TRIUMPH Chamberlain's pleit voor dienstplicht den ROOK 1 CENT SIGARET VRIJDAG 28 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. a Gewijzigde tijdsomstan digheden noopten ertoe Bestaande regelingen waren niet langer toereikend Bij de indiening van de regeerings motie inzake de invoering van den dienstplicht, verklaarde Chamber lain gisteren in het Lagerhuis het te betreuren, dat de druk. waaronder de regeerinig heeft gewerkt, vooraf gaand overleg met andere partijen onmogelijk had gemaakt. Hij achtte het van belang, dat deze week een verklaring werd afgelegd omdat, als zij tot de volgende week zou zijn uitgesteld, nagenoeg ieder besluit, dat genomen zou zijn, in verband zou zijin gebracht met de morgen door den Duitschen rijkskanselier te houden rede. Wij beschikken niet over inlichtingen omtrent den inhoud van deze rede. Onze voorstellen staan er geheel los van en dit dient de geheele wereld volkomen duide lijk gemaakt te worden. Chamberlain verweerde zich daarna tegen de beschuldiging, dat hij zijn belofte om dienstplicht niet in te voeren in vredestijd, had göbiroken. Niets, zoo zeide de premier, zou een land met meer waarschijnlijkheid naar een ramp leiden, dan/dat het zooi weigeren, van ge dachten te veranderen, wanneer de gewij zigde omstandigheden zulks vereischen. Ken feit is, dat wij thans niet meer gelooven, dat aan de behoeften van het land kan worden voldaan door een stelsel van vrijwillige dienstneming, als alleen dit stelsel wordt ge handhaafd. Het zou beteekenen, dat wij niiet de maat regelen, welke wij voor de bescherming van het land noodig achten, zouden kunnen riemen, tenzij wij ailgeaneene verkiezingen houden. Ik kan mij indenken aldus Cham berlain dat de zaak zoo op de spits ge dreven zou kunnen worden, dat de regeerng geen andere keus had. Dooh het is zeker, dat dan een zware verantwoordelijkheid zou -rusten op de schouders van hen, die zouden noodzaken, in dezen tijd tot de conclusie te komen. Na nogmaals gewezen te hebben op de totaal gewijzigde omstandigheden, waarvoor noch de beginselen van vrede noch die van oorlog gelden, zeide Chamberlain, dat 't aan het Lagerhuis staat te zeggen, of het meent hem aan de belofte, in ivxediestijd geen dienst plicht in te voeren, te moeten houden, dan wel hem ervan te kunnen ontslaan. Ik ver trouw aldus apr. dat het mijn stand ..punt zal deelen. Als het dit doet, ben ik ei zeker van, dat het land adhter mij zal staan. Chamberlain wees er op, dat de aan Po len, Griekenland en Roemenië gegeven ver zekeringen de verplichtingen van Engeland ontzaglijk hadden doen toenemen en dat zij, om doeltreffend te zijn, niet alleen in oe landrn, waaraan zij waren gegeven, doch overal in Europa, de overtuiging moesten wekken, dat het de bedoeling is, ze tot het einde toe na te komen. Twijfel belemmerde frontvorming Wij hebben gezien, aldus Chamber lain, dat twijfeü is uitgesproken omtrent onze vastberadenheid en dat rvan hoofd stad tot hoofdstad de hatelijkheid de ronde heeft gedaan, dat Engeland bereid was tot den laats ten Franschen soldaat te vechten. Het is ons steeds duidelijker geworden, dat alle pogingen, een hecht front op te bouwen tegen het denkbeeld van overheerscihing door geweld, door dezen twijfel werd belommerd. Het is naar mijn meening van belang, deze groote afwijkine door dit land van één zijner meest gediefde tradities niet te kleineeren. Ik geloof niet, dat iemand de bladen van .Vanochtend en de uittreksels van cle bui ten- land sche pers kan lezen, zonder er zich van bewust te worden, dat de verklaringen om trent het voornemen der regeering al onze vgienden in Europa op hun gemak gesteld, opgelucht en aangemoedigd hebben. Na te hebben verklaard, dat de pogingen der regeering, buitensporige winsten op be- vvapeningscontracten te voorkomen, niet een volledig succes zijn gebleken, kondigde Chamberlain aan, dat zeer binnenkort in het parlement