CHIEF WHIP Reeds 20 jaren de beste sigaret voor Uw gezondheid! dubieuse vorderingen Reynaud verdedigt zijn decreten ZATERDAG 22 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. a RONDBLIK Fransch vredesoffensief Het is een geweldige krachtsinspanning, welke de Fraosche regeering in den loop van den dag van gisteren van het weder tot arbeid en een begin van eendracht ge komen Fransche volk heeft gevraagd. Het kabinet-Daladier, waarop de moeizame taak rustte, orde te brengen in den financieelen en maatechappelijken chaos, welke door een te lang gerekt en krachteloos volksfront regiem was aangericht, blykt allengs de eerste étappe van een zwaren weg te heb ben volbracht. Frankrijk behoort opnieuw tot de landen, die in den kring van handel en bedrijf respect, vertrouwen, en derhalve ook crediet worden waardig gekeurd. De goudbeweging, die als een enorme thermo meter in haar omhooggaan of dalen met nuohteren ernst den economischen gezond heidstoestand van een volk laat aflezen, heeft van dit aanvankelijk herstel, Rey naud kon er met blijkbare voldoening in zijn radiorede van gisteravond van getui gen, een duidelijke registratie gegeven. Doch daarom heeft de Fransche natie, hoe begrijpelijk haar voldoening daarover ook moge wezen, nog niet het punt bereikt, waarop zij zich een genoeglijke rust van haar inspanningen zou kunnen getroosten. Want een volk, dat in orde en eendracht arbeidt, kan zich uit dien hoofde in onze uitzonderlijk rumoerige en gevaarvolle tij den nog niet verzekerd houden van een veilige en ruime plaats onder de zon. Naast de normale dagtaak, welke moet voorzien in levensonderhoud en in een zoo ruim mogelijke mate van welvaart, dient nog een tweede te worden afgewerkt, welke strekt tot het op peil brengen en in goeden staat houden van het onontbeerlijke defensie- apparaat. Reynaud heeft deze taak zoo prachtig gekenschetst in het einde van zijn rede, toen hij zeide: „In deze dagen wordt de vrede veroverd of verloren". De nieuwe decreten, welke de Fransche regeering heeft uitgevaardigd, en die op het behoud van dezen vrede zijn geriaht. kan men derhalve het best aanduiden als een nationaal vredesoffensief. Zij staan in het teeken van een algemeenen dienst aan het vaderland. In alle rangen des volks zal deze dienstbereidheid tot uiting moeten ko men, De groote industrieele ondernemin gen, welke actief deel hebben aan de wa- penaanmaak, zullen zich met bescheiden normale baten moeten vergenoegen, en uit de exira-bedrijvigheid, welke zij aan den dag leggen geen „oorlogswinst" mogen putten. De arbeidende klasse, op haar beurt, zal niet zonder meer mogen vasthouden aan verworven sociale rechten, doch in ioverwerk moeten arbeiden, om het spoed- werk, hetwelk niet; binnen het kader van den wettigen arbeidsdag kan worden afge leverd, toch op tijd bij den afnemer te krijgen. Want wie bewapenen wil, moet ook het offer daartoe willen. Ook de koopman zal zijn steentje moeten bijdragen, teneinde de financieele lasten te helpen verlichten; geld immers is de zenuw van den oorlog. Op het handelsverkeer zal derhalve in hoofdzaak de nieuwe belasting drukken van 'één procent, welke in laatste instantie door 'de consumenten moet worden gedragen. Zoo heeft elke geleding van de zich mobiel ma kende natie een eigen aandeel te leveren voor het groote vredes-offensief, waarvan de inzet immers voor alle gelijkelijk van gewicht is. Men kan zijn aanzien in de wereld, en als uitvloeisel daarvan het rustig bezit van zijn persoonlijke en nationale 'goederen niet anders handhaven, dan door bereidheid, daarvoor ook offers te brengen. Reynaud heeft dit alles op een bezielende manier in zijn radio-toespraak uiteen gezet. Wie het Fransche volk eenigszins kent, weet, dat