Engeland besteedt thans 580 millioen pond voor defensie WOENSDAG 26 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 Chineezen bedreigen vier hoofdsteden Tsjang Kai Sjek stuurt aan op beslissenden slag Volgens te Hongkong binnenkomende berichten worden thans vier hoofdste den, die het vorige jaar door de Japan ners werden bezet, in ernstige mate door de Chineezen bedreigd. De corres pondent van de „Daily Tel." meent, dat Tsjang Kai Sjek al zijn reserves in den strijd werpt, om in zes provin cies een beslissenden slag te leveren. Op alle punten in China zou verbrok keling van de Japansche linies vallen waar te nemen In de provincie Honan wordt nog steeds ernstig gevochten in de onmiddellijke na bijheid van Kaifeng. Het Japansche garni zoen van deze ^tad moet geheel en al om singeld zijn en de Japansche versterkingen die van Soetsjou zijn gezonden worden op ruim 300 kilometer van Kaifeng opgehou den omdat hier de spoorbaan geheel is ver nield. Voorts wordt verbitterd gestreden langs den weg KantonTsjensing, waar de Chineezen den strijd volhouden zonder acht te slaan op hun ernstige verliezen. Voorts moet ook Nanking door de Chinee- en bedreigd worden. Chineesche regelma tige troepen trekken van drie kanten naar deze stad toe, terwijl groote afdeelingen guerilla's op eenige kilometers afstand van de stad opereeren. De grootste vorderingen hebben de Chi neezen intusschen in de provincie Kiangsi gemaakt, waar de mogelijkheid schijnt te bestaan dat de Japanners geheel verdreven worden. De inneming van Kouan door de Chineezen heeft het pad geëffend voor een voortgang langs een uitgestrekt front van Nantsjnng tot Kioekiang aan de .Tangtse, waarbij de Japanners dan eventueel tus- schen de aanvallers en het Pojang meer opgesloten zouden geraken. Van Japansche zijde worden alle berich ten inzake Chineesche successen hardnek kig ontkend. Japansche politiek opnieuw bevestigd Het Japansche kabinet heeft, naar de „United Press" uit bronnen, die in r contact staan met de regeering. verneemt, in zijn de laatste dagen gevoerde bespre kingen een principieele politiek vastge steld, volgens welke Japan zal vermijden, deel te nemen aan het algemeen front te gen de democratieën, tenzij de de cratische land en samenwerken met de Sovjets, waardoor gevaar zou ontstaan voor Japans positie in het Verre Oosten. Vernomen wordt, dat eerst na een storm achtige kabinetszitting overeenstemming werd bereikt op de volgende punten: 1. Het sluiten van een militair verbond met Duitschland en Italië, uitsluitend ge richt tegen de Sovjet-Unie. 2. Het treffen van voorzieningen, opdat deze verbintenis kan worden uitgebreid voor het geval andere landen in een actief verbond' met Rusland een bedreiging gaan vormen voor Japan. 3. Samenwerking in het anti-kom intern- pact, bestaande uit de uitwisseling van mi litaire informaties en het verleenen van steun, waarvoor de details echter nog niet vastgesteld zijn. Deze besluiten werden genomen in het zoogenaamde „kem"-kabinet, dat uit 5 le den bestaat Als de verdere bijzonderheden zijn vast gesteld. zal het besluit aan het volledige) kabinet worden voorgelegd. LONDEN, 26 April (Reuter). In den afge- loopen nacbt zijn binnen twee uur tijds vijf bommen ontploft in de winkelwijk van Li verpool. - Het schijnt, dat de hommen door de brie venbussen naar binnen zijn geworpen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld. Deuren, winkeletalages en talrijke rui ten in de omgeving zijn vernield. Men vreest voor verder optreden van do leden van het Iersrhe leger. UIT OOST- EN WEST- INDIE Japansche invitatie aan M.o.- leeraressen Een maand op bezoek in Japan De „Board of Tourist Industry" van het Japansche ministerie van Spoorwegen: wenacht leeraressen van middelbare scho len in Ned.