De eiwitvoorziening van mestvarkens De verwarming der kassen KENCICA KIEZELKALK STIKSTOFMESTSTOFFEN VOOR lEDEREN GROND EN IEDER GEWAS! Staat op, o zaad, 't is God die 't zegt, den winter en den dood berecht: de zonnestralen verwachten al, met menigvoud geverwde prachi en levend goud, uw zegepralen. GUIDO GEZELLE. MAANDAG 17 APRIL 1939 No. 458 van cxkJozr qsl VXJOT /CJOMiSZr GKijUASL Omtrent de eiwitvoorziening van mestvar kens zijn in den loop der jaren in verschil lende landen reeds vele proeven genomen en tal van onderzoekers hebben getracht uit de resultaten hiervan eiwitnormen af te le:den, welke aajisloten bij de in hun omgeving ge bruikelijke voedertechniek. Nu loopt de voe- derteohniek bij de varkensmesterij op ver schillende plaatsen en in verschillende tij den niet onaanzienlijk uiteen en dit maakt, dat er in de literatuur ook verschillende voedervoorschriftcn zijn te vinden, welke niet alle zonder meer op onze Nedenand- sche omstandigheden van toepassing kun nen worden verklaard. Naast de vanouds vooral in de westelijke provinciën beoefende zwaarmesterij, neemt liier te lande in den tegenwoordigen tijd de baconmesterij een voorname positie in en juist bij het mesten van baconvarkens is een optimale eiwitvoorziening ongetwijfeld van groote beteekenis om slachtdieren van zoo goed mogelijke kwaliteit te verkrijgen. Nu zijn de voedernoimen voor de bacon mesterij, welke in de literatuur voorkomen, hoofdzakelijk afkomstig uit de Scandina vische landen en daardoor veelal ingesteld op de grootere hoeveelheden ondermelk, welke men in die landen voor de varkens- mesterij gebruikt. Het eiwitrijke voeder i(Lc. de ondermelk) blijft daarbij uit den aard der zaak tot vlak voor de voedering gescheiden van het zetmeelrij'ke voeder (i.e. het graanmeel) en het levert dus zeer wei nig bezwaren op om de verhouding tusschen deze twee voederbestanddeelen herhaalde lijk te wijzigen. De Scandinavische voeder normen geven de noodige eiwithoeveelheden veelal op voor een vrij groot aantal achter eenvolgende gewichtsintervallen der mest varkens. Door de ondermelkvoedering kun nen de mesters hier zonder veel moeite de hand aan houden. Hier te lande wordt echter een groot deel der baconvarkens niet met ondermelk ge voederd, maar gemest met meelrantsoen, waarin het eiwit, dat naast het graaneiwit nog noodig is, reeds is opgenomen in den vorm van droge, dierlijke of plantaardige eiwitrijke voedenniddelen. Daardoor wordt het evenwel bezwaarlijk de eiwitverhouding .van het rantsoen herhaaldelijk te wijzigen, omdat men dan telkens een ander mengsel zou moeten geven. Een groot aantal prac- tische proefnemingen en de ervaringen aan de selectie-mesterijen hebben ook wel ge leerd dat dit niet noodzakelijk is en dat het zeer goed mogelijk is voordeelig bacon varkens te mesten met twee of hoogstens drie verschillende voedermengsels in den loop der geiheele mestperiode. Voor de Nederlandsche practijk der bacon mesterij kan de vraag naar de meest ge schikte eiwitvoorziening dus teruggebracht worden tot die naar de meest gewenschto eiwitverhoudingen van twee rantsoenen, het eerste bestemd om van het afwennen tot het levend gewicht van 50 kg. gevoederd te worden en het tweede om van 50 tot 90 kg. levend gewicht te worden benut. Voor het mesten van zwaardere dieren zou in aansluiting hierop nog een derde rantsoen gezocht kunnen worden, bestemd voor var kens boven 90 kg. De zoo juist aangeduide verschillen