zijn welsprekendheid de juiste snaren moet hebben aangeraakt; het kan niet anders of op dit warme appèl zal een even warm nationaal antwoord volgen. Wij gelooven niet, dat er momenteel veel onte vredenheid over deze ingrijpende, doch ver standige regeeringsmaatregelen in Frankryk zal worden gevonden. Na Roosevelts oproep aan de autoritaire landen, welke tot nieuw overleg en herstel van vertrouwen maande, zal ook dit nieuwe Fransche offensief het zijne kunnen bijdra gen tot een terugkeer der Europeesche be zinning. In de hoofdsteden van de „as" moet men gaan beseffen, dat wat Groot-Brittan- nië reeds sedert eenige maanden aan vei- ligheidsarbeid presteert, ook Frankrijk thans een factor van groote beteekenis kan gaan worden. Het land is niet langer anarchisch en lusteloos, doch heeft zichzelf hervon den. Tegenover het nieuwe anti-coalitie- frcnt, hetwelk allengs vaste vormen ver krijgt, en waaruit de zwakke steeën gaan verdwijnen, kunnen de dictators niet veel meer krachten opbrengen, dan door hen op economisch en ander terrein reeds werden samengetrokken. Zij zijn ongeveer aan het einde van hun krachtsinspanning; de demo cratische volken daarentegen zijn nu eerst goed daarmee begonnen. FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS (Reel.) DRAMA OP FRANSCHE BOERDERIJ In een boerderij onder de gemeente Bruch in het departement Lot-et-Garonne (Fr.) heeft zich een gruwelijk drama afgespeeld. Een Italiaan. Att.ilio Balarigni, heeft met geweerschot en zijn beide zwagers en zijn neef gedood, zijn zuster en de moeder van een zijner zwagers ernstig gewond en ver volgens zelfmoord gepleegd. Men weet nog biet wat de aanleiding van het drama is. Belangrijke aankoopen van Roemeensche olie Gisteren heeft Leon Wenger als lastheb- ;r van 30 Fransche maatschappijen met Bujoi, den Roemeenschen minister voor economLiche zaken en 13 Roemeensche maatschappijen een contract onderteekend betreffende den aankoop van ruim 400.000 ton olieproducten, te leveren tusschen 1 April 1939 en 31 Maart 1940. De onder- teekening van dit contract biedt de ge legenheid tot uitvoering van de tusschen de Fransche en Roemeensche geeringen te Parijs onderteekende accoorden van 31 Maart j.l. Dit contract en het contract, dat op 31 Maart onderteekend werd te Boekarest tus schen Bujoi en Wenger, zullen Roemenië de beschikking geven over ruim 5O0 millioen francs voor de Roemeensche betalingen aan Frankrijk. Deze som vertegenwoordigt om streeks 25 pet. van de waarde der exporten van Roemeensche petroleum. In politieke kringen te Boekarest is men van meening, dat de afsluiting dezer over eenkomsten het streven kan dwarsboomen der totalitaire staten tot uitbreiding van hun invloed in de Roemeensche petroleumindus trie. te meer, daar de betrokken maatschap pijen op het oogenblik voor 90 pet. gecon troleerd worden door Engelsch, Fransch en Amerikaansch nationaal kapitaal. De Italiaansch-Zuid-Slavische besprekingen Nog geen Zuid-Slavisch—Hongaarsch verdrag In officieele Zuid-Slavische kringen merkt men op, dat het onderhoud, hetwelk C i a n o en M a r k o w i t s j, de Zuid-Slavische mi nister van buitenlandsche zaken, Zondag te Venetië zullen hebben, allereerst betrek king zal hebben op de onmiddellijke gevol gen van de gebeurtenissen in Albanië. Thans moet worden vastgesteld in hoe verre de in 1937 te Belgrado gesloten ver dragen tusschen Jtalië en Ztfid-Slavië van toepassing zijn op den nieuw geschapen toestand in Albanië. Ook zal gesproken worden over de ver houding tusschen Hongarije en Zuid-Slavië, in aansluiting op de besprekingen tusschen graaf Ciano en Stojadinowitsj te Belje in Januari van dit jaar. In welingelichte Zuid-Slavische kringen acht men de geruchten over een