CHIEF WHIP Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! De indruk van Hitiers rede ZATERDAG 29 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 f3Duitschland zal verder gaan", meent Washington Ongerustheid over Polen en Danzig Naar aanleiding vaal Hitlers rede word: te Washington de vrees uitgespro ken, dat er geen wijziging zal komen in d'e politiek, die Hitler in „Mein Kampf" heeft aangekondigd, en diait hij verder zal gaan met pogingen, de Duitsohe „levens- ruimte" uit te breiden. Men voorziet dan ook een nieuwe periode van ,ygewapen- de diplomatie". RoosaveKis secretaris op het Witte Huis heeft verklaard, dat de president geen commentaar heeft geleverd op de rede van Hitler. Men zegt, dat Roose velt te 8.30 uur pl. tijd opstond, juist toen de rede in den rijksdag eindigde. De eerste reactie in welingelichte kringen is het uitspreken van de meening, dat, terwijl de rede eenige gaai ges open laat voor wel willende denkers, de opzegging van twee verdragen een beter ornteriuon voor de be- oord-eelicg van de waarde der rede levert. Een officieel commentaar kan niet ver wacht worden voor de president en het mi nisterie van buitenlandrohe zaken de rede nauwkeurig bestudeerd hebben. En zelfs dan is he. mogelijk dat men zich niet uit, daar Hitier de 'beleefdheid van een sohriftelijke kennisgeving naar aanleiding van de Ameri- kaarische boodschap neg niet heeft bewezen. Het zwaartepunt van RooseveKs boodschap lag in de vraag, of DuitschLand van plan was, voort te gaan, geweld te gebruiken als politiek instrument, of dat men wilde over gaan tot de methode van vreedzame onder handelingen. Het antwoord van den Fiihrer keurt zoowel de methode van conferenties als Roosevelt's poging om 't waagstuk te benaderen, af. Men brengt in herinnering, dat Roosevelt Danzig niet vermeld heeft. Maar nu Polen geweigerd heeft, te berusten in een terugkeer van de vrije stad naar het Duitsche rijk en Engeland en Frankrijk Po'.an steun hebben toegezegd, zien de Washmg'tonsche commen tatoren niet in, hoe de tegenstrijdige Poolsche en Duitsche verlangens nog tot elkaar ge bracht kunnen worden. De opzegging van het vlcotverdrag met Engeland zal zoowel het vlootprogrsm van de Vereenigde Staten als dat van Engeland opvoeren. Amerika meet hiertoe wel over- gain. omdat iedere versterking van Duitsch- lands vloot aan Japan, als deel van de „as", ten goede zou komen. De stemming te Londen Nog vóór Hitier zijn rede had uitgespro ken, was met een speciaal vliegtuig een aan tal Er.gelsche vertalingen van den tekst te Londen aangekomenDe lengte van de rede, een document van 100 bladzijden, maakt he; bevoegden officieelen kringen evenwel niet mogelijk, er commentaar op te leveren, alvo rens de leden der regeering en de diensten van het Foreign Office haar grondig bestu deerd hebben. Te Lenden -wordt initusschen, naar een later „Un. Press"-telegram nog meldlt, de redevoering van Hitier zeer onmnstig beoor deeld, voornamelijk omdat alles er op wijst, dat Duitschlamd zul trachten, zijn expansie Ocslwaarts voort te zetten. Van de opzegging van het vlootverdrag op zichzelf verwacht men geen al te nadeeligen invloed op de Britsch-Duitsche betrekkingen. In bevoegde Britsche kringen werd zeifis ge zegd, dat Engeland bereid zou zijn, aan Duitschland desgewenschf. een garantie tegen agressie aan te bieden. De opzegging van het vlootverdrag heeft de Britsche autoriteiten niet verontrust, om dat het verwacht werd en omdat Engeland gemakkelijk zijn superioriteit ter zee zal kunnen handhaven. Verontrustender klon ken. zooals gezegd, voor de Britsohe oor en de woorden tot Polen gericht, nopens Danzig. De officieele Poolsche reactie De officieele reactie op d'e redevoering van Hitler en de opzegging van het Pool6ch Duitsche ui