-Indic. gebruik makende van na aanstaande Juni-Juli-vacantie, uit t-j noodi- gen tpt een studiereis in Japan, zulks met het oog op de bevordering van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen be'de landen. Uitgenoodigd worden leeraressen van. middelbare scholen, in Batavia. Bandoeng en Semarang. in totaal 5 dames. Het verblijf in Japan is gesteld op een maand. De kosten, gemaakt tijdens dat verblijf in Japan, worden geheel (aankoop van sou venirs en andere persoonlijke uitgaven uit gezonderd) door Japan gedragen, terwijl de passagekosten van Ned.-Indië naar Kobe en terug, voor de helft worden vergoed. KINDJE TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN 's GRAVENHAGE. 26 April. Gistermiddag omstreeks drie uur is het 3-jarig meisje Corry V. uit de Vijzelstraat bij het spelen' in het water van de Haringkade gevallen* Een sohipper, die daar met zijn schuit lag heeft haar met een haak uit het water ge haald, doch de levensgeesten bleken toen af geweken te zijn. door Cateoiv Tee/Anirupea van fïein Kras/ Henderson terug te Berlijn Von Ribbentrop kan hem nog niet ontvangen In goedingelichte kringen te Berlijn acht men het twijfelachtig, dat von Ribbentrop den Britschen ambassadeur Henderson nog vóór de rijksdagzitting van Vrijdag zal ontvangen. Ofschoon vernomen werd, dat Hen derson op zijn terugreis naar Berlijn dadelijk den wensch te kennen had ge geven, von Ribbentrop op het ministe rie van buitenlandsche zaken te ont moeten, is er van Duitsche zijde geen aanwijzing gegeven, dat men aan dezen wensch gehoor zou geven. Von Ribbentrop is naar men zegt „zeer druk bezet" in verband met het bezoek van Markowitsj. Echter verklaarde men, dat het wel mo gelijk was, dat von Ribbentrop in een van de eerstvolgende dagen Henderson zou ont vangen. Volgens Havas zou wellicht Woens dagnamiddag het gevraagde onderhoud door den Duitschen minister worden toe gestaan. Het is nog niet bekend, wat de Britsche gezant aan von Ribbentrop zou willen mee deelen. In welingelichte kringen gelooft men echter, dat de Duitsche regeering geen mededeeling wenscht te ontvangen, die be oogt eenigen druk uit te oefenen op Hitier yóór de rijksdagzitting. De Italiaansche ambassadeur A 11 o 1 i c o heeft aan Henderson een bezoek gebracht De Engelsch-Roemeensche besprekingen Gafenco nu naar Parijs Gisteren zijn te Londen de besprekingen tusrehen Halifax en den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken G a- f e n c o voortgezet. Aan beide zijden zou men over het resultaat daarvan zeer voldaan wezen. Intusschen, aldus de diplomatieke corres pondent van Reuter, is er reden te geloo- ven, dat schikkingen zijn getroffen tot ver leening van faciliteiten aan Roemenië op grond van het plan voor export-credieten. Men gelooft, dat ook de kwestie van wapen leveringen aan Roemenië besproken is. De toestand in Europa in het algemeen en de positie van de Balkanlanden in het bij zonder zijn grondig besproken, evenals de toestand, welke ontstaan is uit de door Groot Brittannië aan Roemenië gegeven ga rantie. Het verluidt, dat de Britsche en Roe- meensche ministers overeen zijn gekomen, dat de waarborg voor het oogenblik niet door Roemenië wederkeerig zal worden gemaakt. Ook werd gesproken over de Engel.-ch- Russische beraadslagingen en over de hou ding van Roemenië tegenover militairen bij stand van sovjet-Rusland. Gafenco heeft ook melding gemaakt van zijn besprekingen met Hitier en von Rib bentrop. Hij zal thans naar Parijs ver trekken. Aanslagen op Duitsche soldaten in Pilsen Aanvallers wierpen met zoutzuur Naar ,.Un. Preas" uit Praag meldt, zijn Zondag jl. 20 Duitsche soldaten in Pilsen door aanslagen gewond. Door onbekenden werden de soldaten, die of in zeer drukke straten wandelden of met de tram reisden, met zoutzuur overgoten, waardoor zij zware brandwonden opliepen. Daar de aanslagen op verschillende pun ten van de stad plaats grepen, moeten