Instantine Het nieuwe Dultschland wmmtöM&ëIS WOENSDAG ia APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. a NVv.h. J. GILTAY ZN| BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 Besprekingen in Londen en Parijs Engelsche koning maakt extra reis naar Londen De Engelsche koning is gisteren speciaal .van Windsor naar Londen gereisd, om zich door Chamberlain nauwkeurig te d'«en in lichten over den internationalen toestand. Even over vijf begaf Chamberlain zich naar het Buskingham palace. Het onderhoud .van den eerstrn minister met den koning .duurde tachtig minuten. Na afloop is de koning naar Windsor te ruggekeerd. Men brengt in herinnering, dat de koning tijdens de September-crisis eveneens speciaal naar Londen kwam. om met zijn ministers overleg te plegen. Hij heeft toen het bevel lot vloot-mobilisatie geteekend. Den geheelen dag hebben verder in de City 'diplomatieke besprekingen plaats gehad, cnder andere met de ambassadeurs van Rus land en Frankrijk. Het beraad te Parijs Gistermiddag om 4 uur is te Parijs de Fransche kabinetsraad bijeengekomen. Over liet besprokene wordt 't strikste stilzwijgen in acht genomen. Met de uitvoering der ge nomen besluiten is men overigens onmid dellijk begonnen. Men heeft den indruk, dai de regeering alle maatregelen beeft vastge stel.d en onder oogcn gezien, die het land in staat moeten stellen, in geval van nood zakelijkheid aan iedere gebeurlijkheid het «hoofd te bieden. Hieraan kan toegevoegd worden, dat tij- Vlcns de gedachtenwissclingen geen sprake is geweest van een bijeenroeping van het parlement. De kabinetsraad duurde van vier uur tot half zeven. Fransche vloot kiest zee Naar do Un. Press uit Toulon verneemt, maakte het grootste deel der Fransche Mid- dellandsohe Zee-vloot zich gistermorgen go reed, om naar Noord-Afrika en 't Oostelijk deel der Middellandsche Zee te vertrekken. Hiermede hebben dus de Fransch-Britsche voorzorgsmaatregelen, voor het geval een nieuwe Middellandsche Zee-crisis mocht uit breken. een aanvang genomen. Gedurende de laatste 24 uur zijn in Frank rijk een aantal marine-technici opgeroepen en alle verloven ingetrokken. Dit werd in alle café's en bioscopen vla 'de radio bekend gemaakt, terwijl er op ge wezen werd, dat geen enkele matroos Toulon zou mogen verlaten. Een van de eerste maatregelen om het leger te versterken was het intrekken van alle Paaschverloven in geheel Frankrijk. Het zelfde agentschap seint uit Rome, dat volgens betrouwbare berichten afkomstig .Van Italiaansche politieke kringen Mussoli ni's reis naar Albanië voor het oogenblik zou zijn uitgesteld in verbend met de spanning in de Middellandsche Zee. Prins Ali Cemci. een neef van Koning Zogu, die aan het hoofd zou staan van de Albaneesche troepen, die nog weer stand bieden aan het oprukkende Italiaan sche leger. Hoe zal Bulgarije zich orienteeren? Op Engeland, of op de „as" United Press heeft uit betrouwbare diplomatieke bronnen vernomen, dai de Britsche regeering pogingen aanwendt, om zich de Biilgaarsche vriendschap te verzekeren, doch èn in Sofia èn in Bel grado is men de meening toegedaan, dat deze pogingen rijkelijk laat komen. Mocht de crisis zich dus verscherpen en Bulgarije gedwongen worden, kleur te bekennen, dan is het mogelijk, dat het de zijde van de as-uiogendheden zal kiezen. De Britsche kringen melden intus- schen, dat Londen nog geen definitieve beloften aan Sofia heeft gedaan. Er zijn geen aanwijzingen, die de geruch ten bevestigen, als zou de Duitsche diplo matie trachten, Bulgarije aan de as te ver binden. Er wordt echter op gewezen, dat een delegatie, samengesteld uit vooraanstaande Bulgaren, zich naar Berlijn zal begeven om tegenwoordig te zijn bij de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van den Führer. Er gaan z<elfs geruchten, dat do Bul- gaarsche minister