tus schen de Nederlandsche en de buitenland- sche voederpractijlc motiveerden het nemen van de hier te beschrijven proeven; ook al omdat het voor de samenstellers van meng voeders gewenscht is. dat zij over eiwitnor men kunnen beschikken, die steunen op proefnemingen, bij welke ondermelk niet de hoofdbron van het voedereiwit uitmaakte, maar de voor deze mengvoeders gebruike lijke eiwitrijke voedermiddelen van dier lijken of plantaardigen oorsprong. Het was verder niet van belang ontbloot, dal eens werd nagegaan, of van overigens goed sa mengestelde eiwitrijke rantsoenen inder daad zooveel gevaar voor „eiwitvergi'fti- ging" bij jonge dieren dreigt, als bij het verklaren van allerlei ziekteverschijnselen, waarvoor niet met zekerheid andere oor- Dit is de inleiding van een voor onze arkensmesters belangrijke uitgave van l.et Centraal Veevoederbureau in Nederland te Boxtel, welk rapport geen populaire bro chure voor de praktischen boer is doch een wetenschappelijk verslag van een proefne ming, dat we ter bestudeering zeer aan bevelen. De cultuur van tafeldruiven Kwaliteitverbetering is dringend noodzakelijk Welke zijn de vooruitzichten voor de Ne derlandsche druivencultuur? Deze vraag ifi reeds meerdere malen gesteld en er is ge tracht een antwoord te geven dat min of meer bemoedigend, docli meermalen ook ontmoedigend was. Deze vraag is ook gedaan door den Bui- tenlandschen Voorlichtingsdienst van onze Directie van den Landbouw, die een rap port over de wereldproductie en wereldhan del van tafeldruiven heeft samengesteld en daarin opmerkt dat in Nederland bij de druiventeelt sedert 1928 twee verschijnselen op den voorgrond treden, namelijk grootie uitbreiding der productie en sterke prijsda ling. Hoe sterk die prijsdaling is geweest, komt wellicht het best tot uiting, wanneer men de indexcijfers van druiven prijzen in Nederland vergelijkt met de algemeene in dexcijfers van groothandelsprijzen in Neder land. Het indexcijfer der druivenprijzen is gedaald van 110 in 1928 lot 38 in 1997, terwijl het algemeene indexcijfer der groothandels- prijzen slechts een teruggang laat zien van 102 tot 7G. Wel heeft 1938 eenige prijsstijging voor druiven gebracht, doch men moet zich daardoor niet op een dwaalspoor laten lei den, want die stijging kon slechts plaats vinden, doordat in 1938 de fruitoogst in het algemeen in Europa is mislukt De internationale druivenmarkt heeft in de crisisjaren groote veranderingen onder gaan. Die veranderingen zijn in hoofdzaak ontstaan door de intrede van de Zuid-Euro- peesche landen in het bijzonder van Bul garije welke in staat zijn tegen lagen prijs te leveren. Het moet in dit verband voor zeer onwaarschijnlijk worden gehouden, dat de druivenprijzen van de periode 19251929, op basis waarvan de bedrijven hier te lande belangrijke uitbreiding hebben gekregen, zullen terugkeeren. Bovendien is de kwali teit van de in de open lucht geteelde druiven in de laatste jaren sterk verbeterd, hetgeen met de kwaliteit der Nederlandsche druiven niet het geval is geweest De Nederlandsche kasdruiven, zooals wij deze tegenwoordig zien, vertoonen dan ook geen groote kwali teitsverschillen met de druiven die in an dere landen in de open lucht worden ge teeld. De productiekosten van de Nedeiland- sohe druiven, die uitsluitend onder glas ge teeld worden, zijn echter uit den aard der zaak veel hooger dan van druiven uit lan den waar de teelt in de open lucht plaats vindt. Willen