i I HANDEL EN NIJVERHEID Cj"adoA\ v Op voor de Statenverkiezingen De rioolwaterzuiveringsinrichting werkt reeds SOREN FOTO BLEUZE ZATERDAG 15 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADNIEUWS Mr P. E. Briët, F. Kralt, Dr C. 1 te stellen alsof er geen scheidslijn meer 1 1 in het lAVpn is finr knn nan He hanH vn.n Beekenkamp en Mr H. Bijleveld voeren het woord De A.R. Statencentrale houdt appèl De A.R. Statencentrale heeft gister avond in de groote Stadszaal een ver gadering gehouden, waarvoor de belang stelling alleszins bevredigend mocht worden geacht (de zaal was voor driekwart gevuld) en die een eensgezin de en enthousiaste demonstratie is geworden van den wil om ook bij de Statenstembus het anti-revolutionair be ginsel hoog te houden. De opening Do Voorzitter der Statencentrale, Ds. E. H Broekstra, opende den avond op de gebruikelijke wijze en sprak een Kon openingswoord. Het is m dagen van groote spanning, aldus spr., dat wij samenkomen. Velen zijn uit hun huizen getrokken cm de wacht bij de grens of bij de kust te betrek ken. Gode zij dank is het nog slechts bi] geruchten van oorlogen gebleven. God geelt ons vele voorrechten in ons land. Dankbaar heid betaamt ons en die dankbaarheid voere ons tot trouw in den strijd, in den st™Jd ook voor de Statenverkiezingen, waarin bet weer gaat om de hoogste beginselen van ons volksleven. Spr. heette speciaal welkom de sprekers voor dezen avond en sprak ook een bijzonder woord van welkom tot het aftredende Statenlid, den heer W. War- naar. Spr. bracht hem hulde voor al het geen hij als a.r. Statenlid heeft verricht en wenschie hem bij het klimmen der jaren Gods zegen toe. De vergadering onderstreep te dit met een hartelijk applaus. Neüerland zelfstandig Eerste spreker voor dezen avond was het Eerste Kamerlid, Mr. P. E. Briët, die sprak over het onderwerp „Nederland Zelfstandig' Spr. wees er op, dat de beteekenis van de Statenverkiezingen in deze spannende dagen uitgaat boven het normale. De vraag is brandend of wij onze huidige regeering ons vertrouwen willen blijven geven en onze steun in haar internationale politiek. De positie van ons land is van uiterst belang rijke beteekenis in de internationale ver houdingen. De geschiedenis van ons volk leert ons dat duidelijk. Engeland kan geen sterke overbuur velen omdat deze een voort durende bedreiging voor haar vormen zou. Daarom zei Baldwin: De grenzen van Enge land liggen aan den Rijn. In 1914 heetft Nederland zijn neutraliteit kunnen hand haven dank zij zijn vastberaden houding. In dezen tijd is de positie van Nederland vrij wel gelijk als in 1914. Ook België trok zich weer terug in de neutraliteit. Dit land heeft echter voor dat het zich zeer sterk bewa pend heeft. Nederland heeft zich helaas vrij wel ontwapend. Duitsohland is machtiger dan opit. De internationale politiek is een zuivere belangen-politiek en daarom is de positie van Nederland anders dan die van b.v. Tsjecho-Slowakije en Alba nië. Want bij de onafhankelijkheid van Nederland en België hebben de groote mogendheden belang. Daarin ligt hij al onze zwakheid onze kracht. Daarom moeten wij ons in staat van verdediging stellen, omdat wij anders onze neutra liteit nooit kunnen handhaven. Hier over sprak minister Colijn in zijn laatste radiorede. Duitschland, Italië, Frankrijk, en Engeland weten alle, dat een Euro- peesche oorlog vrijwel op een vernieti ging van die landen uit zou loopen met het communistisch gevaar op den ach tergrond. En nu de Nederlandsche onaiilhankelijkheid in dit vedband van zoo groote beteekenis is, hebben wij den plicht ons zoo sterk mogelijk te toonen in onze neutraliteitspolitiek. De