nUCRPCIN7IWnCN Stekeligheden MOLENAAR's KINDERMEEL De roklijn blijft eenvoudig Knippafrone "3 KUYPER'5 STOFFENHUIS EINDELIJK UITKOMST* „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 6 MEI 1939 B Va kin kiiikinukn van een huisdokter Veranderen van dokter AAN het ziekbed is de strijd tegen de ziekte niet het eenige punt, dat in geding is. We hebben er ook met den zieke te ma ken. Daarom is een dokter er niet mee klaar wanneer hij zijn recept heeft geschreven. Hij moet zijn patiënt vatten in diens zorgen, benauwdheden en angsten. Hij moet voor hem wezen een steun, een lichtbaken, dat hem den weg wijst in de moeilijke omstandigheden, waarin hij ver keert. De zieke voelt zich hulpeloos en zoekt naar een vaste hand, waaraan hij zich vol vertrou wen kan overgeven. Hij heeft meer dan ooit behoefte aan con tact met een medemensch, voor wiens auto riteit hij wil buigen. Hij vraagt naar sympathie, naar medeleven, naar troost, naar een hart, dat begrijpt, naar liefde, die zich geven wil. Ziek zijn is erg, maar ziek zijn en daarbij geheel aan zich zelf overgelaten te wezen is nog veel erger. Nergens ontmoeten de zielen der menschen elkaar dieper, nergens ontsluiten de harten zich wijder dan in de stille sfeer van de ziekenkamer. Wie daar dan ook binnentreedt, moet iets kennen van priesterlijke erbarming. Hij moet bereid zijn om iets mee te dragen van het lijden, dat zijn naaste heeft door te maken. In deze uiterst subtiele verhouding van mensch tot mensch neemt nu de dokter een eigen positie in. Geen directe vriendschapsbanden binden hem aan den zieke. Hij vormt geen deel van diens dagehjksche omgeving. Oorspronkelijk staat hy als een geheel vreemde tegenover zijn patiënt. Wat de liefde van ouders, echtgenooten of kinderen vermag te geven door een vaak jarenlangen omgang, en door hun zeer nauwe familiebetrekking, heeft een geheel eigen karakter en kan door een buitenstaan der in dien vorm nooit worden geboden. En toch vraagt de zieke juist van zijn dok ter niet alleen een volledig begrip van den aard van zijn ziekte, maar ook een invoelen van den geestelijken nood, waarin hij ver- Een zware taak is hiermee den geneesheer opgelegd. Mensch enkennis, intuïtie, zelfbe- heersdhing, geduld om te luisteren, begrip ivan sociale omstandigheden en verhoudin gen bovenal een groote mate van onbaat- fcuchtigheid, kunnen hem den wég openen inaar het hart van zijn patiënt. Maar die weg is niet altijd even kort. Integendeel, heel voorzichtig, tastenderwijs •moet het juiste contact gezocht worden. Want twee menschen staan tegenover elkaar, die elkaar tevoren nauiwelijki kenden en die nu samen moeten worstelen tegen een Vijandige macht, die een van beide be dreigt. Dat in dergelijke situaties misverstanden kunnen rijzen, spreekt haast vanzelf. Maar deze zullen ongetwijfeld in aantal af nemen, naarmate èn de dokter èn de zieke telkaar beter gaan verstaan. Er moet iets tussdhen beide gaan groeien. Een oorspronkelijk zakelijke verhouding moet verdiept worden tot een band van menscih tot mensch. En dat niet eenzijdig. Dit zou ook niet kunnerf Want naarmate bij de patiënt ihet vertrou wen in en het verstaan van zijn dokter toeneemt, ontwikkelt zich ook bij dezen laatste steeds meer de bereidheid om alles te geven wat hij aan gaven van hoofd hart bezit. Het gevoel van plicht gaat dan bij hem steeds meer wijken voor den drang om te willen en te mogen dienen. En de patiënt weet zich gedragen door een mensch, die uit volle sympathie voor hem •al zijn krachten wil inspannen om hem in de uren van gevaar te helpen en bij te In deze sfeer van wederzijdoch vertrouwen vallen nu allerlei nietige dingen weg, die bij licht prikkelbare menschen soms tot heftige, maar ongegronde reacties aanlei ding kunnen geven. Er zijn >rj die zich door een dokter direct op hun teenen getrapt voelen. Heeft deze eens wat haast, is hij eens