CHIEF WHIP Uw grootste schat? Gezondheid De beste sigaret voor Uw gezondheid- Ontwrichte effectenbeurzen Z4TERDAG i5 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK Rcosevelts nieuwe boodschap Van tijd tot tijd pleegt de president der Vereenigde Staten zich te uiten over den wereldpolitaëken toestand in redevoeringen of speeches, welke hij gaarne met den naam van „boodschap" betitelt. Het gevoelen, dat het Amerikaansche vasteland, door zijn af gerondheid en de geografische afstand, welke het van de oude wereld scheidt, een eenheid op zichzelf is, is daaraan natuurlijk niet vreemd, doch naast dit gevoel van afgescheidenheid komt in Roosevelts loop baan steeds meer de gedachte naar voren, dat men aan beide zijden van den Atlanti- schen Oceaan toah in vele opzichten op elkander is aangewezen. Vandaar dat wij fin de redevoeringen van den president steeds opnieuw beschouwingen aantreffen, welker doel het is, het groote volk van de jVereenigde Staten voor te bereiden op een geesteshouding van solidariteit met de groote West-Europeesche democratieën. In Roosevelts jongste speech, gehouden ivoor den raad van bestuur van de Pan- Amerikaansohe Unie, zeide hij o.a., dat er niets is, hetwelk de oude wereld noodza kelijk tot een nieuwe ramp zou moeten leiden. Met andere woorden, niet het een of ander duister fatum dringt de moderne samenleving naar een hernieuwde oorlogs catastrofe, doch zoo er gevaren aan den horizon opdoemen, moet men deze slechts zien als door den mensch zelf veroorzaakt. De president verduidelijkte dit door te zeg gen: „De menschen zijn niet gevangenen van het lot, doch van hun eigen geest". In dezen eenen zin is merkwaardig juist en scherp geformuleerd, waarop het onder de huidige tijdsomstandighedei. het meeste aankomt. Zoo millioenenbevolkingen in de oude wereld niet van dag tot dag stelsel matig werden bedwelmd door de gedachte, hun door partij- en staatsleiders gesugge reerd, dat zij zicth in een staat van voort durende paraatheid moeten bevinden, om dat zij slechts door een strijd van allen tegen allen hun bestaan zouden kunnen ver beteren, zou daarmee hun lot aanstonds aanzienlijk worden verlicht. In plaats van een strijd- en angstpsychose zou verbroe dering en samenwerking kunnen treden, waarbij niet de vraag toonaangevend be hoeft te zijn, wie van hen de meeste is. Door de vraag naar de macht boven alle andere kwesties den voorrang te verleenen is echter het tijdperk van politieke storm en drang ingeluid, waarin de een zich be wapent om sterk te zijn, en de andere, om de kracht van zijn tegenstander nog weer te overtreffen. Niet zonder sarcasme haalde Roosevelt ver volgens de woorden aan van Mussolini, dat Italië de gevangene is van de Middelland- sche Zee. Even later karakteriseerde hij de Duitsohe politiek, die bedreiging en omsin geling ziet, waar anderen slechts een ga rantie voor het handhaven van den status quo, en van de onafhankelijkheid van kleine staten bedoelen. In het slot van zijn betoog zeide Roosevelt dingen, die zich in de eerste plaats tot de Amerikanen, en niet tot de geheele wereld richtten. „Wij hebben verder strekkende be langen, dan alleen de verdediging van ons door de zee omspoelde werelddeel". Daar mee deed hij een poging, de politieke groep in de Staten, welke zich isolationisten noemt, en zich afkeerig betoont van elke bemoeienis met de politiek der overige wereld, van haar ongelijk te overtuigen. De mensdhheid in haar huidig ontwikke lingsstadium is er immers aan toe, zich niet slechts in cultureel en economisch op zicht een eenheid te gaan gevoelen. De vra gen van algemeene welvaart, van oorlog en vrede gaan allen aan, en een beslissing, in een der Europeesche