doetje qoedi t De M arine oefent op Zee ZATERDAG 29 APRIL 1939 DERDE BLAD PAG. 9 Voorproefje van de vlootrevue op de Maas H. M. de Koningin aan boord van Hr. Ms. Tromp Zegetocht van het smaldeel langs den Nieuwen Waterweg Aan boord van Hr. Ms. „Sumatra" V r ij d a g. I I ET was vanmorgen al vroeg dag voor de journalisten, die op uitnoodiging van den Chef van den Marinestaf den tocht meemaakten, door oe „Sumatra" in gezel schap van de „Tromp" en eenige kleinere oorlogsschepen vandaag volbracht. Voor velen hunner was het vanmorgen 5 uur reveille, om met den eersten trein IJmuiden te bereiken. Onderweg zagen we de „Tromp" in de ha ven van IJmuiden liggen, wachtend op H. M-.- de Koningin, die om een uur of negen aan boord zou komen om den tocht van lJmuiaen naar Rotterdam met Haar hooge tegenwoordigheid te vereeren. Ons bracht de sleepboot „Stentor" om half acht reeds van den toeristensteiger naar den kruiser „Sumatra", die een behoorlijk eind buitengaats lag.- We bemerkten het al in den prillen mor genstond dat men gemakkelijker op het steecsche asfalt loopt dan staande blijft op een bootje, dat danst op de golven. Intus- sclien het lukte best en het was een fijne gewaarwording die deining van de woelige en toch heel niet ruwe zee. Wij landrotten kwamen al vast in de voor een zeereis ge- wenschte stemming. Vrij spoedig had onze boot zich door c«e branding Iheengéwerkt De „Sumatra" had den wij reeds lang ontdekt. Zooals het meestal gaat, ben je nog met zoo direct bovenop zulle een hoogen oorlogsbodem. Langszij van den kruiser leclc onze sleep boot niet meer dan een noteoop, die al maar deinde langs den grjzen zijkant van de rustig en vast liggende „Sumatra", en van af de reeling zagen officieren en bemanning gemoedelijk op ons neer. Een ongewone klauterpartij De staatsietrap, die uithing, moest worden ingehaald, omdat onze zorgzame marineman nen wej niet vreesaen, dat^zij door de jour nalistenboot zou wQrden gekraakt, maar toch niet gaarne zagen dat de fraaie valreep- zou worden beschadigd. Dan maar langs den wand van het schip naar boven en zoo klommen de 'hceren van de pers „als katten in het want" langs den „drpokernanslaader" tegen den kruiser op. Aan dék gekomen, toch wel een weinig onder den indruk van de'klimpartij, werden wij ontvangen door den eersten officier, ka pitein ter zee Bore el, die ons al dadelijk op ae prettige manier, de Marine eigen, op ons gemak bracht en een kwartiertje later voorstelde aan den commandant, kapitein ter zee C. H. Brouwer. Een rondgang over de dekken van den kruiser met zijn kanons. zoeklichtinstallatie en andere defensieve middelen, bracht ons al spoedig tot ae geruststellende overtui ging, dat we over „zeebeenen" beschikten, welke gelukkige omstandigheid ons in het verloop van den tocht over de Noordzee te stade zou komen. Want de „Sumatra" ver trok nog aiet direct. Het wachten was op de „Tromp", die om circa 9 uur verwacht wera en dan zou het militair saluut worden gebracht, want H. M. de Koningin zou aan boord zijn. Korte inhoud van het Feuilleton Clara van den Cornput, dochter van een groot-industrieel, en Aat Walle, zoon van 'n ambtenaarsweduwe, hebben op de H. B. S. in dezelfde klas gezeten. Na het eindexamen vindt Aat een betrekking op het kantoor van Clara's vader, Clara blijft voorloopig thuis. Doch dat bevredigt haar niet. Ze wil wat doen. Haar ouders vinden goed dat ook zij op het kantoor van haar vader geplaatst wordt. Arnold, haar oudere broer van twin tig jaar, werkt reeds jaren op de zaak. Zijn vader meent in Elsa van Doorschot, dochter van een zeer gefortuneerde familie, een ge schikte partij voor hem gevonden, te heb ben. doch Arnold toont weinig animo. Intusschen heeft Clara haar intrede op ?