de aanzienlijke hoeveelheden drui ven, welke de Nederlandsche tuinbouw voortbrengt, kunnen worden geplaatst, dan zal het noodig zijn, dat ernstiger wordt ge streefd naar verbetering van de kwaliteit. In verband met de koopkracht van het pu bliek zal men zich niet te veel illusies moe ten maken van een hoogen prijs, zooals tvij dien voorheen hebben gekend. Daarom zal, naast kwaliteitsverbetering, krachtig ge streefd moeten worden naar verlaging der productiekosten, opdat de prijs binnen de koopkracht van het publiek valt en de teler toch een behoorlijke bclooning ontvangt voor zijn arbeid. de bollenvelden kan zien Bleesemgraefté la Zuld-Ëbnbaeg Warmwater-, stoom-, electrische en heeteluchtverwarming In de laatste 50 jaren vooral is het kwee ken in kassen zeer toegenomen.- Voorheen had men ze ook wel, doch meer als liefheb berij bij buitenihuizen. Over de verwarming van de kassen kwam in het Januarinummer van A.S.F.-nieuws (de gratis-uitgave van de N.V. Amsterdam- sche superfoslaatfabriek te Utrecht) jen ar tikel voor van den welbekenden Rijksland* bouwarchitect den heer H. J. van Houten. Deze schrijft: De verwarming dateert reeds uil den tijd van den bouw der eerste kassen en was toen nog zeer primitief. De eerste verwar ming had plaats door middel van steenen ;ns. In het laatst van de 17e eeuw kwam verwarming door rookkana- n in gebruik, 'n Steenen oven werd soms den grond en soms ook wel boven -en grond gemaakt. Vandaar werden rondlon- pende kanalen door den grond van de kas geleid. Op die wijze werden de rookgassen vanuit den oven, welke met hout of turf •erd gestookt, atgevoerd, waardoor tevens de grond in de kas werd verwarmd. Nog heden ten dage is deze rookkanalenverwar- ming hier en daar in gebruik. De eerste wa rmwater-v er warming kwam ruim een eeuw geleden in Nederland gebruik. In het buitenland was daarmede reeds een gunstig resultaat bereikt. De in richting was nog primitief. Een loperen bak met water gevuld, waaronder kon wor den gestookt, werd aan Iet einde van de kas opgesteld. Vandaar werden buizen beneden langs den glazen wand of langs het Jak ge legd, waardoor het warme water moest cir- leeren, zoodat een regelmatige verwar ming van de kas kon worden verkregen. De warmwater-vcirwaiming heeft gelijken tred gehouden met de snelle verbetering uer kassen in den loop der 19e eeuw. In het l van de vorige eeuw kwamen de z e. ledenketels in gebruik. Deze waren voor kasverwarraing bijzonder geschikt, omdat men bij uitbreiding van de kassen de leden ketels vergrooten en meerdere verwarmings buizen aansluiten kon. Zoowel de kas als do grond in de tabletten kon op -leze wijze worden verwarmd. Hoewel de warmwater-verwarming voor kassen vrijwel algemeen i6 geworden, is ook wel de s t o o m v e r w a r m i n g met la gen druk toegepast. Door het stellen van lage tarieven voor electrischen stroom vanwege de provinciale electriciteitsbedrijven, zijn in verschillende kweekersbedrijven te Aalsmeer en op de proefterreinen van het .Laboratorium voor Tuinbouwplantentcclt" te Wagcningen de laatste jaren met gunstig gevolg proeven genomen met het electriseh verw r- men van den grond in kweekbakken en kassen. Deze methode was eerst mogelijk door het fabricecren van de z.g. Ozuriet-ver- waimingskabels, dunne loodkabels, welke in verschillende lengten en met verschillen de weerstanden worden gefabriceerd. De kabel6 worden op regelmatigen afstand in den grond in de kweekbakken