Overmorgen Mei Bier DINSDAG 2 MEI 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Werkloosheid en landsverdediging .Valt het regeeringsvoornemen te laken? Een werkloos lezer van ons blad ziet in de Vervanging van dienstplichtigen, die nood3 gemist kunnen worden, geen enkel voordeel. In zeer uitvoerige brieven luoht hij zijn ver ontwaardiging. want hij meent, dat dit voor nemen der regeering de wcrkloozen als min derwaardigen beschouwt, hun rechten aan tast en dat met hun belangen niet meer ge rekend wordt. Ook hadden wij z-i. niet mo gen zeggen, dat deze maatregel de werkloos heid zou verminderen. Wat wij schreven, stelt hem diep te leur. Wel vond hij iets in onze driestar, dat hem vcrheugde.nl.dat er ,van een gedwongen opkomst geên sprake mag zijn. Maar, Zv,o vraagt hij, waarom dan een regeeringsbesluit? Wij mogen op één en ander kort antwoor den. Allereerst op de laatste vraag. Zonder een regeeringsbesluit zou het niet mogelijk zijn iets in de organisatie te veranderen; want zonder wijziging kunnen de opgeko- menen niet naar huis gaan en kunnen anderen zich niet aanmelden. Dit is de formeele' zijde. Nu een paar praktische opmerkingen. De geachte schrij ver dient wel onderscheid te maken tus- schen wat wij schreven en wat de regeering heeft beslist. Juist, omdat wij nog niet wisten, hoe de Regecring zich de uitvoering denkt, konden we een vrij oordeel geven. En in ons artikeltje staat meer, dan er blijkbaar in gelezen is. Met opzet schreven wij, „dat vele werk- loozen, die voor opkomst onder de wapenen geschikt zijn, zich gaarne vrijwillig zullen aanbieden, wanneer hun gezinnen behoor lijk verzorgd worden." Later volgde nog eens: „dat er van 'n ge dwongen opkomst geen sprake mag zijn en dat de kostwinnersvergoeding minstens gelijkwaardig zij aan ide steunverleening." Ongeveer op gelijke wijze schreef ook de roode pers, die een artikel besloot met deze Woorden: Het is echter zeer wrel mogelijk, dat een aantal werkloozen bereid zijn, de gedwongen lediggang te verruilen voor die militaire taak, die nu eenmaal in deze dagen moet worden verricht; met andere woorden: wcrklooze dienstplich tigen zouden vrijwillig hun deel bij de noodzakelijke grens- en kustbeveiliging op zich kunnen nemen Slechts als men dwang achterwege laat, kan, naar onze meening, de ver vanging van „onmisbaren" door werk- looze dienstplichtigen rechtvaardig wor den geacht Van de veronderstelling, dat werkloozen gaarne aan de oproeping gehoor zullen geven, gingen wij uit. Ten onrechte? Wij herinneren ons. dat een paar jaar geleden vele onderofficieren met groot verlof tever geefs gepoogd hebben opnieuw in militair verband opgenomen te worden. Zij waren te oud. Toen hebben wij van niemand eenige bedenking gehoord. Waarom nu dan wel? Is het de schuld !der Regeering, dat nog zoovelen werkloos zijn? Neen! Is het hun eigen schuld? In 't algemeen gesproken: néén! Daarom zijn ze dan ook opgenomen in de steunregeling (Voor „onvrijwillig werkloozen." De vervanging zou voor de schatkist dus .voordeel beteekenen. Wij kunnen nog niet inzien, dat wij en 'dat de regeering de werkloozen als minder waardigen behandelt, wanneer deze vervan ging, natuurlijk met de noodige waarborgen omringd, mogelijk wordt gemaakt Dwang kunnen we niet gemakkelijk ver dedigen; al is het blijkbaar van belang, aat bij werkelijke mobilisatie de eigenlijke dienstplichtige weer moet opkomen. Oranjeviering bij de grenstroepen Het zal niemand verwonderen dat de viering van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana ook heeft plaatsgevonden bij de grenstroepen, die juist drie weken ge leden gemobiliseerd werden om onze gren zen te bewaken. Voor zoover de bezetting der stellingen enz. dit toeliet, werd overal langs de grens aan de troepen een feest viering bereid. Een bijzonder feestelijk ka rakter droeg deze viering