centra gevallen, doet reeds nu haar weerslag gevoelen, niet alleen aan de verre overzijde van den Atlanti- schen, doch evenzeer van den Stillen Oceaan. De afstanden zijn, reeds nu, zienlijk ingekort, doch voor een volgende generatie nog meer dan voor de onze zullen zij een karakter van fictie gaan vertoonen. Waar dus over luttele jaren het Amerikaan sche vasteland niet slechts de zuster, doch evenzeer de geburin van Europa en Azië zal zijn, daar past een politiek van wijd- fcienden blik, die voor deze toekomst is be rekend. Welnu, Amerika wil in dit tijds gewricht, dat ook voor de naaste toekomst maatgevend kan worden, getuigen van zijn vredeswil; dit is de levende boodsdhap, die de nieuwe wereld kan zenden aan de-oude. In Londen en Parijs heeft dit woord van den Amerikaanschen staatspresident, ge sproken midden in de periode van heroriën tatie, welke door de anti-agressie-coalitie wordt ingeluid, levendige voldoening ge wekt. Het is een sterkend besef, te weten, dat men aan gene zijde van den oceaan begrip en eventueel ook machtigen steun zal kunnen vinden, mocht de nood aan den man geraken. Ook in Berlijn en Rome zal men daarmee dienen te rekenen, al zou men gaarne daarvoor het oor willen stoppen. De Poolsch-Duitsche betrekkingen Zullen er onderhandelingen worden aangeknoopt De Duitsche ambassadeur te War schau, V o 11 M o 11 k e, wordt dezer dagen te Warschau venvacht. Het ge rucht doet de ronde, dat hij op het oogenblik te Berlijn is om instructies van zijn regeering in ontvangst te nemen betreffende do Poolsch-Duitsche betrekkingen. Waarschijnlijk zal hij door Beek ontvangen worden, zoodra hij in Warschau terug is. In Duitsche kringen in Warschau hand haaft men het standpunt, dat het Poolsch- Britsche accoord in strijd is met 't Poolsch- Duitsche pact van 1934. Dit wordt duidelijk te verstaan gegeven door het laatste hoofdartikel van den Dan- ziger „Vorpostcn", die schrijft: „Na de wei gering van Polen, om de hangende Poolsch- Duitsche kwesties te liquideeren, welke wei gering gepaard ging met mobilisatie-maat regelen en troepenconcentraties bij de Duit sche grenzen en na de afsluiting van liet Poolsch-Engelsche accoord, dat Polen doet deelnemen aan de omsingelingsactie, heeft de Duitsche ooenbare meening duidelijk de houding van Polen gedefinieerd en op de gevaren gewezen, die zouden moeten voort vloeien uit het feit, dat Polen zich zijn kans heeft laten ontgaan. Deze opmerking is juist, aldus voegt het blad hieraan toe. want het ligt niet ir J" buitenlandsche politieke gp woon te van Duitschland om ten minste in de huidige atmosfeer voorstellen te herhalen, die werden afgewezen en die zoo gematigd waren, dat zij in ieder geval een grondslag kondon bieden voor besprekingen". Het artikel wordt algemeen uitgelegd al; een waarschuwing aan het adres van Polen en als een uitdrukking van den wensch van Duitsche kringen, om de bruggen met Polen niet af te breken. Deze kringen schijnen thans te verwach ten, dat Polen voorstellen zal doen, strek kende tot een regeling van de hangende kwesties, d.w.z. van het statuut van Danzig en den door Duitschland begeerden autoweg door den corridor. Tot dusverre schijnen echter nieuwe on derhandelingen te zuilen worden aange knoopt en men zal de resultaten moeten af wachten van de besprekingen, die de Duit sche ambassadeur met Beek zal voeren, om een antwoord te krijgen op de vraag, of Po len werkelijk bereid is nieuwe onderhande lingen te openen over deze verschillende' punten. In Poolsche regeeringskringen herhaalt men in verband hiermede, dat geen enkele nieuwe eisch is gesteld van Duitsche zijde en dat de Poolsch-Duitsche betrekkingen ongewijzigd blijven. Chamberlain