LAATSTE NIEUWS EEN GOEDE RAAD KOOPT KIEMKRACHT-ZAAD Tunnelstukken naderen hun voltooiing MAANDAG 24 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. 7 Een ongeval, dat goed afliep Gistermorgen tegen kerktijd is een koets, waarin eenige kerkgangers waren gezeten op den overweg van de N.Z.H. in de Damlaan door een passeerende blauwe tram gegrepen. Het ongeval is echter buitengewoon goed af- geloopen, en geen der inzittenden bekwam eeni.g letsel. Omstreeks kwart voor tien passeerde een koets, welke op weg was naar de Ned. Her vormde Kerk hier ter plaatse den overweg in de Damlaan. Deze overweg wordt beveiligd door een belsignaal, hetwelk ook gistermor gen normaal functioneerde. Op het moment, dat de koets de tramspo ren overstak, naderde uit de richting Voorbug een blauwe tram, welke echter zonder stoppen met matige snelheid de halte voor de Dam laan voorbijreed. De bestuurder van de koets, die meende, dat de tram aan de halte zou stoppen, reed gewoon door. Het gevolg was, dat de wagen gegrepen werd. Het paard schrok zoodanig van de naderende tram, dat het juist bijtijds terzijde sprong en hierbij de koets meetrok. Dit is het behoud voor de in zittenden geworden. De koets kwam door deze beweging slechts aan den zykant met de tram -in aamZiking en kwam eenige meters iverder terzijde van de tramsporen tot stil stand. Het bleek, dat wonder genoeg geen der inzittenden letsel had opgeloopen, terwijl ook het paard met den schrik vrij kwam. Al leen de koets werd licht beschadigd, o.a. wa ren de ruiten gebroken. Doordat het juist tegen kerktijd liep, trok het ongeval nogal (veel belangstelling. Het tramverkeer onder vond een kwartier vertraging. USSE DAMKAMPIOEENSCHAP De 9e roncle van het Damikamjpioenschap Lisse is rijk 'geweest aan spanende par tijen. Dekker, die alleen aan den kop stond kon het niet tot een overwinning brengen tgen zim mcdeconcurrent A. v. Rossen. Ook J. G. Snel verloor een kostbaar punt tegem G. Balkenende. Een keurige pres tatie leverde A. v. Dijk door van Leuven te winnen, waardoor hij een uitstekende kans heeft op den ecre-titel. De laatste twee ronden zijn van het allergrootste be lang: le klasse: N. Dekker—A. van Rossum 1; J. G. SnelG. Balkenende 1—1; 1. de JongA. Wijnhoud 2—0; W. Möhlmann—D. iVergunst 1—1; J. v. d. Meulen—H. Booden 1—1; A. van DijkA. Leuven 2—0. 2e klasse: Groep I: S. Lievcse—H. H. Ken punt afstaan aan G. 't Hart, die nog steeds ongeslagen is. De belangrijke match A. BalkenendeA. Mooyekind eindigde eveneens in remise. De uitslagen luiden: S. Algera—G. 't Hart 1—1; B. Duivenvoorde D. Bouwman 2—0; J. HalH. Kuipers 0—2; A. Balkenende—A. Mooyekind 1—1. WERKLOOSHEID In deze gemeente staan thans ingeschre ven 328 werkloozen, waarvan 74 in werk verschaffing werken. KAMPIOENSCHAP SCHAKEN BOLLENSTREEK De uitslagen der eerste ronde der demi finale luiden: le klasse. Groep I: W. de GrootMej. M. Marinus afgebroken; H. Gogoll—B. Buvs 0—1. Groep II: J. P. Koop—B. Enfcho- geri 0—1; P. SchoenmakerHaalenbos 0—1. 2e klasse: Groep I: S. Iieverse—<H. H. Hulsman afgebroken; H. van Diemen—J. Eisenga 1—0. Groep II: H. van Mamel—G. Dekker 1-0; C. M. y. d. Ploeg—L. C. Koe ken 1—0. NOORDWIJK .VOETBAL Het was voor de elftallen van V.v. „Noord- „wijk" een fortuinlijke dag. Alle gespeelde [wedstrijden werden gewonnen, waarbij als curiositeit vermeld dient, dat IS doelpunten voor en geen enkelen tegen werd gescoord! Ondanks het resultaat van vorige week bleek S.C.O. I de mindere van Noordwijk I. Met 5—0 werd gewonnen, waardoor Noord- Wijk I nu de vierde plaats bezet en mogelijk blijft bezetten. Te Katwijk won Noordwijk II den beker wedstrijd tegen Katwijk II met 3—0 en komt hu in de tweede ronde uit tegen de winnaar „van Rouwkoop IIT.O.N.A. II. Noordwijk V speelde in zwakke