et-aanvalsverdrag is door een woordvoerder van de Poolsche regeering tot uitdrukking gebracht. Ilij zei de o.m.. dat de Poolsche regeering thans, zooals steeds het geval i6 geweest, voorstander is van goede nabuursehapne- lijke betrekkingen. De Duitsche verbindin gen door den corridor zijn gunstig behan deld door Polen, ofschoon Duitschland vaak in gebreke is gebleven ten aanzien van zijn verplichtingen in dit opzicht. Deze verbin dingen kunnen onderwerp van bespreking uitmaken, maar niet op dien grondslag van exterritorialiteit, aangezien autowegen niet noodig zijn voor Duitschland en slechts eeij voorwendsel vormen om de naburige staten te desorganiseeren. Duitschland heeft korte lings een politiek van druk en van het vol dongen feit gevoerd jegens het Oosten. Dit kan niet van toepassing zijn op Polen, aan gezien dit het juiste antwoord weet. Voorts verklaarde de woordvoerder, dat ofschoon Polen alle aandacht zou geven aan voorstellen tot een regeling, liet eigen rech- .er moet zijn over eigen belangen. Het is aan de Poolsche regeering om te beslissen of de Poolsch-Britsche toenadering in over eenstemming kan worden gebracht met het Poolsch-Duitsche accoord van 1934. Duitsch land heeft een gedachten wisseling onmoge lijk gemaakt, sedert 6 April, aangezien de Poolsche ambassadeur Lipski, Vo:i Ribbcn- trop niet heeft kunnen ontmoeten en de Duitsche ambassadeur, Von Moltke, niet in Warschau was. Wat men in Boekarest denkt In verantwoordelijke, niet-officiecle krin gen te Boekarest acht men de opzegging van het Duitsch-Poolsche verdrag het belang rijkste feit in Hitlers rede. Die opzegging zal waarschijnlijk tot gevolg hebben, dat de ontwikkeling in de richting van Roe- meensch-Poolsche samenwerking verhaast zal worden. Men heeft den indruk, dat de rede niet bijdraagt tot vermindering van de spanning in Zuid-Oost-Europa. Het gevolg zal, naar men zegt zijn, aat het streven van de Sovjet-Unie haar invloed in de Balkan- staten uit te breiden, bevorderd wordt. Men meldt, dat de Balkanstaten een nieuwe con ferentie te Boekarest zullen houden na den terugkeer van Gafencu. Zaid'Slavië betoont reserve De officieele houding van Zuid-SIavië ten aanzien van Hitiers redevoering kan als volgt woraen samengevat: 1. Men geeft uitdrukking aan voldoening over het feit, dat over Zuid-SIavië gespro ken is als over een bevriende natie; 2. Verklaard wordt, dat de controveree tusschen Hitler en Roosevelt niet de zaak van Zuid-SIavië is. Een dergelijke houding wordt uiteraard in gegeven üoor den delicaten diplomatieken toestand van Zuid-Slavic. Niet-officieeie kringen hebben de redevoering met gemeng de gevoelens beluisterd en sommigen vra gen zich af, waarom 't noodig geacht moest worden om zooveel jonge mannen onder de wapenen le roepen, wanneer Zuid-Sl<a.vië er in geslaagd is vriendschappelijke betrekkin gen te vestigen met zijn naburen. Rome acht het antwoord flink en energiek In goed ingelichte fascistische kringen beschouwt men de rede van Hitier als een flink en energiek antwoord op de politiek van Roosevelt en op ae Engelsche „omsin gel ingspolitiek". Uit polemisch oogpunt acht men de rede een van de beste, die de Fuehrer ooit ge houden heeft. Men is van mem ng dat Hitier door zijn aanbod, ooi te onderhandelen met alle sta ten, die zich bedreigd gevoelen, Roosevelt's boodschap overbodig lieefi gemaakt. In politieke kringen verklaart mm, dat dit een nieuwen- aandrang op Polen bctee- kent, daar Hitier heeft aangeboden, te on derhandelen over een nieuw accoord. De vermelding van de Italiaansche actie in Albanië lieelt in Italië een zeer goeden indruk gemaakt. Gayda schrijft, dot tezamen met de duide lijke taal van Mussolini de rede van Hitler een bevestiging is van de natuurlijke en historische positie