DONDERDAG 27 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. i De Middenstandstentoonstelling te Alphen aan den Rijn OFFICIEEL GEOPEND Paraat zijn: een eisch van dezen tijd Een jaarbeurs in het klein Onder zeer grooto belangstelling is gistel-middag de 4-daagsohe Midden stands-tentoonstelling, georganiseerd door de afd. Alphen a. d. Rijn, van den Kom Ned. Middenstandsbond, in ver band met haar 15-jarig bestaan, officieel geopend. Even half drie nam de Iheer W. B. Kroon, voorzitter van de afdeeling het woord. Na de gelukkige totstandkoming te hebben gememoreerd, heette hij speciaal iwelkom burgemeester en mevr. Colijn, weth. Spreij, den gemeente secretaris, Mr, Ilelmstrijd, raadsleden, den heer De Groot, voorzitter van den Bond, den heer ,Van Oosten, dietrictsibestuurder, den heer Van Ootsen, distritsbestuurder, den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter Kamer van Koophandel voor Rijnland en verschillende anderen. De heer Den Hertog spreekt Hierna was bet woord aan den voorzitter van bet tentoonstellingscomité, den heer W. den Hertog. Hij dankte voor de goe de woorden tot hem als voorzitter van het comité gesproken. De organisatie was hem een genoegen geweest. Wel betreurde hij het dat de ziuster-organisatics niet mede wilden werken, maar gezien de belangstel ling die er reeds was, vertrouwde spreker dat de tentoonstelling zedcer een succes zou worden. Een woord van waardeering sprak hij tot de lieeren Van Brummen en van der Kolk, die met zeer veel ijver alle voor komende wenschen in vervulling deden gaan. En onder de bekwame leiding van den heer Kroon werd het voorbereidende werk in het zichtbare succes omgezet. Spr. wees er op dat voor de Middenstan ders een taak is weggelegd niet alleen voor henzelf van-belang, maar voor heel de ge meente en hij vertrouwde dat ook de bur gerij medewerking zal verleenen door zelf de tentoonstelling te bezoeken en anderen daartoe op te wekken. Rede van den Burgemeester Na enkele inleidende opmerkingen aan liet adres van den voorzitter, wees burge meester C o 1 ij n er op dat het niet meevalt als er xaeds een.speciale courant is vol ge schreven en er reeds veel goede woorden gesproken zijn, .nog. nieuwe .lofprijzingen te yinden. Daarom wilde spr. kort zijn. Na er op -gewezen te -hebben dat het voor hot publiek moe'lijQc is het voorafgaande werk van het orgar.iseeren van een en an der te overzien, wees spr. er op hoe in deze tentoonstelling het organisatorisch talent van enkele middenstanders naar voren komt, wat een treffend resultaat deed be reiken. Dat is Vém "Ze'e'ï Veel "belang; want niets heeft zulke funeste gevolgen als cle ver slapping van de activiteit. Alle beschik bare krachten moeten mobiel gemaakt wor- iden en dan zal er succes gezien worden. Nauwelijks was de Gas- en Electriciteits- 'tentoonstelling achter den rug» of de plan nen werden gemaakt voor deze tentoon stelling. Vanaf dezen dag moet de vraag zijn wat hierna komen moet. Men moet mee, want anders wordt men onder den voet gelooipen. Het gaat hierbij niet om luidruchtige reclame, want op den duur voelt het publiek schijn van wezen wel te on derkennen, maar men doordringe er het publiefk bij voortduring van, dat wat Al iens middenstand biedt, èn goed èn billijk is en ook en nu noem ik een héél voorname zaak dat de sendee overeenkomstig de eischen van den tijd is. Tot het eerste kan en zal naar ik hoop, aldus spr., deze tentoonstelling bijdragen, het laatste zal door de practijlc van eiken idag bewezen moeten worden. Ik stel het zeer op prij6, zoo besloot spr., 'dat gij deze tentoonstelling hebt georgani seerd. zoowel met het oog op Alfens mid denstand als op Alfens burgerij en ik hoop, dat zij in elk opzicht aan de hooggespan nen verwachtingen mag beantwoorden. Hierna verklaarde sph. de tentoonstelling voor geopend. pe voorzitter van den Kon. Bond. Vervolgens werd het woord gevoerd door 'den heer De Groot, voorzitter van den Kon. Ncd. Middenstandsbond. Spr. wees er op hoe de ongunstige tijdsomstandigheden den middenstand ernstig gedrukt hebben. Aan passen was ook hier eerste eischien en sohier niemand