LAATSTE NIEUWS LA COMPAGNIE ANGLAISE VRIJDAG 28 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 cn dat dit thans 75 leden bedraagt. Het ver slag van den penningm. Vermeldde een uit- Leering in het afgeloopcn jaar van 1 2985.15 voor werkloosheid. Het rapport van ue kas controle-commissie luidde zeer gunstig. Bij de gehouden bestuursverkiezing .verden de beide aftredende hoeren G. P. de Jong tn Jac. Ravensbergen herkozen. Als afgevaardigden naar de twcejaarlijksche Bondsvergadering welke dit jaar op 3 en 4 Mei a.s. te Zegst zal gehouden worden, werd aangewezen 'ie heer Jac. Ravensbergen en als plaatsvervanger de heer A. van Brakel. Ka de pauze hield het Hoofdbestuurslid, 'de heer C. v. d. W a 1, een toespraak in i be lang der Chr. vakbeweging, inzonderheid in verband met de toestanden inzake loon- en arbeidsvoorwaarden in de fabrieken in de Rijnstreek. Tenslotte werden door i.-n lieer R. Chr. Schellingerhoudt nog eenige decla maties ten gehoore gebracht, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. LEIDERDORP VERGADERING C.H. KIESVEREEN. De C.H. Kiesvereen. vergaderde in het lo kaal der Ned. Herv. Gcm. aan de Kerklaan. Na een openingswoord van den voorz.. den heer C. de Graaf Wz., die het overleden lid den heer C. de Graaf, herdacht, welke de kiesvereeniging gedurende 25 jaren in den gemeenteraad vertegenwoordigde, werd de agenda op vlotte wijze afgewerkt. De aftre dende bestuursleden, de heeren P. v. d. Ivwaak en M. van Winkel, werden herkozen. De heer R. v. d. Hoek bracht verslag uit van de al'gemeene vergadering. Hierna werd de candidatenlijst opgemaakt Ivoor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Deze lijst ziet er als volgt uit: 1 M. Splinter, 2 J. Rijnsburger, 3 P. Ph. Dcumer, 4 C. de Graaf Wzn., 5 P. v. d. Kwaak, 6 M. v. Winkel, 7 J. Nagtegaal, 8 W. Ramp, 9 M. v. d. Velden, 10 D v. Mateen. Na rondvraag werd de bijeenkomst geslo ten door Ds. G. J. Stiveder. GEMEENTEBELANG Deze vereeniging, die kortgeleden werd opgericht, stelde de volgende candidaten voor den gemeenteraad: 1 A. de Jong, 2 A. Rijnsburger Tzn., 3 M. Dekker, 4 T. v. d. Walle, 5 H. de Koning, 6 P. de Bruijn. AFSCHEID Ds. G. TICHELAAR In verband met het feit, dat Ds. G. Tiche laar, Ned. Herv. predikant alhier, wegens ziekte geen afscheidspreek zal kunnen hou den, hoopt de consulent, Ds. Chr. Eerhardt, van Hillegom, Zondagmorgen namens Ds. [Tichelaar een afscheidswoord te spreken. „EEN GOED VERBOND" Uit het jaarverslag van de vereeniging „Een goed verbond", welke zich ten doel stelt versterkende middelen te verschaffen aan de patiënten van dr. Persant Snoep, worde het volgende ontleend: De inkomsten over 1938 bedroegen f 254.37, de uitgaven .waren f 207.74, het batig saldo f 46.63. Uitge geven was aan melk f 159.99, aan eieren i 20 en aan vleesch f 27.75. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING De bestuursfuncties van bovenstaande ver eeniging zijn als volgt verdeeld: L. C. Snel voorzitter, K. Brinksma secretaris (Berken- kade 16), Zuster T. de Geus penningmees- teresse, IConingstr. 28, A. Ph. Vermeulen 2e yoorz., C. Meerburg, 2ei secr. Voor lidmaatschap melde men zich recht streeks aan het secretariaat Berkenkade no. 16, minimum-contriibutie I 0.25 per jaar. Werkt allen mede ter bevordering van al ler belang! NOORDWIJK WERKLOOSHEID Het cijfer der deze week bij de openbare arbeidsbemiddeling ingeschrevenen ver toont een eenigszins dalende lijn. Het totaal aantal ingeschreven mannen bedraagt 521 !