TURKENBURG's1 ZADEN BODEGRAVEN Na't Rooken WOENSDAG 19 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK Het nieuwe Belgische kabinet De heer Pierlot ie er eindelijik in geslaagd, een nieuwe Belgische regeering op de been te breng«en. Men zou kunnen veronderstellen, dat hij enkel -dit succes heeft geboekt, omdat een déconfiture niet kon worden aanvaard. Reeds te lang immers staken in Brussel de zaken in het moeras: er moest nu tot eiken prijs aan een onhoudbaren toestand een einde worden gemaakt. Heel verkwikkelijk is de taak van den formateur niet geweest. De stembus-uitslag noopte tot het vormen van een drie-partijen-coalitie, de partij-geesl echter maakte zulks practisoh onmogelijk. Ook thans wilden de socialisten niet terug- komen van de ongewenschte, en uit porie mentair oogpunt niet streng genoeg te laken methode, hun congres over het al of niet deelnemen van socialisten aan de regeering te laten beslissen. In dit opzicht heeft de open brief van den koning, eenige weken geleden gepubliceerd, weinig invloed ten goede op het Belgische openbare leven uit geoefend. Juist dezelfde kwalen, waartegen in dit schrijven een waardig en klemmend protest werd aangeteekend, hebben nu op nieuw de verhoudingen in den Belgischen staat vertroebeld. Immers, Pierlot had, na vele wederwaardigheden, nauwelijks zijn drie-partijen-regeering gereed, of de socia listische deelnemers daaraan meenden zich te moeten terugtrekken, aangezien hun congres, dit roode parlement, dat achter no* nationale staat en over de hoofden der afge vaardigden heen de lakens pleegt uit te doelen, zijn veto heeft laten liooren. Pierlot is thans in zee gegaan met een twee-partijen-kabinet. gevormd uit liberalCL en katholieken. Telt men het aantal zetels van deze beide partijen in de Kamer, dan ziet men, dat liberalen en katholieken te aamen 106 stemmen kunnen uitbrengen, et dat zij derhalve het totaal aantal Kamer leden bedraagt 202 over een slechts ang stig kleine meerderheid kunnen be6chikkeiv Vermoedelijk zal zulks een zeer spoedig échec be teekenen, en kan de ondankbare arbeid, een regeering samen te stellen, op nieuw beginnen. Men kan zulks betreuren uit hoofde van het gebrek aan continuïteit en stabiliteit, hetwelk tengevolge daarvan 't beleid der Belgische regeering moet gaan vertoonen. Beziet men het uit een anderen ooghoek, dan ken men ook weder met den vermoedelijk korten levensduur van dit kabinet tevreden zijn. Immers, waar de Vla mingen slechts vier posten konden bezetten, tegen negen Walen en een aantal anti- yiaamsche Brusselaars, daar is het duide lijk, dat voor de Vlaamsohe zaak uit «Ie huidige combinatie in het geheel geen goed valt te verwachten. Samenvattende stellen wij derhalve vast, dat de huidige regeering een wel zeer smalle basis bezit, welke ten overvloede, dopr deze saheeve verhoudingen der Waalsche en Vlaamsche krachten, aller minst waterpas te maken is. Wij kunnen onzen Zuiderburen niets beters toewensohen dan e<>n vernieuwing van de rogeering in een billijken zin, gegrondvest op het prin cipe van een drieipartijen-overeenkomst, en die uitzicht biedt op de zoo dringend ge- wenschte, doch tot op heden helaas niet mogelijk gebleken stabiliteit. Onze dagen zijn te vol van gevaren en risico's van aller lei aard. om een land tot volslagen stuur loosheid te laten vervallen. Von Papen naar Turkije Hitier heeft Von Papen benoemd tot ambassadeur te Ankara, de hoofdstad van Turkije. Von Papen heeft aan den Führer reeds zijn afscheidsbezoek gebracht, Duitsche Rijksdag opnieuw uitgebreid De Duitsche rijksregeering heeft een tweetal wetten uitgevaardigd, waarbij de vertegenwoordiging van Bohemen, M/ravië en Memel in den op 10 April en 4 Decem ber 1938 gekozen rijksdag wordt geregeld. De „Führer" en rijkskanselier zal naar ver houding van het aantal stemgerechtigde inwoners de