zag een uitweg. Dank zij de actie van de Regeering is de laatste jaren veel verbeterd. De or ganisaties zijn thans in staat hun be langen op het Departement van Econo mische Zaken te bepleiten. Dat dit van groot belang is, aldus spr., wordt be wezen door de verschillende wetten van de laatste jaren, waarbij de Overheid regelend en stimuleerend optreedt (Ves tigingswet enz.). Op de tentoonstelling zelve zijn dingen te bezichtigen, die vroeger uit het buitenland werden be trokken, maar doordat de Overheid eigen bedrijven steunde en invoer ver zwaarde worden ze thans door onszelf vervaardigd, wat ongetwijfeld van groot belang is. Als pasgekozen voorzitter van den Bond prees spr. zich gelukkig dat een van zijn eerste daden mocht zijn de opening van. deze tentoonstelling bij te wonen. Rede van den heer Ten Cate Brouwer Als laatste spreker voerde de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rijn land het woord. Deze wees er eveneens op, dat de tijden moeilijker geworden zijn en cr wijzigingen op economisch gebied voor komen. waarvan liet publiek ook op deze tentoonstelling kan nemen. Door de concurrentie van het groot-win kelbedrijf en de zware lasten, is do strijd om het bestaan zwaar, maar liet 6lem.t tot verheuging als men toont niet bij de pak ken neer je gaan zitten, maar alles beproeft om met succes te strijden. Daarover ver heugt de Kamer van Koophandel zich. Ken nende de mentaliteit van de Alfenarcn, twijfelt spr niet aan het slagen der ten toonstelling. Spr. doet een dringend beroep op de burgerij de.n plaatselijkon midden stand te steunen, waardoor deze in de ge legenheid aal zijn de burgerij die service te bieden, waarop men, en terecht, prijs stelt. De officleele handeling cn een ovorzicht Op uitnoodiging vun den heer Den Her tog heeft mevr. Colijn hierna een lint doorgeknipt waarmede de toegang tot de tentoonstelling was afgesloten, waarna aan mevr. Colijn bloemen werden aangeboden. Tentoonstellingszaal is voor het Nuts- gefcouw een wel wat weidsch.woord. Zaaltje is hier meer op zijn plaats. Want met die pln\ 100 genoodigden en belangstellenden was hot meteen eivol. Het is te betreuren dat we op dit gebied in onze gemeente niet rijker zijn. Des te meer moeten we bewondering heb hen voor den heer Kroon die toch de verschillende standhouders heeft tevreden Runnen stellen en hun allen een overziohtc lijke stand gegeven heeft. Er is niemand die zich kan beklagen dat zijn hoekje, min der in het oog valt dan van een ander Dat is de hoogste lof die we hem. kunnen geven. We villen daarmede niet zeggen dat alles evenveel interesse van het puiblick zal on dervinden. Maar ook hier is het mooie dat er voor elk wat wils is. De dames zullen haar hart op kunnen halen aan lamipen, japonnetjes tot* corsetten toe, terwijl de heeren meer belangstelling zullen hebben voor radio en fotografie. En voor de kinde ren 's er ook wel een en ander dat zij leuk zullen vindon. Onze algemeone indruk was dan ook heel gunstig. Een bezoek kunnen we zeker aan bevelen. En verder wenschen we den mid denstanders toe, dat de tentoonstelling hun het succes brenge dat zij ervan wenschen. ZESTIG JAAR GETROUWD 6 Mei a.s. hoopt het echtpaar H. C. Beuk- van Dam, wonende in het St. Josef gesticht alhier, den dag te herdenken dat zij 60 jaar getrouwd zijn. De bruidegom is 87, de bruid SI jaar en beiden zijn nog zeer kras. DE POST OP 1 MEI In verband met den verjaardag van H.K. H. Prinses Juliana, zal het Postkantoor den len Mei na 12 uur voor den postdienst ge sloten zijn. Voor don Telegraaf en Telefoondienst blijft de openstelling normaal. Verder zul len vervallen de tweede briefposibestelling en de derde huslichting. De vierde bus lichting, aansluitende op het nachtpostnet, wordt normaal uitgevoerd. De tweede pakketpostibestelling vervalt HILLEGOM STAND DER WERKLOOSHEID Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden heden 447 werkloozen ingeschreven, tegen 413 verleden jaar en 446 verleden week. Het aantal ie dus iets hooger, GEREF. JEUGDCENTRALE De laatste cursusavond van de Geref. Jeugdcentrale, die wegens lichte ongesteld heid van den spreker