ïet kantoor gedaan en tot verrassing beide betrokkenen plaatsgenomen achter het bureau "tegenover dat van Aat Walle. Zie vervolg hieronder. De Koningin passeert 't Werd wat later dan 9 uur, maar toch ontwaarden we al spoedig, dat de „Tromp" aantocht was met de Koninklijke 6tan daard in top. Onze Landsvrouwe, aie ook de Marine zulk een warm hart toedraagt en er zoo goed mee op de hoogte is, was dus aan boord. Het eerste van de 35 saluutschoten donder de om half tien aan bakboord over het wijde imposante watervlak, beschenen door een lekker zonnetje, aat wel is waar wel eens wegkroop, maar ons toch de vaart heeft veraangenaamd. Aan het einde onzer zonne- bespiegelingen is de „Tromp" naderbij ge komen. Fier vaart het ranke vlaggeschip langs bakboordzijde van de „Sumatra", waar de geheele bemanning van ruim 350 koppen het militair saluut brengt aan onze Lands vrouwe. Het gejoel der matrozen schalt de Koningin tegemoet, en ofschoon de „Tromp" wel een 500 meter van ons verwijderd is, kunnen we toch zien aat H.M. op dc com mandobrug staat Wij vernemen, dat de Koningin het groot ste gedeelte van de vaart daar heeft door gebracht, met belangstelling cn kennis van zaken zich op de hoogte stellend van het geen er vandaag op de Noordzee is gebeurd. De Z 7, een torpedoboot, ook wel als jager aangeduia, volgt de „Tromp". Ook de „Sumatra" stoomt nu op en wel dra varen de beide kruisers in kiellinie, d.w.z. op behoorlijken afstand achter elkaar Eerst gaat de tocht om de Noord tot bij Egmond, daarna gaan we om de Zuid. Het wordt een echte pleziertocht. We kunnen voortdurend aan dek blijven en nu en dan den commando-geschut-toren een bezoek brengen, vanwaaruit de aanblik op de prach tige. met zon overgoten zee overweldigend is en de blonde duinen ons als het ware met het vaderland in verbinding houden. Oefeningen op zee Er wordt vandaag geoefena. Eerst weert de „Tromp" met haar „geschut" vliegtuigen af, die probeeren den defensiebodem „aan te vallenTen einde hierin beter te slagen, legt de flottieljeleider-kruiser een nevelgor dijn. waarvoor 'het weer zeer geschikt is. Om 11 uur ontwaren we in de verte een paar andere Z-booten, die zullen oeelnemen aan de voornaamste oefening die omstreeks 1 uur zal aanvangen. Middelerwijl zijn we weer wat van koers veranderd, want we varen tot ongeveer tien mijl uit de kust. zoodat de duinstrook met haar badplaatsen ternauwernood nog te zien is. De snelheia van het schip is nu ongeveer 15 mijlen. Zou het 20 mijlen zijn. dan konden we niet zoo rustig op het beneden dek blijven staan, want dan, vertellen de officieren ons, vliegt het water over het achterdek tengevolge van de snelle vaart Om 1 uur begint dan nu de belangrijkste oefening. Twee onderzeeërs, de O 10 en de O 11. hebben het snoode voornemen de beide krui sers te torpedeeren. Maar waar ze zich be vinden? Dat zullen de drie marinevliegtui- HYPOTHEEK 3l/2 Van een groot pensioenfonds kapitaal aangeboden als eerste hypotheek op courante woon- en