in een der plaat sen bij Nijmegen, waar door schenkingen van velen uit den lande en niet het minst door de plaatselijke burgerij, een echt Oranjefeest kon worden georganiseerd. In den namiddag vonden o.a. sportspelen plaats, bestaande uit een wedloop met hin dernissen, hardloopen, ringrijden te paard, mastklimmen, vèrspringen, zakloopen enz. Een keur van prijzen werd aan de win naars uitgereikt, terwijl de ontvangen ga ven zelfs in staat stelden alle deelnemers een troostprijs te geven en alle aanwezige militairen te onthalen. VERVOERFACILITEIT VOOR MILITAIREN IN BRABANT BREDA, 1 Mei. Teneinde het groote aan tal in Noordbrabant gelegerde militairen, zoowel de officieren, onderofficieren als minderen in de reiskosten voor hun ver- lofreizen tegemoet te komen gedurende deze speciale mobilisatietijden, zal de B.B.A. met ingang van vandaag het halve tarief, zoowel voor enkele reis- als retour- k,aarten in rekening brengen op al haar autobuslijnen, met uitsluiting van de dien sten der N.V. 's-HertogenboschVught .Voorburg. Deze maatregel geldt slechts voor die genen, die in uniform reizen. Ondanks den regen nam een groot aantal kinderen deel aan de wed' strijden op rolschaatsen, welke gis teren op verschillende plaatsen in de Residentie werden gehouden. MOBILISATIE VRIJS TELLINGSBESLUIT TT - In Staatsblad no. 5-13 van Het lil werkelijken dienst houden j gelcondigd het Kon. Besluit van dienstplichtigen Wetsontwerp ingediend gisteren is af- van IS April betreffende vrijstelling van werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Anderhalve eeuw Boldoot Herdenkingsbijeenkomst Koninklijke onderscheidingen AMSTERDAM, 2 Mei. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het bedrijf heeft de N.V. Eau de Colognefabriek J. C. Boldoot te Amsterdam gisteren feest ge vierd. Voor het personeel is de arbeidsweek vanmorgen pas aangevangen, want gisteren is er niet gewerkt en verkeerde ieder in de beste stemming. In den loop van den morgen verzamelden zich vele genoodigden en het geheele per- 1 soneel in een der ruime kantoorlokalen van de fabriek aan den Haarlemmerweg, welke een feestelijkeri aanblik bood van wege de vlaggen aan den buitenkant en den schat van bloemen in het interieur. De directeur, de heer J. M. B. van VI ij- men, opende omstreeks half twaalf een herdenkingsbijeenkomst met een woord van welkom. Inzonderheid begroette spr. minis ter Romme en wees verder op de belang rijkheid van dit jubileum. Spr. roemde de prettige verstandhouding tussehen directie on personeel, waardoor met Gods hulp I •choone resultaten zijn bereikt. Namens het personeel hield de heer G. san der Lugt, als oud6te lid, een toe- I praak, doorweven met historische herinne ringen en waarin de directie met dit jubi leum hartelijk door het personeel werd ge- lukgewenscht. Als gezamenlijk cadeau zal binnenkort een gebrandschilderd raam in liet trappenhuis worden geplaatst. Het raam, dat vervaardigd wordt door den gla zenier Bogtman te Haarlem, houdt de her innering aan de' verloopcn jaren vast door een voorstelling van de gebouwen aan den Singel, waar het bedrijf langer dan een eeuw. is uitgeoefend, en van het oorspron- DEN HAAG. 2 Mei. De Minister van Economische Zaken heeft, zooals gemeld, gisteren vastgesteld de voorschriften voor de uitvoering van de Oorlogszee- en Lucht vaart verzekeri ngswet De verzekeringen zullen worden gesloten tot ten hoogste de bedragen, welke op de schepen tegen de gewone transportgevaren zijn verzekerd of het laatst zijn verzekerd geweest. De Staat behoudt zich het recht voor om in termijnen te betalen, tegen een vergoe ding van een rente van 4 pet. per jaar over het nog niet betaalde gedeelte der schade. Nochtans zal het geheele bedrag der schade betaald moeten zijn binnen den termijn van 6 maanden na goedkeuring der schade- papieren. VERZORGINGSHUIS TE