Er is aan de grenzen snel gewerkt Een compagnies-commandant vertelt zijn ervaringen unjkHgJ De vlootschouw op de Nieuwe Maas DONDERDAG 27 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 De wachter op den toren en zijn verantwoordelijke taak Groote defensieve waarde van woeste gronden 't Is geen zeldzaamheid als voorbijgangers even gefouilleerd worden. Men kan im mers nooit voorzichtig genoeg zijn. (Van onzen specialen verslaggever) II*) Wie boven op een kerktoren staat, kan ver kijkeri. Wanneer die toren boven dien in een mooie omgeving staat, kan hij, die de moeite neemt naar boven te klim men, bovendien veel genieten van het na tuurschoon. kilometers in den omtrek. Van die wetenschap maakt ook de mili tair in deze dagen gebruik, zij het ook. dat hij over het algemeen geen gelegen heid heeft om op het mooie te letten. Het nuttige prevaleert natuurlijk voor onze gtensverdediging. vooral in deze dagen van voortdurende spanning en onzeker heid. Zoo is het geen bijzonderheid, als ge in een der grensdorpen naar boven kijkt en op den omloop van den toren een sol daat ziet rondloopen. die er een gewoonte van gemaakt schijnt te hebben, de lucht te bestudeeren in plaats van het landschap, dat zich ver beneden hem uitstrekt. Die soldaat vervult daar een zeer verantwoor delijk en ook vrij moeilijk werk. Den hee- len dag. en ook 's nachts, ziet hij den ho rizon af, speurend of niet hier of daar een vliegtuig aan den einder verschijnt. Een groote verrekijker bewijst hem daarbij nuttige diensten. Heeft hij een vliegtuig gesignaleerd, dan tracht hij zoo snel mo gelijk ie ontdekken, van welke nationali teit het is, daarbij gebruik makend van een kaartwaarop de verschillende her kenning steekens zijn uitgebeeld. En mocht het naderend vliegtuig eens van een „vij andelijk" land zijn dat is zoover wij weten nog niet voorgekomen dan maakt hij onmiddellijk alarm, door den schild wacht aan den voet van den toren te waarschuwen. Eenige minuten zijn dan voldoende, om het heele garnizoen te alarmeeren en de stellingen te doen in nemen. Wederom een bewijs van de paraatheid van onze troepen aan de grensl Een van de stadjes, waar een dergelijke luohtwachtpost was opgesteld, was wat men noemt ei-vol met militairen. Daar was ook wel reden voor, want het gold hier een zeer belangrijk strategisch punt en waar men ook kwam, waren versterkingen aange bracht. Even buiten deze stad troffen we een compagnie aan, die volop aan het oefenen was. De kapitein-compagniescommandant was zoo vriendelijk ons de lotgevallen van deze compagnie gedurende de laatste dagen te vertellen. Er is snel gewerkt ,.In den nacht na Tweeden Paaschdag", aldus zijn relaas, „kwam het bevel, dat we onze mobilisatie-bestemming, 100 kilometer van het garnizoen, moesten volgen. Den vol genden morgen in de vroegte waren we daar reeds, en eer het zes uur in den avond was, waren verschillende opstellingen al ge reed; een kanon van zes veld was op het meest bedreigde punt in stelling gebracht, en de posten en piketten waren uitgezet. Toen zijn we gaan inkwartieren hier in de buurt overdag hadden we daar geen t:jd voor gehad en 's avonds om twaalf uur log de heele zaak onder de wol. In de volgende twee dagen zijn we voortgegaan met liet verder afwerken van de voorloopige stellin- I stond in ons blad van 23 April. gen en wat daarvan het resultaat is, kunt U hier wel zien!" Inderdaad, dat konden we. Een heele serie mitrailleur-opstellingen en schuttersputten was in den bérm van eer. dijk aangebracht, een kanon van zes cm was vrijwel onzichtbaar in een bocht van den weg opgesteld en de stelling maakte wel een zeer soliden indruk, hoewel nog niet alles