STADSNIEUWS Gemeenteraad van Leiden Een laatste woord DINSDAG 18 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. S Onderhoudswerken voor het onderwijs Leiden maakt reclame Het bouwplan op den hoek Hoogewoerd-Gangetj e Ged. Staten keuren de uit breiding van den schoeiseldienst niet goed. Ook tijdens de vacanties schoolkindervoeding. Leid- sche werkloozen naar Valkenburg (Z.H.) Gistermiddag kwam de Raad der gemeente Leiden bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mr. A. v. d. Sonde Bakhuyzen Afwezig met kennisgeving de lieer Kriibbe. Na afhandeling der ingek. stukken waarin o.a. wordt medegedeeld, dat Ged. Staten hun go-dkeuring hebben onthouden aan het Raadsbesluit tot het voteeren van f 1000— tot uitbreiding van den Schoeisel- dienst is de agenda aan de orde, BenoemiI1g en ontslag lo Benoeming van een lid van het bc-stuur 'der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. Benoemd wordt de heer Mr. P. A. v. Too- renburg. 2o Benoeming van een lid van de zmoer- commissie tot wering van schoolverzuim. Benoemd wordt de heer L. Tunmers, alhier. 3o Benoeming van een onderwijzer, booiu van de o. 1. school aan de Duivenbodeslraat. Benoemd wordt de heer I. v. Weerlee, al^Cpraeadvies op "t verzoek van mevrouw M A. Kok geb. van Bladeren otn ontslag als regentes van het Collego van Vroiwen- Kraammoedera. Goedgekeurd. 5o Voorstel inzake het overnemen in eigen dom bij de gemeente van verschillende voor straat bestemde strooken grond. Goedgekeurd. 60 Voorstel lot het verhoogen van verschil lende posten der begrooting. dienst 1938, waarvan de raming te laag is gebleken en tot het toevoegen van eenige nieuwe posten aan die begrooting. Goedgekeurd. 7o Voorstel tot het kosteloos ten gebruike afstaan van de groote zaal der Stadsgehoor zaal aan de afdeel ing Leiden van de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescher ming ten behoeve van het houden van een tentoonstelling op luchtbeschermmgsgebied. Goedgekeurd. 80 Voorstel tot het verlengen van de met A. Backer, te Leiden, aangegane overeen komst betreffende de verpachting van het hotel „den Burcht", met aanhoongheden. Goedgekeurd. 9o Voorstel tot het verleenen van mede werking aan het bestuur van de Gerefore meerde Schoolvereeniging, alhier, tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Statlhouderslaan en tot het vaststel len van den desbetreffenden begrootings- staat. Goedgekeurd. Over extra onderhoud en eigen beheei lOo Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van extxa-ond<erhoud aan eenige openbare scholen. Dhji heer De Re ede (C.H.) zegt, dat uit dit voorstel blijkt, dat de begrootingspost voor Onderwijs onder het hooifdstuk „On voorzien" dienen moet voor gewone onder- houdskosen. Spr. heeft dus juist gezien, toen hij indertijd opmerkte, dat de begrooting te laag geraamd was. De heer Tobé (R.K.) keert zich tegen het Voornemen om dit werk in eigen beheer te houden. Wethouder Tepe (R.K.) antwoordt, dat deze onderhoudskosten niet op de begrooting zijn geplaatst, omdat de noodzakelijkheid toen nog niet vast stond. Wethouder Wilbrink (C.H.) herinnert er aan, dat in den raad indertijd sterk is aangedrongen op het in eigen beheer nemen van het schilderwerk, vooral in verband met de werkoosheid. Indien alle patroons zich houden aan het C.A.O. is er geen reden om niet wederom tot uitbesteding over te gaan en spr. heeft hoop, het binnenkort zoover te kunnen brengen. De heer D e R e e d e (C.H.) is door het antwoord van den wethouder niet bevredigd. Men had tijdig moeten nagaan of deze onderhoudswerken noodzakelijk waren. Spr. zou er geen aanmerking over ge maakt hebben, als er geen bijzondere be langen bij betrokken waren. De voorschot ten aan het bijzonder lager onderwijs, zijn daardoor te laag geworden. Spr. zal deze zaak hij de bevoegde autoriteiten aanhangig maken. Wethouder Tepe (R.K.): Het college heeft uit bezuinigingsmotieven eenige uit gaven geschrapt, waarvan de noodzakelijk heid nog niet vast stond. De schoolbesturen zijn door de te lage voorschotten niet ge dupeerd, daar het te weinig betaalde later toch wordt ingehaald. Omgekeerd, wanneer er teveel wordt uitgekeerd, verkeert de gemeente in de onmogelijkheid om 't teveel terug te vorderen. Van een ojizettelijke bc- inadeeling der bijz. scholen is geen sprake, hoogstens as er eenige kans op renteverlies. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) be grijpt do bezwaren van den heer D e R e e d e niet. De bijzondere scholen komen precies aan haar portie. Daarna z.h.st. goedgekeurd Reclame voor Lelden llo Vooretel tot het verstrekken een geldelijke bijdrage aan de Commissie Recla me Stad Leiden en tot het vaststellen van den desbetreffenden begrootingsstaat. De heer Coster (R.K.) vraagt, waaruit Idie reclame bestaan zal. De heer v. Eek (S.D.A.P.) ziet het nut van meer reclame in. Steden met een groeiende bevolking gaan ook economisch vooruit. Spr. vindt het aangevraagde bedrag in dat verband wel uitermate bescheiden [(f 500.—). Wethouder Verwey (S.D.A.P.) zet de plannen van de reclame-commissie uiteen. Er zijn fraaie reclameborden vervaardigd, welke plaatsing gekregen hebben in de stad. Voorts is een drietal folders uitgegeven, in verschillende talen geschreven en op ruime schaal verspreid. Deze folders hebben de gemeente geen geld gekost Er wordt over leg gepleegd m-:>t diverse vereenigingen om uitstapjes naar Leiden te organi6eeren. met andere vereen, om jaarcongressen hier te houden, enz. De opening van het Raad huis zal vele vreemdelingen trekken. Dezen zomer zal een postzegeltentnonstelling in de Lakenhal worden georganiseerd. De resultaten zijn moeilijk vast te stellen, doch er zijn aanwijzingen, dat het Leiden als woonstad nkt slecht gaat en de cijfers van vestiging en vrtrek zijn zoodanig, dat tnen den indruk krijgt, dat het werk van de reclamq commissie daaraan niet vreemd is. In 1935 is de dalende lijn van meer vertrek ken dan vestigingen omgebogen in een stij gende lijn; er is thans een ovenschot van v-,6tigingen boven vertrekken. De commissie wil graag meer geld hebben, maar houdt rekening met de moeilijke tijden. Daarna z.h.st. goedgekeurd. 12o Voorstel tot het wijzigen van de be grooting van de Electriciteitsfabriek en van de gemeentebegrooting, beide dienst 1939, in verband met het raadsbesluit van 20 Maart j.l. inzake restitutie aan R. Uges van door hem betaalde bedragen wegens stroomver bruik in zijn bioscooptheater Stationsweg no. 19. Goedgekeurd. 13o Voorstel inzake de onteigening van perceelen, de aanvaarding van een Rijks voorschot en het beschikbaarstellen vap gel den, ten behoeve van de uitvoering van het saneeringsplan GeeregrachtLevendaal— Kraaierstraat4e Binnenvestgracht, zoome de inzake het aanwijzen van een vertegen woordiger der gemeente bij de behandeling door Gedeputeerde Staten van de 'ngediende beroepschriften tegen de on bewoon baarver- klaring van in het saneeringsplan vallende woningen. De heer Schüller (S.D.A.P.) wrwon- dert zich erover dat nog geen voorbereidin gen tot het bouwplan zijn getroffen. Hij dringt aan op spoed. Daarna goedgekeurd. 14o Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 11 Juli 1938 inzake de transacties met de N.V. Leidsche Textielfa brieken Gebrs. van Wijk en Co., te Leiden, betreffende gronden aan den Cronestein- schen polder. Goedgekeurd. 15o Voorstel tot het verkoopen van een terrein aan het Gangetje, hoek Hoogewoerd, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie D Nis. 1526 (ged.) en 1527 (ged.), aan de N.V. Vaste Goederen Kantoor v/h. E. Brou wer, te Hilversum, tevens praeadvies op de adressen van de buurtvereenigingen „Cen trum Belang" en „Hoogewoerd" om dit ter rein te bestemmen tot plantsoen of parkeer terrein. De heer Coster (R.K.) vetigt er de aan dacht op, dat er hier geen gebrek aan win kels is. Bouw van middenstandswoningeh zou beter zijn. Voorts gaat het genacht, dat een Leidsch ingezetene een hooger bod had gedaan, terwijl de grond hem desondanks niet gegund is. Wethouder Wilbrink (C.H.) verwijst dit laatste gerucht naar het rijk der fan tasie. Dat er gebrek is aan middenstands woningen, hoort spr. vandaag voor het eerst. Winkelhuizen zijn er inderdaad genoeg, maar er zijn nog te weinig winkels in het centrum van de stad, op plaatsen, waar men de aandacht trekt. Daarna z.h.st. goedgekeurd. De heer Coster verklaarde zich tegen. 