STADSNIEUWS DINSDAG 2 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 LEIDSCHE CHR. ORANJEVER. VIERT JULIANA-FEEST Opvoering van het „Kind van Staat" 'Aanschouwelijke les in de Vaderlandsche Geschiedenis De openbare feestavond, die de Leidscho Chr. Oranje-vereen, gisteren in de Stadsge hoorzaal hield ter gelegenheid van den ver jaardag van Prinses Juliana, was uitste kend bezocht. Als gasten der Oranje-vereeniging waren o.m. aanwezig de burgemeester, Mr A. v. d. Sande Bakhuyzen, de garnizoenscomman dant, overste Buurman, Wethouder Wil brink, de voorzitter en de secretaris van de Contact-Compiissie van nationaal gezinde vereenigingen, Mr P. E. Briët en de heer Mulder, de voorzitter van de 3-October-ver- ecniging, de heer W. v. d. Laan en vele an deren. Na de gebruikelijke opening en het zin gen van een Oranje-lied sprak de voorzitter der O.V., Mr N. G. Geelkerken, een kort openingswoord. Na een hartelijke begroe ting der aanwezigen wees hij er op, dat onze jarige Prinses geen figuur is, die ver van ons verwijderd leeft, geen mystieke li- guur uit een sprookje die wij van een af stand bewonderen, maar een Koningskind, dat temidden van ons volk wil leven, dat met ons volk wil omgaan, dat wil meeleven met de vreugden en de nooden van ons volk. Daarom mogen wij op onze beurt mee leven met het leven van onze Prinses. Wij vieren thans haar verjaardag op 1 Mei en spr. gelooft niet dat er ooit op den 1 Mei dag een schooner feest is gevierd. Mogen wij ook in dezen somberen tijd feestvieren? Is dat niet oppervlakkig en luchthartig? Wie deze vragen stelt beseft niet den diepen achtergrond van dit feest en miskent den band die ons bindt a Oranje-huis. In onze geschiedenis zien we telkens weer hoe juist in de zwaarste tijden in ons volk het besef levendig werd var den grooten rijkdom, dien wij in Oranje be zitten. Zoo is het ook in dezen tijd en daar om kunnen we op een dag als dezen op recht en hartelijk feestvieren. Na dit openingswoord werd1 het Wilhel mus gezongen en daarna kwam het vendel Leiden van de Oranje-Garde voor het voet* licht, dat een opvoering gaf van het docla matorium „Een muur van vuur" van Leo Lens. Het was een aardige inzet. De' jongens en meisjes deden hun best. De zorg voor het welslagen van den avond was overigens weer in handen ge legd van de Timdelerclub, die ditmaal voor het voetlicht kwam met een historisch spel „Het Kind van Staat", dat geschreven is door H. J. Schimmel. Het handelt over Stad houder Willem III toen hij nog geen stad houder was, maar als staatsgevaarlijk jon geling onder voogdij der Staten werd ge steld Hiermede hebben wij eigenlijk ook den gcheelen inhoud van het stuk weergegeven want het bedoelt niets anders te zijn dan de uitbeelding van een der grootste onzer Oranje-vorsten in een bepaald tijdperk van zijn leven. Een zwak verhaal van een En- gelsche eerste minister, die als spion in Nederland vertoeft en op een eigenaardige wijze moet ontvluchten is niet in staat de aandacht bezig te houden en het boeiende van het stuk moet dan ook komen van bevrediging der nieuwsgierigheid naar het karakter en de wijze van optreden van den beroemden Oranje-telg en den werkelijken regeerder in dien tijd, den raadspensio6aris, Johan de Witt. Het stuk heeft zoo goed als geen han deling, het is uitsluitend woordenspel en dan nog alleen van mannen. Geen enkele vrouwelijke rol brengt eenige fleur. Men kan hieruit opmaken, dat de Timde- lerclub zich voor een zware taak gesteld heeft en wij mogen hieraan toevoegen, dat zij deze taak naar behooren heeft vervuld. De bijrollen waren niet alle dat woorden spel machtig, maar de beide hoofdrollen: het Kind van Staat (P. A. Kouwenhoven) en Johanna de Witt (H. A. Kres) wisten het er ver in te brengen. Zij gaven een goede karakteruitdrukking van hun figu ren en wisten op die manier de aandacht te boeien, die door het ontbreken van hande ling gemakkelijk afgeleid werd. Zoo is deze opvoering dan ook als een aanschouwelijke les in de vaderlandsche geschiedenis uitne mend geslaagd en de Oranje-vereeniging kan, gezien haar doel en streven, niet meer en beter wenschen Het had ook dit voor deel, dat het een volkomen éérlijke vader landsche geschiedenis-les was. De dingen werden niet mooier