Roosevelt stelt tienjarig vredesbestand voor Tijd zou worden benut voor algemeene toenadering Ontwapenings- en handels besprekingen op het program NORTH CTATE Gematigde rede van Ciano MAANDAG 17 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 Onverwacht Amerikaansch beroep op Hitler en Mussolini In fik opzicht superieur f 20 voor 25 cent. Geheel onverwacht heeft president Roosevelt gelijk luidende telegrammen gericht aan Hitler en Musso lini, waarin hij van de dictators de verzekering verlangt dat hun troepen geen onafhankelijke Europeesche natie zullen aanvallen binnen het tijdsbestek van de eerstvolgende tien jaren. De aldus tot stand gebrachte vredes-atmosfeer zou moeten worden benut voor het voeren van besprekingen over be perking der bewapeningen, en tot bevordering van den internationalen handel, opdat alle landen onder dezelfde voorwaarden toegang zullen verkrijgen tot de wereldmarkt. H i 11 e r, die dit telegram te Berchtesgaden ontving, heeft te München daaromtrent met Von Ribbentrop over leg gepleegd. Ook werd contact gezocht met G o e ri n g en Mussolini, die momenteel beiden te Rome vertoeven. De tekst van het telegram van Roose velt luidt als volgt: Gij beseft, daar ben ik zeker van, dat in de geheele wereld millioenen menschel ij ke wezens vandaag leven in een constante vrees voer een nieuwen oorlog, of zelfs voor een reeks van oorlogen. Het bestaan van die vrees en van de mogelijkheid voor. zulk een conflict, vormt een ernstig voorwerp van zorg voor het volk der Vereenigde Staten, uit welks naam ik spreek en moet eveneens de yolkeren der andere landen verontrusten over het geheele Westelijk halfrond. Allen weten, dat een groote oorlog, zelfs indien hij tot andere continenten beperkt blijft, zoolang •hij duurt, zwaar op hen zou wegen, en ook op de komende geslachten van invloed zou zijn. Na de hevige spanning, waarin de wereld de laatste weken verkeerd heeft, is dit oogeniblik wellicht geschikt om deze boodschap tot u te richten. Vroeger heb lk mij tot U gericht over de regeling van politieke, economische en sociale vraagstukken, langs vreedzamen weg en zonder tot wapengeweld over te gaan, Indien die bedreiging aanhoudt, schijnt het onvermijdelijk, dat een groot deel der we reld gemeenschappelijk zijn ondergang tege moet gaat. De geheele wereld zal daaronder te lijden hebben: de overwinnende landen, de verliezende landen en de neutrale landen. Ik weiger te gelooven, dat de wereld nood zakelijkerwijze tot zulk een lot bestemd is. Integendeel, het is duidelijk, dat de leiders der groote landen de macht hebben hun vol keren te verlossen van de dreigende ramp. Ook is het duidelijk, dat de volkeren zelf wenschen, dat aan hun vrees een einde komt. Men moet zich echter rekenschap geven van de jongste feiten. Drie landen in Europa en één in Afrika zagen hun onafhankelijk heid verdwijnen. Een uitgebreid gebied in een ander onafhankelijk land in het Verre Oosten werd door een naburig land bezet. Volgens hardnekkige geruchten, welke wij ongegrond hopen te zijn, zouden andere da den van agressie overwogen worden tegen andere onafhankelijke landen. Hetoogenblik nadert, waarop die toestand moet eindigen in een catastrophe, tenzij een meer rationeel middel gevonden wordt om de gebeurtenis sen in goede baan te leiden. Gij hebt herhaalde malen betoogd, dat gij, noch het Italiaansche (Duitsch) volk, den oorlog wenscht. Indien dat waar is, behoeft er geen oorlog te zijn. Niets zal de volkeren der wereld er van kunnen overtuigen, dat een mogendheid het recht of de noodzaak heeft, haar eigen volk en anderen de gevolgen van een oorlog te berokkenen, tenzij het duidelijk is, dat zij haar grondgebied verdedigt. Wanneer wij, Amerikanen, deze verklaring afleggen, spreken wij niet uit egoïsme, noch uit vrees, noch uit zwakheid. Wanneer wij thans spreken is het als staatslieden en uit liefde voor de mensch- heid. Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de internationale problemen rondom een tafel kunnen worden opgelost. Daar om is het niet aan een der belanghebben den op het beroep inzake een vreedzame bespreking te antwoorden met te zeggen, dat, tenzij hij bij voorbaat de verzekering krijgt, dat het besluit voor hem gunstig zal zijn, hij de wapenen niet zal neer leggen. In de conferentiezalen, evenals voor de rechtbanken, is het noodig, dat iedere partij de bespreking begint in goed ver trouwen in de overtuiging, dat het resul taat zal zijn recht voor elk. Het is gebruik en noodig, dat elkeen zijn wapens buiten de zaal laat. Ik ben er van overtuigd, dat de zaak van iden wereld":een grooten stap vooruit zou gaan,, indien alle naties een openhar tige verklaring zouden krijgen van de tegenwoordige en toekomstige politiek der regeeringen. Omdat de Vereenigde Staten een der naties van het Westelijk halfrond zijn, zijn zij niet gewikkeld in de tegen woordige geschillen welke zich in Europa voordoen. Ik denk, dat het voor u gepast kan zijn mij deze verklaring te doen in mijn hoedanigheid van hoofd van een ver van Europa liggende natie, opdat ik, slechts optredende met de verantwoordelijkheid en de verplichtingen van een vriendschap pelijk bemiddelaar, deze verklaring kan mededeelen aan andere naties, welke thans ongerust zijn over den loop, welken de politiek van uw regeering kan volgen. Zljt gij bereid de verzekering te geven, dat uw gewapende strijdkrachten het ge bied of de bezittingen van een der volgende onafhankelijke naties niet zullen aanvallen of overweldigen: Finland, Estland, Letland, Lltanen, Zwe den, Noorwegen, Denemarken, Nederland, België, Groot-Brittannië, Ierland, Frankrijk, Portugal, Zwitserland, Lichtensteln, Luxem burg, Polen, Hongarije, Roemenië, Zuid- Slavië, Rusland, Bulgarije, Griekenland, Tur kije en de Arabische staten Syrië, Palestina, Egypte en Iran? Een dergelijke verzekering moet klaar blijkelijk niet alleen gelden voor den tegen- woordigen tijd, doch voor een genoegzaam- langdurige toekomst om alle mogelijkheden te verzekeren met vreedzame methoden te werken aan een vrede van een meer duui- zamen aard. Ik stel dus voor, dat gij het woord „toekomst" zult beschouwen als van toepassing voor een periode van gegaran deerde non-agressie van ten minste tien jaar of van een kwart eeuw, indien wij den moed hebben zoo'n langen tijd vooruit te zien. Indien een dergelijke verzekering door uw regeering wordt gegeven, zal ik baar onmid dellijk ter kennis brengen van de regeerin gen der naties, welke ik heb genoemd en zal ik terzelfder tijd vragen of, hetgeen rede lijkerwijze zeker is, elk der bovengenoemde naties op haar beurt er in toestemt eenzelfde verzekering te geven, opdat ik u deze kan overbrengen. Wederzijosche verzekeringen, zooals ik deze heb aangegeven, zullen de geheele wereld een directe opluchting geven. Ik stel voor, indien er in wordt toege stemd, dat twee essentieele vraagstuk ken prompt in de vreedzame atmosfeer, welke er het gevolg van zijn zal, in dis cussie zullen worden gebracht en de regeering der Vereenigde Staten zal gaarne deelnemen aan deze beraadsla gingen. De gedachtenwisselingen, welke ik op het oog heb, hebben betrekking op een doelmatiger en sneller wijze, waar door de volken der wereld een geleide lijke verlichting kunnen verkrijgen van den verpletterenden last der bewape ning, welke hun dagelijks nader brengt tot een economische ramp. Tegelijkertijd zou de regeering der Vereenigde Staten bereid zijn deel te nemen aan