werd uitgesteld, zal thans Vrijdagavond gehouden worden. Ds. Krab'be zal het onderwerp „Het Verbond" behandelen. DE STATIONSCHEF GAAT MET PENSIOEN 1 Juni a.s. zal de heer H. J. Muller, eerste haltechef der Ned. Spoorwegen op het station alhier, den dienst met pensioen ver laten. Vanaf 16 Maart 1936 was de heer Mül- ler als stationschef hier werkzaam en op 13 Oct. 1938 mocht hij den dag herdenken waarop hij 40 jaren geleden bij de H. IJ. S.M. als leerling-assistent in dienst trad. Op 1 April 1919 werd hij bevorderd tot eersten haltechef en 1 Mei 1929 werd hij benoemd als eerste haltechef op het station Heeren singel te Leiden, waar hij werkzaam is ge weest tot de opheffing van dit station. Na eenigen tijd op het station H.S.M. te Leiden werkzaam te zijn geweest, werd de heer Müller op 16 Maart 1936 benoemd tot eersten haltechef tei Hillegom. In zijn plaats is benoemd de heer J. Hor- merson, eerste haltechef op het station Voor schoten. KATWIJK a. d. RIJN EMMABLOEM Door het ijverig werken van enkele Jon gedames gaf een bloempjesdag voor het Koningin Emmafonds een opbrengst van f 23.28. DË POST Dc laatste lichting van de hoofdbus te Katwijk aan Zee zal met Ingang van 1 Mei geschieden te 10 uur. De lichting te Kat wijk a. d. Rijn voor deze bus zal te 8 uur geschieden. Deze beide lichtingen gevi aansluiting op de nachtposttrelnen. OVERWEG Heden is men begonnen met het maken van den overweg over den drukken ver keersweg Katwijk Rijn—Wassenaar voor den aan te leggen zandspoonveg naar het vliegveld. We vernamen dat voorloopi|_ 400.000 M3 zand vanuit „Rijksdorp" naar het aan te leggen vliegveld moet worden vervoerd. LEIMUIDEN A.R. en R.K. CANDIDATENLIJST Door de A. R. Kiesvereeniging zijn didaat gesteld: P. Rietdijk (aftrP. Meijer P. Vroonland, W. Vonk, D. L. Hakker. De lieer J. van Dam, aftredend, werd no. 3 op do lijst geplaatst, waarvoor de heer Van Dnjn heeft bedankt. tfoor de R. K. Kiesvereeniging zijn de na volgende personen als candidaat gesteld voor de gemeenteraadsverkiezing: II. J. Visser, aftredend, W. Koot Kzn, aftr., J. J. Hoogervorst aftr.. .T. J. Straathof, P. J. Jans sen, S, H, Kroft.| LEIDERDORP KRING RIJNLAND VAN VRIJWILLIGE BURGERWACHTEN De besturen van de vrijwillige burger wachten aangesloten bij den Kring Rijn land hielden een bijeenkomst in het Raad huis te Leiderdorp. Behalve van Hazers- woude, waar een vergadering van de plaat selijke burgerwacht werd gehouden, waren alle besturen aanwezig, n.l. die van Alke made, Benthuizen, Koudekerk, Leiderdorp Cn Zoeterwoude. Burgemeester Brug van Leiderdorp, voor zitter van het Kringbestuur, opende. Hij zette het doel van deze bijeenkomst uiteen. Het doel was n.1. het contact tusschen dc Burgerwachten van den Kring, dat tot nu'.oc hoofdzakelijk gevormd werd door den jaar- lijkschen schietwedstrijd te Katwijk uit te breiden. Spr wees op de steeds toenemen de belangrijkheid van de burgerwachten die thans ook in den luchtbeschermings dienst zijn ingeschakeld. Aan het eind van zijn uiteenzetting gaf spreker in overwe ging zoo mogelijk telkens in het najaar 'n bijeenkomst te houden op 'n centraal punt. De uitreiking der prijzen, op de schietwed strijden te Katwijk behaald zou hier kun nen geschieden, terwijl de bijeenkomst op allerlei wijze aantrekkelijk zou kunnen worden gemaakt. Na den voorzitter spraken de burgemees ters van Benthuizen en Zoeterwoude, die beiden het denkbeeld toejuichten. Ook an dere stemmen uit de vergadering waren gelijke strekking. Besloten werd, om, indien de niet aanwezige kringbestuurders zich met het doel kunnen vereenigen, de bijeenkomst in hot najaar te doen doorgaan. Als plaats werd gekozen de gymnastiek zaal van het patronaatsgebouw te Zoeter woude H.R. Hierna deed de voorz. mededeel ingen van het voornemen van het gewestelijk bestuur September een burgerwachtdag van de burgenvachten in Z.