LE,DEN MAANDAG 24 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERIJ AMSTERDAM ROTTERDAM flr NV VELSEN HAARLEM #Aje X DEN HAAG DELFT Dagelijks Inwendig schoonhoud* DORDRECHT UTRECHT HILVERSUA GRONINGEN BRUSSEL (Reel.) Zuid-Slavie definitief bij de as? De ItaliaanschZuid- Slavische besprekingen Prins Paul gaat naar Rome Zondag hebben te Venetië besprekin gen plaats gehad tusschen graaf C i a n o en Markowitsj, den Zuid-Slavischen minister van buitenlandsche zaken. Het officieele communiqué, dat dienaangaan de werd gepubliceerd, vermeldt het streven naar uitbreiding der politieke en economische samenwerking tusschen beide landen en tusschen Joegoslavië eenerzijds en Duitschland en Hongarije anderzijds. Bij deze gelegenheid is eens te meer "de bijzondere hartelijkheid vastgesteld in de betrekkingen tusschen Italië en Joego slavië, een hartelijkheid, die zich sedert het sluiten van het pact van Belgrado, dat den vrede in de Adriatische zee en de eerbiediging der wederzijdsche belan gen verzekerd heeft, nog op elk gebied en onder alle aspecten heeft geconsoli deerd en versterkt. Overeengekomen werd de vertrouwelijke samenwerking tusschen beide staten en ook die tusschen Joego-Slavië en Duitschland, zoowel op politiek als economisch gebied, uit te breiden, ten einde de handhaving van den vrede te bevorderen «n de stabiliteit in het Donaubekken te verbeteren. Wat de betrekkingen met Hongarije be treft, hebben de twee ministers van Buiten landsche Zaken de situatie bestudeerd, zoo als die zich na de jongste uitingen heeft ontwikkeld en de beide ministers hebben met voldoening vastgesteld, dat zij den weg gebaand hebben voor een nuttig begrip tus schen de regeeringen van Belgrado en Boe dapest Voorts verneemt Havas, dat de prins regent Paul van Zuid-Slavië in de tweede helft van Mei een officieel bezoek aan Rome zal brengen. Het program van dit bezoek, 'dat ten doel zal hebben de hechtheid der banden tusschen beide landen te bewijzen, is door Ciano en Markowitsj reeds vastge steld. In Italiaansche kringen, vervolgt Havas, is de voldoening groot. Men is van oordeel, dat Joego-Slavië zich definitief bij de as Rome—Berlijn heeft aangesloten. De toena dering tusschen Belgrado en Boedapest al dus verklaart men, kan als geregeld be schouwd worden. Men spreekt reeds van een a.s. bezoek van den Hongaarschen mi nister Csaky aan Belgrado, waar een non agressiepact tusschen beide landen zou worden opgesteld. Daarna zou Joego-Slavië toetreden tot het anti-kominternpact en zou den Volkenhond verlaten. Voorts verklaart men van Italiaan sche zijde, dat een accoord tusschen Bel grado en Boedapest vergemakkelijkt zal worden, doordat Hongarije zou afzien van alle territoriale eischen aan Joego-Slavië, terwijl Joego-Slavië de rechten der Hon- gaarsche minderheden zal erkennen. Later zouden Albanië en Bulgarije zich bij deze beide staten aansluiten. Volgens sommige opvattingen zou Hongarije daarna betere eischen aan Roemenië kunnen 6tellen. Het Is voorai de Popoio di Roma", die dat oor deel uitspreekt. Omtrent het Hongaarsche oordeel meldt Havas uit Boedapest, dat de resultaten der besprekingen te Venetië overeenkomstig de verwachtingen zijn. De Hongaarsche open bare meening is reeds voorbereid op toena dering tot Joego-Slavië. Deze zou bezegeld kunnen worden na het bezoek van minis ter Markowitsj aan Berlijn op 25 dezer, en het bezoek van Teleki <>n Csaky op 28 dezer eveneens aan de Duitsche