beraadslagingen, die er toe zouden strekken een practischer wijze te vinden om den weg te openen voor den internationalen handel, opdat alle naties in staat zullen zijn op de wereld markt op voet van gelijkheid te koopen en te" verkoopen en de verzekering te hebben grondstoffen en producten te verkrijgen, welke noodig zijn voor een vreedzaam economisch leven. Tezelfdertijd zouden de regeeringen, die er direct bij geïnteresseerd zijn, zoodanige politiek© besprekingen kunnen beginnen, wolke zij noodig of wensdhelijk zouden oordeelen. Wij erkennen, dat óe vraagstuk ken, welke op de menschheid drukken ge- ROOSEVELT oompliceerd zijn, doch wij weten, dat een bestudeering er van en een beraadslaging er over in een atmosfeer van vrede moeten plaats hebben. Een dergelijke atmosfeer kan niet heenschen, indien de besprekingen worden verduisterd door dreiging met ge weld of vrees voor oorlog. Ik denk, dait gij u niet zult vergissen in den geest van open hartigheid, waarin ik u deze boodschap zend. De leiders der groote regeeringen zijn in dit uur letterlijk verantwoordelijk voor-het lot der menschheid in de volgende jaren, zij kunnen niet doof zijn voor de verzoeken van him volken, die vragen beschermd te worden tegen een chaos. De geschiedenis zal hen verantwoordelijk 6tellen voor het leven en het geluk van allen. Ik hoop, dat uw antwoord voor de mensch heid de verwachting zal inhouden, dat haar vrees zal eindigen en dat zij zich voor lange jaren veilig zal gevoelen. DE VOORKOMING VAN EEN EUROPEESCHEN OORLOG Roosevelts initiatief is zeer stoutmoedig Roosevelt heeft op ongeveer hetzelfde oogenblik, dat zijn persoonlijke nota aan Hitler en Mnssolinl, respectievelijk te München en te Rome ernstig werd bestu deerd, een conferentie gehouden met zijn minister van Bnitcnlandsche Zaken, C o r- d e 11 HulL Na afloop van dit gesprek vond een pers conferentie plaats, waarin president Roose velt ©.a. zeide, dat hij geen steen op den anderen zou laten, als het zou gaan om de voorkoming van het uitbreken van een Euro- peeschen oorlog. De persconferentie werd o.a. bijgewoond door Cordell Huil, senator Pittman, Sumncr Welles en vele andere booge Amerikaan- sche autoriteiten. Ondanks de mogelijke afkeuring, die presi dent Roosevelt zich ln den Senaat ln ver band met het zenden van zijn persoonlijks boodschap aan Mussolini en Hitier, op den hals zal kannen halen, Is men in de kringen der regeeringsaanhangers van meening, dat de daad van den president hem aan 't hoofd der wereld brengt als arbiter tusschen de naties en hem aldus op het hoogste plan brengt, dat een president der Vereenigde Sta. ten ooit heeft bereikte sinds president Wil son naar Parijs ging. In diplomatieke kringen tooni men zich ge troffen door de stoutmoedigheid van het op treden van den president, vooral in verband met de moeilijkheden, die Roosevelt, gezien de bijna onvermijdelijke critiek in het Con gres, mogelijk wachten. Men neemt evenwel aan, dat de president niet zoo drastisch zou zijn opgetreden, in dien de berichten, die hij uit Europa had ontvangen, niet zoo uiterst somber zouden zijn geweest Naar verluidt, beteekende Roo sevelts actie het hoogtepunt van een lange serie rapporten van de ambassadeurs Bullitt en Kennedy en anderen in Europa, Deze rapporten zouden er den nadruk op hebben gelegd, dat de vrede opnieuw aan een zijden draad hing, in het bijzonder ten aanzien van Spanje, welk land thans in feite door de beide as-mogendheden zou zijn overgenomen als operatie-basis tegen de democratie. Den autoriteiten in Washington zou medegedeeld zijn, dat Franco een ge- vaneene van de as was, en dat van de Spaansche strategische punten en koloniën door de Duitschers en Italianen, zonder reke ning te