non-agres- sieverdrag tusschen Hongarije en Zuid-Sla vië nog voortijdig. De betrekkingen tusschen Boedapest en Belgrado zijn voortreffelijk op weg naar verbetering, doch het is nog te vroeg om deze in een verdrag vast te leggen. De toenadering tusschen Hongarije en Zuid-Slavië moet, in verband met de vriend schapsbetrekkingen tusschen Zuid-Slavië en Roemenië, zich gelijk ontwikkelen met de toenadering tusschen Roemenië en Hon garije. Te Belgrado verklaart men, dat de toe stand thans zoodanig is, dat men een spoe dig herstel van de normale betrekkingen tusschen Boedapest. Boekarest en Belgrado mag verwachten. Gafenco over de kleine staten van Europa De Roemeensche minister van Buitenland sche Zaken, Gafenco, die momenteel te Brussel vertoeft, heeft aldaar in een inter view o.a. het volgende verklaard: Het is mogelijk, dat in een nabije toe komst de middelgroote en kleine staten van Europa e>en belangrijke rol te spelen krij gen voor de handhaving van den vrede. Zij zullen in deze gekwelde tijden, nu men zoo vaak en ten onrechte spreekt over agressieve en oorlogszuchtige omsinge ling, welke niemand wenscht, noch na streeft, de eenige thans denkbare omsinge ling kunnen organiseeren en ten uitvoer leggen, de vreedzame omsingeling van de vijandige stroomingen, die in Europa op elkander botsen. Op deze staten kan de taak komen te rusten, om die Europeesche taal gereed te maken, waarover eertijds ge sproken is en waarvan men tot dusverre noch de syntaxis heeft kunnen voltooien, noch de vervoeging der werkwoorden heeft kunnen regelen Een dergelijke taal zal op dit oogenblik. daar ben ik zeker van, slechts uitdrukking kunnen geven aan den eensge- zinden afkeer der naties van den oorlog" Op vragen naar zijn indrukken tijdens zijn reis in Duitsehland. antwoordde Gafenco: „Ik geloof, dat de besprekingen, die ik gevoerd heb, bijgedragen hebben tot de opheldering van de betrekkingen tusschen Duitsehland en Roemenië. Het verheugt mij. dat mijn reis mij binnenkort naar Londen en Parijs en Rome zal leiden, waar ik be zoeken zal brengen aan de eminente staats lieden, die voorzitten bij de politiek dier landen, die steeds met Roemenië bevriend zijn geweest". HET OVERWINNINGSDEFILE TE MADRID Nog geen datum vastgesteld' Havas meldt uit Madrid, dat voor het al daar te houden groote ovenvinnings-defilé van Franco's leger nog geen datum is vast gesteld. HUIZE „WESTEINDE" TE sGRAVENHAGE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 3^- p. d.) voor logies met voll. pension; desgew alleen kam. m. on tb. Certr. verwarming, stroomen d w WESTEINDE 31 - TELEFOON 113932 (Red.) „In deze dagen wordt de vrede veroverd of verloren Krachtsinspanning van vijftien milliard De Fransche minister van financiën Reynaud heeft gisteravond in een radio-rede de bedoeling der nieuwe decreten toegelicht. Hij zeide o.a.: „Ik richt mij tot u allen, Franschen, die den uitersten ernst van deze uren begrijpt. Het is mijn harde plicht nieuwe offers van u te vragen, omdat wy nieuwe feiten onder oogen moeten zien. Het uw recht te verlangen, dat deze offers redelijk zijn. Of wij willen of niet, wy zyn allen personen in het drama, dat het Europa van thans is. In het Westen zyn er be wonderenswaardige kleine vrye volken, waarvan één bereid is zyn land onder water te zetten en een ander verklaart, dat het liever sterft, dan het hoofd buigt. Temidden van hen staat Frankrijk, dat groeit, naarmate het ernstiger be dreigd wordt. Frankrijks kracht is nooit zoo noodig geweest voor het Tand zelf en voor de wereld. Wat zou Engeland kunnen doen indien Frankrijk morgen verdween? Wat zou zelfs het groote Amerika kunnen doen? De legende van de verzwakking van het Fransche rijk is verdwenen en slechts de werkelijkheid