nieuwe voorstellen te dien aan zien zullen worden ingediend. Voorts herin nerde de premier eraan, dat maatregelen zullen worden genomen om het maken van oorlogswinst tegen te gaan. Ik wil niet den indruk wekken, zoo ver klaarde Chamberlain nog, dat naar mijn mecning een oorlog op handen is. Ik geloof niet, dat de toestand zoo is, dat een weinig gewicht aan deze op gene zijde beslissend zou kunnen zijn voor de vraag of er oorlog komt of niet. Ik zou een 'beroep willen doen op de leden de:- oppositie, niet overijld te werk te gaan door het nemen van een onher roepelijk besluit, dat elders twijfel zou kun nen wekken omtrent onzen vastberaden wil, volledig onze rol te vervullen bij het voeren van een politiek, diie zoowel daar als hier wordt goedgekeurd. Attlee tegen den dienstplicht Bij het debat zeide de labour-leicier Attlee o.a.: ,,Wij zijn tegen invoering van den dienstplicht, omdat wij gelooven, dat deze verre van het land te versterken. het in een tijd, waarin het sterk en eensge zind moet zijn, zal verzwakken en verdeelen. Wij zijn er van overtuigd, dat de voorstellen der regeering een verkeerden grondslag heb ben en nadeelig zijn voor het land en wij moeten ons er over beklagen, dat deze groo te afwijking van het beginsel van vrijwil lige dienstneming in allerijl! door het huis moet worden behandeld. Als een gebaar noudig was. zou een veel doeltreffender gebaar gemaakt kunnen wor den. Onder niieuwe toejuichingen der oppo sitie betoogde Attlee, dat conscriptie van den rijkdom in een kapitalistische maat schappij als deze een hoogst overtuigend ge ljaar zou zijn. Sinclair's meening De liberale woordvoerder Sinclair zei de, dat „men de sympathie en medewerking van het Amerikaansche volk en de Russi sche regeering slechts kan verkrijgen door blijk te geven van de vastbeslotenheid, in antwoord op agressie en tot handhaving van den vrede de maximale bijdrage tot het ge meenschappelijke belang te leveren". De vriendschap en het bondgenootschap tusschen Engeland en Frankrijk moeten de kern van vrede, orde en vrijheid in Europa blijven. Wij moeten, aldus de liberale leider, den Franschen toonen, dat wij bereid zijn is een even giroote opoffering te getroosten Sinclair betoogde, dat de vrijwillige dienst boven den dienstplicht te verkiezen was en zeide, ter voorkoming van misverstand in het buitenland, prijs te stellen op de verkla ring, dat zijn amendement slechts betrek king had op speciale overwegingen en was ingediend, omdat naar zijn meening andere maatregelen en middelen noodig zouden zijn om het land in staat te stellen zijn volledige bijdrage te leveren in den weerstand tegen rle agressie Andere sprekers aan het woord 1 u r c h i 11 zeide, dat het beginsel van dienstplicht verrassend onverwacht is aan aard. Hij juichte den maatregel persoonlijk toe doch zeide te kunnen bpgrijpen, waarom de oppositie bezwaren had. De premier heeft een belofte afgelegd, doch de nakoming daarvan is door cle regee ring in strijd met het nationale belang ge acht. In gewone omstandigheden zouden nieuwe verkiezingen de uitweg geweest zijn, doch thans zouden die ernstige gevaren met zich brengen. De bestaande regelingen kon den niet langer toereikend zijn met het oog od de uitbreiding dor Britsche verplichtin gen en wegens het feit, dat de DuitsOhe propaganda twijfel aan de goede trouw van Engeland tracht te wekken, om een wig tusschen Frankrijk en Engeland te drijven. De arbeiders-afgevaardigde Wedgwood zeide te vertrouwen, dat het huis eensgezind zou blijven in zijn besluit om Hitier te ver slaan. Daarvoor moet allies wijken. De groot ste moeilijkheid is het, dat het land, hoewel het eensgzind is, slecht geleid wordt. Amery sprak de hoop uit, diat nog vóór het einde van den zomer een tweede lichting zou worden opgeroepen en dat de vrijwillige oefening voor personen beneden de leeftijds grens in ruimere mate mogelijk zou