houden met de Spaansche wenschen, gebruik gemaakt, zou worden. De Amerikaansche „intelligence sendee" zou zelfs hebben gemeld, dat aanvalsdaden binnen vier of vijf dagen venvacht moesten worden. De prestige-kwestle Nauwelijks was de boodschap bekend ge worden of men begon er in diplomatieke kringen reeds aan te twijfelen, of Duitsch- land en Italië op de in de boodschap gestel de voonvaarden zouden kunnen ingaan zon der een verlies ann prestige, waarvan de omvang nog niet kan worden vastgesteld. Men twijfelde er ook aan, of bet Duitsche propaganda-ministerie den tekst van de boodschap in de bladen zou doen publi- ceeren. Men is voorts van meening, dat Roose velt door zijn actie de verantwoordelijkheid voor vrede of oorlog direct op de schouders van Hitler en Mussolini laadt. Zelfs indien evenwel de boodschap er niet toe leidt, dat de vrede bewaard wordt, gelooft men in diplomatieke kringen, dat zij in alle geval don buitenlandschen koers van den presi dent, zoo het nog tot eqn conflict mocht komen, in het binnenland zal vergemakke lijken. Zij zou er van getuigen, dat de presi dent alles gedaan heeft, wat mogelijk is, om vijandelijkheden te voorkomen. Roosevelt wil geen bemiddelaar zijn Roosevelt heeft gisteren tijdens een haastig bijeengeroepen persconferentie om trent zijn boodschap verklaard, aat hij slechts als tussohenpersooai en niet als be middelaar wilde fungeeren. Met nadruk wee6 hij er op, dat de Vereenigde Staten wel zullen deelnemn aan de economische- en de ontwapeningsconferentie, maar niet aan de besprekingen van politieken aard, aangezien aan de direct betrokken landen de zorg moest worden overgelaten voor deze kwesties. Deze verklaring werd onmiddellijk opge vat als tegenwicht tegen de bezwaren der isolationisten. Roosevelt zeide dat hij van te voren met geen enkel land raadplegin gen had uitgewisseld omtrent zijn telegram. De president had reeds lang over dezen stap gedacht, maar twee feiten hadden hem er toe gebracht, thans over te gaan tot de verzending: namelijk het einde van de onafhankelijkheid van Tsjecho Slowakije en van Albanië. Engelsch vliegtuig liet bommen vallen 1 Schotsche boerderij geteisterd door ontploffingen Naar de correspondent van de Daily Ex press uit Forfar in Schotland bericht, rijn vier mannen op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt, toen een vliegtuig van de Royal Air Force door tot nu toe onopge helderde oorzaak acht bommen naar bene den liet rallen, die op een boerderij terecht kwamen. De landibouwer John Christie en drie knechts waren juist bezig graan te dorschen, toen plotseling een bom door het dak van de boerderij sloeg, met een hevigen knal ont plofte en het geheele huis in een dichte rook wolk hulde. Gelukkig werd geen der mannen getroffen. Doodelijk verschrikt en half be dwelmd door den scherpen rook, strompel den zij naar buiten, waar hun een nieuwe sensatie wachtte: een tweede bom was na melijk in een schuur geslagen. Daarmede hield de bommenregen nog niet op; zes projectielen drongen enkele meters in den grond, voordat zij ontploften. De explosies werden tot ver in den omtrek gehoord en van alle kanten kwamen menschen toesnel len om hulp te verleenen. Het bleek bij na der onderzoek, dat het bommen waren, die gebruikt worden voor het leggen van een rookgordijn. Deze bommen hebben een ge wicht van 5 K.G. Een der knecht* is wel op het nippertje aan den dood ontsnapt. Enkele seconden voor de onverwachte bommenregen begon, bevond hij zich juist op de piekwaar een der projectielen terecht kwam. Uiteraard wordt door de militaire autoriteiten een streng onderzoek ingesteld. Franco en de Duitsche vlootmanoeuvres Het radiostation van Cordova heeft omge roepen, dat generaal