STADSNIEUWS Dr.Dushkind MAANDAG 17 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. Onze burgemeester 65 jaar Morgen viert de burgemeester van onze stad, Dr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, zijn 65sten verjaardag. Zoover wij weten zal dit feit op geenerlei officieele wijze worden herdacht, al zal in den intiemen kring van het burgemeestersgezin ongetwijfeld wor den ervaren, dat een 65ste verjaardag een bijzonder karakter draagt Wij willen dan ook met een eenvoudige vermelding van het feit volstaan en voegen daaraan slechts onzen gelukwensch toe. Het is nog maar enkele maanden geleden, dat Mr. v. d. Sande Bakhuyzen als burge meester van onze stad werd herbenoemd en niemand heeft zich over die herbenoe ming van een hoogst bekwaam en kundig magistraat, die nog met volle levenskracht en ambitie arbeidt, verwonderd. Wij hopen hartelijk, dat God hem ook bij den voort- duur den kracht en opgewektheid zal ge ven om aan ons stadsbestuur, in een moei lijken en zwaren tijd, nog eenige jaren do zelfde uitnemende leiding te geven. Van het Stadhuis den De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dins dag 9 M e i a.s. Op dien dag kunnen van des voormid dags negen uur tot des namiddags vier uur bij de Voorzitters van het Hoofdstem bureau van de kieskringen I, II en III ter Secretarie dor Gemeente Leiden (Rapen burg 12) lijsten van candidaten worden in geleverd. De inlevering der lijsten moet geschie den persoonlijk door één der onderteeke naars. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaringen van de bewilli ging zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. De Burgemeester voornoemd, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN Leiden, 17 April 1939, Vereeniging van Mathesianen Excursie naar de Maastunnelwerken en de werf „Gusto" Onder leiding van den heer Ir. A. van Dijk, Directeur van de School van het Kon. Gen. M. S. G. vertrok Zaterdagmorgen j.l. omstreeks half acht, een 70-tal leden van de bovengenoemde vereeniging, per touringcar naar Rotterdam, voor een be zoek aan de Maastunnelwerken en de N.V. Werf „Gusto" te Schiedam. Om half elf arriveerde 't gezelschap aan de Werf Gusto waar het na een welkomst woord van den heer Ir. C. M. Heymans in genieur van oen Raad van Beiheer, door de verschillende afdeelingen werd rondgeleid. Bezichtigd werden o.a. de groote platen- loods, de scheepswerf, de draaierij en gie. terij. Groote belangstelling en bewondering werden getoond voor een juist gereedgeko men Russische baggermolen, vooral wat betreft de moderne inrichting van de ver blijven der bemanning. Daarna ging de reis naar de Maastun nelwerken. Aan de Parkkade aangekomen, voegde zich bij het gezelschap nog een 50-tal deel nemers van de imiddagexcursie, waardoor liet noodig bleek om in twee groepen van 60 personen de voorafgaande toelichting der werken te volgen. Onder leiding van een 4-tal, aan de Maastunnelwerken verbonden technici werden het in aanbouw zijnde ventilatiege bouw en de tunnelingang bezichtigd. Vervolgens werd per boot een tocht ge maakt door de Maashavens naar de plaat sen waar de tunnelstukken worden ver vaardigd en waar zij worden afgewerkt. Hierbij werd door de rondleiders 'n dui delijke verklaring gegeven van de werk zaamheden die op deze plaatsen verricht worden. Ook het electrisch lasschen, hetgeen automatisch geschiedt werd gedemon streerd. Met groote interesse werd een en ander gevolgd. Na een prachtige boottocht keerde het gezelschap terug op den vasten wal waar de leider allen die aan het welslagen van de ze excursie hebben medegewerkt, namens deelnemers en bestuur, hartelijk dankte. Weer teruggekeerd voor de School van het Kon. Gen. M. S. G. sprak de voorzitter der V. V. M. dc heer J. Freeke woorden van dank tot Ir. A. van Dijk, voor zijn voortreffelijke leiding. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN Door de politie is vanmorgen op de Haar lemmerstraat aangehouden dn 24-jarigo kellner M. A. S„ die in Den Haag een rij wiel heeft ontvreemd, dat hij in Leiden be leende. terwijl hij ook een fiets had gestolen en verkocht. Aquarium en terrariumhouders vereen. „Natuurgenot" Causerie H. Gijswijt Bovengenoemde vereeniging afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereeni- gingen hield een ledenvergadering in Huize „Feenstra". In het openingswoord van den voorzitter, den heer A. B. Donk, riep deze en bijzonder welkom toe aan den spreker an dezen .avond, den heer H. Gijswijt. De heer H. Gijswijt begon met er op te wijzen hoe omstreeks dezen tijd, ja eigen lijk al eerder een algeheele vernieuwing de natuur plaats had en toonde nader dat ook in het aquarium zich dit won der deed gelden. De kleurenpracht van de visschen neemt toe en ook de plantPn be- beginnen als het ware een wedstrijd, wie het eeist aan de oppervlakte zal verschijnen teneinde met bloementrossen den zomer te gemoet te treden. Hierna wees de heer Gijswijt op de be langrijke plaats welke het aquarium kan innemen bij de opvoeding van de kinderen. Het brengt bij, liefde, oplettendheid en zorg voor de aan hen toevertrouwde hulp behoevenden en zwakken. Overgaande tot de practijk van de aqua- riumkunde werden eenige algemeene wen ken gegeven. Vervolgens behandelde de spre ker de voortplanting van een zestal vis- schen om daarna vooral de kweek van den maanvisch en een acara-soort bijzon- aan te bevalen in verband met de op hoog peil gaande broedverzorging. Honderden jongen worden soms door de ouders gevoerd. Een dankbaar applaus mocht spr. voor deze interessante causerie in ontvangst School wedstrijden van A. S. G. Voor de tiende maal De jaarlijksche schoolwedstrijden van A.S.C. om de L.D.-wisselprijzen zullen dit jaar worden gehouden op de terreinen achter Pomona op de Zaterdagen 29 April en volgende. Evenals vorige jaren is er weer 'n hoofd en een juniorenafdeeling. De maximum- leeftijdsgrens voor de spelers in het hoofd- tournooi is teruggebracht van 20 jaar tot IS jaar, oindat de praktijk van de vorige jaren had geleerd, dat een ploeg, waarvan de meeste jongens 20 jaar waren een be langrijken voorsprong had op schoolelftal len, waarvan de gemiddelde leeftijd der spelers 16 of 17 jaar bedroeg. Daarenboven achtte de Commissie een leeftijd van 20 jaar ook niet wel vereenig- baar met het begrip „schoolvoetbal". Vanzelfsprekend zijn deze bezwaren reeds eerder aangevoeld, doch men oor deelde het niet billijk om tusschentijds wij ziging aan te brengen daar hierdoor moge lijk een school, die den beker reeds eens of meerdere malen had gewonnen en in het algemeen door oudere leerlingen wordt be zocht, zou kunnen worden uitgesloten. Toen het vorige jaar de beker na tien Ja ren van sportieven strijd overging in het definitief bezit van „Kennis is Macht" en een nieuwen wisselbeker werd beschik- een nieuwe wisselbeker werd besohik- heid om de nu al vele jaren gewenschte verandering in de leeftijdsgrens aan te brengen. De in deze wedstrijden uitkomende spe lers moeten leerlingen zijn van de school, welke zij vertegenwoordigen, met dien ver stande dat het geoorloofd is in een elftal ten hoogste drie-oudleerlingen op te ne men, die de school in den cursus 1937— 38 nog bezochten. Als leerlingen worden beschouwd zij, die bij den aanvang van het tournooi als zoo danig zijn ingeschreven. In de senior-af- deeling mogen de deelnemers op 29 April a.s. den leeftijd van 19 jaar nog niet heb ben bereikt (dus tot en met 18 jaar). In de juniorafdeeling mogen de spelers op dat tijdstip den leeftijd van 16 jaar nog niet hebben bereikt (dus tot en met 15 jaar). Het is niet geoorloofd voor meer dan één schoolelftal uit te komen, behoudens dat kan worden toegestaan, dat een speler van een lager elftal uitkomt voor een hoo- ger elftal van zijn school. De opgaven van het aantal elftallen, waarmede iedere school aan de wedstrij den wenscht deel te nemen, moeten, verge, zeld van een bedrag van één gulden per elftal, uiterlijk Zaterdag 22 April a.s., eer ste postbestelling, in het bezit zijn van den wnd. secretaris der A.S.C.