ZD VOORLEZEN Stekeligheden „VAN EN VOOR DE VROUW UITGAVE DER VTJF SAME WERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN ii15 APRIL 1939 B van de ouders bij mijn loftuitingen! O ja,' ze weten wel, dat het een gewoon kind is en ieder vindt zijn eigen kind natuurlijk het liefst, maar als je nou kijkt naar die en die, danjuist! Ja, hij is toch wel bijzon der vlug. Dat vindt opa ook. Opa heeft dat trouwens van al zijn kleinkinderen gevon den. Hij hoopt nog vele gezonde baby's in de wiegjes van zijn kinderen te zien en zonder onderscheid zal hij van hen vinden, dat ze toch wel bijzonder bij de pinken zijn. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. Uithoudingsvermogen van vrouwen Iedere vrouw, hetzij een huisvrouw of vrouw, die een beroep uitoefendt, dat haar noodzaakt binnenshuis te werken, zal van tijd tot tijd bemerken, dat haar uithoudings vermogen haar in den steek laat. Zij gevoelt zich geestelijk en lichamelijk minder dan anders in staat om met opgewektheid haar taak te vervullen en haar arbeidsprestaties zullen verminderen. Hoe kan men hieraan ontkomen en weer op peil komen? Het is opvallend, dat deze schijnselen zich vooral in de wintermaanden voordoen; dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat men 's winters veel minder frissche lucht heeft dan 's zomers. Men vertoeft i; vertrekken, die kunstmatig verwarmd wor den, heeft de ramen nagenoeg den geheelen dag gesloten en krijgt een tekort aan z stof, waardoor men zich moe gaat voelen. In den zomer, zelfs reeds zoodra de dagen langer worden, zal de vrouw, die haar be roep buitenshuis uitoefent er veel eerder toe komen een eind te loopen als haar dagtaak voorbij is. Zoodra het even zonnig weer is, lokt dit de huisvrouw ook uit om naar bui ten te gaan en langzamerhand gaat men zich veel beter gevoelen. Zelfs in de koude wintermaanden moeten kamers en werk vertrekken regelmatig gelucht worden, al doet men dit ieder uur maar vijf minuten. Heeft men overdag geen gelegenheid om wat frissche lucht te happen, dan kan dit 's avonds doen; de avondlucht werkt buitengewoon kalmeerend op het zenuwge stel. Veelal tracht mén het gevoel van 1 heid te verdrijven door het drinken van (liefst) sterke koffie of thee, hetgeen juist zeer verkeerd is. Het prikkelt de zenuwen onnoodig en wekt schijnbaar op; evenals andere genotmiddelen, die lang niet altijd even onschuldig zijn. Veel beter is om wat vruchten te eten, 'n appel of sinaasappel of glas zuiver vruchtensap te drinken, waardoor het bloed tevens gezuiverd wordt Van niet te onderschatten belang is een goede nachtrust, want al denkt men ook, dat men voldoende heeft aan zes of zeven 1 slaap zoodat men steeds laat naar bed gaat, dan wreekt zich dit tekort op den duur. Slapeloosheid is tenslotte een gevolg van de overspannen zenuwen en is vaak moeilijk te onderdrukken. Het is veel verstandiger zich eenige genoe gens te ontzeggen, dan laat en overmoe naar bed te gaan en 's avonds in rookerige zalen te vertoeven, waar gebrek aan frissche lucht is. Indien men zorgt, dat men deze volop kan inademen, rustig leeft, voldoende nachtrust neemt en geen prikkelende dranken drinkt, dan zal men zeker zjjn uithoudingsvermogen behouden en zijn volle arbeidsprestatie kun nen blijven geven. tfll patronen. Waf efen we volgende week ZONDAG Ragöutsoep met gehaktballetjes Kalfslapjes Andijvie Vruchten met yoghurt Roereieren - Spinazie Aardappelsoufflé Ryst met abrikozen DINSDAG Rollade Savoye kool Beschuit - Ommelet WOENSDAG Koud vleesch Gestoofde bietjes Karnemelk met gort DONDERDAG Witte boonen met tomatensaus Caramelvla Witte boonensoep Gest. Schelvisch Worteltjes Fruit ZATERDAG Macaroni met ham en kaas Tutti-frutti Van de met gemerkte spijzen vindt men de recepten hieronder. RAGoUTSOEP MET GEHAKTBALLETJES (4 pers). 