-Holland te organi- seeren. Hij zei, dat de keuze was gevallen op het landgoed Raaphorst van H. M. cle Koningin te Wassenaar De toestemming is reeds aangevraagd. De voorz. sprak de hoop uit dat de burgenvachtcn van den Kring Rijnland allen aan het welslagen van de zen dag zullen medewerken. OEGSTGEEST Kiemknacht Zaden Je ziet ze groeien OUDEWETERING AUTO TE WATER Woensdagmiddag geraakte wegens defect aan de stuurinrichting een auto, welke be stuurd werd door den heer G. Best uit Zaan dam, in de ringvaart van den Haarlemmer- meerpolder. Naast den bestuurder was nog een ander persoon gezeten. Het gelukte den bestuurder het portier te openen, waarna deze zijn mede-passagier door handreiking op het droge wist te brengen. Na door den heer v. H. alhier van droge kleeren te zijn voorzien kon het tweetal zich per luxe-auto naar huis begeven. De auto is later door den heer J. uit het water gehaald. Beide perso nen bleven ongedeerd. VALKENBURG CANDDAATSTELLING GEMEENTERAAD Gisteravond vergaderde de Anti-Rev. kies- wreen. om candidaten te stellen voor den gemeenteraad. Na opening hield de voorz. een korte be schouwing over den uitslag der provinciale verkiezingen. Hij wekte op lot voortdurende l erkzaamheid. De leden der prop. club zeg de hij dank voor alles wat zij ter bevorde ring van een gunstige verkiezingsuitslag in Valkenburg hebben gedaan. Voordat tot candidaatstelling werd overge- aan had een breede bespreking plaats, waarbij de gemeentepolitiek uit het verle den en heden ter sprake kwam. Ten slotte werd de lijst aldu6 vastgesteld: 1 D. de Vries (aftr.), 2 J. Schoneveld (aftr.), 3 N. Ouwersloot, 4 W. Star. 5 K. Binnokade. VOORSCHOTEN In een waschketel met koker water gevallen En aan de gevolgen overleden Gistermorgen is in een onbewaakt oogen- blik, het driejarig dochtertje van de fami lie O. aan den Veurscheweg alhier, in een waschketel met kokend water gevallen. Na geneeskundige hulp is 't kindje naar het Academ. Ziekenhuis te Leiden vervoerd alwaar het na eenige uren aan de beko men verwondingen is overleden. A. R. KIESVEREENIGING Gisteravond kwamen de leden der A. R Kiesvereeniging in grooten getale bijeen, onder leiding van den voorzitter den ,heer J. D. v. d. Cuilenburg. Na de gebruike lijke opening en lezing der notulen deelde de voorzitter mede dat er een schrijven bin nen was gekomen van nummer 2 var. do de vorige week samengestelde candidaten- lijst, voor den gemeenteraad. Deze meldde geen genoegen te kunnen nemen met deze plaats. Na het overleg dat een der bestuurs leden met clen heer D. de Jong (no. 2 van de A. R. lijst) mocht hebben is gebleken, dat de heer de Jong, indien hij daardoor de Partij kan dienen, de derde plaats op do A. R. lijst wil aanvaarden. Over deze aan gelegenheid ontstond een uitgebreide dis cussie. Men was van meening dat nu de vergadering zich uitgesproken had, wat de volgorde der lijst betreft deze nu ook zoo gehandhaafd diende te worden.. Toen hot voorstel van het bestuur, dat de candidaten D. de Jong cn D. Limburg van plaats zou den wisselen in stemming kwam. werd dit aanvaard. Verder kwamen op deze verga dering nog enkele punten ter sprake be treffende dc te voeren actie bij de a.s. ge meenteraadsverkiezing. WOUBRUGGE BEGRAFENIS J. W. de BRUIJN Woensdagmiddag werd te Rijnsaterwou de het stoffelijk omhulsel van den heer J. W. de Bruyn ter aarde Gesteld. Op hoogen leeftijd gekomen (hij was een der oudste ingezetenen van Woubrugge) heeft de over ledene een arbeidzaam leven achter zich. In Augustus 1937 mocht hij onder groote belangstelling zijn 60-jarig huwelijksfeest vieren. Hij was 'n persoon die zich gaarne gaf voor de gemeenschap. Zoo bekleedde hij ongeveer 40 jaren kerkelijke functies en ge durende 33 jaren was hij lid van den Raad waarvan meerdere jaren wethouder Toen hij den tijd gekomen achtte om plaats te maken voor jongere krachten, vestigde hij zich in pnzo gemeente, doch het gezin bleef Coördinatie van 't goederenvervoer Een levensbelang voor alle vervoerstakken" Het spoorwegbeiang overheerscht niet Richtlijnen voor het verleenen van vergunningen Verschenen ie de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp vijziging en aanvulling van de zesde, negende en tiende afdeeling van de wet 29 November 1935 tot verlaging van de openbare uitgaven, zoomede regeling van de intrekking der wet van 5 Mei 1933. Daaraan is het volgende