wat afgetrokken of kort door de zorg voor een "anderen zieke, overziet hij eens een klei nigheid, doordat oververmoeidheid hem na een gestoorde nachtrust parten speelt, vat hij eens de klachten van een spreekuur- bezoeker wat minder zwaai op dan deze "wel wenscht, omdat hij geen voet wil geven "aan de voortwoekering van een ingebeelde Ziekte, dan is zulk een feit voor meer dan 'één een reden om van dokter te veranderen. En dat niettegenstaande al de zorgen, die hun dokter in dagen van ernstige ziekte voor hen gehad heeft! Toch dupeeren deze menschen in den grond zich zelf het meest. Doordat zij niet inzien, dat ook de verhou ding van patiënt en geneesheer aan een groeiproces onderhevig is, en zij dit proces daardoor telkenmale verstoren, blijven zij dat steunpunt in hun leven derven, dat in dagen van werkelijken nood van zooveel beteekenis kan zijn. Zeker, er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat veranderen van dokter alles zins gewettigd is. Helaas is ook een ai4s geenszins onfeilbaar. En het kan gebeuren, dat diens levensin zichten en optreden een nauweren band in de toekomst onmogelijk maakt. Maar dan geschiede dit veranderen met den noodigen ernst, en niet in een opwelling van lichtgeraaktheid. Daarvoor staan te groote belangen voor den zieke op het spel. WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonkerfransstraat 117 Tel. 51992, bij Goudschesingel Schiedamscheweg 65 Telef. 31774, naast BervoeU Ba rotte rd am der zijn uniform al te veel met het vocht overspetterd te zien. Als Piet een handje geven moet, dan kijkt hij naar zijn beide vuisten om te ontdekken wat het goede handje is, maar de handjes lijken sprekend op elkaar en hij is steeds gedoemd de ver keerde keus te doen. Hij plukt graag een veelkleurigen ruiker uit zijns vaders tuin, zooals zijn vader ook voor mamma doet, maar vindt het niet noodig om de stelen mee te plukken. Hij schildert graag modderlandschappen op het schuurtje, maar bewondert eerst het effect van de kleur op zijn palet, waarvoor hij zijn vuurrood pakje bezigt. En voor- en bovenal is hij gehoor zaam en hoffelijk tegenover de vrouw Emma, die zijn leid-ster is op den levensweg. Emma ziet b.v., dat haar moeder het erg druk heeft. Ze zegt zachtjes: Moet Piet niet een plasje doenDa's waar ook, denkt Piet en kondigt zijn voornemen in die richting zijn moeder aan. Moeder heeft het drukmaar dit gaat vóór. Het is gebeurd. Moeder gaat door met haar werk. Emma zachtjesMoet Piet niet een babba doen'! Poffersnotje, denkt Piet, da's waar ook. Ook dit gaat vóór. Emma speelt het klaar om Piet binnen 't half uur zes keer op de pipapo te krijgen. Hij is zoo trotsch als een haan op zijn zindelijkheid, maar Toos kan deze overdrijving niet apprecieeren en bij de zevende keer valt zij tegen hem uit. Nellie houdt zich diplomatiek afzijdig met het schuldigste gezicht ter wereld, maar zet hem even later tot een nieuwe wandaad Ik heb dat alles wel eens in stilte gadege slagen. Ik heb Toos" lof en prijs over Nellie gehoord en ik heb haar te zamen met den brigadier hooren zuchten over Piets on beterlijk gedrag. Wat moet er nog van dien jongen groeienIk glimlach en ik denk: een En wat zal er van dat meisje groeien Ik glimlach weer en ik denk: een vrouw Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. IK wil natuurlijk niet voor Prof. Waterink gaan spelenals ik het zoo eens populair uit mag drukken, maar ik wil toch ook eens een paar gevallen uit mijn kleinkinderen- practijk memoreeren om u te doen zien met welk een verschillenden aanleg het men- schenkind ter wereld komt. Ik wijs u dan op Nellie en Piet, het kroost van mijn doch ter Toos en haar brigadier. Daar is in de eerste plaats Nellie, dat lieve meegaande kinddat haar ouders geenerlei moeilijkheden in den weg legtdat op een vroegtijdig tijdstip haar luier kon ontberen, haar levertraan zonder morren