van het Europeesche even wicht. dat hersteld moet worden, is over gebleven. Er is in Frankryk slechts één party, die van de Fransche kracht, en sleahte eén plidht: de vergrooting van die kracht. Zonder den terugkeer van het goud sedert November, zonder het herstel van de pro ductie sinds vijf maanden, zonder de ver betering in den toestand van de schatkist zouden wij, aldus Reynaud, nooit met kalmte de vuurproef tegemoet hebben kun nen zien, die wij sedert 15 Maart onder gaan. Zoo is een étappe de moeilykste, om dat het de eerste was afgelegd en de hervonden kracht zal het overwinnen van de tweede étappe mogelijk maken. Reynaud zeide, dat sedert 14 maanden in het hart van Europa groote overwinningen zijn behaald „alleen op grond van de op brengst der wapenfabrieken" en dat het tempo van den wapeningswedloop dagelijks versnelt. Frankrijk en zijn bondgenoot, Engeland, hebben daarop geantwoord, door te beslui ten tot een groote krachtsinspanning. Deze krachtsinspanning, die door de regeering eenstemmig is goedgekeurd, zal Frankryk vijftien milliard francs kosten. Reynaud verklaarde, dat hy niet heeft willen overgaan tot instelling van werk kampen, de 60-urige werkweek, brood- en suikerkaarten, wisselcontróle, controle op de arbeidsmarkt om de volle kracht van het land te ontplooien. Hij deeft dat niet ge wild. omdat „het land met zijn bestaan de gedachten heeft te verdedigen, die Frank rijk in de wereld vertegenwoordigt. Door de uitstraling van onzen invloed te verminde ren zouden wy onze kracht verminderd hebben." Als voorloopigen maatregel heeft de re geering vastgesteld, dat de normale werk week 45 uur zou kunnen zijn. Zij heeft bo vendien de mogelijkheid van overuren ge schapen. Verlenging van den arbeidsduur is nog noodzakelijker bij de openbare diensten en daarom heeft de regeering een 45-urige week ingesteld, die vermindering van het soms overtolige personeel in openbare be drijven veroorlooft. Na een opsomming van de getroffen bezuinigingsmaatregelen te hebben ge geven, verklaarde Reynaud, dat de be zuinigingen dit jaar nog niet al haar uitwerking zullen hebben. Daarom leek het noodzakelijk een nieuwe opoffering te vragen in den vorm van een belas ting. Wij hebben dat, aldus de minister, eerst gedaan nadat het mes in de mis standen was gezet. Met ingang van 1 Mei zal van alle verkoopen een wapeningsbelasting van één procent worden geheven. Als ge iets koopt, zal een honderdste deel van hetgeen ge betaalt, dienen voor de be taling van de vliegtuigen en kanonnen. Den kooplieden zal een compensatie worden gegeven door vermindering van de patentbelasting met 20 procent. De minister gaf vervolgens een overzicht van de maatregelen, die ten doel hebben het offer voor elk even groot te maken: de strikte beperking der winsten door onder nemingen, die voor de wapening werken, de bestrijding van het belastingbedrog. De thans genomen maatregelen zijn slechts een nieuwe stap op den weg naar Frankryks herstel. Van een deflatiepolitiek, aldus Reynaud, is geen sprake. Wij hebben slechts orde op de zaken te stellen. En vooral richten wij vandaag een oproep tot den arbeid. Tot den werkman zeg ik: ik maak het u gemakkelijker overuren te maken, die betaald zullen worden. Ook van den boer vraag ik geen enkel geldelijk offer. Ik organiseer slechts zekere landbouwstelsels op hechteren grnodslag en de boer zal daar voordeel van blijven hebben. Den dienst, dien ik vraag van den koop man, wiens positie ik weet het moei lijk en soms benauwend is, breng ik in evenwicht door de onverwachte verlaging van de patentbelasting. Den consument vraag ik een bijdrage voor de wapening te betalen naar verhouding van de uitgaven, die hij zich kan veroor- Maar nu ik spreek, zijn