspon denten echter gewaarschuwd, dat de regee ring zich het recht voorbehoudt, hun onmid dellijk verblijf in het land te ontzeggen, wanneer bij onderzoek van hun berichten blijkt, dat zij de sovjet-unie duidelijk vijan dig gezind zijn of het aanzien van het land zichtbaar schaden. BRITSCH-AMERIKAANSCHE GRONDSTOFFENRUIL In het Lagerhuis heeft Chamberlain medegedeeld;, diat onderhandelingen aange knoopt zijn met de Vereenigde Staten ten behoeve van een uitwisseling van sommige grondstoffen, die noodig zijn voor strategi sche reserves in beide landen. Het initiatief is van den kant der regeering der Vereenig de Staten gekomen. Terwijl de Britsche regeering geheel de bezwaren dee1,1 van de Amerikaansche re geering tegen een vervangen van den gewo nen internationalen handel door ruilhandel, was de regeering het er toch mede eens, dat onder speciale omstandigheden de uitwisse ling van grondstoffen, die niet onder den normalep handel vielen, niet op dezelfde bezwaren stuit, mits de wereldprijzen niet verhoogd worden. De Amerikaansche senator Byrnes heeft over deze grondstofifenruil verklaard, dat de onderhandelingen betrekking hebben op een plan tot ruiling van rubber en tin, tegen een overschot van Amerikaansche katoen. OUD IJZER VOOR FINSCHE DEFENSIE Finscihe studenten en scholieren hebben 10.000 ton oud ijzer bijeengebracht, waarvan de opbrengst zal worden gebruikt om de luchtmacht te versterken. Men is thans voornemens de Finsche re geering te verzoeken 'n bedrag van 1.200.000 Finsobe marken aan de opbrengst toe te voegen. Voor het totale bedrag zouden dan drie nieuwe vliegtuigen kunnen worden aan geschaft Eenige maanden lang zijn circa 6800 schoolkinderen, 750 studenten, 170 soldaten en 385 particulieren met de verzamelactie bezig geweest. Helsinki bracht 500 ton oud ijzer op. Vijftig vrachtautot's waren daartoe vrijwillig beschikbaar gesteld. TEER- PRODUCTEN CARBOLINEUTVI diverse soorten. NAGTO's kleur carbolineum. BRUINE TEER KOOLTEER, VERFWAREN, CEMENT (zwart rood, geel). Alle soorten OLIËN VETTEN. N.V. Handelmaatschappij v.h. Firma A. NAGTEGAAL Haringvliet 57, Rotterdam, Telef. 26030 (Reel.) Het Lagerhuis en de militaire dienstplicht Voor Noord-Ierland een uitzondering gemaakt Bij de indiening van het ontwerp tot in voering van den dienstplicht heeft Cham berlain, na eenige mededeelingen over de bezoldiging, die de jonge soldaten zou den genieten, gezegd, dat de regeering be sloten had, na zorgvuldige overweging van het Voor en tegen, den dienstplicht niet toe passelijk te verklaren voor het gebied van Noord-Ierland. De regeering had met Lord Craigavon langdurig overleg gepleegd en zij was dankbaar voor de patriottische motieven, die den premier van Ulster bij zijn verzoek geleid hadden, maar ten slotte had ook Lord Craigavon ingezien, dat deze voorstellen geen verdeeldheid in Ulster mochten brengen en hij had de beslissing met volle overtuiging aan de regeering De vaderlandslievende Noord-Ieren zou den toch gelegenheid krijgen om voor het gemeenschappelijk vaderland een taak te vervullen, want er zou een afdeeling tanks volgens het vrijwillige systeem in Ulster ge- recruteerd worden. De premier deelde daarna mee, dat de lieden, die met ernstige gewetensbezwaren zouden aankomen, ontzien zouden worden, nadat een rechtbank van onderzoek hun bezwaren gegrond zou hebben bevonden. Chamberlain vernachtte niet dat het aan tal van hen die zich aan den dienst zouden trachten te onttrekken groot zou zijn, maar in elk geval zouden maatregelen genomen worden, dat geen moederszoontjes van wel gestelde lieden naar Noord-Ierland zouden kunnen verhuizen met geen ander doel dan hun plicht te verzaken. De eerste lichting zou ongeveer 200.000 j'onge mannen aan het leger toevoegen en dit aantal zou in drie jaar het cijfer van 800.000 bedragen, wat in elk geval voldoende zou zijn. De minister verzocht het Huis de voorstellen met zoo groot mogelijke eensgezindheid te aanvaar den en hij wees er op dat reeds de indie ning van dit voorstel overal in Europa met de grootste voldoening begroet was, vooral daar men wist hoe moeilijk het is voor den Engelsohman om met de tradities van eeuwen te breken. Maar als dit dan einde lijk gebeurde werd het ook als een bewijs van onzen ernst opgevat en gewaardeerd. Een greep nit het debat In het debat heeft