Morgen Mei Bier ham WOENSDAG 3 MEI 1939 EERSTE BL'AD PAG. 3 VOLMACHTEN VOOR POOLSCHE STAATSPRESIDENT Scherpe repliek in Duitsche pers De Poolsche regeering zal vermoedelijk Vrijdag in den landdag, na een rede van den minister van buitenlandsche zaken Beek, een wetsontwerp indienen, om den president der republiek te machtigen cot de volgende gewone zitting van het parle ment. d. w. z. tot den a.s. herfst, wetsdecre- ten uit te vaardigen betreffende economi sche en financieele zaken en de landsver dediging. De volmachten zullen geen betrekking hebben op wijziging der wetten op de sta bilisatie der valuta. Tot den eersten November 1939, aldus „U. P.". zou de president dus het recht krij gen om alle economische, financieele en mi litaire aangelegenheden zonder parlement door verordeningen te regelen. Het „Hamburger Fremdenblatt" meent, dat de uitvallen der Poolsche pers tegen den machtigen buur van Polen, de kwestie Danzig en daarmede het geheele vraagstuk der Duit&ch-P.oolsche betrekkingen, op oen voorgrond der internationale besprekingen geplaatst hebben. De vraag dringt zich op. aldus dit blad. of de overmoedigheid in Warschau niet reeds zoozeer is toegenomen, dat men de uitwer king van zijn eigen optreden niet meer duidelijk herkent. Duitschland heeft geen enkel dreigement geuit, integendeel: de deur voor onderhan delingen staat den Polen nog open. Maar dt> doldriestheid, die altijd in ce Poolsche geschiedenis een gevolg van verkeerd be grepen moed is geweest en in den loop der eeuwen een nameloos ongeluk over het land gebracht heeft, komt ook ditmaal op onbegrijpelijke wijze naar voren. Do kennis van de gematigde houding der Duitsche regeering in de kwestie Danzig had Engeland er van moeten terughouden, Polen een blanco volmacht te geven. De Engelsch-Russische onderhandelingen Nog weinig vordering gemaakt De Britsche regeering bestudeert de Rus sische voorstellen, betreffende de vorming van een anti-agressie-front in Europa, aldus schrijft de diplomatieke correspondent van Reuter. Een groot aantal staten is hierbij echter betrokken, hetgeen beteekent, dat het zoe ken naar de beste methode om weerstand te bieden aan agressie niet kan worden overhaast. Naar verluidt, is de Britsche opvatting, dat een of andere uitvoerbare regeling over eengekomen moet worden en dat het niet noodig is den aard van den Russischen bij stand te omschrijven. De betrokken staten echter zouden dit kunnen uitwerken. Engeland wenscht een overeenkomst en samenwerking tussohen alle Balkanstaten met inbegrip van Bulgarije tot stand te zien komen, doch is niet geneigd tusschenbeide te komen in methoden, die plaatselijk uit gewerkt zijn, om dit doel tot stand te brengen. Tn het lagerhuis heeft Chamberlain ver- klaard, dat de besprekingen met Sovjet-Rus- land en andere betrokken regeeringen al eenige weken voortduurden. In dien tijd zijn verschillende voorstellen en tegenvoor stellen naar voren gebracht van beide kan ten. Hangende de onderhandelingen is het niet juist eenigerlei bijzonderheden bekend te maken. Korte inhoud van het Feuilleton Clara van den Cornput, dochter van een groot-industrieel, en Aat Walle. zoon van 'n ambtenaarsweduwe, hebben op de H.B.S, in dezelfde klas gezeten. Na het eindexamen vindt Aat een betrekking op het kantoor van Clara's vader, Clara blijft voorloopig thuis. Doch dat bevredigt