GRONINGEN GRONINGGEN, 2 Mei. Ten stadhuize al hier is aanbesteed de uitbreiding en verbou wing van het gemeentelijk Verzorgingshuis aan de Klaprooslaan te Groningen, liet aan tal inschrijvingen bedroeg 87. Laagste in schrijver was de heer T. Lups te Eelde voor t 02.800. Wanneer in geval van oorlog, oorlogsge- kclijke huis op den N.Z. ooiburgwal, waar Bij de Tweede Kamer is ingediend ccn vaar of andere buitengewone omstandighc- li!?9 J; C Boldoot zijn zaak begon. Ver wetsontwerp betreffenae het in werkelijken! den buitengewone oproeping van dienst- 'lei' ^ijn in het gedenkraam emblemen van dienst houden van dienstplichtigen. j plicht-gen plaats heeft, komen als dienst- leJ bedrijf verwerkt. Een teckcning van Aan de Memorie van Toelichting wordt plichtigen krachtens die oproeping niet of het raam kon gistermorgen door den heer o.m. ontleend: krachtens art. 32, eerste lid voorloopig niet in werkelijken dienst perso- yan der Lugt den directeur worden ter der Dienstplichtwet is bij Kon. Besluit van nen, vermeld in twee groepen: in de eerste hand gesteld. 14 April 1939 bepaald, dat de voor eerste gioep zijn vermeld: leden van de algemcene Nadat mej. Domme kragt namens het oefening in werkelijken dienst zijnde rekenkamer; hoofden van departementen personeel een toepasselijk vers had voorge- dienstolichtigen, welke na de dagteeke- I van algemeen bestuur; ambtenaren in Ne- dragen, kwam de Minister van Sociale Za- ning van dit besluit in aanmerking zou- derlandschen diplomatieken of consulairen ken, Mr C. P. M. Romme, aan het woord, den kunnen komen voor groot verlof, tot dienst; personen werkzaam, bij of verbon- nader order in werkelijken dienst blijven. den aan een Xcderlandsch gezantschap of «*eiuKwenscnen Tevens is in dat besluit bepaald, dat dit consulaat of werkzaam bij het secretariaat niet geldt voor de groepen van dienstplich- van oen volkenbond; gemeentesecretarissen; tigen, ten aanzien van welke no Minister j wethouders: d.rccteur van het kabinet der ,d n iubileuin met «mee, oüeewekthcd van Defensie bepaalt, dat de daarin gele- Koningin; Commissarissen der Koningin; U i?1 If a! c\ i, gen maatregel niet op haar zal worden tot- leden van Gedeputeerde Staten; leden van Jjfi'ïvi Hp „„„„O* H den Raad va-. State- leden van de Reehter. ter van de zaak zich in 1.S9 door de nade- i onderscheidingen gepast. Ofschoon art. 193 der grondwet spreekt van het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen, die niet in werkelijken dienst zijn, is het wenschelijk geacht, ook in dit geval, dat in wezen niet belangrijk verschilt van zoodanige oproe ping, een wetsvoorstel in te dienen om het in werkelijken dienst houden zooveel noo- dig te bepalen. Voorts is ingediend een tweede wetsont werp betreffende het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen. Aan de Memorie van Toelichting wordt o.m. ontleend: De heerschende buitengewone omstaiioig- heden hebben aanleiding gegeven om bij Kon. Besluit van 10 April 1939 te bepalen, dat al het personeel, bestemd voor „buiten gewone oproeping uitwendige veilig heid", onverwijld in werkelijken dienst wordt geroej>en. Ten aanzien van de hiePbij betrokken dienstplichtigen zal ingevolge art. 193 der Grondwet bij de wet het onder de wape nen blijven zooveel noodig moeten worden bepaald. Daartoe strekt het thans aangebo den ontwerp van wet. waarin wordt be paald, dat de dienstplichtigen, die buiten gewoon onder de wapenen zijn geroepen, onder de wapenen blijven zoolang de be staande buitengewone omstandigheden voortduren. Wordt de bevoegdheid geschapen, be doeld in het nieuwe tweede lid van art. 32 der Dienstplichtwet, voorgesteld' bij het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van die wet, dan zal het verblijf in werkelijken dienst van de buitengewoon opgeroepen dienstplichtigen wellicht mettertijd een einde