winkelhuizen. Rente 31/2 Brieven met uitv. inlichtingen onder No. 22700 jan 't Bureau van De Rotter dammer. Goudsche Singel 105. Rotterdam H.M. de Koningin begeeft zich te IJmuiden aan boord van Hr. Ms. flottieljeleider ..Tromp" voor den oefentocht op de Noordzee. Rechts: Z.K.H. Prins Bernhard. die in formatie vliegen, trachten aan de weet te komen. Middelerwijl zijn ae torpejagers. de Z 6 en de Z 8, naar wij waarnemen,, in actie ge raakt. Donkere, zware rookwolken verlaten de pijpen, zóó snel schieten ze zig-zag voor uit om ter weerszijden te beproeven de „Tromp" en de „Sumatra" te beschermen tegen de onvoorziene aanvallen van de duikbooten...... Doch alles loopt prachtig of. Dóór zien we opeens de periscoop van den onderzeeër en uit pure vreugae, dat de „Tromp" haar vinnigen vervolger heeft ontdekt, wordt het vlaggen-signaal in tegenwoordigheid van de Koningin geheschen, en de onderzeeër, zich ontdekt wetend, geeft haar aanvalspogingen nu maar op en werkt zich snel boven het woelige watervlak. Het blijkt de O 11 te zijn. Nog een poosje duurt de oefening voort. Opnieuw duikt een onoerzeeër. nu de O 10 op, na eon „geslaagde" lanceering op de „Tromp" te hebben verricht die van dc O 11 was mislukt, omdat zij te dicht in de buurt kwam en nu varen we op het licht schip „Maas" aan. De Z 6 begeleidt in front linie de „Tromp", de Z 8 doet hetzelfde ten aanzien van ne „Sumatra" die ons nog op een nevelgordijn vergast. Wij zijn den Nieuwen Waterweg gena derd. Aan den Hoek van Holland vertrekt H. M. de Koningin van de „Tromp" om naar de residentie terug te keeren. De machtige, breede Maas op Na geruimen tijd wachtens men vaart niet zoo spoedig aen machtigen Maasmond in komt de loods aan boord en naderen wij de kust. Al dra stoomt de „Tromp", gevolgd door de „Sumatra" de kanonneerboot „Friso" en de beide Z-booten de breeoe Maas op, ter wijl de drie marine-vliegtuigen herhaaldelijk over het eskader vliegen en door vervaar lijk gebrom hun instemming met dezen Tang van zaken te kennen geven. Van Hoek van Holland tot aan Rotter dam 'hadden de menschen de vlaggen uitge stoken, Bij Maassluis, in Vlaardingen en in Schiedam stonden duizenden op de oevers, op steigers en zelfs onder steigers klitten zij tegen de bazaltblokken. om toch maar niets van dit martiale schouwspel te missen. Meen den zij wellicht ook, dat H. M. de Koningin aan boord van een der oorlogsliodems was? Hoe dan ook: het was een „blijae in com ste" voor de Koninklijke Marine in de Rot- terdamsche haven. Alle passeerende schepen 6trekcn de vlag als groet aan het eskader en vele kleine bootjes zwierven zoemend over het wijde water. Er was publiek op sleep- booten, op motorbooten, in roeibooten en al les, wat maar varen wilde, dobberde er gens op den Nieuwen Waterweg. Langzaam stoomoen de „Tromp" en de „Sumatra" naar Rotterdam. En wanneer het tempo iets werd versneld, dan spoelden 'e golven langs de oevers van het water Omstreeks zes uur bereikten we de Rot- terdamsche haven, waar we tegenover de Willemskade worden „geboeid". Een half uur later wacht ons ae laatste sensatie van dezen dag, als de Marine ons in een paar wild galoppeerende marine- sloepen overbrengt naar den veiligen Linker Maasoever De aankomst te Rotterdam ROTTERDAM. 