Franco den comman danten der Spaansche Miödcllandsche-Zee- havens opdraaht heeft gegeven, den Duit- 6ohen vlooteenheden gedurende haar ma noeuvres alle faciliteiten te verleenen. In de havens van Barcelona, Valencia, Alicante en Cartagena zal den Duitschen zeelieden een grootsche ontvangst wachten. Generaal Franco zelf, zal, gekleed in de uniform van admiraal der Spaansche vloot, op het Duit sche vlaggeschip een dag lang de manoeu vres bijwonen. Naar verluidt, zou Franco oen Duitschen admiraal voor den volgenden dag uitnoodigen, aan boord van de „Cana- rias" manoeuvres der Spaansche vloot bij te wonen. Geheimzinnige vluchtelingen- historie Vrouw aan de grens dood geschoten? In den nacht van Donderdag op Vrijdag ]1. heeft een auto in de Lange Kievitstraat te Antwerpen een vluchtelinge afgezet met het lijk van een tweede vrouw, die onderweg gestorven was. De auto is daarop onmiddel lijk verdwenen. De politie, die geruimen tijd later gewaarschuwd werd, heeft terstond een onderzoek ingesteld. De vluchtelinge verklaarde, dat de over leden vrouw haar dochter was, mej. Nelly Schwarts. Zij waren beidpn uit Nederland gekomen, met het doel zich te voegen bij een refugiée, die zich sedert drie maanden te Antwerpen bevond. Te zamen met twee an dere vrouwen hadden zij plaats genomen m een auto, die heimelijk de grens had willen passoeren. Bij een grenspost, dien de vrouw niet nader kon aanduiden, hadden douane beambten den bestuurder gelast te stoppen, maar deze had zijn weg vervolgd. De be ambten openden daarna het vuur op de auto, met het gevolg, dat de dochter in den hais getroffen werd. Onderweg bezweek zij aan de wond. De moeder verklaarde, dat zij de identiteit van den chauffeur, die haar ge bracht had, niet kende, evenmin als die van de personen, die haar vergezeld hadden. De vrouw is tér beschikking van het parket gesteld. Militaire activiteit in Spaansch Marokko Volgens reizigers uit Spaansch Marokko heerscht in de verschillende grensdistricten en het kustgebied groote activiteit Er wor den veldversterkingen aangelegd naar aan wijzingen van buitenlandschc technici, over wier nationaliteit zeer groote discretie wordt in acht genomen. Reizigers kunnen zich gemakkelijk bewegen, doch het gebruik van foto-toestellen wordt scherp gecontro leerd en vaak verboden. Volgens reizigers die te Tunis zijn aan gekomen zouden soldaten, voor het mee- rendeel Abessijnsche Somali's, tusschen 2 en 8 April ontscheept zijn. In het geheel zou het ongeveer 10.000 man betreffen. Zij zou den naar de Tunesische grens zijn gediri geerd. Overigens zouden in het gebied van Fez- zan recruteeringsagenten Libysche inboor lingen werven voor strategische werken die langiS de grenzen worden opgericht. Volgens deze reizigers zouden deze requi- sities groote ontevredenheid teweeg bren gen bij de Mohammedaansche bevolking, die mede door de gebeurtenissen in Albanië besloten zou zijn de Italiaansche zaken te boycot i 1 AMERICAN ^CIGARETTES (Red.) Over het gebeurde in Albanië Handhaving van het ac- coord met Engeland In het Italiaansche parlement heeft Ciano de gebeurtenissen geschetst, welke geleid hebben tot de Italiaansche actie in Albanië. Geen woord is er waar, zeide spr., van wat daaromtrent in het buitenland is verteld. Er heeft in Albanië geen slag plaats gehad. Niets is er verwoest. Er heeft geen bloed ge vloeid. Er zijn slechts enkele dooden geval len, wijl hier en daar bij de landing dor Italianen verzet geboden werd. De spontane geestdrift, waarmede de Italiaansche troe pen in het land ontvangen werden, getuigt van de ware gevoelens der Albaneezen voor Italië. De kroon van Albanië is thans aange boden aan koning Victor Emanuel. Deze per- soneele unie heeft het Albaneesche