(338). Voor de belangrijkste groepen zijn de cijfers: voor de bouwvakarbeiders 30 (34), landarbeiders 276 (275), de visschers 91 (92), de chauffeurs 16 (IS), de los-arbeiders 40 (43). Het aantal ingeschreven vrouwen wordt Vanaf heden niet meer opgegeven, aange zien deze inschrijvingen alleen plaats vin den ter voldoening aan de voorschriften 'der steunregeling, zonder dat het echter de bedoeling is dat deze vrouwen aangeboden werk zullen moeten aanvaarden. Deze inschrijvingen gaven steeds e<m on juist beeld van den werkelijken stand der arbeidsmarkt. Aanbiedingen gedaan met de bedoeling om werk te kunnen vinden zullen natuurlijk nog wel worden vernield. NOORDWIJK-BINNEN GEREF. VROUWENKRING De Gereformeerde Vrouwenkring heeft wederom haar jaarvergadering gehouden, tdie tevens de laatste vergadering voor het seizoen beteekent. Qp de agenda, die veel gezelligs bood, was het belangrijkste' punt de inleiding van Mej. Krabbe te Hillegom over: „De arbeid van Dr Kuvper". Een leerzaam en boeiend betoog, dat met groote aandacht werd aan gehoord. De vrouwenkring wint in deze ge meente steeds meer aan sympathie. Zij weet zich dan ook goed tc handhaven in leden tal, ondanks de moeilijkheden die het voor vele vromven medebrengt om zich regelma tig los te maken uit den buiselij'ken kring voor vereen igingswerlc. De vereeniging heeft dan ook veie redenen om met dank baarheid aan God in het hart op het afge loopcn jaar terug te zien, OEGSTGEEST EEN GOEDE KOOPT KIEMKRAGHT-ZAAD Delftsche Zaadhandel Geverstr. 65, Oegstgeest Telefoon 549 SASSENHEIM SPAAR- EN VOORSCHOTBANK De Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw Ir'eld haar 35e jaarver gadering in hotel Het Bruine Paard. Do voorzitter van uen Hard van Toezicht Opende mot een woord van welk nn. Bij dit zevende lustrum herinnerde hij er aan dat de vorig jaar afgetreden voorz. 31 jaar die functie vervuld heeft en de secr. 33 jaar. Hij gaf voorts eenige beschouwingen c 'den algemeenen toestand, die nog ni-1 roos kleurig is. De voorz., de heer G. Rotteval, gaf nu een overzicht van den gang van zaken over het atfgeloopen jaar cn deelde mede dat het Zitkamer, noten gepolitoerd: bank voor 3 personen en 2 fauteuils, geheel vee- rend gestoffeerd, bekleed p wollen épinglé naar keuze. Salontafel, bladmaat 80 cm. 35.- Als U heelemaal geen zitkamer noodjg hebt. dan behoeft U deze natuurlijk niet te koopen Maar in welk huis is er tusschen Paschen en Pinksteren heelemaal niets noodig? Laat deze advertentie dan tenminste een stille wenk vooi U zijn om eens rustig te komen rondwandelen door al de gezellige modelkamers van onze 3e etage. LEIDEN Een karpet koopt U zoo maar niet op een plaatje. Dat weten de menschen van onze afdeeling woninginnch tlng ook héél goed. En ze hebben er alle geduld vooi om U desnoods onze heele collectie tapijten stuk voor stuk zóó te laten zien. als U deze foto kunt bekijken. HAAR VELOURS KAR PETTEN. uitsluitend mo derne dessins, rustige kleurencombinaties, 200 x 275 cm16.50 225 x 325 cm24.50 WOLTWIST KARPETTEN geheel effen, met fijn-ge draaid wol oppervlak, waardoor een zeer apart effect verkregen wordt, 200 x 300 cm32.50 235 x 335 cm37.50 WILTON KARPETTEN. m. fraaie Oostersche des sins. prachtig van kleu- rensamenstelling, 200 x 275 cm17.50 225 x 320 cm29.00 (/firnf bestuur besloten heeft de