het geen boeren, werklieden, kooplieden en consumenten, die naar my luisteren: het zijn allen Franschen, bereid tot elk offer voor de redding van hun vaderland. Wat wij u vragen, is eenstem migheid in de actie. Wij hebben onze verantwoordelijkheid aanvaard. Is dit de laatste krachtsinspan ning, die wij van u verlangen? Het laatste offer? Ik weet het niet. Wij hebben onzen plicht gedaan. Aan u staat het thans den uwen te doen. In deze dagen wordt de vrede veroverd of verloren. Dat is de onmetelijke prijs van de inspanning, welke van u gevraagd wordt. Verheft u boven uzelve. Denkt aan het lot van uw kinderen, uw vaderland, de vrijheid. Te zamen zullen wy den vrede redden." Van Cauwelaert Belgisch Kamervoorzitter Grammens weer aan het woord Van Cauwelaert Na drie stemmingen en veel geharrewar heeft gisteren de Belgische kamer den ka tholiek Van Cauwelaert tot haar 1 zitter gekozen. Tegencandidaat was de cialdst Huysmans, die aanvankelijk een goede kans maakte, omdat hij door de libera len tegen de afspraak in werd ondersteund Bij de herstemming was Van Cauwelaert reeds van plan zich gebelgd terug te trekken. Temidden van het lawaai vroeg de Vlaamsch nationalistische afgevaardigde Grammens, of iemand hem in het Nederlandsch kon mede- deelen wat er aan de hand was en waarover nu gestemd zou worden. Dit gaf aanleiding tot heel wat geschreeuw bij de Waalsche socialisten en tot de Nederlandsche mededee- ling door een der secretarissen van bureau. Officieus is men te weten gekomen, dat na deze derde en volgens het kamerreglement beslissende stemming Van Cauwelaert op een totaal van 193 uitgebrachte stemmen, waar van 42 blanco. 78 stemmen had bekomen, en Huysmans 73. De meeste liberalen en de Vlaamsch nationalisten bleken ditmaal blanco ges'emd te hebben. Toen dit officieuze resul taat bekend geworden was kwam de katho lieke kamerfractie onmid',o1l'"'k hiieen. Van Cauwelaert verklaarde in dergelijke omstan digheden de voorzittersfunctie niet te kunnen aanvaarden maar zoowel de Waalsche als Vlaamsehe katholieke afgevaardigden dron gen ten zeerste bij hem aan. zoodat hij ten slotte, om een nieuwe kabinetscrisis te voor komen. die anders onvermijdelijk bleek te zijn. er toch in toestemde den sedert 1936 door den socialist Huvsmans bezetten zetel aan te nemen. „Oorlog is niet onvermijdelijk" Kennedy spreekt verstandige taal De Amerikaansche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft ter gelegenheid van zijn benoeming tot eereburger der stad Edinburgh en doctor honoris causa in de rechten, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Wellicht nooit in de geschiedenis zijl naties zoo langen tijd verbitterd geweest, zonder tot een openlijk conflict te komen. Dat is, naar het mij voorkomt, de meest hoopgevende zijde van den geheelen toe- Oorlog is het werk van menschen, en juist, omdat hij het werk van menschen is, is hij niet onvermijdelijk. Ook zijn er bewijzen te over, dat zij, bij wie tenslotte de beslissing berust, zich ten volle bewust zijn van de ge- voligen. die er uit zouden voortvloeien, niet alleen voor de strijdenden zelf. doch ook voor de burgers er uiteindelijk ook voor de grond slagen van de beschaving zelf. Daarom, aldus Kennedy, herhaal ik, dat het feit, dat wij tot dusver aan een oorlog hebben kunnen ontsnappen, ons moet doen hopen, dat wij op de een of andere wijze tot een rechtvaardigen en duurzamen vrede zullen komen. Romeinsche jeugd maakt parade Ter gelegenheid van den verjaardag vai Rome is op de Piazza Venezia een groote parade van de lictorenjeugd gehouden, waar aan door 25.000 jongelui werd deelgenomen. Mussolind, die van het balkon van het Palazzo Venezia af het schouwspel gadesloeg, sprak de volgende woorden: „Wij