STADSNIEUWS JMushkind BLOEIENDE BETUWE MAANDAG 24 APRIL 19.19 TWEEDE BLAD PAG. 6 BEVESTIGING EN INTREDE VAN DS J. N. BIEGER Bij de Evang. Luth. Gemeente Na een vacature van anderhalf jaar ontving de Evangelisch-Luthersche Ge meente te dezer stede gister in Ds. J. N. Bieger, gekomen van Bergen op Zoom. haar nieuwen herder en leeraar. Ds. Bieger, die in do plaats van Ds. C. de Meyere werd beroepen, werd gisterochtend door Ds. J. J. Simon, van Gouda, tot zijn ambtswerk ingeleid. Onder de zeer velen, die deze plechtigheid bijwoonden, merkten wij ojm. op wethouder Jac. Wilbrink, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, prof. dr. J. de Zwaan, prof. dr. C. J. v. d. Klaauw, prof. dr. G Sevenster en den heer H. C. Weisz van het Leger des Heils. Na de liturgie las Ds. Simon Joh. 10 11— 18, om dan, aan de hand van 2 Cor. 5 9b: „God heeft onder ons het woord der verzoe ning opgericht", in een predikatie te wijzen op de heteekenis van dit Schriftwoord. Voor af heeft spr. er op gewezen, dat het een dankzegging waard is, dat de gemeente m Ds. Bieger een nieuwen leeraar ontvangt, die het werk, dat zonder cenige stoornis door gang kon vinden, thans komt voortzetten. Ds. Simon, die voor zoover het zijn werk in Gouda toeliet, de plaats van Ds. de Meyere vervulde, dankte vervolgens de gemeente voor haar liefde en trouw hem bewezen. Gij zijt, aldus spr., een dankbare gemeente, die het werk van uw leeraar waardeert. Zich tot Ds. de Meyere richtende, merkte spr. op, dat zijn werk nog altijd met dankbaarh- id en liefde wordt herdacht. Menigmaal werd mij uw naam met waardeering genoemd. Het is voor u, Ds. Bieger, aldus spr., ook een zeer bijzondere dag. Gij hebt door het vervullen van uw ambtswerk in Stadska naal, Middelburg, VÜssingen, bij de Prol. Keifc in Ned.-Indië en later weer in Bergen op Zoom, een langen 6taat van dienst. En thans wacht dan een nieuwe gemeente weei op uw werk en arbeid. Verwachten mogen wij, dat gij, die al zooveel jaren in het ambt zijt, uw roeping en taak zult verstaan. Daai spr. zich hier sterk van bewust is, ziet hij zijn taak op dezen ochtend dan ook nergens anders in dan in het leggen van een band, tu6schen gemeente en herder. Hij moet den nieuwen herder aan een nieuwe gemeente voorstellen. Dit voorstellen kan niet anders geschieden dan door de verkondiging van het Evangelie. Tot zijn eigenlijk overdenkingswoord, 2 Cor. 5 19b, komende, wees Ds. Simon er op, dat Paulus hier schrijft uit zijn rijke en rijpe levenservaring. Spreken wij, zooals in dit tekstwoord over verzoening, dan denken wij aan vijandschap. Ook een man als Pau lus heeft deze vijandschap gekend. Wij be hoeven daarvoor maar te denken aan de wijze waarop hij voor zijn bekeoring de ge meente des Heeren vervolgde. Met een vijan dig hart vervolgde hij de belijders van dien Christus, totdat Christus hem in den weg treedt. Dan is het uit met zijn vijandschap en wordt het een zich overgeven in absolute en volkomen gehoorzaamheid aan Christus. Dan wordt hij een nieuw schepsel in Chris tus Jezus en komt zijn gansc-h© verleden achter hem te liggen. Echter blijft ook bij Paulus de strijd tegen d© zonde. Worstelend gaat hij voort om zijn Heiland loe te behoo- ren in de zekerheid, dat hij verzoend is met God. Ds. Simon wees er verder op, dat in den grond van de zaak ieder mcn^chcnkind, als mensch, aan Paulus gelijk is. Zelf brengen wij menschen niets terecht van het groote gebod: God lief te hebben boven alles. Heer lijk echter is het te weten, dat God ons in Christus heeft willen verzoenen. Een voor recht is het te weten, dat het: verzoend met God, de poort van den hemel voor ons opent. Verder zette spr. nog uiteen, dat predikan ten een mensch niet in den hemel kunnen brengen, maar dat zij alleen in groote op rechtheid kunnen brengen hetgeen God in Zijn Woord geopenbaard heeft. #>ij zullen niet spreken van onzen eigen wijsheid maar uitsluitend brengen wat God ons heeft opge dragen. Als wij, al6 mensch, opgaan naar het huis des Heeren dan zullen wij daar uit sluitend naar toe gaan om het evangelie te hooren en om te ontvangen wat wij voor onze ziel noodig hebben. Niet zal hij ons vooropstaan het beluisteren van een goeden leeraar of mooie