politiek die de S.D.A.P. voorstaat om met andere landen een democratisch blok te vormen is uit den booze. Wat de N.S.B. inzake onze internationale politiek beweert (deze politiek zou pro-Engelsch en anti- Duitsch zijn) is niet minder gevaarlijk en in hooge mate anti-nationaal. Nederland zij naar buiten zelfstandig. Het moet dit echter ook naar binnen zijn. De moderne mensch stelt zichzelf in het mid delpunt en zal daarin hitter teleurgesteld worden. Ons volk moet weer terug naar heit geloot' in God en de afhankelijkheid van Hem. Dit bedoelen wij bij de bevordering dor doorwerking van de a.r. beginselen. Wie instemt met de politiek van Colijn, stemme ook nu op de a.r. lijst, op no. 1 daarvan, Dr. Beekenkamp. Over deze vraag sprak vervolgens do heer T. Kralt uit Rijnsburg. Spr. wees op de crisismaatregelen, die tot een grooten berg zijn gewassen. Deze zijn verkregen langs den weg van demonstratie en organisatie. Deze crisis-maatregelen zouden slechts uit stel van executie* zün. Aan de hand van de uitkomsten van de boerenleenbanken en notariskantoren toonde spr. aan dat de crisismaatregelen ons land hebben bewaard voor een algehecle catastrophe. Trouwens door uitstel van executie wordt ook bereikt, dat er zoo weinig mogelijk slachtoffers val len. Als alle zwakke postcin tegelijk aan de markt kwamen, zou de ellende niet te overzien zijn geweest. Ook zijn vele bedrij ven, die in 1931'32 den ondergang nabij waren, weer hersteld, zoodat zij zich ook verder zullen kunnen handhaven, naar het zich laat aanzien. In Rijnsburg heeft een zekere Janze gesproken en verteld, dat het met Colijn niets gedaan was. Er zijn nog scheepsladingen vol van die Janzens, maar er is maar één Colijn. In hel buitenland is men jalocrsch op ons om dien man. Zijn en onze beginselen blijven we trouw we stemmen op no. 1 van lijst drie. Verklezingsplaten critlscb bekeken Dr. ppoVnr.i..0-r,nt dje daarna zelf woord voord» bad maar tien minuten. Hij wees «er op dat het geen zin heeft het voor in het leven is. Spr. kan aan de hand van de verschillende verkiezingsplaten de schei ding illustreeren. Op de C. H. plaat staat de leuze: Heel de kerk en heel het Volk. Niemand weet wat rmm met deze leuze bedoelt. Maar het staat wel vast, dat ook Ds. Ekering Dr. Boissevain zich op deze leuze hebben geworpen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat er allerlei heterogene ele menten door worden aangetrokken. Over de verkiezingsplaat der S.D.A.P. met de leuze: Meer werk en meer welvaart, hoeft spr. in Leid«n niet veel te zeggen. Men kent hier de ommezwaai die de S.D.A. P. heeft gemaakt toen ze van de oppositie tot de verantwoordelijkheid werd geroepen. Op de andere plaat d»:r S.D.A.P. moet men de groote één op zijn kant leggen en er een cirkel rond trekken. Het is dan een bekend verkeersbord. Op de N.S.B.-<plaat staat het harkj« met de woorden Oss. Het is wel een demon stratie van bittere armoede wanneer men niet anders meer beeft om voor den dag te komen. De wijze waarop de N.S.B. haar propaganda voert is walgelijk. In Nederland kan men tegen die partij niet anders zeggen dan: Ingerukt marsch! Onze A.R.-plaat toont het anker. In de historie heoft ons a r.-bciginsel bewezen proefhoudend en deugdelijk te zijn. Wij gaan denzelfden weg met denzelfden moed hefcilfde vertrouwen. Laten wij in de ko mende dagen die rust en dat vertrouwen demonstreeren en ieder die het wil hooren, zeggen, dat het a.r.