Stekeligheden Knippatronen „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE VAN DE VIJF SAMENWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 17—22 APRIL 1939 B Hamsteren en hamsteren is twee De wenschelijkheid van voorraadvorming Als regel is één plank voldoende IN een vorig artikel wezen we op de wenschelijkheid om een voorraad van levensmidelen aan te leggen. Nu rijzen ech ter al dadelijk verschillende vragen. De eerste opmerking is wel deze, dat het aanleggen van zulk een voorraad wel kan geschieden door degenen, die daartoe de middelen hebben, doch dat er zoovelen over blijven, voor wie de mogelijkheid tot het bijeenbrengen van eenige hoeveelheid vrij wel is uitgesloten. Zij zijn nu al blij, zoo ze rond kunnen komen. Hierop zouden we willen zeggen, dat ook voor dezulken de omstandigheid, dat, zij het ook door anderen, een voorraad wordt aan gelegd, wezenlijk van beteekenis is. Immers, het feit blijft dan toch bestaan, dat de totale hoeveelheid voedsel in een land uit gebreider wordt. En degenen, die reeds een en ander in huis hebben, zullen in moeilijke dagen er minder snel toe komen, haastig naar den winkel te vliegen. Er zal dus min der kans op prijsstijging bestaan, en het be hoeft toch waarlijk wel geen betoog, dat van zulk een prijsstijging de meest nadeelige ge volgen worden ondervonden door hen, die het reeds in normale tijden niet gemakkelijk hebben. Hoeveel moet men verzamelen? En nu de hoeveelheid, die men verzamelen moet! De deskundigen zijn van oordeel, dat men reeds zeer goed op weg is, zoo men daartoe b.v. één plank reserveert. De een zal met minder volstaan, de ander met meer dat hangt natuurlijk ook af van de grootte van het gezin maar het schijnt, dat één plank in de provisiekast vrijwel voldoende is. Daardoor immers wordt de eerste schok opgevangen, en op zulk een eerste schok kan het aankomen. Intusschen kunnen immers van hoogerhand allerhande maatregelen worden doorgevoerd, zoo dat noodig mocht zijn. De ruimte in de woningen blijft bij dit alles vaak een probleem. Want, niet waar?, vooral in vele moderne huizen is de ruimte zoo economisch ingedeeld en blijft zoo weinig plaats over, dat men niet weet, waar een en ander onder te brengen. De groote kelders, de ruime zolders worden al schaarscher en schaarscher, en elk plekje is benut. We zou den bij dit alles willen opmerken: Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Als men de woning nog even nakijkt, kan er mis schien iets op gevonden worden, vooral als men bedenkt, dat het toch wel belangrijke dingen zijn, die hier op het spel staan, name lijk de voedselvoorziening voor het gezin. En daarbij maakt ook hier de nood wellicht vindingrijk. Zoo hoorden we reeds de moge lijkheid opperen, om een zakje rijst niet ergens neer te zetten, maar op te hangen, waardoor plaats wordt uitgewonnen. En zoo is er misschien meer te vinden. Langzaam, maar zeker! We zouden bij dit alles als parool willen uitgeven: Leg zulk een voorraad, hoe groot of hoe klein ook, niet in één dag aan. Doe het langzaam, maar doe het zeker! In de eerste plaats komt zulks ongetwijfeld meer overeen met de situatie in de portemonnaie, maar bovendien, als ieder nu maar terstond van alles ging inkoopen, dan zou het gevaar ontstaan, hetwelk we juist wilden ontgaan, en dan zou er nu reeds schaarschte komen en misschien de mogelijkheid van prijs stijging. Men handele dus* met overleg, en we behoeven de Hollandsche huisvrouw zeker niet te verklappen, dat men op deze wijze nog wel eens koopjes kan doen. Bij dit alles