formatie liegen Sleutels II. Doordat de gasten met 9 man verschenen konden de punten toch nog behaald worden met een l-0-overwinning. De adspiranten (A) deden het goed en met niet minder fian 0—0 werd van Quick Boys gewonnen. De harde wind deted overal afbreuk aan het spelpeil. NOORDWIJKERHOUT UITVOERING V.V. „C.N.V." In hotel Gouweniberg gaf de v.v. „C.N.V.' ben afscheids-tooneeluitvoering. De zaal wa6 minder vol dan gewoonlijk, doch dit zal met het vergevorderde seizoen in verband ge staan hebben. Opgevoerd werd „Een, die niet geteld wordt", een tooneelspei in 3 bedrij ven, geschreven door Jan Grosveld. In dit bijlzonder mooie en leerzame stuk werden de rollen uitstekend vertolkt De 3 hoofdrollen werden vervuld door de heeren C. v. d. Tang i(Alfred), W. Timmers (vader) en mej. A. Padding (2e moeder). De heer v. DaUn ver zorgde het muzikale gedeelte van dezen avond op uitstekende wijze. OEGSTGEEST Delftsche Zaadhandel Geverstr. 65, Oegstgeest Telefoon 549 VOORSCHOTEN GEVONDEN Een kinderportemonnaie, mutsje, rijwiel handpomp, ceintuur, paar kinderkousen. Inlichtingen bij de Politie op werkdagen tusschen 9—10 uur v.m. SONNEVANCK COLLECTE De Sonnevanck collecte, welke «en bate komt van de T.B.C. bestrijding heeft opge bracht f 46. Eventueele nagiften kunnen gestort wor- 'den op het gironummer van Dr. H. J. Keegstra no. 247156 C. H. UNIE Do Chr. Hist Kiesvereeniging alhier kwam onder leiding van haar voorzitter, Prov. Statenverkiezing De officieele uitslag van Zuid-Holland Hedenmorgen is door het Centraal Stem bureau voor Z u i d-H o 11 a n d de uitslag an de Statenverkiezingen in deze provin cie officieel vastgesteld. Uitgebracht zijn in totaal 1.041.280 stem men, zoodat de kiesdeeler was 12.69S.44'82 Vastgesteld werd dat de heer Heukels drie maal gekozen was, de heer Beekenkamp tweemaal, de heeren Oud en Sohilthuis twee maal en ook de heer Roos tweemaal. Bij de definitieve vaststelling van den uit- ag zijn aan de A.R. Partij 13 zetels toege kend en niet 14 zooals de aanvankelijke be richten luidden. De verklaring van dit verschil lie-t hierin Bij de oorspronkelijke cijfers ontbrak bij de Rotterdamsche cijfers de uitslag van één stembus. Daardoor ondergingen de cijfers der ver schillende partijen een wijziging met als ge volg, dat bij berekening voor een tweede restzetel voor de A.R. deze kwam op 11.495 5/14 stemmen, terwijl de Liberalen bij de berekening voor den eersten restzetel waren gekomen op 11.512.3/7. Zij gingen dus wat het hoogste gemiddelde betreft, boven de A.R. uit en kwamen dientengevolge In aan merking voor den laatsten restzetel. Wat de A.R. gekozenen betreft werden gekozen verklaard voor Rotterdam: de hee ren Mr P. B. Bouman, Kr Verhoeven en J. A. J. Jansen Manenschijn, voor Den Haag: de heeren Jhr Mr J. M. M. van Asch van Wijck en Mr J. W. Noteboom, voor Leiden Dr C. Beekenkamp; voor Gouda: de heeren C. J. Hoogendijk en P. v. d. Bas; voor Delft: de heeren Mr G. van Baren en Th. Heuikels; voor Dordrecht: de heeren Mr E. J. E. G. Vonkenberg en Mr T. de Jong Tzn. en voor Ridderkerk de heer J. C. Diepenhorst. De veertiende zetel was officieus aan den heer V. Ph. Valstar toegekend. Deze is dus niet gekozen. De zetel komt aan de liberalen, die daar door den heer J. Rooy nog in de Staten brengen. Behalve de heeren Oud en Sohilthuis tre- m als V.D. vertegenwoordigers binnen mevr. F. J. van Gclderen-Droste te Den Haag, ir. J. Lely, Den Haag en P, Varekamp te 's-Gravenzande. Mr Jonkman voorzittei van den Volksraad BUITENZORG, 24 April. (Aneta). Bij K.B. van 21 April is benoemd tot voorzitter, tevens lid, vaa den Volksraad, voor den ver deren duur van de loopende zitting en voor een volgend tijdperk van vier jaren, Mr J. A. Jonkman, thans Officier van Justitie te Semarang. De heer