kdëOb) DINSDAG 2 MEI 1939 EERSTE BEAD PAG. a DE BRITSCH-RUSSISCHE BERAADSLAGINGEN Nog niet afgesloten Engeland en de Balkanproblemen In antwoord op een desbetreffende tot hem gerichte vraag heeft Chamberlain in het lagerhuis verklaard, dat de besprekin gen met Rusland voortgang vinden. Halifax heeft Maisky, den Russischen gezant te Londen, Zaterdag gesproken, onmiddellijk na diens terugkeer uit Moskou. „Terwijl ik volledig de wenschelijkheid toegeef van het afleggen van een verklaring, zoo spoedig dit slechts mogelijik is" aldus vervolgde de premier „betreur ik het, dat ik voor het oogenblik niet meer kan zeg gen". Op do vraag van Attl e e, of eenigerlei be paald voorstel van Ruslano is ontvangen, antwoordde Chamiberlain, dat voorstellen ontvangen zijn cai dat de beraadslagingen nog worden voortgezet. Op de verdere vraag van Attlee, waarom er zooveel vertraging is geweest in de be- han&eling van deze zaak, antwoordde Cham berlain: „Het is zeer moeilijk in te gaan op bijzonderheden van onderhandelingen, die nog voortduren. Het is geen zeer eenvou dige zaak. Het is een aangelegenheid, waar bij met andere regeeringen, behalve de onze, rekening moet worden gehouden". Ghamberlain gaf vervolgens de verzeke ring. r.at deze onderhandelingen met allen mogelijiken spoed worden voortgezet Op de vraag, of de premier, teneinde het beginsel te behouden van samenwerking tusschen de Balkanlanden tot het bieden van weerstand tegen agressie, wil overwegen welke stappen genomen kunnen worden om bijstand te geven bij de regeling van open- staanoe kwesties tusschen Roemenië, Bul garije en Griekenland, zooals de kwesties van de Dobroedsja en Dede Agatch, ant woordde Ghamberlain: „De Britsche regee ring hedht het grootste belang aan het be ginsel van de eenheid op dan Batkan en is van oordeel, dat de genoemde kwesties in de eerste plaats geregeld moeten worden door onderhandelingen tusschen de betrok ken landen". Hitiers rede op den eersten Mei De spade naast het geweer Tijdens de betooging in den Berlijnschen Lustgarten, ter gelegenheid van het 1 Mei feest', heeft de Fvihrer, zooals gebruikelijk, ook dit jaar een redevoering gehouden. Hij herinnerde eraan, dat ook in Duitsohland het feest van 1 Mei eens.de dag van den klassestrijd is geweest, doch het nationaal- socialisme heeft dezen dag wederom ge maakt tot een feestdag van de gemeen schap van het geheele volk. Men beleeft thans niet alleen het begin van de lente in de natuur, doch ook in het volk. Verder zeide hij, dat de nationaal-socialis- tisdhe revolutie hierdoor versahilt van de vorige omwentelingen, dat men het oude eerst ter zijde schuift, wanneer bet nieuwe 'reeds bestaat. In plaat3 van den los samien- hangenden stammenstaat van vroeger, is thans een volksrijk gekomen, vast georga niseerd. Thans is ook de spade naast 't ge weer geplaaist. Ten aanzien van het economische vraag stuk zeide Hitier, dat een volk 6ledhts aat kan verteren, wat. het verdient- Dit is geen geldvraagstuk, doch een productievraag- Btuik. Hoeveel geld wordt verdiend, doet niet ter zake, doorslaggevend is, hoeveel goede ren worden gefabriceerd. Debhalve is het noodzakelijk, dat de productie wordt opge voerd. De geproduceerde goederen mogen niet opgestapeld worden, dooh zij roeoen om den verbruiker. Alle thans in Duitschland gefabriceerde goederen komen het gdheele volk ten goede èn hiermede is het vraagstuk opgelost, ter wijl anderen nog aan hef begin staan. Hierna wees Hitier op hetgeen in Duitsch