dronk, haar boterham zonder knoeien opat en haar kroesje melk als regel zonder omstooten uitdronk; dat zoet de haar opgelegde straf onderging, als ze zich een enkele maal mis ging; dat opa en opoeooms en tantes vrij moedig de rechterhand gaf en den meer in- tiemen onder hen ongekunsteld de wang bood voor een kus; dat geen worstelingen ondernam met haar dekens, haar avond gebed vroompjes op leerde zeggen; dat niet wroette in de modder van den tuingrond haars vaders bloemen in het tuintje ontzag; dat gehoorzaam haar versje leerde zingen, haar kunstjes leerde doen, de spiegels on- besmeurd liet, haar moeder eer aan deed op de visites en al het overige deed en liet, dat haar tot een voorbeeldig meisje stempelde. Dies wordt zij door Toos en haar man om strijd geprezen. Nee, nu moet u niet direct een hekel krijgen aan' dit kind, want u weet nog niet alles. Zij is tenslotte vrouw en ik heb een vriend gehad, een vroom en bijbelvast man, één tekst uit den bijbel altijd verkeerd teerde. Hij zei nl. steevastt en het was zijn vaste overtuiging, dat het er stond: De vrouw nu was listiger.... enz. Want daar is in de tweede plaats Piet, die bij zijn komst op de wereld den weg, die hij loopen moest bezaaid zag met allerlei steenen, die hem tot even zoovele struikel blokken dreigen te worden. Piet is dicht bij zijn tweede levensjaar en gaat met de beste voornemens ten opzichte van den staat van reinheid, waarin hij zijn luier zal hou den, naar bed, maar schier eiken morgen moet hij ervaren, dat die voornemens ten slotte voornemens moeten blijven als men tot dergelijke dingen physiek nog niet ge disponeerd is. Zijn eigen verwondering is eiken morgen grooter dan de ontstemdheid van zijn moeder en als zijn moeder in haar ontstemdheid de vraag stelt: ,JIeeft Piet weer.enz.", dan antwoordt Piet met overtuiging: „dat heeft Nellie gedaan.'' Hij denkt: dat moet wel, want ik heb me voor genomen om het niet te doen. Alleen vraagt hij zich in verbazing af hoe Nellie hem dat in vredesnaam gelapt kan hebben. Zijn levertraan drinkt hij met mannenmoed, dat Nellie het lekker vindt, maar eiken avond verslikt hij zich er in, zoodat de bri gadier een soort overall moet aantrekken, om hem den lepel toe te kunnen dienen, zon- VAK Tm DAG. Tmtê tMetten, wdarvan het ntfhtsche rfbdel op de waxme dagen en liet ltnksche met bont cape op de koudere dagen dienst kan doen. zei de doktei Wat eten we volgende week Koninginnesoep Slakropjes met gehakt Citroenpudding MAANDAG Gebraden worst Roodekool R ab arb er compó te DINSDAG Harde eieren Spitnazie Geb. grutjes met suiker WOENSDAG Spinaziesoep Biefstuk met aardappelkoekjes Fruit DONDERDAG Kop bouillon Dmmelet met garnalen ragout* Caramelvla VRIJDAG Lamscarbonade Raapstelen Macaronischoteltje ZATERDAG Runderlapjes Postelein Rijstebrij Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hieronder SLAKROPJES MET GEHAKT 250 gr. kalfs- en varkensgehakt; iy2 kg. stoof sla; 40 gr. boter. Maak de slakropjes schoon, wasch ze en kook ze gaar in water met 10 gr: zout per liter. Meng het gehakt op de gewone wijze aai en vorm er zooveel balletjes van als er sla- kropjes zijn. Braad ze in de boter bruin en maak de jus af met weinig kokend water. Laat de kropjes goed uitlekken en plaats ze in een vuurvasten schotel. Vul ze met de ge haktballetjes. Giet de jus erover en maak het schoteltje af met weinig paneermeel. Heerlijk slapen Geen zorgen I Ho* kan het ook anders, de geheele wasch lig# reeds kant en klaar in de kast en uitstekend verzorgd. DE ZË RAAD GELDT OOK UI Vraagt onze speciale tarieven. J.C. ROOS ZONEN CITROEN-PUDDING Sap van 3 citroenen; 4 blaadjes witte gela tine; 50 gram griesmeel; ruim 1 ons suiker. Citroenen uitpersen en zeven en zooveel wa ter bijvoegen tot men i/2 D. vocht heeft, dat men met geraspte citroenschil aan de kook brengt, waarna men er de suiker in op lost. Roerend