worden. II i c k s, die lid van het vakvereenigings- congres is, zeide niet te kunnen gelooven in het prijsgeven van de gedachte der vrijwil lige dienstneming. „J.k weet niet, wat Hitier morgen zal zeggen. Indien zijn rede oorlogs zuchtig is, zal er geen oorlog komen, doch indien hij het zachte pedaal gebruikt, pas dan op". Duff Cooper verklaarde, dat de arbei derspartij een van haar grootste kansen ver zuimde. liet beginsel, "volgens hetwelk elke man tot zijn plicht wordt geroepen bij de verdediging van het land, is even oud al3 de democratie zelf. Regeeringsmotie aanvaard Het Lagerhuis heeft de door de regeering ingediende motie ten aan zien van den dienstplicht tenslotte met 376 tegen 145 stemmen aange nomen. Het amendement van de labour- partij werd verworpen met 380 te gen 143 stemmen. De Kroatische kwestie opgelost? Volgens een officieele mededeeling heb ben de Zuid-Slavische minister-president Tswetkovitsj en de voorzitter van de Kroatische boerenpartij, M a t s j e k, in hun laatste te Zagreb gevoerde bespreking de onderhandelingen tot regeling van het Kro atische vraagstuk met succes beëindigd. Het bereikte accoord zal binnenkort bekend gemaakt worden. Direct daarna zullen de beraadslagingen beginnen over de vorming van een nieuwe regeering, welke zal worden belast met de toepassing der overeenkomst. Het nieuws der gelukkige resultaten der besprekingen heeft te Zagreb en Belgrado zeer levendige voldoening gewekt Dienstplicht voor de verdediging der vrijheid Een rede van Hore-Belisha In een in de Constitutional Club te Lon den uitgesproken redevoering heeft minister Hore-Belisha dengenen, die van mee ning zjjn, dat de dienstplicht een slag toe brengt aan de individueele vrijheid, van repliek gediend. „Hun, die een dergelijke opvatting van vrijheid hebben", aldus spreker, „zeg ik, dat een vrijneid van een natie niet kan wor den opgeofferd aan het feit, dat een zeker aantal menschen deze vrijheid in die mate waardeert, dat zij zich niet willen vereeni gen, om haar te verdedigen." De minister verklaarde voorts, dat de regeering en hij gelooft ook de natie slechts één enkel doel voor oogen staat: het land zoodanig versterken, dat het zichzelf en al zijn beginselen, om den vrede te ver krijgen, kan verdedigen, „Alles moet aan dit doel worden onderge schikt gemaakt. Wij willen niet overheerscht worden, wanneer de stroomingen, die zich op zoo duidelijke wijze in Europa en Azië manifesteeren, haar hoogtepunt zouden be reiken." Hore-Belifha verklaarde, dat het lot van Engeland onafscheidelijk verbonden is aan de onafhankelijkheid van andere Europee- sche naties en dat de door den minister-' president afgelegde verklaringen Engeland niet zouden laten op het punt, waar het zich verleden jaar bevond. „Het parlement zal nu eindelijk de ver plichtingen moeten goedkeuren, die wij heb ben aangegaan en de noodige volmachten geven. Een ieder zal zijn medewerking moe ten verleenen bij een oorlog. Om hem te ïen en, hetgeen belangrijker is, hem te voorkomen moeten wij munitie be schikbaar hebben en geoefende Potemkin in Turkije De vice-volkscommissaris voor buiten- landsche zaken der sovjet-unie, Potem kin is te Istanboel aangekomen en zal vcn- daar doorreizen naar Ankara. De nieuwe Duitsche ambassadeur, V o n Papen, is te Ankara aangekomen. In ver band hiermede hecht men belang aan het bezoek van Potemkin. Men veronderstelt dat hij over de zee-engten zal spreken. Mijngasontploffing in Japan 1200 mijnwerkers opgesloten Tengevolge van een ontploffing van mijn- gas in een steenkolenmijn in de provincie Ilokkaidö werden meer dan 1200 Japansche mijnwerkers van de buitenwereld afgeslo ten. Terstond werd een begin gemaakt met het bergingswerk en na eenige uren inge spannen werken slaagde men er in, bijna alle mijnwerkers te redden. In totaal wer den echter 16 arbeiders gedood. Veertien werden er gewond, terwijl nog veertien