-beginsel een veilig an- krr is in een woest bewogen tijd. Ben veilig anker: De A.R. Partij Na de pauze sprak Mr. H. B ij 1 e v e 1 d, die er op wees, dat het op 19 April gaat om de verkiezing van de regeering van provincie. De regeering is van grooten invloed en het is van de grootste beteekenis, de Staten en in 't bijzonder in de Ged. Staten ok de a.r. beginselen tot gelding worden gebracht. Het gaat je, als je de ver- kiezing8lectuur leest, zoo langzamerhand duizelen. Er wordt van alles en nog Wat bij gesleept. Zou er iemand gelooven, dat er een leerling minder in de klas komt, dat wij slap dichter bij het Staatspensioen komen of bij de ontwapening door de Statenverkiezin gen? Natuurlijk hebben deze Statenverkie zingen ook een algemeen politieken kant, al was het alleen maar omdat hierdoor invloed wordt uitgeoefend op do samenstelling >van de Eerste Kamer. De N.S.B. probeerde in 1935 gn probeert ook nu weer deze verkie zingen te gebruiken om een proef te nemen inzake den invloed van haar beginsel en het dient duidelijk te worden bij deze verkiezin gen dat op Neêrlands bodem dit ontzettend beginsel geen worfel schieten kan. Ook dient cr tegen gewaakt, dat ons land niet rooder getint wordt dan het geweest is. In deze tijden van verkiezingen viert een matelooze en toomclooze critielc op het zit tend kabinet hoogtij. Wat er op dat gebied beweerd wordt schreit ten hemel en is tege lijk belachelijk, zooals spr. uit enkele citaten aan toon dei Allerlei oompassen Er worden in dezen verkiezingsstrijd allerlei compassen aangeboden om het schip van Staat te besturen. Het rood zwarte compas wijst hardnekkig naar het Zuid-Oosten. Daar willen we echter niet zijn. We willen op Nederlandschen bodem blijven. Er is ook een rood compas, maar als je dat in je hand neemt zeg je: Wat een trillerige, rillerige beweging is dat. Die compasnaald draait maar in het rond, al maar wijzende naar het buitenland. Eerst was het Rusland, toen Oostenrijk, toen Frankrijk en tegenwoordig is het Zweden waar het leven bloeit, dank zij de wapenindustrie. Wij moesten naar den beginnenden woningbouw gaan kijken in Zweden toen wij hier al lang klaar wa ren met de woningbouw. Op alle kardi nale punten is deze partij haar vastheid kwijt geraakt. Er is ook nog een flauw-rood com- pasje. Daar zit met eens een naald meer in. Dat wou alleen nog maar achteruit wijzen: naar Staatspensioen en na tionale ontwapening. Wij zetten ook alle dingen van het staat kundig loven in het licht van Gods eeuwig Woord. Alleen in het hooren van Gods ge boden is groote loon. Er zal geen dageraad zijn, tenzij we ook in het internationale le- van doorgewerkt zien het eene beginsel van Gods Wooxd, dat geeft een veilig anker waarop we vertrouwen kunnen. Het anti revolutionair beginsel is in alle omstandig heden hotzelfde gebleven. In Duitschland is geen werkloosheid meer. Aan de verdedigings- en militaire werken zijn miQlioenen te werk gesteld. En hoe is de toestand? De werkers verdienen er min der dan de werkloozen hietr aan steunuitkee- ring krijgen. De staat bepaalt het menu, dat men eten mag en de grondstoffen die men gebuiken mag. De toestand is er erger dan hij hier was in den oorlog. Alles ligt onder de ban van de staatsalmacht. Daartegenover gaat het ook in deze ver kiezing om de vraag of het beginsel dat naar Gods Woord is verder aan kracht zal win nen. Altijd gaan de dragers van dat beginsel gemoedigd verder. God zegene ons en stelle ons tot een zegen. Ds. Broekstra sprak nog een slot woord. Aan het eind werd gezongen: Rust mijn ziel, uw God is Koning. De heer Bijle veld ging voor in dankgebed. Een reiniging in twee étappes Definitieve oplossing van een brandend vraagstuk Reeds vele tientallen jaren lang heeft de kwestie wat er met het industrieel en huishoudelijk afvalwater moest ge beuren de gemoederen van vele stadsbe stuurders en