16o Voorstel tot het wijzigen van d6 vere ordening, houdende voorwaarden van opne ming en verpleging van lijders in het Sana torium voor zenuwlijders „Rhijngeest", te Oegstgeest. Goedgekeurd. 17o Voorstel tot het wijzigen van de ver- oi"dening, houdende voorwaarden van opne ming en verpleging van lijders in het krank zinnigengesticht ..Endegeest" en de afdee- ling voor jeugdige zwakzinnigen „Voor- geest", te Oegstgest. Goedgekeurd. Voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het treffen van eenige voorloopige voorzieningen terzake van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Goedgekeurd. De Schoeiseldienst Daarna wordt* aan de orde gesteld het besluit van Ged. Staten inzake den Schoei seldienst. De heer Snel (S.D.A.P.) spreekt zijn teleurstelling uit over de houding van Ged. Staten. Hebben G.St. inlichtingen aan B. en W. gevraagd? Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) be vestigt, dat Ged. St. geen inlichtingen aan a W. hebben gevraagd. Spr. is persoon lijk van meening, dat het beter ware ge weest, indien zij dat wel hadden gedaan. Zij zijn nu eenzijdig ingelicht. Het motief van Ged. Staten is geweest: strijdigheid met de Armenwet Spr. is van meening, dat er geen strijd is. De heer Snel (S.D.A.P.): Is het dan niet beter in hooger beroep te gaan? De Voorzitter: Dat is persoonlijke meening van wethouder v. Stralen. Het voorstel van B. en W. om de missieve in Ged. Staten voor kennisgeving aan te nemen wordt aangenomen met 28 tegen 5 stemmen. Tegen: de heeren v. Weizen, Snel, Oostveen. Schüller en v. Stralen. Schoolkindervoeding tijdens de vacanties 18o a. Praeadvies op de motie van den heer van der Kwaak inzake* het verstrekken van schoolkindervoeding gedurende de va canties; b. Voortzetting van de behandeling van het voorstel, om het bestuur der Vereeniging Schoolkindervoeding en Schoolkinder- kleeding te verzoeken voorlaan in de vacan ties (uitgezonderd de Kerstvacantie) geen voeding te verstrekken. Mevr. Braggaar-de Does (S.D A.P.) verklaart zich voorstandster van voort zetting der voeding gedurende de vacanties. Het percentage der k nderen dat tijdens de nties van de voeding gebruik maakt, bedraagt h.i.z. 48 pCt. De heer Bergers (R.K) verklaart zich daarmede eens. Wethouder T e p e (R.K.) herinnert <raan, dat nimmer van de zijde van B. en W. is beweerd, dat het percentage 25 zou zijn Het is ongetwijfeld iets hooger. Voorts wijst eron dat de directeur van den Gen- esk. Dienst er niet zóó scherp afwijzend tegen staat als mevr. Brnggaar het voor stelde Het voorstel van B. en W. wordt ver- orpen met 23 tegen 10 6temmen. Tegen de S.D.A.P., de R.K. (behalve wethouder Werkverschaffing aan het vliegveld Spoedshalve wordt aan de orde gesteld een crediet van f 50.000.ter voorzieninfe in sjxiedeischende maatregelen. Volgens de toelichting van wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) gaat het hier om den aanleg van een militair vliegveld in werkverschaffing, waaraan ook door Dcdd- sche werkloozen kan worden deelgenomen. De heer Snel (S.D.A.P.) heeft bezwaar tegen den vorm van werkverschaffing; de aanleg van een vliegveld is z.i. geen werk- verschaWingsobject. Wij kunnen ecl.ter moeilijk anders doen dan er bij de regeering op aandringen, dat er behoorlijke loonen worden uitbetaald en dat het niet gebeuren zal, dat er inenschen met een weekloon van f 10.naar huis gestuurd worden, zooals bij de Leidsche Hout is gebeurd. De heer v. Wel