preek. Tenslotte wees spr. nog op de blijde bood schap. Gods evangelie, welke door predikan ten gebracht dient te worden. Zich hierna tot den te bevestigen predi kant richtende, zeide spr., dat hem een ge meente wacht, welke het woord der verzoe ning noodig heeft. Spr., die niet kan beloven, dat aan Ds. Bieger teleurstelling bespaard zal blijven, zeide echter de overtuiging ge kregen te hebben, dat velen met den nieu wen predikant zullen medeleven en hem wilden helpen en steunen. Nadat Ds. Bieger dan met een „Ja, in Gods hulp" op de bevesfcigingsformule bad geant woord, zong de gemeente hem staande toe „U zeegne God! Hij steil' u tot een zegen" De intrede In de avondgodsdienstoefening, die zeer druk bezocht was, aanvaardde Ds. Bieger zijn ambt. Namens het gemeentebestuur was ook tlians wethouder Wilbrink aanwezig. Verder merkten wij op pax>f. dr. C. J. v. d. Klaauw, D6. Joh. Groot Enzerink, Ned. Herv. predi kant te dezer stede, Ds. Joh. Rauws, Zen- dingsdinector te Oegstgeest, Ds. De Wit, Luth. pred. te Middelburg, majoor A. J. Hak van het Leger des Heils, den heer Hui- bregts van de Remonstr. Gemeente en voorts een deputatie uit Bergen op Zoom. Als tekst waarmede spr. zich aan zijn nieuwe gemeente verbond koos hij Gen. 12 2: „Ik zal U zegenen en gij zult tot een zegen zijn". Spr. begon met er op te wijzen, dat het van-daag niet alleen een feestdag, maar ook een gezegende dag is. Tot zijn tekst komende belichlte spr. aan de hand van dp geschie denis van Abraham, den zegen dien God aan Zijn dienstknecht geschonken had. Spr. toonde hierbij aan, dat Gods zegen vaak in het verborgen ligt. De vrucht van den zegen zien wij pas later, in de dagen der eeuwig heid. Voortgaande wvrd er op gewezen, dat Sod'ZSjn zegen niet alleen aan Abraham wil schenken maar ook aan allen, die Hem wil len dienen. Spr., die het beroep van Leiden ziet als 'een roepstem van God, hoopt dat hij getrouw zal rijn aan die roepstem en dat God hem wil zegenen, al zal die- zegen dan misschien ook verborgen blijven. Met een verwijzing naar het leven van Jezus, Die door Zijn blik zegenend maar ook straffend kon optreden, toonde hij aan, dat de blik oen brug kan vormen tusschen den éénen en den anderen mensch. Zoo kan er ook een brug bestaan uit de zegenende hand of het zegenende woord. Tenslotte ligt er ook een zegen an de daad en in het gebed. Aan de hand van enkele gedeelten uit Gods "'oord werkte spr. dit nader uit. Ons Christen-zijn moet onder alle omstan digheden staan in de kracht Gods. Kinderen van God moeten het zout der aarde zijn. De wereld moet kunnen merken, dat zij er zijn. In ons leven moet een hoog-altaar zijn waarop het vuur des gebeds brandende is. Het evangelie van Jezus Christus is voor hen, die uit de modder van het leven, hun voeten willen plaatsen op de rots der eeuwen. Het is ook het eenige redmiddel om den stroom der wereld wegzinkende mcnschheid te grijpen. Daarom moet dat angelie allen gepredikt worden. Het evan gelie is voor ieder, omdat wij zondaars en zondaressen zijn, het eenige redmiddel. Wat de wereld noodig heeft, aldus 6pr. voortgaande, is niet de grootheid des levens maar God. Het „wees een zegen" wil feitelijk niets anders zeggen dan: breng den ander, die op uw weg geplaatst is, tot God. Iemand, die tot zegen geroepen is, is een uitdeeler. Spr. wenscht in zijn prediking uit te laten komen, dat wij niet arm behoeven te zijn als wij uitdeelens en bezitters mogen zijn van Gods rijke zegeningen. Aan het einde van zijn rede richtte spr. zich tot den kerkeraad, de aanwezige predi kanten, het gemeentebestuur en tenslotte, tot de gansclie gemeente. Na afloop van den dienst was er in de consistorie gelegenheid om met Ds. en mevr. Bieger kennis te maken. Velen maakten an gebruik. PER LUXE REISWAGEN naar de WOENSDAG 26 APRIL fraaie route samengesteld in overleg met V.V.V. „Tiel'' Prijs 2.— p. p. „BOLHUIS" Apothekersdijk 2 Telef. 