haar niet. Ze wil wat doen. Haar ouders vinden goed dat ook zij op het kantoor van haar vader geplaatst wordt. Arnold, haar oudere broer van twin tig jaar, werkt reeds jaren op de zaak. Zijn vader meent in Elsa van Doorschot, dochter van een zeer gefortuneerde familie, een ge schikte partij voor hem gevonden te heb ben, doch Arnold toont weinig animo. Intusschen heeft Clara haar intrede het kantoor gedaan. Zij verricht haar werk tot volle tevredenheid van den procuratie- houd -, die ook wel P. P. genoemd wordt. Op een middag nemen Clara en Arnold deel aan een pionic in het zomerhuisje van een van Clara's vroegere schoolvriendinnen. Elsa van Doorschot is ook van de partij. Een broer van de gastvrouw, ontstemd over zijn gering succes bij Clara, vraagt aan Arnold, hoe het met zijn pennevruchten staat. Een twist over deze indiscrete vraag kan nog juist worden voorkomen. (Zie vervolg hieronder Export van oorlogsgrondstoffen naar Duitschland Een vraag en antwoord in het Lagerhuis In antwoord op tot hem gerichte vragen heeft minister Stanley in het Lagerhuis verklaard: „ik zou den export afkeuren, naar welk land ook. van grondostoffen, ten aanzien waarvan eenigerlei vrees bestaat, dat onze eigen behoeften wellicht niet ge dekt zouden worden. In de afgeloopen maanden is er uitvoer geweest van schroot en grondstoffen, maar alleen wanneer er een overschot aan derge lijke materialen in het Vereenigd Koninkrijk bestond. Ik hen er van op de hoogte gesteld, dat de desbetreffende contracten thans zijn afge loopen en dat er geen voornemen bestaat den uitvoer te hervatten". Op de vraag, of hij stappen zal nemen, om te voorkomen, dat grondstoffen worden uit gevoerd naar Duitschland, grondstoffen, dlo Duitschland noodig heeft voor oorlogsdoel einden, antnvordde Stanley: „Het is duide lijk, dat in geval van oorlog bijna alle grond stoffen voor oorlogsdoeleinden zouden kun nen worden gebruikt Het is evenzeer dui delijk. dat bijna alle grondstoffen, die voor oorlogsdoeleinden gebruikt kunnen worden, evenzeer geschikt zijn voor vredelievende doeleinden. De poging om de wereld te ver- deelen in twee kampen, die geen handels betrekkingen met elkander moeten hebben, beteekent een oorlog onvermijdelijk maken. Voorts zou het mij toeschijnen, dat dit een werkclijken grond zou geven aan de propa ganda tegen de omsingeling, die op dit oogenblik volkomen valsch en ongegrond is" In antwoord op een nadere vraag, zeid'j Stanley, dat aan de behoeften van het Brit sche rijk aan ijzererts, gietijzer en nikkel op roldoende wijze wordt voldaan. Het schijnt onuitvoerbaar voor de regee ringen van het Britsche rijk, om leveringen aan alle andere landen te ontzeggen. Nieuwe waarschuwing van Gayda aan Frankrijk In de „Giornale d'Italia" wijst Gayda op het nuttelooze der pogingen van de Fran- 6che pers, om te trachten, Italië af te bren gen van zijn solidariteit met Duitschland. Gayda dient in het bijzonder het „Journal des Dêbats" van repliek, dat beweerd heeft, cat de asmogendheden in oorlogstijd versla gen zouden worden, omdat de democratieën meer goud, meer grondstoffen, meer bewa pening bezitten, terwijl Italië in een moei lijke positie verkeert, geïsoleerd als het is in de Middellandsche Zee, waar het terstond verslagen kan worden. Hierop antwoordt Gayda met de Fran- schen te verzoeken op te passen, alvorens