STADSNIEUWS BEZOEKT de Alphensche Middenstandsfentoonstelling VRIJDAG 2i APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. Het Prinsenhof te Delft, zijn bloei en zijn verval Lezing Mr. J. K. van der Haagen voor „Oud-Leiden" De beheerder van het Prinsenhof te Delft, Mr. J. K. van der Haagen, heefi gisteravond voor de Vereenigiing „Oud- Leiden" alhier, in het Oostersch Insti tuut aan het Rapenburg, waarvan de zaal geheel was gevuld ,een voordracht gehouden over „Het Prinsenhof te Delft, zijn bloei en zijn 'verval", zulks ter inlei ding van een excursie, die „Oud-Leaden" morgen naar oud-Delft hoopt te houden. Nadat de voorzitter. Prof. Mr. H. A. Idemn, een kort openingswoord had gesproken, ving Mr. van der Haagen zijn lezing aan met er op te wijzen, dat er misschien geen tijdsge wricht was, waarin een pelgrimage naar het graf van Vader Willem en naar de plaats waar hij leed en streed voor het gemeene- best, meer op haar plaats was dan in het huidige, nu de jaren boos zijn en de ver knochtheid aan den eigen grond weer meer levendig wordt. In het Prinsenhof te Delft heeft Willem van Oranje de talloozc rampspoedige tijdin gen omtrent het strijdtooneel vernomen, terwij] hij hier ook zijn groote vreugden heeft beleefd. In het Prinsenhof is hij tenslotte ook door moordenaarshand gevallen. Het gebouwencomplex, dat than1? onder den naam Prinsenhof bekend staat, dienp.e. vóórdat Prins Willem er zijn intrek nam, reeds 200 jaar aan de 'vrouwen van Sint Aag ten tot huisvesting. Spr. gaf een kort over zicht van dien tijd en wees er op. dat het Sint Aagten-klooster een zeer rijk pn ne- roemd klooster is geweest, dat onder haar inwoonsters tal van bekende namen telde en dat vele kunstwerken bevatte, o a. een serie schilderijen van Maarten van Heems kerk. De Kapel, die tot het gehouwen-complex ltehoorde, was een zgn. dubbelkerk, waarin de nonnen haar eigen afdeeling hadden, ge scheiden van de ruimte, die voor het gewo ne publiek was bestemd. Bij de hervorming is een gedeelte van de kerk,afgescheiden en uitgebouwd, waardoor zij voor den Protes- tantschen eerediienst kon worden geschikt gemaakt en daaraan is het waarschijnlijk te danken, dat in het niet meer gebruikte gedeelte een aantal heiligenbeelden is be waard gebleven Spr. (die zijn voordracht met lantaarnplaatjes toelichtte) liet daarna eent- ge heelden zien van den kruisgang en van het trappentorentje, 'bedde fraaie voorbeelden van den oorspronkelijken bouwtrant. Bij de Hervorming werd het klooster eigen dom der gemeente en ging den Prins dienen nis uiterst eenvoudige behuizing, tervvijl ook de zusters van St. Aagten het nog gcruimen tijd, zonder hinder bleven bewonen. Hei werd ook tijdelijk huisvesting voor de reges- ringsinstellingen, toen deze het in Den Haag niet meer uit konden houden. Spr. vertelde voorts bijzonderheden oiuex 'den aanslag op den Prins door Gerard en over het merkwaardige karakter van dezen notarisklerk, die -na den moord in alle ge moedsrust zijn gedenkschriften schreef om de motieven van zijn daad uiteen te zetteiK Na de pauze besprak spr. den neergang Van het Prinsenhof, dat na 's Prinsen dood voor de meest uiteen'loopende doeleinden werd gebruikt en waarin vooral ontzettend is huisgehouden toen het gedurende een eeuw als kazerne dienst deed. Militairen mogen vele goede eigenschappen hebben, zij kunnen niet worden aangemerkt als de meest ideale bewoners van het historisch gebouw. Het is Grobn van Prinsterer ge weest, die voor het eerst den onduldbaren toestand in de Staten-Gcneraal ter sprake bracht, maar het heeft toen nog geruimen tijd geduurd •voor de restauratie ter ,hand genomen werd. Thans bergt de groote zaal, zonder eigenlijk museum te zijn, een groote collectie historische voorwerpen, die op het leven van den Prins betrekking hebben, ter wijl er ook nog prenten en schilderijen zijn, die herinneren aan den tijd, toen het gebouw nog klooster was. Een groot gedeelte van het gebouw verkeert intusschen nog steeds in staat van verwaarloozing. Er is eenige jaren geleden een stichting in het leven geroepen, die pogingen in het werk stelt om deze his torische