Marklin Treinen VOOR STALEN TE HUUR NAARDEN ZATERDAG 29 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 Vanaf den Haagschen Toren Rondom den torenspits Redders gehuldigd door onze Koningin Onder den grond en in de lucht ZOUDEN we het teekeningetje van den torenspits nog lang in den kop van de iTorembrieven kunnen benutten? We vermoe den, dat we met veranderen wel even kun nen wachten. Maar toch kwam bovenstaande vraag dezer dagen bij ons in de dachte, en wel toen we een kijkje gingen nemen op de tentoonstelling, welke deze week gehouaeai werd in den Haagschen Kunstkring Het genootsdhap „Architec tura et Amicitia" geeft tel IllitV kens een studie-ontwerp op lïïÖfiMu! aan de architecten. Ditmaal was °°o gevallen op den torenspits van de Groote Kerk in onze stad en de opgave was, om een punt te ontwer pen, die beter passen zou in de structuur van het gebouw zelf. De inzendingen waren geëxposeerd. Men leide hier uit niet af, dat we nu binnen afzienbaren tijd een nieuwen torenspits krijgen zullen. Het betrof hier slechts een ontwerp-studie, en we denken zoo, dat aan veranderingen in den huidigen bouw wel wat veel kosten verbonden zijn... Maar hoe het zij, de tentoonstelling was zelf opmerkelijk genoeg, ook reeds, omdat men hieruit kon opmaken, dat architecten mèt anderen van opinie zijn, dat de huidige spits weinig in harmonie is met het overige bouwwerk. Hij dateert ook uit een geheel anderen tijd. Omstreeks 18G0 verrichtte men verschillende werkzaamheden aan de kerk, en toen kwam men tevens op de gedachte, 'den toren te voorzien van een punt van zgn. a jour-gesmeed kantwerk. Het was in dagen, djit gegoten ijzeren constructies veel opgang maakten, en zeker was de toenma lige burgemeester in het verkondigen van zijn mcening geen eenling, toen hij opmerkte dat „deze vernieuwing stellig tot verfraai ing zou leiden". Voor den „slaapmuts", zoo als de spits nu en dan genoemd wórdt, had' men blijkbaar wel een bedrag van i 16000 over. Maar de belaigstelling voor dergelijke giet-ijzeren producten is sindsdien wel ver minderd, en zoo behoeft het geenszins te (verbazen, dat men nu over andere mogelijk heden hoort spreken, ja zelfs het ontwerpen van een serie plannen werd' georganiseerd, zij het ook slechts als ontwerp-studie. Hierboven beelden we twee van de inge zonden projecten af. Het eene is van den Amsterdamschen architect Willy la Croix iesn werd bekroond, het andere, dat van den architect B. van Heiningen, is evenzeer op merkelijk. Maar zooals gezegd, er is vooralsnog geen aanleiding van den bestaanden spits af scheid te nemen. Rondom den torenspits hangt nog een merkwaardige historie. Van deze plek na melijk, cie zoo vaak op belangrijke dagen in 's lands bestaan do driekleur droeg, heeft eens de roodc vlag gewapperd. Het is thans juist ongeveer een halve eeuw geleden, na- Ifler in begin Mei 1889, en wel precies op desa dag. waarop men het 40-jarig regeerings- jubileum vierde van Koning Willem III, dat enkele republikeins-gezinde lieden er in slaagden, vanaf den Toren een roode vlag uit te steken. De uitzondering, toen ge maakt, is gelukkig nimmer tot regel gewor den. Het voorval is intusschen te merk waardig om hier niet even te worden ver- Welk een centrale plaats onze geëerbie digde Koningin in ons volksleven inneemt, is wel weer gebleken, toen Zij Donderdag avond persoonlijk onderscheidingen uitreik te aan de bemanning van de Zeemanshoop, de reddingsboot, waarvan de bemanning zoo moedig is opgetreden bij de verschrik kelijke schipbreuk van de SCH 102 op 9 Oct. van het vorig jaar. De wijze, waarop H. M. zich met de redders onderhield, heeft onge twijfeld zoo mogelijk de liefde jegens Haar nog verhoogd. En voorts zal ieder met in stemming het Koninklijke woord beluisterd hebben:.