29 April Uren en urenlang heeft vanmiddag een duizendkoppige me nigte het smaldeel van de Nederlandsciie marine op staan wachten. Een luchtopname van Hr. Ms. flot tieljeleider ..Tromp" met aan boord H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. tijdens den oefentocht op de Noordzee. Hoog in de mast waait de Koninklijke standaard. De bevolking van Rotterdam heeft de oor logsbodems een enthousiaste ontvangst be reid. Vooral op de Willemskade en op de Wes terkade zag het zwart van de menschen. Een vroolijke stemming heerschte ook op het mooie terras van het gebouw van de Kon. Roei- en Zeil vereen. „De Maas" aan de Veerhaven, waar men, beschut tegen aen kouden wind. rustig de aankomst kon ver beiden. Om vier uur passeerde het smaldeel Maas sluis, 't Zou dus wel een uurtje aanloopen voor Rotterdam bereikt werd. Dat kwam uit want precies vijf uur kwam de kleine vloot in het zicht Voorop voer de flottieljeleider Hr Ms Tromp met de vlag rooa-wit-blauw met twee gouden sterren in top. Daarachter volgde de Sumatra en tenslotte de kanonneerboot, de beide Z-boo ten en de onderzeeër. Omstreeks kwart over vijf kon de Tromp gaan meren en met korte tusschenpoozen volgden de andere oorlogsbodems elkander op. Om zes uur lag de gansche vloot aa boeien gemeerd. Het was voor de duizenden toeschouwers een prachtig gezicht. Het was een onvergete lijk schouwspel, de Tromp cn de Sumatra vlak naast elkaar te zien liggen met vlak daarachter de „Rotterdam" en de „Zaan dam" de twee bekende schepen van ae Hol land Amerikalijn. De zon overgoot dit prachtig riviergezicht met gouden stralen Pijlsnel schoten de ma rine-sloepen in het water tusschen de sche pen heen en weer. Langzaam verminderde de drukte op de Willemskade en &e Boompjes, waar de ge maakte afzettingen reeds goede diensten hebben bewezen.evenals de radio-installatie De officieren van de ..Sumatra" hebben om tr\e? uur op ^et m-S' Zaandam van de H.A.L. als genoodigden aan het diner gezeten. HET SPECIALISTEN-GESCHIL TE AMSTERDAM Uitspraak van den arbiter Dr W. de Vlugt AMSTERDAM. 29 April. Gisteren heeft de burgemeester van Amsterdam, optre dende als arbiter in het geschil tusschen de maatschappij tot bevordering der ge neeskunst en de Amsterdamsche zieken fondsen inzake het honorarium van de specialisten, uitspraak gedaan. Overeenkomstig die uitspraak zijn de Amsteraarnsche ziekenfondsen gehouden gerekend te zijn ingegaan 1 April 1939, voor specialistische hulp een honorarium van f 1.25 per ziel per jaar te voldoen, terwijl de maatschappij tot bevordering der geneeskunst daartegenover de inter nisten en allergisten tot het specialisten- contact heeft toe te laten en een stelsel van bezuiniging op de receptuur moet toepassen, overeenkomstig het voor de huisartsen geldende systeem. De nieuwe overeenkomst geldt, zooals tevens door partijen was overeengeko men. tot 1 Juli 1940. Aangezien de ziekenfondsen, volgens de thans beschikbare gegevens, niet in staat ge acht kunnen worden een bedrag van f 1.25 per ziel per jaar te betalen, is zulks niette min mogelijk gebleken, door de tegemoet komende houding van de vereeniging tot be hartiging van belangen van ziekenfonds huisartsen en controleerende geneeskundi gen te Amsterdam en het departement Am sterdam van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Pharmacio, welke bereid waren in totaal, ten hoogste 10 cent per ziel per jaar van hun honorarium af te staan. DAG SO APRIL 1030 I.4» E MEN DA AL. 345-0 M. Uitzending van Kerk diensten uit de (Seref. Kerk. Voorganger: Ds Joh. C. Brussaard. V.m. 10 uur. tekst i Cor. lc 32. De reg^n van het opstandlngegeloof' N.m. 5 uur: Zondag 27 var den Held. Cat. II.