kdDJ) SCHUDT UW LEVER WAKKER MAANDAG i MEI 1939 EERSTE BLAD PAG. 3 Duitschland en het „Poolsche abces" Beslissing vóór het najaar De Duitsche perscommentaren en de officieuse Duitsche berichten suggeree- ren de gedachte, dat Duitschland beslo ten is, met het „Poolsche abces" op vreedzame wijze, doch vóór het a.s. na jaar, klaar te komen. Men geeft in Berlijn te kennen, dat Polen thans de mooie gelegenheid, welke het voor de laatste maal geboden wordt, om op vriendschappelijke wijze de vraagstukken met Duitschland te regelen, niet mag laten voorbijgaan. Volgens betrouwbare inlichtingen zou de exterritoriale strook grond welke Duitschland door den corridor wenscht verscheidene kilometers breed moeten zijn. In Duitsche politieke kringen wijst men !cr met nadruk op dat de jongste Duitsche voorstellen aan Polen terstond moeten wor den aangegrepen, indien men niet wil, dat zij weldra door de gebeurtenissen worden achterhaald. Polen blijft vastberaden De toon der Poolsche middagbladen ten aanzien van Hitiers verklaringen is kalm, maar absoluut vastberaden. Opschriften als: Hitier organiseert de geheele wereld tegen het Duitsche volk", en „Ik gaf je mijn woord en ik hield het niet, maar dat deert hiet, ik zal je een ander geven", kenschet sen goed de gevoelens der Poolsche open bare meening. Het ïegerorgaan „Polska Zbrojna" dat het standpunt van militaire kringen over Danzig uiteenzet, schrijft: Hoe kunnen wij aan anderen ons ademhalingsorgaan af staan en onzen natuurlijken uitweg naar zee? De poloniseering van Danzig is onver mijdelijk en de pogingen der Duitschers om die provinciestad te germaniseeren zijn jjdel. Het lot van die stad wordt door c.e natuur bepaald. In de huidige omstandigheden moet ge constateerd worden, dat een ontspanning uitsluitend daarvan zal afhangen, of Duitschland zijn houding van gisteren prijsgeeft. Dan kunnen althans de besprekingen Worden hervat, om de vreedzame middelen tot regeling van onze geschillen uit te put ten. Het oppositieblad „Polonia" uit Katto- witz schrijft: De komende weken moeten Wij erg rustig blijven en buitengewoon waakzaam, want de Duitschers zullen nieuwe leugenberichten over de wereld .verspreiden, waarin zij ons beschuldigen van provocatie der nationale minderheden. .Thans, nu wij ontslagen zijn van het ver drag van 1934, kunnen wij deelnemen aan een defensief blok, aan een zoo machtige coalitie, dat Duitschland eiken lust tot wordt ontnomen. Het lot der Italiaansche Joden Op gu-ond van een door den Italiaanschen Ministerraad goedgekeurd wetsontwerp zul len de Joden in Italië slechts zakelijke be trekkingen kunnen onderhouden met hun eigen rasgenooten. Voorts zullen de officieelo lijsten, der adlvooaten, geneesheeren, inge nieurs e.d. aan een algemeene herziening worden ondierworpen. Zij zullen in drie groe pen worden verdeeld: lo. „Arische" burgers, 2o. Joden, wier militaire of burgerverdien sten worden erkend en 3o. andere Joden. Ten slotte zal het ambt van notaris voor niet-„Ariërs" verboden zijn. Het wetsontwerp zal aan Kaïmer en Senaat ter goedkeuring worden voorgelegd en zes maanden na publicatie in het Staatsblad van kracht worden. In een communiqué wordt medegedeeld, 'dat het aantal budtenlandsche Joden, dat vóór 12 Maart het land heeft verlaten, 3720 bedraagt. Aan 933 Joden werd vergunning verleend in Italië te blijven; 3190 personen hadden een verlenging van hun verblijfs vergunning verzocht, doch slechts op 128 aanvragen werd gunstig beschikt FRIESCHE BOTERORABBELKOEKEN Oudste adres nStH V* Uit O© r Zoo In bussen 6 st 0.50; 10 st 0.85; Luxe bussen 10 st 0.90; 17 st L50; Boven 2.