leden van den rijksdag benoe men. Chamberlains lagerhuis-verklaring De positie van Nederland, Zwitserland en Denemarken In het Engelsche lagerhuis werd aan Chamberlain de vraag gesteld, of voor Engeland de verplichting bestaat, N e- d e r 1 a n d. Zwitserland of Denemarken te hulp te komen, ingeval deze landen mochten worden aangevallen. De premier antwoordde, dat de regee ring geen nader omschreven verplich tingen tegenover deze landen had aan gegaan. Hij voegde hieraan toe: „Ik be hoef niet te wijzen op het belang, dat de Britsche regeering heeft bij de hand having van hun onafhankelijkheid". Op .de vraag, of stafbesprekingen worden overwogen met de landen, waarmede mili taire verbintenissen zijn aangegaan, ant woordde Chamberlain, dat „de regee- ring met de betrokken landen elk noodza kelijk contact, zoowel in militair als in alle andere opzichten, zal onderhouden". M a n d e r zeide het van het grootste be lang te achten, dat besprekingen zullen worden gevoerd met Polen, Roemenië en Griekenland, waarop Chamberlain ant woordde: „Mander moet tevreden zijn met de door mij gegeven verzekering". Op de vraag, of hij kon mededeelen, of nieuwe maatregelen zijn genomen, „tot ver grooting van ons vermogen, ons van onze nieuwe militaire verplichtingen te kwijten", antwoordde Chamberlain, dat „naast een aantal gedetailleerde maatregelen, die hier niet opgesomd kannen worden, stappen worden ondernomen om de productie te versnellen en de basis ervan te verbreeden, met het doel, te zorgen voor een verhoogd oorlogspotentieel, rekening houdend met de grootere eischen, die in verband met de jongste ontwikkelingen aan onze hulpbron nen worden gesteld". Voorts heeft Chamberlain verklaard, dat de regeering het nauwe overleg met de dere betrokken regeeringen o.a. die der sovjet-unie, heeft voortgezet. Ik kan, zeide hij, niets toevoegen aan de verklaring, die ik op 13 dezer namens de regeering heb afgelegd. Ik zou het huis in kennis willen stellen van de groote voldoening, waarmede de regeering het jongste initiatief van Roose velt heeft ontvangen. Gibraltar sleutel van de Middellandsche Zee Algemeene dienstplicht in Engeland De lagerhuis-afgevaardigde A m c r y zal in het Britsche parlement een motie indie nen, waarin gezegd wordt: „Het huis spreekt zich uit voor onmiddellijke vaarding van het beginsel van verplichte mobilisatie van menschen, munitie er nancieele bronnen van het volk". De motie wordt gesteund door bijna vijf tig regeeringsaanhangers, onder wie Ed ward Grigg, Lord Cranborne en Duff Coo per. De defensie-overeenkomst met Rusland Beschermde staten verzetten zich Naar bekend is, hebben Beck en G a- fenco elkaar Dinsdag in den trein, waar mee de Roemeensche minister zich naar Berlijn begaf, ontmoet. Bij deze gelegen heid zouden beide staatslieden bevestigd hebben, dat Polen noch Roemenië of Li- tauen, Letland en Estland eenig soort van defensieve overeenkomst met Rusland den aangaan. In overeenstemming met de theorie dat „de hulp van sovjet-Russische troepen even gevaarlijk is als een aanval door nationaal- socialistische" hebben zij verklaard, dat zij zullen weigeren te erkennen dat er ver band bestaat tusschen de Britsche garanties en een mogelijke Engelsch-Russische over eenkomst Beek sprak namens de Baltische staten, nadat hij een conferentie had gevoerd met de voornaamste militaire figuur der Balti sche staten, den Estlandschen opperbevel hebber generaal Laidoner, die besprekin gen heeft gevoerd met Moscicki, Smigly Rydz en Beek. VRAAGT ONZE GEÏLLUSTREERDE I W J||^PIR| PRIJSCOURANT i Sedert 1713 beheerscht Engeland den wes telijken ingang van de Middellandsche Zee, het i6 het eerste belangrijke steunpunt ter beveiliging van zijn weg naar Indië. Momenteel staat Gibraltar in het brand- zee-eengte van Gibraltar liggen binnen een reeds zijn 13 Fransche oorlogsbodems