en kassen aangebracht, waardoor een zoo gelijkmatig mogelijke grondverwarming plaats heeft. Ook kleine bloemenkassen heeft men er mede verwarmd. Beneden, langs de glas wanden, worden de verwarmingskabels op regelmatige afstanden aan isolatoren boven elkaar aangebracht en tusschen de steun punten aan strak gespannen staaldraden ge hangen. Ook de grond in de tabletten kan met verwarmingskabels worden verwarmd Het geheele leidingnet moet deugdelijk wor den geaard. Het regelen van de temperatuur der lucht, zoowel als van den grond, heeft plaats door temperatuur-regelaars. Deze worden op een bepaalde temperatuur van de lucht en van den grond afgesteld. Is de gewcnschte tem peratuur bereikt, dan schakelen de tempera tuur-regelaars automatisch Uit, daalt de temperatuur, dan schakelen ze weer ln Een electrische verwarming is ook bijzon der geschikt om in den herfst en in het vt jaar als de centrale verwarming niet in bruik is, de kas meer op een regelmatige temperatuur te houden. Thans is de techniek zoover gevorderd, dat men door warme lucht van gewenschte temperatuur en vochtigheid, ruimten kan verwarmen. Tot dusver is dat in hoofdzaak fn kantoor- en bedrijfsruimten toegepast, doch het zou ook voor het verwarmen kassen toepassing kunnen vinden. Deze thode eischt echter een omvangrijkp frmfat- latie, zoodat door proeven zal moeten wr den uitgemaakt in hoeverre zij in het kw< kerdbedrijf rendabel is* Ook zou kunnen worden nagegaan of de ventilatie soms beter op andere wijze kan worden geregeld, bij voorbeeld met luchtaanvoer door onder- grondsche kanalen, waarbij in den winter de versche lucht wordt voorgewarmd, en de afvoer van bedorven lucht door zuigkappen op den nok wordt geleid. Nu zijn de kassen de meest ongunstige objecten voor verwarming. De groote glas- vlakken veroorzaken bij lage buitentempera tuur een enorme afkoeling. Naarmate de buitentemperatuur daalt, moet er meer wor den gestookt om de lucht voor den groei van de gewassen in de kas op het meest gun stige peil te houden. De capaciteit van de verwarmings'instal- latie moet worden bepaald naar de warmte verliezen welke door de wanden en het dak van de kas, door het verwarmen van den grond en door den aanvoer van versche lucht, welke tot op de temperatuur van dn kas moet worden verwarmd, plaats hebben. Het vermogen van de installatie moet due groot zijn, dat de lucht in de kas voort durend op een bepaalde temperatuur kan worden gehouden. Het berekenen van de warmte-verliezen er van het vermogen der verwarmings-instab latie is het werk van de technici, die daar naar de grootte van den ketel, het aantal de zwaarte van de verwarmingsbuizen, diepte van den kelder en de hoogte van ».<sn schoorsteen bepalen. Bij electrische verwar ming moet het vermogen van de installatie worden bepaald door de lengte en het aan- 'al van de verwarmingskabels met den daar oor meest geschikten weerstand. De conclusie luidt dat voor elk ewas de meest geschikte vorm an de kassen moet worden gek en, waarvan de verwarming zo 'anig moet zijn. datzebijhetop peil houden van de gewensch temperatuur het gunstigste re aentheeft WEET GE.... dat door het Strooverkoop Bureau in Gro ningen een nieuwe strooca/rtonfabriek zal gesticht worden ondanks het feit, dat in de bestaande fabrieken 33 pet productiebeperking plaats moet hebben; aan Belgische kaasproducenten een pro ductiepremie in uitzicht is gesteld, die ingegaan is 1 April; tevens is een 