hoofdstad. De Japansch-Chineesche oorlog Aai_val op Foetsjau gevreesd Kaifeng nog in Japansche handen Te Foetsjau vreest men, dat de Japanners binnenkort de stad van zee uit zullen aan ballen en er troepen aan land zullen zetten. Kortelings is de stad vaak gebombardeerd door vliegtuigen van vliegtuigmoedereche- Gisteren zijn drie luchtaanvallen ge pleegd. waarbij ongeveer 60 slachtoffers vie len. Gemeld wordt, dat de voorloopige re geering naar Yenping aan de Min-rivier vertrokken is. Zoowel van Japansche als van Chineesche zijde wordt thans bevestigd, dat Kaifeng, aan den Loenghai-spoorweg in Noordoost- Honan, zich nog steeds in handen der Ja panners bevindt. Domei heeft uit Kaifeng een telegram ont vangen, waarin wordt gezegd, dat het Ja pansche garnizoen de Chineesche guerilla- benden heeft verdreven, dat de orde her steld is en de burgers normaal kunnen leven, daar op de prijzen der goederen strenge contröle wordt geoefend. Sedert 20 dezer is te Kaifeng een filiaal van de cir- Mlatiebank voor Noord-China gevest.gd, die kleine bankbiljetten uitgeeft. De Chineesche lezing is. dat voor de derde maal in twee weken de Chineeeche troepen aanval op Kaifeng hebben ondernomen. Nadat 200 Japanners waren gesneuveld, konden de Chineezen het station bezetten. Daar werden de legervoorraden der Japan- in brand gestoken en toen trokken de Chineesche troepen weer terug. De Japansche vliegtuigen hebben een aan- al gedaan op Tsjikiang, aan de grens van Hoenan en Kweitsjau, waarbij 400 burgers werden gedood of gewond Uit Tsjocngking meldt Reuter, dat het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken bij de Fransche ambassade heeft ge protesteerd. omdat de autoriteiten van de Fransche concessie te Sjanghai zich verzet hebben tegen het uitsteken van de Chinee sche nationale vlag. Amerika wil oorlogsvoorraden vormen Goederenruii met Engeland en Nederland Het ministerie van Buitenlanilsche Zaken te Washington heeft meegedeeld, dat voor loopige besprekingen zijn geopend voor het ruilen van Amerikaansche katoen en tarwe tegen Nederlandsche en Engelfiche rubber tin, ter vorming van oorlogsvoorraden. Een voorbereidende bespreking vond plaots op het departement, waarbij de officieele Nederlandsche koloniale expert tegenwoor dig was. De Amerikaansche gezant te Londen, Ken nedy, heeft instructie gekregen, besprekin gen in zake het ruilplan met de Engelsche regeering te openen. De te verwerven tin en rubber zijn spe ciaal noodig voor het aanleggen van voor raden voor noodgevallen. Nadrukkelijk wordt verklaard, dat de ruiltransacties zul len vallen buiten de gewone normale han delstransacties. Ze zullen niet in strijd zijn met de Amerikaansche handelspolitiek. Naar verluidt, zullen spoedig dergelijke be sprekingen met België geopend worden. STRENGER CONTRÖLE LANGS DE PALESTIJNSCHE KUST Tegen onwettige Immigratie In verband met het feit, dat het herhaal delijk voorkomt, dat immigranten op onwet tige wijze bij Haifa Palestina trachten bin nen te komen, hebben de autoriteiten te Haifa besloten, uitzonderlijke maatregelen te nemen voor een strenge contröle aan de kust. Eenige douane-patrouilles hebben dezer dagen twee booten ontdekt, waarmee ongeveer 200 .passagiers op illegale wijze aan land wenschten te gaan. Op het strand van Zuid-Palestina heeft men het lijk van een Jood gevonden, die blijkbaar getracht heeft zwemmende de kust te bereiken, doch bij deze poging veronge lukt is. Britsche vlootbeweging