STADSNIEUWS MORGEN GOEDKOOP NAAR ROTTERDAM VRIJDAG 28 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 A.R. Kiesvereeniging Nederland en Oranje Candidatenlijst voor den gemeenteraad vastgesteld ,Jn de raadszaal van het nieuwe stadhuis In een gisteravond gehouden, vr,ij goed bezochte, vergadering van de A. R. Kiesver eeniging „Nederland en Oranje", die onder leiding stond van den heer D. Parmen- t i e r, werd gestemd over de candidaten lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Deze stemming had plaats volgens het z.g. puntenstelsel. De uitslag was, dat het be- stuursadvies behoudens een wisseling van twee namen in de staart van de lijst, ge heel werd opgevolgd, zoodat de lijet er als volgt uitziet: 1. Dr. C. Beekenkamp, 2. D. Parmientier, 3. F. Eikerbout, 4 J. Vee no n- daal, 5 A Knetsoh, 6 Mr. G. J. Woudstra, 7 J. Ravestein, 8 G. Hordijk, 9 H. C. F. de Grecf, 10 W. A. Kasteleijn, 11 G. Kuperus, 12 H. van Cittert Dr. C Beekenkamp hield vervolgens een causerie over het onderwerp „In de raadszaal van het nieuwe Stadhuis". Spr. sprak er eerst zijn voldoening over uit dat de candidatenlijst zonder ecnige strubbeling was vastgesteld en dankte voor het ver trouwen, "dat de kiesvereeniging in den heer Eikerbout en hem en ook in de an dere candidaten, die aan de kop van de lijst gaan, gesteld heeft. Raadsleden leven in een glazen huisje. Zij hebben veel cri- tick te verduren. Het is prettig wanneer ze zooals vanavon 1 ook eenige waardeering mogen ontvangen. Spr. drong er op aan dat de leden der K.V. de A. R. raadsfractie zullen steunen met hun gebed, met hun belangstelling en met hun adviezen. De fractie is gaarne bereid f.e luisteren naar hetgeen er leeft in den boezem der kies vereeniging en der Oir. vakorganisaties. Zij zal gaarne' de constructieve ideeën, die men meent te hebben, vernemen en stelt adviezen over de gemeente-politiek zeer op prijs al wenscht zij natuurlijk haar zelfstan digheid in den raad geheel te handhaven. Spr. nam dan een kijkje in de raadszaal Van het nieuwe stadhuis, waarbij hem uit den aard der zaak het meest de mensohe- lijtke stoffeering interesseerde. Aan de hand van de verkiezingscqfers van de laatste jaren ging spr. na hoe de samenstelling van den nieuwen raad on geveer zal kunnen zijn. Spr. wees er op, dat het in elk geval de moeite waard is om hard, zeer hard te werden voor den vijfden anti-revolutionairen zetel omdat daardoor de rechtsohe meerderheid in den raad zou worden heroverd. En die reoht- sche meerderheid is nog altijd van 't groot ste belang, o.a. vcor de samenstelling van het college van B. en W., voor een even- tueele burgemeestersbenoeming en voor de richtlijnen waarlangs de Leidsche gemeente politiek zich zal ontwikkelen. De A. R. par tij wenscht in den raad op te komen voor de Zondagrust, voor de bescherming der openbare "zedelijkheid, voor het bevorderen der werkverschaffing en werkverruiming, voor een verdere verbetering der volkshuis vesting. Zij wenscht zich te verzetten tegen verdere uitbreiding der overheidsbemoeiing en tegen het* voeren van een roekelooze financieele politiek. Met een krachtige op wekking om voor de Gemoenteraadsverkie- sriiïg hard aan het werk te gaan, besloot spr. zijn toespraak. Er volgde nog be spreking. Leidsch Studenten Corps Inaugareele relde van den Praeses Collegii In hert groot-auditorium van het Academie gebouw te Leiden heeft de praeses van het nieuw-opgetreden collegium van het Leid sche Studenten Corp6, de heer P. R. Bee- laerts van Blokland, een inaugureeile rede uitgesproken. Voor de tweede maai in dit jaar, aldus i pr., heieven wij een periode van groote in ternationale spanning. Mocht de Regeering hert eenmaal noodig oordcelcn ons volk op te roepen ter verdediging van de onafhanke lijkheid van ons land en ter bescherming van ons Vorstenhuis, dan zal heit Corps be wijzen, dat zijn Oranje-gezinde geest, bij zoovele gelegenheden getoond, een waarach tige is. Wie beschrijft den warmen gloed, die de eerewacht van Pro Patria doorstroomde, toen