plek weer zoo goed mogelijk in ec-re te herstellen en men mag hopen, dat deze pogingen met succes zullen worden bekroond Hoogleeraarsbenoeming Bij Koninkijk Besluit van 17 April 1939 is met ingang van 18 September 1930 benoemd tot gewoon hoogleeraar ln de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit alhier, om on derwijs te geven in het 6anskrit en zijn letterkunde en de Indische oudheid kunde: Dr. F. B. J. Kuiper, leeraar aan het lyceum der Carpentkr Alting- stichting te Batavia. Francisous Bernardus Jacobus Kuiper, werd op 7 Juli 1907 te Den Haag geboren en werd in 1924 aan do Leidsche Universiteit ingeschreven als student in de faculteit der letteren. Op 30 Nov. 1928 de».>d hij zijn can- didaatsexamen (cum laude) in de klassieke letteren en op 4 Dec. 1929 zijn candiaaats- examen (cum laude) in de Arische taal- en laftterkunde. Hierna bereidde hij zich voor op zijn doc toraal examen, maar tevens arbeidde hij aan zijn proefschrift ter promotie. Voor het doctoraal examen slaagde hij op 7 Juni 1934 en nog geen twee weken later op 18 Juni promoveerde hij cum laud-; can de Leidsohe Universiteit op een proefschrift getiteld: ,Die indogermanischen Nasal- prasentia." Na zijn promotie werd hij benoemd tot leeraar aan het Carpentier Alting Lyceum te Batavia. Verschillende wetenschappelijke bijdra gen van zijn hand verschenen in do Medo- deelingen dor Kon. Nederlandsche Acade mie van Wetenschappen. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister. W ij z i g i n g. Handeflsvennootschap „Pla- wa", Voorschoten, Rouwkoop laan 4, fabrika- tie en agentuur en commissie. De procuratie van H. T. van tier Plaats is gewijzigd. N.V. Broodfabriek „De Zeeuw" voorhe.cn de Rooy en Duisterhof, Alphen a. a. Rijn, Hooftstraat 69. De statuten zijn gewijzigd. Wij®, handelen. in: N.V. Broodfabriek „Do Zeèmv"'vooriv-n 'i Rooy en Duisterhof. Opheffing. Lom--Confectiefabriek G. J. Biesot, Leiden, Stille Rijn 14, Maatschappij voor •Toonkunst Concert van het Utrechtsch Stedelij Orkest Wij hebben er herhaaldelijk de aan dacht op gevestigd, dat de Maatschappij voor Toonkunst met haar conoerten de grootst mogelijke afwisseling betracht en zooveel mogelijk de platgetreden paden van conventioneels programma's van dito ensembles vermijdt. Het is voor een stad als Leiden hoogst jam mer dat dit streven niet meer wordt gewaardeerd. Ook gisteravond mo:6t een rijke ver beelding te hulp worden geroepen om zich een volle zaal te denken. Ditmaal vonden we dat toch wel even schrij- Het Utrechtsch Orkest hoort men hier weinig. Carl Schuricht, hoe bekend hij moge zijn, was hier te Leiden tot dus verre niet als dirigent op het podium verschenen. Een symphonie van Bruck ner te mogen hooren, is voor Leiden een hooge uitzondering. Het vioolconcert van Antonic Dvorak, kan ik mij niet herinneren hier ooit te hebben gehoord. Waarom kómt men dan niet? In een voor een derde gevulde zaal moet men eerst wat wennen aan den klank. De accou6tick werkt tegen. Dat is evenwel van korten duur en dan heeft men zich ingesteld. En weldra heeft nien de steeds groeiende overtuiging: een zeer bij zonder concert. In de eerste plaats tmft dan de orkest- toon. Goed geleide orkesten zijn als men- schen met een sterke persoonlijkheid. Ze hebben hun eigen wegen en karakter. Dat uit zich wel in hoofdzaak in den orkesttoon, die bij het Res. Orkest, het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, het Concertgebouw Orkest, e.a. steeds anders getimbreerd is. Het is moeilijk dat juist te definieeren en wij treden dan ook niot in vergelijking. Ik wil alleen opmerken, dat de orkestklank van het U.S.O. op mij een bijzonder warmen indruk maakte. Het deed goed. ook dit eens op te merken en te waardeeren. Het vioolconcert van Dvorak in a. kl. t. is een uitermate' frisch geschreven werk. In zekeren zin romantisch van karakter be merken we, dat het rust op volksmelodieën door den componist op schitterende wijze verwerkt. Er is in dit werk niets gewron gens. Het maakt den indruk van groote spontaniteit en schijnt wel „aus einem Guss" op het papier gezet. Dit natuurlijk en ongedwongen karakter