\ l'HSt'M L 1873 en «5.3 M. 8.30 NCRV. 0.30 KRO. 3.00 NCRV. 7.4311.15 KRO. 8.30 Morgenwüdlng 9.39 Hoogmis 11.30 1li Keil- muslek. 4 45—6.00 Grai ren. 5.05 Parkkerkkoor en orgeL 5.50 Gerof. (H.V.) Kerkdienst. Hierna: Orgelconcert. 7.45 Berichten A.NP, mededeel In gen. 8.00 Marla-hulde. 9 15 Gram.muziek. 9.30 K.KO- orkest. 9.55 K RO- Kamerorkest en soluL 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.00— 11.15 Esperanto-berlchten. II.VRK8LM II. 301-1 M. 8.55 V A RA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.30 VPRO. 8.0012.410 Gn 9.05 atje. 9.30 9.45 Causerie „Van 9.59 Berichten. 10.00 Fluit en orgeL 10 40 Declamatie en gram.muziek. 11.00 Esmerai- 12.00 Cyclus: ..Weg met de 12.20 Berichten, gram.muslek met toelich ting. 12.50 AVRO-Amusementsorkest. 120 Causerie: „BU de Marine in Indld". .60 Gram. Spoi sollet age. 4 55 3.45 Graj vs ANP. tinderen. ANP. Gi rs. 5 30 Voc Sportpraatje. 5.15 Spor muslek. 5.30 Causerie: Crlstswerk van de N.P.B. uitgevoerd wor den?" 6 40 Wijdingswoord 7.00 Ned. Herr. Kerkdienst. 8.0» Berichte- ANP, Radiojour naal. mededeellngen 8.20 Concertgebouw orkest en solist, 9 16 Radloqtooneel. 9.» Gram.muziek. 10.00 MIK Perrle's Jakdaux. 10 20 Mannenkoor7-ng m.m.v. solist en bet Omroeporkest ll.O'i Berichten ANP. Grim.- muziek. 11.30—12.00 AVRo-Danoe-Band. RIHTWICH 1500 M. 11.20 Orkest 11.60 Or kest 1.20 Voor tulnllefh-bbers. 1.40 Orkest 2.40 OrgeL 3.20 Causerie. 3.40 Orkest 4.20 Religieuze causerie. 4.40 Kadlotooneel. o.ui Causerie. 6.50 Orkest en vocaal octet 6.60 Zang. 7.15 Kerkdienst 8 25 Phllharm. or kest 9 3u Mannenkoor. 9.»0 Epiloog. R t 88EL 322 en 484 M. 322 M.' 9.20 Orgel en sang 10.20 VlooL 10.50 Carillon. 11.60 en 12.30 Orkest. 2.20 Symphonie-orkeet l.Vt Gevat, programma 9.30 Orkest 484 M 9 20 Gevar concert en declamatie. 10.50 Cello. 11.35 Orkest. 1.50 Acoordeon. 4.20 Orkest. 1 20 Cabaret 8.20 Orkest SU Orkest Fraude door gemeente-ontvanger te Hoek 900 uit werkloozenkas vermist GOES, 29 April. In de raaoszitting van ie gemeente Hoek in Zeeuwsch-Vlaanderen van gistermorgen is de gemeente ontvanger W. C van P. in zijn functie geschorst we gens fraude uit de plaatselijke werkloozen kas. De ontvanger is inmiddels voortvluch tig. De fraude is ontdekt door een ambtenaar van den rijksdienst. Er is een tekort van on geveer negenhonderd gulden. De gemeente kas is in orae. MAANDAG 1 MR1 1930 1LVBH8UM l. 1875 cd 415.8 M. NCRV-CIt- sendlng. 8.90 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berichten gram muziek (9 30—9.45 Ge- luknrenschen) 10 30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram.muziek. 13.00 He- richten. 12.15 Gram. muziek. 12.30 Carillon- concert. 1.00 Het NCRV-orkest. 2.00 Sehool- ultzendlng 2 35 Vervolg concert 3.90 Huis houdelijke wenken. 3.50 Gram.muziek 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muslek. 6.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram.muziek. 6 25 Berich ten, hierna tot 6.55 Vragenuurtje. 7.00 Be richten. 7.15 Vervolg vragenuurtje. 7.45 Chr. Oranje-Vereenlglng ..Amsterdam-Oost', met orgel-begeleiding. 8.00 Berichten ANP. ner- hallng SOS-Berichten. 