H. M. de Koningin haar inspecteerde? Wie kan de geestdrift bij hert bezoek van Prins Bernhard ook maar hij benadering na- yertellen? En dan is het ook! te begrijpen welk een diepen indruk de woorden van H. M. de Koningin hebben gemaakt die Zij tot het Nederlandeche volk en tot de jeugd in het bijzonder heeft gesproken, welke woorden dienzelfden dag nog ons door Prins bernhard zelf werden overgebracht In dezen tijd van oorlog, van verdeeldheid cn onwil om elkanders moeilijkheden te be grijpen, heeft de Koningin persoonlijk een beroep gedaan op Haar volk. Het Corps heeft kortgeleden, tezamen met alle Neder- landsche studentenorganisaties getuigd mede te willen werken aan den opbouw van een krachtige nationale eenheid. Op welke wijze hieraan daadwerkelijk gevolg kan worden gegeven, wordt nog onderzocht. Reeds ge- ruimen tijd is het Collegium met verschil lende instanties in onderhandeling en het is mogelijk dat hot Corps een werkzaam aan deel zal kunnen hebben in de ontwikkeling cn ontspanning van den werklooze. Intus- schen zal ieder initiatief op dit gebied van de zijde der leden, zelf op hoogen prijs ge steld worden. Vervolgens behandelde spr. meer het in tieme Corpsleven. De A.R. Candidatenlijst Voor de gemeenteraadsverkiezing In een gisteravond gehouden vergadering van de A.R. Kiesver eeniging „Nederland en Oranje" is de candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezing als volgt vastgesteld: 1. Dr. C. Beekenkamp 2. D. Parmentier 3. F. Eikerbout 4. J. Veenendaal 5. A. Knetsch 6. Mr. C. J. Woudstra 7. Ravestein 8. G. Hordijk 9. H. C. F. de Greet 10. W. A. Kasteleijn 11. G. Kuperus 12. H. v. Cittert Maandag 1 Mei zal de afdccling Leiden van bovengenoemde vcrceniging met haar tamboers cn pij.pers (ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana) een marsch door de stad maken. Bij gunstig weer wordt te 7.30 uur vertrok ken van den Zoeterwoudscheweg. Het gaat dan langs: Heerenslrnat, Doezastraat, Steen- schuur, Breesrtrant. Kort Rapenburg, Prin seskade, Steenstrnnt, Riinsbnrgersingel, Valk brug. NPoiwe P" mmarkt, Turfmarkt, Haarlemmers! ram Pelikaanstraat. Hooi gracht, Waterfee". Hno ge woerd, KoreVaar- straat, Zoeterwoudschesingel, Heerenstraat Zoeterwoudscheweg. Woningbouwvereeniging „Ons Belang" De jaarvergadering Bovengenoemde vereeniging hleid Woens dagavond in gebouw „Prediker" haar jaar- ergadering. De voorzitter, de heer J. G e r- i tke n, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen en gaf een korten xerugblik op het. afgeloopen vereenigingsjaar. Hij sprak de hoop uit dat het reeds lang in uit zicht gestelde Vide bouwplan dezer Ver eeniging eindelijk eens tot stand mocht ko men, waardoor dan tevens de „zandplaag" van het stuk grond aan de Marnixstraat op geheven zou zijn. De kascommissie deed hierna bij cnonde van den heer J. Th. v. d. Bosch een gun stig rapport hooren over haar gehouden on derzoek. Hierna kwam het jaarverslag van den secretaris aan de orde, dat werd goedge keurd. Het financieel verslag van den penning meester werd na een klein© discussie even eens goedgekeurd. Aangezien de penningmeester, de lieer H. Ouds hoorn, den wensch te kennen had gegeven heeen te gaan, werd in diens platte benoemd de heer Joh. v. d. Bos, reeds lange jaren 2de secretaris der vereeniging. De voorzitter sprak woorden van dank tot den vertrekkenden penningmeester. Hij hoop te dat de nieuwe functionaris zijn functie met dezelfde accuratesse zou waarnemen. Bij de hierop volgende bestuursverkiezing werd d© secretaris, de heer P. J. Schouten, herkozen; zulks was ook het geval met de overige aftredende bestuursleden, de hccren H. van Donselaar, P. Winterkamp en H. W. Wittcnaar. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de beer W. van Westbroek. De kascommissie bleef in haar tegenwoor- digen vorm bestaan. Tot feden van den Raad van Commissaris sen werden in d© plaats van de heeren J. W. Schneider en M. B. d© Jong benoemd de lo den D. P. Weijers en A. Cornet, terwijl bet bestuur machtiging kreeg dezen raad zoo noodig nog aan te vullen. Den heeren Schneider en De Jong werd dank gebracht voor hun werk in het belang der vereeni ging verricht. 