en het Slavisch sentiment komen behalve in d« melodiek evenzeer uit in de zeldzame schoonheid van instrumentatie, die overal haar transparante sfeer behoudt. De solopartij werd gespeeld door Zoltan Szekely, over wiens schitterende techniek we geen woord behoeven te zeggen, te meer daar deze techniek voor hetm uitsluitend middel was om zijn dichterlijke vizie op het werk te oj>enbaren. Het was een spel van schoone gratie en diepe beleving, waarin het orkest hem, onder Schurichts leiding voortreffelijk assisteerde. Na de pauze kwam de Tweede Symphonie van Bruckner en wel in de „Urfassu-ng", dus in den oorspronkelijken vorm, waarin de componist haar schreef en niet in den „verbeterden" vorm van latere- stuurlui- aan-den-wal. Wat is dat een pachtmuziek! Wat is dat grandioos geschreven! En dezen man heeft men voor dor en langwijlig uit gemaakt! Het is waar: hij was maar een schoolmeester en kan er van een school meester iets goeds komen? Doch deze schoolmeester was een van God begenadigd genie, zóó groot, dat zijn grootheid ver boven de bepaling der philisters gaat. Hij was maar een door en door eenvoudig man, bij de groolen dezer wereld niet gekend en door de officieele kunstenaars nauwelijks erkend. Doch hij leefde zijn eigen stille en inge togen leven bijna als een Middeleeuwsche monnik in zijn cel. In de stilte bloeide zijn kunst in transcendentale pracht. In de stilte vervulde hij zijn apostolaat, dat in vele op zichten aan dat van Bach doet denken, al is hij uit moderner tijd en al is zijn Oosten- rijksche ziel anders geaard. Wat is dat alles grootsch en machtig op gezet en tegel ij kea-tijd zeldzaam fijn van structuur. Het is of deze man steeds door- sidderd is van een innerlijke vreugde, een Innerlijk beleven van Gods tegenwoordig heid, waarvoor hij in diepe verteedering den juisten vorm zoekt. Daar stroomt door deze muziek, in het eeirste deel der Symphonie is t ons sterk opgevallen, in innerlijk rhythme dat weinig gemeen heeft met het uiterlijk tempo waarin zij wordt gespeeld. Het is merkwaardig, hoe dikwijls de cclli en vooral de waldhoorns echt Oostenrijksch do melodie voeren, terwijl een wonderlijk innig weefsel van klankkleuren daaromheen speelt. Zijn orkestraal apparaat is zoo rijk en eindeloos gevariëerd. dat men in de diepste aandacht blijft luisteren. Het meest vergeestelijkte hoogtepunt van de Symphonie dun,kt ons hot adagio. Uiter lijk werden we geboeid door de zeldzaam fraaie overgangen van verschillende onge meen© instrumentale combinaties op an- Innerlijk beleven we sensaties, waaraan elke wercJdsche bijgedachte vreemd is. Hij geeft zich hier over aan mod'tatieve ver rukkingen, waabbij wij denken aan de schouwing van Ruusbroeck. Hij stijgt hier tot do hoogste extase der religieuze lyriek. Het is alles vergeestelijkt. Krachtig en sonoor klinkt het Scherzo met in het midden het prachtige zang thema, waarin hij weer even tot meditatie komt. Trouwens die meditatie laat hem nooit los. Ook niet in de Finale, waarin dc zeer snelle en brillante passages afgewis seld worden door mijmer en droom, alsof hem, gelijk Elia in de rotskloof, in het sul zen de-r zachte stilte, de Heer voorbijging. Wij hebben hij onze beschouwing over dit werk den dirigent nauwelijks genoemd. Het spreekt wei van zelf, dat de Symphonie niet zoo zeer tot ons en tot alle aanwezigen had gesproken, wanneer niet de heer Schu richt zich zoo grondig in het werk had ver diept en dit zoo meesterlijk had laten spelen. Wij zijn zeer dankbaar dat wij hei werk onder zoo uitnemende leiding sco ernstig en schoon hebben hooren vertolken en tegelijkertijd zoo ovcirlicht van zon cn vreugde. De avond werd geopend met een pittige uitvoering van het Voorspel van „Die Meis- tersinger von Nürnbcrg" van Richard Wagner. Er was hartelijke waardering voor de drie nummers en de violist ontving een tuil prachtige bloemen. Van het Stadhuis Uitbreidingsplan De burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 22 April 1939 tot en met 19 Mei d.a.v. voor een ieder ter inzage zal liggen ter gemeentel secretarie (afd. Algemeene Zaken), Rapen burg 12, een ontwerp van een plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aan zien van gronden, gelegen ten Noordoosten van den Zouterwoudscheweg en o,m. be grensd door de trambaan LeidenVoor schoten, den spoorweg LeiiöenWoerden en het Rijn-Schiekanaal, welk plan zal strek* ken ter vervanging van het plan van uit breiding van de gemeente Leiden, vastge- voorzoover betreft vorenbedoelde- gronden steld bij raadsbesluit van 6 November 1933 en van het bij raadsbesluit van 5 September 1938 vastgestelde herzienmg&pian met be trekking tot die gronden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester LEIDEN, 21 April 1939. Jaarvergadering Chr. H.B.S. Gisteravond had de vergadering plaats van de Ver. voor Chr. Middelb. onderwijs in het gebouw der school, Kagerstraat. Ds. Broekstra, de voorzitter opende de vergadering met gebed. Hij heette de aanwezigen welkom. Met dankbaarheid mag over het atgeloopcn jaar worden te ruggezien. Die reden tot dankbaarheid bleek ten duidelijkste uit het jaarverslag dat door den secretaris werd uitgebracht. In het afgeloopen jaar is weer een A-afd. aan de school toegevoegd. Uitbreiding der school met 3 leslokalen die geheel voor re kening van de Vereeniging geschiedde, kwam dit jaar tot stand. Een leeraar meer in de Fransche taal werd tijdelijk aangesteld. De resultaten van het onderwijs stemmen tot groote tevreden heid. De directeur en leeraren, aldus het verslag, vervullen met groote toewijding hun taak. Het financieel verslag werd uitgebracht door den penningmeester Mr. Sprey. De finantieele positie der school is gunstig. Den penningmeester werd décharge ver leend cn dank gebracht voor zijn nauwkeu rig beheer. In de vacature van notaris Ma- Markusse, die periodiek moest aftreden, werd gekozen de heer IJntema. MEDAILLE TOEGEKEND Door den inspecteur der Burgerwachen is aan den meester-geweeimaker W. S. van der Noordaa, van het 6e Regiment veld artillerie toegekend de medaille voor bij zondere toewijding van den Ncderlandschen Bond voor Vrijwillige Burgerwachten. PERNIX II—D.E.S. I Zaterdagmiddag 4 uur wordt op het ter rein Kanaalweg a. d. Hooge Rijndijk deze Korfbalvvedstrijd gespeeld, die een pittige kamp belooft te worden, omdat Pernix II de uitwedstrijd tegen deze club heeft ver loren. De toegang is vrij. Wint Pernis II dezen wedstrijd .egen DES dan is de kans om evenals het vorig jaar als nummer één te eindigen weer vergroot Van al de gespeelde wedstrijden heeft het twaalftal er pas één verloren en wel juist tegen D.E.S. I. De collecte voor China op morgen, 22 April, worden gesteund door het Muziek corps van de Leidsche Politie, dat van 1012 uur een rondwandeling door de stad zal maken. 's Middags zal op het parkeerterrein aan de Steenstraat en daarna op de Nieuwstraat, bij de Hooigracht, een uitvoering worden gegeven van den drokendans Deze uitvoe ring wordt gegeven door Chineezien die daarvoor uit Rotterdam overkomen. Het Leidsche püibliek zal door deze open bare uitvoering in staat worden gesteld ken nis te maken met een der merkwaardigste uitingen van de Chineesche cultuur. Deze uitvoeringen zullen plaats vinden tusschen 26 uur in den namiddag. Ongetwijfeld zal hierdoor zeer groote belangstelling wor den getoond. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: L N Staat»—Leder d; J S Waa senaar—Völbrief z: A Thoma—Neuteboom d; F M Vogelezang—Huiberg z; M Gort—van Leeu- NA DE SCHOONMAAK weer eens FIJN EEN BOEK uit KOUWENHOVEN'S LEESBIBLIOTHEEK altijd keus, altijd iets nieuws. DOEZASTRAAT 37 - Telef. 