Instantine DINSDAG 25 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. a Diplomatieke bedrijvigheid De Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Neville Henderson, is naar zijn standplaats teruggekeerd; de Fransche ambassadeur Coulondre is daarheen eveneens onderweg, en Von Dirksen, die te Londen het Duitsche Rijk pleegt »te vertegenwoordigen, zal nu met de hervatting van zijn werkzaamheden aldaar thans ook wel niet lang meer tal men. Dit alles beteekent, dat men in het huidige tijdsgewricht meer dan ooit een nauw contact tusschen de leiding gevende Europeesche regeeringen noodzakelijk acht, omdat wij een fase zijn binnengegaan, waar in de groote krachtsmeting tusschen Lon- den-Parijs en Berlijn-Rome tenvolle is be gonnen. Het wringt en wrijft in Europa en dringt naar nieuwe, scherper omlijnde ver houdingen. Daarbij wordt alles in het werk gesteld, om de staten, welke in de tegen strijdige krachtvelden zijn gelegen, door een groote verscheidenheid van beweeg redenen tot aansluiting bij de eene of de andere machtsgroep te brengen. In Venetië heeft, gelijk men weet, verleden Zondag een gewichtige ontmoeting plaats gevonden tusschen graaf» Ciano en den Zuid-Slavi- schen minister van buitenlandsche zaken Markowitsj. Het was inderdaad meer dan een officieele kennismaking tusschen twee collega's, die elkander nog nimmer te voren hadden ontmoet. Ciano zag zich vanwege Mussolini de taak toegewezen, de regeering van Belgrado te overtuigen, dat na de re- geeringswisseling in Albanië den Zuid-Sla- vischen staat niets anders zou resten, dan zijn aarzelingen te overwinnen, en zich aan den kant van de spilgenooten te scharen. Maar Zuid-Slavië voelt, dat er ook van an dere zijde getrokken wordt; Turkije en Groot-Brittannië hebben de hoop nog niet opgegeven, het in te voegen in een ver nieuwden en versterkten Balkanbond, dw.z. in een der meest vitale onderdeelen van het anti-agressie-front. Mocht zulks niet geluk ken, dan zou het van Zuid-Slavië een strik te neutraliteit verlangen, opdat dit land althans niet zou dienen als een open toe gang tot den Balkan, waarvan Duitschland en Italië maar al te gretig gebruik zouden maken. Ook Roemenië is zulk een land in het midden van een politieken draaikolk. Het heeft gelijk bekend nauwe economische en industrieele relaties met Duitschland aan gegaan, en ondervindt uit dien hoofde reeds de sterke Duitsche zuigkracht. Maar koning Carol zou deze aantrekkingskracht gaarne zien opgeheven door een solide Britsche tegen-actie, zoodat hy, als zijn land vandaag of morgen partij moet bekennen, aan den Fransch-Britschen, en niet aan den Duitsch- Italiaanschen kant zou belanden. Vandaar dat de Roemeensche minister van buiten landsche zaken Gafenco thans met zooveel onderscheiding te Londen wordt ontvangen en dat hij zeer vele intieme besprekingen met Chamberlain heeft te voeren, tot in diens werkkamer in het Lagerhuis toe. De diplomatieke bedijvigheid, welke met deze vraagstukken samenhangt, is gelijk wij zeiden niet gering. Zy is nog meer omvat tend geworden door de vragen, welke de Duitsche ambassadeurs in de verschillende hoofdsteden inzake de gevoelens van veilig heid of bedreigd-zyn hebben gesteld. Dit is een veel-omvattend tegen-offensief tegen Roosevelts vredes- en bemiddelingsactie, tevens een voorbereiding voor de groote Rijksdagrede, welke Hitier aanstaanden Vrijdag aan de Europeesche en koloniale problemen denkt te wijden. Zoo bezien is het zeer wel te begrijpen, dat de groote mogendheden van het westen hun ambassadeur terugzenden naar Berlyn; zij hebben hun waarnemers en woordvoer, ders aldaar thans broodnoodig, want niets zou zoo noodlottig zijn als het ontstaan van vergissingen en misverstanden in periode, waarin de strijd om den vrede, of om de macht, naar men het noemen wil, naar een voorloopige eindbeslissing schijnt te dringen. Het