in de Middellandsche Zee Verecheiden eenheden van de Britsche Miódellandsche-zeevloot, die te Malta gesta- tionneerd zijn, zullen Woensdag a.s. van daar vertrekken voor een tocht door het Oostelijk deel vain de Middellandsche zee. DP ELKE BUS EEN BON VODR GESCHENKEN De Duitsche troepen in Spanje Eind Mei huiswaarts Te Madrid is bekend gemaakt, dat het Duitsche Condorlegioen, waartoe de Duitsche vrijwilligers in Spanje be- hooren, het land in den loop van de maand Mei zal verlaten. Men acht het waarschijnlijk, dat het vertrek in de tweede helft van deze maand zal plaats vinden. De vorstenbruiloft te Iran Gelukwenschen der buitenlandsche delegaties. In Teheran, de hoofdstad van Iran (Per- zië) hebben Zaterdagmiddag de Sjah en zijn gemalin, alsmede de koningin-moeder Egypte tergelegenheid van het huwe lijk van het huwelijk van den kroonprins van Iran met prinses F a w z i a van Egypte, een zustar van koning Faroek, de gelukwen schen in ontvangst genomen van de leden der regeering, de parlementsleden, vertegen woordigers van het leger, de gouverneurs en de leden van het corps diplomatique. Den vongen avond had de ejah een eala- maaltijd aangeboden. Namens de buitenlandsche missies, waar toe ook een Nederlandsche behoort, hield de hertog van S p o 1 e t o een rede, waarin hij de oprechte gelukwenschen aanbood van de landen, die ter gelegenheid van het kroonprinselijk huwelijk een bijzondere ver tegenwoordiging gezonden hadden. In ant woord daarop bracht de sjah een heildronk uit „op de gezondhend van alle staatshoof den en hun vertegenwoordigers, den voor spoed en het welzijn hunner onderdanen." Een Engelsche reddingboot vergaan De reddingsboot van Cullercoats (Eng.) is Zaterdag omgeslagen, toen zij tijdens een oefentocht buiten de monding van de Tyne een blinde klip stiet. Er zaten in de boot tien personen. Zes hunner kwamen om het leven, de zevende wordt vermist, terwijl de drie overigen naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. De opvarenden werden allen in zee geslingerd, terwijl een krachtige Noord-Oos tenwind woei. Sommigen slaagden er in zich vast te klemmen aan den rand van de reddingboot Het ongeluk gebeurde op en kele honderden meters van de kust De red dingsboot werd tenslotte op de kust ge dreven. De zware zeeën maakten het red dingswerk echter moeilijk. Ongeregeldheden in Memelland De Poolsche bladen melden, dat vijf Litau- sche boeren tijdens een incident, dat zich in het Memelgehied heeft afgespeeld, zijn dood geschoten. Een delegatie van boeren was onderweg naar Pogeggen bij Memel om de terugroe ping te verzoeken der Duitsche commissaris sen, die controle uitoefenden op hun grond bezit. De delegatie werd echter door de Duit sche politie gearresteerd, waarna vrijwel alle boeren uit den omtrek kwamen eischen, dat zij zouden worden vrijgelaten. De politie ge lastte de betoogers uiteen te gaan en toen zij dit weigerden, maakte de politie van haar vuurwapenen gebruik, waarbij vijf boeren gedood werden en verscheidene anderen ver wondingen opliepen. De gearresteerde be toogers werden in een concentratiekamp op gesloten. Het D.N.B. spreekt deze geruchten echter tegen en zegt d-\t in het Memeiland volko men rust heerscht. Kolonel Lindbergh, die pas in de Vereenigde Staten is teruggekeerd, heeft on middellijk weer den stuurknuppel ter hand genomen. Een nieuw jachtvliegtuig van het Amerikaansche leger, heeft hij namelijk naar Dayton in Ohio gevlogen. Vernomen