ontleend: De omstandigheid, dat niet beoogd wordt luchtvaart en kustvaart onder de regelen te brengen, wijst er naar het oordeel van den minister geenszins op, dat het kader, waarin het vervoervraagstuk is geplaatst, te klein is gdhouden. Hij is wel van oordeel dat de coördinatieregeling een zekere af ronding moet bezitten, wil zij doeltreffend kunnen werken, maar noch de luchtvaart, noch de kustvaart behoeven daartoe in de ze regeling te worden opgenomen. De meening oer vele leden, dat het spoorwegbelang zou overheerschen, moet ten stelligste worden tegengesproken. Met de vele leden, die terecht wezen op de ge lijkheid van bdhandcling tusschen de spoorwegen en de andere vervoerstakken, is de minister van oordeel, dat op den grondslag van het ontwerp een sluitend coördinaticstelsel kan worden opgebouwd. Geen vrees voor verstarring Vrees voor verstarring, waarbij de noodi- ge soepelheid en het aanpassingsvermogen zou verminderen, en de ontwikkeling van de vervoertechniek zou worden geremd, is niet gegrond, indien men let op <ie feite lijke omstandigheden, n. 1. dat men heeft versdhillendo vervoerstakken met tezamen duizenden ondernemers, dat tusschen de vervoerstakken concurrentie zal blijven be staan, al ware het alleen door de noodza kelijke tarieven-differentieering, en dat bij eiken inoividueelen vervoerder toch zal blijven de drang om zich 'n zoo groot moge lijke vervoershoeveelheid te verwerven, het- gen het beste te bereiken is door rationee- len bedrijfsopzet en exploitatie. Ten aanzien van het vervoer van goede ren te water, voor zoover dit geen eigen vervoer is en niet in beurtvaart geschiedt, zij nog opgemerkt, dat deze bedrijfstak, evenals de andere, onder het vergunnings stelsel valt. De evenredige vrachtverdee- ling zal daarop aansluiten. Aldus is homo geniteit in de toe te passen maatregelen verzekerd. Ziet de minister dus geen andere oplos sing dan een regeling voorshands op grond van een wettelijke machtiging aan de kroon een oplossing waarbij de rechts zekerheid volstrekt niet in het gedrang be hoeft te komen in verband met de aanwe zigheid van een drietal waarborgen, n.l. in schakeling van het bedrijfsleven, openbaar heid en motiveering der beslissingen en instelling van een beroepsprocedure het spreekt vanzelf aat hij gaarne ter gerust stelling zidh wil uitspreken over de alge- meene richtlijnen, die naar zijn oordeel bij de hanteering der bevoegdheid tot vergun- ning-verleening dienen te worden gevolgd. De algemeene richtlijnen Hij merkt daarbij in de censte plaats op dat reeds op grond van de hier vóór ont- vouwae beginselen der coördinatie van een voorkeurspositie van de A.T.O. boven an dere ondernemingen geen sprake kan zijn. Op de door eenige leden gestelde vragen kan het volgende worden geantwoord: Bij de beslissing over tarieven zal zoo veel mogelijk de kostprijs in het oog ge houden moeten worden. Men zal naar ge lang van den aard der goederen, grootte der zendingen en af te leggen afstand voor verschillend niveau komen. meeleven met de bevolking van Rijnsater- woude. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, sprak Ds Gcerling van Oudewetering, wijzende op het verzoe nend sten-en van Christus. Voorts werd sproken door 'den heer Bosch uit Alphen, daarna door den heer Kempenaar van Woubrugge nanxens den Kerkeraad. Op diens verzoek werd gezongen „Jezus, Uw verzoenend sterven". Na deze plechtigheid dankte een zoon van den overledene na mens de familie voor de laatste eer zijn va der bewezen. Onder de aanwezigen merkten we nog op, behalve vele vrienden en be kenden uit de omgeving, den heer van den Knijff, wethouder der gemeente Rijnsater- woude. Ingezonden St4kker De vlaggen uitl Wij vragen uw aandacht voor den ver jaardag van onze Prinses. Evenals voorheen vragen wij u: „De vlag gen uit!" Het is wel onder zeer drukkende omstan digheden dat wij ons opmaken, den verjaar- dan van onze Kroonprinses te herdenken. Ziende op den wel zeer troebelen interna tionalen toestand, ziende op het feit dat onze Regeering ter bescherming van onze grenzen en ter voorbereiding van een eventueel noo- dige mobilisatie