'niet verplicht) kaasmerk ingesteld; in Soviet-Rusland in de jaren 1924 tot 1932 ruim 1000 staatszuivelfabrieken zijn opgericht, dideels kleine coöperatieve zuivelfabriekjes varvangen, terwijl er nog 7000 van -ulke prutsfabriekjes bleven: men de Russische veestapel, die bestaat uit een mengsel vam, allerlei rassen, door selectie wil trachten te verbeteren; dat men niet alleen in Engeland, doch ook in Denemarken uitgebreide proeven met kunstmatig drogen van gras en groen- voeders heeft genomen, die goede resul taten gaven: in Overijssel in 1938 aan 590 personen het liploma „goed melken'' is uitgereikt, terwijl 49 niet slaagden voor het examen, dat moeite gedaan wordt om van Bulgarije een exportland van zuivelproducten te maken, wat al gelukt is voor export naar Egypte en Prlestina: dat de Zwitsersche regeering een wetsont werp indiende tegen den verkoop van margarine voor gebruik op brood; dat Letland, dat reeds een goeden vooruit gang van zijn boter af zet naar Engeland kon boeken, door een goed gevoerde reclame-actie den afzet naar dit land nog wil trachten te vergrooten. Voorkoming van boschbranden Met betrekking tot voorkoming van bo6chi en heidebranden is door de Ned. Heid-maat schappij een nieuwe waanschuwingsplaat (wandplaat) uitgegeven, met het doel deze dit voorjaar op ruime schaal te verspreiden, vooral onder de jeugd. Hiertoe is de mede werking ingeroepen van gemeentebesturen (voor wat betreft de scholen), en van de besturen van jeugdorganisaties. Ook wordt deze plaat gaarne beschikbaar gvsteld voor andere openbare gebouwen, hotels en res taurants in boschrijke streken en voor al degenen, die mede willen helpen aan het voorkomen van bosch- en heidebranden Wij twijfelen niet of het streven van de Heide maatschappij zal genoeg medewerking on dervinden en hopelijk doel treffen. Ook is uitgegeven een geheel nieuw boekje getiteld „Boschbrand", van de hand van den Houtvester der Ned. Heidemaatschappij M. de Koning. Het behandelt den boschbrand, zijn voorkoming en bestrijding en is voorzien een groot aantal afbeeldingen, waar onder ecnige van de platen die hier te lande i het buitenland worden gebruikt ter bescherming van de bosschen, waardoor dit boekje aan aantrekkelijkheid heeft gewon nen. De toezending geschiedt, na aanvraag bij de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem kos teloos. Sterren onder het melkvee Men spreekt van filmsterren, uitblinkers in filmkunst, van sterren der wetenschap (meer nuttig dan de vorigen! uitblinkers op wetenschappelijk terrein We zullen ook kunnen spreken van sterren onder de melk koeien Ook hier zijn uitblinkers. Zoo lezen we in het Friesch landbouwblad van Je opbrengst van het dier Jacoba LXII, no. 73722 H, van B. H. Pietersma te Huizum, geboren op 17 Maart 1936. afgekalfd 1 Maart 193?. dus nog geen 2 jaar oud, die in een lac- tatieperii/de van 360 dagen heeft gegeven G577 kg melk met 4.01 pet. vet of 288 kg bo ter. De gemiddelde dagopbrengst bodropg 18.27 kg. fin 329 dagen: 6179 X 3.94 266 kg boter, gemiddeld 18.78 kg per dag). Deze productie is gekregen bij geregeld twee maal daags melken, terwijl de eindcijfers nadee- Jig zijn geïnfluenceerd door het mond- en klauwzeer: op één controledag was de oo- brengst weinig meer dan nihil, op den vol g°nden controledag werd nog slechts eer halve opbrengst verkregen. Was deze sto rende invloed er niet geweest dan zou de opbrengst van dit jonge dier stellig boven de 300 kg