en ook niet 1 eel ijker gemaakt dan zij in werkelijk heid waren. Men zag de zwakke kanten van Willems karakter en men behield sympa thie en kreeg bewondering voor Jóhann de Witt. Ja, het is ongetwijfeld een groote ver dienste van de beide hoofdrolspelers, dat zij dit zoo juist hebben aangevoeld en tot uitdrukking gebracht Costumeering en grime waren weer uit stekend verzorgd door den heer Gerard Hoppezak. De muziek in de pauzen werd verzorgd door het Leidsche Salon-ork«et onder leiding van den heer Plu, dat het natuurlijk zocht in allerlei vaderlandsche melodiën, die meermalen door de zaal w den overgenomen. Aan het eind waren er dankwoorden bloemen voor de souffleuse, de eenige vrou welijke helpster bij het stuk, maar een gewaardeerde, want er moest nog al een» een geheugenhiaat bij de spelers worden overbrugd, hetgeen bij een dergelijk zwaar stuk niet kwalijk te nemen is. Onze vatting kan zijn: een mooie en leerzame avond, leerzaam voor beide zijden van het voetlicht Kinderfeest der Contact-Commissie Gistermiddag werd in de Stadsgehoorzaal een kinderfeest gegeven. Deze middag was georganiseerd door de Contact-Commissie namens welke de heer W. J. Kriek een openingswoord tot de kin deren sprak. Hij heette daarbij tevens wel kom den burgemeester, mr A. v. d. Sande Bakhuyzen, mr Tepe, wethouder van on derwijs, mr Briët, voorzitter der Contact commissie. den Gemeente-secretaris C. E. van Strijen, den heer v. d. Laan en ir Lindenbergh. Spr. wees verder op de beteekenis dezen dag, waarop wij weer gelegenheid bobben bewijs van aanhankelijkheid aan H.K.H. Prinses Juliana en het Vorstenhuis te geven. Spr. uitte den wensch, dat God onze Prinses moge behoeden. Nadat het Wilhelmus was gezongen, deel de de heer Kriek, eenige bijzonderheden over dezen feestmiddag mede. In twee oorstellingen konden 2500 kinderen genie ten van het gebodene; toch moesten er nog 700 wegens plaatsgebrek worden af gewezen. Hierna ving het programma aan. De fir* a v. Remundt begon met een film. Daar- l volgde een poppenkast-vertooning van den heer Henri Nolles uit Den Haag, op ge luidversterker uitgezonden, hetgeen een zeer goed effect had. Tevens werden de kinderen verrast op eenige goocheltoeren, er volgde nog een film en tenslotte een verrassing bij den uit gang. Prof. Dr Z. W. Sneller bijzonder hoogleer aar De Universiteitsraad van het Leidsch Uni- ersiteits Fonds heeft na verkregen Ko ninklijke machtiging benoemd tot bijzonder hooglceraar in de economische geschiedenis aan de Rijksuniversiteit te Leiden Prof. Dr. Z. W. Sneller te Rotterdam. Tot curatoren van dezen leerstoel zijn be noemd Dr. M. van Blankenstein te Wasse naar, Mr. K. P. van der Mandele te Rotter dam en Mr. R. Mees te Rotterdam. Zilveren jubileum W. F. van Ingen Schenau Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer W. F. van Ingen Schenau als pachter de leiding van den gang van zaken in de Stadsgehoorzaal kreeg. De jubilaris wenschte van te voren geen openbaarma king van dat leit, maar heeft zich toah niet geheel aan een huldiging kunnen onttrek keu. In den intiemen kring van het perso neel werd -hij vanmorgen toegesproken door den heer A. E r a d u s cn door den oud-gediende, den heer D. de Jong, wijl ook namens de brondwaohts het woord erd gevoerd. Men bood een fraai geschenk aan als herinnering aan dezen dag, terwijl ook een aantal bloemstukken de sympa thie en waardeering der gevers vertolkten. orden tal van herinneringen opgehaald aan de voorbije 25 jaren. Als men zoo gen tijd in een zoo afwisselend bedrijf als het onderhavige is werkzaam geweest, kan men wat verbalen". Het was voor den heer Ingen Schenau, dank zij den hartelijken en vrionidschappelijken toon, die er heersoh- te, een onvergetelijk uur. en ondanks alle moeite van Teling den aan val tot staan te brengen, kwam zijn stel ling zoo hopeloos te staan, dat hij capitu leerde Zitmanv. d. Berg speelden een Fran- eche partij, waarin zwart slaagde een goede ontwikkeling te krijgen. In het middenspel kreeg zwart een gc- larlijken druk, die zijn Darr.e-vleugel vast legde, maar die door een tegenaanval be antwoord werd. Bij het consolideeren van zijn stelling deed wit een zwakke zet, zoodat hij op kon geven, wat dan oak na eenige zetten ge schiedde. De stand luidt: Weetra 3V£**, Remouchajmips 3**, Dem- miendal Zitman 4", Barkema 2yz**, Bosscha 2**, Teling 1**. De Hond 1***, v d Bprg 3', Brunt 3*. Vrijdag 4 Mei wordt dc 8ste ronde in „In den Vergulden Turk" ge speeld. Leidsche Belasting Ophaaldienst Deze dienst heeft in de afgeloopen maand f8.917.32 aan dien rijksontvanger afgedra gen benevens f525.42 aan den gemeente ontvanger. 