wordt, dat Lindbergh aan de regeering aan wijzingen en hulp zal verstrekken bij de uit voering van het herbewapenings program voor de luchtvloot Van betrouwbare zijde wordt nog verno men, dat kolonel Lindbergh raipport heeft uitgebracht omtrent de ontwikkeling van de Duitsche vliegtuigindustrie. Dit zou dan een bevestiging beteekenen van de geruch ten, welke reeds eerder dienaangaande de ronde deden. Uit deze rapporten zou blijken, dat bepaalde Duitsche militaire vliegtuigen de Amerikaansche toestellen in snelheid zouden overtreffen. Anderzijds zou gebleken zijn, dat de actieradius der Amerikaansche bommenwerpers grooter is dan die der Duitsche.' De Britsche ambassadeur terug naar Berlijn Sir Nevile Henderson, de Britsche gezant te Berlijn, die sedert de annexatie van Tsjecho-Slowakije te Landen vertoefde, „om rapport uit te brengen", is tijdens het weekeinde naar de Duitsche hoofdstad te ruggekeerd. Hoewel reeds bekend was. dat hij spoedig zijn standplaats weer zou gaan opzoeken, is zijn vertrek eerder gekomen dan men vermoed had. Wellicht zal in het Lagerhuis dienaangaande nog een verkla ring worden afgelegd. Engelands instandhouding der oude vrijheid BalUax spreekt tot de Amerikanen. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, heeft Zondagavond een voor de Ver. Staten bestemde radio- hede gehouden, waarin hij zijn beste wen- schen uitsprak voor de wereldtentoonstel ling te NewYork en zei: „Laat mij u in her innering mogen brengen, dat onze volken elkander ook op stoffelijk gebied -veder- zijdsch voordeel brengen. Een welvarend Engeland beteekent een welvarend Amerika en aangezien gij onze beste klant zijt, geldt ook het omgekeerde". De wereldtentoonstelling kan ar, volgens 8pr., toe dienen, om aan deze waarheid al- gecneene bekendhend verleenen. Halifax noodigde zijn hoorders uit, Engeland te be zoeken, en zei, dat zij dan konden zien. met welk een eensgezinde vastbeslotenheid tot instandhouding der oude vrijheden. Instel lingen en al datgene, wat het Engelsche leven vormt, de Britten de taak volbrengen omhun land sterk te maken. In tijden als deze achtte hij 't goed, dat zulks geschiedt. De Hongaarsche minderheid in Roemenië Reeks van eischen ingediend Een delegatie van de Hongaansdhe min derheid in Roemenië heeft aan den Roe- meonschen minister voor minoerheden- kweöties, Dragonier, een reeks eischen voor gelegd. Deze hebben vooral betrekking op het gebruik van de Hongaarsche taal die provincies, waar veel Hongaren wc op het recht der Hongaren om vakbonden te vormen en op het recht der Hongaar sche boeren om wapens te dragen. De boodschap van Roosevelt DUITSCHLANDS GEBREK AAN FRUIT EN GROENTEN Waltber D a r ré. de minister van Land bouw. heeft bij de opening eener nationale landbouwtentoonstelling te Stuttgart gewe zen op 't tekort aan groenten en fruit, waar onder Duitschland thans te lijden heeft. Het is op den duur niet mogelijk, zoo sprak hij te verduren, dat Duitschland elk jaar ver scheidene maanden lang verstoken is van fruit en versche groenten en zich tevreden moet stellen met busgroente. De product)- deze producten, aldus de minister, kan en moet verhoogd worden. GEMENGD NIEUWS Motorrijder onwel geworden Tegen boom gereden en gedood De koopman H. Schoonhoven te Wezep geraakte Zaterdagavond, toen hij op zijn motor door de Dorpsstraat reed, opeens de macht over zijn stuur kwijt Omstanders zagen hem slingeren en kort daarop botste S. tegen een