strooien wij het griesmeel er in en lossen de gelatine er in op, die vooraf een minuut of vijf in koud water geweekt goed uitgeknepen wordt. Het mengsel wordt nu flink luchtig geklopt met de garde en daarna overgebracht in een met koud water omgespoelden puddingvorm en koud opgediend. OMMELET MET GARNALENRAGOUT 6 eieren; 6 lepels water, zout, peper, boter, ragout, 250 gram garnalen; iy2 d.L. melk; 1 d.L. room; 30 gram bloem; 40 gram boter. Voor de ragout wordt de boter gesmolten vermengd met de bloem, daarna komt de melk er druppelsgewijze bij, later iets meer, omdat er zoo gauw klontjes ontstaan, ten slotte de room bijvoegen en het sausje op een asbestplaatje vijf minuten laten koken, daarna de met warm water overgoten gar nalen, die goed uitgelekt moeten zijn, bij de saus doen en ze goed warm laten worden, echter niet op kookpunt brengen. Intusschen worden de eieren met water, zout en peper geklopt en van dit mengsel worden twee meletten gebakken met boter, de eerste wordt op een verwarmde schotel overge bracht, bedekt met de ragout, waarop de laatst gebakken ommelet komt. Warm op dienen en in punten snijden. Vragenrubriek Vragen, waarbij niet een postzegel van 5 ct voor antwoord is bijgesloten, worden NIET beantwoord. 'Delta. Uw wit linnen regenjas kunt U schoonmaken met een zeepsopje. Neem gerust een borstel bij en boen de jas daar mee af. Direct met koud water afspoelen in de buitenlucht (uit de zon) te drogen hangen. Gaan alle vlekken er nog niet uit, dan nabehandelen met een spons en distilleerd water. Wij kunnen echter niet garandeeren dat de echte teervlekken hier mede verdwijnen zullen. Wat de geel-geworden kraag betreft: U zoudt kunnen probeeren deze te bevochtigen met waterstof-peroxyde en hem dan te dro gen leggen in de zon; de rest van den man tel bedekken. Deze behandeling moet waar schijnlijk enkele malen achter elkaar plaats hebben. Mevr. J. N. H. vS.-V, te R. Uw pitrieten wieg kunt U weer goed schoon krijgen, door haar te behandelen met een lauw zeepsopje, waarin wat salmiak-water is gedaan. Daar na met schoon water flink afspoelen en vervolgens goed droog wrijven, en in den wind, maar uit de zon laten drogen. Het gebruik van warm zemelenwater is ook aan te bevelen. cUw -fundeKen xijtialotojo De roklijn blijft voor tailleurs en sportieve costume- en japon rokken zeer eenvou dig, hetgeen blijkt uit deze schets. Geheel gladde, twee- baans rokken, zooals no. 3 van links af, worden gedragen bij deux-pièces en stren ge tailleurs, doch al leen door slanke persoontjes, aange zien de vormen er zeer in uitkomen. Rechts is een rok, die een tusschen- baantje heeft, dat iets korter is, terwijl de smalle zijbanen opgestikt zijn. Dit model leent zich goed in gevallen dat de stof niet breed genoeg is of wan neer een rok wijder gemaakt zal moeten worden. Links een rok met gedeeltelijk opgestik te plooi, waardoor de indruk verkregen wordt, dat in het midden een smal baantje is tusschen gezet. Ten slotte de achtbaans rok, dat aan voor- zeer modern model, I godets heeft, waardoor een feWkiVormiig ge en aohterzijie drie kleine! heel verkregen wordt. Regencape van wit gabardine met gar neering van Schot- sche zijde ook de capuchon is hiervan, evenals de parapluie. bedraagt 50 cent, plus 5 cent porto, toe ft zenden aan de Redactie van „Van en Voor. de Vrouw"; adres: Administratie van ons blad. Deze zomer-namiddagjapon is niet alleen geschikt voor jeugdige en slanke figuren, doch ook voor dames van middelbaren leef tijd, die niet onder de zeer corpulente dames behooren. De teekening geeft een bedrukte stof aan, men kan kiezen uit crêpe de chine of mat- crêpe. De mat er êpe is voor de middagja- wild omdat de meeste stofjes hiervan on kreukbaar zijn, de japon een gekleed aan zien geven en toch niet kost baar zijn. Wensdht men de japon te dragen met een V- hals of ronden hals en niet uitgesneden