andere geïnteresseerden bezig gehouden en vooral in een stad als Leiden, waar de loozing plaats vond op de stadsgrachten met ai de kwalijke ge volgen van dien heeft het vraagstuk, naarmate men de beteekenis van hy giënische maatregelen beter ging begrij pen, een steeds brandender karakter gekregen. De directeur van gemeentewerken, Ir. A. M. de Blauw, vertelde daarvan gistermiddag het een en ander, toen de leden van den Leidschen gemeenteraad met enkele gemeente-ambtenaren verza meld waren bij de nieuwe rioolwater- zuiveringsinrichting aan de Slaagh- of Stinksloot teneinde deze inrichting, die de eerste faze van ©en definitieve oplos sing van het vraagstuk brengt, in oogen- schouw te nemen. Ook de burgemeester, de wethouders en de gemeente-secretaris waren bij deze bezichtiging aanwezig. De heer de Blauw wees erop, dat de bekende vroegere stadsarchitect, Salomon van der Pauw, reeds plannen gemaakt heeft om door middel van waterkeeringen in de singels de zuiverheid van het water te be vorderen. Zulke waterkeeringen zijn ook in derdaad gemaakt, maar het resultaat was gering en z© zijn ook spoedig weer buiten werking gesteld Later (in 1892) werd het stoomgemaal van Rijnland te Katwijk in dienst gesteld van de waterzuivering. Door een snellere circulatie van het water in de stadsgrachten te bevorderen, meende men het vuil beter te kunnen bestrijden, maar ook dez© pogingen liepen op vrijwel niets uit. Eerst in 1923 kwam men tot het inzicht dat het eenig afdoende middel om de stank van de grachten te bestrijden zou zijn het verzamelen van het afvalwater in een cen trale rioleering. Met den aanleg daarvan werd in 1927 begonnen en wanneer over enkele weken het Rijnsburgenvegkwartier (met het Academisch Ziekenhuis) op deze centrale rioleering zal zijn aangesloten is deze voor ongeveer een derde gedeelto van de stad gereed en heeft men pl.m. 6000 m3 zgn. droogwecr-afvoer per etmaal. Rijnland gaf ln 1923 vergunning het riool water te loozen op do Slaagh- of Stinksloot, welke vergunning in 1933 afliep. Toen eiseh- te het Hoogheemraadschap den bouw van een zuiveringsinrichting onder toezicht van het Rijksinstituut voor de zuivering van af valwater (R.I.Z.A.). Men heeft er nog over gedacht het rioolwater naar zee te persen of naar het Oegstgeesterkanaal, maar daar tegen rezen te veel bezwaren, zoodat tot den houw van de zuiveringsinrichting werd be sloten, welke door het R.I.Z.A. werd ontwor- Na deze inleiding van ir. de Blauw, gaf de adjunct-directeur van gemeentewerken, ir. Boogerd, die meer speciaal met deze af- deeling van gemeentewerken is belast, een uiteenzetting van de wijze waarop de inrich ting werkt. Hoe de zuivering geschiedt Door het rioolgemaal aan de Mareein- gel wordt het rioolwater naar de inrich ting geperst en daar geschiedt de zuive ring hoofdzakelijk in tweo étappes In de eerste plaats is er de bezinkinrlch ting. Het water wordt hierin gebracht en verdeeld over acht bassins, zgn. Dort- miundtanks, waarin het bezinkt en reeds ongeveer de helft van het slib achter laat. Vandaar gaat het naar continufll- ters, waar de biologische reiniging go- beurt. Het water wordt in het midden van dez© filters (er zijn er op 't oogen- blik twee) opgepompt en door middel van sproeiers gespreid over de lava slakken, waaimee d© filters zijn gevuld. Op de lavaslakken heeft zich een sliim- huid gevoimd, waarin micro-organismen zijn ontstaan, die het water ontbinden, waardoor het niet meer voor rotting vatbaar is. Het aldus ontbonden water, dat echter nog wel een perevmtage humius meevoert, vloeit daarna af naar de humustank, waar de nog meegevoer de humus bezinkt, waarna het gezuiver