rante van voor schotten te verlagen tot 4^ pet. Het aantal leden bedraagt 187; in het dagboek werden 4785 posten ingeschreven; de omzet bedroeg f 2.772.335,02; het aantal spaarders is 624, met een tegoed van f 326.584,99. Op 31 Dec. stond aan voorschotten uit een bedrag van f 62.750,75, terwijl terugbetaald werd f 18.352,84. Bij de Spaarbank werd ingelegd f 275.442,77 en terugbetaald f 268.827,11. Het tegoed in loopende rekening is f 201.942.81 en het tegoed van dc Centrale Bank f 131.93-4,64. De winst ad f 2Q0S.22 werd bij het reservefonds gestort, dat steeg tot f 26.865.0 i. Bij de bestuursverkiezing bracht de heer Verschoor de wensch naar voren, de vaca ture te vervullen, door de benoeming van een Hervormde, welke groep nu niet meer in het bestuur vertegenwoordigd is. Hij stel de voor den heer H. Dannijs Gz. Door het be stuur waren candidaat gesteld de heeren A. Frijlink en W. Bergman. De voorz. bracht allereerst dank aan den heer Westerbeek, voro zijn langdurigen ar beid voor de Bank verricht. Nimmer ver zuimde hij de vergaderingen, behalve toen hij door een ongeval was getroffen. Na een tweetal stemmingen werd in de vac,-P. Westerbeek gekozen de heer A. Frij link met 23 stemmen. De he>:r Dannijs ver wierf 17 en de heer Bergman 3 stemmen. De heer A. J. Verkleij werd met alg. stemmen als lid van den Raad van Toezicht herko- BENOEMING Tot onderwijzer aan de r.k. u.l.o.-school is met ingang van 16 Juni a.s. benoemd de heer L. B. Bouwhuis uit Raalte. JUBILEUM Maandag 1 Mei a.s. zal de heer M. J. A. Post, hoofd der R.K. Jongensschool, 25 jaar werkzaam zijn aan die school. VOORSCHOTEN Aangezien de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana op 1 Mei a.s. wordt gevierd, is het postkantoor dien dag tot 12 uur voor het publiek geopend. Het lichten der bussen en dc postbestellingen alsmede de telegraaf telefoondienst geschiedt als op gewone werkdagen. CREDIET LUCHTBESCHERMINGSDIENST en W. stellen aan den Raad voor, ge zien de circulaire van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, omtrent de aanschaffing van materialen ten dienste van den lucht beschermingsdienst, over te1 gaan tot aan schaffing van enkele benoodicdhcden. Aan het hoofd van den luchtbeschermingsdienst is gevraagd een begrooting te ontwerpen. Aangezien uiteraard met het ops'ellen daar- veel tijd gemoeid is, geven B. en W. ii overweging, nu reeids over te gaan tot het aanschaffen van eenige allernoodzakelijkste artikelen, zooals gasmaskers, brancards verbandmiddelen. De kosten daarvan zijn Degroot op f 600. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd. i en L. Lubbe 25 J: G Zwaar raaf 16 J; H A Joneoneel 23 j 22 j; J Kol 27 J en L M J Zuidi Bevallen: G van EgmondDon 'arlevlletVerstec&en z; E i g d< en j c Teske Twljk 20 j. pelinp d: Overleden: G C I^efèber 63 J. H L Koojjtnan chte. van C J Compier 61 J: A P Vosrelo chtgen. van C J Meulmeester 64 J. vvni IRRUHGE CANDIDATEN GEMEENTEBELANG In hotel Swama werd een vergadering be legd, ten doel hebbende om onder den naam „Gemeentebelang" candidat n te stellen voor de a.s. gemeenternds\erkiezing. Na eenige bespreking worden de volgende candidaten gesteld: 1 T. Verzaal, J. de Graaf, 3 C. M. v. d. Nagel, 4 G. Kroes, 5 IJ. Verkade^ De rede van Hitier (Vervolg 3 i blz. 1) I-Iitler zette vervolgens uiteen, waarom het overgebleven deel vain de Tsjeoho-Slo- waaiksche republiek ten doode was opge