zij door een groot aantal daders gepleegd zijn. Van deze daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Naar Reuter nog meldt, hebben de autori teiten te Pilsen vijftig Joden en vijftig „Marxisten'' gearresteerd als „vergeldings maatregel". Gemeld wordt, dat de vroegere burge meester van Pilsen en een van de direc teuren der Skoda-fabrieken zich onder de arrestanten bevinden. Dit bedrag zon zelfs nog hooger kunnen worden „Toch geen verhooging der inkomstenbelasting", zegt Simon In het Lagerhuis heeft de Engelsche minister van financiën, Sir John Simon gisteren de begrooting ingediend, welke twintigmaal zoo groot is als die van Gladstone in 1853. Het totaal der ontvangsten wordt ge raamd op 942.600.C00 pond, dat der uit gaven op 942.444.000 pond, hetgeen een begrootingsoverschot van 156.000 pond oplevert. Het oorspronkelijke cijfer van 580 mil lioen pond voor de defensie is gestegen tot circa 630 millioen en dit bedrag zou zelfs nog hooger kunnen worden. De inkomsten over het afgeloopen jaar waren geraamd op 944 millioen pond, doch zij hadden 17*4 millioen minder bedragen, hetgeen in elk geval nog bijna 55 millioen meer is dan het voorgaande jaar. Gezien de schokken en de onzekerheid tengevolee van den internationalen toestand was deze daling in de geraamde inkomsten geen verrassing. Het totaal der ontvangsten van deze be- grooting wordt geraamd op 942.60D.000 pond De uitgaven worden begroot op 942.444.0d0 pond. Dit geeft een geraamd overschot van 156.000 pond. De uitgaven sluittn een bedrag van 247.738.000 pond voor de verdediging in. Deze gelden worden gedekt door ontvang sten. Bij dat bedrag zijn niet inbegrepen onge veer 342V2 millioen pond, waarvoor'de re geering machtiging heeft een leening aan te gaan. Indien dit laatste bedrag geheel zou worden uitgegeven in het financieele jaar, dat op 1 April is begonnen, zouden de uitgaven het enorme bedrag van 1285 mil lioen pond bereiken. „De openbare financiën worden, aldus merkte Sir John Simon, in het verloop van zijn rede op. momenteel geheel be- heerscht door de uitgaven voor de lands verdediging". Met betrekking tot de uitgaven voor de defensie zeide Simon nog, dat 223 millioen beschikbaar was, om de defensie-uitgaven van dit jaar te dekken, vergeleken met een oorspronkelijke raming van 230 millioen, doch het oorspronkelijke cijfer van 580 mil lioen voor de defensie over dit jaar 350 uit leeningen en 230 uit de inkomsten was gestegen tot omstreeks 630 millioen voor de defensie in alle onderdeelen en het zou nog meer kunnen worden. „Alles tezamen, aldus vervolgde Simon, zullen de belastingbetalers 942 millioen pond moeten opbrengen, terwijl 380 millioen pond uit leeningen moeten worden gevon- De regeering heeft, evenwel besloten, niet over te gaan tot een verhooging van de in komstenbelasting". De mededeeling, dat de inkomstenbelas ting niet zou worden verhoogd, verwekte luide toejuichingen bij de lagerhuisleden, maar het applaus verstomde, toen de mi nister mededeelde, dat do autobelasting niet ingang van 1 Januari j.l. met tien shil ling tot 25 shilling per P.K. was verhoogd. Verder deelde de minister mede, dat de vermakelijkheidsbelasting zal worden ver laagd, maar dat de belasting op films zai worden verhoogd. De surtaxc op de inkomstenbelasting zal worden verhoogd; tabaksbelasting, suiker en successiebelasting op groote onroerende goederen zullen eveneens omhoog gaan. De inkomstenbelasting Sprekende over het besluit, de inkomsten belasting niet te verhoogen, zeide Simon nog: „Wij doen, wat wij kunnen, om de mate van vertrouwen in het zakenleven aan te moedigen. Er zijn redenen voor ver wachtingen op een verder herstel van het zakenleven, indien er geen kentering komt. Wij moeten derhalve iedcren maatregel vermijden, welke een drukkende uitwer king zou hebben op de industrie, zelfs in