362 NOORDV7IJK, Tel. 251 Oprichting „Kristlik Frysk Selskip" Rede van Fed.de Schurer Op 21 April j.l. is alhier een nieuwe „krite" opgericht van het „Kristlik Frysk Selskip". Verscheidene buiten Friesland gelegen afdeelingen dezer or ganisatie zijn vereenigdi in de „Krite- rounde (kring van afdeel.) Hollan", welke laatste het initiatief genomen heeft tot stichting eener Leiösche af- deeling. Het voorloopige bestuur der te vormen „krite" had hiertoe de Friezen uit Leiden en omstreken uitgenoodigd in „Patrimo nium". Na gebed, en lezen van Hand. 2, le ged. en het zingen van Ps. 98 1 heette de voorzitter Dr. Fokkema uit Alphen aan de Rijn de ruim 40 aanwezigen welkom en verklaarde zeer in het kort doel en werk wijze der Friesche beweging, in het bijzon der der Christelijk gerichte. Na een kwar tiertje opgewekten samenzang onder lei ding van „sjonglieder" Dam uit Zeist was het woord aan den spreker van dezen avond, den heer Fedde Schurer uit Amsterdam. Voor ons hoeft niet meer bewezen te worden, zeide spreker, dat er een afzonder lijk Friesch volk met ingeschapen eigen wezen en taal bestaat. itgene, wat ons hier bij elkaar brengt, is de herinnering aan onze jeugd in Fries land, maar de Friesche vereenigingen, zoo wel hier als in Friesland, willen meer: strijd voor taal en karakter van dit kleine volk, die van God gegeven zijn. Als zoovele kleine volken werd dit in de 19e eeuw door de toenemende vervlakking met ondergang bedreigd. Aanvankelijk wilde de toen onv stane beweging niets anders dan tegen houden, zoo lang mogelijk, van de verbas tering en verdwijning van het Friesch als omgangstaal. Doch in de 20e eeuw werd het streven ernstiger en kreeg dieper grond In 1908 werd namelijk door Ds Sipke Huis mans het „Kristlik Frysk Selskip" opge richt met als doel o.a. het overzetten van den Bijbel (nu reeds grootendeels volvoerd met steun van het Ned. Bijbelgenootschap) en het bevorderen van de Friesche gods dienstoefening. Reeds in 1896 had Sipke Huismans in wien het Friesch nationaal besef was gewekt door colleges van prof. Abr. Kuyper bij de oprichting van de Studentenvereeniging „Natio Frisica" het Friesche gebed ingevoerd. Ook van andere zijde Douwe Kalma werd de beweging breeder opgezet. Het einddoel van het „Kristlik Frysk Selskip" blijft hierbij niet sectevorming, maar heiliging van het ge< heele Friesche volk, door middel van de door God geschonken eigen taal, die weer op alle levensterrein gebruikt moet worden Hierbij is geen sprake van strijd tegen „Holland", wel echter tegen de slapheid van het eigen volk. Vooral in dezen tijd mag er intus- schen nog wel eens met nadruk op ge wezen worden dat wij door banden van historie en staatsburgerschap met het Nederlandsche volk verbonden zijn en willen blijven. Niemand zal ons kunnen verlokken tot wijziging van deze houding. Maar in dit Neder- Iandsch staatsverband willen wij dan ook de gelegenheid tot vrije ontplooiing van eigen taal, volkskarakter en cul- Na deze met gespannen aandacht aange hoorde rede werd de pauze gedeeltelijk ge vuld met samenzang en eenige solonuni- mers van den heer Dam. Nadat daarna do heer Schurer op zeer gewaardeerde wijze nog eenige van zijn gedichten had voorge dragen, kon de vborzitter in zijn slotwoord getuigen van groote voldoening over dezb bijzonder goed geslaagde samenkomst Ruim de helft der aanwezigen had zich als lid opgegeven; het secretariaat zal voorloo- pig gevestigd zijn: Da Costastraat no. 30. Na liet zingen van het laatste vers van Ps. 84 werd het samenzijn met gebed gesloten. „JULIANA-WANDELSPORT No II" De prijzen en ex tra-belooningen beschik baar gesteld voor bovengenoemde wandel tocht zijn tentoongesteld in de etalages van Peek en Cloppenfourg, Breestraat 78. Excursie van „Oud Leiden" naar Delft Mr. J. K. van der Haagen heeft Zaterdag middag, in aansluiting aan zijn Donderdag gehouden voordracht, de leden van „Oud Leiden" rondgeleid door het Prinsenhof eu later in de Nieuwe Kerk te Delft. Bij de historische plek, waar de moord plaats had op den Vader des Vaderlands, wees Mr. man de I-Iaagen erop, dat vele his torische prenten van deze gebeurtenis, wat de omgeving betreft, totaal gefantaseerd zijn. Slechts één teekenaar heeft ter plaatse de omgeving in beeld gebracht. Over de juiste plaats heeft men lang in het onzek're vehkeerd. Nog niet lang geleden is bij een restauratie gebleken, dat er een uitgang van het portaal naar de binemplaats heeft geleid, waarlangs Gerard gevlucht moet zijn zoo als uit geschriften blijkt. Het lijkt