de marine-haven binnengeloopen om zich bij de Britsche oorlogsbodems te scharen. Ook Spanje versterkt zijn oorlogshavens, o.a. Cadiz, Tarifa, Algeciras en Ceuta, Spaansdie troepen worden in de omgeving van Gibraltar en aan de Spaans-he Marok- kaanschc Noordkust samentrokken. Een blik op bet kaartje is volioendj om de strategische bcteekenis van Gibraltar in te zien. De j>p-ians:ie versterkingen uan de punt van de internationale belangstelling; straal van JO km met Gibraltar als middo: punt. Gibraltar is uitgerust met modern geschut en vele luwerposten voor vliogtuigbei.-aL.t- ringen; het is gelegen op een steile rcherpe, 420 M. hooge rots. De 6malle lange landtong waarop het ge legen is, is 5 km lang en 1.5 km breed De havens zijn niet groot, daarentegen is het gelegen aan een wijde open baai. Gibraltar geldt tot heden nog steeds als onneembaar. Portugal en de internationale toestand De Portugecsche ambassadeur, Montei- r o, heeft op verzoek van Halifax een bezoek aan den Engelschen minister van buitenlandsche zaken gebracht. Naar Reuter verneemt, wenschte Halifax den ambassadeur in kennis te stellen van de laatste Britsche stappen ten aanzien van den internationalen toestand. Verklaard wordt, dat Monteiro reeds veertien dagen geleden van Halifax eeriigc inlichtingen heeft gekregen over de Brit sche actie tegen de mogelijkheid van agres sie. Gisteren kon Halifax nadere mededeelin- gen doen over hetgeen sindsdien gebeurd was, in het bijzonder in de Middellandsche Zee. Vernamen wordt, dat de Duitsche vloot, die voor de Spaansche kust oefeningen gaat houden, omstreeks 28 April een bezoek aan Lissabon zal brengen. Hongaarsch ministerieel bezoek aan Rome Teleki en Csaky, resp. minister-pre sident en minister van buitenlandsche za ken van Hongarije, zijn gisteren voor een politiek bezoek in Italië aangekomen. In offic.ieele kringen te Rome hecht men veel waarde aan het bezoek van de Hon- gaarsche ministers en men rekent erop, de banden tusschen beide landen nauwer aan te snoeren. Men hoopt onder toezicht van Rome en binnen het kader van de as een bond te vormen, welke de Balkan entente vernielt. Men venvacht te Rome, dat de geschillen tusschen Hongarije en Zuid-Slavië uit den weg geruimd zullen worden en men rekent hierbij op de ko mende besprekingen tusschen Italië en Zuid-Slavië. IDANZIG HITLERS VERJARINGSCADEAU? I Uit Berlijn meldt Reuter: I Hoewel officieel tegengesproken, blijft het Kerucht in omloop, dat Duitschland met Polen zou hebben onderhandeld over de teruggave van Danzig aan Duitschland „al6 verjaringscadeau voor Hitier." Japansche pers over Roosevelts boodschap Het oordeel algemeen ongunstig De Japansche bladen staan sceptisch ten aanzien van het effect van Roosevelts boodschap, die volgens de „Asahi Sjim- boen" zou zijn ingegeven door een luchti- gen geest van idealen. „Nitsji Nitsji Sjimboen" verklaart, dat de voorstellen mogelijk de moedigste zijn, welke men ooit in de diplomatieke annalen heeft ontmoet. Het blad noemt de voorstellen evenwel ontactisch, daar eenzijdig aan Duitschland en Italië wordt gevraagd den vrede te handhaven. Het blad adviseert Roosevelt het beginsel van de New Deal op Europa toe te passen door Duitschland en Italië in staat te stel len de grondstoffen te verkrijgen, die zij niet door tusschenkomst van den volken bond hebben verworven. „Yomioeri Sjimboen" brengt de interna tionale onrust terug tot het vrcdesmaaksel, gebaseerd op het vredesverdrag van Ver sailles, dat er toe bestemd was, den status quo te handhaven ten koste van andere sta ten dan Groot Brittannië, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Het blad spreekt over partijdigheid van het plan van Roosevelt, daar Duitschland en Italië gevraagd wordt de veiligheid te garandeeren van 31 landen, terwijl de kwesties van den vrijen toegang tot de grondstoffen