dien de uitwerking grootendeels van psy- chologischen aard is. Hoe gemakkelijk het ook moge zijn, machtiging te geven tot groote uitbreiding der uitgaven en het aangeven van het ge deelte, dat uit leeningen moet worden ge vonden, des te moeilijker en pijnlijker is het, zelfs ook maar een klein percentage te vinden uit de belastingen. Het gebruiken van geleend geld is niets anders dan het verschuiven van den last en alleen de uiterste nationale noodzaak zou zooiets kunnen rechtvaardigen De begroo- tingsvoorzieningen vormen een essentieel deel, doch slechts een deel van de geheele opoffering, welke het land zich moet ge troosten. Het aandeel en de grootte van onze fi nanciën worden bepaald door onze verdedi gingsbehoeften. De groote uitgaven, om te gemoet te komen aan deze behoeften, wor den goedgekeurd door de algemeene opvat ting van land en parlement. Wij moeten allen ons deel van dezen last dragen. Hoe "waar het ook is, het is het gedeelte van den prijs, welken het land be reid is te betalen voor de zaak van den wereldvrede en de nationale veiligheid." Critiek der oppositie A 111 e e, de leider der labour-oppositie, die terstond na Sir John Simon het woord kreeg, zeide in zijn rede o.a. „Nu we allen de geweldige uitgaven voor de bewapening bezien, vragen wij ons allen af, of wij het hoogtepunt hebben bereikt. Wij moeten erkennen, dat deze geweldige uitgaven ons groote verplichtingen opleg gen voor de toekomst. Een gevolg daarvan zal ongetwijfeld in flatie zijn. Met het proces van het leenen zal men vroeg if laat terecht komen bij de armsten. Het zal ieiden tot een ontwrich ting var, de industrie." Attlee leverde critiek op het gebrek aan «vsteem in de begrooting en verklaarde, dat de minister in een abnormale situatie pro beerde de normale klassenstructuur der maatschappij te laten voortbestaan. „Vroeg of laat, aldus Attlee, zullen wij onze toevlucht moeten nemen tot de belas ting der opgehoopte rijkdommen in plaats van een geweldigen schuldenlast te schep pen, waarop rente moet worden betaald." Sinclair noemde de begrooting alle- daagsch en nuchter. Hij was van meening, dat de bereidheid van het volk, den last te dragen, ten zeerste zou worden versterkt, indien de belastingbetaler ervan overtuigd zou kunnen zijn, dat men de volle waarde krijgt voor elk uitgegeven pond. Engeland en de militaire dienstplicht Hoe do Duitsche pers reageert Volgens Havas zou het Engelsche ka binet gisteravond hebben besloten tot het invoeren van een verplichte mili taire vorming voor jongemannen \an 18 tot 21 jaar, die een eerste opleiding van 4 maanden zouden ontvangen, en daarna voor 4 jaar bij het territor ale leger zouden worden ingedeeld. Wat men ook beslissen zal in Engeland, zoo schrijft de „Deutsche Allgemeine Zei- tung", het zou in ipder geval dwaas zijn te meenen, dat de Britten daarmede de Duitsche regeering een verrassing zouden kunnen bereiden, of haar van den ingesla gen weg afbrengen. Zoo veel moest men toch eindelijk ook ginds van de politiek van Adolf Hitler begrepen hebben. De „Angriff" schrijft, dat het den Duit- schers volkomen onverschillig i6, hoe Enge land zijn landsverdediging organiseert. Wij Duitschers, zorgen ervoor, dat onze eigen landsverdediging zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Dat is onze eenige zorg." Belgische regeering vraagt volmachten De nieuwe Belgische regeering heeft aan de Kamer volmachten gevraagd tot 1 Sep tember aanstaande. Deze vol achten, welke voor het grootste deel op financieel en eco nomisch terrein liggen, behelzen ten opzich te van de landsverdediging tiet volgende: het treffen van alle noodige maatregelen met het oog op de versterking van de actie ve verdediging en van de passieve bescher ming tegen luchatanvallen; het treffen van alle nuttige maatregelen voor het inrichten van een territoriale wacht, voor