land tot stand is gekomen. Geweldige in dustrieën zijn opgebouwd, vele werken zul len eerst over tien of twintig jaar gereed komen en derhalve heeft spreker reden ge noeg, om den vrede te willen. Anderen wil len den vrede niet, omdat zij even van bitsen. Hitiers antwoord aan Roosevelt Hull niet tevreden De Amerikaansche minister van Buiten- landsche Zaken Cordell Huil heeft me degedeeld, dat het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een copie van Hitiers rede heeft doen toekomen aan de Ameri kaansche ambassade te Berlijn en in een daarop volgend telefoongesprek heeft ver klaard, dat deze copie het antwoord aan president Roosevelt was. Huil voegde hieraan toe. dat de overhan diging van deze copie edhter niet als een antwoord op de boodschap van Roosevelt beschouwd zal -worden. DE ENGELSCH-DUITSCHE BETREKKINGEN De opzegging van het vlootverdrag De diplomatieke redacteur van Reuter zegt, dat de Britsche regeering er zich voorloopig toe zal beperken, kennis te geven van de ontvangst der Duitsche nota, waarin het vlootverdrag wordt op gezegd. Het is echter waarschijnlijk, dat weldra een nota met de uiteenzetting van het Britsche standpunt naar Berlijn zal worden gezonden. De Britsche regeering acht het opzeg gen van het Duitsch-Poolsche verdrag belangrijker dan het opzeggen van het vlootverdrag. Zij verwacht, dat hierdoor de onderhandelingen over het vredes- front verhaast zullen worden. Het is ongelukkig, zoo heeft lord C h a tr field, de Engelsche minister voor de coör dinatie, in een te Londen gehouden rede ge zegd, dat de Duitsche regeering de beide verdragen heeft opgezegd, welke Hitler in het verleden beschreven heeft als de voor naamste bijdrage tot den vrede, want de op zegging van welk verdrag ook, zonder voor- afgaanden termijn, en zonder rekening te houden met de verdragsbepalingen, moet een verstorenden invloed uitoefenen op de wereld. Wij hebben niet den geringsten wensch om de wettige ontwikkelingen van Duitschland te beperken. Er bestaat stellig geen vijand schap jegens het Öuitsche volk in Groot- Brittannie, maar het gaat ons aan er zorg voor te dragen, dat de Duitsche eischen niet worden doorgedreven ten koste van de ver nietiging van de onafhankelijkheid van an dere naties, die precies evenveel levensrecht hebben als Duitschland of wij zelf. Wanneer wij rekening houden met de kor telings bekend gemaakte plannen voor mili taire oefening, zullen wij, aldus lord Chat- field, zonder een beroep te doen op onze reserves, of op onze civiele defensiediensten, een goed millioen man hebben voor de ver dediging des lands. Wij zijn bereid, de vrijheden der zeeën te erdedigen tot den laatsten Britschen zee man. Kalme i-Mei-viering te Warschau Moties tegen Hitler-Duitschland De viering van den eersten Mei is te Warschau kalm verloopen. Na des morgens stilgelegen te hebben, begonnen de .rans- portdiensten in het begin «van den middag eer te werken. De industrieën, die voor de defensie wer ken, hebben het werk niet gestaakt en ln vele gevallen stortten de arbeiders van deze fabrieken, evenals een groot aantal taxi chauffeurs, hun dagloon in het fonds voor de landsverdediging. Aangezien betocgingen verboden waren, hielden de socialistische partij en verschil lende groepeeringen van socialisten en Jo den hun vergaderingen in schouwburgen en bioscoopzalen en in hun clublokalen. In deze vergaderingen werd een enkele resolutie aangenomen, welke wijst op de noodzakelijkheid het hoofd te bieden aan de