vieren den verjaardag van Rome in een voor de Italiaansche geschiedenis bijzonder belang rijken en roem vollen tijd: en dat door den moed onzer soldaten en door de deugd van ons volk." De Britsche handelsmissie, welke een be zoek zal brengen aan Roemenië, vertrekt vandaag uit Londen en hoopt Maandag Boekarest aan te komen. De voornaamste economische raadsman van de Engelsche regeering, Sir Frederick Leith Ross, en tien functionarissen van de verschillen :1c afdeelingen van het ministerie van handel maken deel uit van de missie. Sir Frederick Leith Ross bevindt zich op het oogenblik te Brussel en zal zich daar bij de overige leden van de delegatie voegen. HET PELMANISMF ledige InltcbtlD- PELM AN-INSTITUUT (Opgericht IOOO) AMSTERDAM DAMRAK 68 TELEFOON 41878 Gelukwenschen voor Hitier Ook van koningin Wilhelmlna Hitier heeft ter gelegenheid van zijn eergisteren gevierden verjaardag gelukwen schen ontvangen van de meeste regeerende vorsten, o.a. van H. M. Koningin Wilhelmina, van talrijke staatshoofden, alsmede tal van bekende staatslieden. Mussolinj zond een telegram, waarin hij zegt, dat de tusschen de beide landen be staande vriendschap, welke vele proeven heeft doorstaan, „niet door voorkomende be lachelijke pogingen van onze tegenstanders kan worden verstoord. Dezen zullen zich er eens van moeten overtuigen, dat zij een ver keerden weg hebben ingeslagen, terwijl het fascisme en het nationaal-socialisme de weg van gerechtigheid en vrede is." Praag op Hitiers verjaardag De protesten tegen de viering van Hitiers verjaardag te Praag hebben volgens een „Times"-correspondent zich geuit in een massale bloemenhulde aan den voet van het indrukwekkende Hus-gedenkteeken. De talryke bezoekers. 's avonds lagen ongeveer 30.000 boeketten sleutelbloemen stonden een oogenblik in gedocht en voor de indrukwekkende groep rouwende figuren, welke daar ter nagedachtenis van den telaar is opgericht en gingen dan heen, dat er nooit meer dan 200 h 300 personen tegelijk waren. Aan- den voet van het mo nument had men met bloemen in letters van meer dan een meter hoog de nationale leuze: „Pravda Vitezi" (De waarheid heeft de over hand) geschreven De menschen verlieten de met vlaggen versierde hoofdstraten, afdeelingen Duitsche studenten en militairen voorbijmarcheerden en trokken naar het rus tige plein 's Middags kwam een hooge politie functionaris bi: het gedenkteeken en over reedde de meni-efe. rustig de verwildering de leuze te aanvaarden. In de plaats daarvan staat thans de Avondmaalsbeker, welke het protest van de Hu «rieten tegen de RK. com munie symboliseert. TROEPENBEWEGINGEN IN TRIPOLIS Volgens berichten van reizigers uit Tripolis hebben zich aanzienlijke troepenbeweglngen voorgedaan te Tohroek. Ongeveer 5000 Lybt- ache soldaten zijn vandaar naar Ethiopië vertrokken, terwijl sedert veertien dagen iederen dag Somalia en Ethiopiërs aanko men om de stellingen aan de Egyptische grens te bezetten. Naar verluidt zouden de Italiaansche auto riteiten een groep Lyhische Askaris hebben aangehouden, die gedeserteerd zouden zijn en gepoogd zouden hebben de grens naar Tunis over te steken. GEMENGD NIEUWS Motorrijder botst op vrachtauto Op gedood HENGELO (O.), 22 April. Gisteravond omstreeks zes uur raakte op den rijksweg HengeloBorne nabij de Electrische Cen trale te Hengelo de ongeveer twintigjarige motorrijder Eshuis uit Vriezenveen, die op weg naai hui9 was en roet groote snelheid reed, in een flauwe bocht de macht over het stuur kwijt, waardoor hij totren een /an den anderen kani komende vrachtauto van de firma Nijhuis uit Hengelo botste De jonge man wis vrijwel op slag dood. De auto werd aan de voorzijde beschadigd Het stof felijk overschot van