8.15 Kon Chr. Ora- torlumvereeniging ..Excelsior", toespraken 10.00 Berichten' ANP., actueel Gram.muziek. 10.45 Gymnastie 1015 Gram.muziek. 10.30 Voor 10.35 Ensemble Jetty Cantor <11.90—11.10 Voor de vrouw. ca. 13.16 Berichten). 13.30 AVRO-Amusements-orkesL 1.15 Gram mux. i 30 AVRO-Meisjes koor met orgelbegelei ding. 2.00 AVRO-Musette-orkest en solist (opn 2.30 Omroeporkest (ca. 3.15 en ca. 3.55 Planovoordracht). 4.80 Dlsco-oaueerte. 5.30 Stafmuzlek van het 6e R. 1. en gram. muziek (ca. 6.25 Berichten). 6 45 De Twt- light-Serenaders. 7 30 Causerie: „Jullanv Gravin van Stolberg 8 10 Berichten ANP, mededeellngen. 8 20 Concertgebouw-orkest en solist. 9 25 Radlotonneel. 10.15 Gram. muslek. 11.49—12 00 Orgelspel. KOITWICH 1300 91. 10.20 Zang 11.10 Orgel. 11.35 Orkest. 12.35 Voordracht. 12.55 Orgel, 3.15 Klelnorkest. 4.6u Sextet. 5.40 Causerie. 5 45 Muzikale causerie. 6.20 Gevat program- uk 9 25 Orkest. Dltt-I'AllIS 1048 M. 10 10 Orkest. 11.30 Zang. 12 25 Orkest. 1.35 Plano. 2.35 Zang. 484 M 11.50 Orkeet 4.10 Cabaret 5.2H Re portage 7 20 Emlle Vandervelde-herden- klng. 8 20 Orkest en koor. 9.30 Vocaal „NIEUW VESTA" Chr. Tehuis voor Jonge en volwassen meisjes die wegens minder begaafdheid of door eenige storing als zwakke uil gebrek aan energie, of door karakterafwijkingen moei lijkheden opleveren. Hulsel, sfeer. Inlichtingen en prosp. op aanvr. bij Dames KOOL WOORTMAN. Doorn, Rosrhlaan L Reel Aanvankelijk vindt Clara niet veel aansluiting bij het andere personeel. Ze beschouwen haar te veel als de dochter van den baas. Vooral de procuratiehouder is tijd hoofsch en beleefd. Telkens hoort Clara het personeel spreken over den P. P. Ze weet met. wien ze daarmee bedoelen. Zou men haar vader aanduiden met dien vreemden titel? Spoedig ontdekt ze, dat het de procuratiehouder is, die zoo genoemd wordt, omdat hij bij onderteekening van stukken de letters p. p. behoort te doen voorafgaan. Met Aat heeft ze een enkelen keer een paar woorden ge wisseld. Niets bijzonders. Wel valt het haar op, dat de P. P. hem altijd zeer welwillend te woord staat. Hij schijnt zijn werk goed te doen. Juist iets voor hem. Op een morgen blijft hij een oogenblik staan bij haar bureau en zegt beleefd: ..Ik moet u de groeten brengen van juffrouw Van Doorschot." „Heb jij haar gesproken?' „Ja juffrouw, even." „Bij welke gelegenheid?" „Op straat. Ze liet iets vallen, dat ik voor haar opraapte en toen vroeg ze naar u." „Ken je haar dan?" „Eenigszins." „Sedert wanneer?" Dit scherp verhoor doet Aat kleuren. ..Dat weet ik niet precies. Ze is ongeveer van onzen leeftijd." Het familiaire woord „onze" ontvalt hem. „Ik ken haar ook. Vind je haar aardig?" „Ze was heel vriendelijk." „O, zoo? Nu, dank je wel. Ik zal zelf haar mijn groeten terug brengen." Wat is er met die Elsa? Hoe komt dat figuur in kennis met Aat? Heeft ze opzettelijk iets laten vallen, om het hem te laten oprapen en hem dan haar groeten mee te geven, om die over te brengen op kantoor? Wat onuitstaanbaar! Twee dagen later zit ze 's avonds met vader alleen. „U vroeg mij laatst naar Elsa van Doorschot." „Ja, is er iets?" Clara speurt m die vraag een zekere gretigheid, althans in den toon, waarop ze gesteld wordt. Daarom antwoordt ze met eenig gewichtl ..Een tijdje ge leden heb ik haar gesproken. Ik vond haar toen vrij ver velend." „Hoe zoo?" „Ze vroeg, of het niet goed ging met de Jupiter en ik dus naar kantoor