Jonkman zal in den loop van deze week naar Buitenzorg vertrekken, ten einde daar beëedigd te worden door den Gouverneur-Generaal. Hij zal voor het ein de van deze maamd reeds zijn functie aan vaarden. den heer A. Fortgens in openbare vergade ring bijeen, in het gebouw aan de Wijn gaardenlaan. Spreker was de heer Ir. M. B. Smits met als onderwerp „De Chr. Hist Unie en het Platteland". Spreker liet uit kamen dat ook de belangen van de platte landers door de leden der C. H. Unie en de gemeenteraden behartigd worden. Na de pauze die op de rede volgde ontspon zich een breede discussie over het gesprokene. ZANGUITVOERING „DE KREKELTJES" Het Chr. Kinderkoor „de Krekeltjes", di rectrice Tilly Leening, heeft gisterenavond in het gebouw voor Christelijke Belangen aan de Wijngaardenlaan, met medewerking van het zangkoor „Zang zij onze leus" een uitvoering gegeven die zeer geslaagd mag heeten. De avond werd geopend door den eere-voorzitter van het kinderkoor Ds. H. P. Fortgens. In zijn openingswoord heette hij in het bijzonder welkom Barones se Schimmelpenninck van der Oye. Allereerst kwam het kinderkoor met en kele liedjes op de planken. Voor dat de kinderen de liedjes zongen werden ze eerst voorgedragen door een der jeugdige zan gers. Het groote koor zong ter afwisseling enkele nummers, waarvan vooral het be kende koraal: „O, hoofd bedekt met won den" van J. S. Bach zeer goed van toon was. De begeleiding zoowel van de kinder- zang4 als van het gemengde koor was in de vertrouwde handen van Mevr. M. Schippers Verwer, uit Leiden. De avond werd geslo ten met dankzegging door Ds. H. P. Fort gens. WOUBRUGGE VEE IN DE WEIDE Het zachtere weer van de laatste dagen en de geslonken hooivoorraad hebben eeni ge veehouders er toe gebracht om het vee in de weide te doen. Al zien de weilanden friseh groen, gras is er momenteel weinig. Het wintertje heeft ook de graslanden danig bezocht. De waoht is nu op een mal- schen regen. POLDER OUDENDIJK Onder voorzitterschap van den heer Th. J. Zwetsloot kwamen de ingelanden van den polder Oudendijk in jaarlijksohe ver gadering bijeen. De rekening over 1938 werd als volgt vastgesteld: inkomsten f 7917.85. uitgaven f7169.43, batig slot f748.42. De begrootinig voor 1939 werd vast gesteld op een gelijk bedrag aan inkom sten en uitgaven van f6001,35. de omslag per H.A. op f9. In de commissie tot nazie- ning der rekeningen over 1939 werden be noemd de heeren M. R. Kroes, T. van der Eijk en C. J. Disseldorp. Burgerlijke Standen LEIDERDORP. Bevallen: LTSSE. Ondertrouwd: SJ v d Voort en H W Berbee; T de Vreede en J C Beider. Getrouwd: A de Wilde en G Kaak; F Hoo- gervorst en J M Jellerse: A Faas en N Ver kerk: K v d Kolf en J N Dekker. Bevallen: M HeemskerkCerbee sj A War- HerdamVos d; T de Kaaterv Houten d; L KulkBoogrerd d; G A v RuitenButen d; de GraafRoodo z. Etalage van Goudsmidswinkel geplunderd AMSTERDAM, 24 April. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit de etalage van een goudsmidswinkel in de Eerste Const. Huygensstraat een aantal gouden sieraden, deels met briljantjes bezet, ter waarde van ongeveer duizend gulden, ontvreemd. Ofschoon voor de etalage het ijzeren luik was gelaten, zijn de daders er in geslaagd het slot, waarmede het luik aan den zij kant van het winkelraam aan de buitenzijde was afgesloten, te vernielen en aan dezen kant de ijzeren beletselen te verwijderen. Daarmede was het ergste werk gedaan, de ruit eraohter leverde geen groote moeilijk heden op. 