— franco Telet 20 Gironummet 30584 J. C. REPKO - WORKUM NOG GEEN BRITSCHE DEMARGE NA HITLERS REDE Henderson wacht op instructies In diplomatieke Britsche kringen wordt ten stelligste tegengesproken, dat de Britsche regeering, zooals in sommige Duitsche berichten gemeld was, aan haar ambassadeur in Berlijn oporacht gegeven zou hebben, met de Duitsche autoriteiten zekere punten uit de redevoering van Hitier te gaan besprekea. Het is volkomen normaal, zoo voegt men hieraan toe, dat sir Neville Hen derson in contact blijft met de regee ring, waarbij hij is geaccrediteerd, doch zijn bezoek is in het geheel niet het ge volg van instructies uit Londen. Men acht het in Engeland voorshands nog onmogelijk, reeds te zeggen, welk ge volg gegeven zal worden aan Hitiers ver klaringen op diplomatiek gebied. Dat hangt volkomen af van de gebeurtenissen komende oagen of weken. Wat de opzegging van het vlootverdrag betreft, neemt men aan, dat Londen daarop za! antwoorden, waarschijnlijk om de argu menten te weerleggen, waarop de opzeg ging gebaseerd wordt. De opzegging van het DuitschPoolsche accoord houdt natuurlijk de aanoacht be zig ea hieraan hecht mem grootere betee ken is dan aan de opzegging van het vloot verdrag. In diplomatieke kringen aarzelt men evenwel, zich hierover uit te laten, zoolang men de officieele reactie van Warschau nog •niet kent De Duitsche argumenten ten bewijze, dat Engeland een omsingelingspol itiek voert worden van de hand gewezen. In Britsche diplomatieke kringen her haalt men, aat, indien de Duitsche regee ring, door met zulk een stelligheid dit feit naar voren te brengen, hiermede haar vree6 wil uiten voor een dreigende agressie tegen Duitschland. de Britsche regeering stellig bereid zou zijn, de garanties, welike zij aan eenige andere landen gegeven heeft udt te breiden tot het Duitsche rijk. Men wijst er echter op, dat dit denk beeld niet zoo moet worden geïnterpreteerd als zou dit aanbod reeds gedaan zijn, of 't weldra gedaan zou worden. Doch indien Duitschland zich werkelijk bedreigd zou voelen, staat het de regeering van dat land vrij, de Engelsche voornemens te doen bevestigen,door om een garantie te verzoe ken, welke haar niet geweigerd zou worden De Duitsche opperbevelhebber te Rome De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal Von Brauchitsch, is Zaterdagavond om 11.40 met een specialen trein te Rome aangekomen, om, op uitnoo- diging van den chef van den Italiaansdhen generalen staf, generaal P a r i a n i, gedu rende tien dagen het Italiaansche leger en zijn organisaties te bestudeeren. Op het met Italiaansche en Duitsche vlag gen versierde station werd generaal Von Brauchitsch ontvangen door generaal Pa- riani, den chef van den staf der fascistische militie, generaal Russo, talrijke hooge offi cieren, den Duitschen gezant, von Macken- sen, enz. Na de eerewacht geïnspecteerd te hebben, reden de bezoekers en hun gast- heeren naar het hotel. Zondagmorgen heeft generaal von Brau chitsch een krans neergelegd op het graf den onbekenden soldaat en de tijdens de fascistische revolutie gevallenen. Op het Quirinaal is de generaal ontvangen door den koning, die hem het grootkruis der Mauri- tius-orde verleende. Op het