dreiging -van het internationale fascisme, dat zich thans aandient in den vorm van het Hitleriaansche Duitsclhland en in welke resolutie de wil van alle Poolsche arbeiders tot uitdrukking wordt geforacht, om actief deel te -nemen aan de verdediging van de vrijheid en onafhankelijkheid van Polen, vol gens de traditie van de socialistische partij. Incidenten bij Danzigsche i-Mei-viering De eerste Mei is te Daneig met groote plechtigheid gevierd. De politie en de natio- naal-socialistische formaties defileerden des morgens voor de leiders. Daarbij was Foi-ster noch Greiser aanwezig, daar beiden op uit- noodiiging van Hitier te Berlijn vertoeven. In den afgeloopen nacht hebben zich ver scheidene incidenten voorgedaan. Onbeken- hebben de ruiten van de Poolsche kerk met steenen verniefld en de deuren van het Poolsche postkantoor en verschillende Pool sche winkels met teer besmeurd De politie deed geen moeite om deze voor vallen te voorkomen Volaens een gerucht zouden verscheidene tientallen leden der vroegere oppositie-par tijen in een concentratiekamp in Oost-Prui sen opgesloten zijn. Een i-Mei-rede van Sandler Zweden werkt aan zijn versterkte neutraliteit Ter gelegenheid van de 1 Mei-viering heeft de Zweedsche minister van Buitenl. Zaken. Sandler te Hclsingborg een rede gehouden, waarin hij de balans van het af geloopen jaar opmaakte. Hij betoogde, dat de verdwijning van on afhankelijke staten en de eenzijdige ver klaring betreffende het niet bestaan van geldige verdragen, reden geven tot bezorgd heid voor de toekomst. De toestand lijkt nog onzekerder dan een jaar geleden. De geweldige krachtsinspan ning van verschillende statengroepen doet het zeker schijnen, dat iedere poging tot een nieuwe herziening van de kaart van Europa een oorlog tusschen de groote mo gendheden van Europa en misschien een 'algemëenen 'oorlog zal' ontjkfiteiièn. Men weet niet, in welke mate de kleine mogendheden zullen kunnen voorkomen, dat zvj ook in een oorlog betrokken worden. Zweden en de andore Noordsche landen hebben de neutraliteit gekozen. De verster king van die neutraliteit beheerscht de ge- heele activiteit dor Zweedsche buitenland sche pplitiek en van de verdedigingsmaat regelen. De uitnoodiging tot deelneming aan com binaties van groote mogendheden hebben geen betrekking op de Noordsche landen. Dergelijke uitnoodigingen zijn trouwens niet gedaan. Sandler gaf uiting aan zijn voldoening over de Duitsche en Engelsche verklaringen in dit opzicht. De tot Zweden en zijn buren gerichte .vra gen na de boodschap van Roosevelt waren overbodig, omdat Roosevelt onmiddellijk zelf gezegd heeft, dat het initiatief van hem uitging en omdat Berlijn niet noodig had de Noordsche landen te vragen, of Duitschland hen bedreigt. Sandler juichte de herhaalde initiatieven van Roosevelt toe ten gunste van den vrede. De bescherming van het Panamakanaal In opdracht van Roosevelt heeft het Amerikaansche departement van OorJog een belangrijken maatregel genomen, die ten doel heeft de verdediging van het Panama kanaal te versterken door de instelling van een nieuw militair departement, „het depar tement Porto Rico", dat belast zal zijn met de leiding van het geheele defensiesysteem in de zone der Antilllen. Het nieuwe organisme zal zijn zetel heb ben in San Juan en op 1 Juli gaan function- neeren. Het zal belast zijn met de taak bui tenlandsche, vijandelijke mogendheden te beletten, bases te vestigen in de nabijheid van 'het Amerikaansche vasteland. Arabische