van de beide as-mogend- heden en een waarschuwing aan het adres van de buitenlandsehe politici, die de as beschuldigen, teneinde hun eigen imp rialis- tische en egoistische interessen te beschcr- „Europa en de geheele wereld moet deze waarschuwing wel overdenken voor het te laat is", zegt Gayda. t Te Parijs geen verrassing De rede van Hitier heeft in Fransche poli tieke kringen geen verrassing gewekt en ook geen groote reactie teweeggebracht, omdat de groote lijnen van de rede waren zooals men verwachtte. De woorden van Hitier schijnen door de gematigdheid van den toon, door het dui delijk ontzien van de openbare nvening int Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten en door het streven naar het open houden van de mogelijkheid van onderhan deling een poging te. zijn, eenerzijds tot hel brengen van een \erdeeldheid tusschen de openbare meening in de democratisclie lan den en hun regeeringen, anderzijds tot het drijven van eon wig tusschen dc vredelie vende staten. Adolf Hitler tijdens zijn rede. welke hij gisteren in den Duitschen Rijksdag te Berlijn hield. Men merkt op, dat de Poolsche bijstands belofte aan Engeland op zichzelf geen enkel element bevat, dat de opzegging van het Duitsch-Poolsche verdrag kan rechtvaardi gen. Do aandacht is ook getrokken door de lange passage in de rede, waarin Hitier niet zonder een zekere verlegenheid de be zetting van Bohemen en Moravië trachtte te motiveeren door argumenten van histo- rischen, economischen en stratogischcn aard, die in het geheel niet passen bij de mystiek van den leider van het Derde Rijk. Ten aan zien van de FranschDuitscho betrekkingen heeft de rede, aldus zogt men, geen nieuws gebracht. De opzegging van het vlootverdrag heeft vrijwel geen practische beteekenis, daar de Britsche vloot een aanzienlijken voorsprong op de Duitsche heeft. De rede heeft, hoewel ze meer dan dynamisch was, geen wijziging van beteekenis in den internationalen toe stand gebracht, aldus kan de indruk in Fransche kringen worden samengevat. De Duitsch-Poolsche betrekkingen De opzegging van de overeenkomst van 1934 De opzegging door Hitler van de overeen komst van 1934 veroorzaakt in Poolsche diplomatieke kringen, naar Havas meldt, geen enkele verrassing. Men verwachtte dit besluit op grond van de houding der Duit sche pers na de totstandkoming der En- gelsdh-Poolsche overeenkomst. De opzegging van de overeenkomst, aldus meent men te Warschau, wijzigt den toe stand, noch de veiligheid van Polon in welk opzicht ook. Men voegt hieraan toe, dat de Poolsche politiek haar veiligheid nimmer baseerde op eenig verdrag of óvcreenkoipst, doch uitsluitend op haar eigen kracht. Van Poolsche zijde betoogt men opnieuw, dat de Duitsche overeenkomet met Italië en de door Duitschland aan Slowakije gegeven waarborg voor de grenzen eveneens in strijd zijn met de Poolsch-Duitsche overeenkomst. Men is daarom te Warschau van meening, dat men hier te doen heeft met een eenzijdi ge en ongerechtvaardigde opzegging. In Poolsche politieke kringen verwacht men niet, dat Polen nieuwe voorstellen zal doen inzake de regeling van Poolsch-Duit sche vraagstukken en in het bijzonder van het probleem-Dantzig. Men herinnert eraan, dat de Poolsohe pers de laatste dagen dui delijk het standpunt der Poolsche regeering over deze kwesties te verstaan heeft gegeven In verband met de redevoering van Hitier publiceert de Dobry Wieczor de voornaamste passages van vroegere redevoeringen van Hitier, waarin sprake was van de Poolscli-1 Duitsche betrekkingen. Het. blad herinnert tegelijkertijd aan do verklaring van Beek, den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, over de houding van Polen tegenover Duitschland, waarin hij zeide: Onze houdling tegenover Duitschland en:zijn