gereed was. Na drie dagen was de toestand immers weer iets minder drei gend en daarom had de commandant er de voorkeur aan gegeven, eerst weer de troep te disciplineeren, aangezien de orde een en ander te wenschen overliet, terwijl ook een aantal eenvoudige, voorbereidende oefenin gen noodig was. Zoo zagen we groepjes sol daten, die theorie kregen over den mitrail leur, of de beginselen van het tirailleeren van een sergeant nog eens tot in de punt jes leerden; weer anderen waren druk aan het exerceeren, kortom: er werden gewone vredesoefeningen gehouden. Ook dat kan noodig zijn' Zoo langzamerhand werden nu de puntjes op de i gezet wat de stellingen betreft. Mocht het noodig zijn, dan is alles in enkele uren geheel gereed. Deze zelfde compagnie had een alarm oefening gehouden. Midden in den naoht en volkomen onverwacht Binnen tien minuten was alles bezet! Frappant was ook dit nog: tot nu toe had de compagniescommandant, die wij hier spraken, het systeem gevolgd voor alle onaangename karweitjes vrijwilli gers te vragen, in plaats van bepaalde men- sdhen aan te wijzen. En nog geen enkele keer had dit systeem gefaald' Koken voor 820 man In een ander dorp in het Limburgsche kwamen we in oen der keukens, die met spoed was ingericht om voor den inwendi- gen mensoh te kunnen zorgen. Daar stond een ongelooflijk aantal groote kook-ketels. Men zou zich kunnen voorstellen, dat men in een groote wasscherij was, indien men niet beter wist! De korporaal-kok lichtte ons evenwel spoedig in. In deze keuken had men de eerste paar dagen moeten koken voor niet minder dan 820 man, ver spreid over een linie van 70 kilometer leng te. Een vrachtauto had juist doorloopend werk om het eten in hooikisten naa verschil lende onderdeelen te vervoeren. Was de wagen na zoo'n voedingsrit teruggekeerd, dan was precies de volgende maaltijd weer voor het vervoer gereed! Nu ging het wat kalmer aan. Er waren gemotoriseerde keukenwagens verschenen, met een kook-installatie aan boord, die de taak van de keuken in het dorp wat kwa men verlichten. Nu werd er nog voor 200 man gekookt en dat is geen bijzondere prestatie voor eer. militairen kok met een behoorlijke keuken. Natuurreservaten voor Defensie Onze tocht ging als maar verder, van de eene stelling naar de andere en waar we ook kwamen, overal was reeds veel tot stand gebracht Dat geldt waarlijk niet alleen voor de Oostgrens, zooals sommigen veronderstellen. Ook in het Zuiden is iedere toegangsweg zwaar versperd en ook daar zijn overal goed verdedigde stellingen inge richt. Zoo ziagen we een dorp in het Bra- Stuk anti-tankgeschut van 4.7 c.M. in een zware opstelling. Een karton van zes c.M. in stelling. bantsche land, waar tegen de muziektent aan een borstwering gebouwd was, die be scherming verleende aan een stuk van zes veld. Dit kanon was zoodanig opgesteld, dat het drie toegangswegen tot het dorp, die op het plein uitkwamen, onder vuur kon nemen. Weer ergens anders, aan een hoofdverkeersweg, was een verdediging in gericht. zooals we die in een vorig artikel besohreven: een S-versperring met een boomgordel, aan alle kanten door vuur ver dedigd en bovendien beschermd door een prikkeldraadversperring. Daar komt nog bij, dat sommige streken Overijssel, Drente en Noord-Brabant woeste terreinen bezitten, die een on neembare hindernis vormen, zooals bij voorbeeld de Peel. In een dergelijk ter rein bevinden zich zooveel natuurlijke hindernissen, in den vorm van onzicht bare kuilen, veenplassen enz., dat iemand, die er niet zeer goed bekend is, er zelfs overdag beslist niet door kan komen. Laat staan dus in den nacht, wanneer de duisternis alles onzichtbaar maakt. Daar om