Palazzo Vene- zia is hij door Mussolini begroet. Generaal Pariani heeft een lunch aangeboden. Maandag vertrekt de Duitsche generaal per vliegtuig naar Libye, waar hij de ver dedigingswerken zal bezichtigen. Op 6 of 7 Mei keert hij naar Rome terug, waar hij o.a. besprekingen zal hebben met maarschalk Badoglio en admiraal Cavagnari. Naar United Press verneemt, heeft het on derhoud met Mussolini een uur geduurd. In Italiaansche militaire kringen hecht men aan het bezoek het grootste belang, omdat het s vindt in een tijd van politieke span ning. Naar Havas meldt, doet in sommige krin gen te Rome het gerucht de ronde, dat de Duitsche vloot, die zich op het oogenblik in de Spaansche wateren bevindt, een bezoek aan de Italiaansche havens zal brengen, al vorens naar de Noordzee-havens terug te keeren. Een officieele bevestiging hiervan kon niet worden verkregen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen, lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bU apothekers en drogisten. L 0.75, Reel. Monarchistische samenzwering te Weenen Twaalf arrestaties Gemeld wordt, dat twaalf personen, voor het meerendeel gewezen officieren van het Oostenrijksche leger, in een restaurant in het centrum van Weenen zijn gearresteerd. Zij worden verdacht van een monarchisti sche samenzwering. Bijzonderheden ontbre ken nog, doch men zegt, dat de gearresteer den 's avonds laat in het restaurant bijeen kwamen, waar zij uiting gaven aan hun monarchistische sympathieën. EEN ITALIAANSCHE „DAG DER SOLDATEN" Op 9 Mei a.s. zal Mussolini te Rome en groote militaire rovue doen houden om den tweeden verjaardag van de stichting van het Italiaansdhe rijk te vieren en tevens een nieuwen feestdag in te stellen, namelijk den „dag der soldaten". In zekeren zin zal deze revue ook een militair machtsvertoon van de as-mogendlheden zijn. Spanjaarden, Albaneezen, Duitschers en waarschijnlijk ook delegaties uit Hongarije en Japan zullen aan de viering deelnemen. Onder bevel van generaal Garcia Escamez is het Spaansche contingent te Napels ont scheept. Het zal daar tot 4 Mei blijven en vertrekt dan naar Rome. De Albaneasohe delegatie vertoeft reeds te Rome en een Duit sche delegatie onder generaal Von Brau chitsch. die momenteel in Libye vertoeft, zal eveneens te Rome tijdig aanwezig zijn. De Britsch-Roemeensche handelsbesprekingen „United Press'' verneemt uit Boekarest, dat de Britsche handelsdelegatie een verge lijk met Roemenië heeft bereikt op de vol gende punten: 1. Een belangrijke toeneming van het handelsverkeer, o.a. door groote Britsche aankoopen van graan en petroleum. 2. Een vereenvoudiging van de bestaan de clearing-overeenkomst, zoodat de Engel sche uitvoer naar Roemenië gemakkelijker zal kunnen plaats hebben. 3. Er zal aan Roemenië een Britsdh portcrediet worden verleend, waarschijnlijk •tot een bedrag van 3 a 5 millioen pond ster ling bestemd voor commercieele en militaire aankoopen. Naar vernomen wordt, zou bijvoorbeeld de levering van 1000 motorrijwielen voor het Roemeensche leger in overweging zijn. De Britsche delegatie zal nog een we?k of tien dagen te Boekarest blijven. „Engeland wordt thans meer dan ooit bedreigd" De Britsche veldmaarschalk Sir Philip C h e t w o d e, heeft op een vergadering van Engelsche oud-strijders o.a. gezegd: „Wij worden thans meer bedreigd dan ooit in onze groote historie het geval is geweest. Wij worden bedreigd door menschen, wier