25-jarig jubileum van den heer F. van Alewijk Heden herdacht de heer F. v. A1 e w ij k, adjunct-commies der Dir. Belastingen, In-, voerrechlen en Accijnzen, chef de bureau ter Inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier, den dag, waaarop hij 25 jaar geleden in dienst trad ibij. de administratie der be- lasitingen. De jubilaris werd des voormiddags met zijn echtgenoote en zijn ouders door het .vol tallige personeel der iriv. en acc. ontvangen In het versierde bureau der inspectie, toadat aan zijn echtgenoote bloemen waren aange boden, nam de inspecteur, hoofd der Inspec tie, de heer Kluytm ans, het woord. r hartelijk gestemde woorden hul digde de inspecteur zijn chef de bureau. Hij memoreerde de bijzonder prettige karakter eigenschappen van den jubilaris, die het tot een genot maakten, met den heer v. Alewijk samen te werken. Spr. prees de werklust, de opgeruimdheid, waarmede de jubilaris steeds zijn dienst verrichtte, terwijl hij Ae buiten gewone kennis van wetten en voorschriften zeer waardeerde. Tevens huldigde de In specteur den heer van Alewijk voor zijn tact, waaraiede hij steeds omgaat met perso neel en publiek. Hij wenschte hem verder nog vele jaren van geluk en voorspoed met zijn ouders, vrouw en kinderen. Hierna werd het woord gevoerd door den kommies-verificateur dienstgeleider den heer Heks tra, die namens den actieven dienst der invoerrechten en accijnzen den jubilaris dankte voor de prettige medewerking, die door hem. werd betoond. Spr. wees op de aangename verstandhouding, die hier ter stede heerscht tusschen den administratie ven dienst en den actieven dienst, welke voor een groot deel was te danken aan de hulpvaardigheid, maar vooral aan de men- schelijkheid van den chef de bureau. Voor deze aangename medewerking bracht spr. den jubilaris dank. Namens het personeel der Inspectie sprak de adjunct-commies de heer Bleijleven. In een leuke humoristische schets werd door prettige en eangename verhouding op het bureau gememoreerd. Menig voor beeld werd aangehaald en de geheele negen jaren, gedurende welke spr. met den jubila- s samenwerkte, passeerden de revue. Spr. wenschte den heer van Alewijk, hoe wel 25 jaren niet meer mogelijk is, toch nog een langen «n uiterst gezelligen diensttijd toe. De Inspecteur, de heer v a n D ij k, wees op het prettig» en feestelijke van dezen dag. Nadat aan den jubilaris door spr. in een aardige speech namens het geheele corps als herinnering aan dezen dag een schemerlamp was aangeboden, dankte de heer van Ale wijk de sprekers voor hun hartelijke woor den, alsmede de talrijke aanwezigen, die de zen dag lot een onvergetelijke voor hem en de zijnen hadden gemaakt. Schaken Om het kampioenschap van Leiden In café restaurant „De Harmonie" is dc 7de ronde om den tjtel gespeeld. Gespeeld werden de partijen: Bosscha D ommendal, BruntWestra, TelengRe- mouchomps en Zitman-v. d. Berg. ZitmanBrunt was de afgeloopen weck gespeeld en in een voor Brunt beteren stand afgebroken. BosschaDemmendal was een Scandina vische partij, die zwart zoo scherp mogelijk op winst voortzette. Bosscha verdedigde zich echter goed, waardoor na afwikkeling een voor hem gunstig eindspel ontstond, dat af gebroken werd. BruntWestra was een partij waarin niet zooveel leven zat en die gelijk op ging. Westra forceerde na afruil een vrij-pion. waardoor zijn kansen in deze partij stijgen. In dezen stand werd afgebroken, doch er is nog zooveel mogelijk.dat een voorspelling van den uitslag niet is te geven. TelengRemouoliamps was een Butjapes- ter-verdediging, waarin Remouchamps in zijn element was. Door prachtig te rnanoeu- vreeren kreeg ihij een overwegenden stand De Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is in dc- vorige maand (April 1939) ingelegd f 229.509.18 en terugbetaald f 549.049.37 96 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 