VtSSS doetje rd CDeZyen y DINSDAG 18 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. a Buitenlat.c „moordenaar gezocht" Amerikaansch pamflet tegen Adolf Hitler Roosevelts vredes-aanbiedïvgen (Van onzen Duitschen correspondent) Onder het opschrift „Moordenaar ge zocht!" verspreidt een anti-nationaal- soc alistische lga in 'Amerika op het 1 oogenblik een pamflet, waaruit de felle haat spreekt, welke men in het democra- tische land van Wilson en Roosevelt zoo wel tegen Hitier persoonlijk als tegen het regime van den totalen staat koestert l Het pamflet heeft het formaat van een steekbrlef en draagt de voorgeschreven politiefoto's van dein Führer. Wij ont- leenen aan den tekst het volgende: „Verantwoordelijk voor 50.000 dood vonnissen sedert 1933, voor meer dan 200.000 arrestaties, voornamelijk van ge leerden en paedagogen uit religieuse en politieke kringen. Hij heeft de vrijheid van drukpers afgeschaft, vrije meenings- uit'ung en vakvereenigingen verboden, den middenstand vernietigd en Tsjecho- Slowakije van 16 millioen pond goud beroofd." Zelfs de ..Sunday Dispatch" is van ipee- ning, dat dit de felste attaque genoemd moet worden, welke men zich tot dusver in Ame rika tegenover Adolf Hitler heeft veroor loofd. Het pamflet besluit zyn aanval op het Duitsche staatshoofd aldus: „Men heeft hem het laatst in Memel gezien. Bevindt zich thans onderweg naar Roemenië, Polen en Italië. Wanneer men hem in New York of omgeving ontdekt, gelieve de anti-nazi-liga hiervan in kennis te stellen!" En merkwaar dig genoeg valt de publiratie van dezen steek brief vrijwel samen met het telegrafisch schrijven van Roosevelt aan Hitler en Mus solini. Men kan begrijpen, dat de boodschap van president Roosevelt onder deze omstandig- hedenen een storm van verontwaardiging tengevolge heeft. Men herinnert aan de noodlottige 14 punten van zijn voorganger Wilson en men ziet in zijn schryven aan Mussolini en Hitier niet veel meer dan een handige propaganda, om zijn positie als president bij de aanstaande verkiezingen te versterken. Roosevelt is volgens de nationaal socialistische eenheidspers de opruier tot een nieuwen oorlog tusschen de democrati sche landen en de totale staten. Men stelt hem verantwoordelijk voor de hetze, die in de VereenTgde Staten tegen het huidige Duitschland wordt gevoerd en is ervan over tuigd, dat Chamberlain onder den invloed van deze actie zijn politieke inzchten is gaan wijzigen ten gunste van Sovjet-Rusland. Daarom aanvaardt men Roosevelt dan ook niet als den vrede-engel, die de wereld in dit geval Duitschland en Italië met een „heilboodschap" komt verrassen. Zijn tele grafisch schrijven aan den Führer beschouwt men eerder als een nieuwe schakel in den keten, die de omsingelingspolitiek ten na- deele van Duitschland moet bewerkstelligen. En niet zonder leedvermaak stelt men vast, dat Kalinin de eerste was, die president IRoosevelt telegrafisch gelukwenschte met zijn brief aan Hitier, waaruit kan worden afgeleid, dat deze daarmede in den geest van Moskou gehandeld heeft! Scherp antwoord van Hitier? Uit naam van heel het Duitsche volk zal Hitier op 28 April in een hiertoe bijeenge roepen Ryksdagzitting Roosevelt van repliek dienen en men kan met een scherp antwoord zijnerzijds rekenen. Wanneer gevraagd wordt waarom dit antwoord niet eerder gegeven wordt, dan moet eraan herinnerd worden, dat de Führer aanstaanden Donderdag zyn 50sten geboortedag hoopt te vieren en men wil waarschijnlijk de volksstemming niet laten beïnvloeden door de buitenlandsche politiek. Het gaat daarbij om den eersten officieel erkenden nationalen feestdag ir Groot-Duitschland en we zullen dien mor gen waarschijnlijk een parade