terugroepen van deze am bassadeurs was, men zal zich zulks nog wel herinneren, bedoeld als een aan den dag leggen van misnoegen en afkeuren over de annexatie van Bohemen en Moravië. De huidige terugzending der diplomaten naar hun standplaatsen mag men in geen geval uitleggen als een teeken, dat dit misnoegen thans minder scherp zou zijn; het tegendeel is waar. Chamberlain heeft zulks in het Lagerhuis, toen deze vraag ter sprake kwam onomwonden verklaard. Engeland en Frank rijk gaan voort met hun krachtige pogin gen, hun anti-agressie-coalitie tot stand te brengen, en het is louter, omdat men bij deze actie en tegen-actie geen enkele be langrijke figuur en geen enkele factor mis sen kan, dat thans de officieele verhoudin gen wederom worden genormaliseerd. Dat Roosevelt nog niet volgt, en zijn Berlijn- schen post nog onbezet laat, vindt zijn ver klaring in het feit, dat Amerika bij dit alle* geen plaats in de eerste linie inneemt, maar voorshands niet meer is dan een geïnteres seerd toeschouwer, al kan zulks heel spoe dig veranderen. Hitlers Rijksdagrede is nu het groote moment, waarop alles wacht; zy kan nieuwe uitzichten, wellicht ook ernstige beslissingen brengen. De Duitsche veiligheidsvragen Merkwaardig antwoord van Boekarest Reuter verneemt in Roemeensche krin gen te Londen, dat Roemenië Duitsch land er van in kennis heeft gesteld, dat aangezien het geen gemeenschappelijke grens met het rijk heeft, Roemenië het moeilijk acht, te antwoorden op de vraag of het zichzelf door Duibschland bedreigd gevoelt. Roemenië voegde hieraan toe, dat naar zijn meening het antwoord op deze vraag het beste door Duitschland zelf kan worden gegeven. Deze punten zijn vervat in de nota door Roemenië aan Hitier gezonden in antwoord op diens vragen na het beroep van Roosevelt. In het Roemeensche antwoord wordt ook verklaard, dat Roemenië niet tevo ren op de hoogte was gesteld van den stap van Roosevelt. De Nocrsche minister van Buitenl. Zakan K 0 h t, heeft ontkennend geantwoord op de vra-gen, weJlke gesield waren door den Duit- sehen gezant te Oslo, Deze had gevraagd of Noorwegen zich door Duitschland bedreigd ac-htto cn of het Roosevelt gemachtigd had, een verklaring af te leggen Aan dit antwoord heeft minister Koht toe gevoegd, dat de Noren zeer goed wisten, dat in het geval een algeniecnc oorlog ont ketend zou wordc-n, Noorwegen gevaar zou ioopen en dat zij derhalve de noodzakelijke maatregelen hadden genomen, om de neu traliteit te bewaren. Het Dccnschc ministerie van Buitenland sche Zaken heeft de Duitsche vragen ontkennende zin beantwoord. Britsche handelsmissie in Boekarest Gistermiddag is de Britsche handelsmissie onder leiding van Leith Ross te Boeka rest aangekomen. In den trein deelde Leith Ross den cor respondent van Reuter mede, dat het zen den van de missie op de eerste plaats eei gevolg is van de uitnoodiging van koning Carol bij zijn bezoek aan Londen in No vember van het vorig jaar. Het voornaam ste doel is, den handel met Roemenië te verbeteren. De Britsche nationale bond van graan- handelvereenigingen heeft de uitnoodiging van het miniiterie van handel, een ver tegenwoordiger naar Roemenië te zenden, aangenomen. Regelmatig WRIGLEY'SP.K. kauwe. is een goede gewoonte, die voor kin deren en volwassenen op eiken leeftyd door tandartsen wordt aanbevolen. >opt vandaag nog enkeb pakje» en hondt ig geld: 5 cent. Naar militaire dienst plicht in Engeland Een dringende noodzaak geacht In de Engelsche kabinets-bijeenkomst an gisteravond was men, naar verluidt, 't er in beginsel algemeen over eens dat militaire dienstplicht wenschelijk is. Het vraagstuk van de formuleering van het desbetreffend ontwerp moet echter nog geregeld worden. De Minister-President heeft destijds in 't Lagerhuis beloofd, dat in vredestijd gem dienstplicht zou worden ingevoerd en het staat vast, dat de arbeiderspartij