de water dan tenslotte in de Slaagh- sloot op 't buitenwater wordt aifgevoerd. Het slijk, dat in de filters achterblijft belandt in de zgn. slijkgistingsruimten, waar het tot ontbinding overgaat. Hierdoor vormt zich metaangas, dat weer gebruikt wordt het slijk te verwarmen, waardoor ontbindingsproces in sneller tempo verloopt, toodat men minder ruimte noodig heeft. Als het slib is uitgerot wordt het wegge- perst naar een aantal slibvelden waar het water er uitzakt en waar het slib gedroogd wordt De gedroogde humus is uitstekend geschikt voor bemesting en de gemeente heeft daarvoor dan ook reeds een geregel- den afnemer gevonden. De aanwezigen kregen vervolgens nog een meer technische uiteenzetting van de zijde van de R.I.Z.A., waarbij op interessante wijze de verschillende fazen, waarin de zuivering van het water verloopt, werden gedemon streerd. Daarna werd de belangwekkende inrichting bezichtigd. Een interessante bijzonderheid was daaibij nog, dat onder de beide filters enorme ruim ten zijn ontstaan, die mogelijk (dit denk beeld werd althans geopperd) in tijd van oorlog als schuilkelders kunnen dienst doen, zoo niet voor monsehen (de inrichting Is vrij afgelegen) dan toch voor vee. Tn elk geval zal de betonconstructie van de filters met dnarhovenop de meterdilcke slakkenlnntr vrij zware bommen kunnen verdragen. De inrichting heeft ruim twee ton gekost. Haar capaciteit gaat niet ver boven de 6000 M3 per etmaal uit-, zoodat bij verdere uit voering van de centrale riolepringswerken ook de inrichting successievelijk uitbreiding zal moeten ondergaan. BESCHERMING BEVOLKING TEGEN LUCHTAANVALLEN Begin van uitvoering der plannen In de Maandag a.s. te houden raadsverga dering komt nog aan de oxcle een voorstel tot het beschikbaar steilten van gelden ten behoeve van het treffen van eenige voorloo- pige voorzieningen terzake van de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len. In verband met de „Wet betreffende be scherming tegen luchtaanvallen" is voor deze gemeente een plan voor een organisatie van de bescherming van d© bevolking tegen luchtaanvallen (z.g. luchtbeschex-mingsplan) opgemaakt. Bij dit plan is de gemeente verdeeld in 11 wijken bij welke verdeeling o.m. rekening is gehouden met de ligging van gevaaraantrek- kende objecten en de dichtheid van de be bouwing. In de wijken zijn blok^si gevormd. In elke wijk zullen worden ondergebracht verschillende hulpdiensten, zooals een brandweer, ©en geneeskundige dienst, een opruimings- en herstelploeg, een ontsmet- tingsploeg en een gasverkennex-sploeg. De blokken zullen moeten beschikken over een z.g. blokbrandweer, uitgerust met eenvoudig brandbluschmaierieel. Het plan voorziet verder in een tijdige waarschuwing en alarmeering van de be volking. Het personeel van de verschillende hulp diensten zal grootendeels en dat van de blokbrandweer geheel uit vrijwilligers be staan. De opleiding van die vrijwilligers is dcel3 reeds ter hand genomen door de afdec- ling Leiden van de Nederlandsche Vereqni- ging voor Luchtbescherming, deels door de betrokken gemeentelijke diensten. Aan het hoofd van de organisatie staat de Commissaris van Politie, die door den Bur gemeester tot Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst is aangewezen. Het plan heeft nog niet de goedkeuring verworven van den Inspecteur voor de be scherming van de bevolking tegen luchtaan vallen. In het vertrouwen evenwel, dat die zal worden verkregen en mede^met het oog op de omstandigheid, dat B. en "V. het onder de huidige omstandigheden niet verantwoord achten de beslissing van den Inspecteur af te wachten, meenen zij, dat een begin van uitvoering aan