aangelegen heden zal juist zoo zijn als de houding van Duitschland tegenover Polen. De opzegging van het vlootverdrag Een Duitsch memorandum overhandigd te Londen De Duitsche zaakgelastigde te Londen heeft Vrijdagmiddag aan de Britsche regee ring een memorandum overhandigd, over dc opzegging van het Duitsch-Engelsche vlootaccoord. Daarin wordt o.m. verklaard: Toen de Duitsche regeering in 1935 aan de Britsche regeering het aanbod heeft gedaan, door een verdrag de sterkte dor Duitsche vloot in een bepaalde verhouding te brengen tot de sterkte der zeestrijdkrachten van hot Britsohe rijk, heeft zij dat gedaan op grond van de vaste overtuiging, dat een gewapend conflict tusschen Duitschland en Groot- Bnittannië voor altijd uitgesloten is. De Duitsche regeering heeft steeds vast gehouden aan dien wensch en is er ook nog •bedien van vervuld. Zij is zich bewust, in haar politiek dienovereenkomstig te hebben gehandeld en in geen geval te hebben in gegrepen in de Engelsche belangensfeer, of deze belangen op een of andere wijze te hebben genadeeld. Daarentegen moet zij tot haar leedwezen vaststellen, dat de Britsche politiek zioh onlangs steeds verder heeft verwijderd van de lijn van een overeenkomstige politiek tegenover Duitschland. Met de nieuwe politiek van omsingeling heeft de Britsche regeering eenzijdig aan de vlootovereenkomet van 18 Juni 1935 den grondslag ontnomen en daardoor dit ver drag, zoomede de tot aanvulling daarvan overeengekomen „verklaring" van 17 Juli 1937, buiten werking gesteld. Hetzelfde geldt ook voor deel 3 van het Duitsch-Engelsche vlootverdrag van 17 Juli 1937, waarin de verplichting is vast gelegd voor een tweezijdige Duitsch Engelsche uitwisseling van mededeclingen. Door deze aan de Duitsche regeering tegen haar wil opgedwongen constateeringen ble ven de kwalitatieve bepalingen van 1937 on beroerd. De Duitsche regeering zal deze bepalingen ook in de toekomst in acht nemen en aldus haar deel er toe bijdragen, dat een algemee- nc nnbeiie kte wedloop in de maritieme wa- 'pen.ngen der naties wordt vermeden. Daa: Mir ven zal de Duitsohe regeering, ingeval de Britsche regeering er prijs op stelt, niet Duitschland opnieuw in onder handeling te treden over de hiervoor ir aanmerking komende problemen, diaartoe gaarne bereid zijn. Zij zal het toejuichen, indiien het dan mogelijk zou blijken, op zekeren grondslag te komen tot een klare en ondubbelzinnige overeenkomst De man, die Paul Krugers rechterhand was Dr Willem Johannes Leyds tachtig jaar Rechtschapen en nobele persoonlijkheid De dagen van de Boerenrepublieken, haar trijd en naar ondergang, liggen verre achter ons, bijkans veertig jaar, doch dit heroisch brok geschiedenis, waarin zoovele mannen van karakter en formaat een rol hebben gespeeld, en persoonlijke offers gebracht, is in .Nederland nog niet vergeten. Een van deze figuixn, Dr. Willem Jonannes Leyds, vertrouwde en rechterhand van „Oom Paul" Kruger, den president van de Zuid-Afrikaan- sche Republiek, heeft het voorrecht dezer dagen zijn tachtigsten verjaardag te mogen rieren, en veler gedachten zullen op den eersten Mei daarom uitgaan naar hem, die op geheel eigen manier heeft meegeho'pen i de groote worsteling „vir vrylieid en reg". Leyds werd in Magelang geboren, en ivam als vijftienjarige jongen, nadat hij zijn vader in de Oost had verloren, naar pa- tria, om te Haarlem tot onderwijzer te wor den opgeleid. Hij bleek een helderen kop en vasten wil te bezatten. Hij baande zich een weg tot de universiteit en behaalde nog op 25-jarigen leeftijd, dus aanzienlijk sneller dan menig rechtstreeks voor de hoogeschool be stemd student, cum laude den meesterstitel. mooie studiesucces had tot gevolg, dat Kriigers aandacht op Leyds werd gevestigd, die hem aanzocht, op te treden