zen (Comm.) vraagt of de aanleg van dit vliegveld zal geschieden onder leiding van de Heide Mij. In dat geval vreest spr. moeilijkheden. Het systeem van de werkvenschaflfing brengt mee, dat er voor de Landsverdediging onevenredig zware offers woixien gevraagd van de werk loozen, die toch al zoo zwaar getroffen zijn. Dat is voor spr. aanleiding cm zich tegen den vorm van werkverschaffing te verzet ten. Desondanks dringt spr. erop aan, dat er gezorgd zal worden voor bepaalde betere arbeidsvoorwaarden, o.a. wat betreft vcr- voergelegenheid, het aanschaffen van ge reedschap e.a. De heer v. Eek (S.D.A.P.) meent even zeer, dat het hier geen werkverschaffings object betivift. Doch wij hebben in dit geval niets te zeggen. In de gegeven omstandig heden kunnen wij ons daartegen niet ver zetten. Onder voorbehoud althans, dat ar alleen menschen aan het werk gesteld wor den, die er lichamelijk voor geschikt zijn en dat er eenigszins behoorlijke arbeidsvoor waarden zullen gelden. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) wijst er eveneens op, dat de gemeente geen genschap had over de wijze van uitvoering van dit werk. Nu het eenmaal werkver schaffing is geworden, is hut zaak zooveel mogelijk Leidsche werkloozen er bij brengen. Het uurloon in de werkverschaffing be draagt 38 ct., wat nog 6tijgen kan in tarief met 10 pCt. De gebeurtenissen bij de Leidsche Hout, waarop de heer Snel doelde, zijn het gevolg van bijzondere omstandigheden geweest; achteraif is evenwel het basisloon van f 0.38 p. uur uitgekeerd. Spr. deelde voorts mede, dat met regeering een toeslag is overeengekomen van 8, 6. 4 en 2 ct.. resp. over de eerste, tweede en vierde week. De kwestie van het vervoer is een moeilijkheid; een regeling is evenwel in voorbereiding. Spr. zal ook aan de andere opmerkingen aandacht wijden, om te zien of er een oplossing van deze moeilijkheden gevonden kan worden. Daarna z.h.st. goedgekeurd. De heer v. Welzen verklaart zich tegen. Rondvraag De heer Bergers (SR.K.) klaagt over de hinderlijk staande lantaren jsalen in de Morsehstraat. De heer Groene vel d (S.D.A.P.) ver zoekt wegneming van het bordje aan de Marebrug, dat nog altijdi wijst naar het station aan den Hecrensdngel! De heer Snel (S.D.A.P.) wijst erop, dat verschillende werkloozen onder de wapenen zijn geroepen, zonder dat zij het derven van hun steun vergoed hebben gekregen. Kan de gemeente die menschen niet tegemoet komen? De Voorzitter zegt overweging toe. Daarna sluiting te 4.10 uur. Carel Schuricht Carl Schuricht Omtrent den levensloop van Carl Schu richt, die Donderdag a.s. voor het eerst in Leiden zal dirigeeren, kunnen wij het vol gende melden: Schuricht werd "boren te Dan- g op 3 Juli 880. Hij studeer de aan de Hoch schule te Berlijn en trad zeer spoedig in ver schillende plaat sen als dirigent op. In 1912 vcs- •gde hij zich te Wiesbaden, waar lij in 1922 tot „Generalmusik- lirektor" werd genoemd. In deze hoedanigheid bracht hij het muziekleven te Wiesbaden tot grooten bloei en ook nadat zijn leiding voor vele orkesten in andei-e steden werd gevraagd bleef hij regelmatig een aantal concerten daar ter plaatse diri geeren. Sedert 1930 leidt Schuricht des zomers de concerten van het Residentie-Orkest in het Kurhaus te Scheveningen, waar hij een uitgebreid repertoire opbouwde. Hij diri geerde er o.a. vele Bruckner-symphonieën en tal van moderne werken. Ook voor de Nederlandsche toonkunst deed hij hier en elders zeer veel: wij herinneren aan het meerdaagsche Nederlandsche Muziekfeest, dat hij in 1936 te Wiesbaden organiseerde. Carl Schuricht dirigeerde in 'de laatste jaren o.a. te Berlijn (Philharmonie), Wee- nen, Budapest, Rome, Athene, Parijs. Lon den en in de Vereenigde Staten van Ame rika. De Nederlandsche Regeering heeft verle den jaar zijn verdiensten erkend door hem te benoemen tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Chr. J.V. Jozua 24 15 B Herdenking van het 60-jarig bestaan De Chr. Jongelings-Vereen. Jozua 24 15b, onderafdeeling van de C.J.V. Prediker 12 la, herdacht gisteren haar 60-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan was gisterenoch tend in het gebouw Prediker een vergade- aing belegd waarin dit feit is herdacht. Nadat Ps. 138 1 en 3 gezongen was, las de voorzitter van de jubileerende ivereenl- ging de heer D. van 't Zelfde, Jozua 21. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het zes tig-jarig l>estaan der veereeniging, waarna hij neg een oogenblik stilstond bij de zin spreuk der vei'eeniging „Kiest U Leden Wien Gij dienen zult". Nadat „de feestgave" was rondgediend vergastte de heer Van "t Zelfde de aanwezigen nog ap enkele voor drachten. Hierna vereenigde men zich aan een kof fietafel. waaraan over en weer nog enkele hartelijke woorden werden gesproken. In de middaguren werd een autotocht naar Bergen, Alkmaar en Heiloo gemaakt. Op den temgweg werd in Amsterdam ge- 'dineerd. De leden der Vereeniging, die zich op de zen tocht buiticngewoon amuseerden, kwa men 's avonds in Prediker in feestvereiade- rinig bijeen. De eere-voorziitter, de lieer P. "•voire! woonde eveneens deze samenkomst bij. De voorzitter heeft den avond geopend met het lezen van Ps 103. Vervolgens heette hij allen welkom om dan nog een inlei den woord te spreken waarin hij opwekte om allen gezamenlijk in het belang der ver- ■niging wprkzaam te zijn. De heer Mazurel die in deze samenkomst ook nog het woord gevoerd heeft, haalde enkele herinneringen op uit den tijd dat hij voorzitter der Jongeliedenvereeniging was. Spr. zette het doel van oprichting uiteen om dan de beste wenschen voor den groei -* ir ve*-"oniging uit te spreken. Ook de voorzitter van de Knapenvereeni- "g heeft nog het woord gevoerd en zijn hoste wenschen voor het welzijn van Jozua 15b. uitgesproken. De avond, die een gezellig verloop had. werd afgewisseld met zang. muziek en de clamatie. Aan het eind werden evenals aan het begin twee coupletten va-n het vaandel lied gezongen. GFEN SPREEKUUR De Wethouders van Onderwijs, van Sociale Zaken en van Financiën zijn, in «\erband met de verkiezing van leden van de Pro vinciale Staten, verhinderd morgen spreek- 'iter ie hsodas. CHR. HIST. UNIE Toespraken van Prof. Dr. J. de Zwaan, Ds. Joh. W. Groot Enzerink en Jac. Wilbrink In de Muziekschool voor Toonkunst had de afd. Leiden van de Chr. Hist Unie gis teravond een propaganda-samenikomst be legd in verband met dg verkiezing van le den der Pi'ov. Staten. In deze samenkomst, welke goed bezocht was, hebben achtereen volgens het woord gevoerd prof. dr J. de Zwaan, lid der Eerste Kamer, ds Joh. W. Groot Enzerink, Herv. pred. te dezer stede en wethouder Jac. Wilbrink. De voorzitter der kiesver., de heer Y. Tymstra, las aan het begin van den avond Ps 140, waarna hij voorging in gebed cn een inleidend woord sprak. Nadat spr. allereerst gewezen had op den gespannen internationalen toestand, merk te hij op, dat wij ons vaderland niet maar zoo zullen overgeven, omdat wij dat vader land en onze vrijheid liet hebben. Te mid den van dezen toestand wordt ons volk op geroepen ter stembus. Veel wordt in deze dagen gezegd en beloofd. Spr. stond dan verder stil bij de leuze „Heel de Kerk en heel het volk" waai'onder de C.H.U. thans met deze verkiezingen op trekt Vervolgens wees hij nog op de samen werking met de andere chr. partijen. Prof. dr J. de Zwaan, die hierna het woord voerde, sprak over „Deze verkiezing en de landspolitiek'Spr. wees eerst op de groote beleekenis van de Prov. Staten. De stabiliteit in de algemeene landspolitiek wordt sterk door den invloed van de Prov. Staten bevorderd. Daarnaast geeft deze sta biliteit van onzen ï-egeeringsvorm Nederland in Europa en in de wereld een groot ver trouwen. Temeer indruk maakt dit omdat wij een groote economische- en koloniale mogendheid zijn. Ons land geniet in de wereld dan ook een zeer groot crediet en dit komt mede door de