boom. Ernstig gewond bleef hij liggen. Eenige officieren van gezond heid verleenden het slachtoffer de eerste hulp, waarna hij in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis te Zwolle is gebracht 's Nachts is het slachtoffer aan de gevol gen van een schedelfractuur overleden. Men vermoedt dat de man tijdens het rijden on wel is geworden. Vroeger is hem dit ook eens overkomen. Schip gestrand bij Kuinre LEMMER, 24 April. De motorreddingboot ..Hilda" van de Noord- en Zuidhollandsche redcingmaatsohappij, gestationneerd te Lem mer. heeft Zaterdagmiddag assistentie ver leend aan het motorschip .Janna" uit Stadskanaal, dat nabij Kuinre was gestrand en in nood verkeerde. Aan boord bevonden zich de schipper, zijn vrouw en hun vier kinderen. Wegens den lagen waterstand kon de „Hilda" niet langszij komen, doch met de vlet van de „Hilda" gelukte het na veel moeite een verbinding tot stand te brengen. De „Janna" werd losgesleept en behouden te Lemmer binnengebracht De De poging van den Amerikaanschen Pre sident Roosevelt om de vrees van de memsch- heid \oor een nieuwe oorlogsramp plaats te doen maken voor een verlevendigde hoop inneiijke overleg tusschen de volkeren met betrekking tot wat b€n verdeeld houdt, zij heeft millioenen en nog eens millioenen overal :n de wereld in het hart getroffen, zeker ook millioenen Nederlanders. Wij weten, dat het is. zooals het in het telegram van den President wordt gezegd, dat bovenal de leiders der machtige regee- „_n op het lot der menschheid in de naaste toekomst grooten invloed hebben, en moeten er ons van bewust zijn, dat wij al3 kleine natie, behalve dat wij onzen onwrik- barc-n wil tot het behoud onzer zelTstandig- neid tegenover iedereen even rustig als dui delijk tot uiting brengen, in dezen tijd van spanning slechts twee dingen kunnen doen: vooreerst onverzwakt pleiten voor wat wij als de krachtigste pijlers van een gelukkige samenleving en bestendige welvaart in de wereld beschouwen- vrede, recht en volke rengemeenschap, en voorts zelf ons ln ons leven naar die beginselen gedragen. Dit beteekent. dat ons streven tegenover alle volkeren gericht is op het bewaren van m-de. het betrachten van gerechtig heid en het toonen van een vriendschap pelijke samenwerking. Elk woord, elke daad, in die richting, van waar ook komend, verdient met groote In stemming en vreugde door ons te worden egroe+. gelijk zij het zal worden door, men kan zeggen, allo volkeren der aarde, die 'mmers. als zij zich veiliger zullen kunnen voelen, in staat worden gesteld, zich met volle overgave van hun beste krachten in vrede tp wijden aan al wat de wereld en de menschen gelukkiger en rijker kan maken. Onze Vereeniging uit de vurige wensohen voor het welslagen van een poging als thans van Amerika uit werd ondernomen. Voerman ernstig gewond Paard en wagen door trein gegrepen Zaterdagmiddag is de landbouwer Van Montfort op een onbewaakten overweg van de lijn Roermond—Vlodrop met paard en kar door een trein gegrepen, waardoor het rechterbeen van den voerman werd afge reden. Paard en kar werden een eind ver der op de rails geworpen. Het paard moest ter plaatse worden afgemaakt. De land bouwer is naar het SL Laurentiuszieken- huis te Roermond vervoerd. J.009.16 Gram.plat*tl. (c.a. 8.15 Be richten). 10.00 Gram.platen 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.16 u. KRO-Melodlsten en solLst. (1.001.20 Gr. muziek). 