als staats- procureur van de eveneens nog jonge Zuid- Afrikaansche Republiek. Het waren twee mannen van geheel verschillend stempel, die van toen af bestemd waren tot nauwe samenwerking, de jeugdige, scherpzinnige jurist en Krüger, de kantige, standvastige „Boeir", die een helder inzicht in de proble men van den dag, doch geen wetenschappe lijke scholing bezat. „Oom Paul" heeft een6 tot Leyds gezegd; ,.U bloed is heet en my bloed is heet, en als ons aanraak dan spring die vuur", en zoo was het ook, doch omdat zij beiden werden gedragen door eenzelfde nauw plichtsbesef en een eendere bezieling voor hun taak, bleken zij elkander elk op eigen plaats 6teeds meer te steunen en aan te vullen. In 1888 werd Leyds tot de hooge functie van staatssecretaris geroepen, en kon hij in belangrijke mate steun geven bij den opbou- wenden staatsarbeid. Tien jaren later, toen meer en meer de horizon zich verduisterd had en de spanningen zich reeds deden ge voelen, welke tot den noodlottigon lnatsten oorlog tegen Engeland zouden voeren, moest hij naar Brussel vertrekken, om aldaar als gezant en gevolmachtigd minister, genrrre- diteerd bij niet minder dan zeven Europee- sche hoven, op een zeer zwaren voorpoet dc bftUtngea van het tweede vaderland, hetwelk. Dr W. J. Leyds (Fcfto uit den tijd van den Boerenoorlog) hem zoo lief was geworden, voor te staan. Hij heeft de naderende catastrofe, ondanks alles wat in hem was, niet kunnen verhin deren; evenmin mocht hij erin slagen, toen Britsche overmacht de republieken jegon dood te drukken, interventie te bewerkstel ligen. Sympathie trof hij overal; nergens steun. Zoo moest hij, na den ondergang der vrije republieken, als ambteloos burger naar zijn eerste vaderland terugkeeren, waar hij vrijwillig een nieuwe ro ping zou volgen, namelijk het te boek stellen van de tragische geschiedenis, waarin hij zelf een zoo belang rijk aandeel had genomen. Van zijn hand verschenen sindsdien: „De Eers'e Annexatie van Transvaal" en het tvveedeclige w« rk: „Het insluiten van de Boerenrepublieken". Verder verzorgde hij in particuliere, niet •oor den handel bestemde uitgave zijn eigen correspondentie uit 1899 en volgende jaren. Leyds' historische arbeid vormt een rijk archief voor den bestudeerder van een afgesloten, doch daarom, nog niet vergeten tijdperk. De schrijver heeft, zij het van verre, met onverzwakte aandacht de nieu were ontwikkeling mogen gadeslaan, welke sinds de tragische lotswisseling van het be gin dezer eeuw de herboren Afrikaansche natie genomen heeft. Daarbij zal het hem tot voldoening mogen strekken, dat ook dit volk van ouden Nèderlandschcn stam nog leeft naar eigen taal en zeden, en dat het niet de banden heeft vergeten, welke het aan het groot-Nederlandsche ideaal blijven binden. Intusschen moge hijzelf strekken tot symhooj van een geestes-een.lr.-id en sa menwerking, welke met name gedurende de laatste jaren Nederland en Zuid-Afrika we derom djepor gaap bqsefleoj De geschiedenis op een keerpunt? De toekomst der kleine staten staat op het spel (Van onzen Duitschen correspondent). In zijn „Europeesche Brieven" zegt Coudenhove-Kalergi o.a,: „Hitier doet, wat de anderen hem veroorloven. Met de annexatie van Obstenrijk wachtte hij, tot hij absoluut zeker wist, dat geen groote mogendheid voor Oostenrijks onafhanke lijkheid een oorlog zou beginnen. En let men op zijn verdere daden, dan is 't on juist te zeggen: Hitier doet alles, wat hij wil! Want hij doet slechts dat, wat de anderen hem toestaan. Daarom zal de toekomstige geschiedschrijver zich meer verbazen over de slapheid der democra tieën dan over de koenheid der dicta toren!" Wij laten de juistheid dezer zienswijze geheel voor rekening van den schrijver, maar de gebeurtenissen der laatste maan den maken