-Commissie voor Schoplvoetbal, den heer C. Burggraaf, Mel- chior Treublaan 12 alhier. Men gelieve daarbij te vermelden met hoeveel elftallen in het hoofdlournooi en met hoeveel in de juniorenafdeeling wordt deelgenomen. Later binnenkomende inschrijvingen worden onherroepelijk terzijde gelegd. Ook scholen buiten Leiden kunnen aan di; toumooi deelnemen, waarbij uiteraard de zelfde bepalingen gelden ten aanzien van de leeftijdsgrens. De wedstrijdreglementen en formulieren voor de elftalopgaven worden zoo spoedig mogelijk na de loting rondgezonden. Het resultaat der loting wordt in de bladen van Dinsdagavond gepubliceerd. SCHAKEN Vrijdagavond werd in „In den vergulden Turk" de 5de ronde gespeeld om het schaakkampioenschap van den Leidschen Schaakbond. Het verloop der vorige ronde is nogal onregelmatig geweest waardoor een nauw keurig verslag niet mogelijk w&s. Er zijn nog verscheidene spelers die par tijen moeten inhalen, wat dan ook zoo vlug mogelijk zal gebeuren. Het verloop van de 5de ronde is als volgt. Gespeeld werden de partijen Remou- champs—v. d. Berg. Teleng—Demmendal, Bosscha—Brunt, Bar kern a—Zitman, terwijl de partij Westra—de Hondt werd uitge steld door verhindering. V. d. B"rg verdedigde zich Siciliaansoh en won door een verkeerde voortzetting van zijn tegenstander al heel vlug een pion. Evenwel gelukte het Romouchamps een ge weldigen aanval op te zetten die v. d. Berg een stuk kostte en daarmede de partij. Teling—Demmendal was een d 4-opening, waarin wit een nogal zwakke voortzetting koos, die zwart de betere stelling ver schafte. In het verdere verloop kreeg Demmendal AMERICAN CIGARETTE een overwegende stelling en moest Teling opgeven wegens mat in 1 zet. Bosscha—Brunt werd een Fransche par tij, die Brunt sterk speelde. Door een min der sterke voortzetting van Bosscha slaag de Brunt er in een pion te winnen en in het daarop volgend eindspel nog een, waar na Bosscha den koning omlegde. BarkemaZitman was een geweigerd Dame-gamlbiet waarin zwart de Weensche verdediging koos. Barkema ruilde rustig bijna alles af, aard oor oen eindspel ontstond, weliswaar met een pion meer voor zwart, doch Zit- kreeg zoo'n geweldigen druk op zijn stelling dat hij deze weerverloor. Hij dwong tenslotte remise gaf. De stand luidt na de 5de ronde: G. Bosscha y2" (wit 5), C. Brunt 3 (wit 4); C. B. v. d. Berg \y2 (wit 5), A. Barkema 2* (wit 5); W. Demmendal 2 p. (wit 4), D. G. M. de Hondt (wit 2): E. V. A. Remouchamps 2 p. (wit 4), F. T> ling (wit 4); Tr. .T. Westra 3y2 p. (wit 4) en S. Zitman 1%* (wit 3). Volgende week Vrijdag wordt de zesde ronde in „In den vergulden Turk" speeld op Vrijdagavond te 7.30 u. avonds. Korfbalwedstrijd Pernix-IJsvogels Zaterdagmiddag werd onder sterken wind deze wedstrijd zonder veel enthou siasme (terugslag van den Bondsdag mis schien?) van beide zijden gespeeld. Voor de rust bleef de balans in even wicht n.l. 0—0. Daarna kwam er meer le ven en spel, zoodat toch nog verschillende staaltjes van mooi korfbal ten beste den gegeven. De Pernix-verdcdiging liet zich echter niet passeeren. Een klein foutje van Ijsvogels in het „uitwerken" van den bal in de verdediging had het eerste winstpuntje voor Pernix tot gevolg. Daarna zakte 't spel weer eenigermate Het tweede punt dat de Leidsche ploeg scoorde was niet geheel zuiver n. 1. een snijbal, maar het telde. De nieuwe opstel ling liet onmiddellijk veel vlugger er fraaier spel zien en was de tijd niet te kort geweest, er waren zeker nog wel meer punten gemaakt. De scheidsrechter maak te er echter een einde aam, Pernix had een 2—0 overwinning behaald. Ernstige val van een trap In den nacht van Zaterdag op Zondag ls de 54-jarige metselaar G. H., wonende in de Haarlemmerstraat) bij zijn thuiskomst van de trap gevallen. Hij viel met zijn hoofd op een fiets en bleef bewusteloos liggen. Ern stig gewónd is hij naar het Acad. Zieken huis gebracht. Vanmorgen was hij nog niet bij kennis gekomen en was zijn toe stand zeer ernstig. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. Maatschappij tottxpluitaue van Villaparken en Bouwterreinen „de Brcloft". Noord wijk, Douzastraat 19. N. Comm.: A. A. M. Hunderkamp, Den Haag. N.V. Gebr. v. d. Laan's Handelmaat schappij. Voorhout, Jac. van Beyerenwcg 21. Koopen en verkoopen van land- en tuinbouw behoeften enz. Het aiitgeoef. bedr. omvat: het koopen en verkoopen van land- en tuin- bouwfoehoeften, bestrijdingsmiddelen en de daarvoor benoodigde tuinbouwgereedschap- pen en veevoederstoffen. BURGERLIJKE STAND dissetnentereohtbank te Den Haag, Mr. A. Korver, alhier, is veroordeeld tot ent ruiming van de strook grond van zijn voortuin, op de eigendom, waarvan dei Gemeente aanspraak maakte, zulks met betaling van de kosten door Mr A. Kor ver. Hieruit blijkt due dat de gemeente in het gelijk is gesteld. HOE DE VOETBAL ROLDE A.R.C. I heeft de competitiei Zaterdag wel >er slecht beëindigd door met 43 te ver liezen van het zwakke S.C.O. I uit Oegst- geest. Het rammelde geducht in -het geheele elftal en vooral de achterhoede bracht er niets van terecht, zoodat, al had men den geheelen wedstrijd een lichte veldmeerder- heid, het resultaat voor de bezoekers niet onverdiend genoemd kan worden. De laat- sten zijn door dezen uitslag intusschen vrij geloopen van de laatste plaats. Ook A.R.C III heoft teleurgesteld door te Noordwijk met 32 van Noordwijk IV te verliezen. Wel was A.R.C. vooral in de twee de helft sterker, maar de voorhoede had het niet gemakkelijk tegen de sterke achterhoe de der Noordwijkers, terwijl aan den ande ren kant de voorhoede der gastheeren, voor al door zwak spel der A.R.C.-halflinie tel kens gevaarlijk was. A.R.C. nam de le.ding, maar de rust ging in met 21 voor Noord wijk. Na de rust scoorden beide partijen nog één maal en hoewel een gelijk spel verdiend was geweest, 6laagde A.R.C. er niet in gelijk te maken. De adspiranten hebben de eer nog gered door in den uitwedstrijd tegen Ter Leede adspiranten met 40 te winnen. HET UITBREIDINGSPLAN De beslissing verdaagd Blijkens door B. en W. ontvangen mede- deeling is de beslissing op het uitbreidings plan met bebouwingsverordening, door Ge deputeerde Staten voor den tijd van maanden verdaagd. DE BEGROOTINGEN 1939 GOEDGEKEURD Bleef de goedkeuring op de gemeentebei- grooting en de bedrijfgbegrootingen, dienst 1939, langen tijd uit, nu B. en W. de vorige raadszitting met voorstellen gekomen zijn tot belastingverhooging, is van Gedep. Sta ten bericht ingekomen dat de begrootingen zijn goedgekeurd. SPELDJESDAG A.s. Woensdag wordt een speldjes verhoop gehouden voor het T.B.C.-Fonds van Chr. Werkmansbond, dat het Dr. de Visser- huis in exploitatie heeft. KATWIJK SCHIETWEDSTRIJD BURGERWACHT Zaterdagmiddag werd in het Parochiehuis een schietwedstrijd gehouden met de buks door de Katwijksehe Burgerwacht. Geschoten werden twee series van vijf schoten in knielende houding. Maximum te behalen aantal punten 100. De wedstrijd had een geanimeerd verloop, mede doordat de schietvaardigheid der le den onderling niet veel verschil toonde. De uitslag was als volgt: t C. van Leeuwen 98 pnt.; 2 J Slingo land 96 p.; 3 J. de Kreek 95 p.; 4 H. Scheele 93 p.; 5 F. v. d. Valk 89 p.; 6 P. Slingerland SS p.; 7 II. Hageman 87 p.; 8 M. Schone veld 86 p.; 9 A. van Zuilen 84 p.; 10 N. Schuite maker 83 p.; 11 H. de Boer 82 p.j 12 L. Lan ge 78 p.; 13 H. Slingerland 77 p.; 14 E. van Wensveen 76 p.; 15 C. Hoek 73 p. Volgende week Zaterdag wordt de wedstrijd "oortge zet. De stand kan dan nog h«?