Marklin Treinen ZATERDAG 15 APRIL 1939 TWEEDE BLAD PAG. 5 DIKKE WOORDEN OP DIK PAPIER De N.S.B. schijnt het thans in de kwaliteit yan het papier te zoeken. Wat ons niet ver wondert, want de inhoud van haar schrif turen loopt gaande weg terug. En dus: hoe holler betoog, hoe sterker luidspreker. Thans wordt een „manifest" verspreidt met de onderteekening: „Mussert". Daar hoeft geen enkele nadere aanduiding hij. Menschen, die Mussert heeten, zijn er in Nederland wel meer. Bekende etn ereutfeste zakenlieden en misschien ook wel geleerden en bekwame technici. Er is echter maar één Mussert, die manifesten schrijft en ver spreidt. Op zwaar papier, zoo dik, dat men on- 'danks de hevige slotwoorden en de beslis sende onderteekening al maar poogt een nieuwe pagina te vinden. Doch tevergeefs: alles staat op den voorkant van het stevige biljet Waarom ook niet? Mussert houdt niet .Van praten, maar van doen. Daarom ging hij zelf ook niet naar den praathof in den Haag. In het hoofdkwartier valt meer te verrichten Wat er dan op dit manifest staat? Hetzelf de, wat u al honderdkeer gehoord of gelezeri hebt wanneer u ooit met de N.S.B. kennis maakte. „In de herhaling toont zich de meester"; is de leuze van de N.S.B. Waarom wij dan aandacht schenken aan dit manifest? Omdat één van de vele on waarheden ons hindert We lezen n.l. dit: „Zeven jaar lang wijst de N.S.B. den weg om ons volk te verlossen uit zijn nood". En nu vragen wij: waar en Wanneer is dat gebeurd? Zeven jaar lang beleedigt de N.S.B. ons volk en onze regee ring, zeven jaar lang is zij bezig het buiten land tegen ons op te zetten nooit wees zij ons dan weg naar een betere toekomst. Mussert heeft een plan. Hij zou het geopcn baard hebben, wanneer ons volk hem in 1937 aan het hoofd van. zeg 20 Kamerleden, naar het Binnenhof had laten marcheeren. Toen slechts aan vier doortocht werd verleend, bleef Mussert in het hoofdkwartier en we gens gebleken gemis aan vertrouwen, liet hij zeggen, dat hij „zijn plan" achter slot en grendel hield. Dat was wreed tegenover een „volk in nood", maar het is nog erger, dat hij nu beweert: „zeven jaar lang hebben wij u den weg gewezen". Want dèt is onwaar. Het groöte plan is geheim. Mussert vraagt blind vertrouwen. Dat zal ln Nederland niet gaan. En nu citeeren wij zijn slotaccoorden: „Volk van Nederland, let op uw eer". Gij zijt een vrij volk; het komt uw eer te na uw stem te geven aan een partij, die u al? inondigen beschouwt. Kiezers, let op uw eerl Vanaf den Haagschen Toren Het centrum van de Residentie Twee tentoonstellingen De Hofstadbloem door meer dan 100.000 menschen bezocht Twee retour Leiden DEN laatsten tijd kan men nu en dan van echte Hagenaars de klacht beluis teren, dat de oude binuenstad aan beteeke- nis gaat inboeten. Belangrijke diensten, die tot nu toe in de omgeving van de Groote Kerk waren ondergebracht, ■worden lang zamerhand naar de periferie van de eigenlijke city ver plaatst, en niet alleen gaat zoo doende het centrum van de Re sidentie in mercantiele waarde achteruit, doch tevens vermin dert op deze wijze de aantrek kelijkheid, welke het hartje van een stad of dopp nu eenmaal pleegt te hebben. Men wijst dan op de verhuizingen bij den Bur gerlijken Stand en niet minder op het nieuwe Raadhuis, al zal het nog we! even duren, voordat de gemeentelijke aangelegenhe den alle op het Alexanderveld een plekje vinden. Er schuilt hier inderdaad wel eenige reden tot