eischen inzake Palestina Heilige land na drie jaren zelfstandig? De Palestijnsche Arabieren hebben in Cairo geconfereerd met de vertegenwoordi gers van andere. Arabische staten, onder wie zich ook Britsch-Indisahe moslims hadden gemengd, over de politieke toekomst van het heilige land. Zij zouden vervolgens aan Londen de volgende voorstellen hebben voorgelegd: 1. Wanneer de vrede hersteld is, moeteen nationale regeering voor Palestina gevormd worden met Palestijnsche ministers, bijge staan door Britsche adviseurs. De hoogc posten moeten zoo mogelijk bezet worden door bevoegde Palestijnen. 2. Joodec'he immigratie moet beperkt wor den tot nog 75.000, met inbegrip van de recente illegale immigranten, over oen periode, van vijf jaar. Uiteindelijk zal de Joodsohe bevolking niet meer dan een derde deel der bevolking moggn bedragen. 3. Verkoop van land aan Joden moet onderworpen worden aan voorwaarden, dïe goedgekeurd zijn door de nationale regee ring en den hoogen commissaris. <i. Een nationale vergadering, welke de geheele bevolking zal vertegenwoordigen, moet bijeengeroepen worden na drie jaren; deze vergadering moet den toestand bestu- deeren en een grondwet ontwerpen. Reuter verneemt, dat bovenstaande voor stellen eenige bevestiging vinden in wel ingelichte kringen te Londen, waar men ge looft, dat, wanneer de voorstellen aanvaard worden, de vertegenwoordigers der Arabi sche staten den Palestijnschen Arahdschen leiders zullen voorstellen de terreurcampag- terstond te staken en het Britsche plan lanvaarden. Wanneer deze koers gevolgd wordt, gelooft men, dat de Arabieren ter stond zouden vragen, toestemming te krij gen om een aandeel te nemen in het be stuur over Palestina en verantwoordelijke regeringsfuncties toegewezen te krijgen. Er verluidt, dat de nieuwe voorstellen uit Cairo door het Britsche kabinet zijn over wogen, doch dat het niet waarschijnlijk is, dat een beslissing van het kabinet hekend zal worden gemaakt voor de publicatie van het witboek met de regeeringsvoorstellen voor een regeling van het Palestijnsche pro bleem. Ruzie tusschen Senegaleezen en Algerijnen Kloppartij te Casbah Te Casbah (Algiers) hebben kinderen voetzoekers geworpen naar twee wandelen de Scnegaleesohe soldaten. Toen deze sol daten de kinderen hiervoor wilden straffen, verzetten de inwoners van het dorp zich. Een der soldaten werd door een messteek gewond, de ander door een revolverschot. De soldaten keerden naar hun kazerne terug, waar zij het geval vertelden. Onmid dellijk snelden 200 Senegaleezen naar hui ten, liepen de waoht omver en begaven zioh naar Casbah- Onderweg wierpen zij met steenen naar een autobus, sloegen winkel ruiten in, vielen voorbijgangers lastig en dwongen de mensChen, zich in hun huizen terug te trekken. Inmiddels had de wacht alarm geslagen _a was het ipiket in het geweer gekom.cn. Bovendien werd een compagnie Zouaven gealarmeerd en patrouilles werden naar Casbah gezonden. Binnen korten tijd wer den de Senegaleezen in groepen naar de kazerne teruggedreven, te half negen was de orde hersteld. Elf personen zijn met ernstige kwetsuren in het ziekenhuis van Maillot opgenomen, een dertigtal personen, dat licht gewond werd bij het werpen met steenen naar de autobus, kon na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. In totaal werd een hon derdtal personen licht gewond. Egypte behoeft niet ontrust te zijn Victor Emmanuel schrijft aan Farock Havas verneemt te Rome, dat Victor Em manuel een persoonlijk