en Halifax naar buiten Politieke toestand U ontspannen Chamberlain en zijn echtgenoote zijn reeds Vrijdagmiddag naar Chequers vertrokken, waar zij het week-einde zullen doorbrengen. Zondag zullen zij een bezoek brengen aan Windsor Castle, waar zij tot Maandag de gasten zullen zijn van den Koning en de Koningin. Lord Halifax is naar Yorkshire vertrok ken, om daar het week-einde door te brengen. In den loop van den Vrijdagmiddag heeft 'do Russische ambassadeur te Londen, M a i s k y, op het Foreign Office een lang durig onderhoud gehad met Halifax, den Britschen minister van buitenlandsche zaken. Even tevoren had Kennedy, de Ameri kaansche- ambassadeur, een bezoek gebracht aan Chamberlain, met wien hij zich een half uur onderhield. De besprekingpen met Maisky en de Rus sische- regeering zijn dus hervat en men hoopt, dat het, ondanks de moeilijkhedenl, welke het gevolg zijn van het wantrouwen in Polen en Roemenië, jegens Rusland, mo gelijk zal z;;n een middel te vinden, om zich t" vorderen van de volledige Russi sche medewerking. „NIEUW VESTA" Chr. Tehuis voor jonge en volwassen meisjes die wegens minder begaafdheid of door eenige storing als zwakke wil gebrek aan energie, of door karakterafwijkingen moei lijkheden opleveren. Huisel. sfeer. Inlichtingen en prosp. op aanvr. bij Dames KOOL WOORTMAN, Doom, Boschlaan 1. Red. Politieke moord in België De „Soir" maakt melding van een mis drijf, dat gisteravond onder geheimzinnige omstandigheden gepleegd is op den weg van Luuk naar St. Truiden, onder de ge meente Heers. Daar is gisteravond een taxi tegen een boom gereden en in een sloot gestort. In den wagen bevond zich het lijk van den chauffeur, die door twee kogels in den nek gedood was en dat van zijn passagier, die zich een kogel door den slaap had ge schoten. Op het lijk van den moordenaar vond men een briefje met de woorden:: „Ik zat naast mijn vijand, mijn bloed kookte en voor jou, Hitier, heb ik gedood." Voorts trof men op het lijk van den moor denaar een kaart van het Heimattreue Front te Eupen aan, twee doozen patro nen en een kleine som gelds. Wapens der Palestijnsche rebellen ontdekt Het grootste arsenaal der terroristen, dat ontdekt is sedert den aanvang der Palestijn sche wanordelijkheden, is nabij Nabloes in beslag genomen door troepen, die samen werkten met de politie. Verborgen onder planken vonden de troepen in putten 69 ge weren, 1 machinegeweer, 4 andere vuur wapenen, bijna 5000 houders munitie, 1 landmijnen, een groote hoeveelheid spring stoffen en slaghoedjes, 2 veldtelefoons, en talrijke documenten en uniformen o.m. de persoonlijke uniform van den Dekenden bendeleider Yoessef Aboedoera. Deze ont dekking doet de veronderstelling aan de hand, dat Abadoera zijn hoofdkwartier daar had opgeslagen. Men gelooft, dat hij reeds naar Syrië is gevlucht. Versterking der Noorsche defensie De Noorsche regeering heeift besloten, het Storting te verzoeken een buitengewoon crediet voor de landsverdediging goed te keuren tot een bedrag van 20 millioen kronen, dat door een buitengewone belas ting in het focgrootingsjaar 1939/40 zal wor den gedekt. Hierdoor wordt het totaal van de extra- credieten voor de landsverdediging over het jaar 1909/40 gebracht op 96.800.000 kronen. Neville Chamberlain bij het verlaten van Downingstreet op weg naar het Parle ment voor het uitspreken der Engelsche regeeringsverklaring. Nu de Duitsche vloot voor Spanje kruist. Bespiegelingen over de machts verhouding in de Middel. Zee De veelvuldige berichten over vlootbewe- gingen der verschillende landen, die een actief aandeel hebben in de huidige politieke spanning, hebben de vraag doen rijzen, hoe de verhouding bij vijandelijkheden