schreven, en vervolgde: Een feit was, dat bij den ouden toestand wellicht slechts een en kel land belang had, n.l. Roemenië, cat mij door zijn meest bevoegde stem persoon lijk tot uitdrukking bracht, boe gewenscht het zou zijn over de Oekraine en Slowakije wellicht een rechtstreokschen weg naar Duitschland te kunnen krijgen. Ik vermeid dit als een illustratie voor het gevoel der bedreiging door Duitschland, waaronder de Roemeensche regeering naar de opvattingen van Amerikaansdhe helderzienden zou lij den. Het oogenblik kwam waarop ik, na mens de rijksregeering, besloot te verklaren, dat wij niet er aan dachten ons langer met het odium te belasten, dat wij ons verzetten tegen de gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije, om een eventueelen Duitschen opmarschweg naar Roemenië open te houden. Tsjecho-Slowakije werd ontbonden, niet omdat Duitschland bet wil de, maar omdat men aan de conferentie- tafel op den duur geen kunstmatige staten kan opbouwen en in stand houden. Nogmaals bestreed Hitier de bewering, dat deze oplossing strijdig was met de overeen komst van München. Dat, zoo vervolgde hij, nadat men het etnographische beginsel reeds sinds lang had laten varen, tbans ook Duitschland zich om zijn duizendjarige belangen van politieken en economischen aard ging bekommeren, spr^fekt wel vanzelf. Zeker is, dat de oplossing geen Engelsche controle of kritiek verdraagt Wanneer nu de heer Chamberlain daaruit de gevolgtrekking maakt, dat deze overeen komst van München vervallen is, omdat wij haar verbroken zouden bebben, dan neem ik thans van deze opvatting nota en trek ik daaruit fle consequenties. Ik heb, zoo ver volgde Hitier, tijdens mijn geheele politieke loopbaan steeds in gedachten gehad, het tot stand brengen eener nauwe Duitsch-Engei- sche vriendsdhap en samenwerking. Deze wensch wordt -niet slechts gedekt met mijn gevoel, dat voortkomt uit de afstam ming van onze beide volken, doch ook met mijn inzicht in het feit, dat het bestaan van het Britsche wereldrijk, naar mijn mecning in bet belang is van de geheele menschheid. Het vlootverdrag opgezegd In het kader van mijn vriendschaps- politiek tegenover Engeland heb ik uit mijzelf een vrijwillige beperking der Duitsche bewapening ter zee voorgesteld, evenwel op voorwaarde, dat de wil en de overtuiging zal bestaan, dat tusschen Engeland en Duitschland nooit meer een oorlog mogelijk zal zijn. Wanneer Engeland thans in de pers en officieel het standpunt huldigt, dat men tegen Duitschland onder alle om standigheden zou moeten optreden, en het dit bevestigt door de ons bekende politiek der omsingeling, dan is daarmede de voorwaarde voor het vlootverdrag weggenomen. Ik heb daarom be sloten, dit nog vandaag aan de Britsche regeering mede te deelen. Het gaat hierbij voor ons niet om een DE POST OP 1 MEI In wrband met den verjaardag van II.K.H, Prinses Juliana zal hef postkanfoor op Maan dag n voor postzaken alleen geopend zijn yan 9—10 uur. materieele aangelegenheid, want ik hoop nog altijd, dat wij een bewapeningswed loop met Engeland kunnen vermijden, doch om een daad van zelfrespect. Mocht de Britsche regeering het echter op prijs stellen met Duitschland over dit vraag stuk nog eens in onderhandeling te treden, dan zou niemand zich gelukkiger achten dan ik, om wellicht toch nog tot een duidelijke en onmiskenbare overeenstem ming te kunnen komen. Wij willen niets wat ons niet