3683 8 cent p. deel. Knipkaart v. 10 deelen 70 ets. UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN In gebouw „Concordia" is gisteravond de 22ste jaarvergadering van de plaatselijke afdeeling van den N.C.G.B. gehouden. Het gebouw was bijna geheel bezet, toen de voorzitter, de heer J. C. S. Bonte, op gebruikelijke wijze opende. In zijn openingswoord dacht deze ook aan enkele 1- den, die elders verpleegd worden en aan wie een telegram van medeleven ge zonden werd. Aan het verslag van den secretaris, den heer A. Marfcus, ontlccncn we, dat het jaar voor Bond en afdeeling In vele opzich ten gunstig was. De verschillende jubilea in de afdeeling passeerden de révue. In het (georganiseerd door de Afd. Alphen a. d. Rijn v. d. Kon. Nederl. Middenstandsbond) van 26 tot en met 29 April In het Nutsgebouw, Hooftstraat Schitterende Expositié's Vele attractie's Tientallen prijzen voor de bezoekers. Geopend van 3 tot 6 en var. 7 tot 11 uur. Entree 10 cent. Gratis koffie en thee. Lees aandachtig de speciale tentoonstellingscourant. verslag werd een woord van hulde ge sproken tot den voorzitter, die G Maart j.l. 20 jaar be6tuurslid van de afdeeling was. Hem werd een kamerplant aangeboden. Het ledental steeg van 88 tot boven de honderd. Aan cle medewerking der leden wat vergaderingbezoek betreft, ontbreekt nog wel wat In het goed verzorgde verslag werd stilgestaan bij de studieclub en jeugdclub. Den leiders van de laatste dhr. T. C. van Beek en W. Noomen Azn., wierd dank ge bracht voor het vele werk dat door hen in het belang der jongens wordt gedaan. Het finantieel verslag dat ook nu weer zeer overzichtelijk werd uitgebracht door den penningmeester, den heer D. Ar lm an, getuigde van een goeden stand van zaken, ook financieel. De Bonds- en afdeeltngs- eijfers gaven beide een batig 6aldo aan. Namens de 'betreffende commissie rappor teerde de heer Moolenaar de boeken in orde. De avond werd afgewisseld met zang, muziek, enz., wat er niet weinig toe mede werkte, dat de avond gezellig verliep. Alle waren voor hun taak berekend. De aan wezige jongelui waren over een en ander wel eens wat te enthousiast. BRANDSTOFFENHANDEL A. JONGENBURGER RAADHUISSTRAAT 7 5 ALPHEN AAN DEN RIJN - Telef. 44 Beveelt zich beleefd aan v. d. levering van EERSTE KWALITEIT BRANDSTOFFEN VOETBAL A.R.C. 2 speelt morgen te Sassenhelm tegen Ter Leede 2 en de adspiranten ont vangen thuis Rijnsburgsche Boys. ALPHENSCHE MIDDENSTANDSTENTOONSTELLING De officieele opening van de de volgende week te houden Alphensche Middenstands tentoonstelling is bepaald op Woensdag 26 April a.s., de6 namiddags half drie, in één der lokalen van het Nutsgebouw. De opening zal gesehieden door den burgemees ter, den heer P. A. Colijn. UITVOERING CHR. GEM. ZANGVEREEN. „HOSANNA" De Chr. Gem. Zangvereeniging „Hosanna- gaf in het Nutsgebouw haar jaarlijksche uitvoering. De heer M. v. d. Hoek opende den avond, met ieder een hartelijk welkom toe te roepen. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat „Hosanna" zich dit jaar niet kon presenteeren met een oratorium, zooals we vorige jaren gewend waren. „Hosanna" maakt op het oogenblik een crisis door, een crisis in ledental. Mochten we dan geen ora torium beluisteren, „Hosanna" heeft ons toch door een goed verzorgd programma, veel laten genieten. Zij had zich verzekerd van de medewerking van het Jeugddamea- koor „Hosanna" en het Dubbel-Mannen- kwartet „Euphonia". Het koor, versterkt met de leden van hel Jeugd-dameskoor en het dubbel-mannen- kwartet, zette in met: „Soli Deo Gloria", van Criiger, een inzet, die onze verwachting voor dezen avond al dadelijk hoog spande. En in die verwachting zijn we geenszins teleurgesteld. Als we denken aan het voor de pauze gezongen werk van Ruick: „Hal leluja", kunnen we niet anders zeggen, dan: dat is „Hosanna" al6 vanouds. Het jeugd-dameskoor en het dubbel- mannenkwartet mochten we ook afzonder lijk beluisteren. Het Jeugd-dameskoor hand haafde zijn reputatie ten volle. Bijzondere vermelding verdienen wel de nummers: „Zilveren Golfjes", van Wijnand Balke en „Loreley" van Lischer. Het pasopgerichte dubbel-manncnkwartet, onder leiding van den heer Van Elk, overtrof onze verwach ting. Hoe fijn klonk: „Untreue", van Von Glück. Het was doodstil in de zaal. We twij felen niet, of het dubbel-kwartet gaat een goede toekomst tegen. Na de pauze voerde „Hosanna" enkele koren en koralen uit, uit de „Paulus" van Mendelssohn Bartholdy. De heer F. v. Elk zong enkele aria's uit hetzelfde werk. Over het geheel genomen werd dit werk goed uitgevoerd, wel was hier de zwakke bezetting van de tenoren en bassenpartij goed merkbaar. Het beste kken ons wel koor I en III. Voor den heer v. Elk hebben we niets dan lof. We vermelden vooral