zou zijn tusschen de vlootsterkte der as-rr.ogendhe- den tezamen en die der andere groote mo gendheden tezamen. De conclusie, waartoe welingelichte ma rine-kringen in Berlijn kwamen, is dat, in dien de Duitsche schepen, die op het oogen blik op weg zijn naar de Spaansche wateren, de Middellandsche Zee zouden binnenvaren, de sterkte van beide kampen ongeveer ge lijk zou zijn. Als basis is daarbij genomen de vlootsterk- te van Engeland en die van Frankrijk voor zoover deze marinestrijdmachten zich. vol gens de officieele opgaven, in de Middelland sche Zee bevinden. De voornaamste cijfers rijn als volgt: Slagschepen: Italië 4, en twee vrijwel afgebouwd, Engeland zes. Frankrijk twee en twee verouderde, die in de linie nog bruik baar zijn. Vliegtuigbasisschepen: Italië een. Engeland een, Frankrijk een. Zware kruisers: Italië zeven, Enge land vier. Frankrijk zeven. Lichte kruisers: Italië 15, Engeland 3, Frankrijk 5. Torpedojagers: Italië 74, Engeland i en 3 in reserve, Frankrijk 25. Torpedobooten: Italië 59, Engeland Frankrijk onbekend. Duikbooten: Italië 90, Engeland 7, Frankrijk 24. otortorpedobooten: Italië 44, Engeland en Frankrijk onbekend. Als eenmaal het Duitsche contingent in de Spaansche wateren is aangekomen van- r het niet moeilijk zou zijn. om in de Middellandsche Zee binnen te komen dan zou de strijdkracht van de as vermeerderd worden met twee zware kruisers (elk be wapend met zes strikken van 10 inch) twee lichte kruisers, zes torpedojagers en achttien duikbooten. Al deze schepen zijn in de laatste negen jaar of gebouwd of gemoderniseerd. Een vergelijking van beide kampen wijst uit, dat Engeland en Frankrijk superieur zijn in het zware zeewapen, doch dat de totali- tairen het winnen in de lichte schepen. Het overwicht, dat Enigeland en Frankrijk bovendien zouden hebben in het zware wapen, zou zeer worden verminderd door de nabije aanwezigheid van vele Italiaansche vliegtulgfaases. Een open vraag Is nog, of de Russische schepen, die blijkens de berichten de Mid dellandsche Zee zijn binnen gevaren, de situatie beïnvloeden, doch in Duitschland Is men niet geneigd, veel waarde te hechten aan de Russische marine. Maarschalk Goering te Rome Generaal-veldmaarschalk Goering, die gisteravond uit Tripoli te Rome is aange komen, is aldaar verrast door een bijzonder schouwspel, nl. een nagebootsten luchtaan val. De geheele stad werd in het donker ge zet, en nadat deze verduistering een uur ge duurd had, kwam een groot escadrille boven stad, hetwelk niet door de posten van de afweer was gezien. Er vielen reeds bom men, d.w.z. vuurwerk, op de stad, voordat de alarmsignalen klonken. Daarna werd de stad gedurende drie kwartier op een ontzet tende wijze gebombardeerd. Indien het wer kelijkheid ware geweest, zou er zeker een heel groote schade zijn aangericht. Ten laat ste werd boven de stad een groot luchtge vecht geleverd, dat eindigde met de over winning van de vermeende Italiaansche vliegtuigen, zoodat de staat van alarm kon worden opgeheven. Huil over de „geweldspolitiek" De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken. Huil, heeft gisteren avond in het gebouw van de Pan-Amerikaan- sche Unie te Washington een redevoering uitgesproken, waarin hij krachtig de „ge weldpolitiek" veroordeelde. Huil verklaarde, dat tusschen de nabuur staten van het WeRtelijk halfrond de broe derschap krachtiger is geworden, dan liet gewicht der wapens. In de wereld, zooals die thans is, vormt de Pan-Amerikaansrho dag een getuigenis van de halve wereld, dat zij geen internationale orde zal aanvaarden, die gebaseerd is op geweldpleging of op de opheffing van de fundamenteele beginselen van rechtvaardigheid, verdraagzaamheid