reeds een deel van de ver- lofzangers heeft opgeroepen en de in dienst zijnden die met groot verlof zouden gaan in dienst houdt; ziende ook den terugslag die de heerschende dreiging op alles hce.ft is het wel heel moeilijk met opgewektheid over den komenden verjaardag te schrijven. Toch dringen wij er vrijmoedig op uw huis te sieren met een vlag, een vlag met het oranje er in, of er aan. Wij mogen ons immers gelukkig achten, dat ons Oranjehuis het middelpunt is waar om ons volk zich in tijden als nu nog meer aaneengesloten schaart dan voorheen. Voor c«:<n telg van dit Huis willen wij Vlaggen voor on zo Kroonprinses, voor Juliana! Voor de afdeel ing Leiden van „De Princevlag" K. CEBOL, In het algemeen krijgt vergunning degeen, die reeds een vervoeronderne- ming heeft, tenvijl voorts nieuwe ver gunningen worden uitgereikt, waar in een bestaande of te verwachten behoef te niet goed wordt voorzien of niet goed dreigt te worden voorzien. In zulke ge vallen moet de kans op behoorlijke be drijfsuitoefening aanwezig worden ge acht. Het ligt in de bedoeling de verleening, wijziging en intrekking der vergunningen aan een vergunningencommissie op te dra gen. De in het voorloopig verslag bepleite in stelling van een becirijfscommissie en van een tarievencommissie gaat in de richting van hetgeen de minister zich met betrek king tot de uitvoering der coordinatie-rege- ling en de organiseering van de medewer king daarbij van de verschillende'organisa ties heeft ge-dacht Tenvijl de bedrijfs-com- missie uit een voor iederen vervoertak ge lijk aantal leden zou zijn samen te stellen, zouaen in de tarievencommissie behalve de leden der bedrijfscommlssie ook vertegen woordigers van de agrarische bedrijven, de nijverheid, reederijen en middenstand zit ting dienen te hebben. Het handhaven van de evenredige vracht- erdeeling voor de binnenscheepvaart wal niet zeggen, dat de bezwaren tegen dit stel sel niet worden onderkend, doch is het re sultaat van afweging van deze bezwaren tegenover het nut van die regeling, welke I afweging heeft geleid tot de slotsom, aat aan (handhaving der vrachtverdeeling voorshands do voorkeur moet worden Eerste Kamer-camera. MOTORRIJTUIGENBELASTING- WET GEWIJZIGD Minister de Wilde: „Deze wets wijziging is een kwestie van rechtvaardigheid". 's-GRAVENHAGE, 26 April. Het zal be kend zijn, dat men voor het bezit van een auto motorrijtuigbelastir.g moet betalen. Daarnaast stelt de benz.nebelasting haar eischen, alhans natuurlijk voorzoover de onderhavige auto op benzine rijdt. Bij 1,8 van de automobielen is zulks niet bet geval, en deze auto's zijn derhalve van de ben zinebelasting vrijgesteld. Zij rijden voor namelijk op dieselmotoren en 5 of 6 op houtgas. Nu is getracht om in den toestand, waar bij dus de eene categorie, die van de ben zineauto's, tweeërlei belasting moet betalen en de andere categorie slechts ui de motor rijtuigbelasting is aangeslagen, verbetering aan te brengen. De huidige situat.e lijkt in derdaad niet geheel rechtvaardig. Het een voudigste middel zou zijn, om evenals de benzine ook de d.eselolie te belasten, doch dan zou het gevolg zijn, dat deze laatste belasting evenzeer kwam te drukken op dieselmotoren in fabrieken en b.v. ook op railmotoren, die op dieseld e loopen. Da.i zou het voorstel meer omvatten dan het be doelde te omvatten. Daarom is op andere wijze gestreefd naar meer gelijkheid in de bela tingheffing, en wel door verzwaring van de motorrijtuig belasting voor auto's, welke op dieselmoto- aan loopen. Op dezt wijze wordt door de tters var voordeel, geen benzinebelasting behoeven te betalen. Op 7 Februari van dit jaar is dit voorstel in de Tweede Kamer behandeld en aange nomen en thans is het door de Eerste Ka mer na een ge bespreking aanvaard. Het eerst werd hierbij het woord gevoerd «.