moet men echter goed beden ken, dat men sommige levensmiddelen beter kan bewaren dan andere. Men late derhalve de hoeveelheid, die men inslaat, niet maan den of misschien ook wel weken onaange roerd, maar verversche, waar zulks noodig is. Met andere woorden, voor het dagelijksch gebruik neme meri ook geregeld iets van den voorraad weg, doch zorge tevens, dat de leemte weer wordt aangevuld. Zoo men daarbij bij voorkeur neemt wat reeds het langst in de kast stond, bereikt men onge twijfeld het doel. In de door ons reeds ge noemde brochure, welke bij eiken winkelier op te vragen is, vindt men een lijst van allerhande levensmiddelen alsmede den tijdsduur, waarin ze goed blijven. Niet aangenaam, maar noodzakelijk Het is geen aangenaam onderwerp, dat we aanroerden. We zeiden het reeds. Het getuigt van den ernst, waarin we leefden. En wij, menschen van dezen tijd, die zoo aan allerlei regelmaat gewend waren, die alles wat noo- Practische beschutting tegen den regen tijdens roeiwedstvijden dig is in de winkels kunnen betrekken of zelfs aan huis kunnen laten bezorgen, moe ter ons wel even moeite aandoen, te beden ken, dat dit alles in tijden van zorg anders kan worden. Toch, het kan noodig zyn, op dit alles te wijzen. We mogen vurig hopen en ook bid den, dat al onze maatregelen onnoodig zijn geweest, dat de oorlog ver blijft van onze grenzen en het leven van ons volk gewoon voortgang vindt Maar of het werkelijk zoo zal gaan, we weten het niet. En evenals onze regeering ijverig werkt om de verdediging van ons land zoo solide mogelijk te doen zijn, zoo ook moet de geheele bevolking er naar streven, de weerbaarheid te verhoogen. De een kan hierbij meer verrichten dan de ander. Ook in Zwitserland is veel gesproken over het aanleggen van voorraden door particu lieren en daar is zelfs overwogen, om een en ander verplicht te stellen. Zoover is men bij ons niet gegaan, maar de wenschelijkheid om tijdig maatregelen te nemen en niet wan neer het feitelijk reeds te laat is, want dan word het hamsteren in ongunstigen zin blijft er niet minder groot om. TWEE man in een auto. Gezwegen van den hond. Zoo was de situatie van de week op een middag bij een rit door het bloembollenland, waartoe de zoon van den slager uit onze straat mij uitgenoodigd had. Hoewel: van den hond. valt met den besten wil ter wereld niet te zwijgen. Gerrit-Piet zoo heet de zoon van dien slager had het beest nog maar enkele weken en ging er mee om als een kind met een ni stuk speelgoed. Ik zat ir. de auto naast Gerrit-Piet en achter mij was de hond, de hond, die tegen mij gromde toen ik de auto binnenstapte. Ter geruststelling deelde G.P. mij mede, dat de hond op den man 1 afgericht en dat geen sterveling het wagen de auto te naderen als de baas niet was. „Probeer maar eens me aan raken,'' zei G.P., „probeer het eens. Dan zal je zien dat hij je aan wil vliegen.'' Ik vestigde G.P.'s aandacht op iets, dat er aan kwam, iets aardigs, waarvoor iedere jonge man gevoelig is en zoo toas hij even af- geleid. We hebben daarna narcissenhyacinthen er tulpen gezien in een eindelooze kleurscha- keering met een steeds wisselenden achter grond en een steeds wisselend perspectief. We zijn af en toe eens uitgestapt om al die schooriheid wat rustiger te kunnen ge nieten en dan deed dc hond kunstjes. Hij kon al drie centen in honderd vierkante meter opzoeken. Het moest drie halfjes worden. Waarom, in vredesnaamDe hya cinthen zonden hun zoete geur over de aarde, de narcissen stonden brutaal te trompetten en de tulpen wiegelden zacht