bijwonen, welke aan pracht en praal soortgelijke de monstraties uit den keizerlijken glanstijd de schaduw stelt. Dat is dan in indirecten vorm het eerste antwoord van den Führer aan Roosevelt en een week later zal het di recte antwoord ongetwijfeld aan duidelijk heid niet minder te wenschen overlaten. Maar bij wijze van voorbereiding stelt de „Angriff" reeds eenige vragen aan het Ame- rikaansche volk, welke als een voorproefje beschouwd dienen te worden: „Weet het Amerikaansche volk, dat de brief van Rooseveit opvallend veel overeen komst heeft met de actie van president Wil son in 1918, wiens onheilvolle politiek Ame rika na den oorlog niet langer wilde volgen daar het zelf daaronder maar al te zeer had te lijden? „Weet het Amerikaansche volk, dat Roose velts telegram niet ten doel heeft, den vrede te bewaren, maar uitsluitend het tegendeel, daar hij hiermède slechts een verandering van de Amerikaansche neutraliteitsbepalin- gen wil aankondigen? „Weet het Amerikaansche volk, dat Roo sevelt zich met deze daad aan het front te- samen met de bolsjewisten heeft gesteld, met elementen dus, die in Amerika al net eender als in alle andere landen revolutie, vernie ling en onteigening nastreven?" Men ziet: de an'ithese -tusschen de demo cratische en de totale staten komt in al deze vragen tot uiting. Men spreekt langs elkan der heen en ieder'is ervan overtuigd, dat zijn zienswijze de eenig juiste is. Maar met deze wederzij dsche hardnekkigheid komt men geen stap verder en het is derhalve te wenschen, dat de Führer straks in de Kroll- opera aan Amerika en daarmede aan de gansche wereld een antwoord zal geven, dat eerder tot nieuwe toenadering dan tot toenemende verwijdering den stoot geeft! Italië's buitenlandsche politiek De senaat spreekt zich uit De Italiaansche senaat heeft gisteren hot adres van antwoord op de Troonrede goed gekeurd.. In dit adres wordt gezegd, dat de unie tusschen Italië en Albanië de veilig heid en vrijheid van beweging van Italië zal versterken. Verder wordt de nadruk gelegd op de voordeelen van de spil RomeBerlijn, „een constructie, die belangrijker en stabie ler is dan een bondgenootschap". Het Britsch-Italiaansche accoord van April 1938 ..heeft de vraagstukken betreffende alle gebieden buiten Europa, waarbij beide lan den belang hebben, geregeld en heeft een duurzame periode van normale en vrucht bare betrekkingen tusschen Italië en Enge land mogelijk gemaakt. Ten aanzien van de Fransch-Italiaansche betrekkingen zegt het adres woordelijk: „Wat Frankrijk betreft, blijven er. nu de overeenkomsten van 1936 op 17 December door Italië zijn opgezegd wegens niet-nako- ming van de zijde van Frankrijk, belanerijke koloniale vraagstukken te regelen, die de Duce heeft gepreaiseerd door hun de namen Tunis. Dzjiboeti en Suez te geven. Het eerste antwoord van Frankrijk was negatief. De Duee heeft reeds de gedragslijn aange geven, die ons land zou volgen, indien deze houding -niet zou worden gewijzigd. De kloof tusschen beide landen zal breeder en onher stelbaar kunnen worden. Wij zullen daarvoor niet verantwoordelijk zijn. In afwachting van de voldoening, waarop het recht heelt, weigert Italië elke internationale verplich ting tot beperking der wapening te ondertee kenen". Het adres zegt verder, dat Italië de vrucht bare samenwerking met Spanje, welke be gonnen is in den aanvang van den vrijheids oorlog, zal voortzetten. Italië wensrht den vrede, maar is ook vastbesloten sterk te zijn om als vriend gezocht en als vijand ge vreesd te worden". De Duitschers en Italianen in Spanje Een Duitsch militair expert op bezoek De diplomatieke redacteur, van „Evening Standard" zegt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, „dat minsten.