het te laat is. Hij herinnert eraan, dat de voorspellingen der Fransche politieke en militaire leiders over het conflict met Abes- synië, den oorlog in Spanje en de actie in Albanië niets waard gebleken zijn. Maar Italië wacht het Fransche offensief rustig af. Zijn tien millioen man, die opge> roepen kunnen worden, worden in geen dag en in geen vier jaar verslagen. Zijn mach tige vloot, met schepen van 35.000 ton een imposant aantal duikbooten, welke de bezetting van Albanië, de Adriatische Zee niet meer behoeft te bewaken, verdwijnt niet zonder den vijand onherstelbare slagen te hebben toegebracht. Zijn in twee oorlo gen geharde luchtmacht wordt niet uitge schakeld, zonder eerst de vitale en verst ver wijderde punten van het vijandelijke ge" te hebben vernietigd. Tenslotte kan het „chemische leger" Italië, dat over formidabele geheime ont plofbare stoffen beschikt, niet zoo maar in eenige dagen tot zwijgen worden gebracht. Maar Italië kan bovendien tegenover de Fransche plannen andere militaire en poli tieke machten in en buiten Europa stellen. Tenslotte zou Frankrijk, dat in Europa wordt bezig gehouden, niet in staat zijn, zijn koloniale rijk, dat over de geheele wereld verspreid ligt, te verdedigen. Ais de oorlog zou geëindigd zijn en Frank rijk met een twee millioen dooden, ver minkten en gewonden zou zitten en met vernielde centra van leven en arbeid, zou het geen mannen en geen kracht meer heb ben, om zijn rijk te exploiteeren en te be sturen. GAFENCO WEER NAAR BOEKAREST De Roemeensche minister van buiten landsche zaken Gaf en co, die achtereen volgens te Berlijn. Londen en Parijs poli tieke besprekingen heelt gevoerd, heeft zijn tournée beëindigd te Rome, alwaar hij en kele ontmoetingen met C i a n o heeft gehad. In Italiaansche politieke kringen verwacht men, dat Roemenië tegenover de spil Rome- Berlijn eenzelfde houding zal aannemen als Zuid-Slavië, en eventueel een niet-aanvals- verdrag met Hongarije zal sluiten. Prins-regent Paul van Zuid-Slavië en zijn gemalin worden op 10 Mei te Rome verwacht. 'T MEEST GEWAARDEERD! DRIESSEN CH0C0LAAD CARROS Chr. Fabrieks en Transport arbeiders De heer Strijbis houdt de openingsrede Rustig voorwaarts gaan blijft het parool W. Strijbis ZEIST, 3 Mei. De Ned. Chr. Bond van Fa brieks- en Transportarbeiders houdt van- j en morgen de algemeene vergadering in hotel „Boschlust" alhier. De samenkomst werd voorgezeten door den heer W. S t r ij- P z n. Deze liet zingen Ps. 89 1. las Psalm 23 en hield daarna de openingsrede. Spr. getuigde van de moeilijke internationale ver houdingen, heette allen welkom en herdacht den over leden tweeden voorzitter, den heer J. van der Steen. In deze on zekere tijden is rust noodig, zoo vervolgt spreker, en die rustige krachtson wikke ling is ook noodig in den strijd dei- geesten, nu fascis me, nationaal-so- cialisme, commu nisme, liberalisme en relativisme ons tegen over zich vinden. Ook lijdelijke en berustende christenen, die wars zijn van sociale actie, doen ons bemerken hoe zwaar in onze dagen de strijd is. De internationale toestand heeft vanzelf voor onze eigen industrie en handel groote onzekerheden gebracht, te meer, waar de overheid dientengevolge telkens geroepen werd bepaalde maatregelen te treffen. De verwachte opleving in het bedrijfsleven heeft zich niet blijvend doorgezet, ai nam de werkloosheid