en recht. De Pan-Amerikaansche structuur vormt een voortdurende belofte, dat de inter nationale betrekkingen in de nieuwe wereld niet berusten op overwicht of evenwicht van macht Voortgaande zeide Huil: Heden ten dage wordt een beroep op ons gedaan om vast te stellen of de Pan-Amerikaansche opvatting van vreedzame regeling gehandhaafd kan worden tegenover een buitenwereld, waar van sommige deelen stoutmoedig volhouden, dat er geen geldige betrekkingen kunnen bestaan, behalve die. welke op geweld zijn gebaseerd. De Pan-Amerikaansche republic ken. zoo verklaarde Hull, die niet meer brutale wanens tot hun beschikking hebben dan gezond verstand en vreedzame samen werking. kunnen met vertrouwen de ver warde wereld van heden onder oogen zien Anti-Italiaansche betoogingen in Syrië Na de Vrijdagsgebeden zijn in de voor naamste steden van Syrië en den Libanon protestbetoogingen gehouden tegen de bezet ting van Albanië. In Damascus kwamen ongeveer 30.000 per- men bijeen in de moskee der Omayaden, waar verscheiden sprekers fel de Italiaan sche agressie tegen Albanië aan de kaak stel den. Bij het uitgaan van de moskee werd een optocht gevormd, die door de stad trok en kreten uitte als „er is maar één God en Mussolini is zijn vijand".- Ook in de moskee van Aleppo en in die van Beyroeth werden redevoeringen uitge sproken. De Arabische pers bepleit boycot van Italiaansche goederen. In Beyroeth zijn vlug schriften verspreid onder de bevolking, die eveneens aandringen op boycot. De troepenparade te Madrid Vermoedelijk eerst op 15 Mei Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over de groote troepen parade, die ter symboliseering van het einde van den burgeroorlog te Ma drid zal worden gehouden, dat deze parade de grootste militaire vertooning zal vormen, welke Spanje ooit gezien heeft. Afvaardi gingen van alle troepenafdeelingen, die aan den oorlog hebben deelgenomen, zullen van de partij zijn. Pantserwagens, „Flak"-ge- schut en ipantserafweerformaties nemen er aan deel. Onder aanvoering van de verdien stelijke generaals uit den oorlog, zullen 200.000 man aan Franco voorbijmarclieeren. Ook formaties van de buitenlandsche vrij willigers zullen erbij zijn. De Spaansche legerleiding wil daarmede de onverbreke lijke wapenbroederschap met de bevriende naties tot uitdrukking brengen. Het tijdstip van de parade is nog niet bepaald. Men meent te weten, dat de oorspronke lijk voorgenomen datum van 2 Mei niet ge handhaafd is om tijd te winnen voor de om vangrijke voorbereidingen. Daarom denkt men aan 15 Mei, den feestdag van den schutsheilige van Madrid, van oudsher een traditioneele feestdag. In politieke kringen neemt men aan, dat op den dag van de parade belangrijke ver klaringen over de toekomstige politiek van Spanje zullen worden afgelegd. De verliezen in den Spaanschen oorlog Naar schatting 1.200.000 doodenl Havas meldt uit Madrid, dat naar schat ting tijdens den Spaanschen burgeroorlog 1.200.000 personen zijn gedood, waaronder 450.000 militairen en 750.000 burgers. Wat de strikt militaire verliezen aangaat, hadden de nationalisten 130.000 dooden t,e betreuren. Dit was het gevolg van de o weldige meerderheid van Franco op het gebied van artillerie en luchtmacht. De re- publikeinsche artillerie was bij Teruel het talrijkst. Daar stonden 180 kanonnen opge steld. Aan de Ebro had Franco 1400 stukken tegenover de republikeinen 120. ECONOMIE EN FINANCIEN Woerdensche Bank Wordt overgenomen door Ned. Handel Maatschappij Naar verluidt heeft de Nederlandsche Handel-MaatschappiJ de groote meerderho d der aandeelen van de N. V. Woerdensche Bank te Woerden, liet ligt in de bedoeling dat het bedrijf van laatstgenoemde instel" ling in