1 L. kokend water, 4 Maggi's Bouillonblok jes, 1 ons gehakt, 1 snee oud wittebrood, 1 ei, 1 ui, eenige kruiden zooals laurierblad, peperkorrel, kruidnagel, zout, een stukje boter of vet, 2 eetlepels vol bloem. Smelt de boter of het vet, snipper hierin de ui, voeg ook de andere kruiden toe, leg deksel op het pannetje en laat alles op Zafcht vuur plm. 15 minuten sudderen. Neem dén de kruiden eruit, voeg de bloem toe en laat deze, onder roeren, lichtbruin branden. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in 1 L. kokend water, voeg de bouillon, onder roeren bij de gebrande bloem. Maak het gehakt aan met het geweekte en flink uitgeknepen wittebrood, het ei, peper, zout, noot en maak er kleine balletjes van. Voeg ze aan de soep toe en laat ze nog 1 a 2 minuten koken. VRUCHTEN MET YOGHURT \/2 flesohje bessensap, 1 dL. water, 20 gram aardappelmeel (2 afgestreken eetlepels), 100 gram suiker, 100 gram rozijnen, 2 sinaas appels, 2 bananen, Liter yoghurt en 75 gram basterdsuiker (5 afgestr. eetlepels). Meng het aardappelmeel aan met het water ^n de helft van het bessensap. Breng dit $amen aan de kook en laat het roerende even doorkoken, onder toevoeging van de gewas- schen rozijnen. Neem het pannetje van het voeg de suiker en de rest van het bes sensap toe. Schil de bananen en de sinaas appels en snijd ze in stukjes. Roer deze door de afgekoelde bessenvla. Doe de massa in éen vlaschaal en giet de yoghurt die onder toevoeging van 5 afgestreken lepelë basterd suiker gladgeklopt is er bovenop. Garneer den bovenkant met enkele achtergehouden stukjes sinaasappel. AARDAPPEL-SOUFFLé 1 kg. gekookte aardappelen; y2 L. melk; 1 a 2 eieren, noot, 50 gram boter. De aardappelen worden fijngemalen en ver mengd met de warme melk, waarin de boter gesmolten is, zoodat een mooie gladde m ontstaat, waarbij nootmuskaat en zout naar smaak wordt gevoegd en de geklopte eier dooiers. Met de garde wordt de purée goed luchtig geklopt, terwijl tot slot het stijf ge klopte eiwit er luchtig door wordt gewerkt en de massa in een beboterden vuurvasten schotel wordt gedaan, bestrooid met paneer meel om daarna een half uur in den oven latst te worden, waardoor het schoteltje zial rijzen en een mooi lichtbruin korstje zal krijgen. De jongensjas no 29 kan gedragen worden door kleine jongens, mèt en zonder ceintuur, door grootere jongens alleen mèt ceintuur. Voor kleine jongens is de matrozen jas, zon der ceintuur, zooals hier aangegeven, zeei elegant van soepel blauw laken met verzil verde knoopen; voor een jasje mèt ceintuur is een vischgraat-tweed, b.v. in licht-grijs, zeer modern. De korte jongensbroek, ge maakt van dezelfde stof als van de jas, vormt dan met de jas één chique geheel. De kraag, revers en klepjes worden na het persen ter versiering doorgestikt. Wenscht men een ceintuur om de taille, dan vormt zich onder de ceintuur in het rug pand wat ruimte, wat de jas een vlot aan zien geeft. No 29a geeft een jongenspakje wat door kleine doch ook cfoor grootere jongens kan worden gedragen. Wenscht men een gekleed geheel, dan kieze men pantalon en vest van dezelfde stof. Wenscht men echter vest en pantalon niet van dezelfde stof, dus een meer sportief ge heel, dan kieze men het broekje van effen en het vest b.v. van eén ruitstof. De kleuren moeten echter met elkaar goed harmonieeren Voor de jas meet men de volgende maten: De halve bovenwijdte, van middenachter, onder den arm doormeten, tot middenvoor. De lengte, van het hoogste punt op den schouder naast den hals, zoo lang men de jas wenscht. De mouwlengte, van het hoogste punt bij den schouderknokkel tot den pols, recht meten. Voor het vest: De halve bovenwijdte (zooals voor de jas) De mouwlengte (zooals voor de jas). De lengte, van het hoogste punt op den schouder naast den hals, tot in de taille. De lengte beneden de taille wordt niet ge meten. De taillewijdte, tamelijk strak om de taille. Voor de jongenspantalon: De taillewijdte. De heupwijdte, over het breedtse gedeelte, doch niet te ruim meten, omdat de over- wijdte aan de patronen wordt toegevoegd. De lengte, tot even boven de knie. De benoodigde stof wordt bij de patronen aangegeven. ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U het voordeeligst bij: STOFFEN HU IS J. MONNICKENDAM HOOGSTRAAT 351 hoek Spui, Rotterdam Ook kunt U Uw japon laten knippen voor 1.—; knippen en rijgen 2. Mantelknippen 2.—; knippen en rijgen 3.Japon geheel gemaakt 7.50. NIEUWSTE PLATEN ter inzage. De prijs voor de op-maat-gemaakte patronen bedraagt: voor het jasje 45 cent, voor het vest 40 cent en voor de pantalon 30 centj voor vest en pantalon tezamen 60 cent, ver* hoogd met 5 cent porto, toe te zenden aan de redactie van „Van en Voor de Vrouw'*} adres: Administratie van ons blad. Bestelbon voor patroon 29 en 29a Ondergeteekende wenscht te ontvangen het patroon van: de jongensjas no 29 het vest no 29a de pantalon no 29a waarvoor bijgaand het bedrag in postzegels. (Doorhalen s.v.p. wat niet verlangd wordt). Jongensjas Halve bovenwijdte Lengte Mouwlengte Leeftijd Vest Halve bovenwijdte Lengte Mouwlengte Taillewijdte Leeftijd Pantalon Taillewijdte Heupwijdte Lengte Leeftijd Is goedkoop inderdaad het „goed-koopst" De groote verscheidenheid van waren stelt hooge eischen aan de kennis der huisvrouw. Zij moet weten, of de levensmiddelen, die zij koopt, voor het gewenschte doel geschikt zijn. Het is b.v. volstrekt niet hetzelfde, welke soort aardappelen men koopt, aange- de eene soor tafkookt en men op het koken moet letten, wil men niet de helft met 't water weggieten. Afkokers kunnen b.v. uit stekend voor stamppot gebruikt worden, doch anders neemt men bij voorkeur blauw- pitten e.d. soorten. De verschillende gebruiksvoorwerpen, die ook als hulpmiddelen zoo'n groote plaats in de huishouding innemen, moeten eveneens met overleg gekocht worden. Aangezien een huisvrouw niet op ieder gebied zakenkennis kan hebben, moet zij vooral koopen in goed bekend staande zaken met goed geschoold personeel dat desgewenscht van advies kan dienen. Nemen wij als voorbeeld b.v. allu- minium- of emailpannen die in de meest uit- eenloopende prijzen verkrijgbaar zijn en in verschillende kwaliteiten. Goedkoop materiaal heeft veel korter le vensduur. Slecht alluminium b.v. krijgt spoe dig deuken en minderwaardig email splintert spoedig af. Ieder onzer heeft wel eens een raad van een verkooper(ster) in den wind geslagen en is tot een goedkoopere kwaliteit van een of ander overgegaan hetgeen meestal tot teleurstelling leidde. Komt men dan later met klachten dan zal men steeds van den verkooper moeten hoo- ren dat „voor goedkoope kwaliteiten niet ingestaan kan worden zooals hij trouwens ook bij den koop heeft gezegd". Wellicht worden vele huisvrouwen door de gedachte geleid dat de winkelier de duurdere kwaliteiten aanprijst omdat hij hierdoor meer zou verdienen. Geen enkele bonafide zakenman zal zich echter ooit door deze ge dachte laten leiden. Een goed zakenman zal er meer aan gelegen zijn om een kleineren kring van tevreden vaste afnemers te hebben dan 'n groot aantal cliënten, dat na de eerste maal niet meer terugkomt, omdat zij teleurgesteld zijn. Het is dan ook voor huisvrouwen van groot belang, dat zij koopen in zaken, waar zij vertrouwen in kunnen stellen en waar reke ning gehouden wordt met haar eischen. De advertenties in ons blad bieden daartoe een goede handleiding. De verkooper, die zijn vaste klanten kent, weet waaraan hij tegemoet moet komen, zoodat er een onderling begrijpen ontstaat, hetgeen zeer zeker in het belang der koop ster werkt, zelfs al is men dan niet altijd „het goedkoopst" uit. GRATIS ontvangt men bJJ tedor fleschje NECTAR ESSENCE een receptenboekje, waarin de bereiding van limonadestroop, borstplaat, likeur, ijs, puddings enz. wordt aangegeven. Pry» per fleschje ƒ0.25. BU leder fleschje NECTAR BLOEMEN OLIE recepten voor Eau de mille- 3, haarwaters, odeurs, huldcrömes HIJ BOOG NAAR DEN VERKEERDEN KANT.Deze kleine jongeman maakte taen hij aam Koningin-Moeder Mary iets moest aanbieden, toen deze de opening vatn een kindertehuis te Stansted (Essex) kwam verrichten, zijn buiging naar den verkeerden kamt, waarin cbe koningin-moeder