'H- t voorstel van het bestuur om het water- veibruik meer rationeel over de woningen te verdeelen, lokte veel discussie uiL Hierbij bleek dat in het algemeen de limiet door de Duinwater-Maatschappij gesteld te laag was en dat daardoor de hygiëne niet in de hand werd gewerkt. Tenslotte werd toch het voor stel van het bestuur aangenomen. Hierop vogde ballotage van een aantal nieuwe leden en royement van enkele onwil ligs leden. Leidsche Houtschool Jaarvergadering In de bovenzaal van de Leidsche Hout- school hield de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel te Oegstgeest haar jaarvergadering. De voor zitter, dr. G. Korthof, opende de goed be zochte vergadering met Schriftlezing en gebed. Uit het jaarverslag bleek, dat de school zich in toenemende groei mag verheu gen. Het bestuur hoopt binnen arzienbaren tijd tot benoeming van een vijfde vaste leer kracht te kunnen overgaan. Het personeel de kweekelinge met akte verrichten hun taak met veel toewijding. De resultaten van de toelatingsexamens voor gymnasium en H.B.S. waren evenals vorige jaren gunstig. De rekening van den penningmeester, den heer J. Bovenberg, sloot, ondanks de ele onderlioudsuitgaven, om het mooie schoolgebouw in den gewenschten staat te houden, nog met een batig saldo van f 42.50. Do bestuursverkiezing leverde als resul taat, dat de heeren Bovenberg en dr. Knibbe werden herkozen, terwijl in de plaats van den heer de Wilde, die wegens zijn aan- taand vertrek naar Valkenburg zich niet herkiesbaar stelde, w%rd gekozen de heer J. O. Lorenzen. In de controle-kascommissie erden benoemd de heeren M. C. Jelier en A. A. Luyendijk. Uitvoerig werd het verzoek der 55 ouders-leden der Oegstgcester Oranje- vereeniging besproken. Unaniem was de vergadering van meening dat het wcnsche- lijk is de Oranjefeesten met de andere Oegst gcester scholen te blijven vieren. vergadering werd door den heer Sme- lik met gebed gesloten. Lezing Willem Andriessen Zaterdagavond 29 dezer zal Willem An driessen in dc Muziekschool der Maatschap pij voor Toonkunst een voordracht, met toe lichting aan den vleugel, houden over „Cho KOE OP HOL GESLAGEN Hedenmorgen is op de 4e Binnenvest gracht een koe bij het uitladen uit een wa gen op hol geslagen. Het dier liep naar het Galgewater, sprong te water en zwom tot de voormalige Kweekschool voor Zeevaart Daar wist bet op den wal 1e komen en koelde bet zijn dolheid op het ijzeren hek. Door een andere koe bij het wilde dier te brengen kalmeerde het en het liet zich vangen, Waarneming, theorie en toepassing in de natuurkunde Prof. Dr. H. B. G. Casimir, vanwege het Leidsch Universiteitsfonds benoemd tot bij zonder hoogleeraar in de natuurkunde aaui de Universiteit alhier heeft hedenmiddag zijn colleges aangevangen met het uitspre ien van een inaugureele rede over het on derwerp: „Waarneming, theorie en toepas sing in de natuurkunde". Spr. besloot deze rede met eenige beschouwingen over de na- uurkunde der lage temperaturen. In deze tak van wetenschap is nog aller lei te beleven. De resultaten hébben een zekere rol gespeeld bij de ontwikkeling van de atoomtheorie, thans hooren de ver schijnselen op dit gebied bijna zonder uit zondering tot de verschijnselen, die met behulp van de quantummechanica moeten kunnen worden verklaard. Tevens kan men hier leeren noezeer zich verschijnselen kun nen voordoen, welker bestaan geenszins on middellijk uit de quantummechanica volgt, zooals bet verschijnsel der supergeleiding, dat reeds in 1912 door Kamerlingh Onnes werd ontdekt; maar waarvoor nog geen theoretische verklaring is gevonden. Oo-k de verrassende eigenschappen van vloeibaar helium, zooals die door Keesom en eeoiige anderen in de laatste jaren zijn gevonden, getuigen van de vele mogelijk heden, die zich bij lage temperaturen kun nen voordoen en wie zal kunnen voorspel len, welke interessante feiten nog aan het licht