* twee ba taljons Italiaansche Alpenjagers naar Ca- dix zijn gezonden en dat twee andere batal jons zich in de Pyreneeën bevinden". Hetzelfde blad geeft te kennen, dat zich ongeveer zes Duitsche divisies thans in verschillende deelen van het Italiaan- c h e rijk. bevinden. Een speciale correspondent van de „Dai- Tel." weet te melden, dat»de Duitsche generaal Von Kaupitz momenteel in Spanje rondreist, officieel, om zich op de hoogte te stellen van de door de rooden aangerichte verwoestingen, doch dat het eigenlijke doel zou zijn, de Spaansche auto riteiten te „adviseeren" inzake bepaalde strategische overwegingen bij een moge lijke campagne met Catalonië als basis. Opgemerkt moet worden, aldus het En- gelschc blad, dat slechts zeer zelden over de bewegingen der Duitschers in Spanje gesproken wordt. Zij doen hun werk meestal op niet opvallende wijze. Hun de póts en bases liggen op groote afstanden van de hoofdwegen en zijn zelden te zien. Dit beteekent een scherpe tegenstelling met de Italianen, wier kampen en depóts steeds voor iedereen zichtbaar zijn. De Ita liaansche soldaten, die geen dienst doen, zijn steeds in uniform, doch de Duitschers dragen, waar zij kunnen, burgerkleeren. De „Daily Telegraph" weet verder tc melden, dat sedert de bezetting van Barce lona, drie maanden geleden, in deze stad alleen reeds ongeveer 35.000 arrestaties zouden zijn verricht. Voortdurend worden nog personen gearresteerd. Ten slotte meldt het blad nog, dat vol gens de laatste berichten, waarover de Fransche autoriteiten beschikken, kortgele den te Cadiz 15.000 Italianen aan land ge zet zijn, welke zich nog steeds in de buurt van deze stad bevinden. Dit beteekent, dat zij het op 100 K.M. afstand gelegen Gibral tar zouden kunnen bedreigen. Bij zijn aankomst te Rome werd veld maarschalk Goering door Mussolini ont vangen. De begroeting tusschen de twee staatslieden. De Poolsch-Duitsche betrekkingen Nog een zeer koele sfeer Zoowel in Duitsche politieke kringen als in Poolsche diplomatieke kringen te Berlijn wordt bevestigd, dat de Poolsche ambassa deur te Berlijn, Lipski. na zijn terugkeer uit Warschau Vrijdagavond niet op het mi nisterie van buitenlandsche zaken werd ont vangen, nooh om een onderhoud heeft ver zocht. Overigens is minister von Ribbentrop dien selfden avond naar Münahen vertrokken. Lipski heeft geen antwoord van de Pool sche regeering overhandigd op de Duitsche vragen en in Poolsche kringen geeft men te verstaan, dat Duitschland reeds een maand voor het vertrek van Beek naar Londen volkomen op de hoogte was met de Poolsche opvattingen. De Duitsche ambassadeur te Warschau, von M o i t k e, vertoeft op het oogenblik met zijn gemalin in Silezië. Hij heeft ee>n kort bezoek gebracht aan Berlijn, doch, naar ver nomen wordt heeft de Führer hem niet ont vangen. Na de evacuatie der Fransche boeren uit het Italiaansche grensplaatsje Isola. De grenssteen nabij het dorp. welke thans bewaakt wordt door een Fransche en een Italiaansche wacht en waar men niet mag passeeren op straffe van arrestatie. De defensie der Alands-eilanden Volgens door de „Stockholms Tidningen" uit Berlijn ontvangen 'berichten zou de Duit sche regeering vijandig staan tegenover een medewerking var. Zweden bij de verdedi ging van de Alandseilanden. zooals die is uiteengezet in het ontwerp, dat Zweden en Finland aan de staten, welke de comentie an 1921 onderteekend hebben, hebben oorgelegd. Duitschland zou op het standpunt staan dat het als grootste vlootmogendheid in le Oostzee en met het oog op de strategische bctoekenia der eilandengroep ook een woord heeft mee te spreken. De „Stockholms Tidningen" verwerpt