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecureuo, 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.46 Grajn.platen. 6.00 KRO-Orkest 6.466.05 Fellcltatlebe- soek. 6.10 Gram.muziek. 6.36 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berlohten. 7.15 Cyclus .„Naar de nieuwe gemeenschap". 7.45 Gr. muziek. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en so liste. 9.00 Uit het Vatlcaan: EIAR-orkest, koor van de Slxtynsche kapel en solisten (opn.) 10.30 Berichten ANP. 10.40 Bela Klas en zön Hongaarach orkest en solist. 11.05 12.00 Gram.platen. -HILVERSUM II. 301,6 M. AVRO-Ultzendlng. «.30—7.00 RVU. 8.00 Orgels-pel. 8.15 Berich ten. gTam.muzlek. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gram.platen. 10.80 Voor de vrouw, 10.35 Viool en plano. 11.00 Causerie ..De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishou delijke wenken. 11.35 AVRO-Amu»einents- 12.17 Gram.platen. HAARLEMMERMEER, 24 April. Zater dagavond reed op den Leimuiderdijk in de gemeente Haarlemmermeer de landbouwer De R. uit Leimuiden met zijn motor. Toen hij op een gegeven oogenblik een wielrijder moest passeeren. nam hij de ruimte te ge ring, waardoor hij juist even langs den wielrijder scheerde. De R. verloor hierdoor 12.15 Boriehter 1.00 Het Omroeporkest (L462.00 Gram, platen). 2.45 Knipcursus. 8.45 Lyra-Trio 4.30 Kinderkoorzang. 6.00 Kinderhalfuur. 5.30 u. Het omroeporkest 6.28 Berichten. 6.30 Een schoolmeester vertelt over sohool. gezin en maatschappt). 7.00 Voor de kinderen. 7.0S Viool en plano. 7.30 Engelsche les. 8.00 u. Berichten ANP. radiojournaal, mededeelin gen. 8.20 Gram.muziek. 8.80 Bonte Dlnsdog- avondtrein. 10.00 RadlotooneeL 10.20 Vo- oaal concert 10.60 Gr.platen. 11.00 Berich ten ANP, Dansmuziek (gr. pL). ll.M12.08 AVRO-Dance-Band. M. ziek. 1.50 Bas-baii- viool. 2.20 Orkest. 2.60 Orgel. 8.35 n, Karakter-Imitaties. 3.50 RadlotooneeL 4.2® Orkest. 5.45 Ensemble. 6.00 RadlotooneeL 6.20 Harmonieorkest. 6.50 Dialoog. 7.20 Ra dlof Hm. 8.45 Causerie. 9.00 Orkest 9.45 7' ;o. 10.20 Orkest RADIO—PARIS 1048 M. 11.85 Zang. 12.25 uur Stafmuzlek. 1.35 Zang. 3.20 Tenor en 25 Orkest. 6.35 Viool en piano. 6.28 neel. 7.50 Kaa 8.60 Radlotoo- KEULEN 456 M. 7.50 Ensemble. 9.20 Volkslie deren. 11.20 Orkest 1.30 Concert 3.20 Ore kest. 7.50 Orkest. 11.20 Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M« 32 2 Mi 7.20 Revue, 12.30 Orkest 4.20 Gewijde muziek. Orkest. programma. 7.20 de macht over het stuur en sloeg met zijri motor over den kop. De man kwam nood- lottigerwijs jui6t tegen een meerpaal aan, waardoor hij zoo erstig werd gewond, dat de dood na eenige minuten intrad. GRONINGEN. 24 April. Zaterdagavond om elf uur is de 69-jarige tooneeltimmerman! A. J. de Jong, door tot nu toe onbekende oorzaak in het Sohuitendiep geraakt en ver dronken. Het lichaam is eenigen tijd lateK 101. Toen Oom eindelijk klaar was, liep alles vlug van stapel. Oom hield niet van „lammetaoaie.". Hij had een best wijf, daar niet van, maar ze moest niet zo vlug zijn met der krokedillen-tranen. Tante wilde Kwiebus, dat arme schaap, nog eens echt knuffelen zoals ze het haar eigen kind zou gedaan hebben. Maar Oom maakte korte metten. „Alla. opschieten, nou als je blief geen gesnotter." Hij legde zijn grote bruine, vereelte hand als een tang om Kwiebus' nek en duwde hem voor ziüh uit. door Cadeau- JèeSmlngon. wd 102. De loopplank over, de weg op. Vliegensvlug draaide Kwiebus zich nog even om en zwaaide een laatste groet aan Tante en.... aan Jan den