zullen komen bij onderzoekingen o\) het door de Haas c.s. ontsloten gebied van temperaturen, die slechts eenige duizend- sten graden van het absolute nulpunt ver wijderd zijn. Zal ook voor de onderzoekingen bij lage temperaturen nog eens een technisch sta dium aanbreken? Het schijnt niet uitgeslo ten: thans speelt vloeibare- lucht reeds een groote rol bij tal ran industrieën. Maar al moge het onwaarschijnlijk voorkomen, dat vloeibaar helium op groote schaal industrieel gebruikt zou kunnen worden, meer voor de hand ligt de mogelijkheid van toepassingen als hulpmiddel bij andere onderzoekingen. HET KIND VAN STAAT De drukfoutenduivel heeft gisteren met het bericht over de opvoering op 1 Mei van „Het Kind van Staat" door de Timdclerclub een grillig spel gespeeld. In de eerste plaats had zich in de kop ook het opschrift .Damclub Leiden" genesteld, dat daar wel ;en heel vreemden indruk maakte, terwijl voorts overal gesproken werd van de Fim- delerclub, alsof reeds Timdelerclub niet 'n voldoend vreemde naam was. Het zij hier bij gerectificeerd. RAADSAGENDA De eerstvolgende raadsvergadering zal hoogst Waarschijnlijk gehouden worden op Maandag 15 Mei a.s. OPVOERING IN ENDEGEEST Voor de patiënten van Endegeest, Voor geest en Rhyngeest en enkele genoodigden vond gisteravond in de Centrale Ontspan ningszaal van Endegeest een opvoering plaats door kinderen van de kinder-ope- rette „Het zieke Prinsesje" in 4 bedrijven en 6 tooneelen. Het geheel stond onder lei ding van het personeel der School van Voorgeest. Mevrouw Doorn verleende haar medewerking aan de piano. Het was een keurige en vlotte uitvoering, waarop met groote voldoening kan worden teruggezien. Het Hoofd der School de heer D. Dulle- mont, Mej. M. de Wekker, fröbelonderwij zeres en Mevr. van Doorn ontvingen bloe- Tijdens de pauze werd gramofoonmuziek ten gehoore gebracht. De geneesheer-direc teur Dr. J. F. Stuurman heeft in welgeko zen woorden dank gezegd aan de medewer kenden, BURGERLIJKE STAND QNDERTROUWR: S J Anes 30 jr en E de Jonj 24 jr L J J Prenen 25 jr en H A M Hansei 25 JrN C J v Valderen 25 jr en J Verschool 21 jr C de Horn 40 jr en B Hoogkamer 33 Jr BEVALLEN: M EradesSchuller zn J OVERLEDEN: E B Veeze wed. van R A. man 88 jr M Th Kneulman vrouw va Kleinhout 75 Jr DE Jess-.- vrouw \un L lier 43 j, UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN Een carillon in den Raadhuis- toren Een geschenk, dat klinkt als een klokl Nadat door verschillende omstandigheden het plan van een aantal ingezetenen om het gemeentebestuur als geschenk van de bur gerij bij de ingebruikneming van het nieuwe yaadhuis een imitatie-carillon aan te bieden, tijdelijk moe6t blijven rusten, zijn sinds eenige weken de voorbereidingen tot dit doel opnieuw met kracht ter hand genomen. Het erleden jaar gevormde comité is belangrijk uitgebreid en nadat van verschillende zijden spontane medewerking was toegezegd, is men thans met de voorbereidende maatrege len zoover gevorderd, dat de volgende week met de inzameling der benoodigde gelden kan worden begonnen. In de laatst gehouden vergadering van het comité, waarin thans ongeveer 70 personen uit alle deelen der bevolking zitting hebben, is wel duidelijk de wensch naar voren geko men om het reeds zoo lang bestaande plan thans in den kortst mogelijken tijd tot uit voering te brengen. Unaniem was men van oordeel, dat de burgerij ook in dezen een taak heeft te vervullen en dat het van een beden kelijk gebrek aan gemeenschapszin zou ge tuigen, wanneer de ingezetenen bij een beurtenis als deze zouden achterblijven van hun medeleven met den groei der gemeente blijk te geven. Een carillon was tot voor kort een luxe, welke slechts de groote steden zich konden veroorloven. Dank zij de geweldige vorderin gen der techniek is het thans ook voor klei nere gemeenten mogelijk geworden in het bezit te komen van een klokkenspel, dat niet voor dat in de steden behoeft onder te doen en waarmee dus ook hier aan nationale feestdagen en andere belangrijke gebeurte nissen,. welke de