plechtige beloften nooit iets voor hen heb ben beteekend. Zij verbreken die beloften, vanneer hun dat goeddunkt. Ons rijk is de oornaamste hinderpaal tusschen deze men ohen en hun snoode plannen. Elk schip, dat te water wordt gelaten, elk vliegtuig, dat de lucht ingaat, elke compagnie is een nagel meer in de doodkist dier heeren, wier .en ik niet zal Ook Engelsche dienstplicht in Noord-Ierland Contact tusschen Dublin en Londen In Ierland toont men de grootste belang stelling voor de kwestie der invoering van den dienstplicht in Noord-Ierland en voor Iersche onderdanen in Engeland. Naar verluidt, is de reden van het uitstel van de Valera's bezoek aan de Vereenigde Staten de wensch om aanwezig te zijn. ten einde gebeurlijkheden in verband hiermede te kunnen behandelen. De algemeene indruk in Dublin is, dat de Britsche regeering zeer verlangend is. om iedere actie te vermijden, die nadeelig zou kunnen zijn voor de be trekkingen met Ierland en dat derhalve de invoering van den dienstplicht in Noord- Ierland voor onbepaalden tijd zal worden uitgesteld. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de Iersche regeering in verbinding heeft ge staan met de Britsche regeering. In vele kringen wordt uitdrukking gegeven aan de hoop, dat deze toestand een middel zou kunnen blijken, om een eind te maken aan het deelingsprobleem. De nationalisten in Noord-Ierland zouden zich ongetwijfeld ver zetten tegen dienstplicht met alle hun ten dienste staande middelen. Hongaarsche betoogingen in Zevenburgen Politie moest van de wapens gebruik maken Volgens gisteravond ontvangen berichten hebben in de Roemeensche Universiteits stad Temesvar en andere plaatsen in Ze venburgen wederom betoogingen plaats ge had. De betoogers begaven zich met rood- witrgroene vlaggen en cocardes in nationale kleuren onder het zingen van Hongaarsch- nationalistische liederen op straat. Te Te mesvar hebben zij de box-den met opschrif ten in de Roemeensche taal vernield en in verschillende plaatsen winkelruiten ver* brijzeld. Tegen de politie, die wilde ingrijpen, na men de betoogers een dreigende houding aan, zoodat van wapens gebruik moest wor den gemaakt. Een aantal personen werd gearresteerd, een hoeveelheid pamfletten, die de taal- en persvrijheid der Hongaren bepleitten, werd in beslag genomen. Men wijt deze betoogingen, die den laaisten tijd veelvuldig voorkomen, aan radio-uitzendin gen der Hongaarsche zenders, die geregeld de Zevenbiirgers aansporen hun rechten op te eischen en waarin o.m. gezegd Wordt, dat Hongarije als gewapende mogendheid niet lang de onderdrukking der Magyaren bui ten de landsgrenzen zal blijven aanzien. Drukke Engelsche defensie besprekingen LONDEN, 29 April. De legerraad heeft heden onder voorzitterschap van Hore Belisha vergaderd ter bespreking van de problemen betreffende den dienstplicht De vergadering, die om elf uur 's morgens be gon, ging eerst om zes des avonds uiteen De raadsleden lunchten met sandwiches en bier in de zaal zelf, om de besprekingen niet te onderbreken. Nauwer contact tusschen Polen en Litauen Op uitnoodiging van maarschalk Smigly- Rydz zal in de eerste helft van Mei de opper bevelhebber van het Litausche leger, gene raal Rasztikis, een bezoek brengen aan de Poolsche hoofdstad. Het bezoek zal, naar Havas verneemt, enkele dagen duren. In Warschau wordt, aldus United Press, dit bezoek om twee redenen Ris veelbeteeke- nend 