zooals de teekening aangeeft, dan kan men dit bij de bestelling van het pa troon vermelden. Evenzoo kan ook de ruimte in het bovenge deelte van de voorbaan, naar verkiezing verval- Voor alle voorkomende maten zijn patronen te bestellen. De benoodig- de stof wordt bij de patronen aangegeven. De maten mogen voor al niet te ruim gemeten worden, omdat de over- wijdte aan de patronen wordt toegevoegd. De naden zijn aan de pa tronen niet toegevoegd. Men meet de volgende maten: De halve bovenwijdte, van middenachter, on der den arm doorme ten, tot middenvoor. De lengte, van het hoogste punt op den sohouder, zoo lang men de japon wenscht. De taillewijdte, tamelijk strak om de taille. De heupwijdte, om het breedste gedeelte de heup, 20 a 25 cM. beneden de taille. De voorlengte ,van den halskuil tot laag de taille. De ruglengte, van den halsknokkel, tot laag de taille. De prijs van het op-maat-gemaakte patroon No. 32 HET MEESTE SUCCES met deze patronen, bereikt U met STOFFEN uit HOOGSTRAAT 240 - ROTTERDAM 3e huis vanaf de Hoofdsteeg Op vertoon van deze Bestelbon voor patroon No. 32 Ondergeteekende wenscht te ontvan gen het patroon van de japon No. 32, bijgaand het bedrag in Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte Heupwijdte Voorlengte Ruglengte Naam De bloemen en planten in onze huiskamer Snijbloemen blijven langer frisch, indien men een halve asperine aan het water toe voegt. Men kan ook wat zout bij het water doen en voorkomt hierdoor tevens, dat het water dagelijks ververscht moet worden. Planten moeten, vooral in de wintermaanden alle veertien dagen met een hiervoor be stemde spuit worden afgespoten om stof en vuil te verwijderen, aangezien deze schade lijk voor planten zijn. Men kan dit het beste doen door alle planten in het bad of in een groote teil te plaatsen, waarin de afvallende druppels worden opgevangen. Teneinde de potten poreus te houden is regelmatig afboe- nen gewenscht. Cyclamen zijn zeer gevoelig voor tempera tuurwisselingen. Zij moeten steeds met één zelfde kant voor het venster staan. Zy kun nen noch te groote warmte noch sterke koude hebben en verlangen in verband met hun holle stelen veel water, wil men althans voorkomen, dat stelen en bloemen slap wor den. In huizen met te droge, warme kamers zal men cyclamen niet lang goed houden. Het beste is de pot op een bakje te plaatsen en dit te vullen met water, dat op kamer temperatuur is; heeft de plant het water na een uurtje niet opgenomen, dan gooit men dit weg. Sierpotten kunnen slechts dan gebruikt worden, wanneer zij om de poreuse aarde- werkpot eenige ruimte vrij houden; opdat de plant voldoende adem kan halen. LUMINEX... LUMINEX.. Geen volmaakte shampooing, zonder een spoeling LUMINEX, waarmede men aan het i-^r £ittina* ros^e gouden of auburn tinten glans Cn bovendien een schitterende Tienduizend kapper* gebruiken LUMINEX. VRAAGT DE 'UWE OOK EENS om een spoeling „luminex" luminex is een plantaardige lcleurspoeling geen verf. LUMINEX is een creatie van de „Laboratoires Instanto Vite"' Importeur voor HOLLAND en KOLONIËN H. MESKER, Tasmanstraat 198, Den Haag Hebt U ontsierende haartjes op kin of bovenlip; moedervlekken of wratten? En 'ijn ze nog steeds niet weg, niettegenstaande U reeds alles geprobeerd hebt? Dan 'uit U verbaasd zijn over het resultaat van Dr. Landrae s Expilator. Dit electrisch zwakstroom apparaat (zonder lichtnet) verwijdert gegarandeerd pijnloos en mgevaarlijk permanent de lcelijk staande haartjes, daar de haarwortels gedood vorden. Het eenige feillooze onthanngsapparaat voor zelfbehandelinn waarvan iet gebruik uiterst eenvoudig is. Zeer geschikt om op reis mede te nemen TECHNISCHE HANDELSVENNOOTSCHAP .PUNKTO" Smidsplein 11. VOORTHUIZEN I (Old). Postrekening mugg Prijs Nederl.-Indië en buitenland 9.50 (tranco) hij vooruitbetaling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10