het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Hengelo vervoerd. Boekhouder verduistert 10.000 Een Jaar gevangenisstraf geëischt ROTTERDAM, 22 April. De officier van Justitie Mr H. A. J. Reumer heeft gister op de zitting van de Ratterdamsche Rechtbank een gevangenisstraf van een jaar met af trek van d? preventieve hechtenis geëischt tegen den 48-jarigen boekhouder M. van H. uit Maasland, gedetineerd wegens ver duistering en valschheid in geschrifte. Oorspronkelijk was vernachte gedelegeerd- commissaris van de N.V. Jb. Poot Han delsmaatschappij te Vlaardingen, later werd hij waarnemend directeur. Hem was nu ten laste gelegd dat hij In die functie een be drag van circa 9.742 had verduisterd door middel van het plaatsen van valsche hand- teekeningen. Van H. had een twintigtal ealdobiljetten onderteekond met den naam op wien deze biljetten luidden en deze daarna in dien vorm getoond aan den boekhouder van ge noemde mnatschajppij, waardoor diens be ans zeer geflatteerd was geworden. Verd. had eon dgl. handelwijze gevolgd, omdat de ka«toestand zeer slecht was hetgeen hij verborgen wenschto te houden, zooals hij zeide. Verd. bekende de vervalschingen te heb ben gepleegd. Hij was het echter niet eens met het bedrag, dat hij verduisterd zou hebben. Er zouden uitgaven geweest zijn, die dit bedrag aanzienlijk kleiner maakten. Mr Reumer wilde desnoods aannemen, lat hetgeen verd. vertelde tyaarbeid was, er bleef dan echter nog altijd een bedrag van circa f 6700 over. dat verduisterd was. Nadat de officier hoogergenoemde straf trevorderd had, heeft de verdediger Mr J. v. d. Hagen uit Den Haag er in zijn pleidooi a op gewezen dat de inkomsten van verd. s directeur van Poot's Handelmij. schande lijk laag waren. Hij verdiende twintig gul den in de week hetgeen nog minder is dan het loon van den chauffeur. Tenslotte vroeg pleiter de rechtbank rekening te willen houden met het berouw van zijn cliënt en hem een clemente straf op te leggen. De rechtbank zal 5 Mei uitspraak doen. BRAND IN EEN VLASSERIJ Gisteren is brand uitgebroken in de vlas- serij „De Maas"', van de firma De Koning te Maasdam. De groote opslagplaats, gevuld met onafge werkt vlas. werd een prooi der vlammen. De t van ongeveer 45 h a. vlas ging verloren De naast gelegen fabriek met warmwater- roterij en een grooten voorraad onafgewerkt vlas kon door het vlugge optreden van de brandweer en den gunstigen wind worden behouden r-vT-7-ak van den brand is onbekend. 1 kerk* diensten uit de Geref. Kerk. Voorgangers Da Joh. C. Brussaard. V.m. 10 uur, tekst: Joh. 11 19b „Het ware levenslicht". Heilig Avondmaal N.m. S uur, tekst: l Cor. 10: 66—68 „Hef trlumflled des levens". Dankzegging H. HILVEHSIIM 1. 1875 en 415.5 M. 8.30 KRO. W.3Q KCnV 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 i KRO. 8.30 Morg-enwüdlng. 9.30 u. Gewpdei muziek (gr.pl.) 9.50 Ned. Herv. Kerkdienst Hierna Orgelconcert. 12.15 Middenstands praatje 12.35 Uram.muzlek. 1.00 Boekbesprt king. 1.20 RK Mannenzangvereen. Seoipeü Crescendo". 2.00 Godsdienstonderricht vooi ouderen. 2.30 Gram.muzlek. 2.46 Het Lejeu. ne-kwartet (3.15—8.45 Gram.muzlek) 4.11 Gram.muzlek. 4.30 Zlekenhalfuurtje. 4.66— 5.00 Berichten. 6.05 GewUde muziek (gr.pl.)] 5.20 Gèref. Kerkdienst. Hierna: Orgelcon cert 7.45 Berichten. 7.60 Gram muziek. 8.001 Berichten ANP. Mededeeilngen. 8.15 „Tatja- HILVERSUM II. 301,5 M. 8.55 VARA. 10.00 D. VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.0Q AVRO. 8.66 Orgelspel. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraaje. 9.30 Orgelspel. 9.45 Cause* drie ..Van Staat en Maatschappij". 9.59 Be* richten. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Vrij*. FTOt. Kerkdienst. 11.60 Reportage. 12.00 u. Cyclus „Weg met de staketselen". 