nu waar schijnlijk, dat de Prins bij het verlaten der eetzaal vermoord is. Nadat Van Kerkwijk in 1883 in de Twee de Kamer meer piëteit bepleit had voer deze historische plek, is men er toe overga gaan om althans de eetzaal te restaureere-n en als „Historische Zaal" de sfeer van de 16e eeuw te geven. Andere vertrekken heblben bestemming rls Grotius-Museum en Ethno' isch Museum. In een ander gedeelte van net Prinsenhof ls het glazeniersbedrijf van wijlen den heer Schouten gevestigd waar behalve glasschil derkunst een prachtige verzameling aller hande antiquiteiten door genoemden glaze nier bijeen gebracht is. In de vroegere abdijkerk is nu de Waal- sohe kerk. Voor den Protestantschen eere^ dienst was de kerk te lang en te smal. Zij te werd afgescheiden. Bovenin dit deel e werd afgeschieden. Bovenin dit deel an de oorspronkelijke abdijkerk is een vloer gelegd. Dit is de z.g. beeldenzolder, die zijn naam ontleendt aan de hier bewaard ge bleven beelden. Tenslotte werd de Nieuwe k"rk bezichtigd 'r. van de Haagen gaf hier in het kort bij zonderheden over de door Hendrik de Key- zer gebouwde graftombe, van Prins Willem van Oranje, over de gebrandschilderde ra men en over de restauraties van 't gebouw. AMERICAN CIGARETTE KINDERFEEST De Contact-Commissie van nationaal-ge- zinde Vereenigingen organiseert op Maan dag, 1 Mei a.s. ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana, des middags te 2 en 4 uur een kinderfeest in de Stadsgehoorzaal. Bijzonderheden vindt in de advertentie in dit nummer. ARM GEBROKEN Toen de 35-jarige N. J. M. de L. gister middag in zijn woning aan de Toussaint- kade een kachel de trap op wilde dragen is hij met kachel en al gevallen waarbij hij zijn rechterbovenarm brak. De E.H.D. heeft hem naar het Academ. Ziekenhuis gebracht. PERNIX n^D.E.S. I 5—2 De verwachting dat deze korfbalwedstrijd spannend zou zijn was gerechtvaardigd, maar dat Pernix binnen de éérste tien mi nuten reeds een voorsprong van 40 zou hebben wa6 boven alle verwachting. Enkele mooie doorbraken, zuiver schot, ziedaar de oorzaken van dezen stand. Tot aan de rust bleef de score onveranderd. Na de hervat ting was het D.E.S. die de toon aangaf. Zij beheerscht© het veld en zag dit dan ook uit gedrukt in twee punten tegen Pernix, dat nog één punt scoorde; zoodat de uitslag ge lijk was aan de vorige wedstrijd D.E.S. Pernix, met dit verschil dat nu Pernix win- COLLECTE VOOR CHINA De collecte voor noodlijdend China Zater dag in onze stad gehouden, heeft de mooie soon van f 1437.17 opgebracht, bijna dubbele van verleden jaar. Het Comité dankt allen die aan dit resultaat beibben meegewerkt. t Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister Aanvullende opgave van: Firma B. Zeilstra, Langebrug 101, Leiden. Als beheerder van het filiaal Kraaierstr. 19 werd dd. ?0 April aangegeven: J. Zeilstra. Dit moet zijn J. Zeilstra Jr. Nieuwe inschrij-vting. N.V. Kle dingmagazijnen Verhuist (f.), Leiden, Bree straat 103-ltö, hoofdz.: Den Haag, Groote- markt 19, heerenkleeding. Beh. fil.: B. H. Topper, Leiden. W ij z i g i n g. H. v. d. Boom voorh. fa. Niekerk v. d. Boom, Alphen a. d. Rijn, Hootstraat 131, manufacturen en confectie. Overl. E.: H. van den Boom, Alphen a. d. Rijn. <id. 7 April 1939. Automobielenibedrijf „Centrum", Leiden, Nieuwsteeg 43, vulcaniseerinrichting. De zaak is verplaatst naar: Amsterdam, Van Mussclienibroekstraat 3a. BURGERLIJKE STAND 19 Jr J G Menijn 31 Jr P J v Huls 22 Jr en E v Ark 223 Jr 5 Fuchs 21 Jr en M P Flanderhjin 24 Jr BEVALLEN: M E Bavelaar—Roelandse zn - B Werk—Brltaemmer zn S M v Waardhuizei Marck dr M C GlesbertVerstraaten di F Sloos—v ZUP dr OVERLEDEN: A Faas wed.nr 71 jr - J C i d Reek wed. van J Bula 8 Jr - M W Wleöel xn 17 Jr h Boom m. 67 Jr UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN i8e jaarvergadering van de Ghr. Oranjevereeniging In het Verecnigingsgebouw aan de Julia- nastraat is Vrijdag de 18e jaarvergadering gehouden van de Chr. Oranjevereeniging. De belangstelling was zeer matig. De ver gadering stond onder leiding van den voor zitter, den heer J. H. Belgraver die op gebruikelijke wijze opende. Daar de secretaris, de heer G. v. Staal- u i n e n verhinderd was, werden de no