en de vrijheid van han del. welke van vitaal belang zijn voor het nationale bestaan van Italië en Duitsch land. aan een internationale conferentie ter regeling worden overgelaten. „Hotsji Sjimboen" zegt, dat het beroep van Roosevelt zoo romantisch en zoo ont daan van werkelijkheden is, dat het waar schijnlijk vlakweg zal worden van de hand gewezen door Italië en Duitschland, die thans vastbesloten zijn, hun onafhankelijke politiek door te drijven. „Miyao Sjimboen" verklaart, dat Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten thans voor de rechtbank der geschiedenis staan. Daarom kon niets kluchtiger zijn dan te zien hoe de beschuldigden de zetels der rechters usurpeeren. Het blad zegt, dat de mensch een ver geetachtig wezen is, doch dat het nog te versch in het geheugen van het volk ligt, hoe en wie in Noord-Amerika San Domin go, Haiti, Nicaragua, de Philippijnen en Hawaii hebben genomen. „Kokoemin Sjimboen" betwijfelt, of het Amerikaansche prestige er door verhoogd wordt, wanneer Amerika de rol aanvaardt van boven de staten staand rechter, of als internationaal arbiter. Het blad vreest, dat de stap van Roose velt er slechts toe zal dienen, het antago nisme tusschen de beide in de wereld te genover elkander staande kampen te accen- tueeren. Er dreigt geen bezetting van Tanger De Spaansche autoriteiten te Tetoean zou den aan den Britschen consul-generaal te Tanger de verzekering hebben verstrekt, dat de geruchten, volgens welke een bezet ting van Tanger door Spanje voor de deur zou staan, van allen grond ontbloot zijn. Deze geruchten worden „sensationeel en volkomen leugenachtig" genoemd. De Spaansche autoriteiten willen buiten landsche journalisten in de gelegenheid stel len, dienaangaande in Spaansch Marokko een onderzoek in te stellen. Het schijnt, dat de Moorsche troepen uit Spanje in versneld tempo via Tetoean, Ceuta en Larache terugvloeien. Men weet nog niet of de troepen spoedig gedemobiliseerd zullen worden. Een aantal hooge functionarissen uit Spaansch Marokko is te Rabat aangekomen en is in contact getreden met hooge functio narissen van het Fransche protectoraat, ten einde de betrekkingen tusschen beide gebie den te bespreken. LONDEN, 18 April. De regeering publi ceert in den vorm van een witboek een Engelsch-Fransche overeenkomst op grond waarvan de beide regeeringen wederzijds vrijstelling van douanerechten verleenen op benzine en olie voor militaire bliegtui- gen, die de wederzijdsche gebieden aandoen. |0P ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN (Reel.) Nieuwe regeering in Belgie De heer Pierlot is erin geslaagd, een nieuwe Belgisché regeering te vormen, be staande uit liberalen en katholieken. De portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Katholieken: Pierlot: premier en buitenlandsche zaken; Sap: economische zaken en midden stand; Marck: verkeer; De Vleeschauwer: koloniën; graaf d'Aspremont-Lynden: land bouw; D e 1 f o s s e arbeid en sociale voorzorg. Liberalen: Jan son: justitie; D e v z e binnenlandsche zaken; Van der Poorten: openbare werken; J a s p a r openbare gezondheid; Duesberg: onderwijs. Deskundigen: Gutt: financiën; Generaal Denis: nationale verdedi ging. Grammens staat pal voor de taalrechten Hij weigert in de Kamer Fransch te verstaan In de Belgische Kamer heeft gisteren bij de stemming over een verdagingsvoorstel de Vlaamsohe afge\ aardigde Grammens ge weigerd op een Fransche afroeping van zijn naam te antwoorden. Hij bleef roerloos in zijn bank zitten. Nadat zijn naam tot drie maal toe door een van de secretarissen van het bureau was herhaald, vroeg Grammens heel onschuldig in het Nederlandsch aan het als voorzitter van de vergadering fungeeren- de oudste lid van de Kamer, den Waalschen afgevaardigde Voulour: „Meneer de voorzit ter, waarover gaat het hier? Alles werd in de Fransche tao