kunnen nemen, al zouden de heer schende buitengewone omstandigheden on veranderd' voortduren. Rijksinkoop-bureau in nieuw gebouw Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroo ting van financiën voor 1939. Aan de Memorie van Toelichting wordt ojn. ontleend: Reeds geruimen tijd moest worden geklaagd' over het nijpend gebrek aan ruimte in het gebouw Koninginne gracht 16, waarin het Rijiksimkoopibureau is gevestigd. Waar het niet mogelijk is geble ken aan het Rijksinikoopburcau in een an der Rijksgebouw huisvesting te verleenen, acht de Minister het een geluikkige omstan digheid dat het belendend pand Koningin negracht 17, voor aankoop beschikbaar kwam. De kosten vein een en ander zullen in totaal f 30.000 bedragen. ring van de Fransche Revolutie heeft laten bezoldigde rijksvelowacht; leden van de .weerhouden de zaak te vestigen. Staten-Generaal. In de tweede groep zijn vermeld: Thesau- Generaal bij het Departement. ifihoeven de onrustige tijden, die wij thans beleven, terug te houden van de viering •an het jubileum. De oude ondernemings- nationale schuld; het personeel van de ad ministratie der belastingen, voor zooveel het niet behoort tot een der jongste 7 lichtingen gewone dienstplichtigen en niet werkzaam is op arbeidsovereenkomst; ue hoofdambte naren.ambtenaren en bezoldigde beanjhten bij de gemeentelijke politic, wier werkkring uitsluitend tot het politiewezen beperkt is; Muntmeester van 's Rijks Munt; Bestuur ders, beambten en bedienden eener spoor wegonderneming. voor zoover in vasten dienst der onderneming; ingenieurs van den Waterstaat, havenmeesters, haven- en 6luis- personeel, voor zoover als zoodanig in vas ten dienst van het rijk. Dit besluit treedt op 3 Mei in werking. GERESTAUREERDE GROOTE KERK TE DORDRECHT DEN HAAG, 2 Mei. Van officieele zijde meldt men ons, dat H.M. de Koningin zich bij de overdracht van de gerestaureerde Groote Kerk te Dordrecht op 24 Mei a.s. zal doen vertegenwoordigen door Haren ka merheer in buitengewonen dienst mr. S. B. W. Graaf van Limburg Stirum. bloei brengen. Roldoot, aldus spr. geniet algemeene be kendheid: hier te lande, in onze koloniën, in het buitenland. De artikelen van Bol doot zijn producten, voortgebracht in een onderneming, die ook door hare goede ar beidsverhoudingen bekend staat. Spr. roem- ,4e verder de vacanticregeling. den kinder toeslag en de pensioenregeling. De regeering, ging de Minister voort, wil in den heer van Vlijmen niet alleen het be drijf huldigen, doch ook waardeeren diens arbeid op sociaal, charitief en kerkelijk ter rein. waar hij steeds zijn- beste krachten heeft gegeven. H. M. de Koningin, deelde Z.Exc. onder applaus mede, heeft den heer I. M. B. van V1 ij men benoemd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. De Mi nister bevestigde de onderscheiding mét de versierselen der orde. geschenk van de Alg. R.K. Werkgeversvereniging in het bisdom Haarlefn, den heer van Vlijmen op de lapel van de jas. Vervolgens vereerde Minister Romme «enige leden van het personeel met een Koninklijke onderscheiding. Allen ontvin gen de eere-medaille van de Oranje-Nas- sau-orde: de heer A. J. Beker, procuratie houder, in goud; de heeren P. G. Regoort, chef van het filiaal te Rotterdam; M. van der Hoef, vertegenwoordiger; D. Abcouwer, magazijnmeester; en A. M. Degger, chef van de cartonnage-afdeeling, in zilver; de heeren W. Kolb, W. Kunst, D. Stijger en Mej. A. H. Heineman, allen arbeiders, in brons. Namens allen heeft de heer van Vlijmen de regeering voor de onderscheidingen dank gebracht, waarop een dameskoor in historisch costuum de beide bekende cou pletten van het Wilhelmus ten gehoore bracht, waarbij de aanwezigen meezongen. Hierna ving een drukbezochte receptie aan. Tal van zakelijke en andere relaties, vertegenwoordigers van vak- en andere ver- eenigingen, verschenen hier. Gisteravond