tulen der vorige jaarvergadering en het jaarverslag uitgebracht door den heer A. Groeneveld. In het verslag passeerden de verschillende gebeurtenissen van vorig jaar de revue. Daar er een algemeen comi té was voor de feestviering trad de C.O.V. niet op de voorgrond bij de groote feesten waaraan echter financieel behoorlijk mee gewerkt is. Het ledental, dat op 1 Jan. 1938, 728 be droeg daalde tot 687 op 1 Jan. 1939. Hierna volgde het verslag van den pen ningmeester, den heer J. Vierbergen. In de inleiding op het overzicht wees hij er op, dat wil de C.O.V. voort kunnen gaan den leden wat te bieden, uitbreiding van 't ledental dringend noodig is. Hij deed een beroep op de financieele en moreele steun der Chr. burgerij. Dat men voor de leden wat over heeft, kunnen bewijzen, de gehou den feestavonden, die na aftrek van alle baten en uitgaven de C.O.V. pl.m. f 100 per avond gekost hebben. Het batig saldo dat op 1 Jan. 1938 totaal f 160.17 bedroeg, was op 1 Jan. 1939 met 8 gulden teruggeloopen tot f 152.61. Van den heer P. Baane was een schrij- en ingekomen namens de controle-com missie dat de boeken in orde bevonden varen. Over verschillende uitgaafposten verd gediscussieerd. Hierbij werd terspra- ke gebracht het lidmaatschap van den Landelijken Bond. Tegenover de uitgaaf an contributie stonden in 't geheel geen baten. Enkele leden wilden hiervoor dan ook bedanken. De meerderheid van het be stuur was van meening dat men ook hier de organisatie-gedachte moet handhaven. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heeren A. Kroon en J. Vierbergen herkozen. In de plaats van den heer E. de Vries werd gekozen de heer P. Baane. Hierna deelde de voorzitter mede dat op uitnoodiging van het C O. V. de muziek- vereeniging „Arti et Religioni" en „Cres cendo" zich bereid verklaard hebben tot deelname aan een muzikalen rondgang op 1 Mei as. zulks in verband met den ver jaardag van HK.H. Prinses Juliana. Voorts ligt het in de bedoeling van het bestuur in de a.s. winter de leden weer 'n feestavond aan te bieden waarvoor plan- en in voorbereiding zijn. De heer Overduin vroeg naar plannen Dor 31 Augustus. De voorzitter deelde mede dat het alge meen feestcomité intact is gebleven, zulks in verband met de to vernachten blijde ge beurtenis. Verschillende leden voelen het als een bezwaar dat de Oranjevereenigingen hierin niet als leidinggevende vereenigingen zit ting hebben. Wel draagt men bij in de kosten maar 't publiek ziet dit niet, houdt kosteloos feest, en bedankt voor de Oranje vereenigingen. Het bestuur besloot deze kwestie nader onder de oogen te zien daar hier een kern van waarheid in ligt. Hierna wordt ter sprake gebracht een ge schil dat ontstaan is tusschen het bestuur der C. O. V. en de Oranje-Garde. Het vorig jaar werd door de C.O.V. met medewerking van de O.G. een historisch stuk opgevoerd. verschillende redenen hebben de ge machtigden van het bestuur der C. O. V. de samenwerking met de Oranje-Garde als or ganisatie verbroken. Door enkele leden der O. G. werd een uiteenzetting gegeven van deze zaak waar tegenover de gemachtigden der C.O.V. hun standpunt stelden. Het ligt niet op onzen weg hier uitspraak doen. We onderschrijven gaarne het woord van den heer Hoogteyling lid van de Raad van Toezicht der O. G. die deze breuk betreurde daar samenwerking tusschen twee dergelijke vereenigingen die beide op Chr. grondslag staan in beider aarachtig belang is. Het feit ligt er nu eenmaal en door de betrokken bestuursleden der C.O.V. waren reeds maatregelen genomen die het schier onmogelijk maken de breuk te herstellen. Het gevolg van een en ander is ook dat een propaganda- en adviescommissie waarvan de oprichting vorig jaar door het bestuur der C. O. V. met vreugde was begroet, ook zal verdwijnen, daar o.a. de heer Binnen- kamp geen deel uit wilde maken van commissie welke in feite niets te vertellen had. We vermelden voorts nog dat het bestuur der C.O.V zal ovenvegen de kinderen .van de verschillende scholen op 31 Augustus 'n feestje te geven, terwijl ook gewezen werd op de wenschel ikheid/om 'de feesten te houdpn „zoo mogelijk in samenwerking met de W.V." Dit geldt dan voor volgende jaren, ren. Na rondvraag sloot de heer H. Spek