dit landpunt en doet uitkomen, dat Zweden Finland zich er in hoofdzaak toe bcperki dat neutraliteit der eilanden te verzeker hetgeen natuurl'jk is, omdat heide landen vastbesloten zijn neutraal te blijven in Europeeschen oorlog. Het blad zegt: ..De mogendheden, die de ►nventie geteekend hebben, zouden het recht hebben aanspraak te maken op de me dewerking aan de verdediging der eilanden, indien zij nadrukkelijk zouden verklaren neutraal tc zijn. In het tegenovergestelde geval zou iedere medewerking van haar rijde het einde der neutraliteit van Finland en de Alands-eilanden beteekenen". De Chineezen omsingelen Kanton Kanongebulder in de stad te hooren Kanton is het brandpunt geworden van het groote Chineesche tegen-offensief, dat zich uitstrekt over vijf provincies. In de vreemdelingenwijk van de stad is dan ook voortdurend het gebulder der kanonnen te hooren. Na de inneming van Tsjeng Tsjing is de aanval geconcentreerd op Kanton. De Chineezen hebben reeds de Sinan-kreek op 12 mijl ten Westen van de stad overgesto ken, ondanks het hevige mitrailleurvuur van de Japanners. Een tweede troepenafdeeling, die van het noord-oosten uit in 48 uur 15 mijl zou zijn opgerukt, is thans, zoo wordt gemeld, nog slechts 20 mijl van de stad verwijderd. De Chineesche troepen zouden den spoorweg van Kanton naar Sam Sjoei bij Tsjoeng Pak hebben afgesneden, terwijl om den spoorweg naar Kouloen verwoed gestreden wordt. De omsingeling van Kanton is bijna voltooid; slechts bij de Paarl-rivier hebben de Japanners nog een uitweg. De jongste gebeurtenissen in het Verre Oosten hebben de beschouwingen over een mogelijke interventic van Engeland en Amerika weer nieuwe stof gegeven. Behal ve het Chineesche tegen-offensief is er de overhaaste reis van den Britschen ambas sadeur, sir Archibald Clark Kerr, naar Tsjoen King en de plotselinge overbrenging van dc Amerikaansche vloot naar den Stil len Oceaan. ENGELANDS VOEDSELVOORZIENING IN OORLOGSTIJD In Engeland worden plannen voorbereid door het departement voor de voedselvoor ziening met het doel. ieder persoon in het Vcreenigd Koninkrijk in geval van oorlog een geregeld, behoorlijk deel te verzekeren van de voornaamste levensmiddelen, tegen redelijke prijzen, welke bij de verordening worden vastgesteld. Veertienduizend plaatselijke commissies worden direct ingesteld, 60 millioen distri butiekaarten liggen gereed. Gistermiddag zijn drie Fransche kruisers •an 7600 ton en drie Fransche torpedoboot- jagers voor Gibraltar aangekomen. Het totale aantal Fransche oorlogsschepen, dat jgistermidd.--. bij Gibraltar lag steeg daar door tot veertien. (Twee linieschepen, drie kruisers en negen torpeóobootjagers.) Naar Reuter uit Londen meldt, bevindt nagenoeg geheele Engelsche Middellandschezee- rioot zich bij Malta. Te Gibraltar liggen slechts enkele Britschc oorlogsbodems, voor net meerendeel torpedobootjagers. De Fran sche zeelieden hebben verlof gekregen aan Jand te gaan. CALCUTTA, 17 April. (R. O.) Gisteravond is te Majdia, op 100 K.M. afstand van Cal cutta, een personentrein op een anderen trein gereden, tengevolge waarvan 27 per sonen gedood en 3 andere gewond werden. Onder de slachtoffers schijnen zich geen Europeanen te bevinden. Reeds zestien dagen duurt in het oosten der Vereenigde Staten een staking vai arbeiders in de bruinkoolindustrie, welke thans ernstige gevolgen dreigt te hebben. Zoo heeft de stad New-York bijv. nog slechts voor 10 dagen bruinkolen in voor raad. Burgemeester Laguardia heeft Roo- ivelt per telegram om tusschenkomst zocht en er op gewezen, dat de verzorging der ziekenhuizen, van den ondergrondschen van de elcctriciteitscentralen ernstig gevaar loopt. Bij de staking, die uitgebro ken is ten gevolge van een loonkwestie, zijn thans 320.000 mijnwerkers betrokken. en gesterkt en Uw slaap wurdt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Gfazen Buisje 75 ct BIJ Apoth ep Drogisten (Reel.) U rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke pijp, sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verfrischt de adem en houdt de tanden a bevordert de apüavc Koopt vnndao Veel genot RUBBER ding. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.03 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gram.muziek. (9.30—9.45 Ge- lukwenschen.) 10.30 Morgendienst 11.00 u. Gram.muziek. 11.15 Viool en plano. (In do pauze: Gram.muziek). 3 00 Chr. Kinderkoor „Lenteleven" en gram muziek. 3.80 Gram. muziek. 3.45 Zang en plam Voor joi izlek.) de pauae 46 Gelul ii meisjes. 6.455.65 Gram. iserle. „Waarom Chr. geor- 5 Gram muziek, berichten. iziek. 6.00 Ci ganLseerd". 6. 6.30 Taalles en aanvaringsreglement 7.00 Berichten. 7.15 u< Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Gram.mu ziek. 7.50 Causerie vanwege de Oentrale voor Werkloozenzorg. 8.00 Beriohten ANP, herhaling SOS-Berlchten (Het avondpro- Binnenland Schip gezonken op de Waal Een der opvarenden verdronken VUREN, (Gld.) 18 April. Tijdens een plot seling opgestoken No.rd Westerstorm is gisteravond omstreeks zeven uur op de ri vier de Waal de motorboot „Broedertrouw", metende 147 ton en geladen met grint, nabij de kaikzandsteenfabriek alhier in moeilijk heden geraakt en gezonken. De 22-jarige schippersknecht J. v. d. Ruit uit Papen- drecht is hierbij verdronken. Op het moment dat het schip zonk, sprong de schipper, A. M ij n s t e r uit Zwijndrecht, te water. Hij zwom naar een in de nabij heid varend schip en werd opgepikt. Nadat hij te Vuren aan land was gebracht heeft hij zich op weg naar zijn woonplaats be geven. De knecht verdween met het schip in de diepte. Het lichaam is nog niet opgehaald. bekendm 8.15 De orkest e Stlchtsch Salon- SCHAKEN Het tournooi te Margate Vier leiders in de hoofdgroep MARGATE, 18 April. In de vijfde rondi hebben Flohr, Keres en Capablanca hun partijen gewonnen, terwijl de leider, Sir George Thomas, tegen zijn landgenoot Ser geant remise spoelde. Vier deelnemers staan in de hoofdgroep met 3Vfc uit 5 boven zoodat de spanning wel buitengewoon groet is. De vits:agen luiden: Hoofdgroep, vijfde ronde. Sir George Thomas—Sergeant V2V2 FlohrNajdorf 1—0 Wheatcroft—Keres 01. Capanlanca— Miss Menchik 1—0. Golomhek--\fi!ner Barrv 01 ,Ee inlanders' 1 da „Vedeli 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM 11. 301.3 M. VARA-Ultrendlng. 10.0010.20 v.m. en 7.308.«0 VPRO. 8.00 Orgelspel, (ca. 8.16 Berichten). 8.30 Gram. muziek. 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.U0 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders In do Continubedrijven. 11.40 Voor de we-rkloozen. 12.00 Gram.muziek, (ca. 12.15 Berichten). 12.30 VARA-Orkest. 1.151.45 Gr&m.musteK. 2.00 Voor de vrouwen. 3.15 Voor de kinde ren. 5.30 VARA-Orkast. 6.28 Berichten. 5.30 Gram.muzlek. 6.40 Causerie ,Het Plan van den Arbeid en Welvaartspolftlek". 7.00 uur VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties 7.10 Vo caal concert 7.30 Lezing „Vier belangrijke problemen, maar dan niet alleen voor domi nees". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varla. 8.20—12.69 u. Verkiezingsuitslagen en gram.muzlek. (Om 10.00 Berichten ANP). DROITWICH 1500 M: 10.50 Orkest. 11.60 Orgel 12.20 Zang en piano. 12.35 Declamatie. 12.65 Trio. 1.20 Discussie. 3.10 Concert. 2.25 Or kest 2.59 Orkeet, 3.20 Veeper. 4.40 Band. 5.40 Wetenschappelijk overzicht 6.20 Orgel. 6.50 Actueele uitzending. 