„t-.uB.e van non min,ster daarovrheer X tot Voorst ia dere. dat ongetwijfeld van he, ,ek mei- Eenige leden hebben een beschouwing ge geven over de beteckenls van het rijnvaart- lek. I De conclusie van den minister daarover is deze, dat ongetwijfeld van het lek inci-1 -• j dentecl een zekere ondermijnende invloed toont een g°eden houtstand in onsjand uitgaat, dat echter deze invloed, gelet op de ervaring van de laatste jaren, niet er toe zal leiden, dat een coorainatieregeling daar door onmogelijk wordt gemaakt, en dat het algemeen belang aanzienlijk meer wordt geschaad door het voortbestaan van den tegenwoordigen toestand in het vervoerwe zen dan door een regeling, die voorshands me dit lek rekening moet houden. Ook de minister acht een beroepsregeling wenschelijk en bij nader inzien kan hij de wenschelijkheid erkennen om deze grondslag te geven Om practische redenen, acht hij de behandeling van het beroep door een speciale beroepscommissie, welke de belanghebbenden hoort en een gemoti veerde ontwerp-beschikking aan den minis ter zendt, de beste oplossing. Het recht van vereeniging en vergadering Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de wet tnt regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, en van eenige daarmede verband houdende artikelen van de wetboeken van strafrecht en. strafverordering is het volgende ont leend: In de eerste plaats zullen de algemeen" voorzieningen, in het ontwerp vervat, ook gelden voor vreemdelingen en voorde staat kundige werkzaamheid hier te lande van vreemdelingen onderling. Daarnevens zijn in het ontwerp beper kende bepalingen opgenomen voor bemoei ingen van vreemdelingen met het Neder- landsch staatkundig vereenigings- en ver- gadenvezen, beperkingen, welke naar ver wacht kan worden, ook zullen werken bui ten het eigenlijke gebied, waarvoor zij zijn thans zijn leedwezen over uitsprak, dat de houtgastractie niet buiten de belas ting valt. Thans loopen weliswaar nog slechts 5 of 6 auto's op houtgas, maar in het buitenland zijn er reeds meer, en het gaat niet aan, hier nu al met bezwarende bepalingen te komen. Bovendien getuigde volgens dezen afgevaardigde ook d.t ont werp van te weinig belangstelling van de zijde der regeering voor den houtstand. Uitvoeriger was de heer van Cittters (A.R.), a.e principieele bezwi ren tegen ret ontwerp naar voren bracht. Na een uiteen zetting van de voorgeschiedenis van het voorstel toonde hij aan, hoe stationaire cn dieselrailmotoren vrijgesteld zijn. Het weg verkeer wordt reeds veel en veel te zwaar belast. Bovendien zit er in het ontwerp een element van coördinatie, en het ware beter geweest, zoo men gewacht had tot het coür- dinatievraagstuk in zijn geheel in deze Ka mer aan de orde komt Voorts betoogde da heer van Ci'tcrs, dat veel kleine lieden door dit ontwerp in hun bestaan worden be dreigd. De heer von Bönninghausen (N.S.B.) was van oordeel, dat het ontwerp de ontwikkeling van het wegverkeer tegen houdt, en daarop ontwikkelde de heer d e Zeeuw (S.D.) de gedachte, die reeds in de Tweede Kamer door zijn partijgenoot Drees was naar voren gebracht, toen deze voor stelde de wetswijziging niet van toepassing te doen zijn ten aanzien van motorrijtuigen, gehouden door openbare l.chamen, uitslui tend gebezigd als openbaar middel van ver voer voor personen langs vaste trajecten binnen één gemeente. Na deze sprekers was het woor daan Mi nister de Wilde, die naar aanleiding van een opmerking van den heer Van Citters eerot betoogde, dat door dit ontwerp niet bedoeld is, iets te wijzigen in de concur rentieverhouding tusschen wegverkeer, spoorweg en watervervoer. Het gaat hier geschreven; daar ,ij vrcent,feÏÏnKën Ir ran \im^' "f*™™* «nrad.tra.tdl*- utllet, doordringen, dat zij hier te lande he'v J3^'oeh" °"lw"P »ch be ats pasten vertoeven perken. Het is ntet juist 200 een auto, !oo- Do Minister hoopt.' dat de nadere lpend °p i?iese,°!ie- voordeel heeft op in een nieuw vreemdelingenrecht, in het bijzonder dan voor wat betreft de eigen organisaties van vreemdelingen, spoedig na het thans aanhangig ontwerp tot stand zal kunnen komen. Verblijdende verkiezingsuitslag In het vrijzinnige hooge noorden Men schrijft ons uit Den Helder: Kiesvereeniging en Propaganaaclub kun nen met dankbaarheid melding maken van het resultaat der stomming voor de Prov. Staten. De omstandigheden schenen vóór de stem ming niet gunstig. We hadden een nieuwe lijsttrekker, die