het plan moet worden gege ven. Tot de maatregelen, welke in de allereer ste plaats dienen te worden genomen, be- hooren het oprichten van een bureau voor den luchtbeschermingsdienst, het inrichten van eenige localiteitcm ten behoeve van dat bureau in het politiebureau c.a., het in dienst nemen van. eenig administratief per soneel, het houden van oefeningen met ge meentelijk en vrijwillig personeel van den luchtbeschermingsdienst en het doen van verschillende aanschaffingen ten behoeve die oefeningen, waaronder eenig brand- weermaterieel Ook is het noodzakelijk om bij wijze van voorloopigen maatregel over te gaan tot het aanschaffen van een kwantum zandzakken, aantal brancards, velbandmateriaal, ge nees-, desinfecti©- en ontsmettingsmiddelen i brandweermaterieel. Een juiste specificatie van het benoodigde bedrag kan thans bezwaarlijk worden opge maakt, doch B. en W. achten voor vorenge noemde voorloopige voorzieningen een be drag van f 25.000 noodig. Een gedeelte van dit bedrag zal vermoedelijk ten laste van den kapitaaldienst kunnen worden gebracht. Voorloopig wordt het geheele bedrag echter op den gewonen dienst uitgetrokken. Ingevolge de wet komen o.m. de kosten, welke deze gemeente moet maken voor het ontwerpen van een alarmeeringssysteem en voor de aanschaffing van brandbluschmate- rieel, voor zooveel dit uitsluitend met het oog op d© bescherming tegen luchtaanvallen noodzakelijk is, ten laste van het Rijk. Ook de voorziening van de gemeente met een kwantum gasmaskers ten behoeve van het personeel van den luchtbeschermingsdienst komt ten laste van het Rijk. Een aantal gas maskers is bereids van het Rijk ontvangen. Het gedeelte van vorengenoemd bedrag, het welk door de wet ten laste van het Rijk wordt gebracht, zullen B. en W. t.z.t. aan het Rijk declareereiL KAS-VEREËNIGING N.V. ANNO 1865 AMSTERDAM C., SPUISTRAAT 172 BEWAREN VAN EFFECTEN MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind er» Execuleele" word» gaarne op eanvraag toegezonden. Gemeentelijk R adiodi str ibu tiebed rij i ZATERDAG 15 APRIL. Programma 3: 8.00 Keulen. 9.2-0 Radio PTT f dlv., 12.35 Brussel (VL), 1.30 Keulen. 2.51 russel (Fr.), 3 20 Keulen, 5.20 Brussel (Fr.) 20 Brussel (VL). 7.50 Keulen, 10.20 Brusse (VI.). 10.30 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel (VI.), 9.20 diver jn. 10.35 Londen Reg., 12 20 Droltwlch, 2.31 Londen Reg., 5.20 Droltwlch, 9.45 Motala of div, 10.00 Droltwlch. Van het Stadhuis Stemming Provinciale Staten De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 19 April 1939, \an des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden do stemming ter verkiezing «van de leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Herinnerd wordt aan de verplichting op gelegd bij art. 72. 2e lid der Kieswet, dat ieder die volgens de kiezerslijst bevoegd ls tot de keuze mede te werken, zich binn-ui den ywr de stemming bepaalden tijd ter uit oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op dc kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 ivan het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een andere uitgevende, aan een krachtens wet telijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar, en op art. 150a der Kieswet, luidende: Hij die hij e-rn verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden ls, wordt gestraft met hechtenis van len hoog ste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De Burgemeester voornoem r, A. VAN DE SANDE BAKHUIZEN. Leiden, 15 April 1939 GEOLOGISCHE EXCURSIES Hedenmorgen vertrok een aantal jongere- jaars studenten in de Geologie van de Uni versiteit Leiden en Groningen onder leiding