zijn goed ge zongen aria: „Gott, sei mir gnfidig". Het koor en de 6olist werden op voor treffelijke wijze op de piano begeleid door den heer Loek van Bommel uit Zwammer- dam. Ook den dirigent van „Hosanna" den heer J. M. Komvenhoven, van Bodegraven, komt een woord van hulde toe voor zijn goede leiding. De laalste uitvoering van dit seizoen, heeft ons zeer voldaan. Niettemin sluiten wij ons van harte bij den heer v. d. Hoek aan, die „Hosanna" een volgend jaar weer graag wilde te-rugzien met een groot werk. Hij sprak in zijn slotwoord de hoop uit, dat zich veel nieuwe leden zouden opgeven, om „Hosanna" weer zijn oude reputatie te hergeven. MIJ. ZIEKENFONDS „ALPHEN EN OMSTREKEN" Nieuwe uitbreidingen van de verstrek kingen van het Mij. Ziekenfonds „Alphen en Omstreken" Nadat met ingang van Januari j. 1. de verstrekkingen aanmerkelijk zijn uitge breid voor de ingeschreven verzekerden van dit ziekenfonds, wonende in de ge meenten Alphen aan den Rijn, Bodegraven Zwammerdam en Boskoop zullen binnen kort deze uitbreidingen ook geldig worden in de overige gemeenten, waar het Mij. Ziekenfonds werkzaam is. Hierdoor zullen dan alle ruim 30.000 aan gesloten verzekerden in de gelegenheid ge steld zijn desverlangd, behalve van huis- artsen-hulp, zich ook zoo noodig van ge neeskundige specialistcn-hulp te voorzien, hetzij als z.g. loopend patient, hetzij voor operatieve of dergelijke geneeskundige Op aandrang van de verzekerden is bo vendien nog de gelegenheid opengesteld zich binnenkort togen de ligdagen-kosten bij ziekenhuis-opname te verzekeren, met inbegrip van daaraan verbonden zieken- Door deze laatste mogelijkheden te scheppen omvatten de verstrekkingen van het Mij. Ziekenfonds thans zoo goed als al datgene, wat ten nauwste verband houdt met de genees- en heelkundige verzorging van de vele duizenden bij deze sociale in stelling ingeschreven verzekerden, waar door in een gebied van 14 gemeenten, (23 dorpen) met Alphen aan den Rijn als cen trum, één gelijkvormige regeling is moge lijk geworden, met al de verdere mogelijk heden voor de toekomst aan zu"; een con centratie verbonden. HILLEGOM EMMABI.OEMCOLLECTE De gehouden Emmabloemcollecte heeft f 422.47 opgebracht. Dit is ruim f 100 meer dan verleden jaar. Het comité is dan ook meer dan tevreden over het bereikte resul taat. EXAMEN EH.B.O. Bij d^ gehouden examens voor het diplo ma E.H.B O. slaagden dc volgende plaats- genooten: de dames H. W. v. d. Beid, J. Vo- ges en D. Asjper en do heeren C. cle Win ter, J. J. Bol. J. de Waet, L. van Dij'k, Jos van Kampen, J. Meylus. BLOEMBQLLENEURS Gisteren werd de Beurs door slechts 96 personen bezocht, en de handel was dan ook van geen heteekenis. KATWIJK a. d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Het zijn thans de overgangsweken van de oude naar de nieuwe producten. Dit kan in een vlug tempo gebeuren, het kan ook eeni- gen tijd duren. De weersomstandigheden spelen hierin een groote rol. Hoe vlug het kan gaan heeft men rond dc Paaschdagen kunnen oonstateeren, toen enkele dagen ab normaal mooi weer den groei zoo abnor maal bevorderden, dat het leek of we in eens in den zomer zaten. De volgende da gen hebben het weer anders laten zien. Maar intusschen had de aanvoer van jonge groente van don kouden grond een aanvang genomen. De prijzen waren echter niet be moedigend. De noteering voor Radijs kon deze dagen niet hoogcr komen dan f-1.45 f2.35 per ICC bos. Dat is voor dit product in dezen tijd te weinig. Met de Soinazie ging het aanvankelijk redelijk, doch zooals •bij Spinazie gebruikeliik is, niet zoodra is de aanvoer van eenige beteekenis, of de da ling is daar. Aanvankelijk van f 5.60 tot f 8. per 100 k.g., liep de prijs al spoedig naar f2 5014.40 per 100 K.g. En de verwachtin gen zijn verre van gunstig. Rabarber kon goed geplaatst worden voor f4.30 tot f5 per 100 bos. De winterproducten bleven goed gevraagd al was er oak een daling te bespeuren. Witlof was erg duur, no teerde van f 18.50 tot f23 per 100 k.g. Een prijs om jaloersch op te worden. Het arti kel waschpnen kon ook steeds goed geplaatst worden tegen beste prijzen. De laatste