geheele bevolking roken, den noodige luister kan worden bijgezet. Van dit geschenk, dat „klinkt als een klok", zal dus in de eerste plaats de burgerij zelf profiteeren en het comité twijfelt er dan ook niet aan, of de groote en kleinere gaven zullen, wanneer dezer dagen met de geldinzameling wordt be gonnen, ia aeo ruime mate binnen vloeien, dat reeds de volgende maand ook Alfen a. d. Rijn haar carillon! zal be zitten en het zich bij de binnenkort te verwachten heuglijke gebeurtenis in bet Oranjehuis zal kunnen doen hooren. Teneinde den ingezetenen eenigen indruk te geven van het effect van een dprgelijk klokkenspel, zooals dat, naar men weet o.m. ook in de raadhuizen te Hilversum en Goc3 is aangebracht, heeft de heer W. den Hertog Azn. zich bereid verklaard de volgende week tijdens het dagelijkschc gramofoonuurtje eenige, door de Philipsfabrieken beschikbaar gestelde platen, via de Radiocentrale ten ge hoore te brengen terwijl voorts tijdens de geldinzameling de geluidswagen van den heer den Hertog door de gemeente zal trek ken en daarbij, eveneens een proefje zal ge ven van de carillonmuziek zooals die bin nenkort van den raadhuistoren zal kl.nken. Men toone dus ook in dezen weer eens, dat ons volk één is, wanneer het er om gaat daden, die van goeden burgerzin getuigen, tot stand te brengen. Laat elkeen, wanneer straks op na tionale hoogtijdagen de klokken van het carillon him vaderlandsche liederen o\er de gemeente doen hooren, kunnen zeg gen, dat ook hij aan dit waardige ge schenk van Alfens burgerij zijn steentje heeft bijgedragen! VERGADERING ANTI-REV. KIESVEREEN. Vaststelling candidatenlijst In Concordia hield de A.R. Kiesvereen. „Ned. en Oranje" gisteravond een ledenver gadering, waarvoor groote belangstelling be stond. Na de gebruikelijke opening door den voor zitter, mr. A. J. Meyer, volgden notulen en enkele mededeelingen. Dankbaar memoreerde de voorzitter den verkiezingsuitslag voor de Prov. Staten. De uitslag geeft ongetwijfeld vertrouwen voor de a.s.. verkiezingen voor den gemeenteraad. Een speciaal woord van dank werd gewijd aan de Propagandaclub, die weer uitstekend werk heeift verricht. Op de agenda stond vervolgens eerst de be handeling van een proeve voor een gemeen teprogram en vervolgens candidaatstelling voor den gemeenteraad. Deze punten werden omgewisseld, om ook voor het tweede over den noodigen tijd te beschikken. Het bestuur stelde voor op de candidaten lijst, die voorheen steeds 10 namen bevatte, thans 12 namen te plaatsen en voorts 22 re serves. Vervolgens om over de 4 aftredende leden en bloc te besluiten en de volgende candidaten een voor een te bespreken. Na breede discussie, vooral over de eerste vier plaatsen, kwam de lijst er geheel volgens bestuursvoorstel als volgt uit te zien: 1 G. M. Herngreen (aftr.), 2 A. den Ouden (aftr.), 3 C. v. 't Riet (Aarlanderveen vaste plaats (aftr.)), 4 W. Geerlof (aftr.),A. J. Dekker, Mr. A. J. Meyer. 7 E. de Vries, 8 A. Buis, 9 C. v. d. Meent, 10 C. Verduin (Aarlander veen vaste plaats), 11 Dr. F. v. d. Berg, 12 J. P. Bos. Reserves: W. de Graaiff en B. F. G. Spormann. In verband met het gevorderde uur werd besloten de behandeling van het gemeente- program uit te stellen tot een nader door het bestuur te bepalen datum, welke later be paald is op Vrijdag 19 Mei a.s. Na de rondvraag werd de vergadering door Ds. G. Mulder met dankgebed gesloten. STAATKUNDIG GEREF. PARTIJ De voorloopige candidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen ziet er als volgt uit: 1 G. Berg6hoeff (aftr.), 2 D. v. Leeuwen, 3 C Vonk, 4 J. Vreeken, 5 J. C. Waarden burg. LANDBOUW-HUISHOUDSCHOOL Tot onderwijzeres in de naaldvakken aan Landhouw-huishoudschool alhiei is be noemd mej. M. H. Offers te den Haag. Voor het geven van wekelijks enkele uren lager onderwijs is benoemd de heer L. d. Zanden alhier. VOETBAL A.R.C. 4 speelt morgen te Leiderdorp tegen R.C.L. 3 te Leiderdorp. De adspiranten spelen uit tegen Noord- OPBRENGST COLLECTE De gehouden speldjes-collecte voor de E.H.B.O. heeft opgebracht een bedrag van f 107.691/2. DE MIDDENSTANDSTENTOONSTELLING EEN SUCCES! Ook wat het bezoek betreft wordt de Mid denstandstentoonstelling een succe6. Gister avond was men reeds de 1200 betalende be zoekers gepasseerd. CANDIDATENLIJST SJJ.A.P. Door de S.D.A.P. is voor de e.v. gemeente raadsverkiezing de volgende candidatenlijst vastgesteld: 1 C. den Uijl, 2 S. Groenendijk (aiftr.), 3 mevr. Houtmanv. d. Schee (aftr.), 4 A. v. Emmerik. 