'beschouwd. Ten eerste zou het hier 't eerste officieele Litausche bezoek aan War schau zijn sinds de twee landen hun diplo matieke relaties een jaar geleden weer knoopten; en m de tweede plaats zou het bezoek den band tusschen Polen en deOost- zee-staten versterken. Zooals men weet, bracht ongeveer veertien dagen geleden de opperbevelhebber van het Letlandsche leger, generaal Laidoner, eveneens een bezoek aan Warschau. Engelands Palestijnsche moeilijkheden De kwestie voor het Haagsche Hol? De Jewish Agency heeft zich tot de Brit sche regeering gewend met het verzoek, om door het Permanente Hof van Internatio nale Justitie te Den Haag, de geldigheid van de huidige Britsche politiek in Pa lestina te laten nagaan. Volgens de Jewish Agency druischt namelijk deze 'politiek, welke de immigratie der Joden in Palesti na beperkt, in tegen de Britsdie mandaat- verplichtingen. Cycloon over Mexicaansche staat Het Noorden van den staat Nuevo Leon is door een cycloon over een lengte van 120 K.M. bij ee-n breedte van 80 K.M. geteisterd. Planten werden vernield en veel vee is om gekomen. De materieele schade is aanzien lijk. telefoon- en telegraaflijnen werden ver- Zes personen zijn omgekomen en 31 ande re werden gewond. SALLANDI A LAKVERF ED. SCHAEPMAN Co OOK SALLANDI A GLASEM AILLE (Synthetische lak) ZWOLLE - EINDHOVEN - DEN HAAG (Reel) Roosevelt opent de wereldtentoonstelling President Roosevelt heeft de wereld tentoonstelling te New York geopend met een rede, waarin hij o.m. zeide: „Wij in de Vereenigde Staten, en in feite alie Amerikanen, van Noord-, Centraal- en Znid-Amerika, wij weten, dat onze bevol king afkomstig is uit vele rassen, soorten en taalgroepen. Ik geloof dikwijls, dat wij Amerikanen in stilte bioden, dat op het vasteland van Europa, vanwaar het Ameiï- kaamsche werelddeel voornamelijk werd ge koloniseerd, de tijd moge komen, dat vele barrières afgebroken zullen worden, bar rières, die misschien historisch zijn, maar die in den loop der eeuwen zoo dikwijls tot strijd hebben geleid en de vriendschap en het normale verkeer hebben belemmerd. De Vereenigde Staten zijn thans een vol komen homogene natie, gelijk in bescha ving van de eene kust tot de andere, van het Noorden naar het Zuiden, eensgezind met het gemeenschappelijke doel, te wer ken voor het hoogste welzijn van de mees te menschen, vereenigd in den wensch vooruit te komen, en betere toestanden te scheppen, gebruik te maken van de hulp bronnen van de natuur en van de groote gaven van het verstand, vereenigd ook in den wensch den vrede en den goeden wil tusschen de naties vam de geheele wereld aan te moedigen." Doodelijk ongeluk bij klauterpartij Op de plaats, waar ook koning Albert stierf Verscheiden Alpinisten hebben Zaterdag rots bij Marche-les-Dames, waar koning Albert den dood heeft gevonden, beklom- Plotseling werd een hunner door steen, die losgeraakt was van de rotsen, aan het hoofd getroffen, tengevolge waar van hij om laag viel, zijn zuster en twee andere Alpinisten, die door een touw aan hem verbonden waren, meesleurend. Beide laatsten bleven aan het touw in de lucht hangen en moesten door te hulp gesnelde brandweerlieden uit Namen uit hun benar de posities bevrijd worden. De zuster van den door den steen getrof fen bergbeklimmer, een nichtje van graaf Xavier de Grunne. viel op de rotsen en werd gedood. Haar broer werd ernstig ge- In dit verband zij er aan herinnerd, dat