op hun steel in het zachte briesje, dat over de landen voer. De hond sprong over sloot van twee meter. Veertien dagen ge leden durfde hij nog geen greppel aan nu sprong hij lustig heen en terug. „Zit ten,'' schreeuwde Gerrit-Piet en gooide een stuk hout over de sloot. „Aport". En de hond sprong het hout na. Zijn staart zwiepte tegen een hyacinth toen hij terug sprong. Er vlogen roze bloemetjes in het gras. Gerrit-Piet sloeg mij op den schouder en riep: „luid". Met een helsch kabaal schoot het monster op mij los en blafte zijn woede uit. Ik probeerde er onverschillig uit te maar ik had net zoo lief gehad, dat het beest dien dag wegens een lichte on gesteldheid het hok had moeten houden, om het maar zacht uit te drukken. We maakten een wandeling tusschen de velden door. De hond moest met zijn kop naast het rechterbeen van zijn baas loopen en deze eischte mijn aandacht op voor dit experiment. Zijn kynologische opvoeding had het beest echter zoover nog niet ge bracht. Dat diende hem dus thans afdoen de geleerd te worden, want wat heeft men tenslotte aan een hond, die niet met den kop naast het rechterbeen van zijn baas loopt„Dat ts opvoeding'', zei Gerrit-Piet en hij schreeuwde „Achter", want de hond liep een decimeter te ver naar voren. Zoo ging dat door. Achterl Achteren nog eens Achter'. Wij stonden <yp een hoogte. Het land lag er als een kom, omzoomd door dennen en sparren. Beneden ons was de sdhaterende kleurenweelde, doorsneden van een blin kend watertje. Op het land kropen in de verte twee zwarte menschen tusschen de bloemen, in de wijde stilte. Ik moest den hond wat lekkers geven, maar hij nam het niet, omdat hij het alleen mocht nemen van den baas. Hij was braaf. Natuurlijk was hij braaf. We reden weer terug en ik werd zoo moe als eenja als een hond, van het aflei den van de aandacht van Gerrit-Piet. Zoo lang zijn baas niet naar hem omzag, lag de hond slaperig op de achterbank en durfde ik mijn hoofd op normale wijze uit mijn boord te steken. Toen we in de stad kwamen zweeg ik, doodop. En dadelijk keek Gerrit-Piet ach terom. Hij is braaf. Hij is braaf. Hij is een braaf hondje van den baas." De hond sprong van de bank en liet zich aaien door den baas, die met één hand stuurde. Het hart sloeg me al weer tegen de ribben. Gelukkig, onze straat. „Ik dank je, Gerrit- Piet, voor de aardige rit." Ik stapte uit. „Luid". De hond stak zijn kop uit het portier en sloeg voor het laatst, terwijl ik de win keldeur binnenstapte, zijn groot kabaal in mijn ooren. Wel fijn anders, zoo'n ritje door de bloembollenvelden met twee man in een auto, gezwegen van den hond. !Zoo t:eken ik dan MIJNHEER DE MAN. Wat eten we volgende weelc ZONDAG Champignonsoep Roastbief - Brusselsch lof Noorsche vla MAANDAG Runderlapjes - Andijvie Vanillevla met bitterkoekjes DINSDAG V arkensf ricandeau Gestoofde bietjes Rijst met pruimen WOENSDAG Nasi goreng DONDERDAG Kabeljauwstaart met kruidensaus Kropsla Gevulde beschuitbollen VRIJDAG Harde eieren - Spinazie Wentelteefjes ZATERDAG V arkenscoteletten Zoete appelen Poffertjes Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hieronder. de sago of maizena. Nadat we dit eenige minuten hebben laten doorkoken, laten de vla afkoelen en gieten deze in een glazen vlaschotel. Het custardpoeder maken we met een weinig melk, brengen de rest aan de kook en roeren de suiker erdoor en papje custard, waarna we alles eenige nuten door laten koken, daarna van het vuur nemen en met de garde de vla flink opklop pen en daarna over de rozijnenvla gieten. We kunnen den