speelman. Deze sliep nog toen Kwiebus vertrok en nou stond-ie plotseling boven op de roef een afscheidsliedje te blazen. „Nou Kwiebus". zei Oom, „alle zeilen bij zetten hoor. Wees een jongen van stavast en denk er aan, je kunt niet door de kajuits- ramen aan boord komen." Dat laatste begreep Kwiebus niet zo gauw, „Wil je graag kap'tein worden?" „Nou en of", antwoordde Kwiebufi. „Dan mot je beginnen met dek schrobben, snap je?" Z/)c>dLöOii uaI de x „De barmhartigheid roemt tegen het oordeel, jongen". Gelisse springt op een eigenaardige manier met teksten om, dat constateert Adriaan toch nog even onder alle emoties door, maar zijn keuze bewijst, dat hij den zieletoestand van zijn biechteling verstaat. En dat is veel, dat is in zulke oogen- blikken schier alles. Tot voor een uur ongeveer lag het zwaartepunt voor Adriaan nog in zijn verbroken verloving. Zijn schuldbesef liep vast in zijn tekort tegenover Jantien. Slechts vaag, als in nevelen, rees daarachter het beeld van een nog zwaardere schuldHier, aan de sponde van Gelisse, klaren die nevels op en gaat hij de rechte verhouding zien. Vreeselijk is dat. Dat is het begin van een nieuwe phase in Adriaans leven. Onder alle omstandigheden, ook onder de moeilijkste, is hij tot nog toe zichzelf gebleven. Uitgevochten heeft hij iederen strijd; met ieder en alles is hij wat vroeger of later tot klaarheid gekomen. Weldoordacht en welgeordend, heeft hij ze op ieder gewenscht uur tot zijn beschikking, zijn inzichten omtrent dit en omtrent dat. Adriaan is een hoogst- fatsoenlijk. degelijk en principieel mensch geweest tot nu toe. Ten opzichte van de vrouw Jantien is hem de natuur wat boven de leer geschoten, dat is alles, wat van hem gezegd kan worden. En nóg is hij naar het uitwendige een respec tabel mensch. „Men" zal niet zóóveel van hem kunnen zeggen. Jantien zal onder de critiek doorgaan, niet hij. Hij is de verlaten minnaar, niet zij het bedrogen meisje. Doch daar is Eén, Die rechtvaardtiglij'k oordeelt. Wegstooten moet Die hem. En dat doet Hij niet. Beschamend is dat, diiep beschamend. Dat is het Evangelie, de B 1 ij d e Boodschap. Gekomen niet om te veroordeelen, te verdoemen, doch om te redden, te behouden. Dat wist Adriaan toch? O ja, als kind is hem dat reeds geleerd. Doch nü, nü eerst verstaat hij het, nu het wonder zich voltrekt aan zijn ziel. Had hij dan eerder geen deel aan de genade? Is al wat hij vóór dit oogenblik gestreden heeft, slechts een vleeschelijke strijd geweest? Neen, neen, zoo redeneert slechts het natuur lijk verstand, dat de dingen des Geestes niet verstaan noch bevatten kan. „Eén ding heb ik voor je van den Heere begeerd, jongen, dat je, vóór je je dienstwerk aanvaarden ging, voor het Altaar neer zou knielen, opdat Gods Engel je lippen aan roeren mocht Gelisse weet, dat dit oogenblik thans gekomen is. Hij gelooft en daarom kan hij de overwinning uitjubelen reeds vóór de muren gevallen zijn. Adriaan kan het zelf allemaal nog niet omvatten; het is te veel voor één dag. Zijn zenuwen zijn op het hoogst ge spannen. Wat is werkelijkheid, wèt inbeelding? Wat is waarheid en wèt droom? Doch hij zal het na dezen verstaan. Straks, bij het afscheid, richt de oude Godsgezant zich wat op in het bed en legt hij zijn doorzichtige handen een oogenblik zegenend op Adriaans diep gebogen hoofd: de Heere zegene U en Hij behoede U, de Heere doe Zijn Aan gezicht over U lichten en zij U genadig, de Heere verheffe Zijn Aangezicht over