behandeld. Ik wensch te vernemen waarover nu wordt gestemd". De voorzitter antwoordde in het 1-ransch. maar Grammens deed alsof hij hem niet verstond. Daarop zetten de Waalsche en ook enkele Vlaamsche katholieken een huilcon cert in. Er werd geschreeuwd aan het adres van Grammens: „Naar het gekkenhuis!" „Gooi hem aan de deur!" ,H'j moet terug naar de kinderkamer"! Enz. De voorzitter gaf den secretarissen hevel het appèl nominaal voort te zetten, terwijl Grammens, die niet gestemd had. rechtop in zijn bank bleef staan. Toen de naam van den Vlaamsch-nationalistischen afgevaardigde Ward Hermans werd afgeroepen, vroeg deze laatste op zijn beurt: „Waarover gaat het?" Met het gevolg, dat de waarnemende president wel verplicht was een van de secretarissen, toevallig een Vlaamsche na tionalist te venwjeken den weieerachtieen Kamerleden in het Nederlandsch uiteen (e zetten waarover de stemming ging Gram mens en Hermans stemden daarop beiden Neen. Ook bij den aanvang van de vergadering had zich reeds een soortgelijk incident voor gedaan en weigerde Mr. Timmermans, Vlaamsch-nationalistische afgevaardigde voor Antwerpen, den grondwettelijken eed af te leggen, zoolang, hem dit niet in zijn eigen taal was gevraagd. Algemeen werd opgemerkt, dat in de ver gaderzaal van de Kamer verscheidene op schriften, die in de muren waren gebeiteld en Donderdag j.l. nog eentalig fransch waren, thans voor tweetalige teksten plaats hadden gemaakt. Naast het devies: l'Union fait la force Onder het standbeeld van Ko ning Leopold I, dat zich achter en boven den presidentieel en zetel bevindt en de geheele zaal beheerscht, las men thans ook: Een dracht maakt Macht, Aan Grammens zou de verzekering zijn gegeven, dat alle Fransche opschriften in de Kamer ten spoedigste door tweetalige zullen worden vervangen. LINDBERGH IN ACTIEVEN DIENST Lindbergh, die kort geleden uit Europa in de Vereenigde Staten is teruggekeerd, is in actieven dienst van het Amerikaan sche luchtcorps geroepen, met ingang van heden. De minister van oorlog, Woodring, heeft een desbetreffende verklaring afge legd. Lindbergh was reserve-officier van het luchtcorps. Hij zal chef van het lucht corps worden en een onderzoek instellen naar de Amerikaansche luchtvaartfacilitei ten voor het luchtcorps. SPION GEFUSILLEERD PARIJS, 18 April (Havas). De Paris Midi bericht dat vanochtend te Nancy de spion Gruneberg is gefusilleerd. De 26-jarige tuinman Gruneberg, van Fransche nationaliteit, is in September j.l. gearresteerd, wegens het geven van inlich tingen aan een buitenlandsche mogendheid. Op 4 Januari werd hij ter dood veroordeeld onder toepassing van het decreet, waarbij de mogelijkheid werd geschapen in vredes tijd spionnen ter dood te veroordeelen. WlNGS American Cigarettes Ook voorll.' Hoe eerder hoe beter.' 20 stuks 25 ets Strijden er Russen in Zuid-Sjansi In officieele Japansche kringen wordt beweerd, dat Russische kanonniers deel nemen aan het Chineesche offensief in Zuid-Sjansi. Volgens den Japanschen zegsman worden de Russische tactiek en methoden van vu ren toegepast door de Chineesche artillerie, Op de vraag, of door Russen opgeleide Chi- neezen verantwoordelijk zouden kunnen zijn, werd ontkennend geantwoord. Men gelooft, dat Russen het geschut be dienen. Aan vele fronten in Noord-China wordt gevochten. Er worden in Zuid-Sjansi 5 verschillen de gevechten geleverd, verder twee bij Pau Ting Foe in de provincie Hopei, een ten Zuiden van Kai Feng en een ten Oosten van deze stad. Het einde der niet-inmengings- commissie Morgen zal te Londen de laatste 1 ring worden gehouden van de niet-inmen- gingsconirnissie ter beëindiging van de werkzaamheden. Vermoedelijk zal de niet-inmengingsraad, welke zich bezig houdt met het financieele gedeelte van de niet-inmenging nog niet uiteengaan, aangezien de afwikkeling der zaken nog eenigen tijd