<el wat gewij zigd worden. Het zal aaji spanning niet ont breken ONDERTROUWD: L v Bendegom 28 J. en H K KUk in de Vcgte 28 J. 2 J. G Noest 21 j en E - el 27 j i M. C. van Hecke Ridder 22 j W am 24 J. I Blok c r d Hoogt pi J. J. Ledi BEVALLEN. C M den Hollander—van DIemen z A A v d Kaa(j—van Leeuwen z UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN De gemeente wint een proces Tusschen het gemeentebestuur en een aantal bewoners van de Stationsstraat heeft zeer langen tijd verschil van mee ning bestaan over het eigendomsrecht van een gedeelte der voortuintjes voor verschil lende woningen in genoemde straat. Het betrof hier een eenigszins moeilijke kwes ties De Stationsstraat heeft in vroeger ja ren toebehoord aan de Ned. Spoorwegen, maar is later door de gemeente Alphen overgenomen. Toen hadden verschillende bewoners daar reeds <een voortuintje met een hek van de gewone 6traat gescheiden. Het gemeentebe stuur was van mcening dat men teveel ge nomen had en dat de helft van die voortui nen aan de gemeente toebehoorde, maar desgewenscht konden de bewoners het ge deelte dat, men le veel genomen had, koo pen. Verschillende personen zijn hiertoe overgegaan, maar onkelen, waaronder Mr. A. Korver, bleven weigerachtig het eigen domsrecht van de gemeente te erkennen. Langen tijd is df-ze zaak op sleeptouw ge houden waarbij men aan beide zijden het ingenomen standpunt handhaafde. Het is reeds geruimen tijd geleden dat den Gemeenteraad een voorstel van B. en W. bereiktci om een uitspraak in dit geschil te krijgen en hier een rechtszaak van te maken. Mr. A. Korver werd als vertegen woordiger der weigerachtige bewoners in dit gesrhil gedaagd. Het heeft zeer lang geduurd eer de uit spraak gekomen is maar thans declcn B. en W. den Raad mede: dat, blijkens schrijven van Mr. L. Spreij, te Ocgstgeest, bij vonnis van de Arron- KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Katwijk I speelde Zaterdagmiddag een competitte i-wedstrijd tegen Rijnsburgsche Boys I, welke wedstrijd een gelijk spel op leverde (2—2). VISSCHERIJ-EXAMENS Ingevolge de nieuwe Visscherij-wet, waar bij op ieder schip een gediplomeerde aan wezig moet zijn in „kaart passen" zijn voor het eerst voor de examens geslaagd P. v. d. Oever Gzn., Jan van Duyvenbode Gzn., W. v. d. Plas Azn., Jan Kloos, Dirk Kapitein, J. C. Kruijt, van Den Haag. GESLAAGD Onze plaatsgenoot Bouwe Hoek Cz., sl de te Den Haag voor het examen radio-tele fonist. JAARVERGADERING KNAPENVER. „SAMUEL" In de Oranjezaal van het Jeugdgebouw herdacht de Knapenvereeniging „Samuël" haar 15-jarig -bestaan. De heer KI. Jonker opende deze druk be zochte bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord gaf spr. overzicht van de afgeloopen 15 jaren. Er is reden tot veel dankbaarheid. Klein begon nen in een gebrekkige lokaliteit met een klein groepje jongens is dit werk uitgebreid tot zeven afdeelingen met ruim 200 leden. Enkele oud-leiders, die aanwezig waren, werd dank gebracht voor hetgeen zij in het belang van het knapenwerk hebben gedaan. Een mannenkoor onder leiding van den heer L. Haasnoot zong thans enkele liederen waarna enkele leden een serie voordrachten en samenspraken ten beste gaven. De vele afgevaardigden brachten hun gelukwen- schen over alsmede Ds. C. J. Lai.:bour van Lage Zwaluwe en de heeren P. Siderius en A. den Dikken. COLLECTE De collecte voor de stichting Vierde Predi kantsplaats op Eersten Paaschdag gehouden heeft opgebracht 218.22y2. Do Zemdings- collecte bracht op 27.80. UITBREIDINGSPLAN WITTE HEK Naar wij vernemen ligt ter inzage een uit breidingsplan van de gronden toebehooren- de aan de Gemeente, Hoogheemraadschap Rijnland, de erven