de labourwoordvoerder Lees Smith in het midden gebracht dat de premier niet had ontkend, dat^het vrij willige systeem hetzelfde aantal mannen had kunnen leveren, zoodat er geen reden was geweest om aan deze goede traditie te tornen, maar dat er bovendien plechtige beloften van den premier zelf bestonden, die deze niet met een eenvoudig beroep op veranderde omstandigheden kon wegpraten Spr. weidde uitvoerig uit over de verkeerde buitenlandsche politiek, die tot dezen toe^ stand gevoerd had, over de gebreken in de organisatie der defensie en hij beschuldigde de regeering opnieuw dat zij geen afdoende maatregelen had genomen om de vorming van overmatige winsten door wapenleveran ciers te voorkomen. Ten slotte betoogd sp. met de cijfers Van April als maatstaf, dat hot territoriale leger in drie tot vier weken op peil zou zijn geweest, zoodat de regee ring het buitenland niet had behoeven na te apen terwille van drie maandgn oefenin gen in kampen. Ook oudnminister Eden heeft nog het woord gevoerd. Hij zeide, dat hij persoonlijk de waarde van het vrijwillige systeem altijd hoog had geschat, maar desniettemin dit voorstel van harte zou steunen, omdat het van Engelands kant een symbolisch bewijs beteekende van de vastbeslotenheid om de agressiepolitiek te keeren. Spr. deed een beroep op de regeering om den waarborg aan Polen in gen enkel opzicht te verklei nen en hij eindigde met de ernstige verma ning om Rusland zoo spoedig mogelijk als actief deelnemer van het anti-agressie-front op te nemen.. De latere labour-sprekers herhaalden hun protesten en Kirkwood voorspelde, dat do regeering zou beleven dat de arbeiders aan de Clyde zouden gaan staken eerder dan zich tegen hun wil te laten inlijven bij het leger. Ook al werden alleen de 20-jarigen in gelijfd, de geheele Clyde zou ziah solidair met hen verklaren. Gedurende Kirkwoods rede waren er luide kreten van afkeuring vam de conservatieve banken. DE VERSTERKING VAN HET ANTI-KOMINTERN-VERDRAG Volgens welingelichte kringen te Tokio zou het tegenvoorstel .dat beoogt het anti- Kominternverdrag te versterken, door den Japanschen keizer zijn goedgekeurd tijdens het bezoek, dat minister Arita gisterochtend aan het keizerlijk paleis heeft gebracht. Arita heeft het voorstel vervolgens ter ken nis gebracht van de ambassadeurs van Duitschland en Italië. Het plan. zou in de laatste dagen van April door het kabinet zijn opgesteld, na beraad slagingen, welke een maand in beslag heb ben genomen en die beoogden een compro mis-formule te vinden, ter vervanging van het plan inzake een algemeen militair bond genootschap, dat door Japan omstreeks 22 Maart werd van de hand gewezen. UIT OOST- EN WEST-INDIE NOODWEER OP TIMOR KOEPANG, 4 Med. (Aneta). Sedert Zon dag vallen hier aanhoudende regens. De hoofdweg over het eiland is op vele plaat sen beschadigd en het autoverkeer is over al stopgezet. De waterstand van de rivieren is zeer hoog. DE ROOFOVERVAL TE BATAVIA BATAVIA, 4 Mei. (Aneta). Wegens ge brek aan bewijs heeft de landrechter alle inheemsche beklaagden, d'ie terecht ston den voor den roofoverval op den openbaren weg op het echtpaar Van Eymeren vrijge sproken. Dit echtpaar, terugkeerendie naar huis van hun restaurant op Meester-Corne- lis, werd in den nacht aangevallen. De heer Van Eymeren werd mishandeld, zijn vrouw werd een taschje ontrukt GEMENGD NIEUWS AGENT VEROORZAAKTE ONGELUK AMSTERDAM, 5 Mei. Het Hof veroordeel de een agent van politie, die vroeger dienst deed bij de motorbrigade, doch die thans bij den straatdienst is ingedeeld, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld tot tweehonderd gulden boete, subs, twintig dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. Verdachte was op de Raamgracht met zijn motorrijwiel met zijspran in botsing geko men met een motorrijder, dde bij deze bot sing gewond werd. Diefstal van bijna drieduizend gulden Meisje en haar verloofde verdacht AMSTERDAM, 5 Mei. De Amsterdamsche politie is op zoek naar een 20-jarig meisje en haar 23-jarigen verloofde, die verdacht worden van diefstal. Het meisje zou met medeweten van haar verloofde op bezoek zijn geweest in de woning van een vriend in den omtrek van de Weteringschans vanwaar zij een zakje, inhoudende 23 sie raden, ter waarde van f 1500 en een kistje tafelzilver, een waarde van f 1000 en voorts nog f 200 aan bankpapier en een fototoe stel zou hebben medegenomen. Gisteravond heeft de gedupeerde jonge man bij de politie aangifte van dezen dief stal gedaan. Het vermoeden bestaat, dat het meisje en haar verloofde, beiden te Amsterdam woonachtig, op weg zijn naar Zuid-Frankrijk. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD LEXMOND, 5 Mei. Het 9jarig zoontje van den heer A. de Jong alhier, is, toen hij in Kortenhoeven den straatweg, vlak bij de ouderlijke woning overstak, door een luxe auto overreden. Het jongetje is korten tijd daarna aan de gevolgen overleden. KWALITEIT en LIJN harmonieeren volkomen in de W. L. D. Schoen Heeren die het ge noegen kennen van het beste te dragen kie zen daarom steeds W.L.D. SCHOENEN Mijn Ibis en mijn pijp zullen mij niet verlaten. Dat is en blijft de vreugd van alle grenssoldaten. IBIS SHAG VHV VOORDEPIJP Dobbelmonnlekker, man I Een meisje geschaakt te Zwolle Daders tot zes weken veroordeeld ZWOLLE, 5 Mei. Veertien dagen geleden hebben voor de Zwolsche rechtbank drie Rotterdammers terecht gestaan, die zich: hadden schuldig gemaakt aan het misdrijf dat het „opzettelijk onttrekken van een kindaan het wettig gezag" heet. Het „slacht offer" van deze schaking was de 19-jarige D. W., die als pupil was opgenomen in het Juliajna-kinderhuis te Zwolle. Op Zondag 4 December van het vorige jaar was bij een bezoek van den broer van het meisje aan het tehuis, afgesproken dat hij, J. W., en A. A. M. S., met wien zij een verhouoing onderhield en A. C. haar den volgenden Zondag zouden komen halen. Op Zondag 11 December d.a.v. is het meisje voorwendende, dat zij een brief wilde gaan! schrijven, daarop tegen zes uur des namid dags naar boven gegaan, naar de eerste verdieping van het huis. Onder een der vensters aan den straatkant stonden do drie mannen gereed, die haar hebben op gevangen en naar een gereedstaande auto gedragen, nadat zij den sprong uit het ven ster, ter hoogte van circa vijf meter, had gewaagd. Met grooten spoed is men daarop naar Rotterdam gereden, waar het meisje geruimen tijd opnieuw in het milieu vajx' de onderwereld heeft doorgebracht. (Reel./ Uit vrees voor de gevolgen van zijn daad is S. naar Duitsdhland uitgeweken, C. was niet verschenen. Alleen de broer stond in; persoon tereecht Tegen alle drie heeft de officier van justitie, Mr A. H. Servatius 8 maanden gevangenisstraf geëischt. De recht bank veroordeelde hen heden ieder tot zes weken gevangenisstraf. HULDIGING VAN HERMAN BOERHAAVE DOOR AZUNINDUSTRIE LEIDEN, 5 Mei. Op Maandag 8 Mei, des voormiddags om kwart vóór tien, zal bij het standbeeld van Herman Boerhaave, dat zich! tegenover het Academisch Ziekenhuis al hier bevindt, een eenvoudige plechtigheid geschieden. Bij deze gelegenheid zal aan den voet van zijn standbeeld een krans worden nedergelegd. Deze huldiging heeft ten doel Boerhaave dankbaar te gedenken in verband met de groote verdiensten, die hij voor de azijnmakerij heeft gehad. Het denkbeeld van deze huldiging gaat uit van de Haas'- en Boon-azijnfabrieken te Haar lem, ter gelegenheid van het 375-jarig bei staan der oudste azijnmakerij „De Boog" in! ons land. TUIN-EN GAIONMEST By. alk Ho«mLten. en. zofldfi. 109. Touwen braken, een stuk van de verschansing werd overboord geslagen. Het schip maakte water. Radeloos stond de bemanning bij elkaar gegroept. Kwiebus, die als een man tegen de storm had gevochten, kon niet meer. Doodop lag hij in de kajuit. Zadht prevelden z'n lippen: „Heere, help toch! Zeg toch tegen de storm: „wees stil", zoals toen U zelf op een schip in nood Maar de storm bedaarde niet. Steeds woester joegen de windvlagen over de donkere, holle zee. Plotseen ontzettend gekraak Met donderend geraas stortte een ra neer en vloog door de zolder van de kajuit. Een wüde kreet van Kwiebus! 110. Maar niemand hoorde Kwiebus1 angstkreet. De bemanning was plots als bezeten. „De sloep! De sloepwerd er geroepen. Dat was de redding! Op handen en voeten kropen de mannen erheen. In een ommezientje was het bootje vol. De laatste matroos sprong erin, kapte meteen het touw. Niemand dacht aan Kwiebus. Daar danste de sloep al pijlsnel op de golven weg. Maarwat was dat? Plotseling. Wèg was de sloep. Ze werd ioor een hoge golfrug be dolven. En verdween in de diepte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2