stabiliteit van onze regeering. Als kiezers moeten wij deze sta biliteit weten te behouden. Spr. hoopt dat de stemgerechtigden hun stem nauwkeurig afwegen en dat dit tot resultaat heeft, dat in de Eerste Kamer het aantal N.S.B.'ers terugloopt en voorts, dat er geen ontwape- naars in deze Kamer komen, want op het oogenblik is ontwapening toch wel niet mogelijk. Het vaderland zou door hen in groote gevaren gebracht worden. De inwen dige eenheid en het pi-estige van ons lani zouden daardoor veel te lijden hebben. Ook voor de idee van staatspensioen, zooals dit door een bepaalde partij' bij deze verkiezin gen naar voi'en wordt gebracht, heeft spr. bedenkingen. Financieel is dit thans onmo gelijk uit te voeren. Te weinig, aldus spr., wordt door boven besproken partijen, reke ning gehouden met de realiteit. De C.H.U. daarentegen heeft deze i-ealiteit op ver schillend teri-ein goed onder de oogen ge zien. Spr., die als theoloog gaarne nog iets zei over de kerkelijke realiteit, merkte op, dat vanuit de hervormde gezindheid wordt gc» spi-oken van „heel de Kerk en heel het volk". Deze hervormde gezindheid is ook onze nationale gezindheid, welke getriom feerd heeft over Spanje. Uit dit oogpunt be keken, is het te begrijpen, dat Hoedemaker kwam met zijn leus: „boel de Kerk en heel het volk". In verband hiern^ode verwerpen wij ook de scheiding van ons volk in twee deelcn naar godsdienstige overtuiging. Ten slotte wekte spr. op om zijn stem in groote getrouwheid op de candidaten der C.H. Unie uit te brengen. Ds Joh. W. Groot Enzerink, die hierna het woord voerde, sprak eerst uit voerig over de samenstelling der C.H.U., waarbij hij er op wees dat de Unie nog zeer ver van de A.R. afstaat. Sprekende over de verhouding van de C.H.U. tot de Ned. Herv. Kerk merkte spr. op, dat de Unie meer kracht zou ontwikkelen als zij zich meer op de bres stelde voor de Ned. Herv. Kerk. Ds Groot Enzerink, vervolgens ook een oogenblik sprekende over de leus van Hoe demaker „Heel de Kerk en heel het volk", merkte op, dat deze leus christelijk, histo risch en nationaal is. Het is ook een be wijs van te leven uit het verbond, dat eens Willem de Zwijger beleed. Dat de Savornin I Lohman voor deze leus geen verklaring wist, aldus spr., ligt voor de hand als wij denken aan de separatie van dezen staats- Ds Groot Enzerink sprak den wensch uit dat liet onder ons al meer worde: een een heid door geloofsvertrouwen op Gods Woord. Laten wij in dit vertrouwen de #t- kiezingon tegengaan. Gaande op den ko ninklijken weg en blind voor de toekomst. Wethouder Jac. Wilbrink, die als. laatste spreker het woord voerde, wees eveneens allereerst op de beteekenis van dej Een laatste woord: Weet wat gij doet Het gaat om t kostbaarstdierbaarst goed, Geen rood en draaierig compas Geen haten van een ander ras, Geen naald, die naar 't Zuid-Oosten wijst, Geen man die 't buitenland aanprijst, Geen Russisch-bolsjewistisch wee, Geen schismatieke S.G.P., Geen rose-roode C.D.U. Geen holle schijti bekore U Wij blijven vroom, wij blijven vrij Een veilig anker kiezen wij. Waaraan zich ook een doolgeest klamp Wij stemmen rustig: BEEKENKAMP A. N. P. NIEUWS ZONDAGAVOND: Doodelijk Ongeval; Ernstig Anto-ongeluk Ongeveer 190.000 ongevallen per jaar treft jaarlijks ruim 2 van de bevolking. Veel meer ongevallen dan branden. VERZEKERT blijvende INVALIDITEIT en LOONDERVING. Premie uiterst billijk TH. C. VRIESENDORP WASSENAAR - MIDDELWEG 8 ALLE ASSURANTIËN Teleioon 710353 Postgiro 62407 (Reel) a.s. verkiezing. Niet minder dan de gees tesgesteldheid wordt ook aan den uitslag van deze verkiezing getoetst. Wel te beden ken hebben wij ook thans, dat een geest van défaitisme verkeerd is. Spr., die vervolgens uitweidde over taak der Prov. Staten, toonde aan dat het met het oog op de verkiezing van leden der Eerste Kamer en Ged. Staten hoog Woord van God. Onze houding zullen wij zittende vertegenwoordigers behouden, zij versterkt uit den