veel schik bleek te hebben. een nagenoeg vergeten kunst DE liefde tot boeken zit vele menschen in het bloed en zonder boeken zouden wij niet meer kunnen leven. In boeken speelt zich het wereldgebeuren voor onze oogen af; in boeken vinden wij menigmaal een deel van onze eigen persoonlijkheid weer Boeken geven vleugels aan onze gedachten, voeren ons ver weg, doch kunnen ons ook tot diep nadenken brengen. Wanneer een boek sterk tot ons heeft gesproken, dan zullen wij het ook graag aan anderen laten lezen. Een vrouw zal het onder warme aanbeveling ter lezing geven aan haar man, aan haar vol wassen kinderen, aan haar vriendinnen. Met zekere spanning ziet men het oordeel van die anderen tegemoet, dat weer geheel verschillend zal zijn naar gelang van den leeftijd en opvattingen en veelal valt te leurstelling ons ten deel. Hoe is het mogelijk vragen wij ons af, „dat men van zoo'n boek niet heeft kunnen genieten". Vergeten wordt echter, dat smaken verschillen en men- onder bepaalde omstandigheden anders op een boek kan reageeren. Lange winteravonden leenen zich bijzonder om te lezen, omdat zij de rust brengen, die vereischt wordt om de gedachten te concen- treeren. Welk een huiselijkheid gaat er van uit, indien alle gezinsleden om de tafel ge schaard zijn, ieder verdiept in eigen lectuur. Gemoedelijk en harmonisch is zoo'n lees- avond inderdaad, doch aangezien ieder zijn eigen boek leest kan men niet onderling van gedachten wisselen, hetgeen zoo buitenge woon leerzaam kan zijn. Vroeger werd er in de gezinnen veel meer voorgelezen dan te genwoordig, doch het leven was ook zoo ge heel anders, nam niet ieder afzonderlijk in beslag. Het haastige tempo van onzen tijd maakt, dat velen hun gedachten minder kun nen concentreeren dan vroeger en ook de strijd om het bestaan eischt den geheelen mensch. Slechts zelden zullen alle gezins leden allen thuis zijn, en dan zal het voor lezen van een boek weinig succes hebben. Voorlezen in den familiekring kan vooral van belang zijn voor de grootere kinderen, want de gedaöhtenwiseeling, die volgen zal, leert hen een zelfstandig oordeel te vormen, waarbij de ouders met hun veel grootere ervaring aanvullend kunnen werken. Gemeenschappelijk lezen versterkt den band tusschen ouders en kinderen, overbrugt me nigmaal kleine, in den aanvang nauwelijks merkbare verwijderingen, die ontstaan, in dien gezinsleden ieder hun eigen leventje Het voorlezen voorkomt ook schermutselin gen der kinderen onderling, iets dat in vele gezinnen voorkomt. Een gedachtenwisseling naar aanleiding van een gezamenlijk gelezen boek kan daarom zoo vruchtbaar zijn, omdat men de kinderen soms veel beter leert kennen, verkeerde op vattingen kan men een andere wending trachten te doen nemen, doch steeds op een manier, die de jeugd niet prikkelt en tot tegenspraak brengt. Ook de ouders moeten zich open stellen voor de denkbeelden hunner kinderen, die in een anderen tijd opgroeien en menigmaal onder andere omstandigheden. Aanpassing is niet alleen tusschen man en vrouw, dooh ook en vooral tusrchen ouders en kinderen zoo noodig, daarom zal het voor lezen, dat een nagenoeg vergeten kunst is geworden, weer in de tegenwoordige gezin nen in eere hersteld moeten worden, omdat er een groote, opvoedende kracht van uit kan gaan. Het staat nx wel vastdat de baby van mijn Katwijksche dochter Lena een wonderkind is. De brieven van Lena hebben ons daar zachtjes-aail vani op de hoogte gebracht en ik heb me daar nu ook zelf van overtuigd. Het kind is nu een week of wat oud en het werd hoog tijd, dat Opa eens de uitbreiding van zijn geslacht in oogenschouw ging ne men. Zoodoende heb ik den winkel op een stillen dag aan de goede zorgen van Katie overgelaten (ik denk dat haar vriend daar van wel ernstig en uit oerig misbruik zal hebben gemaakt) en ben naar Katwijk ge reisd. Ik arriveerde 's morgens om 11 uur en ben 's avonds om half acht weer vertrokken en al deze uren hebben aan mijn schoonzoon en dochter nauwelijks voldoende