vestigde onze militaire zegsman er ook de aandacht op, dat ontginnen in dergelijke terreinen lang niet altijd voor deel oplevert Door zulke streken be gaanbaar te maken, wordt Defensie ge noodzaakt zeer groote bedragen te beste den aan de verdediging daarvan. Het is wel zeer gewenscht, dat ook aan deze zijde van het probleem van ontginningen groote aandacht geschonken wordt! Maakt het den „nieuw- gemobiliseerden" aangenaam Oproep van het „Mobilisatiekruis" 's GRAVENHAGE, 27 April. De voorzit ter van den Nationalen Bond „Het Mobili satiekruis". gep. luitenant-generaal H. A. Cr a m e r. oud-commandant van het Kon. Ned. Ind. leger schrijft ons: De Nationale Bond „Het Mobilisatiekruis" de Bond van oud-gemobiliseerden. die zich thans nog dankbaar herinneren, hoe hun verblijf onder de wapenen in de jaren 1914- 1918 door de gulheid van het Nederlandsche volk in verschillende opzichten werd ver aangenaamd, doet thans een beroep op die gulheid ten bate van de „nieuw-gemobili- seerden". Vele landszonen zijn onlangs, wellicht voor geruimen tijd. uit hun woonplaats, hun gezin en hun werkkring; weggeroepen om diensten te verrichten voor onze grensver- dediging. Zooals uit persberichten reeds is geble ken, verrichten zij met een blij moedigen, doch ernstigen geest, kalm en zonder ophef zeer belangrijke, uitgebreide, zware werk zaamheden in het belang van onze lands verdediging. ten bate van ons vaderland en het Nederlandsche volk. De militaire gezaghebbenden zorgen goed voor hunne mannen, doch het is duidelijk, dat de omstandigheden waaronder zij thans verkeeren wel heel anders zijn dan bij hen thuis en dat zij zich verschillende opofferingen moeten getroosten. In verband hiermede moet er iets gedaan worden om hun na het verrichten van hun zware dag- en nachttaak eenige ontspan ning te bezorgen, eenige versnaperingen te verstrekken als anderszins- De daaraan verbonden werkzaamheden willen de oud-gemobiliseerden voor hunne jongere kameraden belangeloos verrichten. De natie kan ons dat werk mogelijk ma ken door evenals in 1914-1918 gulheid te be trachten en daardoor van hunne waardee ring te doen blijken voor de grootsche taak, welke onze Nederlandsche mannen in de weermacht volbrengen. Bij zijn thuiskomst te Kampen na zijn Amerikaansche reis werd Prof. Dr. K. Schilder door de leden van het Studentencorps „F.Q.I." een serena de gebracht. Tijdens het zingen van het corpslied. Welnu, volk van Nederland, toont u van uw beste zijde en zendt voor het door ons te ondernemen werk giften, groot en klein, spelen, boeken enz. aan het hoofdbestuur van den Nationalen Bond „Het Mobilisatie kruis" te 's Gravenhage J. P. Coenstraat 49. Gironummer 25424. Officieele berichten ONDERSCHEIDING Benoemd Ls tot commandeui in de orde van den Nederlandschen Leeuw en ls de rang van bij het Kon. Ned. Ind. leger BURGEMEESTER VAN VRIEZENVEEN Aan den adj.-commies bij het hoofdbestuur der P.T.T. mevr. W. J. M. v. VelzenDuym stee Ls eervol ontslag als zoodanig verleend. Aan den commies bij den P.T.T.-dlenst H. Koning is eervol ontslag verleend. Het oproepen van werklooze dienstplichtigen 's GRAVENHAGE, 26 April De heer Al- barda heeft aan den Minfete? van Defensie volgende vragen omtrent het onder de wa penen roepen van werklooze dienstplich tigen gesteld. Hij wijst er op, dat daardoor vele werkloozen voor geruimen tijd de kans kunnen verliezen zich een plaats in het bedrijfsleven te verwerven. In overwe ging wordt gegeven, in plaats van deze re geling vrijwilligers onder de wapenen te roepen. De heer Van Gel deren c.s. hebben een amendement ingediend op het wetsontwerp medewerking verdedigingsvoorbereiding 1939 waarvan de strekking