eenigermate af. Vele onder nemingen hebben nog met groote moeilijk heden te kampen en lijden onder dvn onbe stendig blijvenden internationalen politie- ken toestand. Wij hebben noodig stichting van nieuwe Industrieën en uitbreiding van de bestaande, om onze werkloozen en de groeiende bevol king in de bedrijven te kunnen opnamen. Daartoe moeten de voorwaarden worden ge schapen die een economische exploitatie mo gelijk maken. Met dege kennis van zaken en goed onder scheidingsvermogen hebben we bedrijfsge- wijze onze medewerking in bovengenoemde richting te geven en te arbeiden aan de or dening van het sociaal-economisch leven, Duitsche oorlogsschepen verlaten Middellandsche Zee Barricaden bij Gibraltar verwijderd De Duitsche oorlogsschepen, die verleden week de Middellandsche Zee waren binnen- gestoomd, zijn gistermiddag in westelijke richting door de straat van Gibraltar ge varen. De Britsche autoriteiten hebben, eveneens gisteren, last gegeven de barricaden, welke Gibraltar aan de landzijde moesten be schermen o~ te ruimen. Het Britsche slagschip ..Ramillies" is met drie Britsche en drie Fran-;che torpedo- agers uit Gibraltar vertrokken in oostelijke richting. Officieel wordt medegedeeld, dat de „Ramillies" schietproeven zal nemen, Rebellen-aanslag op Nazareth Felle strijd nabij den Carmel Palestijnsche rebellen hebben gisteren in de omgeving van den Carmel een feilen strijd aangebonden met de Britsche troepen. De opstandelingen, onder bevel van oen nieuwen opperbevelhebber. Aboe Baker, on dernamen een poging, om Nazareth te om singelen, met als doel de woningen van de Arabische familie Farhoein, welker leden bekend staan om hun opvattingen ten gun ste van een Britsch-Arabische overeenstem ming in Palestina Tenvijl rebellen op de daken van enkele huizen vuurden ter dekking van andere op- 6tanoelingen, namen deze laatsten stormen derhand twee huizen, die toebehoorden aan de familie Farhoen. Zij staken de woningen in brand, evenals verscheiden regeerings- bureaux. Tijdens den aanval werd een Ara bische vrouw gedood en een non gewond. Een knaap, lid van de familie Farhoen, werd ontvoerd. Na twee uur trokken de re bellen terug, achtervolgd door politie en troepen, die hun ernstige verliezen zouden hebben toegebracht. Zij grepen echter laat in, tengevolge van het feit, dat alle telefoon draden rondom Nazaretli waren doorge sneden. zonder dat dit leidt tot verstarring van ver houdingen. Deze medewerking hebben wij, zegt spr., in 't verleden gegeven en we zullen dit ook in de toekomst doen en begeeren daarbij den zegen van Hem, zonder wiens zegen onze arbeid niet kan gedijen. Een moeilijke periode heeft de Bond door gemaakt toen de actie in het haringvis- schersbedrijf scherpe vormen aannam en het hoofdbestuur aan de arbeiders moest advi- seeren de oorspronkelijk gestelde eischen los te laten en zich accoord te verklaren met het z.g. minimum-program, dat dan zou wor den vastgehouden èn waarvoor eventueel een strijd met de reeders zou worden aan vaard. Helaas! de betroikken arbeiders wezen dit advies af en wilden hun eischen onvermin derd doorzetten. De leiding van het hoofdbe stuur werd niet aanvaard en het vertrouwen opgezegd. Het sprak wel vanzelf, dat, hoe pijnlijk ook, het hoofdbestuur niet op zij mocht gaan voor visschers, die de leiding loslieten. Het ware onverantwoordelijk