personen vermist worden. Japan houdt zich terzijde Geen militaire alliantie met Rome-Berlijn Volgens mededeelingen uit officieele Japansche bron, is minister-president Hiranoema van plan, om den Duitschen en den Italiaanschen ambassadeur uit te noodigen tot een conferentie, waarin hij zal verklaren, dat Japan niet bereid is, om een anti-democratische poli tiek, gebaseerd op een volledige mili taire alliantie, te aanvaarden. Blijkbaar is Japan niet geneigd, om verder verplichtingen tegenover de RomeBerlijn-as op zich te nemen, tenzij er sprake zal zijn van een ingrij pen van Sovjet-Rusland door middel van een Anglo-Russisch militair pact. De Valera niet naar New-York Vandaag zou De Valera naar Amerika vertrekken, om op de wereldtentoonstelling te New-York het Iersche paviljoen te ope nen. Hij heeft echter in den Dail meege deeld, dat hij in verband met de ernstige tijdsomstandigheden van deze reis heeft af gezien. Gayda over de Britsche dienstplicht Gavda, de directeur van „Giornale d'Ita- lia" 'is van meening, dat de invoering van den militairen dienstplicht in Groot-Brit- tannië een nieuwe fase vormt in de politiek der wapening op groote schaal, welke Groot- Brittanië is begonnen na de instorting van den Volkenbond, „toen, met het eindigen van verplichtingen van andere landen, die de hegemonie van Groot-Brittannië verzeker den, dat land de eerste maatregelen trof mei het doel zijn politiek met eigen middelen ie steunen. Het gebaar van Chamberlain beoogt echter ook de asmogendheden te intimideeren en andere naties aan te moedigen, zich aan te sluiten bij het tegen de totalitaire staten ge richte blok. Het is evenwel duidelijk, dat Groot-Brittannië zijn nieuwe strijdkracht slechts in dienst zal kunnen stellen van Britsche rijkslbelangen en hun vrije ontwik keling, andens gezegd voor de bescherming van den vrede onder overheersching van Groot-Brittannië. Na te hebben doen uitkomen, dat de nieu we maatregelen, welke ieder jaar een mili taire opleiding van 300.000 man verzekeren, geen verschuiving der machtsverhouding tusschen het blok ParijsLonden en de aa RomeBerlijn zullen kunnen bewerken be sluit Gayda met het betoog, dat Italiq en Duitschland geen oorlog zoeken, doch dat zij bereid zijn oorlog te voeren, Indien deze hun zou worden opgelegd door geweld of ondraaglijke onrecht vaardigheden. Pierlot's succes in Belgische Kamer Het door het kabinet-Pierlot in de Belgische kamer behaalde succes wordt in politieke en financieele kringen zeer gunstig beoordeeld. De verkregen meerderheid is een goed voorteeken voor dt stabiliteit der regeering. De goedkeuring van speciale vol machten tot het einde van het jaar zal de regeering in staat stellen, het opbouwende plan, dat zij op financieel, economisch en politiek gebied heeft uitgewerkt, tot een goed einde te brengen. De verklaringen van den minister van financiën, waarbij hij categorisch iedere ge dachte aan devaluatie van de munt uitsloot, heeft een sterken indruk gemaakt. De vaste koers van den Belgischen franc is de over- heerschende factor geweest op .de voornaam ste markten en reeds thans verwacht men dat binnenkort goud zal terugvloeien. H cadVAV E DRIESSEN chocolaaoCARRO 5 verhoog. HKaSr ECHT NATUURLIJK BRONWATER GEZONDHEID Generaal Von Brauchitsch naar Rome Generaal von Brauchitsch, de opper bevelhebber van het Duitsche leger, wordt Zaterdag in Rome verwacht, waar hij be sprekingen zal voeren met de ltaliaansche legerchefs. Vervolgens zal de generaal zich naar Libye begeven, waar hij met generaal B a 1 b o zal confereeren. Markowitsj verlaat Berlijn Na een verblijf van drie dagen te Berlijn heeft de Joego-Slavisefte minister van bui- tenlandsche zaken, Markowitsj, de rijks hoofdstad weder verlaten, uitgeleide ge daan door von Ribbentrop en tal van an dere vooraanstaande persoonlijkheden. Vóór zijn vertrek legde Markowitsj nog een verklaring af, waarin hij o.a.