schrijiwen aan den koning van Egypte gericht zou hebben, waarin hij de verzekering geeft, dat Italië riendschappelijke 'bedoelingen ten aanzien an Egypte heeft. De Italiaansche gezant te Cairo zou deze boodschap overhandigd heb ben. De verzekering zou zijn gegeven voor het geval, dat de militaire maatregelen in Lilbye bezorgdheid bij de Egyptenaren gewekt zou den hebben. De Italiaansch-Duitsche verbondenheid Nauwe militaire samenwerking De directeur van de „Giornale d'ItaJia" schrijft, dat de nieuwe Italiaansche mili taire credieten en de reis naar Italië van Von Braudhitsoh, den opperbevelhebber van het Duitsche leger, het noodzakelijk ant woord vormen op de Britscth-Franseihe poli tiek, die een omsingeling van de spil ten doel heeft. Die politiek, die tegelijk militair en diplomatiek is, neemt meer en meer zoo dreigende aspecten aan, dat Italië on Duitschland zacih wapenen en hun strijd krachten en plannen voor de gemeenschap pelijke verdediging tegen dat offiensicf harmonaseeren. SEYSS INQUART RIJKSMINISTER De functie van Rijksstadhouder in Oosten rijk is opgeheven. Seyss Inquart is tot Rijksminister benoemd, voorloopig zonder speciale taak. Gouwleider Konrad Hemlein is be noemd tot, Rijkssrtadfhouder in de Rijksgouw van het Sudetenland. Reuter verneemt, dat Noord-Ierland op genomen zal worden in de bepalingen van het wetsontwerp op de militaire oefening, dat door Ghamberlain gisteren in het La gerhuis is ingediend. De dienstplichtbepa lingen zullen echter niet toegepast worden vóór een crisis ontstaat of een oorlog dreigen. In het Lagerhuis heeft Chamberlain me degedeeld dat de Italiaansche regeering zich bereid verklaard heeft er in toe te stemmen dat de geloofsbrieven van den nieuwen Britschen ambassadeur te Rome, Sir Percy Lorraine, gericht zullen zijn aan „Z. M. den koning van Italië en keizer van Ethiopië." Victor Emmanuel's nieuwe titel, koning van Albanië, zal dedhalve buiten het ge ding worden gelaten. W (k MXA wv 'k vuxAt WAV UtviSro-vk: üiW'iM JLi$t Jii Itfcbv U <Wl QehruiA SUNLIGHT ZEEP EIK NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST RESULTATEN VAN HET BOEKJAAR 1938 VERZEKERD KAPITAAL RUIM f 458.000.000,- NETTO-PREMIE RESERVE RUIM f 143.500.000,- EXTRA RESERVE RUIM f 9.600.000,- MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL (VOLGESTORT) f 1.800.000,— VRAAGT TARIEVEN! Frank Buchman over moreele herbewapening „Een nieuw model voor de democratie is noodig" Uit Toronto wordt ons d.d. 29 April ge meld: Dr. Frank Buchman deed een op roep om te komen tot een nieuw model voor de democratie, welke aproe-p geschied de tijdens een nationale radiouitzenxiing Zaterdagavond j.l. van de Canadian Broad casting Corporation. Betreffende de taak van de democratiën i de wereld' haalde dr. Buchman de woor den aan van Lord Baldwin: „De democra tiën moeten tot een geestelijke krachtsin spanning komen. Thans voltrekt zich ln Engeland zoowel de materieele als de gees telijke herbewapening. Wij trachten zoowel lichaam als ziel veilig te stellen. De aan maak van sahepen en kanonnen kan men becijferen. Wat niet in cijfers kan worden uitgedrukt, is de zelfdisciplineering welke zich onder ons volk voltrekt." Dr. Buchman zeide dat de moreele en geestelijke herbewapening een kracht is, die de volkeren samenbrengt boven partij-, klasse- of meeningsversohillen. Thans is een nieuw model voor de democratie drin gend noodig, ontworpen door God en waar in iedereen medewerkt. Voorts haalde hij de woorden