boter in 360 dagen zijn geweest. Ongetwijfeld een enorme prestatie. Van nog een jonge koe wordt de condui testaat vermeld, nl. van Betje VI 89994, fok ker M J. de Boer cn Zn., Ugoclooster bij Bolsward. Deze koe gaf achtereenvolgens: leeftijd kg melk kg boter 2 j. 5544 237 3 j. 7616 313 4 j. 9461 390 Prachtcijfers. Helaas heeft de fokker deze waardevolle koe als slachtoffer van net mond- en klauwzeer ontijdig moeten ver liezen Zooals we in de afgeloopen jaren zooveel kostbare fokdieren als offers van dezen geescl hebben zien vallen. INGEZONDEN Lengtegeluiden Lente geeft nieuw leven en we beluisleren dagelijks haar geluiden. De vogels, ze beginnen weer te zingen; 't is in bosch en duin, in heide en weide één zoet gefluit; 't nieuwe leven wordt ingeluid. Straks zien we ook in de vogelwereld weer de jongen verschijnen, we zien ze groeien en bloeien in massa's, totdatmen hoort het zoet gefluit des vogelaars enhonderden van die jonge levens die lokstem met ver lies van vrijheid, met verlies van eigen le vensuiting moeten bekoopen. Aan dien vogelvanger dacht ik, lezers, toen ik in de rubriek „Uit den Omtrek" van uw blad, een verslag las van de eerste ledenver gadering van de Jongerengroep van den Bond van Kaasproducenten te Alfen aan den Rijn. Deze Jongerengroep is op zich zelf niets bijzonders, er zijn er meerdere, maar, en juist hierin beluisteren we het vogelvangers- gefluit, dat een der Hoofdbestuurders op deze vergadering beweerde, dat deze Jonge rengroep de reedg bestaande afdcelingen van Chistelijke Jonge Boeren en Tuinders en andere bonden niet overbodig wil maken. Deze jeugdaifdeeling van den Bond van Kaaisproducenten wil den jongen boer haar terrein voor de volle 100 procent klaar maken voor de moeilijke taak die hem straks in het veeleischende leven wacht en tracht men te bereiken door het op de gaderingen laten optreden van \ri zake kundige sprekers om de leden voor te lich ten over de belangrijke vraagstukken. Beoogt onze Christelijke Jonge Boeren- en Tuindersbond dan iets anders, wil men op dezelfde manier, maar dan in Christelijken geest, onze jonge boeren niet klaar maken voor diezelfde moeilijke taak? Heeft de Bond van Kaasproducenten zijn pretentie laten varen van te zijn zen stands organisatie? Hebben onze Christen-boeren en jonge boeren behoefte aan andere voorlichting, aan betere voorlichting dan onze Christe lijke Boeren en Jonge Boeren- en Tuinders- bond die geeft? Moeten onze Christen-boeren en jonge boeren daarom lid worden van twee organi saties, van een Christelijke en een neutrale? len. Doen de Bond van Kaasproducenten en zijn Jongerengroep meer en beter werk dan de Christelijke Boeren en Tuinders- bond en zijn jongerenafdeeling? Op al die vragen, lezers, is maar één ant woord en dat is in één woord gezegd „N e e n". Laat u niet lokken door het zoet gefluit, ge, komt in een kooi, waarin ge niet thuis hoort. Christelijke boeren en tuinders en ook hun ..jongen" hooren in een Christelijken bond, daarin behoudt gij uw vrijheid, daarin i6 alleen Christus uw meester en is God op de vergaderingen de eerste Spreker, die u voor de volle 100 procent klaar maakt om moeilijke taak hier op aarde te beginnen te voleinden, dan zingt u in Hem verblijd van 's Heeren zegen. DE sUlcatls-he meststoffen voor Uwen qrond Goed, goedkoop en grondverbeterend verpak» In papieren zakken van 50 K.G N.V. Handel- Scheepv. Ondernemino v.h. Fa. N. DAENEN MAASTRICHT (TeL 3041—3042) Ontvangen