„Nederland is trotsdh op de stoere bemanning der reddingsbooten". Aan de verbreeding van den Hofweg, waar mee eind vorig jaar begonnen werd, is men nog steeds ijverig doende. Het gaat hier al lerminst om maagdelijken grond en telkens stuit men op restanten van oude bouwsels. Nu is men dezer dagen weer terecht ge komen bij enkele oude gangen uit langver- vlogen dagen, gangen, aie zich tot vrij ver onder de bestaande gebouwen uitstrekken. Het spreekt wel vanzelf, dat de werkzaam heden er op deze wijze niet gemakkelijker op worden, en het ziet er dan ook wel naar uit, dat men een zwaren dobber zal hebben om op den vastgestelden datum, van 10 Juni gereed te zijn. Intusschen is er ter plaatse de laatste we ken al heel wat veranderd. Het uitzicht o p zoowel als vanuit Ihet gebouw van de Tweede Kamer is aanmerkelijk wijder dan het placht te zijn, en zoo wordt de entroe tot het centrum van de regeeringsgebouwen heel wat aantrekkelijker, temeer wanneer het Spui eenmaal gereedgekomen zal zijn. Dus wordt er in de Residentie nog wel werkt, al doet men niet, alsof er overigens „geen vuiltje aan de lucht" zou zijn. Inte gendeel, juist in de afgeloopen week heb ben B. en W. een voorstel ingediend tot het aanschaffen van luchtafweergeschut Zooals men weet, is de provincie Fries land op dezen weg voorgegaan. Als gewoon lijk telt deze defensie-techniek, waarbij plaatselijke instanties dus een en ander van de veraediging op haar schouders nemen, voor- en tegenstanders. We zullen hier niet dieper op al deze kwesties ingaan, hoewel ze zeker een nadere beschouwing waard zijn. Maar het voorstel van B. en W. is be langrijk genoeg, om te dezer plaatse ge noemd te worden. TORENWACHTER. NEDERLANDSCH FABRIKAAT-WEEK VAN 16—23 SEPTEMBER 's GRAVENHAGE. 28 April. Het tijdperk voor de landelijke Nederlandsch Fabricaat- week, te organiseeren door de Verceniging „Nederlandsch Fabrikaat" in samenwerking met het winkelbedrijf, is thans definitief vastgesteld en wel op 1623 September. Willem de Zwijger-Stichting Prijsvraag 's GRAVENHAGE, 28 April. Het bestuur van de Willem de Zwijger-Stichting, welke stichting o.m. beoogt verdieping en verster king der reformatorische beginselen in ons volksleven, deelt mede oat zij een prijsvraag heeft uitgeschreven over het volgende on derwerp: Kunnen de richtsnoeren, die van Roomsch Katholieke zijde worden gepropageerd op het gebied van de inrichting der maatschap pij en, in verband daarmeue, op het gebied ran het economische handelen, worden aan- kaard door die Protestanten, die willen lo ren uit-de beginselen der Kerkhervorming aangaande den inhoud van het christelijk geloof, zooals die in ae 16e eeuw met be trekking tot de hoofdzaken daarvoor zijn astgesteld? Gedacht wordt hierbij aan de betreffende pauselijke encyclieken als Rerum Novarum en Quadragesimo Anno, zoomede aan de ge dachten en de litteratuur, die in aansluiting daarvan ter concretiseering en ter voorberei ding van een nieuwe maatschappelijke orde worden voorgedragen. De te leveren beschouwing drage zoowel een principieel als historisch karakter; zij stelle zoo zuiver mogelijk, welke maatschap pelijke consequenties voortvloeien resp. uit Reformatorische en Roomsch-Katholieke hou ding tegenover de aardsche werkelijkheid en hoe de onderscheiden zienswijzen omtrent die consequenties, welke in den loop der tijden van weerskanten zijn ontwikkeld, ten