dat van de Ned. Han del-Maatschap pij N.V. wordt opgenomen. De N.V. Woerdensche Bank heeft per 1 Mei a.s. een' algemeene vergadering van aandeelhouders bijeengeroepen, waarin een voorstel in behandeling zal komen, het be drijf aan de Ned. Handel Mij. over te dra gen. Reeds met ingang van 17 dezer zal de Nederlandsche Handel Mij een agentschap openen in het gebouw van de Woerdensche Bank. Tot agent is benoemd de heer C. R. Drijver, directeur van de N.V. Woerdensche Bank. IN AMSTERDAM P Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA Makelaar Bouwkundige Expert Nassankade 119 TelefooD 82521—85421 Fred. Hendrlkplantsoen 6-11 f 36.p. m. idem 96-1 40.— p. m. Geuzenkade 47-1 3E.p. m. Wodanstraat 18-11 42.— p. m. Sassen helm straal 69-11 34.— p. m. Amstellaan 8, vrt) bvhs. 56.p. ra. WonlngltJst en inlichtingen GRATIS BILTHOVEN Woningbureau v.h. NIENABER MAKELAARS Vraagt gratis gids met kaartje. Kooper en huurders betalen geen provisie. Gemeubileerde VILLA's voor de Zomer maanden. Alle inlichtingen kosteloos Soestd.weg 270 Z. Telefoon 2155 HEEMSTEDE lage belastingen, een geriefelijk huls, centrale ligging. Vraagt WONINGGIDS HEEMSTEDE'S WONING-BUREAU CORNS. L. KWAK Dreef 272 Telefoon 10636 Financieel weekoverzicht Vooral Staatsfondsen moeten het ontgelden Politiek sentiment had vrij spel Verkoopgolven in Wallstreet Vrij dagavond. Groot is de verontwaardiging geweest over de wijze, waarop een zich Christelijk noemend land den Goeden Vrijdag heeft misbruikt om bruut machtsvertoon .en toon te spreiden. De effectenbeurs bevond zich juist in een vacantieperiode van vier dagen, zoodat de gespannen zenuwen even -IjC had den tot rust te komen. De spanning is in de bewogen Paasch- periode echter zoo groot geweest, dat een volkomen ontwrichting van alle effecten beurzen niet viel te vermijden. Nu de oor logskansen naar de opvatting van velen zoo sterk gestegen zijn wie in de Paa6ch- dagen de grensstreken bezocht za| verbaasd hebben gestaan over de militaire maat regelen hebben op het Damrak vooral Staatsfondsen het moeten ontgelden. De bekende Spoorwegleening (3 pet. Ned. 1937) viel j.l. Dinsdag terug van 95 op 90, tenvijl de gestaffelde leening 1938 op 2én dag daalde van 99 tot 96%. Men moot hier over niet gering denken. Op een lageren koers bestond voor de 3 (3%) pet. leening 1938 steeds veel belangstelling, omdat men het vooruitzicht heeft over negen jaar 3y2 pet. rente te incasseervn. Ditmaal hadden dergelijke overwegingen geen invloed. Over de geheele linie brokkelden de koer sen tengevolge van de angstpsychose snel af, en slechts heel enkele soorten konden zich handhaten. Het volgende staatje geeft een duidelijk beeld van de zware koers «al voor Staatsfondsen gedurende de laatste maand: 4 Mrt. 25 Mrt. 1 Apr. U Apr. 3 pet. 1937 (Sprwl.) 99% 97% 94y4 91% 3(3%) pet N. 1938 100% 99% 98% 96% 2% pet. N.W.S. 80 78% 733/4 3 pet. O.I.A '37 983/4 97% )6 Het huidige wantrouwen blijkt ook zeer duidelijk uit het aantrekken van d«;n pro- longatiekoers tot 2 pet. Er heeift den laalsten tijd vrij veel goud ons land verlaten, doch onze geldmarkt is nog overruim om in de geringe behoeften van den dag te voorzien. De stijging van den prolongatiekoers is dan ook geen gevolg van een krapper worde van de geldmarkt. Wel zijn er teekenen, die e. op wijzen dat binnen afzienbaren tija het. Rijk wei weer tot uitgifte van schatkist papier zal moeten overgaan ter financ:ering van de abnormale defensieuitgaven. T" de uitgifte van een leening zijn immers de tijdsomstandigheden wel bijzonder ongun stig. In de stijging van de prolongatiekoers heeft men veelmeer te zien een gevolg de politieke onrust, waarin de geldgevers ongaarne risico's