vcreenigde de directie het geheele personeel aan een diner in het Pol manshuis. Z.Exc. Mr M. P. L. Steenberghe. Mi nister van Economische Zaken, die van daag veertig jaar werd. Het vliegtuig „Moskwa", waarmee de Sovjet-vliegers Gardjenko en Kokki- naki een non-stopvlucht van Moskou naar New-York wilden maken, is op Miscou-lsland (N ew-Brunswick) neergestort. Beide vliegers liepen verwondin gen op. Bovenstaande telegrafisch overgebrachte foto laat zien hoe de „Moskwa" terecht kwam. Officieele Berichten Oranje-N? BPI, Rijkscommissie voor do M directeur van het Rijksbureau vo mentenzors te 's-Gravenhag-e. Toegekend is, bü bevordering eere-medaille. verbonden aan de Oranje-Nassau. aan J. Loonen te Toegekend is de aan de Orde Nassau verbonden eere-medaille: Boelmans. ti tadspolder (gem. Beerta) RECHTSWEZEN k a n t o n ree h t e r - p laatsvervao- Zuidbroek: Mr W. J. Bcnes, ireur to Hoogezand. Gedenkraam, aangeboden aan de Di rectie der N.V. J. C. Boldoot door het Personeel. Regeling van de collegegelden Vrijstelling wanneer vijfmaal betaald is Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende regeling van de col legegelden. Aan oe Memorie van Toelichting wordt o.m. ontleend: Do wet van 7 Augustus 1933 maakte een eind aan de regeling, dat men vrijgesteld was van de betaling van collegegelden, na dat dit viermaal gestort was, zoodat sedert het in werking treden van deze wet de ver plichting tot het betalen van collegegeld doorloopt, totdat men het examen met ci viel effect met goed gevolg heeft afgelegd. De nieuwe regeling is evenwel gebleken tot niet geringe bedenkingen aanleiding te geven. De Minister geeft daarom in overweging do regeling van de collegegelden in dien zin te wijzigen, dat men vrijgesteld wordt van verdere betaling van collegegeld, nadat vijf maal collegegeld is betaald. Verhooging van het collegegeld van f300 op f350 is dan evenwel noodzakelijk. Volgens berekeningen van het centraal bureau voor de statistiek zal de opbrengst van de collegegelden hier door niet minder zijn dan bij de huidige regeling. In het wetsontwerp wordt tevens voorgesteld den Minister de bevoegdheid te verleenen om in bijzondere gevallen toe te staan, dat het collegegeld in twee termij nen wordt betaald. voor de dlreo.. lid (ambtshalve voorzitter) Mr Truijen te Roermond. tot plaat* lid (ambtshalve plaatsvervangend Mr E. J. H. A Jans--, n te Vonln o Delhoug-ne te Roermond. Benoemd is tot (tweeden) secreta Raad van Beroep (DB.) te Arnhi ROFFELRIJMEN VREDESBEWEGING Gebeurt Ze zaten heel gezellig Gezelsend bij elkaar Het echtpaar Hendrik Hakbijl En 't echtpaar Simon Schaar. Ze rookten hun sigaartje Ze dronken kopjes thee; Er hing een sfeer van vriendschap. Van echt intense vree. De dames kwamen weldra Op 't luchtige toilet Dat Mei op 't plan van d' arbeid Van beiden had gezet. De heeren doken onder In lichte polemiek Betreffende de zaken Van kerk en politiek. En zonder dat ze 't merkten Was het gesprek beland Op 't brandende chapiter Van beider lijfcourant De hoofden werden heeter. De harten koelden af; Ze kwamen op hun stokpaard Steeds heviger in draf. Het liep zoo hoog tenslotte (In 't nette, wclverstaan) Dat Hannie Schaar genoopt werd Haar man te lijf te gaan. Ze trok hem aan z'n oorlel En zei: ..Maar lieveling. Is dat een drukte maken Om zulk een nietig dingl Staak asjeblieft die ruzie En geef je vrind de hand! Praat liever over d' óór log En over 't buitenland!" (Nadruk verboden.) LEO LENS. De nieuwe burgemeester van Melis- kerke in Zeeland, de heer A. J. Huisman is officieel geïnstalleerd. Gelukwenschen voor den nieuwen burgervader en zijn echtgenoote in Zeeuwsch costuum. VOOGDIJRAAD LEGER EN VLOOT fanterie de generaal-majoor bij datw ker. Hij wordt op zijn verzoek ee. behoud van recht op pensioen uit c

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5