en de vak- vereenigingen sterk gekant zijn tegen een prijsgeven van die belofte. De mogelijkheid van overeenstemming moet dan ook in zeer belangrijke mate afhankelijk zijn van den vorm en don omvang van een ontwerp, dat het kabinet zou voorleggen. Indien Woensdag een definitieve beslis sing in de kabinetsvergadering zal worden genomen, zal de regeering waarschijnlijk Donderdag een uiteenzetting van haar poli tiek geven. Onder de aanhangers der regeering is de strooming ten gunste van verplichten natio- nalen dienst steeds sterker geworden: ver scheiden leden van het kabinet hebben zich eenigen tijd geleden voor een ontwerp van dien aard uitgesproken. Het onderwerp is gisteren niet voor het eerst besproken, doch wel is het thans Be handeld als een dringende aangelegenheid met het oog op den internationalen toestand en den sterken aandrang van Frankrijk en eenige andere Europeesche landen, die op het standpunt staan, dat de invoering van dienstplicht in Engeland hoogstwaarschijn lijk een gunstige uitwerking op den toe stand zou hebben. Het standpunt van Labour In de ..Star" schrijft Attlee, dat de ar beiderspartij ,nog steeds even onverzoenlijk sitaat tegenover het denkbeeld van dienst plicht". Attlee zegt, dat invoering van dienstplicht eerst na verscheidene jaren tot een werkelijk resultaat zou leiden. Dienstplicht is niet gunstig voor de in dustrie. De aiboidersleider trekt de volgende con clusie: „Dienstplicht zou oorzaak kunnen zijn van een verzwakking van hot moreel, die niet door een grootere opbrengst gecom penseerd zou worden. Het is naar mijn mee ning niet twijfelachtig, dat in geval van noodzaak de Britsche krachtsinspanning niet minder energiek en doeltreffend zui zijn dan die van welk ander land ook". Deze labourcritiek moet echter niet wor den uitgelegd als een categorische weige ring om een desbetreffend regeeringsvoor- stel in overweging te nemén. Dit was ten minste de indruk op grond van informaties uit labourkringen: „Dat de regeering haar voorstellen maar indiene. zeide men, dan zullen we verder •h. Het i6 onmogelijk voor de labours, zich in abstractö over eventueele conscrip tieplannen uit te spreken; tegen de dienst plicht-idee als zoodanig hebben zij geen principieel bezwaar. Bij hun tegenstand tegen dienstplicht plaatsen zij :<iich op het terrein der werkelijkheid. Zij wijzen op de mogelijke desorganiseering van handel en industrie en de momenteel onvoldoende uit rusting. De labours zouden echter een welwillen de neutraliteit aan den dag kunnen leggen ten aanzien van eventueele conscriptieplan nen, mits de regeering rekening houdt met hun bezwaren en aangetoond wordt, dat de tegenwoordige wervingsmethoden onvol doende zijn". De labours voegen er aan toe, dat huns inziens het effect van invoering van den dienstplicht meer van psychologischcn, dan van militairen aard zal zijn en zij vragen zich af, of dit psychologisch effect wel ver dient, dat een traditie wordt -prijsgegeven. NIEUW REGIME IN BOLIVIA President der republiek thans dictator De president van Bolivia, Germain Busch heeft een manifest tot de be volking gericht, waarin hij verklaart, dat de onrustige binnenlandsohe toe stand een energiek ingrijpen heeft noo- aig gemaakt Zekere elementen hebben, aldus het manifest, op onverantwoordelijke wijze aangestuurd op een „broederstrijd", zoodat de president rich gedwongen zag, een nieuw regime in te stellen, waarvoor hij alle verantwoordelijkheid op zich neemt De voorzieningen, die getroffen zijn, om vatten de schorsing van het congres, de an nuleering van de .verkiezingen, ae ophef fing van de grondwet en van de voorloopige oonstitutioneele garantie en de instelling van een financieel dictatorschap. Het kabinet is afgetreden, maar heeft er in toegestemd, voorloopig zijn werkzaamhe den voort te zetten; President Busch heeft voorts nog ver klaard, dat de