U en geve U vrede. Dan gaat Adriaan. Iets in hem zegt, dat hij Gelisse hier op aarde voor het laatst heeft ontmoet. Dat slaat even een golf van weemoed door zijn ziel. Van onmacht ook. „Mijn vader, mijn vader", schreit het in hem, „vraag voor mij twee deelen van Uw geest Maar Adriaan vermant zich. Een half uur later zit hij in den trein, die hem naar de hoofdstad terug zal brengen. XLVIIV Als de nieuwe predikant zijn intrede doet, is het kleine kerkgebouw geheel bezet. Niet alleen is de bijna voltallige gemeente aanwezig, doch ook uit den wijden omtrek zijn er gekomen om de plechtigheden van bevestiging en intrede bij te wonen. Ook enkele studievrienden van Adriaan onderna men de lange reis, heelemaal uit Holland en Oom en Tante zouden niet gaarne zijn achtergebleven. En ten laatste is ook Ditje present. Zij vóélt zich, op haar mooie gereserveerde plaats. Keurig ziet ze er uit, in d'r beste zwarte kleeren. 't Is een heele eer, die haar te beurt valt. Daar is op een dag Mevrouw Wiechers van Amsterdam haar komen opzoeken, en die heeft haar de vraag voorgelegd, of ze voorloopiq met den jongen dominee mee wilde gaan. Neen, neen, dat ze niet meer werken kan, zooals vroeger, dat is vanzelfspre kend, dat wordt ook niet van haar gevraagd, daar heeft ze den leeftijd niet meer voor. Maar zeggen, hoe het gebeuren moet dat kan ze toch nog wel? Als ze nu een flinke struische meid krijgt voor het werk. en zij behoeft alleen maar te commandeeren op haar stoel, zou het dan niet gaan? En dan nog alleen maar voorloopig. Ala de dominee weer eens ernstige trouwplannen krijgt, en daar zal het op den duur toch wel weer eens van komen, nu* dan ligt de oplossing voor de hand. Slechts tot zóólang, of korter, net naardat Ditje zelf wil en kan. Haar huisje hoeft ze ook niet op te zeggen. Dan kan zoolang gesloten worden* Nu, daarvoor is Ditje bezweken, zooals te verwachten was. Tot tranen heeft het haar geroerd, dat de „jongen'* zooveel vertrouwen in haar is blijven stellen. Meestal wordt een mensch vergeten, als hij oud is en arm. Zoo zit Ditje dan ook op dezen dag in de kerk, en zc voelt zich deelgenoote in de vrejgde en de glorie van Adriaan. Heeft ze hem niet van klein-kind-af-aan verzorgd en opgevoed? Tante Tine zit naast haar, en als er dan achter die twee goede dingen van Adriaan worden gefluisterd, dan kijken ze elkaar maar eens veefceteekenend aan. Ze voelen zich allebei op d'r eigen manier zoo n beetje „moecter' in deze oogen- blikken. Oom acht zich verre verheven boven dit vrouwelijk' gedoe, wat niet wegneemt, dat toch ook hem de trots te pakken heeft. Draagt de man, d:e het middelpunt van dezen dag is, niet den naam van Wiechers, als hij? Is hij niet van z ij n geslacht? Dat het de predikant niet is, die het ware Middelpunt is, ook van deze diensten, dat verstaat oom niet. Hij is immers ook geen kerksch mensch? Als de predikant den kansel bestijgt, wordt het stil, muis stil in de kerk. Een stilte kan drukkend zijn, benauwend zelfs. Déze stilte is mild, zeer mild. Er hangt verwachting allerwegen. Er is honger naar het Woord, en de algemeene verwachting is, dat deze dominee de kudde geen steenen voor brood zal bieden. Bij het vele goeds, dat men reeds van hem hoorde, zijn de laatste dagen nog geruchten overge waaid. als zou hij kort te voren een crisis in zijn leven hebben doorgemaakt, die hem ten zeerste zou hebben ver diept. Hfifówtak

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2