eens heeft toebehoord. Geen staat zal ooit door ons in zijn bezit beroofd worden. Alleen degene, die Duitschland meent te kunnen aanvallen, zal op een macht en een tegenstand 6tuiten, waar tegenover die van het jaar 1914 onbe- teokenend was. De economische verdragen Sprekende over de beteekenis der door Duitschland gesloten economische, overeen komsten, zeide Hitier o.a. dat Duitschlaind deze economische markten niet slechts wil verkrijgen, dooh ook vooral wil ontwikke- Wat Duitschland betreft Is het in Ieder geval besloten zich zekere essentieele mark ten niet door een terroristisch ingrijpen van buiten of door bedreigingen te laten af nemen. De bewering dat Duitschland. door met een lana nauwe economische betrekkingen te onderhouden, dit land van zidh afhanke lijk maakt, noemde hij onzin. De positie van Dantzig Sprekende over Polen, zeide Hitier, dat over de verhouding tot oit land weinig te zeggen valt Het verdrag van Versailles heeft hier, en natuurlijk opzettelijk, door de eigenaardige instelling van den Poolsdhen corridor naar zee, voor altijd een accoord tusschen Polen en Duitschland willen ver hinderen en daarbij Duitschland wellicht de smartelijkste wonden toegebracht. Niet temin heb ik mij voortdurend op het standpunt gesteld dat de noodzakelijkheid van een vrijen uitgang naar zee voor den Poolschen staat niet over bet hoofd kan worden gezien en dat volkeren die elkan ders bua-en zijn, elkaar niet kunstmatig het leven moeten vergallen. Tusschen Duitschland on Polen bestond nog één kwestie die volkomen natuurlijk vroeg of laat geregeld moest worden: Dantzig is een Duitsche stad, die naar Duitschland terug wil. Omgekeerd heeft deze stad in verdragen vastgelegde over eenkomsten met Polen, die haar door d-ï vredesdictators van Versailles waren opge drongen. Hitier deelde vervolgens mede, dat hij, nadat het Dantzigsche vraagstuk reeds eenige maanden geleden enkelé malen be sproken was: aan de Poolsche regcering htt volgende concrete voorstel had gedaan: Ten eerste: Dantzig keert als vrije stad binnen de rijksgrenzen terug. Ten tweede: Duitschland krijgt door den Corridor een weg en een spoorlijn, waarover het vrij kan beschikken en waar Duitschland dezelfde exterritoriale rechten geniet als Polen in den Corridor. Als tegenprestatie is Duitschland bereid: 1. Alle economische rechten van Polen in Dan'zig te erkennen; 2. Polen het recht van vrijhaven te verleenen in een door Polen te bepalen mate alsmede volledlgen vrijen toegang: 3. het erkennen en aanvaarden van de vast gestelde grenzen tuschen Polen en Duitsch land als definitief: 4. het sluiten van een non-agressiepact met Polen voor den tijd van vijf en twintig jaar, een verdrag derhalve dat, naar Hitier het uitdrukte, „langer duurt dan mijn eigen leven"; 5. Polen en Hongarije te doen deelnemen aan de garantie der onafhankelijkheid Slowakije, d.w.z. afzien wam iedere Duit sche overheersching in dit gebied. De Poolsche regeering, aldus Hitier, heeft mijn aanbod van de band gewezen en zich slechts bereid verklaard om over de vervanging van den volken- bondscommissaris te onderhan delen en faciliteiten te verleu nen voor het transit o-v erkeer door den Corridor. Ik beb deze mij onbegrijpelijke houding der Poolsche re geering oprecht betreurd. Het ergste is dat evenals in het geval Tsjecho-Slowa kije van een jaar geleden, thans ook Polen meent, onder don druk eener leugen