van de Koningin der Nederlanden aan, waarin Zij zegt: „De begeerte naar vrede vormt een band tusschen alle volken. Wil die vrede duurzaam zijn, zoo moet hij gedragen wor den door de gedachte, gegrondvest in den oproep tot moreele en geestelijke heibewa pening". Dr. Buchman eindigde met de woorden van de bekende Finsche schrijfster Sally S a 1 m i n e n „In het begin zag ik in de moreele en geestelijke herbewapening slechts vier geweldige maatstaven, nl.: ab solute eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtig heid en liefde. Daarna is het mij duidelijk geworden, dat het de geboorte van een nieuwe beschaving zal beteekenen." AARDBEVING IN JAPAN De provincie Akita, in bet noordwesten van Japn-n, heeft door een aardbeving scha de geleden. Het verkeer werd ernstig ge stoord en verschillende huizen stortten in. De bevolking vluchtte in paniek uit de huizen. Volgens het observatorium te Tokio is de beving het gevolg van verticale eu horizontale verschuivingen in dien zeebodem. BINNENLAND Tot vrijgestelde van den Chr. Bouwvak- arberdensbond ter standplaats Utrecht, is benoemd de heer G. Hammink te Almelo De autosnelweg beoosten Leiden Op 16 Mei a.s. zal door den Rijkswater staat te 's-Gravenhage worden aanbesteed het maken van een verkeersplein met bij komende werken in den Rijksweg 's-Gra venhage—Rotterdam nabij het vliegveld Ypenburg, ter plaatse waar de autosnelweg Beoosten Leiden van dezen weg zal aftak ken. Dit verkeerspunt, zoo schrijft de A.N.W.B. zal zoodanig worden ingericht, dat het ver keer over de langs den Rijksweg 's-Graven hageRotterdam gelegen parallelwegen en rijwielpaden door een drietal viaducten on der dezen weg c|i onder den autosnelweg zal worden geleid. Tijdens de werkzaamheden zal het ver keer 's-GravenhageRotterdam plaats heb ben over een aldaar aan de westzijde tijde lijk aan te leggen weg. Het geheele werk zal 70 weken na den datum van aanvang i moeten zijn voltooid. WOENSDAG, 3 MEI 1039 -Uit- >r d« rt. 8.00 Schriftlezing ea Medita tie. 8.15 Berichten. Gram. muizlek. (9.30— 9.45 Gelu/kwen-schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.muziek. 11.15 PIain<yvoordrachtl en gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Cel lovoordracht en gram.muziek. 1.09 Grara* muziek. 1.45 Damesorkest Van Eden en gr, muziek. 2.30 Voor postzegelverzamelaars, 3.00 Vervolg concert en gram.muziek. 3.48 Gram.muziek. 4.00 Zang. plano en gram. 6.55 Taalles en causerie over het Blnnen- aanvarlngtsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 u. Causerie over de wereld-zendingsconferen- tle te Tambaram (Madras). 7.10 Gram.mu ziek. 7.45 Opwekking tot L1.5012.00 Schmirt- HII.VERSUM II. 301.5 M. VARA-Uitzcndlng, 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Esmeralda, (ca. 8.16 Berichten.). 8.30 Gr, muziek. 9.30 Causerie „Onze Keuken". 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders ln de Continubedrijven. 11.49 Voor de werkloo- zen. 12.00 Gram.muziek. 12.15 Berichten, 12.17 VARA-Orkest. 1.00 Gram.muziek. 1.15 1.45 VARA-OrkesU 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinderen. 5.20 Orgelspel. 6.00 De Ramblers (oa. 6.28 Berichte n|). 6.40— 6.55 Causerie „Uitstapje naar de zelfkant", 7.00 VARA-Ka lend er. 7.05 Felicitaties. 7.1Q „Van streven en strijden". Interview. 7.30 u. Bijbelvertellingen.. 8.00 Herhaling SOS-Be- richten. 8.03 Berichten ANP. Vaira-Varla, 8.20 Sylvia-Amusementsorkest en solist. 8.45 Radiotooneel. 9.30 Marlmbo, xylofoon en orgel. 