nieuwe staat noch met de as RomeBerlijn, noah met de uiterst link- sohen verbonaen is. Nader wordt uit La Paz gemeld, dat het decreet van president Busch gunstig door 't land ontvangen is. Men gelooft algemeen dat het hier slechts een financieel dictator schap betreft, waardoor men in staat zal zijn, een nationaal bankroet te voorkomen. Op frauduleuze handelingen en het sleaht voeren van staatsadniinistratie is de aood- straf gesteld. Geen uitvoer van proviand uit Gibraltar De uitvoer van zekere levensmiddelen zonder speciale vergunning uit Gibraltar is verboden. De Engelsche autoriteiten wensohen te beschikken over een voldoenden voorraad levensmiddelen om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. RESULTATEN VAN HET BOEKJAAR 1938 NETTO-PREMIE RESERVE RUIM f 14 3.500.000,-- EXTRA RESERVE RUIM f 9.600.000,- MAATSCHAPPEUJK KAPITAAL (VOLGESTORT) f 1-800.000,- VRAAGT TARIEVEN! Chamberlain kan geen ver klaringen afleggen De terugkeer van Henderson In het Lagerhuis heeft Chamberlain op de vraag, of hij nadere mededeelinge-n kon doen over het verloop van de onderhan delingen met Rusland en Turkije, geant woord, dat de Britsohe regeering nauw con tact onderhoudt met andere regeeringen, o.a. Turkije en de Sovjet-Unie, doch dat hij nog niets aan zijn vroegere verklaringen kon tóe- voegen. Toen verscheidene leden den premier vroe gen iets meer te zeggen, antwoordde Cham berlain: „Ik acht het niet wenschelijk voor- harige verklaringen af te leggen omtrent onderhandelingen die nog aan den gang rijn. Op een vraag van Attlee deelde de premier mede, dat het van het verloop der anderhan- aelingen met de andere regeeringen zou af hangen wanneer de Britsohe regeering weer ccn verklaring omtrent den internationalen toestand zal kunnen afleggen. Op de vraag, of de regeering besloten had te aanvaarden hetgeen in Albanië is ge schied, antwoordde de premier ontkennend. In antwoord op een andere vraag van Attlee zeide Chamberlain, dat aan den terug keer van den Britschen ambassadeur naar Berlijn geen bijzondere beteekenis moet wor den toegekend. Op de vraag of de terugkeer van Hender son beteekende, dat de regeering in zekeren zin de inlijving van Tsjeoho-Slowakije aan vaardde, antwoordde Chamberlain: „zeker De veiligheid in Oost-Europa Havas meldt uit Paiija, dat de bespre kingen met Rusland, zoowel als met Polen en Roemenië een gunstig verloop hebben. Het onderhoud ,dat de Roemeensche minis ter van buitenlandsche zaken Gafenco met Beck had ,vond pluats in een uitste kende sfeer. Nooit zouden tusschen Roeme nië en Polen de banden zoo nauw zijn ge- De besprekingen met Turkije .die een ligheidsstelrel voor het oostelijke deel der Middellandsche Zee ten doel hebben, heb ben vrijwel tot resultaat geleid. Binnenkort zal de Fransche regeering haar standpunt ten aanzien van het Syrische vraagstuk be- Wat de besprekingen tusschen Engeland, Frankrjjk en Rusland betreft: de in Enge land waarneembare evolutie in de richting van dienstplicht zal een gunstigen invloed op de onderhandelingen hebben. Het moderne pijnstillende middel AsJtfvt! 't is van De Japansch-Chineesche oorlog CHINEESGHE SUCCESSEN AAN HET KIANGSI-FRONT Een politieke bomaanslag te Hankau Volgens berichten van het Kiangsi-fro.it hebben de Chincezen daar een reeks nieuwe successen behaald en zijn zij o.a. tot de buiten wijken van Nan Tsjang genaderd. Aan de grens tusschen Hoepei en Hoenan •erd tijdens het weekeinde een verrassende aanval ondernomen op Toeng Sjan, aan den weg van Hankau naar Tsjang Sja. De Chi ncezen melden, dat rij deze stad gisteroch tend veroverd hebben en dat de Japanners zich naar Nan Ling Tsjiau in het Westen terugtrekken en daarbij de bruggen opblazen Een andere Chineesche colonne rukt, naai gemeld wordt, van het Zuiden uit naar Nan Ling Tsjiau op. Nader wordt van Chineesohe zijde uit Biang Sja gemeld, dat de Chineesche