geweest, aldus spr., de gestelde eischen volledig te handhaven, omdat gebleken was, dat ze economisch niet te verwezenlijken waren. Bovendien en voor alles het hoofdbestuur heeft leiding te geven en is deze leiding niet waard, indien het deze uit handen geelt aan wie dan Jok. Het hoofdbestuur heeft niet te volgen, maar moet vóórgaan en indien het dit laatste niet doet, verzaakt het zijn roeping. Spr. hoopt dat de christelijke visschers zul len inzien, dat het inzicht van het hoofdbe stuur in deze actie door de feiten is bewaar heid geworden en dat, wellicht ondanks eigen opvattingen, het vertrouwen in de leiding nooit beschaamd zal worden, omdat de betuurders hebben geleerd hun arbeid biddend te verrichten in gehoorzaamheid en gebondenheid aan het Woord Gods. In deze verslagperiode daalde het leden tal van 18438 tot 182-15. Daarbij zijn slechts 896 personen tot en met 21 jaar. Dat is veel te weinig. 1-Iet bondsvermagen steeg met f 56.179.66 en was op 1 Jan. j.l. f 309.578.84y2. In voor afgaande jaren hoefde slechts f 9691.41 aan stakingen te worden uitgekeerd. De werk loosheid bedroeg in bepaalde maanden on geveer 40 pet van het ledental. Daardoor moest in beide verslagjaren f 1.251 4S6 62 uit de werkloozenkas worden uitgekeerd. Wat is nu onze taak in de toekomst, vraagt spr. tenslotte. Het antwoord luidt: Rustig voorwaarts gaanl „Tegenover de re volutie het Evangelie" zij onze leuze. De taak is veelomvattend en zwaar, maar .riet tè zwaar, want God helpt haar dragen. Chr. Geheelonthouders vergaderen Districtsvergadering van Zuid-Holland DORDRECHT, 3 Mei. Heden hield het district Zuid-Holland van de Nat. Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging zijn 83ste vergadering, in het C.J.M.V.-geibouw. Om 10 uur werd het samenzijn geopend met een wijdingswoord van Ds. R. ten Kate, Ned. Herv. predikant aldaar. Ds. G. V e n e m a, van Loosduinen, secre taris. kon in zijn jaarverslag melding ma ken van een ledentoename van 2074 tot 2112. dank zij de activiteit van de afdeeling Schie dam. Hij spoorde aan tot activiteit en tot contact houden met het districtsbestuur. De heer G. van Herwijnen, van Dordrecht, penningmeester, had de hoeken Kunnen afsluiten met een voordeelig saldo van f 4.11. Maar dat is gevolg van een zui nig beheer, want het verminderen van sub sidies noodzaakte den arbeid wat in te per ken en enkele propaganda-samenkomsten uit te schakelen. Mej. A. C. van Nes. van Leiden, secre taresse van het hoofdbestuur van de „Hoop der Toekomst", gaf een uiteenzetting over het jeugdwerk, waarvan het belang door haar treffend werd geschetst. Het is van de grootste beteekenis, de kinderen uit milieu van drankmisbruik, vroeg ondereen beteren invloed te brengen. Met velerlei mid delen zoekt de „Hoop der Toekomst" dat te bereiken, waarvan spr. een en ander mee deelde. De Chr. Ambtenaarsbond in 1938 In het jaarverslag over 1938 van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond wordt met verheuging geconstateerd, dat het ledental zich in stijgende lijn bewoog. Het hoofdbestuur bleef samengesteld als volgt: A. van Driel, voorzitter; G. Ilaver- hoek, tweede voorzitter; L. Vermeulen, secretaris; J. Goote, tweede secretaris; M. J. v. Steenes, penningmeester; J. H. Straub tweede penningmeester. C. J; van Dam redacteur; S. P. C. van Erk; Tj. Kingma, I-I. W. Rietberg en