Bescher ming tegen luchtaanvallen, het treffen van alle geschikte maatregelen, om dc militaire instellingen en de middelen tot verdediging van het grondgebied aan te vullen, met uit sluiting -an elke wijziging van de door de militiewetten bepaalde lichtingen. Er wordt in dit wetsvoorstel herhaald, dat geen wijziging aangebracht zal worden in het muntstelsel. Er komt een coalitie-regeering te Belgrado DE KROATEN KRIJGEN AUTONOMIE Een overeenkomst tusschen Belgrado en de Kroatische oppositie en de vorming van een Zuid-Slavische coaliticregeering, die de overeenkomst ten uitvoer zou moeten leg gen, kunnen elk oogenblik verwacht worden. Het accoord zou voorzien in toekenning van een ruime mate van administratieve autonomie en een stelsel van zelfregeering aan de banaten. Ook de grondwet van 1931 behelsde in groote lijnen al een vorm van zelfregeering, doch deze is nooit toegepast. De Save-bana- t» n. Kroatië en Slavonië, en het kustbanaat, Dalmatie, zouden in één groot banaat wor den vereenigd, waarbij de onderlinge grens een kleine wijziging zou ondergaan. Men zou het denkbeeld van deel ine van Bosnië laten varen en ook dat land zou een autonome eenheid vormen. De coalilier*geering zou worden samen gesteld uit leden van de regee rings part ij en van de Kroatische boerenpartij, die vier vertegenwoordigers in het kabinet zou hebben. De nieuwe regeering zou tot taak hebben, de verlangens der Kroaten te bevredigen, voor zoover zulks niet In strijd met de grondwet zou zijn. Een brief uit Spanje Een onzer lezers heeft een kennis in Bar celona. met wien hij. nu de burgeroorlog in Spanje beëindigd is, de relaties heeft hervat. Hij heeft hem gelukgewenscht met het be ëindigen van de vijandelijkheden en ontving daarop een schrijven terug, waarvan hij en kele passages belangrijk genoeg vond om ze aan ons voor te leggen, met het verzoek ze te publiceeren. Wij geven er hierbij een var taling van: „Wij hebben verschrikkelijke tijden gehad in dit land gedurende ongeveer drie jaar. waarin de Spaansche marxisten, aangevoerd door Russische en Fransche communisten, zooals André Marty, afgevaardigde in de Fransche Ivam.r. dc meest afschuwelijke mis daden hebben bedreven en duizenden ker ken en woonhuizen hobben geplunderd, waarbij zij de burgerlijke bevolking liete.il sterven van honger, terwijl de marxistische leiders leefden als koningen. „Gelukkig heeft Spanje na vele jaren zijn leider gevonden. Franco, die Spanje heeft doen herleven en die met het bloed en de heldhaftigheid van onze „soldaditos" (solda ten) de communisten en bun Aziatische ge woonten voor altijd uit ons vaderland heeft verdreven. Na bijna drie jaar van dagelijk- sche opofferingen is Spanje veilig. Maar alle redelijke landen behooren in onze overwin ning te zien, dat deze is tot het welzijn der wereld. „Ik wensch U een even volledig success foe als het onze in Uw strijd tegen hef com munisme in Uw land en ik hoop dat Go.1 Uw pogingen om Uw schoone land te bevei ligen voor de afgrijselijkheden van zulk een burgeroorlog, zal zegenen". POLITIEK PROCES TE MUNCHEN Socialisten tot zware straffen veroordeeld Voor den tweeden senaat van het volks gerecht te München hebben zich negen per sonen moeten verantwoorden, die behoord zouden hebben tot den „internationalen socialistischen strijdhond" en illegale ge schriften zouden hebben verspreid. Zes beschuldigden werden veroordeeld tot tuchthuisstraffen van drie tot acht jaren en verlies van burgerrechten gedurende hun straftijd ,twee personen werden tot gevan- genü-ötraf veroordeeld, terwijl een werd vrij gesproken. Allen veroordeelden wordt de preven tieve hechtenis van acht maanden in min dering gebracht. MARKOWITSJ TE BERLIJN Markowitsj, de Zuid-SlavLrche minis ter van buitenlandsche zaken, die Zondag te Venetië met graaf C i a n o besprekingen heeft gevoerd, vertoeft