bovenkant garneeren met kleine roze schuimpjes of met geconfijte kersjes. NASI GORENG 500 gram rijst; 300 gram vleeschresten; 50 gram ham; 2 eieren; 1 flinke ui; zout; del- frite; sambal oelek; kroepoek. We zorgen voor een flinke hoeveelheid rijst, b.v. een pond, en koken deze zoo droog gelijk, liefst 's morgens al, omdat de rijst geheel en al koud moet zijn. De rijst wordt herhaaldelijk gewasschen, zoodat het hangende meel geheel verwijderd is daarna opgezet met tweemaal zooveel water en wat zout. Gedurende y2 uur °P een ^eel klein pitje in een goed gesloten pan gaar stoom en en koud laten worden. In een platte ijzeren pan wordt de delf rite verwarmd en hierin de zeer fijn gesnipperde ui licht geel gefruit, een mespunt sambal bijvoegen en het fijngehakte vleesch, daarna een ge deelte van de rijst. Is de rijst verwarmd, dan doen we er weer wat bij, totdat al de rijst in de pan is, en wij de massa nog wat laten bakken, steeds om en om scheppen met een ijzeren spatel of pannekoekmes, daarna wordt de rijst in een verwarmde schaal gedaan en bedekt met plakjes ham en aan reepjes gesneden ommelet, die wij ge bakken hebben van de los geklopte eieren er een paar lepels water. We geven hierbij kroepoek, die we in goed wêrme delfrite bakken, daarna bestrooien met fijn zout. NOORSCHE VLA 1 pakje vanille custardpoeder; 5 d.l. melk; 5 gram suiker; 100 gram sunmaid rozijnen dl. bessensap; 2 kopjes water; 1 stukje k. neel; 20 gram sago of maizena; 50 gr?- suiker. We brengen de 50 gram suiker en water aa de kook. strooien er de rozijnen in en laten alles 10 minuten zachtjes doorkoken met het stukje pijpkaneel, dat verwijderd wordt, voordat we het bessensap gaan binden met| Utrecht DeBeste BLOUSES voor elk deel van den dag De blouse heeft zich de gunstelinge van de dames weten te maken en zij laten geen ge legenheid voorbijgaan haar te dragen. Men kan zich thans niet indenken, dat zoo vele n voorbijgingen, dat niet de minste aan dacht aan dit kleedingstuk geschonken werd en het zelfs voor ongekleed gold een blouse te drageh. De blousenlooze mode heeft thans plaats gemaakt voor één waarbij zij hoogtij viert! De sportieve modellen zijn haast nóg voudiger geworden en menig model wordt gedragen met omliggende kraag en een rij knoopen in het midden, aan sommige wordt zelfs volstaan met het afbiezen der ronde halsuitsnijding zonder meer. Men draag! bij een dergelijke afwerking soms een ket ting om den hals, die aanvullend werkt en zoowel van houten als glazen kralen wordt gedragen. De overhemdblouse handhaaft zich bij voortduring, alleen past men nu eens smalle, dan weer wat breede plooitjes toe aan voorpanden, die echter ook dikwijls met a jour randen versierd worden. Sommige modellen hebben schouder-, andere rugpas- sen en soms ontbreekt de pas geheel. De sportieve modellen voor de morgenuren zijn van eenvoudige wollen weefsels, de meer gekleede overhemdblouses maakt men van crêpe de chine en crêpe georgette. Een nieuw ontwerp blouse heeft groote triomfen gevierd, nl. een aansluitend model, dat over de rok gedragen wordt en soms glad, aangezet schootje heeft. Voor de naaste toekomst zullen we er op kunnen rekenen, dat de blouses, die niet bepaald tot het gekleede genre gerekend worden, van geruite en gestreepte stof ge maakt zullen worden en het mooie Fransche flanel een groote plaats in zal nemen. Delicate weefsels, tulle, kant, brocaat, lamé, zijde in vele uitvoeringen worden bij voor keur voor de gekleedere modellen gebruikt. Een schat van kleuren biedt schier onein dige