verkiezingsstrijd komt. Na dan op de belangrijke functie, in zoo verschillend opzicht, van Ged. Staten te hebben gewezen, merkte spr. op, dat de C.H.U. wil zijn een chr. volkspartij. Zij is een chi\ soc. politieke partij, die gedragen wordt door de liefde, gerechtigheid en barmhartigheid. Wij stemmen Chr. Histo risch omdat het gaat om de vrijheid en de geestelijkheid welke verankerd zijn in het Woord val God. Onze houding zullen wij in dien strijd toetsen aan het Evangelie. De oude beproefde prot, chr. beginselen, die steeds van groote waarde zijn gebleken in ons volksleveh, zullen wij ook thans weer voorstaan en belijden. Ten slotte zette spr. uiteen, dat de Unie zich geregeld heeft willen bezighouden met de bestudeering en uitwerking van alle be- belangrijke en op den voorgrond tredende vraagstukken. Spr eindigde met er op te wijzen, dat de C.H.U. geen scheiding wil brengen onder ons volk maar op wensch 1e te komen voor geheel dat volk. Na een slotwoord van den voorzitter werd deze samenkomst besloten me4 het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus en dankgebed van Ds Joh. W. Groot Enzerink. Collecte Chr. Jeugdhulp Het bestuur van Chr. Jeugdhulp, gevestigd ZocteiAvoudsche Singel, deeJt mede, dat de collecte j.l. Zaterdag gehouden f 379,32 heeft opgebracht en zegt allen hartelijk dank die, in welken vorm ook, aan dit resultaat heb ben medegewelkt. BEEN GEBROKEN Gistermiddag te half twee is de 49-jarij, A. W„ uit de Merelstraat, bij het oversteken van den Rijnsburgerwge aangereden door een melkauto. bestuurd door W. J. M. G. uit Voorschoten. W. liep een linkeronderbeen- fractuur op en is door den E.H.D naar het Academisch Ziekenhuis gebracht VAN HEKJE GEVALLEN Gistermiddag 3 uur is de 12-jarige J. W., uit de Moidoornstraat, van het hek van de Korenbeursbrug gevallen. Hij brak den lin kerbovenarm en is door den E.HJ). naar het Acad. Ziekenhuis gebracht UIT DEN OMTREK AARLANDERVEEN 40-jarig ambtsjubileum Ds G. Ph. van Beusekom Onder veel blijken van belangstelling mocht Ds. van Beusekom, Ned. Herv. Predikant, zijn 40-jarig ambtsjubileum her denken. In bescheiden kring had Zaterdag morgen de aanbieding der geschenken plaats in de consistoriekamer. De heer P. V e r d o n k was de tolk der aanwezigen, toen hij Ds. en mevr. van Beusekom har telijk welkom heette en getuigde van de groote dankbaarheid der gemeente voor al hetgeen Ds. van Beusekom voor de gemeen te had gedaan. Als bljjk van waardeering is het kerkgebouw, zulks op verzoek van den jubilaris, thans voorzien van een cocos- tapijt. Nog werden een groote kleurenets en een prachtige bloemenmand aangeboden. Ds. van Beusekom dankte daarna harte lijk voor deze blijken van belangstelling en hoopte dat dit alles moge medewerken tot opbouw der gemeente. Zondagmiddag heeft Ds. van Beusekom onder veel belangstelling van de zijde der gemeente een gedachtenisrede gehouden, naar aanleiding van een tekstwoord uit 2 Ccr. 4. In dt7.e predikatie getuigde Ds. van Beu sekom van zijn groote dankbaarheid aan God dat hij zoovele jaren het evangelie had mogen brengen. Onder de aanwezigen merkten we op den Burgemeesters en de beide Wethouders, den gcnwmte-secretaris, terwijl vele ambtgenoo- tcn aanwezig waren. Ds. van Wijngaarden sjirak namens den ring en ompMnienteerde den jubilaris met dit groote voorrecht Namens de gemeente wensehte do heer P. Verdonk Ds. van Beuse kom en zijn fr lilic geluk met dezen heuge- 1 ijken d.ag. Nog werd het v/or.d gevoerd Agenda door Ds. Jansen uit Utrecht, waania Ds. van Beusekom allen hartelijk dankte voor de vriendelijk^ woorden en hun aanwezigheid. Met het zingen van Psalm 977 werd deze plechtige ure besloten. Na afloop hield de jubilaris receptie in het vereenigingsgebouw. Zeer velen maak ten van deze gelegenheid gebruik om den beminden leeraar ge luik te wenschen. ALFEN AAN DEN RIJN DE VERKIEZING OP MORGEN Van A.R.