strijd krachten, die bij het tegenoffensief in de provincie Noord-Kiangsi vlot voortgang ma ken. gisteren de vijf steden Kauan, Koe Sjiang Kwan, War. Sjoe Koeng, Sji Toe Kang en Sji Itsji hebben bezet. Intusschen naderen de Chineesche troepen in het Zuid-Oosten van Hoepeh de grens der provincies Kiangsi en Hoenan, ten Zuiden van de Jang Tse. Zij hebben ook Toeng Sjan, op 35 kilome ter ten Zuid-Oosten van den spoorweg van Kanton naar Hankau heroverd. Dc overwinnende troepen maken thans een samentrekkende beweging op Nan Tsjang. Terreur te Hankau In Hankau had een feestvoorstelling plaats ter eere van de installatie van het door de Japanners aangestelde nieuwe Chineesche gemeentebestuur. Nationalistische lerr ten hdhlben bij deze gelegenheid een bom tot ontploffing gebracht, waardoor zeven Chi- neczen werden gedood en 36 zwaar gewond. Door de Japansche autoriteiten werd een groot aantal arrestaties verricht. De ambassadeurs terug naar hun posten Nu de Engelsche ambassadeur Hender son weer op zijn post te Berlijn is, zal Coulondre, ae Fransche gezant, ook naar de Duitsche hoofdstad terugkeeren, terwijl verwacht wordt dat Von Dirkse een dezer dagen naar Londen zal gaan. Minister Cordell Huil heeft gister avond verkaard, dat de terugkeer van den Britsohen ambassadeur naar Berlijn voor de Vereenigde Staten geen aanleiding zal zijn, dat voorbeeld te volgen. In officieele krin gen geeft men uiting aan de meening, dat Roosevelt niet over terugkeer van den am bassadeur naar Berlijn zal beslissen, alvo rens Hitiers antwoord op de boodschap van den Amerikaanschen president zal ontvan gen zijn. In diplomatieke kringen hoort men de op vatting verkondigen, dat Hitier wellicht inwilliging van zijn oeconomische en kolo niale eischen zal verlangen, vóór hij zou waarborgen niet tot een aanval te zullen overgaan. Men zegt dat Roosevelt daar niet in zou treden en uit een oogpunt van bin- nenlandsche politiek Frankrijk en Engeland niet zou kunnen vragen eenzijdige conces sies te doen. Hongaarsche philippica tegen Slowakije „Hongarije steunt thans op een sterk legci'' Op enkele kilometers van de Hongaarsch-t Slowaakse lie grens, in het plaatsje Szenc, dat bij verdrag van Weonen aan Hongarijo is toegewezen, heeft de Minister van Oppcr- Hongarije, Jaross, voor het eerst als li'l van de Hongaarsche regeering de houding van Hongarije ten aanzien van de talrijke grensincidenten uiteengezet. Jaross zeide o.a.: „Van deze plaats spreek ik tot Poszony en via deze plaats tot do Slowaaksche regeering. Wij begrijpen niet goed, welken weg deze wil volgen. Wil zij haar eigen mocht vergrooten door de Hon-' garen in Slowakije te vervolgen? Indien de Slowaaksche regeering haar houding niet verandert, dan zal de afgrond tusschen genoemde regeering en het Slo waaksche volk steeds grooter worden, want de Hlinkagarde is niet het Slowaakscha volk. Dit zijn twee geheel verschillende Ook moet men weten, dat de Hongaarn sche staat niet meer de staat van het vcm drag van Trianon is. Hongarije is thans een staat, die steunt op een sterk leger". Minister .Tarros herinnerde vervolgens eg aan, dat rijksregent Horthy de nationale rechten der Slöwaken in Hongarije heeft gegarandeerd. Tenslotte wierp hij de ver- antwcordelijkheid voor de jongste inciden- ten op de regeering van Slowakije cn de nationale Slowaaksche formaties. Hongarijo wil in het Donaubekken een vreedzaam en werkzaam leven leiden. Weer een Fransch scbip in brand Het kan gevaar opleveren voor de omgeving Gisteren is tegen het einde van den mid dag brand uitgebroken aan boord van het vroegere mailschip Angers, dat sedert zes maanden op de werven voor het sloopen van schepen te La Seyne ligt. De brandweer be- streedt het vuur, dat aangewakkerd wordt door een mistral, een in het Zuiden van] Frankrijk veel voorkomenden, drogen N.