opzichte vanelkander hebben gestaan en ten opzichte van elkander moeten worden be grepen en gewaardeerd. Als leden der jury zullen optreden Prof. Mr P. S. Gerbrandy te Amsterdam; Dr J. C. H. de Pater te 's Gravenhage en Mr J. J. Schokking te Wassenaar. Voor het bekroonde manuscript, waarvan het auteursrecht aan de Stichting komt, wordt f 500 uitgeloofd. De manuscripten onder vermelding motto worden ingewacht vóór 1 April 1941, aan het bureau der Stichting Pansierstraat 3 te 's Gravenhage. Do inzenders gelieven hun naam in een gesloten enveloppe te vermelden, welke en veloppe niet zal geopend worden alvorens de jury uitspraak heeft gedaan. Dienstplichtigen en werkloozen Hier volgt nog een korte aanvulling op hetgeen wij gisteren schreven over de ver- anging van zakenverlofgangers door werkloozen. Het vraagstuk om dienstplichtigen te 'rvangen, is zeer ingewikkeld. De duizen den, die verlof aanvroegen en nog geen antwoord kregen, mogen dat bedenken. Afwijzen gaat gemakkelijk, verklaarde de heer Ravelli, maar wij willen doen, wat mogelijk is. Ook voor hen, die bij de lucht macht, de genie of de kustverdediging zijn geplaatst en voor wie bijna geen plaats- ervangers beschikbaar zijn. Daarom oefene men geduld en men valle vooral den chef dezer afdceling, die met vrijwel onge schoold personeel moet arbeiden, niet las tig met persoonlijke bezoeken, telefoontjes en telegrammen. Dat houdt maar op. Overigens gaat het zóó. Aan alle burge meesters is een vragenlijst gezonden met \erzoek nauwkeurig op te geven, welke werkloozen naar hun oordeel in aanmer king komen voor oproeping. Alleen op objectieve adviezen wordt acht geslagen, niet op persoonlijke sympathieën van bur gemeesters. Deze gegevens gaan ter be oordeeling naar de Arbeidsinspectie en dergelijke instanties. Op grond der adviezen volgt dan eincfélijk de beslissing van den Minister. Zóó komt de vervanging tot stand, want de chef der Afdeeling dienstplicht kan nu een ander, die op ernstige motieven ver'.jf voeg, naar huis laten gaan: binnen twee dagen wordt zijn plaats door een gelijk waardig militair ingenomen. Wie verlof begeert, richte een ongezegeld „met redenen omkleed verzoek" aan den Minister van Defensie en zende dit aan zijn commandant; werkgevers, die voor onmisbaar personeel verlof vragen, kunnen hun verzoek rechtstreeks aan den Minister toezenden. (Om de noodige gegevens te vermelden, raadplege men de zakboekjes der dienstplichtigen). Het B.O.U.V (bureau voor vervanging van opgeroepenen voor de uitwendige vei ligheid) onder leiding van kapitein Van R ij n zorgt dan verder voor de afdoening. Niet alleen minderen, ook officieren, vooral de jongere, kunnen vervangen wor den. Doch niemand mag zijn eigen plaats vervanger aanwijzen; dat zou bevoordeeling zijn van de rijken. Zeer moeilijk zal het zijn sergeant-majoors-administrateurs verlof te geven, want hier is eigenlijk een chronisch tekort Uit alles, wat wij vernamen, kregen wij de zekerheid, dat aan het departement op volle kracht gewerkt wordt om voor de nieuwe „mobilisatie-slachtoffers" te doen, wat. mogelijk is. Wij kunnen slechts hopen en bidden, dat de internationale hemel der- mpte moge opklaren, dat vervanging van nu opgeroepen dienstplichtigen door werk loozen niet noodig zal blijken te ziin. En overigens ware het ons liever geweest, dat de regeering niet naar het dwangmid del gegrepen zou hebben. Onze indruk is. dat dit voornemen in vele kringen niet gunstig is en wordt beoordeeld. Alle MSrklln Locomotieven en verdere producten. DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR. STOOMMACHLN t Ook Locomotieven voor spoor OO met bovenleiding. Verzendlna door het heele land ei> naar Ned. Oost en West Indie. Tel. 332094 Vraagt onzen Catalogi)- E. FRIER, WVeimarstraat 253-25&, Den Haag ituurt ons Uwe defekte Locomotieven en Stoommachines wij repnreeren led.