-zijde verzoekt men ons nog mede te deelen dat morgenavond in „Concordia"' vergadei'd wordt, waar men dan ook via de radio van de verkiezingsuitslagen in het land za] kennis necnen. Raadsvergadering van Alphen a.d. Rijn Een weinig belangrijke agenda Gisteravond vergadeixle de Raad voor het eenst in het nieuwe Raadhuis voor de af werking van een weinig belangrijke agenda. Afwezig met kennisgeving de heer Bergs- hoeff. Voorzitter burgemeester Colijn opende met het ambtsgebed. De notulen, mededeelingen en ingekomen stukken leveren geen stof tot bespreking. Punt 5 is een voorstel inzake wijziging van het i-aadsbesluit d.d. 26 October 1936, betreffende garantie voor de tentoonstei- lingsvereeniging Boskoop. De heer v. Kleef kan zich met het voor stel van B. en W. vereenigen. Hij is ver heugd dat het beschikbaar gestelde bedrag niet noodig is maar ziet aankomen dat dit op den duur wel eens noodig kan zijn. Ate dit niet noodig is kan men het bedrag over schrijven naar den kapitaaldienst. Moet er dan bijgepast worden, dan is een reserve gekweekt en het bedrag niet zoo groot. De heer Ruyssenaers steunt dit voor stel terwijl de heer Lam niet bevreesd is, dat men in Boskoop tenorten zal krijgen, daar men vo'j ende 'entoens:ellingen oeter zal inrichten. De voorzitter is niet zoo optimistisch als da heer Lam en zegt toe dat inen bij het opmaken der volgende begrooung zal over wegen een b-.drag uit tc trekken. Punt 6: Voorstel van B. en W. inzake op heffing zekerheidsstelling van den gemeen te-ontvanger; Punt 7: Idem inzake vaststelling uitkee- ring ex art. 104 L. O.wet 1920 aan andere ge meenten. Aangenomen. 8. Idem inzake het verzoek van het be stuur der vereeniging tot bevordering van lager- en meer uitgebreid Christelijk school onderwijs alhier, tot beschikbaarstelling van gelden voor leermiddelen en i.ieuw lo kaal enz. Aangenomen. 10. Idem inzake verkoop van een strookje grond nabij den Steekterweg aan notaris S. J. Ruizeveld. De heer Groenendijk in formeert waar dit strookje ligt. De voorzit ter geeft hiei-van uitleg, waarna het vooretel wordt aangenomen. 11. Idem inzake verhuring en verpachting van gemeente-eigendommen. Aangenomen. 12. Idem inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan J. Westmaas q.q. Aangeno- 13. Dit punt dat betreft de benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school Schoolstraat wordt verschoven naar het einde, daar de heer Groenendijk hierover wat wil zeggen in geheime verga dering. 14. Voorstel van B. en W. inzake het ver zoek van den Nederlandse hen Ouderraad bij het openbaar lager onderwijs, inzake' instel ling van een ouderraad. Overeenkomstig het advies der scholen en voorstel van B. en W. wordt hierop afwijzend beschikt. 15. Voorstel van B. en W. inzake omwisse ling van aandeelon der N.V. Maatschappij vonr Gemeente-crediet. Aangenomen. 16. Idem inzake toekenning voorschot op vergoeding ex. art. 101 L.O.-wet 1920. Aan genomen. 17. Idem inzake aankoop van een perceel tje openlbare weg. Aangenomen. Hierna was de agenda afgewerkt en volgde geheime zitting. Na heropening volgt dan de meer genoemde benoeming van een onderwijzeres. Van de drie candidaten ver krijgen bij eerste stemming Mej. J. L. de Vries te Gouda no. 1 en Mej. J. T. E. Ililbert te Groningen no. 2 beide 8 hemmen. Dit was zoo bij de tweede en derde stemming waarna bij loting Mej. de Vries, die reeds tijdelijk aan de school werkzaam i= be noemd werd. Het alarmeerlun«mlan voor de luchtbescherming De Voorzitter deelde hierna mede da' het hoofd van den luchtbeschermingsdienst hij B. en W. het nlarmeerinusplan voor de gemeente heeft ingediend. B. en W. h«bbcn in hun v'-^Ttering van Zaterdag j.l. in r»c„i rr>et d:» eten vereenigd. De preciese kostenherekenin" zal wanrech"ntiik eenigen tijd vragen en die kon aan den Raad dan ook nog niet voorgelegd worden. De bedoe ling is echter dat 3 sirenes aangeschaft worden terwijl voorts de fabrieken m-de mede zullen werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6