^ zeide, dat het hem genoegen deed, dat bij zijn bezoek de tot nog toe gevoerde politiek van vriend schap en samenwerking tusschen 't groote Duitsche rijk en Joego-Slavië opnieuw be krachtigd was. Gafenco te Parijs De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken Gafenco heeft Londen verlaten en vertoeft thans te Parijs, waar hij o.a. door president Lebrun in audiën tie werd ontvangen. Verder werden bespre kingen gevoerd met minister-president D a- 1 a d i e r, en met den Franschen minister van buitenlandsche zaken Bonnet. De reis van het Engelsche Koningspaar In antwoord op een vraag heeft Cham berlain in het lagerhuis verklaard, dat het bij nadere overweging wenschelijk is gebleken, dat de slagkruiser „Repulse", die den Engelschen koning naar Canada zou brengen, in de Europeesche wateren blijft. De koning zal met het mailschip „Em press of Australia" reizen, dat door oorlogs schepen geëscorteerd zal worden. Tijdens 's konings afwezigheid zullen in zijn plaats vijf staatsraden optreden. GEMENGD NIEUWS Voor honderden guldens leeren vellen ontvreemd Dader, medeplichtige en heler AMSTERDAM, 28 April. In een pantoffel- fabriek in de Nieuwe Uilenburgerstraat, waar het chroomleder voor het vervaardi gen van de pantoffels in vellen aankomt, Oieeft de magazijn-chef kans gezien geduren de geruimen tijd voor eenige honderden gul dens vellen uit den voorraad weg te nemen en te verkoopen. De man, die den voorraad onder zijn beheer had, kon dit gemakkelijk doen, ook al omdat een paar vellen daags uit de regelmatig aangevulde groote partij weggenomen, niet opviel. Hij liet het leer door een achttienjarigen knecht, eveneens in dienst van de fabriek, naar een opkooper brengen, die het op zijn beurt weer verkocht. De magazijnohef, de knedht en de opkooper zijn door de politie aangehouden. Een deel van de ontvreemde partij leer is reeds teruggevonden. Misbruik van een vergissing Zijde-importeur aangehouden AMSTERDAM, 28 April. Een zijde-impor teur hier ter stede, die een zaak op de Hee rengracht heeft, heeft gebruik willen maken van een foutieve afgifte van een stel cog nossementen door een bank. om druk uit te oefenen op een Japansche zijde-firma deze voor een leverantie niet te betalen uit rancune voor de levering van een vorige zen ding zijde, ter waarde van adhtauizend gulden, waarover hij niet tevreden was. De politie van het bureau Marnixstraat heeft den man als verdacht van verduiste ring c.q. oplichting aangehouden. Ontwaakte met stijve, pijnlijke knieën Nu alle pijnen verdwenen Doze man schrijft: „Drie jaar leed ik aact rheumatische pijn onderin mijn rug. 's Mor* gons werd ik wakker met knieën zóó stijf* dat ik ze slechts met vreesel-ijke pijnen kom bewegen. Toen raadde een vriend mij aan, Kruschen Salts te probeeren. Ik begon het eiken morgén te nemen en tot mijn verwon* dering bemerkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen. Ik gingdoormet Kruschen' hoewjel ik den middelbaren leeftijd reeds gepasseerd ben, ben ik al twee jaren vrij pijn". A. W. Rheumatische pijnen zijn vrijwel altijd een gevolg van een overmaat urinezuur in het lichaam, dat onstaat doordat door onvoldoende werking Uwer in- ■endige organen afvalstoffen gelegenheid) kregen zich op te hoopen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afvalstoffen, doordat zij lever, nieren en ingewanden steeds blijven aansporen tot krachtige, ge* regelde werking. Hierdoor wordt voorko men, dat afvalstoffen zich ooit weer kun nen ophoopen; Uw pijnen zullen afnemen ert tenslotte geheel verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten. (Reel.)