6.20 Symphonie- orkeat 8.45 Concert. 9.30 Cabaret. 10.20 uur Band. RADIOPARIS 1648 M. 10.20 Orkest. 11.30 u. Zang. 12.25 Orkest. 1.35 Zang. 3.06 Cello. 4.05 Fluit. 4.25 Orkest. 5.35 Altviool. 6.20 u. Zang. 6.50 Viool. 7.59 Orgel. 8.20 Variété. 9.20 Symphonieconcert. BRUSSEL 322 en 484 Mi 32 2 M: 11.50 Orkest. 4.20 Kwartet. 7.35 Symphonleorkest en koor. 484 M» 4.20 Orkest. 6.35 Viool. 6.05 Zang. 7.20 Muslc-Hall Programma. 9.30 Orkeet. DEUTSCHLANDSENDER 1571 Mi 7.20 Toe- k 7.59 Orkeeten en Reportages. 9.35 u. *t en reportages. 10.50 Uitzending ter renheid van Hitlers verjaardag. Keres en Capablanca, allen 3% punt. 5. Sergeant 3 pnt.; 6 Milner Barry 1x/2 put.; 7. Najdorf 2 pnt 8 Vera Menohik 1V2 pnt.; 9. Golombek 1 pnt. plus 1 afgebroken ipartij 10. Wheatcroft 0 pnt plus 1 afgebr. partij. Premier reserves groep A: Zevende ronde: L a n d a u—Parr 10. Premier reserves groep B: Zevende ronde* Opocenskv—dr Mulder 10. Dewing—van Doesburg 01. Prem er reserves groeip C: Zeven Je ronde: Schelfhou tMieses V2V%- „Ik heb tot vanmorgen gemeend, dat Jantien van mij hield, zooals ilk van haar". „Daar heb je verkeerd aan gedaan, Adriaan". „Mag ik dat dan niet verwachten van het meisje, waar ik eerlijk mee verloofd ben. en waar ik mee hoopte te trouwen binnen enkele maanden?" „Neen, neen, duizendmaal neen. Je hebt te goeder trouw gehandeld, daar twijfel ik niet aan, maar toch deed je ver keerd. Je hebt te véél van Jantien geëischt. Je hebt haar jóuw geloof, jóuw gedachten, jóuw liefde opgelegd. De vrouw heeft meer offerzin dan wij, daarom heeft ze spontaan je eischen ingewilligd. Ze heeft er zelfs niet aan getwijfeld, of ze dat allemaal wel zou kunnen volbrengen. Maar het leven heeft jullie achterhaald. Een mensch, en ook een vrouw- is een mensch. Adriaan. kan op den duur zijn persoonlijkheid niet restloos verloochenen. Dat wordt een slavernij, erger dan de lijfeigenschap. Dat wreekt zich, dat móét zich wreken". „Ik heb haar in niets gedwongen, oom. Heb ik van haar gevergd, dat ze ontijdig belijdenis zou doen, of wat dan ook? Ik heb niet willen oogsten, vóór de groei was voltooid. Alleen heb ik haar de waarheid, die zij niet kende, trachten bij te brengen". „Ja juist, maar dan niet dè waarheid, jóuw waarheid. Neen. neen zeg nu niet, dat ik dat niet versta. Het gaat nu niet om den inhoud van wat we nu onder waarheden willen verstaan, het gaat er alleen om, dat je, misschien zonder dat zelf te beseffen, haar gedwongen hebt te ademen in jóuw levens sfeer en in 't geheel niet. of onvoldoende, rekening hebt gehouden met haar levenslijn, hóar aanleg, haar karakter. Ja, ja, dat ontken je, maar dat je dat doet, bewijst slechts, dat ik gelijk heb. Ik heb meer levenservaring dan jij, Adriaan. Wij, tante en ik, hebben vaak ons hart vastgehou den in de afgeloopen maanden". „Ben ik dan niet goed voor Jantien geweest?" Hulpeloos als een kind, dat kwaad heeft gedaan, ziet Adriaan oom Geurt aan. Tante Tine krijgt er de tranen van in haar oogen. „Dat is het woord niet, Adriaan, het gaat om geheel andere waarden. Laat ik je een paar vragen stellen: Jantien houdt van lezen. Voor ze met jou verloofd was, hebben we hier met elkander avonden geboomd over de nieuwste wer ken van onze moderne schrijvers. Het waren geen stuivers romans, die Jantien las, maar boeken met letterkundige waarde. Over den inhoud is vanzelf verschil van meening mogelijk. Wij waren het ook lang niet ahijd met haar eens. Het is ons opgevallen, dat Jantien den laatsten tijd weinig las. Ik wilde je vragen. Adriaan. heb jij ooit je best gedaan, om te begrijpen wat haar aantrok in een bock van Couperus, of van v. Eenden, of van wie ook. óf heb je zelfs de moeite niet genomen, je zoover op