gelegenheid geboden om mij volledig op de hoogte te brengen van de vele bijzondere eigenschap pen van hun zoon. Ik mag maar een klein stukje van de Vrou wenpagina in beslag nemen, zoodat ik me bij de beschrijving van dit wonderkind moet beperken, maar laat ik u er b.v. op wijzen, dat de kleine Jopie reeds nu een denker is. Wat hij al niet denkt daar sta je eenvoudig paf van. Hij ligt b.v. een beetje te huilen en dan denkt hij: 't wordt etenstijd; of ik nooit wat krijg. Hij weet precies, zegt Lena, wanneer het zijn tijd is en dam denkt hij: ik zal maar eens huilen, anders vergeten ze me nog. Als ik bij de wieg kom, zegt Lena, dan wordt hij stil, want dan denkt hij: daar komt ze me pakken. Als hij tus- schentijds huilt, dan denkt hij: Ik zal het maar eens probeeren, misschien letten ze niet op de klok. Hij smakt wel eens op zijn vingers, maar dat duurt nooit lang want dan denkt hij: dat is toch je ware niet. Toen ik over de wieg stond gebogen en hij me door een spleetje van zijn oogen scheen aan te gluren, zei Lena: Hij ziet wel, dat het vreemd is en hij denkt bij z'n eigen: wie is dat nou? Ze gaf ook antwoord op deze onuitgesproken vraag: Dat is nou opa, ulle, ulle, ulle, nee, dat is niet die andere opa, maar dat is deze opa, ja, ja, dat is opa de Man, ja, je zou wel eens in dat sikje willen grijpen, maar dat gaat niet, nee, dat gaat nietdan doe je opa pijn; ga je nou huilen, ben je bang voor opaboekie, boékie, boekte, 't is ook zoo'n vreemde man, boekie, moekie, koekie enz. enz. Enfin, hij denkt dan. En hij ziet alles. Lena demonstreert dat. Als ze den rammelaar aan den eenen kant van de wieg houdt en ze beweegt hem dan naar den anderen kant, dan volgt hij hem al met zijn oogen en het is voorgekomen, dat hij zijn hoofdje er heelemaal voor omdraaide. Als ik er bij sta mislukt de demonstratie. De jongen schijnt weliswaar te kijken, want zijn oogen zijn open, maar zijn blik is volkomen onbestemd en die rammelaar laat hem syberisch. Ik neem echter direct aan wat Lena zegt. Het moei ook gebeurd zijn, dat hij de ram melaar vastgreep en, sterker nog. dat hij er mee rammelde. Het is na dien tijd nooit meer gebeurd, maar nou vraag ik je! Is dat sterk of niet? Nu spreek ik nog maar niet over het lachen dat hij doet, want het is een echt clovmtje. En groeien, gróéien! En zoet, zóét. Je hoort hem niet, behalve dan als hij honger heeft en 's nachts ,toei eens, maar een kind móét nu eenmaal zijn huiluurtje hebben. En wijs, w ij s! Hij merkt het best als je op hem bromt, maar dan doet hij net of hij niets ziet. En knijpen dat hij kan met zijn vin gertjes. En een zacht velletje, dat h\j heeft. Enfin, de dokter, de zuster en al de buur vrouwen hebben eigenlijk nog nooit zoo'n kind gezien. Ik trouwens ook niet. Ik heb ronduit toegegeven, dat hij toch wel erg voorlijk was. En dan die stralende gezichten Bovenstaande schets geeft een c-.dige schooljurk weer, bestaande uit opgeknipt rokje met schouderbanden, waarbij een don kerblauwe gebreide jumper wordt gedragen en eventueel ook sportieve blouses. De stof heet „Red Leslie", een Schotsche ruit in een mooie combinatie van frisch rood en diep blauw met zeer smalle streepen in goud kleur. Muts en tasch van hetzelfde materiaal. <Uur -fu/ndexan xyn dot op cfcAo&eriA /hoop! ffjjU Hoe de dichter Nicolaas Beets over eman cipatie van de vrouw dacht, kan men eenigs- zins afleiden uit een gedichtje, door hem in 1871 geschreven: Ontwikkeling der vrouw „Het vrouwelijk geslacht Dient tot hooger ontwikkeling gebracht". Dat is: Dochters en Moeders behooren te weten, Wat Vaders en Zonen vergeten; En een Vrouw dient te doen, Wat een Man van fatsoen Noodwendig moet negligeeren. Zal hij den tijd hebben, mijnheeren! Om in de club het land te regeeren, En over rijp en groen (Geen oordeel te hebben maar) te redeneeren. Vrouwendeugd Zachtmoedigheid staat onzen vrouwen goed. Niet slechts een zacht gemoed, maar ook een zachte moed. NIC. BEETS. P

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8