J. H. van Wering. Als vrucht van de propaganda, aldus hef verslag, kan melding worden gemaakt van de oprichtingen der afdeelingen Meppel en Woerden. De pogingen om ook in andere plaatsen tot oprichting van een afdeeling te komen, o.a. in Steenwijk, Maastricht, enz., zijn tot dusver nog niet met succes bekroond. Wellicht 19 zulks in 1939 moge lijk. Verder zijn opgenomen verslagen van de verschillende groepsraden en financieele Waardevolle tuinbouw- voorlichting Proeftuin Zuid-Hollandscb Glasdistrict Dat de door de bedrijven tot stand ge brachte en in stand gehouden proeftuin voor het Zuid-Hollandsch Glasdistrict zeer belangrijk werk verricht voor de leden in het bijzonder en voor heel den tuinbouw in het algemeen bleek wegr eens ten overvloede uit de algemeeno vergadering te Den Haag gehouden. Ruim 4650 leden telt de vereeniging waar van deze proeftuin uitgaat. Wel meenden Hilversum en Naarden-Bussum te moeten bedanken, dorh Leiden sloot zich aan, zoo dat het ledental op peil bleef. De exploitatie rekening sloot bij een eindcijfer van f30.850, met een winst van f 473,62V2 en de verkoops- afdeeling had bij een eindcijfer van f 14.945 een overschot van f 1306.65. De aftredende bestuursleden de heeren Joh. v. d. Eijk te Rotterdam, Wal. van Geest te 's-Gravenzande en J. Barendse te Poeldijk werden herkozen, terwijl op voorstel van het bestuur ook Pijnacker een bestuurslid kreeg. n.l. den heer P. Bregman. Nadat het verslag van den directeur ir. •J. M. Riemens door dezen nog nader werd toegelicht, waarbij bleek van hoe groot be lang voor de praktijk de genomen proeven zijn, werd de TJslandfilm vertoond en de drukbezochte vergadering gesloten. AMSTERDAM, 3 Mei. De camdidatenlijst van de C.-H. Unie voor den Gemeenteraad luidt als volgt: 1. Jac. Rustige, 2. Mr. W. F. Schokking, 3. J. H. Meewesen, 4. II. van Saane, 5. S. Attema, 6. J. Vlugt, 7. Mr. Dr. M. Visser, 8. J. J. baronesse Mackay, 9. L. J. van Splunter, 10. Jhr. F. J. E. van Lennep. 11. P. Schouten, 12. J. J. J. Jansen, 13. A. Willensiek, 14. H. Gerretsen, 15. J. Meijer. Wij teekenen hierbij aan. dat van de drie aftredende C.-H. Raadsleden alleen wQthou- der Rustige op de lijst voorkomt en thans vo^r het eerst als lijstaanvoerder. Vele jaren achtereen is dit de heer J. tor Haar Jr. ge weest, die ook eenige jaren wethouder was. De heer ter 1-Iaar, die 70 jaar is, en ce lïëer J. van Meerveld, die den 75-jarigen leeftijd bereikte, hebben, zooals wij dezer dagen meldden, verklaard geen candidatuur meer te aanvaarden. HILVERSUM I. 1875 cn 415.5 M. 8.00—0.15 KRO 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV, 8.00—9.15 Gram.muzlek. (Om 8.15 Ber.), 10.00 Gram.muziek. 10.15 Morgendienst. 10.4& Gram.muzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO-Orkest. 1.0(1 Gram.muzlek. 1.20 Vervolg concert. 2.90 u, Handwerkuurtje. 2.55 Gram.muzlek. 3.00 u. Causerie „Vrouwen-vredesgang in het Jaag 1939".. 3.15 Gram.muzlek. 3.46 Bijbellezing, 4.45 Gram.muzlek. 6.00 Cursus iiandenax* beid vnor de Jeugd. 6.396.55 De Eemlan- ders. (in de pauze Gram.muzlek). 7.00 uur Berichten. 7.16 Journalistiek weekoverzicht 7.45 Gram.muzlek. 7.50 Causerie .Arbeids vreugde", 8.00 Berichten ANP., Óerhailng S.O.S.-berichten. 8.15 Het Christelijk A-Cap- pellakoor „Sursum Corda". (In de pauze's Gram.muzlek.) 9.00 Causerie „Willem Farel HII.VERSUM U. 301,5 BL AT 8.90 Orgelspel. 