Geschriften Een serie voor het Lager Land- cn Tuin- bouwonderwijs. Uitgave van N.V. Joh Yke- ia .Ier. Haag. Voor het Lager Land- en Tuinbouwonder wijs, dat :n de laatste jaren een groote vlucht genomen heeft, verscheen bij de uitgevers maatschappij Joh. Ykema te Den Haag een i leerboekjes, die naast de bekende serie Wolters zeker goed bruikbaar materiaal de lagere land- cn tuinbouwscholen en geeft. Reeds verschenen tweede drukken van het Rekenboek, deel 1 door A. Duursma en Duursma en van Taal en Stijlboek n dezelfde schrijvers. Dit is wel een bewijs van onze bewering, dat deze serie bruikbaar materiaal geeft. Naosi d*>ze tv.eedc drukken ontvangen we thans ook Natuurkunde II door A. Duursma en J. A. Zijlmans (deel I, dat reeds eerder moet verschenen zijn, ontvingen we niet), en Bewerkingsleer door W. P. Cnossen en J. Duursma. Het eerstgenoemde handelt over Arbeid, Magnetisme, El»efriciteit, Geluid. Licht en Weerkunde, en doet dit op een wijze, die den leerlingen een goed inzicht zal geven van in de praktijk zullen noodig hebben. Want juist op de praktijk voor den land- en tuinbouw is ook dit deeltje van de serie ge heel 'ngesteld. Het deeltje Bewerkingsleer is eveneens eer. goed bruikbaar leerboekje. De uitgebreide beknopt behandeld en toch zóó, dat de duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Overbodig is het bijna te zeggen, dat het boekje geheel is gericht op de laatste inzich- len. Zoo b.v. de wel zeer gewijzigde opvat ting over het gebruik van slakk-nmeel, omtrent oplosbaarheid in bodemwater bet gebruik ook op kle'grond en de mogelijk heid om voldoende resultaat te bereiken bij nog laat aanwenden als een behoorlijke fos- forzuurreserve in den bodem aanwezig is. Dit is maar. een, kleipe illustratie y&n.het up to date zijn. Wij kunnen dit lcerh. :p zeer "aanbevelen Het verdient een druk gebruik op de lagere land- en tuinbouwscholen en -cursussen.** De priis is echter wat aan den hoogen kant naar het on<= voorkomt. K?Ii bij voederbieten gratis uitgave van N.V. Veraon. Kalimaatij. Heerengracht '342 Amsterdam. Een zeer lezenswaardige en behartigings- waardige brochure, van nut voor alle bieten- verbouwers. Vraag ze aan. Mededeelingen van het Kencicabureau te Maastricht. Het Maartnummer bevat een leerzaam ar tikel over de structuur van den grand. RAAMLIJSTEN SYSTEEM „NYHOF" 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur. Goedkooper in 't gebruik. Wie ze gebruikt, bestelt na. Vraagt vrij» blijvend inlichtingen. J. BAK, H. BAK DE JONG EENDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. Ook alle andere soorten van raam lijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasglas AARDAPPELKWEEKBEDRIJF v.h G VEF.NHUIZEN SAPPEMEER Iele) 248 Biedl aan DIVERSE SOORTEN POOTAARDAPPELEN van Klei en' Veenkoloniale grond. VRAAGT PRIJSLIJST D VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER VERWARMING WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURREES salpeterstikstof y2 salpeter-, ammoniakstikstof I ammoniakstikstoi XALKSALPETER KALKAMMONSALPETER ZWAVELZURE AMMONIAK 15,B stikstof I 20,5 stikstof 20,6 stikstof nlichtingen en brochures over deze meststoffen worden op aanvrage gratis verstrekt dooi het LANDBOUWKUNDIG BUREAU VAN DE STAATSMIJNEN IN LIMBURG en N.V. MEK0G te HEERLEN en het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie A.G., Amsteldijk 37, te AMSTERDAM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10