12.20 u. Berichten. Hierna: „The Twilight Serena* ders". 1.10 Ben Padvinderskoor. 1.30 Cau* serie „Wat er In Indie gebeurt". 1.60 Boek* bespreking 2.16 Reportage voetbalwedstrijd 4.20 De AVRO-Dance-Band. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 De Ramblers. 5 30 Voor de kin deren. 6.00 Esmeralda en solist. 6.30 Gram. muziek. 6.45 Sportnieuws ANP, Gram.muzlek 7.00 VA RA-Kalender. 7.05 Schuldig of On schuldig. 7 30 Noviteiten-orkest en solisten. 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal. Mede- deelingen 8.25 Fragmenten uit de opera: „Otello". 9 25 Radlotoonee) met muziek. lü.Ztt AVRO-Amusementsorkest 11.00 Berichten ANP. 11.10 Orgelspel. 11.4012.00 Dansmu ziek (gr. pL) DROITWICII. 1500 M. 11.50 Orkest. 12.35 Zang 12.55 Orgel. 1.20 Voor tulnllefhebbers. 1.1(1 Orkest. 2.40 Octet. 3.20 Causerie. 3.40 Orkest 4.20 Causerie. 4.40 Radlotooneel. 6.05 Cause rie. 5.20 Voor padvinders. 5.25 Piano. 5.5(1 Orkest. 6.60 Uitzending voor de Wereldten- oonstelllng. 7.20 Kerkdienst 8 25 Causerie. 8.30 Herdenkingsprogramma. 9.60 Epiloog. MAANDAG, 24 APRIL 103» HILVERSUM I. 1875 en 415,5 M. NCRV-Ult- zendlng. 8.00 Schriftlezing. Meditatie. 8.15 Berichten. Gram.muzlek. (9.30—9.45 Geluk wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram.muzlek. (12.00—12.15 Berichten). 12.30 De Eemlanders en Gram. muziek. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram. muziek. 3.00 Tulnbouwpraatje. 3.40 Gram. muziek. S.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muzleie 6.15—6.15 Kinderuur. 6.20 Gram.muzlek. be richten. 6.30 Vragenuurtje. (7.00—7.15 Be richten). 7.45 Gram.muglek. 8.00 Berichten' ANP. herhaling S.O.S. berichten. 8.15 Arn- hemsche Orkestvere-enlglng en solist. 9.19 Gram.muzlek. 9.30 Causerie „De wereld, waarin Paulus leefdte1". .10.00 Berichten' ANP. actueel halfuur. 10.30 Gram muziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Kamermuziek, 11.30 Gram.muzlek. ca. 11.60—12.00 Schrift lezing. HILVERSUM II. 301.5 M. Algemeen Program- ma. verzorgd door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram.muzlek. (Om 8.16 Be richten) 10.00 Morgenwfldtng. 10.20 Decla matie. 10.40 Planovoordracht. 11.10 Decla matie. 11.30 Orgelspel en Zang. 12.00 Gram. muziek. 12.15 Berichten. 12.17 Vara-Orkest 1.151.46 EsmeraJdat 2.00 Grajm.muziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Viool en plano 4.00 Gram muziek 4.30 Voor de kinderen. 6 00 Fantasia 5.30 Gram.muzlek. 6 05 De Ram blers. 6.28 Berichten 6 30 Muzikale causerie, (me® gram.muziek). 7 00 VARA-Kalender. - -• ANPiu.iv t VARA-Orkest 11.00—12.00 Gram.muzlek. DROITWICH 1500 M. 10.25 Orkest 12.05 uur Kwintet 12.35 Declamatie. 12.65 Orgel. 1.20 Orkest. 2.20 Orkest 3.15 Orgel. 3.35 Cause rie. 4.20 Kwartet 4.50 Vocaal concert 6.40 Causerie. 5.45 Muzikale causerie. 6.05 Zang 6.20 Gevar. programma. 7.20 Causerie. 7.3S Symphonieorkest 8 45 Concert. 9.30 Salon orkest. 10.20 Band. RADIO)PARIS 1648 Ml 9.00 Orkest. 11.30 u. Zang. 12.25 Orkest 1.35 Zang. 4.05 Piano, 5.35 Koor. 6.20 Orkest. 7.60 Opera. BRUSSEL 322 en 484 Mi 3 22 M. 11.50 en 12.30 Orkest 5.50 Plano. 8 20 Symphonie-orkest 9.30 Symphonieorkest 48 4 Mi 11.50 en 12.30 Orkest. 7.20 Orkest. 8.20 Zang. 8.35 Orkest. 9.30 Cabaret IN AMSTERDAM P Dan naar het kantooi van L. BOOMSMA. Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 Telefoon 82521—85421 Fred. Hendrlkplantsoi 96-1 6-11 Idem t 36.— p. m. 40.— p. m. f 36.— p. m Geuzenkade 47-1 Wodanstraat 18-11 Sassen helmstraat 69-II 34.p. Amstella&n 8, vrl) bvhs. 55.p. WonlngltJst en Inlichtingen GRATIS kll!|l|||li!fl jH'HiTAJ VENIE II TM® UIEN ECCEEN icr tCNINCBUREAU IC1Ï A UILL0G0NQA5TB. 7 .TBLBP00,'.4259S Wilt U een roetige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2