is, dat ook aan bank instellingen verplichte medewerking zal kunnen worden opgelegd. Per stuk 5 et. 12 VO/X- 50 cL Bij Apotheken en Drogistara Het programma van de feestelijkheden Smaldeel arriveert Vrijdagmiddag in de Rotterdamsche Haven A.s. Zaterdag grootsche demonstraties ROTTERDAM, 27 April. Grootsch en in drukwekkend belooft de vlootschouw te worden, welke a.s. Zaterdag ter gelegen heid van den verjaardag van Prinses Ju- liana zal worden gehouden op de rivier ter hoogte van de Willemskade. Twee kruisers, een divisie mijnenvegers, een groep Z-booten, een onderzeeboot en een kanonneerboot zullen 's middags en 's avonds demonstraties ten beste geven. De dag wordt besloten met een groot vuurwerk op het Prinsenhoofd. Maandag a.s. om twaalf uur zal op het terrein aan de Rochussenstraat een parade worden gehouden. De troepen zullen wor den geïnspecteerd door den Commandant van het smaldeel kap. ter zee L. A. C. M. Doorman. De serie oorlogsbodems zal reeds Vrij dagmiddag in de Rotterdamsche haven ar- riveeren. Verwacht wordt, dat de divisie mijnenvegers 's middags om 2 uur aan de Boompjes zal meeren. De andere schepen worden om kwart over twee voor den Nieuwen Waterweg en om ongeveer vier iur te Rotterdam verwacht De volgende schepen nemen aam de vlootschouw deel: Van 28 April tot 2 Mei v.m.: A. Gro ep Kruisers: H.Ms. „Tromp" (vlag). Commandant ka pitein ter Zee L. A. C. M. Doorman; H.M6. „Sumatra", Corhmandant Kapitein ter Zee G H. Brouwer. B. Divisie Mijnenvegers: H.Ms. „Abraham v. d. Hulst" (vlag) Cdt. luit ter zee le kl. F. H. M. van Straelen; H.Ms. „Jan van Gelder" Cdt. luit. ter zee le kl. L. J. G Cordesius;' H.Ms. „Willem van Ewijok", Cdt luit ter zee 2e kl. J. vam Haga; H.Ms. „Pieter Florisz". Cdt luit ter zee 2e kl. G. E. A. Daane Bolier. Van 28 April—29 April 17.00 uur: A. G roep Z-Booten H.Ms. Z. 6, Cdt luit ter zee lo kl. T. F. Walma v. d. Molen; H.Ms. Z. 8, Cdt luit ter zee le kl P. A de Boer. O, Kanonneerboot H>M§. „Frisq", Het programma der feestelijk heden Het hoogtepunt van de feestelijkheden zal worden bereikt tijdens de demonstra ties. welke gehouden worden Zaterdagmid dag van drie tot vijf uur en 's avonds na negen uur. Het programma van de middagdemon stratie luidt als volgt: 15.0015.30 Roei wedstrijden tusschen een zestal sloepen, bemand met mariniers van H.Ms. Tromp en H.Ms. Sumatra. De wedstrijd zal in twee ploegen worden ge 15.3515.40 De „Tromp" en de „Sumatra" geven eenige volsalvo's af met losse pa tronen. 15.4516.00 De O 12 geeft een duikdomon- stratie voor de Willemskade. 16.0016.05 De „Tromp" en de „Sumatra'' geven wederom eenige volsalvo's af met losse patronen. Indien de windrichting gunstig lo, zullen van 16.0116.05 de beide krui sers op de rivier een nevelscherm leg gen. 16.1516.30 De winnende sloepen uit de beide eerste wedstrijden roeien om de eindbeslissing. 16.3016.40 Twee torpedo- en twee nevel- vliegtuigen leggen, als de windrichting gunstig is, een nevelscherm. 16.4016.45 De torpedo-vliegtuigen werpen eenige houten torpedo's af. 16.4517.00 Demonstratie van enkele wa tervliegtuigen. In totaal zullen aan de vlootschouw tien vliegtuigen deelnemen, nl. 5 watervliegtuigen van. do Mok en 5 landtoestellen van De Kooy. Voor de winnende roeiers heeft de afd. Rotterdam van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" een aantal prijzen beschikbaar ge steld. Gedurende de demonstraties zullen des kundigen een explicatie geven van wat er te zien is. Er zullen overal luidsprekers worden opgesteld, zoodat het gesprokene te hooren zal zijn tot 150 Meter op de Boomp- sn de Willemskade vanaf de Willems kade gerekend. De explicatie zal worden gegeven door de eerste luitenants ter zee A. Kroese en Bus- semaker, den officier-vlieger 2e klasse J. M. Uytenhout, en den heer M. A. Cageling, ro- dacteur van „Onze Vloot". Het avondfestijn Omtrent het programma van de demon straties in de avonduren kan het volgende worden medegedeeld: 21.0021.15 Watervliegtuigen zullen bom men werpen op de Nieuwe Maas en be schenen worden door de zoeklichten van „De Tromp" en „Sumatra". De kruisers zullen worden geïllumineerd. 