het graaf Xavier de Grunne is geweest, die het lijk van koning Albert na het tragische ongeluk heeft gevonden. De Chineezen houden Nantsjang Japansch succes bij Kanton Van officieele Chineesche zijde wordt thans over den toestand te Nantsjang, de hoofdstad van óe provincie Kiaingsi, het volgende bericht: „De Chineesche voorhoede rukte op April in den namiddag Nantsjang binnen. Tot 28 April werden er in de straten hevige gevechten geleverd. Ten slotte werd de stad geheel door de Chineezen bezet, maar het station moet sinosdien door de Japan- DINSDAG 2 MEI 1039 HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzcn* ding. 8.00—9.15 Gram.muziek. (Om 8.15 Be^ richten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 God3* dienstig halfuurtje. 12.00 Eefllchtien. 12. IS De KRO-MelodLsten en solist (van 1.00—. I.20 Gram.muziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.U') Modecursus. 4.00 Declamatie, i.io nuvur. dracht (van 4.304.45 u Grajnofoonmuzlek). 5.00 Het KRO-orlcest (van 5.45—6.05 Ge* lukwenachen). 6.35 Berichten, sp-ortp raatje* 7.00 Berlchen. 7.15 Cyclus: „Naar de Nieuwel Gemeenschap''. 7.45 Gram.muziek. 8.00 Be* richten ANR, mededeellngen. 8.15 Het K.KU- Symphonie-orkeat en solisten, 9.00 Causerie „De nationale reclasseerlngsdag". 9.15 Gr.- muzlek. 9.20 Vervolg concert. 10.05 Haul Wijnappels strijkenseinble. 10.30 Berichten' ANP. 10.40 De KRO-Boys en solist. (11.00— II.10 Grara-muziek.) 11.3012.00 Gram.muz. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-Ultzendlnjr* 6.307.00 RVU. 8.00 Gram.muziek. (ca. 8.18 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gew muziek (gr. pl.). 10.30 Voor AVRO-A w. 10.38' ntsorkest. 11.00 Causerie} .1cu het Wereldbeeld". 11.10 Wen-, ken voor de hulshouding. 11.35 Ensemble Wlnla Farberow. (Ca. 12.15 Berichten), 12.25 Orgelspel en Miff Ferrle's Jakdauz, 12.50 Gram.muziek. 1.00 Omroeporkest. ,(1.4S —2.00 Gram.muziek.) 2.45 Knipcursus. 3.48 Berichten, hierna: Zang en plano. 4.30 Kin* derkoor. 5.00 Klnderha.tuur. 5.30 AVRO* Aeolianorkest. 6.25 Berichten. 6.30700 Ken schoolmeester vertelt over school, gezin en niaatschappü 705 Kinderkoor „Zanglust" m* pianobegeleiding. 7.30 Engelsche les. 8.0Q Berichten ANP, Radio-Journaal, mededee* llngen. 8.20 Gram.muziek. 8.30 Bonte Dins* dagavondtrein. 10.00 Radlotooneel. 10.20 Het Renova-Septet en solist. 11.00 Berichten A NP. Gram.muziek. 11.3012.00 AVRO-Donce-, Band. orkest. 5.45 Causerie. 6.00 Radlotooneel. 6.21) Voor de Vrouw. 6.50 Causerie. 7.20 Herlnne* ringen uit het jaar 1929. 8.50 j KEULEN 456 M. 7.50 Ensemble en quintet. 11.20 en 12.35 Orkest en koor. 1.30 Populair concert. 3.20 Orkest. 4.35 Mannenzang 6.46 Koor. 7 50 Gevar. programma, 10.10 Koon met orgel en orkest. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 11.50 Orkest, 7.20 Orkest. 484 M.: 11.64 Orkest. 12.50 Orkest. 4.30 Ma* ria-hulde. 6.50 Orkest. 7.20 Symphonle-* ners heroverd zijn. Ten oosten van de stad wordt thans fel gestreden, met name .bij het vliegveld, waar de Japanners zware ver liezen leden." Van Japansche zijde wordt gemeld dat 2000 van de 5000 man Chineesche troepen^ die den Japanners heftigen tegenstand bo den in Het gebied ten westen van Kongmoen' aan de monding van de We6trivier, ten. zuiden van Kanton, bij de gevechten gedood Een aanzienlijke buit zou den Jap armere in: handen zijn gevallen. Van de Japanners zouden er slechts 12 genood en 39 gewond zijn. 105. Storm! Storm! Hoor de wind loeien. Bulderend joeg hij door de schoorsteen. Pannen werden van de daken gerukt. „Hoor toch 'es wat een weer,' zuchtte Moeder Kwast. „Een nou is onze Kwiebus .Vrouw, maak je toch niet zo dik. 