met dankgebed. ging het beter. Vooral de linkervleugel Piet j van Heusden en Koos Schollaardt speelden I uitstekend en zoo werd nog vijf maal ge scoord zonder dat de gasten de eer konden redden. UITSLAG AANBESTEDING Door B. en W. is Zaterdagmorgen in het Raadhuis openbaar aanbesteed: de verbete- :ng gedeelte weg no. 7 tertiair wegenplan Provincie Z.H. (verstrating gedeelte, Ouds- hoornscheweg). Er is als volgt ingeschreven: F. Donker, f 18.000; P. B. Huberts, Nijme gen f 17.500; Gesman en Zoetemeijer f 16.890 Gebr. van Wijk f 16.800; De Raat en Tolk f 16.750; A. Vonk f 16.600; W. van Beieren en J. Snel f 16.580; J. de Rooij, Vleuten, f 16.360; W. van de Helm f 16.250; L. Tim mer, Dordrecht 1 16.100; v. d. Geer en Stuif zand f Leiden f 15.800; G. Hoeken, Nieuwe- dijk f 15.800. LangevekHardinxveld f 15.600; T. Kilian, Gorkum f 15.600; W. Barreveld f 15.496; P. van Dool, Ammers- tol f 15.344; H. Oudenes f 15.315; Gebrs. Schols, Leiderdorp f 14.900. Waar geen plaatsnaam is vermeld wonen de inschrijvers alhier. De gunning werd aangehouden. Gemeentelijk Radiodistributiebedrijf 11.20 Brussel (VI.), 1.20 Keulen, 2.20 Lon en Rep.. 3.20 Keulen. 4 20 Brussel (VI.), 6.06 ladio PTT Nord. 5.20 Londen Rep.. 6.20 Brus- el (VI.). 6.50 Keulen, 7.35 Brussel <V18D0 leromünster of dlv., 8.47 Brussel (Fr.). 9.20 irussel (VI.), 10.05 Parijs PTT,. 10.45 Boedapest f diversen. Programma 4: 8.00 Brussel (VI 8.20 Paros Radio, 8.30 Radio PTT N.. 8.50 diversen, 9.35 12.05 Droitwlch. 12.35 Londen Rep., 2.00 Droltwich, 11.20 Radio Dnnmark. :eulen, i Dlvi i Rad., :1 (VI.). 1.20 3 00 Londen Rep.. 3.20 Keulen. 4.20 Brussel (VU, 5.50 Brussel (Fr.). 6.20 Brussel(VL). 6.50 Lon den Rep., 7.20 Keulen, 7.35 Brussel (VI.). 8.05 Keulen, 8.35 Brussel (Fr.). 0.20 Brussel (VI.), 10 30 Keulen. Programma 4. 8.00 Brussel (VI.). 8.20 Parijs Radio, 8.30 RadioPTT N. 8.50 Diversen, 0.35 Londen Rep., 12.05 Droitwlch, 1.50 Lónden Reg., 2.20 Droitwlch, 3.50 Londen Rep., wlch, S.00 Londen Rep., Radio Danmarlc. 6.20 Droitwlch, HILLEGOM BELGISCH BEZOEK Dinsdag a.s. zullen 250 Belgische kinderen met hun leiders een bezoek brengen aan onze gemeente. Het gezelschap zal om 12.33 aan het station arrivceren en worden ont- ingen door de Harmonie „Crescendo". Vervolgens zulien de buitenlandsche gas ten zich begeven naar de la. F. Rijnvcld Zn., N.V. Gebr. van Zanten en A. C. d. School, alwaar de bedrijven zulten worden bezichtigd en een lunoli aangebo den zal worden. Het vertrek per trein is astgesteld op 5 minuten voor drie. OLIEBOLLENDAG Door de speeltuin vereen. „Go3d Wonen en Omgeving" zal Woensdag a.s. een olie bollendag gehouden worden. AFSCHEID Ds. HENDRIKSEN Zondagavond heeft Ds. Hendriksen in den avonddienst afscheid genomen van zijn ge meente. Sedert een 5-tal jaren was hij pre dikant bij de Chr. Geref. Gemeente Om ge zondheidsredenen heeft hi'j echter ver vroegd emeritaat aangevraagd. Ais afscheidswoord nam Spr. zijn tekst uit 2 Timotheus 2 vs. 19: „Evenwel het vaste fundament Gods staat, hebbende dit De Hcere kent oegenen die de zijnen zijn; en: Een iegelijk die den naam van Christus noemt, sta af van ongerechtig heid." Speciaal bepaalde hij de gemeente bij ge loofsleven ten tijde des avonds, waar het licht mag zijn. Achtereenvolgens werd ge sproken over: Geloofsrust, Geloofsweten schap en Geloofsroemen. Vervolgens sprak hij een woord van af scheid tot Gemeente, Kerkeraad, Catechi santen, J.V., den consulent Ds. Ponstein, Weth. Vermeer, als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur, koster en orga nist. Hij bad allen Gcds Zegen toe voor tijd en eeuwigheid. ~s. Ponstein sprak namens de clas- Haarlem, Kerkeraad cn Gemeente. De arbeid die door den. scheidenden leeraar is verricht, wordt gewaardeerd en spr. hoopt dat de Ileere met-hem en zijn eebtgenoote alles wel'za.1 maken on hen tot een rijken zegen mag stellen. Wethouder Vermeer hierna het woord voerend, dankt namens het Gementebestuur oor den goestclijlken, zedelijken en prac- tischen steun, die door Ds. Hendriksen ver leend is en spr. hoopt, dat, nu de gemeen te een herderlooze periode tegemoet gaat, zij eendrachtelijk zal samenwerken en voort bouwen. Hierna werd den scheidenden leeraar de zegenbede uit Ps. 1214 staande toege zongen. Agenda Woensdag 26 April, Stadsgehoorzaal, S u., Jubileum-uitvoering Chr. Zangvereeniging „Ex Animo". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden, wordt van Zaterdag 22 t.m. Vrijdag 28 April a.s. waargenomen door de apotbe(e)k(en)tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telef. 1060. A. J Donk, Doezastraat 31, telef 1313. Te Oegst geest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelmi- naparlc 8, telef. 274. KATWIJK SCHIETWEDSTRIJD BURGERWACHT Zaterdagmiddag werd in het Patronaats- O_>bouw het tweede gedeelte van den schiet wedstrijd der Katwijksche Burgerwacht ge houden, waarmee tevens de oefeningen van het winterseizoen werden besloten. Evenals vorige week werd er met groot iim<T geschoten en werden er prachtige resul taten behaald. De uitslag was als volgt: Maximum aantal te behalen punten 200. 1. J. de Kreek 190 p., 2. U. van Leeuwen 187 p., 3. J. Slingerland 186 p., 4. 1'. Rekker 183 p., 5. P. Slingerland 1S1 p.; 6. H. Scheele 178 p., 7. C. Schuitemaker 176 p., 8. F. v. Valk 174 p., 9. H. Hageman 173 p... 10. A. Zuilen 172 p., 11. J. van Beelen 170 p., 12. M. Schoneveld 169 p., 13. Nic. Schuitemaker 167 p., 14. L. Lange 158 p.., 15. E. van Wcnsveen 156 p., 16. C. Hoek 155 p., 17. H. Slingerland 149 p., 18. H. de Boer 146 p., 19. C. A. Doets 145 p. Alvorens de commandant, Ir. C. A. Doets, overging tot uitreiking der pry zen, hield hy tot de leden een kc-rtc toespraak. Het was spr. een genoegen, dat hij na zyn benoeming als commandant door den burgemeester, deze wed strijden nog had kunnen meemaken. Evenals in zoovele plaatsen is ook in Katwyk een kern nn burgers georganiseerd om zoo noodig het wettig gezag te steunen. Deze Burgerwacht moet worden uitgebouwd en zich bij de ge wijzigde tijdsomstandigheden aanpassen. In den modernen oorlog wordt door de lucht strijdkrachten het strijdperk verplaatst en worden ook weerlooze burgers het doelwit van den vijand. Het is noodig, dat ook de burgers zich oefenen in bescherming tegen de gevaren, by luchtaanvallen. Zoo vindt de Burgerwacht een nieuw arbeidsveld. Spr. is getroffen door de aangename sfeer, die ty'dens de wedstrijden heerschte en sprak den wensch uit, dat er nog vele wedstrijden door de Katwijksche Burgerwacht gehouden zullen worden. Hierna werden de prijzen uitgereikt. OPRICHTING WANDELSPORT- VEREENIGING Tweede Paasohdag heeft e*n wandel clubje onder den naam „Wandelclub Kat wijk" deelgenomen aan de door de Prince- vlag afdeeling Den Haag uitgeschreven „Rond Den Haag-marsch". afstand 30 Km. Het behaalde niet alleen de j>ersoonlijke medaille, maar bovendien een groepsprijs; voorwaar een mooi succes. Dames en heeren uit Katwijk en omstre ken, die belang stellen in de wandelspart kunnen zich opgeven bij C. M. den Duik, Van Meiekade 79 te Katwijk aan Zee, ten einde te komen tot oprichting van een wandelsportvereeniging. A. R. KIESVEREENIGING In „Concordia" wordt Donderdagavond vergadering gehouden van de A. R. Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje". Een ont werp gemeente-program en de candidaatstel- ling voor den Gemeenteraad zullen hehandeld worden. KNAAP AANGEREDEN Door een van de berijders van een motor fiets van een militaire colonne uit Delft ii_ Zaterdag op den hoek Oudshoornscheweg Heerenweg de jeugdige wielrijder Klarenlbeek aangereden. De jongen sloeg met fiets en al over den kop en bekwam daarbij bloedende verwondin gen aan linkerhand en linkerbeen, terwyl het rywiel geheel werd vernield. Nadat door een der militairen een noodver band was gelegd heeft de knaap zich verder onder geneeskundige behandeling gesteld Dr. H. De verwondingen bleken, niet van stagen aard. Het vernielde rywiel zal ver goed worden. HOE DE VOETBAL ROLDE Zaterdag is alleen maar gespeeld door de A.R.C.-adspiranten tegen de adspiranten van Rijnsburgsche Boys, welke wedstrijd i in een 70 overwinning voor A.R.C. is ge- eindigd. Voor de rust vlotte het niet erg, hoewel men met den wind in den rug speel r» j j de wat A.R.C. een 2-0 voorsprong bezorgde 0nder de leuze "Werk maakt st«A 7al welke doelpunten beide door de gasten in Centrale voor Werkloozenzorg dit jaar eigen doel werden geplaatst. Na de rust haar vijfde collecte houden ia de week van N.V. ADMINISTRATIEKANTOOR H. WINS Jan van Nassaustr. 