thans te Berlijn voor een gedachtenwisseling met Von Ribben trop. 103. Toen 'k laatst van Suriname kwam, Zag ik van verre een schip; 'k Dacht, dat 't aan de wolken hing, Maar het zat op een klip! Vrolijk klonken de zware stemmen van de zeerobben over de haven. Onder het zin gen werkten de grote handen nog eens zo vlug. Ze hadden het druk. De laatste toebereidselen vóór de afvaart Kapitein Helmhout was een man van de klok. Precies zes uur moest de kof zee kiezen. Tijd voor Kwiebus had hij niet 104. Alleen een vriendelijke lach. Het afscheid van Oom was kort maar har telijk. Een fikse klap op Kwiebus' schouder, eeiï handdruk die pijn deed en weg was Oom* Maar in Kwiebus' handpalm was een hard rond ding achtergebleven. Een pietje! (32'/2 cent). „Hoera! Dank u wel Oom", juichte de jonge matroos. Daar sloeg de torenklok! De boei trossen werden losgegooid'. De zeilen wapperden. Een stevige bries stuwde „de Vliegende Hollander" zeewaarts. JAAh Hooi/moe, ad/Ó?dé «tosAeA pedum. oe//c ïAvidyA/- dep 1 deed al Ac/ weiA Aooi -/„e/ Qehrui* SUNLIGHT ZEEP~ ~T EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST Arie Walle, de zeventienjarige H.B.S.-er, is een vlotte kerel. Zijn kameraden noemen hem Aat, omdat hij dat zelf wil en zij het gemakkelijk vinden. Zijn vrouwelijke mede leerlingen zien hem graag, want hij heeft een lenig slank figuur, een knap, gebronsd gezicht en bruin, golvend haar. Al de meisjes van zijn klas kijken bij het binnenkomen het eerst naar hem. Hij houdt zich heel naief en onwetend, hoewel hij zich zijn charme goed bewust is en daardoor verovert hij de harten. Zijn leeraars mogen hem graag, want hij werkt hard en doorzettend. Hij stelt zich altijd een doel voor oogen, dat hij wil bereiken. Dat heeft hij als kind al gedaan. Al zijn kleine verlangens heeft hij vervuld weten te krijgen. Nu zit hij op zijn studeerkamertje en overweegt zijn plan nen voor de toekomst. Want binnenkort doet hij eindexamen en krijgt natuurlijk zijn diploma. „Arie!" roept zijn moeder. „Arie. het eten staat klaar Zijn gezicht betrekt. Waarom blijft moeder hem stand vastig bij dien ouderwetschen naam noemen? Hoe komt hij eigenlijk aan_zoo'n_boerenflamli' Hij denkt aan Clara van den Cornput. Dat klinkt heel wat deftigerl En hij heet Arie Walle. Dat past nie' bij elkaar. Hij gaat naar beneden. De disch is welvoorzien, maar toch eenvoudig. Moeder moet leven van een matig weduwenpen- sioen. En ze wil Arie alles geven, wat goed voor hem is en hem behoorlijk laten leeren, want hij is ijverig en leergierig. Ze eten zwijgend. Maar als moeder vork en mes heeft neer gelegd, leunt ze gemakkelijk in haar stoel, zet een tevreden glimlachend gezicht en begint te praten. Ze wil deze oogen- blikken gezellig maken voor hem en er zelf ook van genieten. „Wat zullen we nu doen, als jij je diploma hebt?" Ze begeert geen positief antwoord, ze stel: de vraag alleen maar, omdat ze het onderwerp prettig om over te praten vindt. Maar Aat komt het niet gelegen. H.j dacht over wat anders. Alle meisjes van de si'.icol km hij tot zich trekken, behalve één. Clara var. den Cornput, de deftige dochter van den rijken directeur van de staalwarenfabriek .Jupiter". Ze is vriendelijk en welwillend, maar ongenaakbaar in haar hoogheid. Dat duldt nij niet Er zijn meer deftige meisjes op de H.B.S. Die doen niet hoog en ook niet nederbuigend. Clara doet dat eigenlijk ook niet, maar ze doet ongenaakbaar. Hij begrijpt zelf met, hoe het mogelijk is, maar het is een feit, dat hij al die anderen graag zou ruilen voor deze ééne Clara. Is dat zijn gekrenkte trots, omdat hij in zijn jongens- overmoed haar niet veroveren kan? Of is het wat anders? Welnee, antwoordt hij zichzelf, het is niets anders. „De directeur moet me aan een betrekking helpen", zegt hij gedecideerd als antwoord op moeders vraag. „Moet de directeur