9.45 Graan.muzlek. 10.00 Barlahtea ANP. 10.10 VAHA-Orkast en soliste. 11.00 —12.00 Dansmuziek t(gr.pl.) DROITWICH 1500 M. 10.25 Plano. 11.1" Ori sf 12.20 Solisten. 12.35 Declamatie. 12.65 En semble. 2.46 Radiiotoone.el. 3.20 Vesper. 4.40 Accordeon-ensemble. 5.40 Wetenschappelijk] Overzicht. 6.00 Piano. 6.20 Ensemble. 7.08 Ticën. 7.35 Symphonleomkest, RADIOPARIS 1048 M. 10.20 Orkest. 11.30 U. Zang. 12.25 Orkest. 1.35 Plano. 1.50 en 2.6U Zang. 4.05 Viool. 4.25 Orkest. 6.35 Plano. 6.50 Zang. 6.20 Zang. 8.20 Actueele uitzen ding. 8.59 Orgel. 9.20 SymphooiJeconcerfc en KEITDEN 456 M. 7.50 „Dre! Musi kanten'' 11,2(1 Orkest. 1.30 Conoert. 2.40 Orkest. 3.20 Or- ig. 6.35 Orkest Maar op een ongedacht moment komen ze weer tegenover elkaar te zetten. Op een Zondagochtend gaat Clara met mama naar de kerk, waar ze plaatsnemen in een der hooge zijbanken. Daar kijken ze rond naar bekenden en Clara ziet in een dwarsbank aan de overzijde, recht tegenover haar, Aat en zijn moeder. Aat heeft haar zien binnenkomen en dadelijk zijn gezicht gekeerd naar den kansel. Clara doet hetzelfde. De dienst verloopt, beiden volharden in hun houding, hun nekspieren worden er stijf van. Het is een verademing, als ze gedurende 't zingen even in hun boek kunnen zien. Als de zegen is uitgesproken en de gemeente zich zal verwijde ren, kijkt Aat naar Clara, om haar beleefd te groeten, maar ze heeft zich al afgewend en neemt volstrekt geen nota van hem. Toch is hij vast overtuigd, dat ze hem gezien moet hebben. Blijkbaar wenscht ze zijn groet niet in ontvangst te nemen. Zonder stoornis of bijzonderheden gaan nu de herfst en de wint®r voorbij cn het wordt weer zomer. De vacanties zijn behoorlijk geregeld en vastgesteld. Ook Clara, voor wie de regels var het kantoor evengoed gelden als voor alle anderen, weet in welken tijd haar vacantie valt. Maar nu komt een van haar vroegere vriendinnen van de H.B.S. haar noodigen tot deelname aan een picnic in het zomerhuisje van haar ouders en de daaraan verbonden roei partij op de nabijgelegen plas. Haar broer Arnold is ook genood en samen gaan ze, sportief in 't wit gekleed, naar het hun bekende adres. Daar wordt thee geserveerd en vlug genoten, want drie auto's rijden voor, die het gezelschap vervoeren zullen, terwijl een vierde auto volgt met de noodige hoeveelheid eet- en drinkwaar. De ouders van de jonge gastvrouw zijn schatrijk en hun zomerhuisje, alleen ingericht op dagverblijf, staat op een prachtig rustig punt aan de plas op een soort landtong, die uitsteekt im het water. Over het water heen is een galerij gebouwd, omgeven door een hek met openslaand gedeelte als aanlegplaats voor roeilbooten en aan de landzijde, waar de deur is, staat een oude linde, welks geweldige kruin het bouwsel overhuift. Het is een zachte vroegzomerdag, de bloeiende linde ver spreidt heerlijke geuren, de zon en de lucht zijn mild, de koude is voorhij en de hitte moet nog komen. Het gezelschap zit in rieten stoeltjes op de gaanderij, de booten liggen gereed, maar ze moeten nog bemand worden, Daartoe is noodig, dat het gezelschap zich splitst in groepjes van twee of vier. Maar dat vlot niet. Arnold heeft uit beleefdheid zich ver plicht geacht, zich te voegen bij Elsa van Doorschot, maar na eenige formeele volzinnen heeft hij zich weer verwijderd, om een oogenblik te praten met een paar vrienden en nu staat hij bij de balustrade en staart afgetrokken over het vlakke water. Een broer vari '<Je Jonge gastvrouw,- die 7Ïoh van begin af