vordert De president van het bureau voor ar beidsbemiddeling te Berlijn heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarin wordt ge wezen op de noodzakelijkheid, Joden zeke re werkzaamheden toe te vertrouwen, het geen een tamelijk belangrijk aantal Arische arbeiders vrij zou maken. De Joden zullen van het Arische perso neel gescheiden moeten worden. Het decreet is uitgevaardigd met nadruk kelijke machtiging van Goering. Het ministerie van economische zaken wordt verzocht de aandacht der leiders van ondernemingen te vestigen op het belang, dat er gelegen is in een zeer spoedig in dienst nemen van Joden. DE ITALIANEN SPOEDIG UIT SPANJE De geheele divisie Littoria ie te Alicante geconcentreerd en men verwacht, dat de manschappen binnenkort naar Italië scheep zullen gaan. De andere Italiaansche strijd krachten in Spanje, de zwarte, groene en roode pijlen zijn geconcentreerd te Almansa, Alicante, Almeria en Albacete. Het opper commando bevindt zich nog te Lograno. PERSONEEL VAN AMERIKAANSCHE TANKBOOTEN STAAKT Bijna 5000 zeelieden, de bemanningen van 168 tankschepen, behoorende tot de vijf grootste Amerikaansche maatschappijen, zijn te New York in staking gegaan. De nationale vakvereeniging van zeelie den had hen hiertoe opgeroepen nadat de maatschappijen de eischen van de werk nemers hadden afgewezen. De meeste tankbooten waren op zee toen het stakingsparool werd uitgegeven. In Bayonne verlieten de equipages van twee schepen haar booten. De opvarenden van een ander schip gingen in Providence aan wal, van 15 andere schepen in Philadelphia. De schepen waren bestemd om uit te varen naar havens aan den Atlantischen Oceaan. Acht en zeventig ervan behooren aan de „Standard Oil of New Jersey", acht en dertig aan de „Socony Vacuum Com pany" en twee en dertig aan de „Gulf Oil", Xt>on uit de VISEER. (76 Als Tante Tine met haar koffie binnenkomt, staat Adriaan gereed om te vertrekken. „Maar jongen", zegt ze, „ik dacht dat je hier bleef van daan". „Heel vriendelijk, tante, maar dat kan werkelijk miet, neen, heusch niet, een anderen keer misschien weer eens graag, maar nü niet, nü moet U mij laten gaan". Daar is iets dwingends en tegelijkertijd iets onzegbaar hul peloos in Adriaans houding en stem. En oom èn tante voelen, dat ze hem nu moeten loslaten. Tót dit oogenblik slechts reiken hun goede raad, hun zorgen, hun trouw, eerlijk hart. Verder kunnen zij niets meer voor hem doen. Nü niet, althans. Dat is hard, o zoo hard. Adriaan zwerft schijnbaar doelloos door de stad, de eene straat uit, de andere straat in. Wéar zou hij heengaan, waar verstrooiing zoeken? Todh is dat baloorig hart niet alle stuur kwijt. Schoon onbewust, gaat het toch op een doel èaoi op slag van Cwaehrea staat hij vooc het gebouw, weet Jantiens kantoor is gevestigd. Tot zijn eigen verwondering; hij heeft dit niet gezocht. Hij schijnt hier als heen gedréven. Tot lang nadenken over dit zonderling gebeuren is Adriaan niet in staat. Hij heeft daar ook den tijd niet voor. Reeds gaan de deuren open, en verschijnen enkele heeren op de stoep. Het laatst een ietwat uitzonderlijk uitziend man van middelbaren leeftijd met een sportpet. Dat moet mijnheer Berendsen zijn. Adriaan herkent iederen trek van 's mans uiterlijk uit Jantiens lévendige beschrijvingen. Het is echter lang geleden, dat Jantien hem vertelde van haar kantoor en haar collega's. Den laatsten tijd sprak ze weinig over zich zelf. opmerkelijk weinig. Meteen wordt de deur weer gesloten. Zou Jantren nog binnen zijn? Adriaan wéét, dat ze niet binnen is; tóch schelt hij aam. Een akelig geluid maakt die bel. Als op sloffen komt, na een behoorlijk tijdsverloop, een opgeschoten jongen open doen. Hij kauwt op Iets, vermoedelijk een boterham. *t Zal de jongste bediende zijn, die overblijft. „Juffrouw van Gelder? Die zal naar huis zijn, het kantoor is