van Prof. van der Vlerk per reiswagen i Engeland. Er zal een geologische excursie gehouden worden naar Dorset en Torquay. De 27e April keeren de studenten via Dover- Ostende huiswaarts Dienzelfden dag zal een gezelschap van ongeveer 25 Lelasche studenten in de biologie uit Holland ver trekken om zich in Ostende bij Prof. van der Vlerk aan te sluiten en met hem een geol-i gische excursie in de Boulonnais te houden GOUDEN DOCTORAAT Op Zondag 16 April a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Mr. P. Peereboom aan de Rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C B Vreem wedr 51 J Bouwmelster 38 J. BEVALLEN. S Slnteur—v Kampen d: T LooU v d Steen a: C GroenendijkSohlagweln a; H DUkstraLouwsma d; P G Ouwerkrekv Kina C Wöling:v d Voord a; J Laterveer- Tooidonk d: J LambooU--v Duuren d; F Kraats—v d Bent d; W Haapels-r-Kant a; J DrunenOlie z. OVERLEDEN: W Wltteman m 87 j; J Lamen 76 J: G Neute.boom wed van W F Stouten 79 J; J J Sjardin z' 3 3. Concert Utrechtsoh Stedelijk Orchest O.I.V. Can Schuricht Zooals wij reeds in het kort meldden geeft Donderdag 20 April a.s. het Utrechtsch Ste delijk Orkest onder leading van Carl Schu richt een concert in de Stadsgehoorzaal al hier. Solistische medewerking verleent de bekende violist Zoltan Székely. Het programma voor dit concert luidt als volgt: 1. Voorspel tot de opera „Die Meister- singer von Nümberg" Rich Wagner 2. Vioolconcert Ant. Dworsjak Pauze. 3. Symphonie No. II („Urfassung") Ant. Bruckner Over de figuur Bruckner is veel gestreden in den loop dertijden. Tijdens zijn leven wa ren zelfs zijn meest overtuigde aanhangers van meening, dat zijn symphonieën in gedaante en in de instrumentatie, zooals Bruckner ze had gecomponeerd, niet uit te voeren waren. Er werden coupures gemaakt en veranderingen in de instrumentatie aan gebracht. Zelfs werden de partituren in dozen gewijzigden vorm gedrukt. Langen tijd hield men zich bij de uitvoering van Bruckner- symphonieëu aan deze „bewerkingen". Ken ging echter inzien, dat de veranderingen geen verbeteringen waren, dat bepaalde vorm- en instrumentatie-eigenaardigheden juist kenmerkend voor de stijl van den mees ter waren. Het is de verdienste van de „Bruckner-Gesellschaft" om alle symphonie- en van Bruckner opnieuw uit te geven, nu in de oorspronkelijke gedaante. In deze „Unflassung" wordt Bruckner's Tweede symphonie hier uitgevoerd. CURSUS LUCHTBESCHERMING Nog meer deelneming gewenscht Dr. Horst, hoofd van den Luchtbescher mings-geneeskundigeu dienst, schrijft ons: Door bemiddeling van het bestuur van den R.-K. Volksbond meldde zich een aantal werkloozen aa-n, waardoor thans de cursus sen van Dr. de Graaff en van Dr. Nienv-r op respectievelijk Maandag 24 en Woensdag 19 April kunnen beginnen. De deelnemers zullen allen bericht ont vangen. Over het algemeen heeft de opleiding een vlot verloop, doch er is nog groote behoefte aan mannen hoven 38 jaar. Bij dezen dienst zijn thans circa 100 per sonen in opleiding doch er zijn er nog veel ,/neer noodig. Agenda Donderdag, 20 April. Stadsgehoorzaal, 8.15 ur. Buitengewoon Concert Mij van Toon-, kunst, Utrechtsch Stedelijk OrcJhest. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruyne, P. v. Es, Niemer ca Slarck. De Geneeskundige Zondagsdienst r.e Oegst- lest wordt waargenomen door Dr Vare kamp, telof. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 tot en met Vrijdag 21 April a.s. waarge en door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en Ap. Revst, Steenstraat 35, telef. 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestschc Apotheek, Wilhelminapark 8, telef. 