klacht, al doet men ook op dit terrein goed, zich niet aan overdrijving over te geven. We denken zoo, dat Den Haag zijn centrum wel zal behouden. De Groenmarkt, het Buitenhof, de Vijver berg, het zijn altemaal plaatsen, die over bezoek van Hagenaars en niet-Hagenaars niet te klagen hebben. En dan zwijgen we nog van de verschillende winkelstraten, die zich om deze punten groeipeeren. Maar een feit blijft het, dat het centrum van onze stad kans loopt, langzaamaan in beteekc- nis to verminderen. Hierbij moet men dan tevens bedenken, dat in onze stad het leven zich wellicht minder dan in andere steden het geval is, op de city zelve samentrekt Wijd-uiteengebouwd als zij is en wordt, telt de Residentie eigenlijk meer dan één kern, en we vermoeden zoo, dat de Hagenaars niet gemakkelijk te tellen zouden zijn, die zich zelden in het hartje van de stad op houden, zonder dat men hen nu haar dade lijk als niet-Hagenaar moet bestempelen. Ongetwijfeld schuilt er iets weemoedigs i elke ingrijpende verandering aan het stadsbeeld, maar Den Haag heeft in meer dan zeven eeuwen van zijn bestaan zoo wel eenige wijzigingen gekend, al zullen de historici zeker niet vergeten, dat juist de Residentie oorspronkelijk om een centrum is gebouwd: het grafelijk verblijf- De Hofstadbloem is voorbij. Als we al te nauwkeurig op den naam afgingen, zouden we hier van „verwelken" moeten spreken, maar dat doen we niet, omdat we ditmaal eens in het bijzonder willen wijzen op het succes, dat deze tentoonstelling heeft ge had. De voorloopige eindrekening is opge maakt, en de conclusies, welke daaruit ge trokken worden, mogen er zijn- Het voor naamste is wel, dat een schitterende propa ganda is gevoerd voor den Nederlandschen tuinbouw, in bet bijzonder voor alle tak ken yan den sierteelt. Het publiek bleek zeer voldaan te zijn, de standhouders kon den goede zaken doen, en zoo behoeft het niet te verbazen, dat nog eens een Hofstad- bloem-expositie verwacht mag worden. De Hofstadbloem van 1937 telde 59064 be zoekers, maar ditmaal was het cijfer niet minder dan 105.775. De eerste dagen liep het nog wat kalmpjes aan, doch toen i_»c gang er in was, bleef het goed gaan, al lie ten de internationale verwikkelingen ook de bloemenpracht niet vrij van haar In vloed. De laatste dagen moest een terug slag in de stijgende lijn van het dagelijksch bezoek worden geconstateerd. Toch was op den sluitingsdag, den 2den Paaschdag, het getal nog het hoogst, te weten 13.451. Van beteekenis was voorts, dat tegelijk met de Hofstadbloem het internationale Fleurop-congres werd gehouden. Dit heeft er toe medegewerkt, dat de tentoonstelling een goeden faam kreeg tot ver buiten onze grenzen en dat een belangrijk bezoek van buitenlanders haar ten deel viel. Trouwens, dat de expositie op vreemde lingen ook op vakmenschen uit andere landen een uitnemencien indruk gemaakt heeft, blijkt wel uit de zeer gunstige be oordeelingen ir. buitenlandsche persorganen, alsmede uit allerlei correspondentie, welke bij het Stichtingsbestuur binnenloopt- We herinneren er aan, dat deze tentoonstelling vooral van waarde was door de enorme verscheidenheid van schoons, waardoor leder getroffen was. En nu, de Houtrusthal ligt daar weer, hoi en leeg, en hard wordt gewerkt om de restanten van de Hofstadbloem te verwijde ren. Voorbereidingen zijn reeds getroffen voor een nieuw gebeuren, een grootsch op gezet concours hippique, en zoo komen we