* De moedermoord te Schijndel berecht 's HERTOGENBOSCH, 28 April. De recht bank te 's Hertogenbosch heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen den thans gedetineer den 52-jarigen hoepelmaker P. v. D. wo nende te Sdhijndel, die aldaar op 4 Januari' van dit jaar zijn oude moeder Petromella Bolwerk met een kapmes heeft doodgeslagen' en daarna uit een kast van zijn moeder een.1 bedrag van ongeveer zestig gulden heeft ont vreemd. Na dit vreeselijlc misdrijf te hebben vol bracht is van der D. op stap geweest, en! heeft verschillende café's bezocht In Roer mond werd hij aangehouden. De officier van justitie bij de Bossche rechtbank eischte tegen hem wegens dood- slag op zijn moeder en wegens diefstal een! gevangenisstraf van twaalf jaar en boven dien eischte de officier dat van der D. ter beschikking van de regeering zou worden) gesteld. De rechtbank gisteren uitspraak doende, veroordeelde van der D. wegens doodslag* gepleegd om een ander misdrijf mogelijk te maken tot tien jaar gevangenisstraf. Boven dien heeft de rechtbank bevolen, dat van der D. ter beschikking van de regeering zal worden gesteld. Diefstal van goederen uit auto's NIJMEGEN, 28 April. Te dezer stede zijn in de laatste dagen vier jongelieden gear resteerd, die den laatsten tijd er hun werk van maakten in Nijmegen en omgeving au to's weg te nemen en er mee rond te toeren. Zij zetten de wagens op een afgelegen plaats neer, doch maakten zich meester van dei goederen, die zich in de auto's bevonden. De politie zoekt nog naar een vijfden per soon, die de jongelieden tot deze misdrijven heeft aangezet. De aangehoudenen zijn naar het huis van] bewaring te Arnhem overgebracht. MILITAIRE MOTORRIJDER TEGEN VRACHTAUTO GEBOTST HEESCII. 28 April. Gisteravond om zeven] uur is de militaire motorrijder A. J. M. Stevens, in garnizoen te Grave, wonende te! Helmond, op het kruispunt van den weg tel Heesch in botsing gekomen met. een vracht auto. S. werd van zijn motor geslingerd en.' tegen den grond gesmakt. Met inwendige» kneuzingen is het slachtoffer naar het St. Ludovicus-gesticht te Heesch overgebracht- -GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE - STAND BRUIN GARANTIE - STAND R O OD GARANTIE-STAND ZWART GARANTIE.STANDBLAUW IARCHITECTEN - HUISEIGENAREN i Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden S jaar gegarandeerd 3) Daar heeft hij op het oogenblfk een bepaalde reden toe. ,,Ik zal er met je moeder over spreken." „Dank u wel, vadertje." Nu praten ze daar niet meer over. Opgewekt conversee ren ze over andere dingen. Het is voor beiden een nieuw vooruitzicht. Maar op een bepaald moment zijn ze uitgepraat. Papa overweegt. Zal hij met Clara dat geval bespreken? Nadenkend bestudeert hij zijn sigaar en vraagt dan on verwacht: „Ken jij Elsa van Doorschot?" „Ik ken haar wel, maar niet van nabij. Een enkele keer ontmoet ik haar. Is er iets met Elsa?" „De familie Van Doorschot is zeer gefortuneerd." Dat is een vreemd antwoord. Wat wil papa? Moet zij missdhien vriendin worden met Elsa en trachten een van haar broers te veroveren? Daar denkt ze niet aan! Waarom is papa toch altijd zoo zakelijk! „Wat bedoelt u?" vraagt ze, peilend. „Arnold wordt bij de Doorschots nog al ingehaald. Elsa 'is een uitstekende partij in elk opzicht." Wat een opluchting! Het gaat niet om haar, 't gaat om Arnold. „Maar Arnold verzet geen voet," vervolgt hij. ..Hij toont niet de minste toenadering. Hij heeft zijn geluk voor 't op rapen en hij laat het liggen." Clara zwijgt. Voor zoo iets zou zij ook niet te vinden zijn. Het valt haar mee van Arnold, dat hij zioh verzet. Maar ze zegt niets en daardoor is ook dit onderwerp als punt van bespreking voorloopig van de baan. Nu het vaststaat, dat Clara begin volgende maand haar kantoorloopbaan beginnen zal, krijgt ze het druk met aller hande voorbereidende maatregelen en het aanschaffen van practisehe kleeding. In een populair magazijn ontmoet ze zoo waar Elsa van Doorschot! „Hallo, Claar, hoe kom jij hier verzeild?" „Datzelfde kan ik jou vragen." „Ik zoek een practisch cadeau voor ons tweede meisje. Die is volgende week jarig. En jij?" „Ik zoek practisehe dingen voor mezelf." „Voor-je-zèl'f?" „Ja, voor