161 boekjes den geheel uitbetaald. Het tegoed der 19130 inleggers inclu sief 1617 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde April 1930 f 8.923.518.75. In 6722 po6ten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen f 19.902.75. LEIDSCHE REDDINGSBRIGADE Geslaagd zijn voor het examen-diploma en B Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen mej. M. Eikelenboom (B), P. M. Bey (A), M. van Hilten, agent van politie (A), B. C. Stonn (A), H. Rol (B), J. Tege laar (B). Het examen werd afgenomen in de over dekte zweminrichting aan de Mauritskade te IXin Haag. E. H. B. O. De spel dj es verkoop ten bate van de Ned. Vereen. E.H.B.O. heeft Zaterdag opgebracht f 425. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Wijziging. Vereenigde Graanhandelaren voorheen C. Plomp. Nieuwkoop, Noorden B 29. Graan- en kunstmesthandel. De vennoot schap onder firma is omgezet in een naarn- looze vennootschap onder den naam: N. V. Vereenigde Graanhandel. (Ned. Stscrt. April 1939, Bijvoegsel nr. 616). Soort vai drijf thans: in- en verkoopen, het verwerken van en het drijven van handel in granen, peulvruchten, zaden, veevoeders, veegenees middelen, kunstmest, enz. Dir.: C. Plomp Sr., Nieuwkoop. Comm.: J. L. Sprey, Bodegraven en C. v. Tol, Nieuwveen. Maatsch. kap.: f 10.000 waarvan geplaatst en gestort f 6.000. Firma J. van Exter en Co.- Hazerswou- de, Loetweg Wijk B 26. Boom-, plant- en bloemkweekevij'cn handel in hoornen, 'plan ten en gewassen e.d. Bijv. uitgeoef. bedr.:' handel in tuinbouwbenoodigdheden. N. V. Leidsche Duinwater Maatschappij. Leiden, Stationsweg 12. Overl. Comm.: T. S. Goslinga. N. Comm.: Dr. P. G. Knibbe, Lei- G. Verheul. Voorschoten, Oranjekade 53. Graanhandel, zaden, peulvruchten. De zaak is verplaatst naar Hazerswoude, A 268. Naamlooze Vennootschap Scheepsbouw- en Reparatiewerf ,De Hoop" voorheen Gebrs. Boot. Leiden, Sumatraslraat 49, scheepsbouw De statuten zijn gewijzigd. Opheffing. J. Vonk. Alfen a. d. Rijn, Aar kade 10. Metselaarsbedrijf. Motorbootdienst F. Oskam. Alfen a. d. Rijn, van Mandersloostraat 55. Beurtschip- persbedrijf. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C G Speel 27 jr en H Verachrapen 25 Jr GEHUWD: J N VerweiJ on H Vlaser - Oosten en A v Schalk C B Vreem wed M B Boumeister BEVALLEN M HartevcltNeutoboom zn H M Th KielDe Keunirig dr G NieboerKik OVERLEDEN: M J v Oosten vr. 75 Jr j COLLECTE RECLASSEERING De collecte voor het nationaal reclassee- ringswerk zal a.s. Zaterdag in onze gemeen te worden gehouden. EEN GUUR BEEST Door den veehouder K. de V. weid bij de politie aangifte gedaan dat zijn 8-jarig doch tertje door een herdershond is aangevallen. Het meisje zat voor de woning aan de Dr. Lovinklaan met een klein hondje te spelen, toen plots de herdershond op haar aanvloog, haar in het gezicht beet en de haren uit het hoofd trok. Jlct meisje wer.l zoo ernstig ver wond dat medische behandeling direct noo- dig bleek. De politie kwam er achter dat de hond toe behoorde aan den heer J. v. S., wonende in de -Prins Hendrikstraat, die direct toestem ming gaf het beest in de gasklok af te ma ken. GESLAAGD Onze plaatsgenoote mej. J. Marke slaagde te Utrecht voor het vakdiploma kruideniers- bedrijf. HAZERSWOUDE R.K. CANDIDATENLIJST Door de R.K. kiesvereen. „Algemeen be lang" zijn voor de a^. verkiezing voor leden van den gemeenteraad de navolgende can- didaten gesteld: 1 N. P. Kaptein, 2 F. J. Kouwenhoven, 3 J. H. v. Kampen, 4 W. Lom- merse, 5 C. W. de Jong, 6 A. G. Timmerman, 7 M. Scheel, 8 P. Brugman, 9 H. H. Straver, 10 J. Luiten. MUZIKALE RONDWANDELING Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana maakte de Chr. Mu- ziekvereen. alhier een rondwandeling door de gemeente, gevolgd door vele belangstel lenden in opgewekte stemming. A. N. P. NIEUWS ZONDAGAVOND: Doodelijk Ongeval; Ernstig Anto-ongelnk Ongeveer 190.000 ongevallen per jaar treft jaarlijks ruim 2 van de bevolking. Veel meer ongevallen dan branden. VERZEKERT blijvende INVALIDITEIT en LOONDERVING. Premie uiterst billijk TH. C. VRIESENDORP WASSENAAR - MIDDELWEG 8 ALLE ASSURANTIËN Telefoon 710353 Postgiro 62407 Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf DINSDAG 2 MEI 3: 8.00 Keulen. 