het niettemin noodig, dat we ons met het probleem der groote en kleine staten in Europa weer eens grondig bezig houden. Wij zeggen opzettelijk „weer" want het imperialisme is niets nieuws. Wij herinneren ons een uitspraak van voor den oorlog, die aldus luidde: „De groote mo gendheden worden steeds grooter. de kleine staten steeds kleiner enminderl" Deze uitspraak zou ook op onzen tijd van toe passing kunnen zijn. De zoogenaamde col lectieve veiligheid is op een bankroet uit- geloopen en men doet juister, door in onzen tijd van collectieve onveiligheid te spre ken! Frankrijk, dat uit de vele kleine staten een sterk blok wilde bouwen, heeft pas dezer dagen bij monde van de „Temps" dc ineenstorting van het Huis Habsburg betreurd, maar dat klaaglied werkte op ons als mosterd na den maaltijd! De wes telijke groote mogendheden gedroegen zich ongeveer als de burgerlijke partijen in Duitschland na de JVIachtergreifung". Ze weken systematisch achteruit in de hoop, dat ze door deze indirecte tegemoetkoming toch nog een deel van hun macht en invloed konden redden! In den spannenden tijd van 1933 tot 1939 is het wel herhaaldelijk tot een oorlogsspel, doch niet tot een oorlog gekomen. Men heeft elkanders krachten afgemeten en zoodra de zaak ernstig dreigde te worden, zijn zij, die zich zwakker waanden, terug geweken. Niettemin kan dit spel met den oorlog op een kwaden dag den stoot tot een werkelijken oorlog geven. Namelijk, wanneer het streven naar machtsuitbrei ding va,n Duitschland en Italië op landen en volken sloot, die onder alle omstandig heden gewild en bereid zijn, zich te ver dedigen. De Polen en de Serviërs kunnen tot deze staten gerekend worden en hoe het met ons staat, behoeven we hier niet te zeggen. Aan de onderwerping door Napoleon heeft Duitschland de herleving van zijn nationaal bewustzijn te danken gehad. „Uw voet op onzen nek was meer waard dan alle slappe overwinningen" heeft Stefan George eens gezegd en iets dergelijks moet President Hacha gevoeld hebben, toen hij op Hitiers geboortedag de schitterende parade bijwoonde. Wij hebben de laatste jaren meerdere gevallen van gelijkschakeling van dichtbij beleefd, maar nog .geen duurzame verandering van nationale gevoelens. Paneuropa was al jaren geleden een droom van graaf Cou denhove-Kalergi, maar het is bij een droom gebleven. Een sterke herleving van het nationale plichtgevoel zal noodig zijn. om de handhaving der kleine stalen, die aan hun zelfstandigheid hechten, voor de toe komst te garandeeren. F/ansche en Poolsche ambassadeurs bleven weg Tijdens Hitlers rede in den Rijksdag BERLIJN, 28 Aprli (R.O.). Van de Fran sche en Poolsche ambassade heeft niemand de zitting van den Rijksdag, waarin Hitier zijn rede uitsprak, bijgewoond. De Britsche ambassade werd vertegenwoordigd door den •aadshoer Ogilvie Forbes. De Fransch-Roemeensche besprekingen te Parijs Persoonlijke boodschap van koning Carol De eerste dag van het bezoek van den Roemeenschen minister Gaf en co aan Pa rijs is gekenmerkt door een reeks bespre kingen, tijdens welke van gedachten werd gewisseld over de groote intcrnatioanle problemen en meer in het bijzonder over kwesties, die rechtstreeks van belang zijn voor de Fransch-Roemeensche besprekingen. Gafenco heeft Bonnet eveneens mede deel ing gedaan van de besprekingen, die hij gevoerd heeft met de Poolsohe, Duitsche, Belgische en Engelsche leidende persoonlijk heden; o.m. heeft hij kunnen verduidelijken, dat tijdens zijn bezoek aan Berlijn geen en kele bijzondere eiseh door de Duitsche regee ring aan Roemenië gericht is en Roemenië op alle gebieden zijn volledige, algeheele vrijheid van handelen behoudt. Vernomen wordt, dat tijdens de bespre kingen van Gafcneo met Daladier eerst genoemde een persoonlijke boodschap