5 J. P. v. d. Berg, 6 D Vis ser, 7 A v. d. Akker, 8 mevr. Klink—van Leeuwen. n. a. v. de imponeerende Vlootrevue aldaar. Vanaf 11 uur 's morgens den heelen dag avondretours verkrijgbaar. RETOUR LEIDEN—ROTTERDAM ƒ1. OO Pen spoor reist ge het veiligst! BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 75 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN HAZERSWOUDE WETHOUDER DE JONG TREEDT AF Naar wij uit goede bron vernemen zal de heer A. J. de Jong, wethouder dezer gemeen te, zich bij de a.s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad, niet meer herkiesbaar stellen. PRINSESSE-VERJAARDAG Ter herdenking van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal door de Chr. Oranjcvereen. op Maandag 1 Mei a.s. n het gymnastieklokaal der Chr. school op het dorp des avonds half acht uur een vergade ring worden gehouden. Sprekers voor dezen avond zijn Ds. P. L. Kiehl en Ds. M. Heuze- velcTt. Tevens zal de jubileumfilm worden vertoond. BURGERWACHT Woensdagavond vergaderde in het gym nastieklokaal der R.K. school op het Dorp de Hazerswoudsche Burgerwacht, onder voorzitterschap van den heer A. Th. d Ruyter. De taak, aldus do voorz., die de i Burgerwacht heeft te vervullen, is geenszins een overbodige, vooral niet, nu de Burger wacht ingeschakeld is in den plaatselijken luchtbeschemiingsdienst. Bij de behandeling van de gewijzigde sta tuten en de vaststelling van het huishoude lijk reglement, bleek, dat de Burgerwacht in 't vervolg opgeroepen kan worden bij na tuurrampen, zooals overstroomingen, cyclo nen etc. De luchtbescherming is wel één der voornaamste diensten, welke ingeschakeld zijn. Beide ontwerpen werden met algemee- ne stemmen aangenomen. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester bleek dat de financieele resul taten tot tevredenheid stemmen. De uitslag der seriewedstrijden was als Klasse A, Rijndijk: 1 C. Verkleij 232 p., 2 Th. Verklcdj 231 p., 3 Adri de Jong 230 p., 4 Jac. Mensch 228 p. Klasse B: 1 N. J. Kaptein 225, 2 C. de Groot 225, 3 Th. J. Wesselingh 222, 4CG. de Groot 221, 5 F. de Boer 219. Klasse C: 1 F. v. d. Meer 217, 2 G. Groen 212, 3 Th. v. Beek 210, 2 L. Verdegaal 195, 5 L. v. d. Berg 190. Dorp. Klasse A: 1 J. H. Pels 230, 2 W. Vroegrijk 230, 3 W. Hoogen doorn 229, 4 J. v. Hof 229, 2 Jac. Rijkaart 226. Klasse B: 1 T. Hoogendorn 222, 2 Jac. Has- sefras 221, 3 B. A. Bol 216, 4 D. Sol 214, 5 J. dr Werf 21„ 6 Jac. Kaptein 213. Klasse C: 1 W. Luiten 216, 2 Jan v. d. Werf 212. De schietwedstrijd tusschen Rijndijk en Dorp om den lauwerkrans eindigde met 270 punten voor het Dorp en 267 punten voor den Rijndijk. De lauwerkrans is niermede in handen gekomen van het vendel van het Dorp. Door den voorzitter werd onder de aan dacht der leden gebracht, dat zeer spoedig cunsus E.H.B.O. door de Burgerwacht georganiseerd zal worden. Men kan zich hier voor opgeven bij de heeren J. Dekker en C. Verdegaal. Tenslotte werden eenige interessante films vertoond, die de aandacht der aanwe zigen zeer boeiden. HILLEGOM TE WATER GEREDEN Gistermiddag kwam de bejaarde K. op een bakfiets de brug bij- de Ringvaart afrijden, toen hij de macht over zijn stuur kwijt raak te en het kanaal inreed. Een juist passee- rende E.H.B.O.