0.20 Radio PTT N* 10.20 Parijs Radio. 11.35 Brussel (VI.), 1.20 Keu- 2.20 Radio Danmark of dlv 3.20 Keulen Brussel (VI.). 5.05 Radio PTT N.. 5.20 Lon- Reg.. 5.50 Brussel (VI.). 6.50 Keulen. 7.20 >sel (Fr 8.20 Brussel (VI.). 10.05 Keulen, ogramma 4: 8.— Brussel. 8 20 FarUs R., S-30 Radio PTT N.. 9 05 diversen, 9.35 Londen Reg., 11.20 Droitwich. 1.30 Londen Reg.. 3.20 Droit- wich, 5.50 Brussel Fr., 6.20 Droitwich, 6.50 Lon- (Recl.) ssel (ET.), 6.20 Brusesl 1, 7.35 Londen Reg, 8.30 Keu- (VI.) 10.20 Boedapest of dlv., Keulen. gramma 4: 8.00 Brussel (VI.), 8.20 Parlls 8.30 Radio PTT N„ 8..50 diversen, 9.20 .muziek G.R.D. of div., 10.00 Londen Reg., Droitwich, 12.35 Londen Reg., 3.20 Droit- 7.05 Londen Reg., 7.35 Droitwich. 8.35 UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Zooals het in het verleden hij gemeente raadsverkiezingen ook wel meer geschiedde, meende men in vrijzinnige Jcringen, dat de Liberale Staatspartij cn de Vrijzinnig-Demo cratische Bond ook dit jaar bij de verkiezin gen voor den Raad onzer gemeente met een gemeenschappelijke lijst zouden uitkomen. Naar wij in tusschen uit betrouwbare bron vernemen zijn de pogingen om tot samen werking te komen mislukt. Hoewel de V. D. kan rekenen op het grootste aantal stemmen (gezien de laatste uitslagen), wa6 van deze partij het verzoek tot samenwerking uitge gaan, echter met genoemd resultaat. Naar ons bekend werd is één en ander het gevolg van verschil van inzicht over de volgorde der candidaten op de lijst. Het bestuur van de V. D. nam genoegen met als no. 1 een li beraal en 2 en 3 vrijzinnig-democratische candidaten, of wel in omgekeerde volgorde no. 1 de heer van Kleef en 2 en 3 liberalen. Het motief waarop de liberalen de bespre kingen tenslotte hebben doen stranden was, dat zij het niet konden verantwoorden tegen over hun keizers. PRINSES-VERJAARDAG EN EEN OPTOCHT DIE NIET DOORGING Het was maar een hoogst enkele vlag die troosteloos neerhing in den druilerigen regen, waardoor men er gister in onze gemeente aan herinnerd werd dat H.K.H. Prinses Ju liana Zondag verjaarde. Zelfs de fleurige haarlinten en sjerpen bleven ditmaal in de linnenkast. Zij die gehoopt hebben dat tegen den avond het weer zou opklaren, opdat in ieder geval de muzikale rondgang zou gehouden worden zijn ook teleurgesteld. Het liep nu eenmaal tegen pistor en het bleef tegenloo- pen, zoodat aan dezen Prinsesse-verjaardag geen groote herinnering zal verbonden blij- HILLEGOM OPENING GEM. ZWEMINRICHTING De gemeentelijke Zweminrichting zal dit jaar met ingang van Maandag 15 Mei, voor het publiek worden opengesteld. Op dien datum zal ook geivedgekomen zijn de nieuwe Reinwater-Installatie, met daaraan verbonden een voorverwarmings- en ontijzeringsinstallatie, zoodat in den olge de bassins zullen worden gevuld met friöi-li bode mva.ei. Dal ecu en ander eu.- buitengaw 011 groote verbetering voor de Gemeentelijke Zwemin richting is, waardeur een belangrijke toe name van het aantal bezoekers wordt wacht, beJioeft geen nader betoog Abonnementsaanvragen kunnen reeds vanaf Maadag 8 Mei aan de Gel. Zwemin richting alsmede ten huize van den zwem meester E.Wiedijk,Hoofdstraat 119a alhier, worden afgehaald. Toegang tot de Zweminrichting kan niet wordmn verleend a.in hen, die weliswaar ei abonnement hebben aangevraagd, doch den kostprijs hie-'ai nog f-iet hebben voUaan. KATWIJK a. d. RIJN Boerenleenbank Jaarvergadering Gisterenavond hield de Coöp. Boerenleen bank de jaarvergadering in hotel De Ros kam. De voorzitter de lieer L. v. Paridon sprak een openingswoord en wees op den gunstigen gang van zaken in 1938. Dan volgde het financieel verslag van den kas sier, den heer Jac. Meijer. Deze sprak er zijn voldoening over uit dat in weerwil de crisisomstandigheden de toestand dei- Bank en de soliditeit zeer gunstig genoemd kan worden. Over de rentebetalingen is hel bestuur ten zeerste tevreden en een vooruit gang in de omzetcijfers al3 in 1938 heeft plaats gehad, was nog in geen enkel jaar te bespeuren geweest. Vooral de omzetcijfers in Loopende Rekening waren met sju-ongen omhoog gegaan. Uit de rekening 1938 ver molden we de volgende cijfers waarvan enkele der voornaamste «posten van 1937 tusschen haakjes vermelden: Ontvanger spaargelden f 76.3S7.53. Terugbetaalde voor schotten f6579.65 (1675). Ontvangen in loo pende rekening van de leden f 508.493.26 (f 181.338.23). Ontvangen in loopende reke ning van de Centrale Banik f 179.35 (f 87.369.97). Op de Reerve gebrachte winst inclusief de rente der reservekas flf" (f 691.34). Ontvangen rente van Voorschoi- ten f3146.19 (f2171.30). Ontvangen rente in loopende rekening van de leden f3V78.