Draganoff, die Zaterdag Berlijn is vertrokken, een belangrijke boodschap voor de Duitsche regeering over brengt. Maar ook van deze geruchten kon in het geheel geen bevestiging worden ver kregen. Er bestaat te Sofia ontegenzeggelijk een groote sympathie voor de democratie, even als in 1915, toen er een sterke sympathie oor de Russen bestond. De Bulgaarsche handel echter is afhankelijk van Duitsch- land. Bovendien is het zoo goed als uitge sloten, dat men, in geval van oorlog, direc te hulp van Engeland en Frankrijk zou mo gen verwachten. Deze beide factoren drijven Bulgarije in de richting Berlijn. In diploma tieke kringen is men van meening, dat Bulgarije tot het laatste moment zal wach- net liet nemen van zijn beslissing, in dien alhans deze noodzakelijkheid zich ooit in het land opdringt. Bulgarije heeft, zooals men weet, territo riale eischen. Van Roemenië wenscht het af stand van Zuid-Dobroetsja; het wil verder een corridor naar de Aegeische zee. En, bo vendien. eenige kleine grenswijzigingen ten koste van Joego-Slavië. Mochten deze wenschen, door toedoen van de Weste-rsche mogendheden tot stand ko men, dan, zoo wordt algemeen verwacht, zal men minstens op de neutraliteit van Bul garije kunnen rekenen, doch het zal zeer moeilijk zijn, dit alles nog op het laatste oogenblik ten gunste van Bulgarije te rege len. De „United Press"-correspondent heeft ook Constantin Stanisheff, den laatsten pre sident van het Macedonische nationale co mité, geïnterviewd. Dit comité werd in 1934 ontbonden, toen de nieuwe regeering te So fia na een staatsgreep alle Macedonische activiteit verbood en de vriendschap van Joego-Slavië heeft gezocht. Stanisheff zeide, dat hij hoopte, dat Italië Grieksch Macedonië zou bezetten en de Macedoniërs „uit de Grieköche slavernij" zou redden. „Ik ben zeker", zoo ging Sta nisheff verder, „dat onze broeders in Grie kenland gelukkiger zouden zijn onder be stuur van Italië dan onder dat van Grieken land, waaronder zij zelfs niet hun moeder taal, het Bulgaarsch, mogen spreken, waar zij geen minderheid-rechten genieten en aan de dictatuur van Athene zijn overgeleverd." De Italiaansche troepen bewegingen Te Rome is officieel meegedeeld dat door het onder de wapenen roepen van de ge- heele lichtingen 1901 en 1912. door het reeds ander de wapenen zijn van de geheele lich tingen 1917 en 1918 en kleine contingenten de lichting 1919 en door gedeeltelijk on der de wapenen roepen van specialisten van andere lichtingen, de troepensterkte van het Italiaansche leger in het moederland een indrukwekkend peil heeft bereikt. Tenzij zioh buitengewone omstandigheden voor doen, zullen geen andere liohtingen onaer de wapenen worden geroepen. Griekenlands veiligheid Een dubbele garantie In de Grieksche bladen wordt het bericht geoubliceerd, waarin gemeld wordt, dat de Italiaansche regeering aan de Britsche re geering formeele verzekeringen heeft gege ven ten aanzien van Griekenland en Kor- foe. Dit bericht wordt in alle Atheensche bladen gevolgd door een gelijkluidende noot, welke als volgt luidt: „In verband met dit telegram zijn wij in staat, mede te deelen.dat de Italinansehe regeering dezelf de formeele verzekering heeft gegeven aan de Grieksche regeering". ONS FEUILLETON Korte Inhoud van het voorafgaande Tusschen twee groote moderne gebouwen van een manufacturenmagazijn en een filiaal van de Provinciale Bank, staat in het dorp Waterdam het kleine antieke pandje De Bloeyende Amandelboom, eigendom van den ouden heer Wiechers. Adriaan, eenige zoon van den heer Wie chers komt na het eindexamen van de H.B.S. bij zijn vader in den kruidenierswinkel. Dit leven bevredigt hem echter niet en ruim een jaar na den dood van zijn vader besluit hij voor predikant te gaan studeeren. Hij verkoopt de zaak aan juffrouw Cosijn. de moeder van zijn winkelbediende