't Glas werd vakkundig ingedrukt en de uitgestalde sieraden lagen voor het grijpen. Gouden manchetknoopen, armban den, potlooden en oorknoppen en ringen met briljanten bezet, werden buit gemaakt De etalage is slechts, tot zoover men van den zijkant uit reiken kon, geplunderd. Doch de ontvreemde sieraden vertegenwoordig den, naar de eige>naar na inventarisatie op gaf, toch reed6 een bedrag van duizend gulden. Knapen in het Chineesche leger SJANGHAI, 24 April (Reuter). Ruim 200.000 rondzwervende Chineesche knapen, van 11 tot 16 jaar oud, hebben zich geschaard bij het vroegere communistische leger, dat de Japanneezen in Noord-West-Ghina be strijdt. Te klein om wapenen te dragen, maken zij zich nuttig als hoornblazers, bood schappers, e.d. Zij noemen zichzelf „Kleine Duivels", hebben hun eigen militaire organi saties en kiezen hun eigen officieren. Zij dragen versleten uniformen, vaak drie ma ten te groot, en krijgen hetzelfde voedsel en soldij als de geregelde manschappen, tw. een Chineesche dollar per maand. Zij houden er een eerecode op na, gelijk aan die der padvinders en mogen noch roo- ken noch drinken. Door hun legertraining zijn zij befaamd geworden voor hun ge schiktheid om ontberingen te doorstaan. Zij gelden als de betrouwbaarste factoren onder de strijdkrachten en worden door of ficieren vaak gekozen om als lijfwacht dienst te doen. Dantzig niet bij Duitschland Polen zou Hitler voor willen z(jn LONDEN, 24 April. De correspondent van de Daily Telegraph te Warschau meent te weten, dat de Poolsche regee- ring de wenschelijkheid overweegt om nog voordat Hitler Vrijdag in den Rijks dag zijn rede houdt, een krachtige ver klaring al te leggen, dat een gebiedende eisch tot inlijving van Dantzig bij Duitschland door Polen met een kort en bondig „neen" zou worden beantwoord. Het voornemen van Polen, zich met alle tot zijn beschikking staande krachten tegen een wijziging van den status quo in Dantzig te verzetten, is langs diplomatieken weg aan Duitschland medegedeeld. Volgens den correspondent zou kortgele den bij een bestudeering van den toestand in de vrijs stad gebleken zijn, dat, afigezien van nationaal-socialistische extremisten, die niets te verliezen hebben en nog geen kwart van de bevolking uitmaken, geen Dantzigers burgers van het Duitsche rijk wenschen te zijn. Het drama te Uithuizen Verdachte in vrijheid gesteld UITHUIZEN, 24 April. Het onderzaek naar het draima, dat zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Gereformeerde Oudelie- denhuis te Uithuizen heeft afgespeeld, heeft zaak een onverwachte wending gegeven. Het onderzoek der Justitie heeft uitgewe- :n, dat het niet vaststaat, dat het slachtoffer door moord om het leven is gekomen. Zooals men weet, werd de 63-jarige mej. 'agenaar met verbrijzelden schedel in de gang van haar woning gevonden. De broer van het slachtoffer werd, ver dacht van dezen moord, gearresteerd en ter beschikking van de Justitie te Groningen gesteld. De man zal vandaag in vrijheid worden gesteld. De O. 16 naar Indië Het vertrek uit den Helder DEN HELDER, 24 April. Vanochtend ander groote belangstelling, van de zijde van de marine zoowel als van de burgerbe volking, Hr. Ms. O. 16 naar Nederlandsch Oost-Indië vertrokken. Om half tien werd door den marine-com mandant, Schout bij nacht H. Jolles, de laatste inspectie aan boord gehouden. Om half elf had het vertrek bij de Atj'eh- loods plaats. Aan boord van de verschillen de schepen, die in de Buitenhaven lagen, 6tond de bemanning aangetreden voor een laatste vaarwel. Bij het havenhoofd deed de stafmuziek van de Koninklijke Marine de O. 16 voor zijn lange reis uitgeleide met het Wilhelmus. Aanvankelijk zou dr W. Nieuwenkamp uit Utrecht de reis m§t de O. 16 meemaken voor het doen van zwaartekrachtmetingen in den Stillen Oceaan. Door verandering van het reisplan, dat aanvankelijk de reis om Kaap de Goede Hoop inhield, is hier echter wijziging in gekomen. Het schip gaat nu rechtstreeks via de Middellandsche Zee naar Oost-Indië en dr Nieuwenkamp maakt de reis daarom niet mee, Algemeen