- Westelijken wind. De vlammen breidoen' zich snel over het geheele schip uit. In de nabijheid van het brandende schip is een Fransche maatschappij voor vloeiba re brandstoffen gevestigd en bevinden zich! de militaire inrichtingen van Aiguilette* waar kruit ligt opgeslagen. Spaansche toezeggingen aan Frankrijk Volgens de „Matin" zou de „Daily Mail'* ,uit Hendaye hebben vernomen, dat de Spaansche minister J o r d a n a aan den Franschen ambassadeur P t a i n de vol gende toezeggingen zou hebben gedaan: 1. De overwinningsparade zal op 15 Mei te Madrid worden gehouden. 2. Voor einde Mei zullen alle Italiaan- scjie en Duitsche vrijwilligers Spanje ver laten hebben. 3. Generaal Franco hecht het grootste belang aan het handhaven van de vriend schappelijke betrekkingen met Frankrijk en acht zich in geval van een aanval niet ge bonden aan de mogendheden van de „as". DoZjMti uU de h De verwachting van kerkeraad en gemeente wordt niet beschaamd. „Mijne genade is U gemoeg: want M ij n e kracht wordt in zwakheid volbracht". Dat is de tekst voor heden, die door Adriaan leerrijk en troostvol wordt uitgelegd. Juist objectief genoeg, om de gewijde woorden alle recht te doen weder varen, waarop zij naar hun oorspronkelijke beteekenis en tekstverband recht hebben, doch gedragen door de wel niet uitgesproken, doch als 't ware voelbare beleving van den prediker. Als leeraar èn als getuige staat Adriaan daar, een voudig en waar, zonder een zweem van pose of pathos. Als een zachte regen daalt het Woord in vele harten, ook in vele vermoeide, verkonynerde en verkilde harten. De begroeting in de consistoriekamer is allerhartelijkst, de handdruk van de broeders, even als die van den diendoen- den ouderling, warm en innig. Vrede, diepe vrede en groote dankbaarheid is er in Adri aans hart, als hij met oom en tante en Ditje, en nog een paar bekenden, die wat adhteraan komen, den korten weg af legt tusschen de kerk en de pastorie. Een heerlijke namid dag is het. De krekels zingen in het gras langs den weg en in de verte golven de gelende korenvelden. Slechts het ge rommel van het geschut, daar ginds over de grens, verstoort deze vrede, Ook in de kerk .was dat hoorbaar. De men sahen hier zijn daar al aan gewend, maar de meegekomen Hollanders hebben even verschrikt hun ooren gespitst. Het duivelsch geweld is hier nog zooveel dichter bij, dan daar ginds, boven de stroomen. Een half uur van hier légt de prikkeldraad-versperring, dwars door de dorpsstraat Dat doet de menschEn God laat Zijn Evangelie ver kondigen tot vlak achter het frontVoor hem zijn er geen grenzen en geen tegenstellingenHij gaf zijn Zoon aan een verloren wereldaan tollenaars en zon daren, aan dieven en moordenaarsaan strijders in de loopgraven en aan fatsoenlijke burgers in een Hollandsdhe kerk achter de prikkeldraadversperring... Dat is zwakheid en kracht tegelijk. Dat is het dwaze Gods dat wijzer is dan de mensohendat is genadedat is het evangelie Als Adriaan thuis komt, en zich een oogenblik in zijn studeerkamer terugtrekt, onderwijl de gasten nog wat na praten en tante met Ditje en de struische meid voor het avondbrood zorgen, vindt hij twee brieven op zijn schrijf bureau. De eerste draagt het poststempel Waterdam. Het eerst denkt Adriaan aan een brief van of namens Gelisse Hij heeft dezen vader in Christus niet meer mogen groeten voor zijn vertrek uit Holland. Een paar maal is hij nog bij hem aan de deur geweest, maar moest daar vernemen, dat hij ziek was en juist even rustig sliep en geen bezoek meer kon hebben. Als Adriaan den brief opensnijdt, houdt hij het doodsbericht van Gelisse in de hand: Bevorderd tot heerlijkheid in het drie-en-negentigste jaar zijns^ aardschen levens Een begeleidend briefje zegt, dat hij niet noemenswaard heeft geleden. Zachtkens heengegaan, met een glimlach op het gelaat. De aanhef van de doodstijding is op uitdrukke- lijken wensch van den overledene