uit, of, neen, juffrouw van Gelder was er vanmorgen niet". Hij kijkt Adriaan intus- schen aan met een gezicht van: „als i k dat nou eens aan jóu vroeg". Zulke jongetjes zijn doorgaans heel vrijmoedig in hun denken en kijken. Nou, dan wordt hij voorloopig bedankt. De deur slaat dicht en Adriaan gaat weer verder. Nu bewust met een doel voor oogen: Jantiens huis. Maar ook daar is ze niet. De# juffrouw? Gunst, wéét mijnheer dat niet? De juffrouw had nog verlof te goed van het vorig jaar; dat heeft ze meteen opgenomen met haar vacantie voor dit jaar. Als ze haar tenminste goed begrepen heeft, hoor, daar wil ze verder vanaf zijn, maar in elk geval blijft ze een maand weg. Een adres heeft ze niet achtergelaten, neen. De post moesten ze maar voor haar bewaren. „Dank U Mevrouw", zegt Adriaan correct en beheerscht. Dan gaat hij. Heel licht voelt hij zich, alsof hij zweeft boven de straatsteenen, die in golvende beweging schijnen. De voegen tusschen die steenen lijken zwart en scherp, zóó scherp, dat zijn oogen pijn gaan doen van er naar te zien. Bij een lantaarnpaal houdit hij zich even vast, en dan dringt tot hem door, dat de voorbijgangers hem voor een dronken man zullen houden. Een straatjongen vraagt hem, of hij zijn huis kwijt is en of hij missChien op nummer honderd woont. Op deze aardigheid volgt een schelle lach. Adriaan doet uiterste pogingen, om zich te vermannen. Dan schijnt er weer wat bloed te gaan vloeien naar zijn leege hersenen. Zijn ge dachten keeren terug. De zintuigen trachten weer op nor male wijze te werken. De straatsteenen hobbelen nu ook niet meer, en de wet der zwaartekracht betrekt, als vanouds, Adriaans lichaam in haar machtsgebied. Een ontspannend, weldadig zweet breekt hem uit. Alleen de voeten gaan nog wat traag. Weer loopt Adriaan een aantal straten door. Vluchtig leest hij een bulletin voor het étalage-venster van een si garenwinkel. De Duitschers drongen vannacht op het wes telijk front twee kilometer vooruit, doch werden vanmorgen door de Geallieerden op hun oude stellingen teruggedron gen. Aan beiide zijden worden de verliezen op circa vijfhon derd man geschat. Adriaan staat daar alleen voor dien sigarenwinkel. De gewelddadige dood van duizend echtgenooten, vaders, zonen, en broeder» zegt dit overprikkeld geslacht weinig of niets. Ook Adriaan leest het bericht slechts om zijn gedach ten wat af te leiden. Doch tevergeefs. De eigen, spontane smart om één wijkt geen duimbreed voor het beredeneerde leed om duizend. Weer gaat hij verder. In een volksgaarkeuken ziet hij wat te eten te krijgen: veel aardappelen met wat kool en een spoor van vleesch, 'n schrale, waterige massa. Het voedsel gaat schaarsch worden. Zonder smaak verorbert hij de hem toegemeten portie, betaalt en gaat de straat weer op. Zijn voeten dragen hem naar het Centraal-Station, waar hij een derde-klasse-kaartje Waterdam neemt. Een vreemd verlangen is plotseling in hem wakker ge worden naar de plaatsen, waar hij zijn jeugd heeft doorge bracht. De straten, waar hij heeft gespeeld, het haventje, het klokkespel van de Groote Kerk, de pomp op de Markt De Bloeyende Amandelboom. Nooit is hij er meer terug geweest. Nü wil hij alles weerzien. De verlorenheid van de hem innerlijk vreemd zijnde wereldstad ontvluchten, en in de oude vertrouwde omgeving, het eigene, het zijne en zichzelf terugvinden; dat wil hij, en dan het vreeselijk zelfverwijt terugdringen, dat hij Jantien tekort heeft gedaan, dat het z ij n schuld isBlind is hij geweest, stekeblind. Tot wanhoop heeft hij haar gedreven in schuldige onwetendheid, haar, voor wie hij alles meende over te hebben, haar, zijn Rachel, haar, Jantien De treinconducteur vraagt voor de derde maal Adriaans kaartje. Werktuiglijk reikt hij het over. „Waterdam, eerstvolgende station". „Dank je". Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2