Nu wordt Adriaan student in Amsterdam. Nadat hij zijn eerste kosthuis wegens verhuizing heeft moeten verlaten, is hij tenslotte door bemiddeling van een mede student. Pieter Bolstra, in een tamelijk armoedig straatje terechtgekomen, ook al in verband met zijn niet al te rooskleurigen financieelen toestand. Oom Geurt en tante Tine zijn intusschen in Amsterdam komen wonen en Adriaan brengt hun zoo af en toe een bezoek. Op tantes verjaardag maakt hij kennis met Jantien van Gelder. Reeds dadelijk voelen de twee jonge menschen zich tot elkandei aangetrokken. Doch Jantien is vrijzinnig en Adriaan orthodox. Toch wor den ze het eens. tot groote vreugde van oom Geurt en tante Tine, die reeds spoedig daarna een bezoek aan den notaris brengen in verband met hun testament. Doah hoe Jantien en Adriaan elkaar trachten te begrijpen, op godsdienstig terrein komen zij telkens in botsing. (Zie vervolg hieronder) Hel mode -ne pijnstillende middel 't is van ftay&i Politieke moordpartij te Kai Feng Een „pacificatie-commissie" gedood In Kai Feng, de hoofdstad der Noord-Chi- neeeche provincie Honan, overvielen op den Eersten Paaschdag onbekenden een bijeen komst der plaatselijke „pacificatie-commis sie" en vermoordden de zes aanwezige leden. Het zevende lid der commissie ontging een zelfde lot, slechts doordat hij niet aan de zitting deelnam. Onder de slachtoffers van den overval be vinden zich de voorzitter van de commissie, iraal Hoe Joe Koen en generaal Foe Tsjoean Jing, die vroeger als officier gediend hebben onder Tsjang Tso Lin en Tsang Hsoe Liang in het Mandsjoerijsche leger. De „pacificatie-commissie" van Kai Feng was in hot begin van dit jaar ingesteld, om de Chineesche troepen in Honan, die zich bij de nieuwe regeering van Noord-China hadden aangesloten, te leiden. Men neemt aan. dat de moordenaars agen ten zijn van de regeering te Tsjoeng King. Nieuwe onderhandelingen over Palestina? De ambassadeur van Egypte te Londen, Hassan Nashaat Pasja, is te Cairo aangeko men met voorstellen van de Britsche regee- ring, tot wijziging van sommige punten van de politiek inzake Palestina. Op uitnoodi- ging van de Egyptische regeering is daar op Weizmann. het hoofd der Zionisten, per vliegtuig uit Jeruzalem in de Egyptische hoofdstad aangekomen.. Men ziet hierin een bevestiging van de geruchten, dat een nieu we ronoe-tafel-conferentie binnenkort zal worden gehouden. Kort na zijn aankomst had Weizmann een onderhoud met den Egyptischen pre mier. Thans de grootste industriestaat van Europa Ook* de innerlijke structuur is gewijzigd (Van onzen Duitschen correspondent) Onder den invloed van het feit, dat Duitschland het protectoraat over Bohemen en Moravie op zich genomen heeft, het Me- melgehied wist terug te winnen en moerdc- re verdragen met zijn naburige landen tot stand bracht, heeft de kaart van Centraal- Europa opnieuw een wijziging ondergaan. De grootste verrassing daarbij was ongetwij feld bet Duitsch Roemeensch handelsver drag, want hierdoor kriigt Duitschland ko ren, hout en petroleum, dus dingen, die het dringend behoeft. De vele geruchten, welke over het ontstaan en het al of niet geluk ken van dit verdrag de ronde d den, wijzen erop, dat het van meer.belang is dan een gewoon handelsverdrag. De Duitsche diplo matie schijnt door de ervaringen van den oorlog wel iets geleerd te hebben, want an ders ware men er niet zoo licht in geslaagd overeenkomst aan te gaan, waarbij Duitschland de nemer en Roemenië de ge- :r is! Men behoeft slechts een blik op de nieuwt kaart van Grool-Duitschland te serpen, om een indruk van 's lands macht? uitbreiding op te doen. Hst verschil met de kaart van voor en na den oorlog is frap pant Let mon niet al te zeer op Oost-Prui sen, dan is de vorm vrij wal rond geworden. De bocht tusschen Beieren en Silczië is aar dig aangevuld