F. D. Ouwehand en N.V. Bouwgrond Mij. „Hit Witte Hek". Het is de bedoeling om hier woningen te bouwen van verschillend woningtype. LEIDSCHENDAM Vergadering Gemeenteraad Uitbreidingsplan en nieuw raadhuis Vrijdagmiddag kwam de Raad van Leid- sehcnrlam in openbare vergadering bijeen. Alle lpden waren aanwezig. Bij de ingekomen stukken (onderhoud Leidschekade) wees de heer Ten Hoopen (c.'h.) op het totaal ontbreken van een trot toir op deze smalle kade. Het is voor de be woners levensgevaarlijk om zich naar bui ten te begeven, want auto's vliegen rake lings langs de buitendeur. De Voorz'tter zegde overweging toe. Bij het voorstel tot uitkeering van waar borgsommen aan het Hoogheemraadschap an Delfland voor de naleving van voor gaarden verbonden aan een vergunning ten behoeve van den aanleg van een bergplaats voor huis- en straatvuil, merkte de heer Kranenburg (c.h.) op, dat hij deze ischen beleedigend voor de gemeente vindt Deze zal heusch wel aan haar verplichtin gen voldoen. De Voorzitter antwoordde, dat bij een bespreking gebleken was, dat het Hoogheem raadschap aan elke gemeente zulke eischen stelt en dat ze voor particulieren nog ver vaard worden. Als de put volgestort is, ordt de waarborgsom teruggegeven. Na deze toelichting werd het voorstel goedgekeurd. Aangenomen werden de vooretellen in zake: verkoop van eenige perceelsgedeelten grond aan den Veursehestraatweg ten be hoeve van wegverbetering; het verleenen van voorschotten op de ver goeding bedoeld m artikel 101 der L.O.-wet 1920 over 1939, aan de besturen der bijzon dere scholen voor lager onderwijs; aanvaarding van twee perceelen grond in verband met de verbetering van een weg; wijziging van de gemeente-begrooting dienstjaren 1938 en 1939. In tweede lezing kwam daarna in behan deling de vaststelling van een Uitbrei- p 1 a n. Er waren 16 bezwaarschriften ingekomen, waarvan twee niet-ontvankelijk erklaard moesten worden. De andere waren volgens B. en W. ongegrond. De heer v. d. Bosch (r.k.) bepleitte de belangen van de adressanten Th. J. Schro- J. Welboren, die er bezwaar tegen maakten, dat hun eigendommen In de lan delijke bebouwing waren opgenomen, zoodat deze perceelen niet voor bouwgrond in aan merking kunnen komen, terwijl eenzelfde bezwaar van H. A. Smits (wethouder) wel gegrond werd verklaard. De Voorzitter merkte op, dat de grond an laatstgenoemde bebouwd is geweest; terwijl na eenige bespreking B. en W de toezegging deden, dat getracht zal worden bij een eventueele herziening aan de wen- schen van de eerste adressanten tegemoet tp komen. De heer Vink (a.r) verdedigde het adres van den heer D. J. Lucas die uit een oogpunt an behoud van natuurschoon bezwaar had gemaakt tegen het projecteeren van een verbindingsweg door Park Leeuwenhergh, tetngevolge waarvan alle boomen in die buurt gekapt zouden worden ten behoeve een te dichte bebouwing. Hierdoor zou, betoogde spr., het algemeen belang wor den opgeofferd aan een persoonlijk voor deel; dat trouwens niet zoo groot zal zijn. Na eenige bespreking namen B. en W. het voorstel tot schrapping van den verbindings weg over en de raad ging er mee accoord. Het voorstel, aldus gewijzigd, werd z. h. s. goedgekeurd. Ook werd goedgekeurd een schade goedings verordening (in verband met het uitbreidingsplan), nadat de Voo z i 11 e r aan den heer Vink had toegezegd, dat B. en W. een voorstel tot het heffen van een baatbelasting ernstig zullen overwegen. Goedgekeurd werden vervolgens: voorstel tot vaststelling van een gemeen schappelijke regeling voor den schoolartsen- dienst; reclames straatbelasting en schoolgeldbe lasting; voorstel tot aanvaarding van een stukj' grond aap den Veursehestraatweg; Voorstel tot het verleenen van een maxi mum subsidie van f 150 aan het Roode Kruis in verband met plannen tot stichting van een nieuw gebouw. Ten slotte kwam