~" (f3254.65). Rente van de Gentr. Bank loopende rekening f 864,32. Uitgaven: Terugbetaalde Spaargelden f 74.556.46. Gegeven voorsahotten f 21.450 (f 10.172.50). Uitgegeven in loopende rekc ning aan de leden f510.432.53) (f 160.076.41) Uitgegeven in loopende rekening aan d Centr Bank f 155.393.53 (f98.584.10). Uitg. geve rente voor Spaargelden f3549.77 (f3680.82); Uit de Balans de velende cijfers: bezit tingen: Uitstaande voorschotten f67.698.;" (f52.828.) Tegoed in loopende rekening va de leden f73.904.60. Tegoed in loopende re kening van de Genir. Bank f32.100.23. Schulden: Spaargelden f 136.957.26 Schuld aan rekening couranthouders f 33.412.90. Het reservefonds was per 31 Dec. 1938 groot f 16.741.19. Het winstcijfer ongeacht de rente der reservekas was per 3i Dec. 1938 groot f 16.744.49. Het, winstcijfer ongeaciit de rente der reservekas was over 19,18 f 1119.96. Hot ledental is 88, voorsclhotnemors 49, Rek. Crt.houders 50, spaarders 290. Het aantal Dagboekpostcn was 3290 tegen 25.88 in 1937 Het eindcijfer in inkomsten en uit gaven was over 1938 f 1.548.C09.00 togen f771,820.32 in 1937. Een vermeerderde om zet dfus van f 776,788,68. Den kassier werd door don voorzitter dank gebracht voor zijn uitgebreid verslag. Van de gelegenheid om vragen te stellen of opheldering te vra gen maakte geen der leden gebruik. Vervolgens was aan de orde bestuursver kiezing. Het aftredend bestuurslid de heer II. van Delft werd met op 4 na algemeeno slemmen herkozen. Ook 't aftredend lid van der. Raad van Toezicht, de heer J. Haas noot Kzn. verwierf hijna alle stommen. GESLAAGD Mej. Nelly Rietveld behaalde te Den Haag het diploma steno-typiste. WERKLOOSHEID Het aantal ingeschrevenen bij de Gem. Arbeidsbeurs is thans 62? mannen. 12 jon gens en 9 meisjes, totaal 643 Do stand was vorig jaar op 1 Mei 461, waarvan 430 van 18 jaar en ouder. Ir. werkverschaffing zijn momenteel geplaatst 257 steuntrekkers, waarvan 200 bij dc werkzaamheden aan het vliegveld alhier en de overigen bij het aanleggen der rijwielpaden in de duinen. Deze in werkverschaffing geplaatste steun trekkers worden sedert 1 April niet meer als werkloos moogetpld in afwijking van wat tot dusverre gold. Het bovenvermelde aan tal dient dus met 257 venrdndenl te wor- KATWIJK AAN ZEE a.r. kiesver. „ned. en oranje" In „Irene" vergaderde gisteravond de A.R. Kiesver. De opkomst was groot. Na de gebruikelijke opening door den heer C. A. Velt kamp las de beer G. Poot de notulen, welke werden vastgesteld. Enkele ingekomen stuikken werden afgehandeld, waarna een bespreking volgde over de a.s. Raadsverkiezingen. De condidatenlijst werd als volgt samengesteld: 1 C. A. Veltkamp, 2 C. v. Tongeren, 3 N. Parlevliet, 4 D. C. van Leeuwen, 5 C. Parlevliet, 6 R. v. Andel, 7 W. Ouwehand, 8 C. v. d. Plas, 9 H. Ouwehand, 10 A. J. Ouwehand. Na de pauze refereerde de heer L. Noordijk in Katwijk a. d. Rijn over „Ons standpunt inzake den oorlog". Op heldere en vooral principieele wijze zette referent het A.R. standpunt inzake den oorlog uiteen. Dat dat belangrijke onderwerp met belangstelling werd gevolgd, bleek uit de uitvoerige be spreking welke hierop volgde. gemeentebelang De candidatenlijst voor de a.s. gemeente raadsverkiezing van „Gemeentebelang" i6 gisteravond als volgt vastgesteld: 1 D. F. E. Meerburg, 2 Dr. J. v. Hettinga Tromp, 3 Jac. Haasnoot Kkn., 4 Nic. Haasnoot Thz., 5 C. den Duik Jaspz.. 6 Dr. L. Hueting, 7 Dr. G. C. A. v. Dorp, S D. Taat. een interessant schouwspel Afscheid van Ds G. Tichelaar Gister heeft de fontein bij het gemeente van de Ned. HerV. Gem. huis in verband met H.K.H. Prinses Ju- liana's verjaardag, den geheelen dag gespo ten. 's Avonds was zij prachtig verlicht, het geen een fraai effect maakte. WOENSDAG 3 MEI ia 3: 8.00 Keulen. 9.20 Farjis Radio, •1 (VI.), 1.20 Keulen. 