99, 's-Gravenhage Telefoon 774577 Administratie en Beheer v. Vermogens EFFECTEN COUPONS ASSURANTIëN HYPOTHEKEN 8—13 Mei a.s. Het plaatselijk comité, dat deze week vergaderde, besloot een krach tige actie te organi6eeren, opdat de ge meente Leidschendam goed voor den dag ïl komen. Degenen, die hun medewerking aan de collecte willen verleenen. worden verzocht zich daarvoor aan te melden bjj de heeren: C. Oudshoorn, Veenenstraat 49 en H. Veen- stra Jr, Veurschestraatweg 250. De Centrale heeft in 1933 prachtig werk verricht en zij hoopt dezen arbeid onge stoord te kunnen voortzetten. Deze centrale werd gesticht .in 1932 op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor practiech Ohristendom. Alle Protestantsch-Christelijke Kerken en de Oud-Katholieken steunen het werk der „Centrale". Uit deze kerkverbanden, waar onder zoowel de rechtzinnigen als de vrijzin nigen gerekend moeten worden, zijn de di verse Jeugdbonden van jongens en meisjes, jonge vrouwen en miainnen, voortgelkomon, die zich tot taak gesteld hebben medewer kers van de „Gentrale" te zijn, terwijl ook de Christelij'k-Sociale bonden en de Chris telijke vakorganisaties hun steun verleenen» Heel de Protestantsche Christenheid in Nederland, in al zijn geledingen, steunt dus dit belangrijk werk. De negen kampen 'der Centrale voör de jeugdige werkloozen stonden in 1938 open. Deze kampen bevinden zich te Ede, Roekan- je, Bussum, Ommen, Oude-Mirdum, Roden, Rumpen, Chaam en Beekbergen. Er kwa men 4551 jongens en verblijven daar 154798 dagen. Het internaat te Haarlem leidde in het afgelooipei) jaar 120 meisjes op voor 't huisgezin en werden daarin geplaatst. De vrouwen va-n de werklooze mannen werden ook betrokken in de organisatie der Centrale. Dank zij de subsidie werden 647 vrouwen gedurende eenige dagen naar va- casitiehuizen gezonden om weer nieuwen moed te verzamelen. Ook het werk r.-oor de erklooze mannen werd bevorderd en 796 „ïannen brachten een week door in de kam pementen der Centrale. Hieruit blijkt dus wel. dat dit werk ons aller steun en mede werk verdient. JAARVERGADERING GEREF. KNAPEN VERG AD BRING De Geref. Knapenvergadering „Mijn zoon geef Mij uw hart", houdt Donderdag 27 April a.s., haar elfde jaarvergadering in de Geref. kerk aan de DamJaan. Behalve de jaarverslagen en eenige op stellen vermeldt het programma de uitvoe ring van 't deelamatorinm „Langs d'aloude paan", waaraan alle leden medewerken. De samenkomst vangt aan om acht uur. Het veelbelovende programma zal ongetwij feld goede belangstelling trekken en men verwacht dan ook een volle kerk. A.R. KIESVEREENIGING Candidaatstelling gemeenteraad De A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oran je" zal Dinsdagavond a.s. een ledenvergade ring houden in het Verenigingsgebouw bij de Geref. kerk aan de Damlaan. In deze vergadering wordt de candidatcn- lijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing vastgesteld. Tevens zal besloten moeten worden of men met de C.H. zal blijven samenwerken, ja of neen. In verband met de belangrijke agenda wekt het bestuur od tot trouwe opkomst* LEIDSCHENDAM Werk maakt sterk WAT GEVONDEN WERD Gevonden: 1 binnenband, 1 motorboot, 1' ibril, 1 rywielbelastingmerk, 1 chauffeurspet, 1 bos sleutels, 1 blauwe postduif. Adres bu reau van politie. TER INZAGE GELEGD Het door den Raad vastgestelde plan van uitbreiding en de schadevergoedingsverorde ning liggen voor een ieder tot en met 9 Mei a.s. ten gemeentehuize ter inzage. EEN SCHERP STUK IJZER De 9-jarige C. M. wonende in de Veene straat had bij het spelen aan den Kostverlo- renweg, het ongeluk in een stuk Bcherp en roestig yzer te trappen, waardoor dit in zijn hiel drong. Nadat hy door den heer Opstal van het Roode Kruis voorloopig was verbonden, heeft Dr. Reyers den knaap verder behandeld. BI ROER LIJK E STAND GEHUWD: A Co» en J v d Grift Th do Vrocmen en J M v d Ham BEVALLEN: B v d Hulst—Pauls xn MA BergmanWildenberg zn Gvd Geest— Schrama dr OVERLEDEN. W B Vleveen m. Th Bar- mentloo greb. Schuring vr. V J v Heiningen geb. Nell%sen vr. 59 jr

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6