't Is i net echt zeemansweertje! „Een gereefde marszeilkoelte" noemen ze dat. Ik ben ach teraf wat blij, dat het zo gelopen is met Kwiebus. Wie weet, wat voor een flinke zeeman hij wordt." Maar Moeder was niet op te monteren, 's Nachts had ze benauwde dromen. Ze zag Kwiebus' schip in nood. Ze Jioorde een plons..,. Met een gil werd ze wakker. door CatccuL. TèeJzeriingea van tfein JKrcB/\ 106. De eerste drie dagen op zee zouden Kwiebus lang heugen. Hij was zeeziek. En erg ook. Hij lag in een akelige, donkere kooi. Er hing een benauwde lucht, die Kwiebus nóg zieker maakte. Niemand stoorde zich aan hem. Ze hadden allemaal hun werk. Alleen de kok stak. zo tussen de maal tijden door. z'n hoofd even om het hoekje en vroeg: „Kwiebus, heb je zin in een flink stuk spek, daar knap je van op!" Nou. dan werd het nog erger met Kwiebus. Maar na drie dagen kwam de bootsman in de hut. „Nou mot het maar eens uit zijn, luilak," bromde hij. „Zo wor' je geen zee man. Allo, d'r uit!" Op de uitnoodiging tot plaatsnemen aan tafel staan ze op en begeven zich naar de kamer, waar gedekt is voor het souper. Ze loopen achter langs de stoelen, die tegen den disch geschoven staan en lezen de naamkaartjes op de servetten. Wie zijn naam gevonden heeft, trekt den zetel achteruit, neemt plaats en bestudeert aandachtig het menu. Arnold heeft een eereplaats aan de zijde van Elsa, de dochter des huizes. Clara is niet genood. Hiermee demonstreeren gastheer en gastvrouw hun bedoeling. Het gaat niet om de Van den Cornputs in 't algemeen, maar uitsluitend om den persoon van Arnold. Hij doet beheerscht en beleefd, bewijst zijn tafeldame kleine attenties en vult tijdig haar glas, maar zijn conversatie is mat. Na het souper wordt er wat muziek gemaakt. De gasten drentelen rond en vormen een groepje bij de piano. De gastvrouw beweegt zich waardig van den een naar den ander. Bij Arnold informeert zij beminnelijk naar alles, wat zij bedenken kan en wendt zich dan tot de andere heeren, terwijl de gastheer zich tijdelijk occupeert met de dames. [Arnold yoelt ssioh alg een vliegjta het spinneweSv* Den volgenden dag vraagt hem Clara: „Hoe was het gisteren?" „Gewoon", „Alleen gewoon?" „Ja". Ze kijkt hem aan en zegt: „Van jou zal de wereld nooit veel wijzer worden". „Dat hoeft ook niet. De wereld is helaas wijs genoeg". Hij spreekt neerslachtig. „Je schijnt je erg het slachtoffer te voelen. Zat je naast Elsa?" „Slachoffer? Heelemaal niet! Ja, ik zat naast Elsa". - „Hoe was ze?" „Gewoon". „Doe niet zoo onuitstaanbaar, Arnold, luister eens, ik wil ernstig met je praten. Wat is er aan de hand? Moet jij gekoppeld worden aan Elsa van Doorschot?" „Dat is de bedoeling". „En hoe vind jij dat?" „Hoe zal ik het vinden? De keus is eenmaal bepaald". „Is er een ander, aan wie jij de voorkeur geeft?" Driftig en nadrukkelijk vervolgt ze: „Je moet anderen niet laten beslissen over jouw toekomst. Dat moet je zelf doen". „Wacht maar, meisje, later wordt er over jou ook be schikt", „Ik zal zelf over me beschikken", „Kun je denken!" „Wees niet zoo slap, Arnold. Wat een houdingl" „Wij weten niet, wat het beste is". „Ik wel. Verstandig redeneeren is goed, maar er zijn gevallen, waarin