2.20 Radio PTT Progr 11.20 wIÊÊÊIÊÊM of dv.. 3.20 Keulen, el (VI.) 5.0i5 Rado PTT N. of dive: Brussel (VI.), 6.' - - (VI.), 6.35 Keulc Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der a<potheken te Leiden, wordt van Zaterdag 29 April tot en met Vrijdag 5 Mei a.s. waar genomen door de apotheken: Ap. v. Driesum, Mare 110, tel. 406 en P. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, telef. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, telef. 274. hen dan niet passeeren, maar noodig ze bij U thuis, met hun makkers. Zij zullen er U er kentelijk voor zijn". Deze opwekking moge niet alleen in Leid- schendam, maar ook overal elders, waar „onze jongens" gelegen zijn ruime weerklank vin den Zii verdienen het tenvolle. En laten wij als Christenen onze taak hierin verstaan. LISSE STAND DER WERKLOOSHEID Bij het bureai voor arbeidsbemiddeling stondea heden 643 personen n!?. werk'oos in geschreven. In werkverschaffing zijn mo mentcel geplaatst 257 steuntrekkers, waar van 200 bij het vliegveld onder Viukenburg le overigen bij het rijwielpad in do Noord-du in jn. Deze in werk .^chaffing geplaatste steun trekkers worden sedert 1 April j.l. niet meer als werkloos medegeteld, in afwijking van hetgeen tot dusverre te dien aanzien' ge Bchiedde. Het bovenvermelde aantal werk* loozen dient dus met 257 te w« rden ver minderd. Geplaatst: landarbeiders 2, los arbeiders 7, Visschers 1, Grondwerkers 5, jongens 2, stand 29-4, '38 461, waarvan 430 van 18 jaar en ouder. Spanning tot het eindel De 10de ronde (de voorlaatste) was een zeer belangrijke, in verband met de vraag, wie de bovenste plaats zou bezetten. van Dijk won na zeer zwaren strijd tegen Booden, terwijl Dekker weinig moeite had aan zijn clubgenoot Leuven. De belangrijke strijd J. G. SnelA. v. Ros en eindigde in remise; door dezen uitslag zijn beide spelers thans definitief van de eerste plaats uitgeschakeld, echter hebben zij nog een kans om bij de prijswinnaars te behooren. Ook Y. de Jong wild» niet achter blijven en zette zijn overwinningsreeks voort door van G. Balkenendo te De uitslagen waren als volgt: le klasse: Th. Booden—Van Dijk 0—2 D. VergunstI. v. d. Meulen 02 A. WijnhoutW. Mohlmann 2—0 G. BalkenendeY. de Jong 02 A. van Rossen—J. G. Snel A. LeuvenK. Dekker 02 2e klasse: In de tweede klasse versterkte S. Algera zijn mtxke positie door van D. Bouwman le winnen. De uitslag was: H. KuipersA. Bolkenende 0-2 D. BoumanS. Algera 02 J. DuivenvoordenB. Duivenvoorden 20 A Mooiekind—Daudeuy 20 GESLAAGD Voor het vak-examen in het kruideniers- bedrijf slaagde onze plaatsgenoot de heer K. van Turennout. LEIDSCHENDAM Inkwartiering en onze taak Opwekking van Ds. M. Boukema In „Ons Kerkblad", officieel orgaan van de Geref. kerken van Loosduinen. Voorburg, Rijswijk, Zegwaard en Leidschendam, schrijft de reserve-veldpred'ker Ds M. Boukema, G< refi rmesrd predikant te Lei 'schendam. 01 derstaande kloeke opwekking: „In de week na Paschen zyn in onze ge meente een 50-tal militairen ingekwartierd. Men zal dit inmiddels wel vernomen hebben. Bij de autoriteiten heb ik geïnformeerd naar de diensttijden, enz., om dan te probeeren in hun vrije tijd iets voor onze jongens te doen. De bevelvoerende officier deelde mij mede, dat er voorloopig nog wel niets van komen zou, omdat er 's middags en 's avonds nog dienst voor de manschappen was te vervullen. Nu geloof ik, dat wij al een weldaad aan de ingekwartierden bewijzen, als wij hen enkele adressen van gezinnen konden verschaffen, waar zij eens konden aanloopen. Niet, dat zij het in hun kwartieren niet goed hebben, die ik sprak waren zeer tevreden. Maar zg heb ben daar natuurlijk niet dat huiselijk verkeer, waarop wy Nederlanders zoo gesteld zyn. Dat moeten zg' van anderen hebben. Toen ik zelf als jongmensch van 17 jaar bij de Kaderlandstorm op de Vlasakkers bij Amersfoort lag, vond ik het fijn om 's avonds eens in een gezin, bij kennissen, een tijdje te vertoeven. Daarom zou ik graag hebben, dat ik uit onze gemeente wat adressen kreeg, waar wel eens soldaten wil ontvangen. Men kan dan ook de avonden opgeven, die men er voor disponibel stelt. Ik zal dan zorgen, dat zg ter kennis gebracht worden Laten wii niet vergeten, dat de meesten zoo uit hun werk gehaald zijn, om nu het vader