dagon was er een daling te constateeren. Aanvan kelijk voor f2 20 tot f3.10 iper kist, liep deze terug naar f 1.25 tot f 2.20 per kist van 20 K.g. Vorig jaar was dit tot f4 per kist. Kroten gingen voor f 0.35 tot f0.60 per 20 K.g. Mindere kwaliteit bracht het niet ver der dan f 0.20 tot f 0 25. Vermelden we ten slotte nog, dat de vroe ge aardappelen nu flink den grond uitko men. Nachtvorsten kunnen nu groote scha de veroorzaken. KATWIJK AAN ZEE VISSCHERIJSCHOOL Geslaagd voor het examen stuurman op stoomzeevisschersvaartuigen: Jan den Hol lander Jzn., Jac. Haasnoot Jzn., Jac. v. Duijn, Joh. v. d. Plas Fzn., D. Dijkhuizen, allen leerlingen van den heer C. Vackevisser. OPGEBRACHT Sinds enkele dagen vischten eenige Belgi sche kotters vlak voor ons dorp binnen de territoriale wateren, welke overtreding niet aan bet strenge oog van de politie is ont gaan. Gistermiddag zijn dan ook enkele politiemannen onder leiding van inspecteur Mr. Warmolts, in bijzijn van de recher cheurs Jonker en Brandsma, per vlet naar de kotters tocgevaren en zijn daarop aan boord gegaan. De inspecteur gelastte den schippers van de beide kotters naar Scheve- ningen te varen, aan welk verzoek werd voldaan. Bij nader onderzoek bleken deze schepen afkomstig te- zijn uit Zeebrugge en Hijst. V.V.V. Heden is de „Gids", uitgegeven dooi V.V.V. verschenen. Het boekje ls weer Keurig verzorgd. Een plattegrond van Kat wijk is bij ingesloten. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Jaarvergadering Boerenleenbank Het 40-jarig bestaan herdacht Dezer dag enhield de Coöp. Boerenleen bank „Hazerwouck -Koudekerk," gevestigd te Hazerswoude, haar 40-ste jaarvergade ring. De voorzitter van den Raad van Toezicht der Bank de heer N. P. K a p t e i n, opende de goed bezochte vergadering, waarbij hij in enkele trekken een overzicht gaf over het afgeloopen jaar. De aan de beurt van aftreding zijnde heeren J. v. d. Stcrre lid van den Raad van Toezicht A. P. Heijker en K. Reijneveld, leden van het Bestuur, werden met onge veer algemeene stemmen herkozen. De rekening en balans over het afgeloopen jaar werd met algemeene stemmen goedge keurd, waarna het jaarverslag werd uitge bracht, waaraan wij het volgende ontleencn; Aan spaargelden werd ingelegd f 631.000.— en terugbetaald f 654.000.—; aan nieuwe voorschotten werd verstrekt f 101.150.— en od voorschotten werd terugbetaald of afge lost f 125.000.aan rekening-houders in loopende rekening werd uitgegeven f 730.700.en ontvangen f 788.000.—; ann do Centrale Raiiffeissonbank te Utrecht werd gezonden f 601.500.— en ontvangen f 527.000.—. De balans geeft aan activa: Uit staande voorschotten f 155.963.12, debiteuren rekening-courant f 210.522.23, Centrale Rnif- feissenhank te Utrecht f 161.099.28, Effecten f 149.507.50. Diverse rekeningen f 10.691 57 en saldo kas f 16.109.83 en aan passiva: Spaar bank f 916.474.35, crediteuren f 41.439.17, Reservefondsen f 53.746.94, saldo f 4.233.12.—. nuishoud. vergadering werd daarna HOLUNDSCHE^it A° 1807 Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN gesloten en overgegaan werd tot de feest- ergadering ter herdenking van hot 40-jarig bestaan der Bank. Een muziekgezelschap uit de leden samen gesteld, opende met piano- en strijkmuziek met de feestmarsch van Willy Schoote- meiicr. De voorzitter heette vervolgens welkom i Burgemeesters van Hazerswoude en Koudekerk en den Notaris gevestigd te Hazerswoude die zoo welwillend waren geweest aan de uitnoodiging tot bijwoning dezer vergadering gevolg te geven. Van de Centrale Raiffeissenbank te Utrecht, 't Be stuur van den Ring van Boerenleenbanken „De Rijnstreek", waren telegrafische geluk- wenschen ingekomen. De voorzitter gaf een kort overzicht over het verloop der Bank gedurende de 40 jaren, hij memoreerde de oprichters. Den heer A. B. Verkleij, die tot de medeoprichters der Bank behoorde en vanaf het begin lid van het Bestuur der Bank is geweest, felici teerde hij met zijn jubileum. De Burgemeester van ITaze r s- woude bood in een geestige speech zijn gelukwensch aan het bestuur der Bank en de leden aan. Hij bracht een woord van dank aan het