weerbericht De depressie, die Zaterdagmorgen over dc Noordzee lag, bevindt zich nu boven de Botni- sche Golf en vult op. Zii brengt nog regen en sneeuw over Scandinavië en Finland (Her- noesgnd had 11 num., Vaasa 7 m.m.). In den nacht van Zaterdag op Zondag ontwikkelde zich ten Westen van Schotland een nieuwe storing, die Zondag nog versterking kreeg door een uit het Westen gekomen depressie. Vanmorgen lag het centrum hiervan ovex de Noordzee. Deze nieuwe depressie voerde wat warmere lucht aan over ons land. Ov de Britsche eilanden waaien meest matige Westelijke winden. Het weer is buiig, maar nergens viel meer dan lichte neerslag. Alleen Blacksod had 7 m.m. In onze omgeving valt regen. Alleen in de Oostzee en het Engelsche Kanaal worden nog krachtige tot stormachti ge winden aangetroffen. In Frankrijk en Bel gië werd het algemeen iets zachter, in Noord- Duitschland iets kouder, de temperatuur is hier iets onder normaal. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID Afzonderlijke Werkverruimings- dienst ingesteld DEN HAAG, 24 April. De Regeerings- persdienst meldt: In de Memorie van Toelichting tot het onlangs ingediende wetsontwerp tot ver hooging van het Werkfondscrediet met 30 millioen gulden, is medegedeeld, dat een gewijzigde organisatie van de werkverrui- ming&aangelegenheden in het leven zou worden geroepen. Het ligt in de bedoeling, om voor de taak, die tot nog toe door het Werkfonds en de departementale werkvcrschaffingsafdeeling is verricht, een meer zelfstandig bedrijf in het leven te roepen onder de verantwoorde lijkheid van den Minister van Sociale Zaken. Dit lichaam zal de verschillende onderdeelen In onderling verband regelen, terwijl de leiding zich uitsluitend zal bezig- nouden met dezen tak van overheidszoig, welke uit de werkloosbeidssfeer zooveel mogelijk wordt losgemaakt Daar echter voor het verrichten van zulk een bedrijf een wettelijke voorziening wordt vereisoht en het gewichtige belang van de werkloosheidsbestrijding, door middel van de uitvoering van werken, het overgaan tot het centraliseeren der deshetreffende be moeiingen onder een uitsluitend daarmee belaste leiding raadzaam maakt, wordt, in afwachting van de totstandbrenging der be doelde wettelijke regeling, deze taak inmid dels aan een dienst voor de werkverrui- min door het bevorderen van werken toe vertrouwd. Het Koninklijk besluit, waarop deze dienst rust, is thans tot stand gekomen. De instelling van dezen dienst met de daaraan toegekende taak, heeft tengevolge, dat de afdeel ing Werkverschaffing en Steunverleening ten Departemente, zooals zij thans bestaat, zal worden opgeheven en het in die afdeeling gelegen organisato risch verband van de werkverschaffing met de steunverleening wordt losgemaakt Tevens vervalt hiermede uiteraard de functie van het hoofd dezer afdeeling, den directeur-generaal van de Werkverschaf fing en Steunverleening. Voorts wordt door deze reorganisatie de directeur-generaal van den Arbeid, die tot nog toe tevens was be last met de leiding van het Werkfonds, ont heven van den tijdroovenden arbeid dezer leiding en aan zijn eigenlijke functie weder om geheel teruggegeven. De nieuwe Rotterdamsche Diergaarde ROTTERDAM, 24 April. De bouw en aan leg van de nieuwe Rotterdamsche Diergaar de in Blijdorp is door het bestuur der Stich ting opgedragen aan de N.V. Aannemers bedrijf Gebr. Kwaaitaal alhier, welke had ingeschreven voor een bedrag van f 461.300. GEREF. KERKEN Rozenburg krijgt een nieuwen burgemeester Installatie Jhr L. G. Just de la Paisières Zaterdagmiddag is Jhr L. G. Just de la Paisières, voorheen commies le klas op de gemeentesecretarie te 's-Gravenzande, geïnstalleerd tot burge meester van Rozenburg. Voor deze plechtigheid bestond groote belangstel ling. Verschillende