de hoogte te stellen, dat je er met haar over praten kon? Dan is Jantien muzikaal. Dat je geen comedies bezoekt, versta ik, maar een goed concert, daar steekt toch niets in. Daar komen toch ook menschen van jouw richting. Nu dan, heb je haar wel eens voorgesteld, een avond met haar uit te gaan, haar wel eens verrast met een paar kaarten, op een goeden rang?" „Tweemaal ben ik met haar naar een concert geweest". „Op jouw initiatief, of op het hare". „Op het hare", antwoordt Adriaan dof, „maar eh, dat zijn toch betrekkelijk kleinigheden". „Voor jou, helaas, maar voor haar niet. Heb je er dan nooit eens aan gedacht, dat zij alles moest offeren, om op jouw lijn te komen? Daartegenover had jij haar toch minstens in die zoogenaamde kleinigheden tegemoet kunnen komen?" „U had mij dit alles eerder moeten zeggen, oom". „Misschien, ja, maar het is niet gemakkelijk, jou iets te zeggen, Adriaan. Je hebt veel van je vader, jongen, veel van zijn deugden en ook van zijn gebreken. Jullie zijn geen egoïsten in den gangbaren zin van het woord, maar jullie eischen veel van degenen, met wie het leven je samenbrengt, zonder dat jullie daar iets ter compensatie tegenover stelt dan je goede bedoeling, die de ander niet altijd waardeeren kan, om de eenvoudige reden, dat hij niet ziet, niet verstaat. Jullie hebt het moeilijk met jezelf, daarvan ben ik overtuigd, maar voor een ander ben je nog véél moeilijker". Oom zou nog meer willen zeggen, maar tante beduidt hem, dat het voor dit ooqenblik genoeg is. Ze heeft Adriaan klein en murw zien worden onder haar mans bestraffing, en ze heeft heftig met hem te doen. Het is, dat hij een man is, en niet eens haar eigen zoon, anders zou ze hem nu willen liefkoozen en zijn hoofd in haar handen nemen, en zeggen, dat hij een goede, brave jongen is, en dat hij nu maar eens moest uithuilen aan haar borst: dat hij haar goed genoeg rs en dat zij het slecht van Jantien vindt, hem zooiets aan te doen. Ze heeft altijd veel met Jantien opgehad, maar hier kan ze niet bij. Adriaan kan het haast niet erger vinden, dan zij. Dat haar man het nog voor Jantien opneemt, dat kan ze heelemaal niet verwerken. Beseft hij dan niet, wat hij Adriaan aandoet met zijn harde woorden? Als hij nu nief spoedig ophoudt, zal de jongen nog een ongeluk krijgen hier in hun huis, aan hun tafel, terwijl hij hier toch gekomen is om raad en troost. Dat ziet z ij, en dan is z ij nog niet eens eigen familie Tante raakt daarbij geheel en al over haar zenuwen heen. Dat voelt ze, en daarom vlucht ze naar haar keukentje. Haar eerste werk is, het raam open te gooien, dan tapt ze een kopje water en gaat ze even zitten. Hè, die frissche lucht doet haar goed. Even nog, en dan zal ze koffie gaan zetten. Het wordt tijd, het is intusschen elf uur geworden. Adriaan houdt van koffie. Een lekker sterk bakje zal hem goed doen. En dan zal ze hem vragen, dezen dag maar hier te blijven. Nu direct maar weer alleen op die kamer, dat is niets gedaan. En de boeken moet hij ook maar een daagje laten rusten. Dat zoo'n jongen ook zóóveel weten moet, om de menschen van den Lieven Heer te vertellen. Ze kan daar niet bij. Wat ze daar van Jantien allemaal over gehoord heeft! Nou! Z ij houdt zich maar bij haar ouden dominee, die nu ook al weer heel wat jaartjes ter riele is, die zei altijd: als we er maar aan vasthouden, dat God Liefde is, en dat Hij gediend wil worden met een kinderlijk, vroom gemoed. Nu, daarvoor is toch niet zooveel geleerdheid noodig, zou zij denken. Doch zij is maar een onwetende oude vrouw. Zij zal wel zoo wijs wezen, tegen Adriaan niet alles te zeggen, wat ze over die dingen denkt. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2