propaganda troepen te moeten oproepen, hoewel Duitschland geen enkelen man heeft opgeroepen en er -niet aan dadht op de een of andere wijze tegen Polen op te treden. Vervolgens betoogde Hitler dat het door Polen gesloten Pact van wederzijdschen bij stand, in strijd is met het accoord, dat hij destijds met Pilsoedski had gesloten. Verdrag met Polen opgezegd Ik beschouw derhalve het door mij en maarschalk Pilsoedski destijds gesloten accoord als door Polen eenzijdig gcschon den en derhalve als niet meer bestaande. Ik heb dit aan de Poolsche regeering medegedeeld. Ik herhaal echter dat dit geen wijziging beteekent in mijn princi- pieele houding tegenover de aan de orde zijnde vraagstukken. Mocht de Poolsche regeering er prijs op stellen tot een nieuwe verdraqsreqeling der betrekkin gen tot Duitschland te komen, dan zal ik dat slechts toejuichen, op voorwaarde evenwel dat een dergelijke regeling op een volkomen duidelijke cn beide partijen gelijkelijk bindende verolichtina berust. De kwestie De Raad wordt besproken BATAVIA, 23 April. (Aneta). Naar Aneta verneemt heeft de her/r G. de Raad gisteren, voor het hoofdbestuur van de Christelijke Staatspartij een exposé gegeven van hetgeen hem in Nederland is overkomen, waarbij echter geen nieuwe gezichtspunten naar voren zijn gekomen. Inmiddels is besloten deze kwestie in een bijeenkomst te Bandoeng op a.s. Vrijdag te bespreken, waarna de be slissing omtrent deze kwestie openbaar zal worden gemaakt PROMOTIES LEIDSCHE UNIVERSITEIT Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift getiteld. „De röntgenologi- sche diagnostiek der sclerose van hart en aorta" de hoer H. A. Snellen, geboren te Utrecht Bevorderd tot dortor in dp Rechtsgeleerd heid, od proefschrift getiteld „Evenredige vertegenwoordiging en volksvertegenwoor diging', de heer R. H. Pos, geboren te Pa ramaribo. AC./ND. EXAMENS Geslaagd: Doctoraal examen rechten: dc heern J. W. Duvs. Den Haag en Th. Sprey, Alfcn aan den Rijn. CHR. GEREF. KERK Beroepen. Te Alfen aan den Rijn, J. G. van Minnen te Huizen (N.H.). Algemeen weerbericht Het gebied van hoogen luchtdruk neemt nog in beteekenis toe. Het vormt thans een. tweede kern boven Scandinavië. Het hoofd maximum ligt thans nog op den oceaan ten Westen van Ierland. De depressies liggen, alle op zeer verren afstand in het Noordoos ten. in het hooge Noorden en ver in het Westen op den oceaan. Een strookvormig gebied van lagen ludhtdruk strekt zich uit van de Pyreneeën en de Alpen tot Honga rije. Langs den noordrand ligt 'n gebied van betrokken weer, met mist en motregen, dat vrijwel geheel Duitschland bedekt cn reikt tot over het Zuiden van Frankrijk. De tem- peratuur-tpgenstellingcn tusschen Noord en Zuidzijde van dit gebied van lagen lucht druk zijn nog steeds groot. In de omgeving van de Noordzee en het Kanaal kreeg het weer een buiig karakter. De polaire stroo mingen reiken tot.de kust van Portugal en het Westelijke Mideellandsche Zeegebied. Op IJsland en de Faröcr werd het GROOT HUIS VAN KLEERMAKERS 0 P MAAI De Brouckèreplein BRUSSEL Vervolgt de Tentoonstelling, in de verblindende helderheid van zijne nieuwe instellingen, DER JONGSTE NIEUWIGHEDEN VOOR DEN ZOMEP Heeren, Jongelieden, Dames, Kinderen aan de bijzondere prijzen van den dag der opening. KOSTUUM. OVERJAS Sierlijke, voorname en gewaarborgde snit, vanaf 460 en 650 Fr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7