8.16 Berichten, gram.müziek. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gewijde muziek, (gr. pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep orkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroep* orkest en solist. (Ca. 12.15 Ber.) 12.16 Gram, muziek. 1.15 AVRO-Aeolian-orkest. 2.00 uur Voor de vrouw. 2.39 Plano en Viool. 3.00 u. De Palladians. (Om 3.45 u. Ber.). 4.00 Voor zieken en thuiszitten den. 4.30 De Twlltght- Serenaders (opn.). 5.00 Voor de Jeugd. 6.3U AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.28 u. Berichten. >.30 Sporth.ilfuur 7.0(1 rrlnnon- cerL 7.35 Causerie over de reuzen-telescoon van Mount-Palomar. 8.00 Berichten ANP, 8.15 Concertgebouw Orkest (ca. 9é.55 Film* praatje). 10.29 Disco-nieuws. 11.00 Berich ten ANP AVRO-Da nee-Band, en solist. 11.40 —12.00 Pianovoordracht. tet. 5 49 Landhouwkundlee causerie. 6.00 O. Orkest. 7.00 Biologische oauserle. 7.20 ue- var. programma. 8.05 Komische voordracht, 8.50 Strijkkwartet. 9.20 Avonddienst. 9.40 U, Salonorkeet. 10.20 Band. RADIO—PARIS 164S M. 11.36 Zang 12.25 Or kest. 1.35 Piano. 2.35 Zang 2.50 Plano. 3.38 Zang 3.50 Harp en plano. 4.26 Plano, zang en harp. 5.05 Radlotoone9l. 6.29 Orkest. 7.6(1 KEULEN 9.20 Volksliedi ensemble. 1.30 Conee; M. 6.30 Orkest. 7.60 Klelnorkest, 11.20 en 12.35 Orkest en 3 20 Orkest. 5.60 U« lalns. 8.26 Orkest en BRUSSEL 322 e; 12.05 Cabaret 7.29 Orkest 48 4 Mi 11.60 Orkest. 4.20 en 6.00 Orkest, 6.35 Viool. 7.20 Symphonleorkest. 9.45 Con* Het verdere verloop van den middag geeft het zonder linge geval te zien. dat Arnold en Clara, broer en zuster, op dezelfde roeibank zitten en ook aan de tafel, die inmiddels door de meegebrachte dienstboden is gedekt, naast elkaar plaats nemen. Na afloop heeft de meerderheid van het gezelschap zich geamuseerd, maar een viertal is niet tevreden. Dien middag blijft Clara's plaats op kantoor onbezet en Aat vraagt zich af, wat daarvan de oorzaak kan zijn. De P. P. geeft hem een bundel papieren en ook een paar staten, waarvan hij verzoekt: „Leg deze bij juffrouw Corn put, dan kan ze die stukken morgen afwerken." „Is de juffrouw ziek?" „Neen, ze is naar een fuifje bij een vriendin. Een vrij middagje heeft ze wel verdiend." Zoo zoo. denkt Aat. naar een fuifje bij een vriendin. Zal het waar zijn? Telkens moet hij daar aan denken, wat vervelend! Op kantoor is het precies zooals het was op de H.B.S. Hij acht Clara boven al de anderen, maar meer ook niet. Meer niet? Hij weet beter. Ja, het is nog zooals op de H.B.S., nog de zelfde tegenstelling. Toen was het Arie Walle en Clara van den Cornput, nu kaal kantoorbediendetje en dochter van een groot-industriëel. Een gevoel van machtelooze berusting maakt hem timide, blijft hem beklemmen, twee, drie dagen. Dan praat hij zich voor, dat hij "zijn leven niet mag laten overmeesteren door een hopelooze liefde, want daarvoor is hij nog te jong. Veertien dagen later ontmoet Clara op straat den jongen man, die op het picnicfuifje eerst getracht heeft, zich aan haar op te dringen en daarna Arnold te grieven. „Zeg, je broer is toch niet boos op me, omdat ik hem een beetje in 't zonnetje heb gezet?" vraagt hij luchtig. „Hoe weet jij, dat hij schrijft?" „Jij wist er toch zeker ook wel wat van?" „Niets." Ze is strak en hoog, haar woorden zijn koud als hagel. Aat ziet het tweetal