mezelf. Ik krijg volgende maand een plaats op het kantoor van de fabriek." Elsa's mondje trekt open en haar bovenlip krult een beetje. Een paar seconden blijft ze sprakeloos. „Jouw pipa is gisteren een uur lang bij de mijne geweest," zegt ze gemaakt luchtig. „Is er wat aan de hand? Gaan de zaken met Jupiter niet goed?" „Waarom zouden de zaken niet goed gaan?" vraagt Clara strak. „Om welke reden ga jij naar kantoor? Moet er personeel worden uitgespaard?" „Volstrekt niet. Het is mijn eigen wil. Ik heb moeite genoeg gehad, papa te overreden." Haar woorden klinken hoog, haar lappen sluiten zich vastberaden. „Word niet boos op me, Clara. Ik was onhandig. Kind, je weet, dat ik altijd een flap-uit ben geweest." „Ik wist het niet, maar vandaag heb ik het ontdekt." Ze zegt het met een glimlach en doet haar best, er een vriende- lijken blik aan toe te voegen. Dit is voor Elsa genoeg, om het geval als afgewerkt te beschouwen. „Dus al weer een nieuwe ontdekking in je leven! Doe er maar je voordeel mee," zegt ze lachend. Ze nemen afscheid als beste vriendinnen en wandelen bedaard naar huis. Maar ze piekeren allebei. Als de eerste dag van de nieuwe maand aanbreekt, ifc Clara met alles gereed. Ze stapt in den wagen en rijdt in gezelschap van papa naar haar nieuwe omgeving. Hij bekijkt haar van terzijde en glimlacht stilletjes, want hij is benieuwd en blij. Blij, dat Clara naar lichaam en geest zoo ferm is uitgegroeid, benieuwd, hoe deze proef zal slagen. Arnold zit achter 't stuur. De wagen rijdt het hek binnen en over het fabrieksterrein naar de deur van het kantoor gebouw. Papa stelt haar voor aan den procuratiehouder en zegt opgewekt: „Hier is de nieuwe hulpkracht, die ik van nu af toevertrouw aan uw goede zorgen." Dan stapt hij regelrecht naar het privèkantoor, want 's morgens wil hij altijd spoedig weten, wat de post gebracht heeft. De procuratiehouder is een deftig heer, bijna even deftig als papa zelf. Alleen Arnold is nog deftiger. Het is Clara de laatste dagen bijzonder opgevallen, dat haar broer zulk een fijne, gedistingeerde jongen geworden is. Zou het niet beter zijn geweest, als papa hem zijn zin had gegeven en op studie laten gaan, inplaats van naar de fabriek? Intellectueel zou hij een goed figuur maken. Maar ze kan haar overpeinzing niet voortzetten, want de procuratiehouder vraagt beleefd haar aandacht. Hij wijst haar een bureau, geeft eeni§ licht cijferwerk en verzoekt haar, zich eerst maar eens te oriënteeren. Clara kijkt rond. Het vertrek is langwerpig en vrij smal. In het midden tusschen de schrijftafels is een looppad, waar boven een glazen overkapping. Aan weerszijden zitten de mannelijke en vrouwelijke bedienden met hun ruggen naar den muur achter de schrijftafels, die op twee rijen tegenover elkander staan en licht ontvangen door het glazen dak. Het bureau, recht tegenover dat van Clara, is op 't oogen- blik onbezet, maar wel liggen er papieren. Eenige minuten later komt een jongeman binnen. Hij heeft een bundeltje werkstaten in de hand, die hij in de fabriek gehaald heeft bij de werkbazen. Clara's oogen sperren zich wijder. Dat is een bekende! Is hij hier bij papa op kantoor? Daar heeft ze niets van ge weten! Onwillekeurig volgen hem haar oogen. Hij neemt plaats, legt de staten op zijn bureau en kijkt naar den overkant. Nu is aan hem de beurt, een oogenblik roerloos van ver bazing te zijn. Maar hij herstelt zich onmiddellijk en knikt beleefd met een lichte buiging van zijn hoofd. Zij geeft een knikje terug en bu'kt over haar cijfers, om niet te laten zien, hoe haar kleur verandert en hij wijdt zijn aandacht aan de droge staten, maar beiden zijn overrompeld en tijdelijk een paar graden uit hun evenwicht. Tot beider groote verrassing zullen Aat Walle en Clara van den Cornput hier iederen dag recht tegenover elkaaü zitten. (Wordt vervolgd)^

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2