burgemeesters uit naburige gemeenten woonden o.a. de installatie bij. Nadat de nieuwe burgervader met zijn familie aan den veersteiger voet aan wal had gezet, werd hij verwelkomd door de raadsleden de heeren J. van Riel en H. Ba- rendregt. Het dochtertje van den heer Ba- rendregt bood de moeder van den heer Just bloemen aan. Aan den steiger waren voorts opgesteld de muziekvereeniging „U.D.I.", Rozenburgs Kinderkoor, de Landelijke Rij- vereeniging „Rozenburg", de plaatselijke afdeeling van den B.V.L. en Burgenvacht. In optocht ging het vervolgens naar het Raadhuis en aldaar aangekomen hebben de kinderen den nieuwen burgemeester een welkomstlied toegezongen, waarna U.D.l. twee coupletten van het Wilhelmus speelde. Door de beide genoemde raadsleden werd de heer Just de raadszaal binnengeleid, waarna het K. B. van de benoeming werd voorgelezen. De loco-burgemeester, wethou der P. van Dam Czn., hing hierna den burgemeester den ambtsketen om en over handigde hem den voorzittershamer. Ver volgens sprak de heer van Dam de instal latie-rede uit. Spr. begon met er op te wij zen, dat in deze donkere tijden veel van een burgemeester voor de gemeente wordt verwacht De landbouw, veeteelt en tuin bouw, welke in deze gemeente worden uit geoefend zullen eiken dag aldus spr. uw aandacht vragen. Ook hier worstelen velen om het hoofd boven water te houden. De werkloosheid, die in bepaalde tijden van het jaar hier heerscht, eischt een kundig beleid. Gij zijt nu, zei spr., eilandbewoner gewor den en veel wat de vaste wal biedt zult ge nu moeten missen. Toch wilde spr., op de zen blijden dag voor den heer Just, niet al leen een somberen toon aanslaan. Volledige medewerking van wethouders en raadsleden zegde hij toe. Met uw naam zullen we nog verzoend moeten raken, maar als ge de rechte man op de rechte plaats zijt, zal dat wel wennen. Do familie van den heer Just en inzonderheid zijn moeder compli menteerde de heer van Dam met deze heu gelijke ure. Na nog zijn gevoelens in een kort gedicht geuit te hebben, hoopte spr., dat de Al machtige God, den nieuwen burgemeester wijsheid en voorzichtigheid mocht schenken om de bevolking van Rozenburg bij Zijn gratie te regeeren. De heer Just bracht hierna dank aan den heer v. Dam en allen die hem terzijde stonden voor 't geen ze deden tijdens do hurgemeestersvacature. De burgerij bracht hij dank voor de wijze waarop ze hem in haalde. Bij voorbaat was de burgerij hem welgezind. Spr. wil trachten een goed bur gemeester en ook burgervader te zijn. Dat de burgemeesters van 's-Gravenzande en Vlaardinger-Ambacht benevens verschillen de ambtenaren uit die gemeenten aanwezig waren verheugde hem zeer. Nu spr. in zijn ambt als burgemeester Is geïnstalleerd krijgt hij een groote verant woordelijkheid. Met volle energie hoopt hij de belangen der gemeente Rozenburg te dienen. De toegezegde medewerking van Raad en Wethouders stelde hij op hoogen prijs en de verschillende problemen hier zullen zijn volle aandacht hebben. Spr. vroeg den tijd om zich ernstig in die pro blemen te kpnnen inwerken. Onder opzien tot Hem, die het al regeert aanvaardde spr. zijn taak en moge Zijn zegen, zoo besloot spr., op mijn arteid rusten. Namens den raad heeft de heer L. Gille den nieuwen burgemeester een welkom toe geroepen. Deze uitte den wensch, dat de arbeid van den heer Just veel vrucht mocht afwerpen. Hij hoopte, dat het wederzijdsch vertrouwen zou toenemen en dat er een hechten band zou ontstaan. Met een kort woord heeft de nieuwe bur gemeester dank gezegd voor de tot hem ge richte vriendelijke woorden en daarna deze raadszitting met dankgebed gesloten. Na het officieele gedeelte werd nog door verschillende sprekers het woord gevoerd. Ds W. M. E. Hoekzema, predikant der Ned. Herv. Gemeente, merkte