loopen en speurt geanimeerdheid in hun gesprek. Dat hindert hem. Het hindert hem geweldig. Hij wil boos zijn op moeder, die hem uitstuurde om een boodschap, waar door hij het tweetal zag. Hij voelt zich kregel, nu zijn eigen gevoelens hem onloochenbaar geopenbaard worden en hij eindigt, met te murmureeren tegen de omstandigheden, die zijn geval hopeloos maken. Zoo gaat hij naar huis na een overbodigen omweg van twee, drie straten. Hij zal er zich overheen zetten, studeeren, diploma's halen. Geen kop in den wind, geen dwaze dingen, afleiding zoeken in werken en vergeten. IV „Zeg. Arnold, wat ben jij nu eigenlijk van plan?" „Ik, papa?" „Ja, jij. Kijk maar niet zoo verwonderd." Papa lacht sma kelijk. „Hoe bedoelt u?" vraagt Arnold, nog altijd niet zeker. „Ik bedoel met Elsa van Doorschot, nou weet je 't." Arnold kijkt kwaad. „Waarom valt u mij daar zoo ineens mee op 't lijf?" „Je op 't lijf vallen? Maar jongen, wat mankeer je? Een ander zou in jouw plaats in de wolken zijn!" „Ik houd niet van wolken." „Nee, jij ziet liever de zon. Daarom moet je het zonnetje in huis nemen." Arnold zwijgt nadenkend. „Is er iets, dat je bezwaart, iets, dat je hebt tegen Elsa?" „Ik kan niet zeggen, dat ik iets tegen haar heb, maar ik kan ook niet zeggen, dat ik verliefd hen." „Die verliefdheid komt wel. Zij van haar kant is verliefd genoeg, dat kan ik je verzekeren." Dat streelt hem wel. „Hoe weet u dat?" vraagt hij. „Dat weet ik zeker. En welke man is op den duur bestand tegen een verliefde vrouw?" Ik wel, denkt Arnold. Maar er is iets anders, waartegen hij niet bestand is. Hij kijkt naar zijn vader, diens krachtige, welgedane postuur, zijn lacherig gezicht, zijn optimistisch doortastend uiterlijk. Dat is. waar hij niet tegenop kan. Papa wint het altijd. En dan. het is toch ook wel gemakkelijk. Hij verwachtte een moeilijke taak, waar papa hem op af ging sturen, maar als nu alles voor elkaar is en alleen nog maar wacht op hem, zonder benauwd gezweet, zonder pijnlijke tortures Papa ziet al, dat hij het spel zal winnen. „Zal ik maar eens met haar vader praten?" Arnold knikt en glimlacht, want hij weet dit praten al gebeurd. Maar zijn vader legt dien glimlach verkeerd uit en is tevreden. 's Avonds zoekt Arnold zijn moeder. „Papa zal praten met meneer Van Doorschot." Ze zet zich in een hoogen leuningstoel, vouwt haar handen in haar schoot en kijkt hem aan, bezorgd en onzeker. „Elsa is een wereldsch meisje." „Zij niet alleen, de heele familie is zoo." „Des te erger, Arnold." „Vindt u beter, dat ik weiger?" „Nee, ochHoe sta je zelf?" „Ik sta neutraal." „Maar Arnold, dat is toch geen standpunt!" „Neen. Maar u dan?" Die vraag snoert haar mond. Zij? Ze weifelt zelf altijd. Ze gaat steeds opzij. Voor haar man en voor de omstandig heden en voor alles. Ze heeft geen weerstand. En Arnold is haar zoon. kind van zijn moeder. Gelukkig is hij een man. Neen, ongelukkig. Was hij maar een meisje! Maar mannen hebben toch meer weerstand? Arnold? Neen, niet genoeg. Zoo peinst ze en ze zegt niets. Wat kan ze doen? Bidden voor hem en voor haar man en voor Clara. Dat doet ze, dat doet ze altijd. Maar als Arnold nu tóchwat baat het dan? En haar man? Die blijft zoo s hij was. Clara is anders, ja, maar altijd anders geweest. Veranderinq ziet ze nergens, (Wordt vem)]gdJi<

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2