hier zelfs voor do K. V. totaliter onbekend was en nog is. Voorts was bekend, dat vele marinemannen met do schepen buitengaats waren, wat naoer dui delijk bleek uit liPt totaal aantal uitge brachte stemmen, dat nog lager was dan in 1937, hoewel er ruim 800 kiezers meer waren Nochtans was de uitslag voor de A.H partij zeer verheugend. Ons stemmental steeg, vergeleken bij 1935, van 2623 tot 4018, dat is dus met meer dan 50 pet. En dat terwijl er slechts 1500 bekende antirevolutio nairen zijn. Vraagt men naar de verklaring van dezen ongedac.hten uitslag? Dan moet speciaal gewezen worden op 't resultaat der schriftelijke voorlichting. Want dit is stellig in Den Helder gebleken. In 1937. 193S en 1939 werd in totaal 88 maal het orgaan van het Centraal Comité „Nederland Waakzaam" in 10.000 ex. huis aan huis, verspreid. In den weg der middelen en onder Gode zegen. ligt hierin de verklaring. Het is zeer te hopen, dat meer dan tot dusver, dit midael algemeen wordt toege past. Het propagandablad biedt naast de Christelijke dagbladpers niet te schatten mogelijkheden. Dan zou dc oplage nog groo ter kunnen worden en de toch al lage prijs van het blad, wellicht nog worden ver minderd. HAARLEMMERMEER icnburg alhiev •oor de ouden n autotocht te HOOFPDOHP. Het bestuur vereeniging „D. E. S." te Zwa heeft besloten op 21 Juni a.s. van dagen van alle gezindten e< organiseeren. Heden zal er te Hoofddorp en morgen te Zwanenburg gelegenheid bestaan voor do oudera cn verdere belangstellenden om het commis ie, en deze commissie heeft begre pen. dat het niet aanging alle olie te be lasten. omdat dan het doel voorby gestreefd zou worden. En een belasting, alleen op olie voor voertuigen, is om practische rede nen niet wel mogelijk en zou een overdaad van controle vergen. Tegenover den heer van Citters merkto de bewind-man op, dat het niet waar is, dat juist de kleine man door dit ontwerp wordt getroffen. De kleine man gebruik; nu eenmaal geen dieseltractie. Juist heeft men aan de moeilijkheden nog tegemoet willen komen, door te bedenken cat de diese'autos op zichzelf reeds zwaarder zijn dan andere auto's en er dus meer dan voor andere auto's normaal in de motorrijtuig- belasting moet worden bijgedragen. Met deze bezwaren is ruimschoots gerekend. Inderdaad moet een onderneming a's do Gelder »che Tramweg Maatschappij 100.000 per jaar meer belasting betalen, nadat deze wetswijziging is aangenomen, maar, zoo merkte de Minister op. men vergete jiiet. dat deze maat-ehappij thans aan belasting 250 000 minder betaalt dan een onderne ming, die onder dezelfde omstandigheden haar bedrijf met benzinewagens exploiteert. Zeker, thans zijn er nog slechts 5 of 6 auto's, die op houtgas rijden, zoo zeide de bewindsman aan het adres van den heer van Voor t tot Voorst maar als er nu eens duizend komen dan zegt men misschien, dat men inmiddels met de belasting te laat is. De Minister ontkende, thans met het voor stel te vroeg te zijn gekomen. Nadat de bewindsman nog tot den heer de Zeeuw had gezegd, dat de gemeente ook voor haar wegen zorgt door belasting van particuberen. is er nog kort gerepliceerd, waarbij de heer van Citters zeide. niet over'uigd te zijn door de rede van den Mini ter en ook de heer de Zeeuw zijn standpunt handhaafde. De Minister er kende. dat in deze wetswijziging inderdaad een gedeelte van het coordina'.ievraagstuk aan de orde is, doch niet meer dan een zeer gering deel. Het gaat bij deze zaak om het corrigceren van een onbillijke regeling en het is juist goed zoo' deze aangelegen heden behandeld zijn, vóór dat het coördi natie-ontwerp in zijn geheel op het tapijt Het voorstel tct wijziging van de mo- torrijtuipbelastingwet is daarop aangeno men, nadat dj N S B-ers aanteekening van tegenstemmen hadden verzocht. de Oranje- der leerlingen van dc Nijverheidsschool meisjes te bezichtigen. De heer Thomson, lid van den gemeente raad var Haarlemmermeer, zal zieh in ver band met zijn drukke werkzaamheden ala stationschef van de luchthaven Schiphol:>y de a s. gemeenterna l- - niet meer vein kiegbaac stellen*

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7