op dat het Woord Gods voor de gansche gemeente Ro> zenburg autoritair is. Het gaf er veel zegen. We willen den Almachtige vragen, zei spr., of Hij Zijn licht wil spreiden op uw bur gemeesterlijk pad. DsD. G. A. Brouwer, predikant van de Geref. Kerk zei, dat 't vooral in spannende dagen een rust is, als er weer een burge meester is. U vindt hier een gezin van bur gers. Als men hier weet, dat men een bui> gemeester heeft, die vaderlijk gezag uiti c-efent, geeft men hem zijn vertrouwen. Spri wenschte den heer Just Gods zegen op zijn arbeid. Namens de burgemeesters uit de naburige gemeenten voerde Mr P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis, het woord. Hij noemde het burgemeestersambt een wonder lijk en aantrekkelijk ambt, dat middenin het leven plaatst Bij de zorgen van internen aard, is er ook de relatie met de naburige plaatsen. Spr. hoopte in de toekomst op een goede verstandhouding en riep den heer Just een hartelijk welkom in den kring toe. De heer P. L u y e r i n k, burgemeester van Vlaardinger-Ambacht de voorlaatste gemeente waar de heer Just arbeidde, merkte op, dat het persoonlijk belang voor het algemeene moet wijken. Tevens werd er op gewezen dat een burgemeester veel voor de ingezetenen kan doen. Mr F. M. A. S c h o k k i n g, burgemeester van 's-Gravenzande, liet uitkomen, dat de heer Just in den korten tijd, dat hij te 's-Gravenzande werkzaam was, blijk had gegeven van trouwe plichtsbetrachting. Hij roemde zijn vaderlijke eigenschappen. Namens 't gemeentepersoneel van Vlaar dinger-Ambacht wenschte de heer d e Boer, ambtenaar ter secretarie, den heer Just geluk met zijn benoeming. De heer G. van Seters sprak namens den Chr. Besturenbond te Rozenburg den wensch uit, dat er met den nieuwen burge meester een prettige samenwerking zou wezen, mede omdat de minder bedeelden in dezen bond zijn georganiseerd. De heer Just heeft ten slotte voor al de goede woorden en wenschen dank ge zegd en de verzekering gegeven, dat hij alles zal doen wat in zijn vermogen ligt, om de belangen der Rozenburgers te behar tigen. Hierna hebben nog velen van de gelegen heid gebruik gemaakt om den nieuwen burgemeester persoonlijk de hand te druk ken. Het eerste wordt in Augustus in de rivier neergelaten Interessant stadium van den tunnelbouw nadert Overal flinke vorderingen ROTTERDAM, 22 April. Achter in de Waalhaven liggen broederlijk naast el kaar tien drijfpontons van imponeeren- de afmetingen. Enkele weken geleden zijn ze per schip aangevoerd uit Denemarken. Zij zullen dienst moeten doen bij het versieepen van de negen tunned„doo- zen", die 6traks in de rivier worden neergelaten om de tweede oeververbin ding te vormen. Het zijn net groote ketels met stolvor- mige einden. Tegenover de tunneltukken waarvan er thans zes in de Waalhaven worden afgebouwd, zinken ze in het niet. Toch evenaren ze in grootte menig binnenschip! Langzaam maar zeker nadert een hoogst interessant stadium in den tun nelbouw. Vermoedelijk zal in Augustus as. het eerste tunnelstuk in de rivier kunrnn worden neergelaten. Aan iederen kant van 't tunnelelement zullen vijf pontons worden bevestigd, waarmee bet gevaarte drijvend zal worden gehouden. Tijdens het maandelijksch bezoek, dat wi] gister aan de tunnelwerken brachten, bleek ons, dat de gang er goed in zit. Vooral in de Waalhaven schiet men flink op. Het tunnel-element, dat in Augustus a& in de rivier zal worden neergelaten, is, wat het betonwerk betreft, vrijwel gereed. Alleen de stalen mantel op het dak van de tunneldoos moet nog worden aange bracht Dit tunnelstuk is thans zoo zwaar gewor den, dat het dak reeds lager ligt dan de waterspiegel. Dat het element niet zinkt is een gpvolg van de aanwezigheid van tijdelijke boel- boorden, die het stuk aan alle