moest, om personeel uit te sparen." „Wat!?" ..Maar nu heeft ze weer speciaal de aroeten voor me mee gegeven," zegt ze haastig, als ze ziet. hoe papa opvliegt. Hij laat zich weer kalm in zijn stoel zakken. Nu begrijpt hij iets. Althans hij vermoedt iets. Er moeten praatjes geweest zijn. Waardoor zijn anders de Doorschots zoo gereserveerd geweest, maanden lang? Terwijl ze nu plotseling weer toe schietelijk zijn en mevrouw persoonlijk Arnold genoodigd heeft op den verjaardag van haar oudsten zoon? Het gesprek is even plotseling geëindigd, als het begon. Beiden zwijgen, overwegen en combineeren. Clara combi neert vragend ElsaAat. papa combineert positief Arnold Elsa. Clara begrijpt. Eigenlijk te veel eer voor zoo'n onbedui dend schepseltje, constateert ze. Arnold bespreekt het nieuwe geval met zijn moeder. ..Mama, ik heb een invitatie van de Doorschots". ..Ja. Arnold, vereerend voor je, vind je niet?" ..Och", zegt hij twijfelend. Zijn moeder wacht. Arnold zwijgt even. „Wat denkt u daarvan, mama?" „Je moet gaan. Een weigering zou onbeleefd zijn. En van verzonnen voorwendsels houd ik niet en jij ook niet". „Neen. Ik begrijp wel. waar het om gaat. De twee papa's zijn het al eens". „Wat denk je er zelf van?" „Acht u Elsa voor mij een geschikt meisje?" „Je weet. Arnold, dat papa en ik veel van elkaar houden. En toch is er een blijvend punt van verschil tusschen ons. Voor mij is ons christelijk geloof het voornaamste stuk van ons leven, voor papa is godsdienst bijzaak". Ze praat zoo openhartig, omdat ze weet. dat Arnold haar verstaat. Hijl denkt zooals zij en zijn karakter is als het hare, zacht en toegeeflijk. Dat laatste betreurt ze soms. Was Ar nold maar even krachtig ata zijn vader. Zulks is wel het geval met Clara. Was het maar juist andersom! Ach neen. denkt ze dan afwerend, het zal zoo wel goed zijn. „Dus u bedoelt?" vraagt Arnold. „Liever had ik voor jou een meisje uit een christelijk milieu, een meisje, dat God vreest. Zoo een kon voor jou later een steun in je leven zijn". Steun zal Arnold hebben, dat weet ze. Nu vindt hij telkens steun bij haar, maar later zal hij die moeten vinden bij zijn vrouw. „Papa wil het", zucht Arnold fatalistisch. „Ja, dat is "zoo. papa wi lhet". Ze voelen zich gevangen onder den ban van dat: papa wil het. Die sterke wil knevelt alles. „Ik zal dus maar gaan". „Ja. maar ga niet verder, dan de beleefdheid eischt en Je eigen hart je ingeeft". De Ievenstoon in het gezin Van Doorschot heeft een we- reldschen klank, waar zoo nu en dan een verdienstelijk nagebootst christelijk bijgeluidje door' en klinkt. Dat kan geen kwaad. Een laagje vernis of een stemmig randje van bekende kleur uit den christelijken verfwinkel doen het soms heel goed aan den gevel van des menschen levenshuis, Arnold heeft de uitnoodiging aanvaard en zit met gasten en gezinsleden in den salon van de pracht-'ne villa, die de Doorschots bewonen. Het oezelschan is niet groot. Er zijn jonge dames en heeren uit den beperkten kring van bevoor rechte kennissen. Ze rooken sigaretten, ook de dames, en ze drinken langzaam met kleine teugjes een enkel glas wijn in afwachting van het souper. Ze vormen een kring van heeren in crapauds in dames in lage gemakkelijke «stoeltles of met drieën op een canapé, die wat ouderwet* h aandoet in dit moderne gezelschap. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9