jou aan een betrekking helpen?" „Zeker. Waarom zou hij dat niet? Hij roept altijd de eind- klassers een voor een in zijn spreekkamer en vraagt, wat hun eindplannen zijn. Bij die gelegenheid zal ik het hem vragen". D«-mpedejc-^iiml*cht.en haar-gezicht toont geen verbazing. geen goed- en geen afkeuring, de zoon kijkt overwinnend en zeker. Waarom zou de directeur het niet doen? Ja, zoo denkt moe der ook. De directeur zal het doen. Die jongen krijgt altijd zijn zin. Daar zorgt hij wel voor. Verder dan een goede betrekking gaan moeders wenschen voorloopig niet. En later? Och, dat ontwikkelt zich vanzelf. Ze droomt wel eens van een ouden rustigen dag in het gezin van haar zoon, als hij een bezadigd man en vader geworden is. Maar of hij dan ambtenaar zal zijn of onderwijzer of leeraar, daarover heeft ze nog nooit gedacht, dat moet Arie zelf beslissen. Maar Arie Walle, zich noemende en schrijvende Aat, heeft zelf daar wel degelijk over gedacht. Geen saai ambtenaars baantje, maar in den handel of de industrie! Daar is voor werklustige jonge krachten altijd nog heel wat te bereiken. En de directeur van de School, die genoeg relaties heeft onder de notabelen van de plaats, moet hem te paard helpen. Heeft hij de voeten eenmaal in de beugels, dan zorgt hij zelf wel voor het succes van den rit. Vanmiddag moet hij naar het Hockeyveld. Voetballen doen zijn vrienden niet. „lederen proletariër zie je tegenwoordig voetballen", zeggen ze. Hockey en tennis zijn anders, meer gedistingeerd en door het vormen van clubs voor gemengd spel van dames en heeren ook gezelliger. Moeder heeft wel eens bezwaar gemaakt en zich verwon derd, dat in den kring van een Christelijke H.B.S. zulke we- reldsche dingen worden ingevoerd. Maar Aat sprak dit tegen en gebruikte woorden als: ouder- wetsch. burgerlijk en klein-menschjes-achtig. Sindsdien heeft ze daarover gezwegen. Aat voelt zich thuis in dien kring. In uiterlijk en manieren maakt «en goed figuur en de Jongelui uit. deftiger milieu dan het zijne, behandelen hem als hun gelijke. Moeder weet gelukkig niet, dat er wel eens gevloekt wordt, zelfs door de meisjes. De christelijkheid zit er bij de meesten maar dunnetjes op. Sommigen zijn van liberale familie, maar de Christelijke H.B.S. heeft een goeden naam en de woorden „christelijk" en „verdraagzaam" zijn alom in eere. Het spel zal straks beginnen. Voorloopig groept de club gezellig bij elkaar, rookt sigaretten en bespreekt de diverse kansen bij de komende overgangs- en eindexamens. Clara van den Cornput praat rustig mee. Ze is volstrekt geen nuf, of een porceleinen dametje, haar uiterlijk is ferm en gezond, haar oogopslag onverschrokken, al voelt ze aller blikken op zich gericht. Tegen allen is ze even vriendelijk, onderscheid maakt ze niet, althans niet zichtbaar, maar in haar hart taxeert ze ieder op z'n eigen waarde. Daardoor acht ze Aat Walle hooger dan de anderen. Van slappe fatjes houdt ze niet, evenmin van het onwaardige ge flirt van haar vriendinnen, die om hem heen fladderen. Zij wenscht het omgekeerde. Zij wil hem aan haar voeten hebben. Zij denkt er niet aan, zich aan te bieden op een Dresenteer daadje. Hij zal moeten vragen, moeten soebatten, dringen, overreden. Zoover moet het komen, dat is noodig, daar wil ze hem hebben. En dan zal ze hem nemen. Al was zij duizendmaal de dochter van een groot-industrieel en hij maar de zoon van een ambtenaarsweduwe. Voorloopig is daar geen kijk op. Hij laat zich fêteeren door anderen en zij volhardt in haar rustig isolement. Niemand merkt iets. Tezelfder tijd verlaat de staalwarenfabrikant Van den Cornput zijn privékantoor en stapt naar buiten. Zijn auto laat hij op de parkeerplaats, wandelt in de richting waar de woning van den directeur van de H.B.S. staat en belt aan, Wordt vervolgd, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2