-er sprong gekleed te water en mocht met behiilp van een omwonende er slagen de drenkeling, die aan het rijwiel vast zat, behouden op het dx-oge te brengen. BLOEMB OLLENBEURS Dici bloembollenbeurs werd gister door 102 personen bezocht. Er was weinig handel. De fa. F. R ij n ve 1 d en Zn. toonde een schit terende collectie narcissen, terwijl de N. V. P. HopmanenZn. een schitterende groot- bloemige gele gladiolus (zaailing) presen teerde. CHR. ORANJEVERQENIGING Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal door dc Chr. Oranjeverceniging op Dinsdagavond a.s. een feest- en zangavond gehouden worden in de zaal van den heer van Dril. Medewerking zullen vcrleenen Jan v. d. Rovaart, zang, Wim Valstar, cylofonist en Marinus Voor berg, piano. HOOGMADE INTREDE Ds. S. VAN SINDERE De alhier beroepen predikant S. van Sin- dere is voornemens op 21 Mei a.s. zijn in trede te houden in de Ned. Herv. Kerk, na des morgens in het ambt te zijn bevestigd door Ds. Veldhuizen van Rotterdam. KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Het is den laatsten tijd zoo, dat de weers omstandigheden voor een groot deel den gang van zaken bepalen en de rest tiangt af van de vraag of er van een product nog naar buiten gaat Want al is de veiling hier op't binnenland aangewezen, de algemeen© prijs hangt toch voornamelijk af van den export, vooral als het betreft artikelen, waarvan er nog meer dan voldoende zijn, met name spi nazie, sla, waspeen, witlof. De prijs van was- peen ging steeds met schommelingen. Niet iedere dag was er vraag voor Engeland, doch niet zoodra kon men hiervan wc» t een gedeelte plaatsen, of het was merkbaar aan den prijs. Soms was deze van f 1.202.10 per kist, om den volgenden dag te rijzen tot f 1.902.70 per kist van 20 kg. Hoewel de prijs voor witlof soms aan den dalenden kant was, kon zelfs op de on gunstigste dagen nog van f 1317.50 geno teerd worden, terwijl een anderen dag van f 16.6021.50 werd betaald. Kroten bleken niet meer het gevraagde artikel te zijn. Er werd steeds een goed loonende pi ijs be taald, doch sinds enkele dagen loopt het verkeerd. Aanvankelijk van f 1.60—2.50 per 100 kg, was de noteering de laatste dagen van f 0.901.50 per 100 kg. Dat zal voor me nigeen een tegenvaller geweest zijn. Gedu rende het geheele seizoen, van ongeveer Oct. 1938 tot voor een week, bracht dit product geregeld een loonenden prijs op. Nu is het Spinazie is een artikel, waarvoor men geen warm weer moet hebben. Als het koel is kan spinazie vrij goed geplaatst worden en ook de aanvoer blijift dan vrij normaal. Doch zoodra de zon zich een paar dagen laat zien, is het mis. Er is dan ook een groote schommeling in de noteering voor dit pro duct, van f 2,504.50 per 100 kg. Prei laat zich gemakkelijk verkoopen tegen goede prij zen. De hooge prijzen komen immers van wege de schaarschte van dit artikel. Ge kocht werd van f 8.1010.30 per 100 kg. Voor uien was iets meer vraag. Toch bleef de prijs onvoldoende voor debetrokken aan voerders. Dit product kost veel aan onder- Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf VRIJDAG 28 APRIL Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs RadIo\, 9.40 Radio PTT N., 11.35 Brussel (VI). 1.201 Keulen. 2 20 Motala of dlv., 3.20 Keulen, 4.23 ssel (Fr.), 5.20 Londen Keg., 6.20 Keulen, 7.35 Straatsburg of div., 10.20 Parijs Radio. jgramma 4: 8.00 Brussel (VI.), 8.20 Parijs 8.30 Radio PTT N.. 8.50 Diversen. 9.33 en Reg., 10.30 Droitwich, 11.05 Londen Reg., 12.35 Droitwich. 11.50 Londen Reg., 12,23 Droitwich, 2.20 Londen Reg., 4.20 Droitwich, Brussel (Fr.), 6 20 Droitwich. 7.35 Londcr» Reg. 8.20 Gram.muziek G.R.D. of dlv., lO.Od Droitwich, 11.20 Radio Danmark. ZATERDAJG 29 APRIL igramma 3: 8.00 Keulen. 9.20 Radio PTTJ 1.20 Brussel (VI.), 1.30 Keulen,, 2.50 Lon den Reg., 3.20 Keulen, 5.20 Brussel (VI.), 6.5Q Keulen. 7.30 Brussel (VI.). 10.20 Keulen. gramma 4. 8.00 Brussel (VI.). 8.20 Partf* Radio, 8 30 Radio PTT N., 8.50 diversen, 9.33 Londen Reg., 10 5o Droitwich, 1.20 Londen Reg., _.50 Droitwich, 7.20 Keulen, 7.35 Droitwich, 8.45 Londen Reg., 9.0-0 Droitwich, 11.20 Parijs Radlq Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zaterdag 22 t.m. Vrijdag 28 April a.s. waargenomen door de apothe(e)k(en): tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telef. 1060. A. Jj Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Te Oegst- geest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelmi- oapark 8, telef. 