aan de orde het vooratel inzake de bouw van een nieuw raad huis. In eerste instantie werd dit voorstal in geheime zitting behandeld. Na heropen ning der vergadering werd het voorstel der commissie van voorbereiding om tot bouw over te gaan en als ontwerper aan te wijzen A. J. Kropholler te Wassenaar aangenomen. ATTENTIESEIN VOOR DE A.R. Evenals vorige jaren zal er ook ditmaal op Woensdag 19 April a.s. gelegenheid zijn voor A.R. kiezers en kiezeressen, die niet naar het stemlokaal kunnen loopen, om zich per auto te doen afhalen van hun woning. Degenen, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen worden verzocht een verzoek tot af halen te zenden aan de heeren: A. Boon, Sluiskant 11, A. Kraan, Veurschenstraatweg 168, J. Quartel, Teringerstraat 9. De gelegenheid hiertoe bestaat tot en met a.s. Maandag. Men wordt vriendelijk verzocht duidelijk naam en woonplaats van de betrokkenen op te geven, alsmede het tijdstip waarop zy moeten worden afgehaald. Agenda Donderdag, 20 April. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Buitengewoon Concert Mij van Toon kunst, Utrechtsch Stedelijk Orchest. Donderdag, 20 ApriL Kagerstraat 1, 8 uur. Jaarvergadering Chr. H.B.S. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 tot en met Vrijdag 21 April a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telcf. 502 en Ap. Revst, Steenstraat 35, telef. 136. LISSE De stand na de 4e ronde luidt als volgt: le klasse: Groep I. F. C. Haalebos 4 pun ten, II. Gogoll 2, D. Enthoven 1, G. B. v. d. Lip 1» P. de /tooy O. Groep II: B. Enthoven 4 punten, D. Buvs 3, P. L. v. d. Vlies 2*. P. van Tol 1*, E. Wie dijk 1, W. G. A. Verleur 0. Groep III: P. Scheenmaker 5 punten, mej M. Marinus 3, G. Buwalda 2, W. le Grand 2, K. Lekkerkerker 1, J. Bos 0. Groep IV: W. de Laat 2*, H. A. Goemans 2, J. P. Koop iy2", C. v. d. Lip iy2, J. A. Schoenmaker iy2*, M. P. Bakker y2*. 2e klasse: groep I: L. C. M. Koeken 4 pnt., H. v. Diemen 2i/2, E. Zuiderduin iy2, G. Staa- lenhoef 1*. J. Renzen 1*, J. A. v. d.'Velden 1. Groep II: G. Dekker 3Y2, J. Eisenga 3, P. v. d. Mey 2V2, Fons Heimann 1*, G. B. Kroon I, K W v Veen 0*. Groep III: C. W. v. d. Ploeg 4, H. Hulsman 2 Th. Keyzer 2, W. Lans 2, C. v. Ruiten 1, E. Th. Laifl iber 0*. Groep IV: H. v. Wamel 3, S. Lieveree 2', R.^ Heirmann 1, P. Kleefstra 0*. J. Vos 0**. Is afgebroken partij. SPELDJESDAG De speldjesdag voor het ,/HoogeIand" bracht alhier f 73 op. Onze plaatsgenoot B. Donk Jr. slaagde voor het examen tandarts te Utrecht. De wedstrijd Noordwijk IVA.C.R. III bracht een feilen strijd. De vele invallers bleken geen verzwakking voor Noordwijk, dat aanvankelijk de meerdere was. Toen de thuisclub den stand tot 3—1 had opgevoerd, werd het aan A.R.C. wat te bar en werd alles op den aanval gezet. Uit een corner werd toen op fraaie wijze ingekopt en hoe wel de gasten daarna meermalen 't Noord- wijk-doel belegerden, brachten goed werk den keeper en een weinig geluk tel kens redding, zoodat de gastheeren aan de leiders twee kostJbare punten afsnoepten! De adspiranten (b) speelden uit tegen. C.N.V.-adspiranten en verloren met 2L Hierdoor verhuizen ze weer naar de onder ste plaats. NOORDWIJK-BINNEN Kon. Ned. Mij. voor Land- en Tuinbouwkunde H. de Boer over dc Colorado kever. Deze vereeniging hield een vergadering in dc groote zaal van Hotel Royal. Deze bij eenkomst was speciaal belegd voor het be luisteren eener causerie van den heer H. de Boer. oud-hoofd der Chr. School te Noord vijk aan Zee, en thans 'wonende to Zeist, over De Coloradokever Dit insect behoort eigenlijk in Amerika thuis, aldus spr., waar het leefde op (plan ten aan den aardappel verwant. Toen in Colorado aardappelen werden verbouwd lipeft het deze plant tot lustoord verkozen, In Europa schonk men weinig aandacht aan dit insect. Het was zoo ver weg! Tocli bedreigde hij in Colorado den geheelen aardappeloogst. In 1907 en 1919 werd hij voor het eerst in ons werelddeel, in Bor deaux geconstateerd. Op schepen was hij als verstekeling meegekomen, eens zelfs moedwillig meegebracht. Toen men een maal bemerkte met wien men van doen hal was het al wat laat. Geheele gebieden wa ren definitief besmet en blijven dreigende haarden voor de omliggende landen. Zffn leefwijze Deze bladetende ke.er is 1 c.M. lang en mm. brood, en heeft twee geelkleurige dekschilden, op elk dekschild vijf zwarte lengtestreepen. In dit jaargetij bevindt hij zich n.