variaties, evenals de dessins in den vorm van streepjes, ruitjes, moesjes, bloe men en andere motieven. Zeer modern zijn de „overblousende" blou ses, die met een elastiek over den rok wor den gedragen. Voor deze modellen worden bij voorkeur weefsels als crêpe de chine, crêpe georgette, ninon en dergelijke aange wend, omdat zij zich gemakkelijk laten voe gen en niet zwaar aandoen. De overblou sende blouses zijn hoofdzakelijk bedoeld door slanke dames gedragen te worden; zij doen de heupen nog smaller schijnen door het min of meer gevulde effect boven de taille. Toch zijn er ook verschillende blou ses geschikt voor de meer gezette figuren, n-1. die, welke over de rok gedragen wor den, hetzij omdat zij langere panden hebben, zooals de vestblouses. Men ziet ook flatteuse modellen met gladde basques, die aan de voorzijde een afgeronde lijn aannemen, waardoor zij jeugdig kleeden en het figuur slanker maken. Alleen moeten dames, die in de grootere maten vervallen, rekening houden met het feit, dat de donkere kleuren het beste kleeden en minder dik maken dan de sprekende en de met groote motieven bedrukte weefsels. De modellen en materialen wijzigen zich naar gelang van het doel, waarvoor een blouse bestemd is, hetgeen ook geldt voor de rokken, 's Morgens zijn het gladde, spor tieve rokken o.a. van tweed en andere fan tasie stoffen, die voor de middaguren ver vangen worden door fijnere wollen weefsels, welke geplooid of geplisseerd worden. Nieuw zijn de acht- en tienbaans rokken, die naar den zoom toe aanmerkelijk wijder worden en een vrij sterk klokkende onderlijn geven. De avondrokken, waarbij zeer chique blou ses gedragen worden, zijn meestal zeer lang en werken meermalen als een foudraal, dat het loopen in hooge mate zou belemmeren, indien geen lange splitten aan de zijkanten waren gemaakt. De mode. laat veel aan de fantasie van haar volgelingen over, geeft een tip in deze of gene richting om persoonlijk inzicht en smaak te kunnen laten domineeren. Hierdoor is het mogelijk, dat men steeds weer andere modellen ziet dragen, die in geen enkel opzicht gelijkenis vertoonen. Het model voor deze japon is geschikt voor alle figuren behoudens voor de zeer corpulente dame, die beter doet geen ceintuur te dragen. Het geklokte rokje dat glad om de heupen sluit, de lage hals en het nog altijd sierlijke kopmouwtje, wat den schouder verbreedt, maakt de japon tot een vlot geheel. Een effen zijden crêpe is hiervoor het meest ge- wenschte materiaal. Het opgezette bloemengarnituur is gekozen van een bedrukte crêpe. De bloemen worden uit de bedrukte stof geknipt en met een festonneersteek op de effen stof ge werkt. Dergelijke garneering is ook in bloemengalon in der. handel verkrijgbaar. De crêpe stoffen zijn gewoonlijk 95 cM. breed. De boeveelheid die men noodig heeft wordt by de patronen aangegeven. Voor alle voorkomende maten zijn patronen te bestellen. Men meet de volgende maten: De halve bovenwijdte, van middenachter ,onder den arm doormeten tot middenvoor. De lengte, van het hoog&te punt op den schouder, naast den hals, zoo lang men de japon wenscht. - De taillewijdte, strak om de taille. De heupwijdte om het breedste gedeelte van da heup, 20 a 25 cM. beneden de taille. De voorlengte, van den halskuil. tot laag in de taille. De ruglengte, van den halsknokkel, tot laag in de taille. De prijs van het op-maat-gemaakte patroon be draagt 50 cent plus 5 cent porto, toe te zenden aan de Redactie van „Van en Voor de Vrouw*'; adres; Administratie van ons blad. No. 30 Bestelbon van patroon No. 30 