aangaan. Niet alleen Staatsfonds n, maar ook de aandeelenmarkt is in de afgeloopen week krachtig in reactie geweest. Zells de beste fondsen moesten er aan gelooven. TTet politieke sentiment had vrij spel en gun stige jaarverslagen als van de Kon. Ned. Zoutindustrie (dividend verhoogd van 12 tot 16 pet.), Thomsens HivenLe- drij f (dividend verhoogd van 8 tot 10 pet.) werden volkomen verwaarloosd, evenals onze sterk verbeterde uitvoercijfers o.a. voor Kunstzijde en radio-artikelen. Geen opleving in Amerika In Amerika blijift de lang verwachte oploving nog maar steeds achterwege. Erger nog: de teekenen nemen hand over hand toe dat de conjunctuur zich aan de c zijde van den Oceaan in dalende richting gaat bevvgen. De overweldiging van Alba nië heeft, de flauwe stemming nog geaccen tueerd. Bij herhaling kwamen vprkoopgol yen los en het nadien gevolgde koersherstel is maar heel zwakjes geweest. Hoe weinig vertrouwen de Yankees in den algemeenen toestand hebben blijkt uit het besluit van de Amerikaansche verzekering maatvhap pijen om geen oorlogsrisico's meer te ver zekeren op schepen, die van en naar Dultsch land en Italië gaan. Voor andere bestem mingen werden de tarieven verhoogd. Zal Europa de huidige periode van schier ondraaglijke spanning zonder kleerscheu ren doorkomen? Niemand die het zeggen kan. Men kan slechts hopen dat ie dictato ren wie nu het definitieve halt wordt i geroepen, niet volslagen verblind zijn en inderdaad het geluk en den vrede van hun volkeren beoogen. En overigens blijft in deze spannende dagen het vertrouwen gesteld op God Almachtig, die tenslotte het wp-reld- regiment in handen heeft. Rustig temidden der woedende baren, dat blijve het parool! 11 Mrt. 18 Mrt. 24 Mrt. 14 Apr. Aku 39 34 35% 30% Fokker 330 320 307 251 Unilever 143% 126% 131 114% Philips 211% 193 201% 175% Kon. Petr. 32> 304 305 278% H.A.L. 109 101 100% 409 92% H.V.A. 441 405 376 Deli Mij 232 210 70S r- A'd. Rubber 210 190 198 176 Tabak Mij Arendsburg [Dividend 12V2 pCt. (v.J. 20) Aon de algemeene vergadering van aan deelhouders der N. V. Tabak Maat schap pil A rends burg, te houden op 2 Mei 1939. zal worden voorgesteld, het di vidend over hpf boekjaar 1937*1938 vast te stellen op 12% pCt (v.j. 20 pCt.) Sedert 1930 werden de 'olgende dividen den uitgekeerd: nihil, nihil, nihil, 10 pCt, 9 pCt., 19 pCt, 20 pCt en 12% pCt. Stoomspinnerijen Spanjaard Onde voorstellen gehandhaafd Op de buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders in de N.V. Stoomt spinnerijen en -Weverijen, Vh. S. J. Span jaard, te Bome, te houden op Donderdag 27. April a.s., ten kantore der vennootschap to Borne, zullen de volgende voorstellen aan de orde komen: 1. Voorstel van den raad van commissaris sen tot het verleenen van eervol ontslag aau den heer I. J. Spanjaard te Borne, als direc teur van de vennootschap, ingaande op den dag volgende op dien waarop dit besluit wordt genomen, onder toekenning van een schadeloosstelling door den raad van com missaris en vast te stellen, met inachtne ming van de wettelijke bepalingen. 2. Voorstel van oen aandeelhouder, den heer I. J. Spanjaard. luidende: „De algemeene vergadering van aandeel houders ontslaat met ingang van den dag, volgende op dien, waarop tot het ontslag werd besloten, den heer Albert Spanjaard als commissaris". 