>g in den grond, maar over een paar weken of begin Mei komt hij naar boven. Hij gaat soms 25 k 50 cm den grond in, en, als de vorst dit noodig maalkt lean hij nog dieper. Zoodra hij boven den grond komt gaat hij voedsel zoeken. De vermenigvuldiging is geweldig. Een, vrouwtje legt 500 k 2000 eieren, die in groep jes van 15 80 aan den onderkant der bladeren worden gelegd. Na 4 ft 8 dagen zijn dat reeds larven, donker roode of oranje rup sjes. Driemaal verwisselen zij van huid, en dan, als zij twintig dagen hebben geleefd, gaan zij den grond weer in. Daar wordt de larf weer kever. Zoo kunnen in warme landen tenminste in één zomer drie ge neraties worden geboren. De invasie De kever is geen geweldige vlieger. Toch verplaatst hij zich wel over afstanden van eenige honderden meters. Maar door den wind wordt hij vaak over afstanden van 150 K.M. meegevoerd. Ook door vogels, door stroomiend water, door 't vervoer van hees-" ters met kluiten gror^d, wordt hij ver spreid. In 1930 waarschuwde de plantenziekte- kundige dienst te Wageningen. Maar eerst in 1937 werd hij hier op 3 plaatsen gesignaleerd, in Noord-Brabant en Limburg. Door den wind was hij uit Frankrijk over gebracht. Deze plaatsen zrijn toen grondig ontsmet. Maar in 1938 kwam weer 'een yival. In 121 gemeenten werd hij geconstateerd. Er waren 297 besmette haarden. Het gebied be neden de I.ek en de Nieuwe Maas is v wel besmet. Gelukkig, dat deze kevers nog maar één generatie hebben kunnen verwek ken in ons land. De bosirifdlng OnimÉddelliijk werd de bestrijding te? hand genomen, waaraan een 200-tal jonge R.K. boeren hielp. De haarden worden met benzine of petroleum bewerkt, de plan ten weden tot ze\v>n maal toe afgezocht en besjxhen met lood- of kalkarsenaat. De Coloradokevenvet heeft dit verplichtend ge steld. Door de Regoering werd voor dit doel 45890 liter benzine en netrolcum gebruikt en 1F0.00O kg. loodarsenaat werd onder landJKHiwcrs gedistribueerd. Er werden 13340 HA behandeld. Een groot gevaar blijven ds nakomende aardappelen op 't land, waar het vorig jaar aardappelen zijn geteeld. Die moeten goed worden nagekeken. Besmette plaatsen wor den een volgend jaar van vangplanten vc zden. Die bedoelen de nog overgcble" kevers te lokken. Zij zijn ook een middel om te constateeren of de besmetting nog voort duurt. Dit jaar moet blijken of de maatregel af doende is geweest. Wanneer een landbou wer zijn verplichtingen niet nakomt, kan 't Rijk dat op zijn kosten doen en kan hij bovendien nog boete betalen. Reeds thans ondervindt onze export moei lijkheden door de aanwezigheid van dit in sect. ITet is dan ook in het belang van, ieder, om mee te helpen den coloradokever te bestrijden, zooveel in zijn vermlogen is. Met groote aandacht werd de heer Do Boer aangehoord. Aan het slot werden nog eenige vragen gesteld. NOORDWIJK VOETBAL De thuiswedstrijden van „Noordwijk" le verden 4 ]>unten op. Het tweede elftal wist m een wedstrijd, die weinig fraais liet zien met 2—0 van L.R.C. te winnen. De bezoe kers verschenen met 9 man. doch de thuis- club was slecht op dreef en kon ternauwer nood de zege behalen. OEGSTGEEST EEN ROEDE RAAD KOOPT KWRTO-7AAD Delftsche Zaadhandel Geverstr. 65, Oegstgeest Telefoon 549

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6