bestuur voor het gevoerde beleid gedurende de 40 jaren. Hij consta te erde, dat hij uit het verslag had kunnen opmaken, dat 'het bestuur ondanks de ma laise in de land- en tuinbouwbedrijven steeds tusschen de klippen door heeft kun nen zeilen, geen onnoodige afslachtingen heeft gedaan en toch steeds voor de be langen van de Bank is opgekomen, gezien de uitkomsten van het bankbedrijf. Dc Burgemeester van Koude- k e r k sloot zich aan bij de woorden uitge sproken door zijn collega van Hazersiroude en dankte het bestuur voor alles wat het heeft gedaan voor de inwoners van do gemeente Koudekerk. Hij memoreerde dc coöperatieve gedachte, die in de vereeni ging wel bijzonder levendig is, getuige ook de wijze waarop deze feestvergadering wordt gehouden. De heer F. C. Enge.Ibert6, notaris, releveerde, dat hij een toeschouwer was ge weest van den groei en ontwikkeling der Bank gedurende den tijd van zijn notariaat. Hij bood het bestuur en den leden zijn ge- lukwenschen aan en sprak den wensch uit, dat het de Bank van Hazerswoude en Kou dekerk steeds goed moge blijven gaan. De heer C. A. v. Dam sprak namens de feestcommissie. Hij feliciteerde in de eerste plaats het bestuur en de leden met de re sultaten die in de 40 jaren zijn bereikt. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de werk zaamheden der Bank gedurende de 40 ja ren, waarbij hij vergeleek den toestand die voorheen heerschte op het platteland, toen de boerenleenbanken er nog niet waren. Vervolgens feliciteerde hij in het bijzonder den heer A. B. Verkleij, die gedurende 40 jaren lid van het Bestuur der Bank is ge weest en bood hem op zijn jubileum namens het bestuur en de leden een schilderstuk aan. De heer W. Slootweg bracht zijn' wenschen op rijm uit, waarbij werden her dacht de oprichters der Bank en dc leden van 't bestuur en den Raad van Toezicht en de vlucht die de Rank heeft kunnen ne men, gezien het kleiDe kantoor, waar voor- li oon de Bank was gehuisvest en het mooie •^and, waar nu de Bank haar kantoor heeft. De heer J. J. v. Vliet vertolkte ook zijn wenschen op zang, waarbij het refrein door de geheele vergadering werd mede ge zongen. De muziek en zang waaraan veel zorg was besteed werden uitgevoerd onder di rectie van den heer J. Th. Wesselingh. LEIDERDORP A.-R. CANDIDATENLIJST Oji de gisteravond gehouden ledenverga dering aan de A.-R. Kiesvereen. werd de candidatenliist voor dc a.s. Gemeenteraads verkiezing als volgt samengesteld. 1 P. Boot. Jr., 2. D. d. Haaft, 3. L. B. Snel, 4 J. Peerenboom, 5. A. J. v d Stoel, 6. C. Meerburg, 7. A. J. v. d. Wijngaard. 8. K. Spek. 9 L. I/is, 10. G. MeóheLse. LEIMUI DEN INSCHRIJVING AANBRENGEN GESLOTEN WEGDEK OP VRIEZENWEG Bij de gister gehouden openbare aanbe steding voor het verbetern van den Vriezen- weg. gelegen in den Wassenaarsdhen Poider en van den weg gelegen in den Groot en Hei ligen Geestpolder, was laagste inschrijver G. van F.rk te Zegveld, met een bedrag van f 44.000. LEIDSCHENDAM INBREKER KRIJGT EEN JAAR De Haagsche rechtbank veroordeelde heden B. M. van der B., die tezamen met zyn broer bij een poging tot inbraak in een café te Leidschendam op heeterdaad is betrapt, tot een gevangenisstraf van één jaar. Dc eisch luidde twee jaar gev.straf, vrije veiling Aangevoerd 700n kipeteren, prijzen 3.70— 3.90 per 100 stuks. het bi.esse paard De heer Dr Marcus neemt afscheid van het Oranje-Comité De a.s. verjaardag van H(K.H. Prinses Juliana Het plaatselijk Oranje Comité kwam on der presidium van den hoer Dr. H. A. Mar cus jr, vergadering bijeen, welke vergade- ri - werd bijgewoond door den eere-voorzit ter irgemeester jhr. rar. F. C. J. M. van R' morsel. 'at de voorzitter de heeren welkom ha gehcctcn, stelde hij aan de orde een voorstel om den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana te vieren met een groot bloemenronso. In verhand met de omstan digheid dat de verjaardag van de Prinses op Zondag valt, zou de viering ervan daags tevoren en wel op Zaterdag 29 April moeten plants helVbcn. Algemeen was men van mee* ning, dat er voldoende animo voor een;

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6