in dezen vorm gesteld. Ook wilde hij geen kaarten of brieven met zwarte rouw- randen*MfeM De tweede brief is afkomstig uit een vluchtelingenkamp „Marie-José". Plaatsnaam onleesbaar. Het adres is getypt, niet geschreven. Adriaan wankelt, als hij in het handschrift van den brief, die uit de enveloppe komt, dat van Jantien herkent. Ditop dezen dag Doch hij gaat zitten en leest. Het is een kort briefje. Jantien heeft haar betrekking in Amsterdam opgezegd, ook haar plannen om naar het front te gaan, heeft ze opgegeven. De opleiding tot bruikbaar verpleegster vroeg te veel tijd. Ze is nu hulp in een kamp voor Belgische vluchtelingen, voorna melijk voor de kinderen en ze geeft een paar cursussen voor de vrouwen. Ze is in dat werk heel gelukkig. Het geeft haar bevrediging, ze kan er iets in zijn voor anderen. Doch dat is niet, wat ze het allereerst schrijven wilde. Er heeft daar bij haar in de buurt eenigen tijd een evangelisatietent gestaan, waar op eenvoudige wijze het evangelie werd verkondigd, allereerst bedoeld voor de Belgen, die er echter niet veel gebruik van hebben gemaakt. Z ij is er echter iederen avond heen geweesten ze heeft er gevonden, wat ze zocht. Op een avond is ze achter gebleven, en heeft ze met een der broeders, die later een predikant bleek te zijn, gesproken. Toen heeft ze haar hart aan den Heer gegeven. Adriaan zal dat vreemd vinden, hij zal dat zeker heel anders noemen, of misschien denken, dat dit zoo maar niet gaatmaar zij is nu gelukkig. Niemand kan van haar wegnemen of wegpra ten. wat ze ontvangen heeft op dien avond. Jezus heeft ze rn haar hart ontvangen, den Heiland van zondaren, den Zoon van den levenden God. Daarvan móét ze getuigen en ze moet meer. Ze moet de reeds vergeven zonden ook, voor zoover dat mogelijk is, belijden en goed maken met de menschen. Daarom allereerst schrijft ze dezen brief. Het is haar moeilijk gevallen, meer dan ze zeggen kan, maar ze heeft gevoeld, dat het móést, dat zij het niet laten mocht. En zoo vraagt ze Adriaan dan vergiffenis, voor wat ze hem heeft aangedaan., Waarlijk, ze kon niet anders, maar ze had met hem kunnen praten. Haar onverwachte vlucht was een laffe daad. Antwoord verwacht ze niet. Haar volledig adres vermeldt ze zelfs niet Adriaan zit vijf, tien, minuten, met de beide brieven voor zich. Duizend gedachten, duizend mogelijkhedenWee moed, dankbaarheid, verwondering, onrust Dan wordt er op de kamerdeur geklopt. „Ja, ik kom", zegt hij werktuiglijk. En dan staat hij op. Ze hebben gelijk, het wordt zijn tijd, ze hebben recht op hem* allen, die gekomen zijn om dezen dag met hem inede te vieren Doch vóór hij het vertrek verlaat, vlak bij de deur, buigt hij nog een oogenblik de knieën op het kale linoleum. Jantientóch nog een mogelijkheid? Neen, neen, nü niet....M „Heere", zegt hij zacht. „Heere Zijn hart is vol. overvol, maar woorden vindt hij niet. De wetenschap, dat de Machtige. Dien hij aanroept, hoort, ook éér hij bidt. vertroost hem. Dat neemt den last als "t ware van hem af. En als hij dan na enkele seconden weer op rijst, de kamerdeur opent en zich tracht in te stellen op den vriendenmaaltijd met gezelligen kout, die hem wacht, is het hem alsof hij boven het geroezemoes der stemmen, dat uit de woonkamer hem reeds tegenklinkt, de stem van den Meester hoort, Die hem bemoedigt met Zijn: „Mijne genade is U genoeg". „Amen spreekt Adriaans hart. Zóó zal het zijn, vandaag en morgen en altijd. Het leven geeft veel, en het neemt ook veel, dat heeft het altijd gedaan, dat zal het blijven doen. Een mensch, ook een godsdienstig mensch, zelfs een vróóin mensch kan daar op den duur niet tegen opslechts wie den Heere verwachten, d i e zullen de kracht vernieuwen, telkens weertot Hij hen bevorderen zal tot heerlijk- hedd,,—a, ja het arooveelste jaar hun aardschen levens,

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2