volk een nieuw tijdperk van vrede en vrijheid gebracht Hierop las Ciano den tekst voor van de wet, waarbij Albanië een deel wordt van het Italiaansche rijk, en waarbij Victor Emanuël den nieuwen titel krijgt van ko ning van Italië en Albanië, keizer van Ethiopië. Albanië, zoo vervolgde Ciano, is thans Ro- meinsch, en het groote werk van de ver- eendging der twee landen heeft een aanvang genomen. Mussqlini heeft Albanië gered, ondanks de tegenwerking van koning Zogoe, die weinig gedaan heeft om de betrekkingen met Italië te verbeteren. De roofzuchtige oligarchie, welke Zogoe omnngde, moest uitgewlscht worden. Het welkom, dat aan 't Italiaansche leger bereid is, heeft bewezen, dat de politiek van den duce de juiste was. CIANO Ciano beantwoordde vervolgens de jongste rede van minister-president Chamberlain. Spreker betreurde het, dat de Britsohe premier de geschiedenis ver geten heeft. De diagnose, welke Cham berlain stelde aan de Italdaansch-AIba- neesche betrekkingen, was onjuist. Zij kon niet gesteld worden op de basis van de gebeurtenissen van 7 en 8 April. Wij moeten echter instemmen met den Engelsdhen eersten minister, aldois Ciano, wat de conclusies van zijn jongste rede voering betreft, in zooverre deze de handhaving betreffen van het Britsch- Italiaansch pact. Niets is gebeurd, dat een wijziging van dat accoord zou kunnen rechtvaar digen. Italië acht de Engelsch-Britsche over eenkomst van groote waarde en het is bezield van het verlangen, ze te hand haven en al de clausules ervan na te leven, zooals het tot dusverre deed. Vervolgens bevestigde Ciano, dat de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje naar het vaderland zullen terugkeeren na het overwinningsdéfilé voor generaal Franco te Madrid. HOE HITLERS VERJAARDAG ZAL WORDEN GEVIERD Een uitgebreid program van feestelijkheden De feestelijkheden ter eere van Hitiers 50sten verjaardag zullen reeds aan den vooravond van den 20sten April beginnen, o.a. door een radio-rede van minister Go ebb els, die door alle Duitsche zen ders zal woroen uitgezonden. Dienzelfden' avond om 9 uur zal Hitler in een stoet van honderd auto's door Berlijns nieuwe oo6t- west-verbinding rijden, die ontstaan is door het verbreeden van de Charlottenburger Chaussee en de Bismarckstrasse. Deze reus achtige verkeersweg, die hiermee door Hit- Ier geopend wordt, is reeds over de geheele lengte vensierd met een dubbele rij witte houten pilaren, bekroond door gouden ade laars, die gedurende de festiviteiten des nachts verlicht zullen zijn. Om 10 uur zal Hitier dan weer op de Wilhelmplatz aankomen, waar een taptoe zal plaats vinden, terwijl een halfuur later een fakkeloptocht van de stormtroepen der partij zal voorbijtrekken. De feestelijkheden aan den vooravond van den verjaardag zul len naar United Press meldt, besloten worden met koorzang van Hittere lijfwacht op de binnenplaats van de kanselarij. De feestelijkheden op den 20sten April zullen beginnen met een uitvoering van het muziekcorps van de SS-lijfwacht, Daarna zullen de lijfwacht, een afdeeling van de SS „Vorftigungstruppen" en een bataillon Sohupo's voorhrjmarcheeren. Daarna volgt de stroom van officieele felicitaties: aller eerst komt de nuntius zijn gelukwenscheü aanbieden, dan volgen de rijksprotector van Bohemen en Moravië, freiherr von Neurath, president Hacha, de Slovaak- sche minister-president Tiso, de leden der rijksregeering, de vertegenwoordigers der weejjnacht onder leiding van generaal- veldmaarschalk Göring, en de vertegen woordigers van de stad Berlijn. Om 10.20 zal de gouwleider Forster aan Hitier het eereburgenschap van Danzig aanbieden. Om 11 uur zal de groote para de van het leger plaats vinden. In den loop van den middag