274. houd en heeft een groot gewichtsverlies. HeÉ wachten is nu weer op wat gunstiger weer, Het kan ook tè koud zijn. KATWIJK AAN ZEE Actief werker gaat heen In Hotel „De Zwaan" kwamen gisten avond de leden van de Oranjevereeniging in eten druk bezochte vergadering bijeen. De voorzitter, de heer M. Par 1 ev 1 ic t, opende deze vergadering met een welkomst woord en deelde mede. waarom deze verga dering pas nu gehouden wordt. Dit vindt zijn oorzaak in de ziekte van den secreta ris, den heer D. C. O. Boekhoven. Spr. richt te zich in het bijzonder tot den scheidenden secretaris, die gelukkig 2djn dagelijkschai bezigheden weer heeft, hervat. De heer Boekhoven heeft veel voor de vereeniging gdaan. Dank werd ook gebracht aan mevr. Boekhoven, voor de wijze waarop zij de be stuursleden tijdens de betsuursvergaderin- gen gastvrij heeft ontvangen. Als blijk van erkentelijkheid werd den scheidenden secretaris een fraaie bloemen mand aangeboden. De heer Boekhoven sprak woorden varf dank. Vervolgens las de secretaris zijn jaarver slag voor. Uitvoerig gaf dc secretaris eeni overzicht van de gehouden feesten, waar aan enorm veel werk is besteed. Van een sterke stijging van het ledental is nog geen sprake, alhoewel in het laatste jaar 129 nieuwe leden zich opgaven. Wij zijn tevreden, ja, maar nog niet voldaan. Voor een gemeente met 16.000 inwoners of 4000 gezinnen is een getal van 531 leden beschamend. Is een intense bewerking van Katwijk onmogelijk? De secretaris hoopte dat ieder lid een nieuw lid zal aanbrengen. De penningmeester, de heer C. Haasnoot bracht thans zijn jaarverslag uit. De ont vangsten bedroegen f 3702,52, de uitgaveni f 3080,54, zoodat er een klein saldo is. De kascommissie had boeken en bescheiden in] orde bevonden. Als lerlen van de nieuwe kascommissie werden benoemd de hcerett Burgerhout en J. Pronk. De aftredende be stuursleden de hccren C. den Duik, C. Jon ker en K. v. d. Oever werden herkozen. Met welgekozen woorden nam vervolgens de heer Boekhoven afscheid van de vereeniging. Spr. gewaagde van de aange name samenwerking, welke hij in de afge loopen 7 jaren heelt mogen ondervinden., De vergaderingen kenmerkten zich door een goeden geest. Het bestuur moet zich gedragen achten door de leden. Met een propagandistisch woord eindigde spr. zijn afscheidswoord. In de plaats vait den heer Van Boekho ven werd gekozen de heer Chr. Miirnée, dio zijn benoeming aanvaardde. Door het be stuur was een feestprogramma samenge steld, waarop o.a. voorkomen vlagvertoon met muziek, voetbalwedstrijd van ie klasse clubs, concert zeehospitium, kinderoptocht, ringrijden op het losse paard en op de fiets, ballonwedstrijd, ringrijden met til bury, tobbetje steken, touwtrekken, hinder- nisbaan loopen, ezeltje rijden, ge eest u meer de voetbalwedstrijd, vogelschieten, vuur werk. Bij de rondvraag gaf de heer J. Minnée het bestuur in overweging een estafette- of hardloopwedstrijd te organiseeucn. De heer. v. d. Touw gal de voorkeur aan een histo rische optocht. Voorts werd de wcnsche- lijkheid uitgesproken om het feestterrein van meer dan één ingang te voorzien. Tot slot vertoonde de heer P. Bloot een aardi ge film. GESLAAGD l Geslaagd zijn voor het certificaat: D. Ros, M. Ruwaard, KI. Schaap, K. de Zwart, .Tac, v. Duyvenbode, G. Schaap H.zn., B. v. Dijk, Nic. dc Mol en Jac. Haasnoot, van Noord- wijk. Geslaagd is voor 't examen op stooni- zeevissohersvaartuigen W. v. Duijn J.zn. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De afd. van den Ned. Bond van- Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders alhier heeft haar jaarvergadering gehouden in de zaal van hotel de Bruin. De voorz. der afd., heer G. P. de Jong, opende op de gebruikelijke wijze en heette de aanwezigen hartelijk wc/kom. Jaarversla gen werden uitgebracht door secr. en pen- ningm. Uit het verslag van den 6ccr. bleelc o.m. dat de afdecling in ledental toetfcemjj

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6