ook onze sympathie een woord heeft mee te spreken". i»Daaj ben jü-fifiS usefsje affiSEi Papa laat in <de eerste plaats het nuchter verstand spreken en ik weet niet, wat beter is". „Dat zeg je voor de tweede maal. En ik antwoord hierop voor de tweede maal: Ik weet het wél", „Nou, dan weet jij het". „Arnold, ik zou je een klap kunnen geven", „Ga je gang". Ze staakt het gesprek. Ze ziet we<l, dat met hem op het oogenblik geen land te bezeilen is. Hij is volslagen apatisch. Ongeveer op denzelfden tijd neemt de heer Van Door schot zijn dochter in verhoor. „Hoe vindt jij je cavalier?" „Een snoes! Wel wat stil. Ik ben beslist verliefd op hem. Zelf begrijp ik niet, hoe dat mogelijk is op zoo'n saaien Piet. Maar hij is vreeselijk correct en daar houd ik van." Haar vader glimlacht. Wat zijn die meisjes tegenwoordig oppervlakkig. Soms wel gemakkelijk. Koppigheid en tegen werking zijn veel lastiger. En in Arnold doet Elsa een goede partij. Arnolds vader zegt voorloopig niets. De diepste gevoelens van zijn zoon kent hij niet op dit punt, maar zijn vrouw zal niet meewerken. III De tijd, die een meester is in het afronden en gladslijpen van hoekjes, puntjes en uitsteeksels, heeft ook voor Clara alle stroefheden glad gevijld. Ze beweegt zich gemakkelijk tusschen de eenvoudige collega's en haar houding tegenover den P. P. als haar onmiddellijken chef is vlot en passend bij beider positie. Zij denkt er niet aan, ooit door toon of gebaar zijn prestige te schaden, tevens zichzelf handhavend door correct zijn leiding te aanvaarden, zonder onderworpen on- derdanïgheidv Be Pm P.* die haat iwerk ïeer [waardeert* geeft soms kleine blijkjes van tevredenheid, maar vermijdt den schijn van pluimstrijken, door verdienden lof achterwege te laten en zich te bepalen tot een goedkeurend knikje met zijn haarloos hoofd. Er is nog iemand, die zulke knikjes krijgt. Dat is Clara's voormalige overbuur. Aat zit niet meer tegenover haar, want hem is een andere plaats gewezen, omdat ook zijn werk en positie veranderd zijn. Arnold, die bij zijn vader in het privékantoor zit, werd door deze gebruikt als persoonlijk factotum voor het doen van kleine waarnemingen of het overbrengen van bood schappen in de fabriek of daar buiten. Zulks past nu niet meer bij zijn leeftijd en bij zijn positie als toekomstig mede directeur. Daarom heeft de directeur den P. P. verzocht, een geschikt jongmensch aan te wijzen voor dit werk en diens keus viel op Aat. Nu staat zijn bureau vlak bij de deur van „Privé". Verandering in zijn salaris heeft het niet gebracht, want alle loonsverhoogingen zijn periodiek, totdat het maximum bereikt is. Wie de verhooging niet waard is, krijgt Zoowel Aat als Clara zijn nu verlost uit de moeilijkheid van het tegenover elkander zitten, dat hen telkens in de positie braöht van „niet weten, waar ze hun oogen laten moesten". Als de een opkeek, keek ook de ander en hun wederzijdsdh voornemen, alleen naar hun werk te zien, bezweek voor de verleiding, even te gluren of de ander misschien tersluiks nog keek. Als bij zulk een gelegenheid hun blikken toevallig botsten, waren beiden beschaamd voor. den ander en boos op zichzelf. Nu zien ze elkaar zelden en dan meest op een afstand. Wanneer hij, naar de deur gaande, haar bureau passeert, kijkt ze nooit op. Aat bespeurt zulks met gtoote gewisheid, -*r j_c, i, ftWordli iafrv^lgHJV

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2