Ondergeteekende wenscht te ontvangen het patroon van de japon No. 30, waarvoor by- gaand het bedrag in postzegels. Halve bovenwijdte Lengte Taillewijdte •••-• Heupwijdte Voorlengte Ruglengte Naam: Adres: Het meeste succes met deze patronen, bereikt U met STOFFEN uit KUYPER'S STOFFENHUIS HOOGSTRAAT 240, ROTTERDAM 3e huis vanaf de Hoofdsteeg OP VERTOON VAN DEZE ANNONCE 10 KORTING Buitengewoon vele mogelijkheden bieden de gekleede namiddag- en avondblouses en wanneer wij een kaleidoscoop van dit genre modellen aan ons voorbij zouden willen laten trekken, dan zou de veelheid, ook wat de garneeringen betreft, verwarrend werken. Jabots worden gedragun op zwart zijden crêpe blouses, van mooie kant met sierspel den op de blouse gehecht. De vierkante halsuitsnijdingen van het Em- pire-tijdperk vragen evenzeer de aandacht als de Maria Stuart-kragen, welke weer af gewisseld worden door smalle colletjes, zoo als onze groot- en overgrootmoeders droegen. Strikken, groote en kleine, zoowel de Laval- lière als de kleine vlindertjes, worden op overhemdblouses gedragen, terwijl de ge kleede modellen geplisseerd of gefronst worden of wel door andere garneeringen een aparte werking krijgen, nervures, mata- lasse's boorden, incrustaties van kant en ulle, fantasieknoopen, volants, ruches, plissé's en nog een lange reeks andere mogelijk heden dragen er toe bij de blouse tot een flatteus en echt vrouwelijk, tevens onmis baar kleedingstuk te maken. Op een der bijgaande schetsen vindt men rechts boven een getailleerde blouse, ge dacht van granaatroode crêpe de chine, mat verwerkt, doch met glimmende pas en kraag. Boven links een blouse met ingehaalden pas aan hals en mouwen en 0 n d er a a n een zeer gekleede blouse, die van verschil lende mooie weefsels gemaakt kan worden, o.a. kant, brocaat en velours chiffon. Al deze modellen kunnen met een geplisseerde rok gedragen worden, althans door slanke dames. Het andere schetsje geeft een opgeknipte rok met schuine zakken en treksluiting op zij en voorts een paar gekleede blouses en een bolero van pailletten of brocaat. ^ilw -fiirvde.ran ?cyn olot op NUTTIGE WENKEN Gummi-overschoenen gaan lange jaren mee, indien men ze althans goed verzorgt. Zij maken het mogelijk, dat wij plasregens, sneeuw en ijs trotseeren en houden onze voeten warm. Ook in het voorjaar èn in den zomer worden wij vaak door een regenbui verrast en zullen deze stomme dienaren ons begeleiden, doch wij hebben gaarne, dat zij er onberispelijk uitzien. Hoe dit mogelyk is? Wel heel eenvoudig, we lossen een groot stuk cellophaan in een weinig alcohol op, die au bain marie verwarmd is, nemen een kwastje en strijken de oplossing over het geheele oppervlak der schoenen. Wanneer het laagje gedroogd is, zullen de laarzen of schoenen er weer keurig glimmend uitzien. Regelmatig afsponzen van overschoenen met koud water en borax is zeer aan te bevelen. MELL0NA en ADELSH0EVE HONING VLOEIBARE ZONNESCHIJN GEZONDHEID met lepels VRAAGT UW WINKELIER N.V. Bijenstand „MELLONA" Santpoort GENEESKRACHTIG HOESTWEREND BIJENHONING Zuivere Bijenhoning 0.37 p. pond; 3 ponds potten 1.Emmertjes inhoud, 9 pond, 3.50. Alléén emmertjes franco huis. Fa. K. J. HUIGEN, Raampoortstraat 21 Giro 279760 Tel. 43664 ROTTERDAM Ruwe honing is een echt natuurproduct, dat sterk maakt en kracht geeft aan Uw zenuw stel in groote mate. Depót voor LEIDBÜ Omstreken: Reformhuis Ligthart, Ter- weeweg 84, Oegstgeest, Telefoon 1610; Depót v. DEN HAAG: Westeinde 194, Tel. 33689S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8