3. Behandeling van het rapport, uitge bracht door Mr Wildervanck de Blécourt. in zijn hoedanigheid van lid van de commissie van onderzoek. De voorstellen 1 en 2 zijn gelijk aan de voorstellen, welke aan aandeelhouders zijn gedaan op de vergaciering van 29 November 1938. Toen werd na langdurige discussie be sloten ontslag to verleenen aan den heer L J. Spanjaard als directeur der N.V. Besloten werd toen een commissie van onderzoek te benoemen, bestaande uit drie leden. De vergadering benoemde Dr F. E, Posthuma, de raad van commissarissen Ir Bergsma, en de heer I. J. Spanjaard den heer Overweg, die daarna wegens omstan digheden. buiten deze kwestie liggende, ver vangen werd ooor Mf Wildervanck de Blécourt. Door de twee eerste leden is thans een rapport uitgebracht en door Mr Wildervanck de Blécourt een minderheidsrapport. Uit het zeer uitvoerige meerderheidsrap port blijkt, dat de vele besprekingen van' de commissie tot de eindconclusie hebben geleid, dat de heer 1. J. Spanjaard niet ovoc de kwaliteiten beschikt, welke noodig zijn voor de technische leiding van een naar de eischen des tijds ingericht bedrijf. Ned. Landbouwbank Winst f 183.284.— (301.010) Aan het jaarverslag van de Ned. Land-» bouwbank ontleencn wo het volgende: Het afgeloopen jaar is voor het bankhe* drijf in het algemeen verre van gunstig ge weest. Eenerzijds was het de inkrimpende credietbehoefte en daarmede gepaard gaan» de daling van den rentevoet en anderzijds de verminderde bedrijvigheid ter beurze, die zeer nadeelig hebben gewerkt. Ook onze instelling is aan de gevolgen daarvan niet ontkomen. Zoowel de rente rekening als de provisicrekcning wijst een aanzienlijke teruggang aan. Weliswaar slaagden wij erin. het eindcijfer der onkos- tenrekenmg te doen dalen, doch de verkre gen besparing heeft niet kunnen verhinde ren, dat de verlies- en winstrekening met een zeer belangrijk lagere winst afsluit. Op grond der statuten wordt voorgesteld van het saldo der verlies- en winstrekening, ten beloope van f 163.284 (301.010), f 40.000 (150 000) te reserveeren tot voorziening tegen risico's onder debiteuren en afschrij ving op het effectenbezit, voorts af te schrij ven op gebouwen, safe-inrichtingen en meu bilair f 18.125 (16.476). Na toevoeging van f 16.537 (15.750) aan de reserve, kan op de aandeelen A. en B. een dividend van 2% (3%) pC.t. worden uitgekeerd en het daar na nog overblijvend bedrag ad f 45S3 (3231X naar nieuwe rekening worden overgebracht Ned. Ind. Steenkolen Handel «Mij Totaal-dividend 10 pCt (onv.) Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. N e d."I nd. Steenkolen Han1' del Mij. worden voorgest-dd over het boek jaar 1938 uit te keeren een slot-dividend van 11 pCt. (v.j. 9 pCt.), makende met het ie" terim-dividend ad. 5 pCt (v.j. 7 pCt.) een totaal uitkeering over 1938 van 16 pCt (v, J. 16 pCt). KALEIDOSCOOP De Ne w*Y orksche beurs opende gister gedrukt bij vrij levendigen handel. Het niveau bewoog zich spoedig twee pun ten onder de slotkoersen van Donderdag. De rede van Rooepvelt had geen invloed op de markt. Laat in den middag trad een licht herstel in. Het slot was evenwel frac- tioneel lager. Enkele fondsen sloten 1 tot 2 punten lager. De omzet bedroeg 620.000 aan deelen. Het winstsaldo van de Ver. N d. Rubberfabrieken (Heveafabrieken) over 1938 bedraagt f 439.661 (182.715), waar van per aandeel wordt uitgekeerd f 50 als bonus benevens 8 pCt (v.j. 8) als dividend. Door de Tabaksindustrie v.h. gebr. Philips te Eindhoven zal over 1938 geen dividend worden uitgekeerd. (Als vorig jaar). Blijkens het verslag van de N. V. H e s- r Ml)' bedraaK< de Winst over 1938 f 51.813 (v.J. 1 2/3.993). Er wordt geen dividend uitgekeerd (v.j. 6.) Aan aandeelhouders van de M ij n- w-M ijS i m a u zal worden voorgesteld 52 dividend uit Ip keeren (v, Blijkens het versing over 1938 van de NV. v.h G. van Voorn veld en Co. (fa briek van Drop Gom- en Suikerwerken) te Amsterdam bedraagt de winst f 12.718 (v.j, f 13.618). Er wordt een onveranderd divi dend van 3 pCt uitgekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2