land te dienen. Zii moeten dat offer brengen. Probeeren wii dan om het hun wat te veraan genamen. Dan dienen wii zoo ook de goede zaak. Op deze wijze helpen wg ook mede. En wanneer gij er dan in de Kerk ziet, laat De predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, Ds. G. Tichelaar, welke genood-, zaakt werd om gezondheidsredenen emeri-. taat aan te vragen, nam van zijn Gemeente afscheid. Aangezien Ds. Tichelaar zelf niet staat was oan de afsciheidspredikatie te houden, werd de&e gehouden door den con sulent der Gemeente, Ds. Chr. Eerhardt, van Hillegom. Het ruime kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet. Onder de aanwezig gen merkten we o.a. op Ds. Pras, van Kat wijk aan Zee; den hulpprediker den heer Le.feber en den heer Siderius, van Katwijk m Zee. Na Schriftleizing zong de Gemeente het tweede vers van Psalm 103: Looft Hem, die al wat gij hebt misdreven, welk vers door den. Kerkeraad met Ds. Tidhelaar gezongen werd voor hij vertrok naar het Diaconessenihuis. I11 het gebed herdacht Ds. Qhir. Eerhardt in (het bijzonder den scheidenden predikant, die dezen dienst niet bij kon wonen. Ds. Eerhardt nam als tekst voor deze af- scheidsure: „Want, hij reisde zijn weg met blijdschap". Waarom juist dezen tekst, tor- wijl wij heden in angst verkeeron en het nu het donkere uur is waartegen uw predikant als tegen een berg heeft opgezien, en toch... ook hij reisde zijn weg met blijdschap. God zelf heeft Ds. Eerhardt deze woorden te ken nen gegeven. Hierin is de leiding Gods te en het is dan ook beider verlangen nu over dat woord te spreken. Ds. Tichelaar, aldus Ds. Eerhardt, heeft altijd gesproken van de blijdsohaip van het Evangelie en was altijd opgewekt in het Allerhoogste en eeuwig Goed. Hij heeft be grepen. dat Schriftverkondiging Jezus-ver- kondiging was. Ruim zeven jaar is hét Woord \an de blijdschap door Ds. Tichelaar onder uw midden verkondigd en staan wij nu nog even ver van die blijdsdhap? Spr. was weemoedig geworden toen ihij langs de pastorie van Ds Tichelaar liep en zeide: wie kan zeggen, wat achter die ramen geleden, gebeden en gestreden is? Spr. haalde aan de woorden uit Handelingen 8 39: „En de Gemeente zag hem niet meer". Het is een zeer smartelijke weg voor de Gemeente al thans geen officieel afscheid te kunnen ne men van haar predikant. „God zij met onzen Broeder Tichelaar en de zijnen". Wij wen schen Ds. Tichelaar en zijn familie dit van harte toe: „Dat uw droefheid tot blijdschap worde". Wij hebben hier geen blijvende stad, maar zoeken de toekomende. Na gemeenschappelijk gezang voerde Ds. Pras. van Katwijk aan Zee, het woord, die wees op den zegenrijken arbeid van Ds. Tichelaar in een Gemeente waar hij hem mooht opvolgen. Hij gewaagde voorts van de hartelijken omgang als predikant in den Ring Nfcordwijk. De Ring Noord wijk wensch te de Gemeente van Lisse een korte vacature toe en hoopte dat spoedig de rechte man op de rechte plaats gevonden moge worden. Namens den Kerkeraad werd het woord gevoerd door ouderling van Gorsel, waarna Ds. Eerhardt dankte voor alle vriendelijke woorden. Hij eal gaarne de goede wenschen overbrengen aan Ds. Tichelaar. Ds. Eerhardt dankte ten slotte allen eau ging voor in dankgebed. NOORDWIJK DE BEGROOTING 1938 EINDELIJK GOEDGEKEURD Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten do gemeentebegrooting 1938, waaraan aanvan kelijk de goedkeuring was onthouden om do beruchte koffie- en keurloonenkwestie, thans eindelijk goedgekeurd. VOETBAL In verband met het bloemencorso waren de meeste wedstrijden uitgesteld. De twee gespeelde wedstrijden leverden 4 punten op n.l Noordwijk II—S. L. F. II 7—2 en Noord- wijk adspiranten—L. R. C. adspiranton ook NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Woensdag 3 Mei 's avonds half acht treedt voor den Geref. Bond in dc zaal Julianaweg 27 op Ds. Ottevanger van Leiden. RIJNSBURG WERKLOOZEN 59 werkloozen genieten thans ondersteu ning, terwijl er 18 in de gemeentelijke werk verschaffing zijn geplaatst, SASSENHEIM JUBILEUM Gister herdacht de heer M. .7. A. l'ost het feit. dat hij 25 jaar geleden aan de R.-K. Jongensschool werd «vierbonden. De iheer Post, thans hoofd (dier school

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6