21.1521.30 Zoeklichtenspel, waaraan alle oorlogsbodems zullen deelnemen. 21.30 Grootsch vuurwerk op het Prinsen- 10.45 Groote taptoe op den Coolsingel voor het Stadhuis. Hieraan zullen deelnemen de Kon. Marinekapel, en alle tamboers en pijpers, die in Rotterdam aanwezig zullen Tijdens de taptoe ontvangt de Burge meester de officieren en burgerautoriteiten op het Stadhuis. De vlaggen uit Ter eere van den verjaardag van Prinses Juliana en het vlootbezoek aan Rotterdam Dinsdagmorgen ver trekt het smaldeel weer naar zee wordt de burgerij verzocht reeds a. s. Vrijdag de vlaggen uit te steken en ge durende vier dagen te vlaggen. De parade Op het terrein aan de Rochussenstraat tusschen de Claes de Vrieselaan en de Drostweg zal Maandagmorgen om 12 uur een groote parade worden gehouden. Hieraan zullen deelnemen: 1. De bataljonscommandant overste F. Lugt. die aan het hoofd van de troepen gaat 2. De stafmuziek van ae Kon. Marine. 3. Alle tamboers en pijpers uit Rotter dam en van de 6chepen. 4 Een compagnie mariniers onder com mando van kapitein P. van Gyn. 5. Een compagnie mariniers onder com mando van kapitein v. d. Berge. 6. Een compagnie van de „Tromp", be staande uit drie secties matrozen en twee secties adelborsten. 7. Een compagnie van Hr. Ms. Sumatra, bestaande uit vier secties. De troepen zullen worden geïnspecteerd door kap. ter zee L. A. C. M. Doorman, den commandant van de „Tromp". In totaal zullen 800 man aan de vloot schouw deelnemen. Hierbij zijn niet gere kend de mariniers uit Rotterdam. Het initiatief tot het houden van de vlootschouw en alles wat er mee samen hangt is genomen door het Rotterd. Comité ter behartiging van Nat. Belangen, het Nat Jongeren Verbond, afd. R'dam, en de afd. R'aam van de Kon. Ned. .Ver. „Onze Vloot". Gedurende de feestdagen geeft de R.E.T. vrij vervoer aan de manschappen, die in uniform zijn. De bezichtiging der schepen Het publiek zal a.s. Zondag in de gelegen heid worden gesteld gedurende de middag- ~en de oorlogsbodems te bezichtigen. Voor velen zal dit een teleurstelling zijn. Een belangrijk deel van de burgerij wordt hierdoor bij het andere ten achter gesteld. Doch het heet, dat een andere oplossing onmogelijk is. omdat de bemanning Zater dag teveel gebonden ls door de demonstra ties, terwijl zij Maandag a.s. na twaalf uur Men late zidh intusschen hierdoor niet weerhouden de demonstraties op Zaterdag en de parade op Maandag te gaan zien. Het schouwspel zal ongetwijfeld voor al als het weer meewerkt schoon en in drukwekkend worden. De V.V.V. in actie De Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft een keurig foldertje in 30.000 exemplaren laten drukken en gisteren door de poste rijen doen bezorgen aan even zoovele uit gezochte adressen in 63 groote re en kleine re gemeenten, gelegen binnen een straal van ongeveer 50 K.M. om Rotterdam. Ligplaats van de tien eenheden van het smaldeel, dat a.s. Zaterdag op de Maas voor Rotterdam zal meren. Langs de Boompjes, de zeven kleine schepen, voor de Willemskade de twee kruisers, voor de Parkkade de onderzeeër. Het donker gearceerde stuk is het gedeelte, waar Zaterdag middag de wedstrijden worden ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5