van koning Carol overbracht, waarin dc koning zijn voldoening uitspreekt over het nauwer aanhalen der Fransch-Roemeensche betrek kingen. CHAMBERLAIN NAAR CHEQUERS C h a*m b e r 1 a i n zal het weekeinde op Chequers doorbrengen. Vóór zijn vertrek uit Downingstreet heeft de minister-president nog met Halifax «esproken* Gemengd Nieuws BELEEDIGEND PLAATWERK VERSPREID Huiszoekingen op groote schaal AMSTERDAM, 29 April. De j'ustitie te Amsterdam heeft gisteren in den loop van den middag huiszoekingen op groo te schaal verricht Op niet minder dan tien plaatsen in de oude zoowel als in de nieuwe stad zijn invallen gedaan om een uitgebreid en nauwkeurig onder zoek in te stellen naar den vervaardiger en drukker van een plaat, die belecdi- gend is voor het hoofd van den bevrien- den staat Duitschland. De plaat is korten tijd geleden ver- Bij dezen inval zijn in het kantoor van de R.S.A.P. aan de Jacob van Lennepkade eenige cliché's in beslag genomen. Ment zoekt echter nog naar drukker, verspreider en teekenaar van de plaat. De plaat werd eenige dagen geleden verspreid in een for* maat van een kwart van de afmeting vaal een dagblad. Gisteren zijn ook huiszockin* gen gedaan te Haarlem, den Haag en Roti terdam. De Gooische tram als busdienst Twintig autobussen besteld AMSTERDAM, 29 April. Naar wij verne- men werd bij Kon. besluit van 18 April aanj de Gooische Tramweg-Maatschappij de de* finitieve vergunning verleend' voor de ex* ploitatie van een busdienst langs haar tram* baan HilversumHuizenAmsterdam. De omzetting van het railbedrijf in busbedrijf kan dus thans worden voorbereid. In verband hiermede werden de chassis voor twintig autobussen besteld en wel zes bij Kromhout en 14 bij Mercedes-Benz. Da verdeeling oer opdracht geschiedde na over* leg en in overeenstemming met de Neder* landsche industrie. De carrosserieën zullen alle in Nederland worden vervaardigd. Motorfiets verongelukt te Leimuiden Een doode, een zwaar gewonde LEIMUIDEN, 29 April. Gisteravond om ze ven uur is op den Nieuwen Rijksweg op den! afrit van het viaduct bij den Lisserweg een motorfiets tengevolge van het leegloopen van de achterhand verongelukt. Het voertuig sloeg om, waarbij de duorijdster, mevrouw Hoks bergen, vrijwel op slag gedood werd. Do bestuurder, de 32-jarige heer Hoksbergen uit Baarn, bleef bewusteloos met zware Avonden aan het hoofd liggen. Nadat dokters uit Nieuw Vennep en Oude Wetering de eerste hulp verleend hadden, is het slachtoffer in zorgwekkend en toestand naar het Wilhel- mina-gasthuis te Amsterdam vervoerd. AMERSFOORT. 29 April. De staking in dd werkverschaffing in „Den Treek" is gister middag om half een opgeheven. Gistermor gen had in het Volksgebouw een stakersver gadering plaats, waarin werd medegedeeld, dat de klachten en grieven der arbeiders ooor een commissie zullen worden onder zocht IN AMSTERDAM P Dan naar hei kantoor van L. BOOMSMA. Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 Telefoon 82521—85421 Kleine hoekwoning:, ruim uitz. Schinkcllcado 33-1, 2 k„ k. 26.50 p. m. J. v Lennepstr. 15-11, 4 k. k. z. 29.p. m. Wodanstraat 18-11, 4 k. k. dk. zk42.— p. ia, -Ik doe) geschikt 'orü) 15.— p. w. 15.— p. w. Kinkerstraat 79 jf 25p w Ten Katestraat 30 f n.SO p' \v'. Ag. Dekenstraat 4 60.— p. m. VVoningitist en Inlichtingen GRATIS WInk< Ambonpl. 8 (vt K rugerplein 31 BILTHOVEN Woningbureau v.h. NIENABER MAKELAARS Vraagt gratis gids met kaartje. Koopers en huurders betalen geen provisie. Gemeubileerde VILLA's voor de Zomer maanden. Alle inlichtingen kosteloos. Soestd.weg 270 Z. Telefoon 2155 HEEMSTEDE lage belastingen, een geriefelijk huis, centrale ligging. Vraagt WONINGGIDS HEEMSTEDE'S WONING-BUREAU CORNS. L. KWAK Dreef 272 Telefoon 10636

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2