- merk vakkundiig. Alle onderdeelen in voorraad. ROFFELRUMEN VOOR ONZE KROON PRINSES Een lied voor onze Kroonprinses, Een feestlied aangeheven! Voor Juliana van Nassau Een bloesemkrans geweven! De bloem des volks bijeen gegaard Om God den Heer te loven: Hij heeft Zijn zegen ons vermeerd, Het blijft Oranje boven! De vlag voor onze Kroonprinses, De feestvlag uitgestoken! Voor Juliana van Nassau In jubel uitgebroken! Oranje op de borst gedaan, Opdat de wereld wete Dat Neerland nooit de daden van Oranje zal vergeten! Een bede voor de Kroonprinses, Een dankgebed gebeden! Voor Juliana van Nassau Voor 's Heeren troon getreden! O God, bind volk en Vorstenhuis hi Uwe vreeze samen En wil de hoop van Nederland Ook heden niet beschamen! (Nadruk verboden) LEO LENl Prins Bernhard in de bloemenbadplaats NOORDWIJK, 29 April. Gistermiddag om half vijf heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Noordwijk. Hij werd ontvangen door het voltallig gemeente-bestuur en door het bloemcncomité. Met den burgemeester reed do Peins het dorp rond. teneinde de versieringen, welke hier zijn aangebracht in verband met het bloemenfee6t te bezichtigen. Na de thee bij de-n burgemeester te hebben gebruikt, is do Prins omstreeks half zes vertrokken. Geruchten over het opperbevedhebberschap onjuist 's GRAVENHAGE, 29 April. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn de berichten, volgens welke de chef van den gencralcn staf, luit-generaal Reyndcrs, binnen kort zal worden benoemd tot opperbevelheb- KANTOOR- EN BEDRIJFSMEUBELEN KORSTEN DE VISSER &C° CAPELLE ad 1JSSEL Tel. 56135—56235 Postbus 18 Kralingscheveer Amersloortsche straatweg, naast nieuwe zwembad: PRACHTIGE VRIJE HUIZEN, voor en achter 'tlijvond vrii uitzicht, 5 kamers, keuken, badkamer, groote zolder en groote tuin met tuinhuis, met en zonder garage. Direct bij tram en bus verbinding. Huurprijs 40.— p. m. Te bevr. op het werk en bij J. L. VAN ELMPT, Niersstraat 1, Amsterdam-Zuid, Telefoon 91076. ROTTERDAM DE IDEALE VLOER. BEDEKKING touwfabrieken' AMSTERDAM her onjuist alleen reeds op grond van het feit. dat een opperttevelhébllW eerst zal women benoemd, wanneer het leger op voet van oorlog is gebracht. In verband daarmede zijn uiteraard ook de andere in do berich ten genoemde mutaties zonder grond. Ir J. Th. Westhoff, rijksland- bouwconsulent en rijksinspec teur voor de werkverschaffing te Zwollezal benoemd worden tot directeur van 't op te rich ten Staatsbedrijf voor Werk verruiming. Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" en Hr. Ms. kruiser „Sumatra", deel uit makende van het smaldeel, dat ter gelegenheid van de vlootdagen de haven van Rotterdam bezoekt, arriveerden gistermiddag in de Maasstad. Links de „Tromp", rechts de „Sumatra", Twee ontwerpen op de tentoonstelling van torenspitsen, deze week in den T Haagschen Kunstkring gehouden. Links het ontwerp van den heer Willy Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gisteren tot doctor in de letteren en unfabegeerte Dr J. de Nooy. Boven- la Croix, rechts het ontwerp van den heer B. van Heyningen. Men zie staande groepsfoto werd na de promotie genomen. Tweede en derde pers. van links Dr de Nooy en echtgenoote. voorts den Torenbrief hieronder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5