274. Stand der werkloosheid Bij den gemeentelijken dienst voor Sociale Zaken stonden op 13 April j.l. ingeschreven 3591 werkzoekenden, verdeeld over de voL gende bedrijfstakken: bouwarbeiders 723, fabrieksarbeiders 205, kantoorpersoneel 168, hotelpersoneel 64, houtbewerkers 13S. kleer makers 66, landarbeiders 120, metaalarbei ders 489, sigarenmakers 17, technici, enz. 24, textielarbeiders 238, transportarbeiders 894, typografen 70, voodingsmiddelenarbeiders 230. Vrouwen 125. Totaal 5391. Op 7 April 1938 waren ingeschreven 4109, op 9 April 1937 4607 werkzoekenden. SCHIPPER TE WATER Hedenmorgen te 8.15 uur is bij de Rhijn- zichtbrug de 59-jarige J. N. M. Kamphuis van zijn schip „Henri Matthieu" te water geraakt. Bij het aanleggen bemerkte hii, Jat hij met zijn voet in een lus van het meer touw stond. Uit vrees voor een ongeluk uil- de hij te ivater springen, waarbij hij echter met de voet adhter de reeling bleef hangen en achterover .te water viel. Hij wist zien aan het aiflhangende tomv vast te houden, tot zijn vrouw hem met de roeiboot te hulp gekomen was. Hij klaagde over pijn in het linkerdijbeen, waarin de dokter van den E. H. D. een spierkneuizing constateerde. INAUGUREELE REDE PROF .CASIMIR Dr. II. B. G. Casimir, vanwege 't Leidsel Uniivcrsiteits-Fonds benoemd tot nijzonrtcr hooglceraar in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, zal zijn colleges aanvangen met het uitspreken van een Inaiu gureele Oratie op Vrijdag 28 April 1939. des namiddags om 4 uur, in het Groot Audito rium van het Academiegebouw. RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONN^'S Kantoor A. MARTIJN Boekhoudingen en Belastingzaken Kamerlingh Onnoslnan 30, Leiden TELEFOON 751 Fa. L. A. VAN BRERO Zn. VOLMOLENGRACHT 4 Telef. 2466 HOOFDLEIDINGEN vooi GAS en WATER LOOD- en ZINKWERKEN Het leveren en plaatsen van Sanitaire Installaties, enr. Rel. staan U teil dienste LET OP DIT ADRES SINDS 1887 Laat het INRICHTEN van Uw WONING verzorgen door ons. GRATIS ADVIES EN TEEKENINOEN D. M. VAN EWIJK BREESTRAAT 73 TELEF. 414 DE BETEPE PERMANENT zonder electriciteit MAISON „HENRY" BREESTRAAT 66 TELEF. 431 JAN STIGTER THORBECKESTRAAT 12 - Telef 2929 UW ARCHITECT MARKI EZEN ROL LUI KEN Mech. Zonschermen HOLENSTEEG 27 Tel. 1375 (na 9 n. 3217) Eerste Algem. Begrafenis Associatie Dir. Gebr. v. d. Luit BEGRAFENISSEN TRANSPORTEN le klasse uitvoering tegen vastgestelde tarieven vanaf 40.- Kantoor: Haagweg 31, tel. 3574, Lelden „HET V O E D E R H U I S" Fa. D. UYTHOVEN LEIDEN: I NOORDWIJK a.ZEE Vlschmarkt 1, I Plet Helnstraat 17 Telefoon 3117 I Telefoon 182 Pluimvee-, Vogel- en Honden-artikelen EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Godlplom. en Brëedigd Makelaar LEIDEN, Telef. 1772 OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER Electro-Technisch Bureau J. L. NOUWENS Lz. GEVERSSTR. 25 OEGSTGEEST VEL. 901 VERLICHTINGS-ORNAMENTEN HOOVER STOFZUIGERS Vertegenwoordiger Weslingbonse Koelkasten MAKELAARSKANTOOR H. D. VAN WELZEN JR. Beëedlgd Makelaar BELEGGINGEN in Vaste Goederen OUDE SINGTL 220 TELEFOON 2774 APOTHEKERSDIJK 27, Tel. 308 FOTO'S en FILM op IEDER GEBIED GELD voor Hypotheek beschikbaar. Lage rente Geen kosten bij niet slagen. D. N. DEN HAAN Beëedtgd Makelaar HOFSTRAAT 13A. Tel. 81, RIJNSBUR3 Heeft U al reeds kennis gemaakt met ona SUPERLARGO SYSTEEM? Het maakt Uw schoenen: grooter, kleiner, sluitend en als nieuw! E. A. VOSKUIL, Morschstraat 11 LEIDEN Telefoon 2202 Uw KUNSTGEBIT STUK? Uw reparatie-inrichting is H. Olivier, Gerrit Doustraat 39 voor v.m. 10 uur gebr., 's middags klaar. voor n.m. 2 unr gebr. 's avonds klaar. Koopt biï onze Adverteerders O

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6