kanten om sluiten en verhinderen dat het water over het tunneldak stroomt Zoodra dit element gereed is, zal fiet wor den versleept naar een andere plaats in de Waalhaven, waar de drijfpontons er aan worden bevestigd. De vijf andere tunnelelementen aan den 6teiger :n de Waalhaven bevinden zich in verschillende stadia van afwerking. Uiteraard is aan de eerst onlangs aange voerde „doezen" het minst geschied. Bevindt men zich op de steiger, dan is het verechii in afwerking duidelijk te consta- teeren. Aan de eene zijde, waar de laatst aange komen elementen zich bevinden, steken de zijwanden hoog boven den steiger uit. Aan de andere zijde ziet men het dak van (te drie verst afgewerkte tunnel-elementen beneden zich! Kademuur wordt weggebroken Op den Rechter Maasoever is men ihans begonnen met het wegbreken van de kade muur bij het ventilatiegebouw, waarop het eerste tunnelstuk zal moeten aansluiten. In het ventilatiegebouw zelf heeft men thans alle verdiepingen tot aan den bega- nen grond gebetonneerd. De ventilatiekanalen, welke vandaar naar beneden loopen, zijn van hun bekisting ont daan. Wanneer men in deze kanalen naar beneden kijkt, begrijpt men pas goed hun gecompliceerden vorm en hun enormo af metingen. Geen wonder, dat straks een geweldige luchthoeveelheid kan worden verplaatst. Ook de schacht voor de roltrappen met aansluitend toegangsgebouwtje schiet al flink op, hetgeen ook noodig is, omdat dit gebouwtje binnenkort in het water zal ko men te staan, nl. zoodra het baggerwerk in de richting van den oever wordt voortgezet teneinde ruimte te scheppen voor het aller eerst te zinken tunnelstuk, dat tegen het ventilatiegebouw aan moet sluiten. De machinekelder van het roltrappengebouwtje is dan ook reeds gereed gemaakt, terwijl de schacht doende is met het aan- wape-- Franki-heistellingen verdwenen Op den Linker oevetr is men weliswaar nog niet zoo ver. Dit is ook niet noodig, omdat daar eerst later met het zinken der tunnelstukken wordt begonnen. Bij het circulatieplein is de grondontgra- ving reeds ver gevorderd en men is hier thans druk bezig met de vervaardiging der betonpalen. In de overdekte landtunnel kwam het bei- werk voor de betonpalen gereed, zoodat de daarvoor gebruikte drie machtige heistel lingen weer van het tooneel zijn verdwenen. Het heiwerk wordt op den voet gevolgd door het ontgraven van den bouwput, ter wijl in het ontgraven gedeelte het gereed maken van de betonconstructie van de over dekte landtunnel voortschrijdt Verschillende uitvoeringsstadia zijn hier te zien, nl. gereedmaken van werkvloeren, plakken der waterdichte lagen, stellen van rondijzeren wapening voor de binnen de waterdichte lagen te maken betonconstruc tie van het eigenlijke tunnellichaam en ten slotte het bekisten en bctonstorten voor dat tunnellichaam. Ook in het ventilatiegebouw op den Lin ker oever heerscht bedrijvigheid. Geleidelijk aan vordert men hier van verdieping tot verdieping. Ook is men begonnen met het heien van den damwand, welke den bouw put voor het rol trap pen gebouw met aan sluitende schacht zal begrenzen. In de Heysche haven is men begonnen met den bouw van de laatste drie tunnelstukken. Het heiwerk der betonpalen voor de kunst werken aan het circulatieplein op den West zeedijk vindt in snel tempo plaats, zoodat men thans in het stadium is aangekomen, dat ook de eerste maatregelen kunnen wor den genomen om met den opbouw te ue- ginnen. De overdekte landtunnel nadert ln ruw bouw geleidelijk haar voltooiing; van het tegen het ventilatiegebouw aansluitende nog gereed te maken gedeelte is men gevorderd tot het tunneldak, waarvoor de bekisting gesteld wordt Een kijkje in de Waalhaven, waar het eeretc tunnelstuk no goed als gereed Is

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7