van de teerheid der bloemen tot het vinnige paardengetrappel. Doch van de Hofstad bloem blijft een mooie herinnering. Vermelden willen we hier nog een ten toonstelling, zij het van geheel anderen aard, doch eveneens onze aandacht waard. We doelen op de bewonderenswaardige verzameling van werkstukken, vervaardigd door werkloozen onder leiding van de plaatselijke commissie van de Centrale voor Werkloozenzorg. gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor Practisch Christendom. Zooals men zich wellicht herinneren hield op 16 Maart j.l. Minister Romme een radiorede ter inleiding van het streven om het stempelen door nuttiger arbeid te doen vervangen. Als voorbeeld en als plaats waar deze verandering het eerst in practijk zou zijn gebracht, werd daarbij Breda genoemd. Doch eigenlijk had Den Haag hier de pri meur, al voegen we er terstond aan toe. dat het hier minder gaat om de vraag, wel ke stad of dorp voorging, dan om het lof felijke streven zelf En dan mag gezegd worden, dat hetgeen we op de aangeduide tentoonstelling zagen een groote stap in de gewenschte richting is. Alles zag er prima uit en wat op deze wijze gedaan wordt om mede de vakbekwaamheid op peil te hou den, kan niet genoeg wordpn gewaardeerd. Vergissen we ons. of neemt inderdaad de rol schaatsen sport iets af? Het blijft een aardig gezicht, dat fiere rijden op de stille, betegelde pleintjes, en er zijn er heel wat, die even stilstaan en dat gedwarrel voor enkele oogenblikken volgen. Zoolang de jeugdigen zich op zulke pleintjes ophouden, zal het als regel wel gaan, maar nu en dan ziet men er enkelen zich op de rol schaatsen naar een volgend trottoir be geven, en de trotsche rijders en rijdsters, die zooeven nog fraai beentje-over aeden, zijn nu als een spartelende visch op het droge. Dat kunnen gevaarlijke momenten zijn, al willen we niet zeggen, dat overigens alle voetgangers door de rolschaatsen onbe dreigd gelaten worden. Nu we het toch over de voertuigen van de moderne jeugd hebben, trekkersbloerl komt openbaar in de twee kinderen het één 7 en het ander3 jaar die op éen autoped van Den Haag naar Leiden togen. Gelukkig waren ze na hun uitstapje weer spoedig in het ouderlijk huis teruggebracht. Men kan ook tè vroeg met reizen begin nen TORENWACHTER Minister Weiter te Aalsmeer Bezoek aan do Koloniale Reserve AAI.SMEER, 15 April. De Minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. W e 11 e r. heeft gistermiddag om kwart over drie, vergezeld van twee hoofdambtenaren van zijn Departement, een bezoek gebracht aan Aalsmeer, waar de Koloniale Reserve thans in garnizoen ligt, omdat de kazernes in Nij megen in gebruik zijn genomen door de dienstplichtigen voor de grensbeveiliging. De Min'ster werd begroet door den burge meester. den heer J. Kastelein en den commandant van het Suppletie-detache ment, overste S1 a g t e r. In gezelschap van deze autoriteiten be zocht de Minister de verblijven der man schappen. waarna een bespreking op het Raadhuis gehouden werd. J aarverslag Chr. Bond van Belastingambtenaren Verschenen is het uitvoerig jaarverslag van den Chr. Bond van Belastingambtena ren. Na een inleidend woord wordt een breed overzicht gegeven van de in 1938 ont wikkelde actie, zoowel in 't algemeen als in diverse comité's. Ook de afdeelingen geven rekenschap van hun werkzaamheden. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1641 en was op 31 December geklommen tot 1688. Het Centraal bestuur bestaat thans uit de heeren: F. Aibeda, J. Rooseboom (le secr., Hoefkade 154S, Den Haag). J. van Keulen, C. Marees, P. Meydam, W. Andeweg en J. Wiersma (redacteur). Het financieel verslag geeft aan ontvang sten f 24.084.— en aan uitgaven f 22.747.— aan. Er is één bezoldigd bestuurder, zoodat verschillende bestuursleden heel wat arbeid hebben te verrichten. Officieele Berichten RECHTSWEZEN Benoemd la tot ambtenaar van net Openbaar Ministerie bij de kantongereohten ln het arron dissement Utrecht, Mr P. J. V. Roscam Abblng. thans waarnemend ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten ln het arrondissement Amsterdam. (VOOGDIJRAAD Aan G. Maathuis is eervol ontslag als lid van den Voogdijraad te Rotterdam. Alle Marklin Locomotieven olKECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Ook Locomotieven voor spoor OO met bovenleiding. verdere producten. STOOMMACHINE* ïg door het heele land en Ned. Oost en West India. TeL 333094 Vraagt onzen Catalogus E. FRIER, Welmarstraat 253-259, Den Haag Stuurt ons Uwe detekte Locomotieven en Stoommachines, wij repareeren ledei merk vakknndiig. Alle onderdeelen In voorraad. ROFFELRIJMEN LASTIG BEGINSEL Wij hebben een lastig beginsel Dat ons nu direct niet verwent: Het eischt dat je open partij kiest En ook je partijkleur bekent. Dat is vaak verschrikkelijk moeilijk Bijvoorbeeld wanneer men je vraagt Om met een biljet te bewijzen Welk stempel (welk brandmerk!) [je draagt. Je ziet de plakkaten van Moskou Van Mussert. van Roomsch en van Rood. Maar dat wij nou ook al zoo mal zijn Daar heeft A. een broertje aan dood. En B. moet van iedereen leven. En C.. C. z'n raam is te klein. D.'s vróuw hee[t gegronde bezwaren. E. vindt die reclame niet [ijn. F. acht het in feite een schande Dat men 't van die dingen verwacht. En G. had van ware belijders Heusch betere dingen gedacht Zoo kan je het alfabet af gaan. Maar kom je bij A. of bij Z. Ze willen dólgraag iets presteeren Maar niet met zoo'n schreeuwend biljetl Natuurlijk zijn 't juist die bezwaarden Die zuchten dat ..wij" nooit iets doen. Dat Rome en Rood zoo vooruit gaan Waar wringt 'em bij ons toch de schoen? Ja. als men dat waarlijk wou weten En eens voor de spiegel ging staan Dan werd voor ons lastig beginsel Véél meer. met méér zegen, gedaan. LEO LENS. (Nadruk verboden.) STALEN DE BRIEVENKASTEN KVS met i laden, kwarto of folio formaat Extra Uitvoering: Populaire Uitvoering Fabrikanten: KORSTEN VISSER CO- Nederlandsche fabrlcü OE IDEALE VLOER- BEDEKKING N.V. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN ROTTERDAM AMSTERDAM De recruteering van het Engelsche territoriale leger wordt met kracht voortgezet. De drukte voor Man sion House te Londenwaar ook de stedelijke autoriteiten hun aandeel in de „wering" namen. De bloembollen, Hollands kleurenpracht, komen in bloei. Het uit zoeken van de zieke tulpenbollen is vakwerk. De oudste inwoner van Enkhuizen, de heer G. Siebert, werd gisteren 101 jaar De krasse grijsaard op den heuglijken dag in jeugdig gezelschap. Een stuk geschut onder camouflage in stelling geduren-de de militaire oefeningen van het Engelsche leger te Aldershot, welke oefeningen door het Britsche koningspaar worden bijgewoond. Links: De Amerikaansche torpedojager „Jouetif' bracht een officieel bezoek aan Engeland. Een snapshot na aankomst in de haven van Chatham.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5