luidruchtig gedragen heeft, begint zich op te dringen aan Clara. Hij is groot en breed, zijn optreden verraadt een sterk besef van eigenwaarde of misschien van de waarde van zijns vaders kapitaal, waardoor hij meent, alles te kunnen en te weten. Zijn mond en oogen toonen voortdurend een wel bewust lachje, om te laten zien, hoe hij heel de wereld door heeft en alle dingen doorziet. Een dikke laag zelfvertrouwen li'gt over zijn breed en vleezig gezicht, dat grove trekken heeft om neus, kin en lippen. Die wijze glimlach op dit materieele gezicht is in Clara's oog een ding van afstootende leelijkheid. Zij retireert en tracht hem af te leiden en te ontgaan. Waarom kijkt hij niet liever naar Elsa, die ijdeltuit, die er misschien wel van gediend is? Dan zou tegelijk Arnold van haar verlost zijn. Maar hij kijkt niet naar Elsa, hij kijkt naar haar en hij blijft zich opdringen, terwijl zij zioh pantsert en alleen beleefd blijft kijken over den scheidsmuur, die ze op bouwt tusschen hem en haar. De anderen zien het. „Begrijp jij die Clara?" fluistert er een. „Zoo'n knappe jongen en zoo rijk!" „Die Cornputs zijn allemaal een beetje zonderling. Kijk Arnold eens. Als een wijsgeer aan den oever van de on metelijke zee staat hij te staren over de plas! Welke jongen staat er ooit zoo stilzwijgend te peinzen in gezelschap? Laat hij dat in zijn eentje doen!" De ander kijkt onderzoekend. Hoort ze niet een klankje spijtigheid in den toon van Elsa's schijnbaar schampere woorden? Inderdaad is Arnold een stille jongen. Hij heeft veel ge lezen en indertijd menige bijdrage geschreven in het blaadje van de H.B.S. Na zijn schooljaren is hij gaan schrijven in het tijdschrift De Christelijke Maandpost ,dat een-paar korte verhalen van hem opnam en waarin nu een feuilleton loopt van zijn hand, doch onder pseudoniem. Hij heeft dit geheim zorgvuldig bewaard, maar de jonge man, die zijn zuster Clara lastig valt, heeft door zijn relatie met den uitgever gasteren het geheim toevallig ontdekt. Hij ziet, dat zijn zaak hopeloos staat bij Clara en dat is meer, dan hij verdragen kan. Hij zal zijn ontstemming toonen, pradhtig en raak. Een pas of twee doet hij in de richting van Arnold, tikt hem aan met zijn wandelstok en roept met luide stem: „Zeg mijnheer, de auteur, het schijnt nog al te vlotten met jouw pennevruohten." Allen hooren den roep en kijken in dezelfde richting* Arnold keert zich om. Verbaasd en verward tracht hij zich te oriënteeren in zijn onverwachte positie, maar hij ziet alleen den blik uit aller oogen op hem gericht en hij kleurt tot in zijn hals. De ander grijnst met groote witte tanden en verlustigt zich in het lot van zijn slachtoffer. Clara staat op, instinctmatig. Ze zal zich plaatsen naast haar broer, ze zal hem verdedigen tegen dien krachtpatser, die eerst getracht heeft haar te dwingen en nu Arnold over weldigen zal. Haar gebaar leidt de anderen af en Arnold krijgt gelegenheid zich te herstellen. Op gekrenkten toon vraagt hij verontwaardigd: „Hoe kom je aan die indiscretie?'' Dit woord slaat in. Indiscreet zijn is onbeschaafd. Maar de ander haalt zijn sigarettendoos te voorschijn en presen teert. Het is genoeg. De vrede kan hersteld worden. De anderen trekken hun conclusies. Schrijft hij? denkt Elsa, is hij een sluimerend talent, mis schien wel een genie? Nu begrijpt ze zijn peinzen, nu wordt zijn afgetrokkenheid in haar oogen een belangrijk symptooml .(Wordt vervolgd)*

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2