zullen een Hongaarsche delegatie en de gezant van Bulgarije hun gelukwensohen aanbieden, en op een thee-ontvangst, de vertegenwoordi gers van alle buitenlandsche delegaties. Te slotte komen ook vertegenwoordigers van alle Duitsche volksgroepen in Europa feliciteeren. Britsch-Russisch militair verbond? Samenwerking der lucht vloten beoogd Volgens de „Daily Express" zou Seeds, de Britsche ambassadeur te Moskou, besprekingen voeren met L i t w i n o f, om in het kader van de anti-agressie-coalitie een onmiddellijk defensief militair verbond tusschen Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie tot stand te brengen. De eerste etappe van de nieuwe samenwerking zou bestaan in medewerking van de Russische luchtvloot met de Britsche en Fran- sche. De redenen, waarom men het te Londen blijkbaar allereerst in een sa menwerking der luchtvloten wenscht te zoeken, zijn voortgevloeid uit de overweging, dat een Russische inter ventie in de lucht het meest doeltref fend zou zijn en verder, dat er bij be paalde staten van het „anti-agressie front" een tegenzin te bespeuren valt om Sovjet-troepen op hun grondgebied toe te laten, indien de nood aan den man komt. Sir William Seeds heeft volgens de „Daily Express" opdracht Litwinof te ver zoeken zoo spoedig mogelijk een beslissing te nemen. De „Times" bepaalt zich in haar mode- deelingen omtrent het contact met Moskou tot de opmerking, dat de Britsche regeering haar nieuwe politiek voortzet, die elke ge legenheid voor de Sovjet-Unie openlaat om haar medewerking te verleenen aan het anti-agressie-front en die zich verheugt over elke aanwijzing, dat een dergelijke samen werking op til is. Het schijnt, zoo vervolgt de „Times", dat de onverwachte garantie van Engeland aan Roemenië de Sovjet-Unie ietwat gerustge steld heeft. Doch ook nu belijdt Moskou nog een politiek van afwachten. Men mag echter niet vergeten, dat de nieuwe Brit sche politiek voor de Sovjet-Unie reeds ze kere directe voordeelen heeft opgeleverd. Twee der voornaamste Westelijke nabuur- sta ten van Rusland, te zamen een zeer be langrijk deel van de Sovjet-grens beslaan de, zijn aanzienlijk versterkt door de Britsch-Fransch verzekeringen, dat deze landen onmiddellijk zullen worden gehol pen indien zij het slachtoffer worden van agressie. De Valera over een internationale conferentie „Is het mogelijk, dat Roosevelts voorstellen worden verworpen 1" De Valera heeft Zondag een rede ge houden waarin hij de houding der Iersche republiek in geval van een oorlog uiteen zette. Het schijnt, zoo zeide hij, dat alleen de Voorzienigheid Europa nog kan redden van een oorlog, die verschrikkelijker dan de laatste zou zijn. De tijd van accoorden gelijk het Kellogg-pact is voorbij. De inter nationale verhoudingen worden nog slechts door de kracht bepaald. Maar is het te laat, zoo vroeg De Valera, dat de honoerden mil lioenen, die niet den minsten lust hebben elkaar te dooden, er op aandringen dat er een internationale conferentie, die anders toch noodzakelijkerwijze na den oorlog ge houden zou moeten worden, reeds zou mo gen plaats vinden vóór de oorlog is uitge broken? Is hot mogelijk, aat de voorstellen van Roosevelt verworpen worden? Vervolgens weidde De Valera uit over dd noodzakelijkheid voor zijn land om maat regelen tot eventueele verdediging te ne men. „Het verlangen van het Iersche volk en van de Iersche regeering is, den oorlog af te wenden van zijn land. Het doel van de regeeringspolitiok is onze neutraliteit in geval van een conflict te handhaven. Het eenige en meest geschik te middel om dit te bereiken is, niemand hoop te geven, dat het ons ongestraft kaö aanvallen of ons grondgebied schenden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2