en zoodoende is het zwaarte punt een kleine 150 k.m naar bet Zuid-Oos ten verschoven. Het centrum is van de Harz overgegaan naar het Saksische ErLs- gebergte dus waar nog kort tevoren de grens genoteerd stond. Toen de rampzalige oorlog, waaraan al de huidige gebeurtenissen eigenlijk min of meer logisch gevolg zijn was afgeloopen, telde Duitschland nog 59 milioen inwoners en had een oppervlakte van 470.000 K.M.2 thans is de oppervlakte 030.000 K.M.2 en het inwoneraantal 87 millioen geworden Sedert 1919 heeft Duitschland dus ruim 160 000 K.M.2 aan terrein gewonnen en is het aantal inwoners met 28 millioen do hoogte ingegaan. Het staat hiermede op één lijn met de gezamenlijke oppervlakte van Nederland, België en Zwitserland en neem daar dan gerust nog Fr&nkrijk en het zoo even bevrijde Spanje maar bij! En vergelijkt men het huidige Duitsche Rijk met dat van even voor den oorlog, toen Keizer Wilhelm II nog het bewind in han den had. dan komt men tot de ontdekkinq dat het ook daarmee nauwelijks meer ver geleken kan worden, want het bezit thans 20 millioen inwoners meer en zijn opper- 'lakte is met 90.000 k.m.2 gesteegenl Het onderscheid tusschen voorheen en thans ligt voorts in het feit. dat het keizerlijke Duitschland aan zijn buitenlandsche poli tiek te gronde ging, terwijls Hitiers impe riale politiek het eene succes na het ande re mag boeken. Het doel is al lang niet meer een Duitsche hegemonie in Centraa1- Europa, het luidt ongeveer zoo: „Duitsche heerschappij van de Noordzee over den Bal kan tot aan de Zwarte Zee'M En de helft ran dit einddoel is thans al bereikt. Na; tuurlijk vragen wij. die dit alles van nabij meemaken, ons met de overige wereld zal hij ook de andere helft van zijn groot- sche plannen weten door te zetten of werd het einddoel te hoog gesteld? Met het geografisch karakter heeft ook dc innerlijke structuur van Duitschland een wijziging ondergaan. Wie de geschiedenis onzer Oostelijke buren kent, die weet, dat Pruisen vrijwel ononderbroken toonaange vend was en al krijgt men in politieke* zin ook nu nog vaak dien indruk, toch is Pruisen als staat niet meer, wat het tot kort geleden gebleven was voor en na den oorlog besloeg zijn bevolking twee derde van heel het land. thans is dit aantal oo de helft teruggedrongen. Daarmede gepaard gaat ook een andere indeeling der Duitsche katholieken en pro testanten: een jaar geledon telden wij in Duitschland nog dubbel zooveei protestan ten als katholieken, maar sedert de aanslui ting van Oostenrijk, het Sudetenland en het protectoraat gebied van het voormalige Ts.iecho-Slowakije zijn er rond 16 millioen katholieken en betrekkelijk weinig prote stanten bijgekomen, zoodat men in Groot- Duitschland met 38 millioen katholieken dient te rekenen. Óf deze aanwinst ook van invloed zal blijken te zijn op het politieke leven is een vraag, die we in den totalen staat niet zoo maar durven te beantwoorden In ieder geval dan staan de katholieken in aantal tot de protestanten ongeveer als 9 tot 11. besluiten wij deze beschouwing dan nog met de mededpeling, dat Duitschland door het veroverde gebied der laatste weken d? grootste industriestaat van Europa gewor den is, een feit. hetwelk men vooral in Engeland waarschijnlijk met zeer gemeng de gevoelens zal ervaren. DE BEWAPENINGSWEDSTRIJD IN DE LUCHT Streven Engeland en Frankrijk weldra de „as" voorbij De Fransche oud-minister van lucht vaart, Laurent Eynac, heeft een aantal gegevens gepubliceerd omtrent de luchtmacht van Frankrijk en Groot- Brittannië. Zijn deze cijfers en de hier aan vastgeknoopte ramingen voor de komende maanden juist, dan zouden beide landen in den komenden zomer over een aantal vliegtuigen in eerste linie beschikken, dat ae luchtstrijd krachten der as-mogendheden overtreft. Op het oogenblik aldus United Press bedraagt de sterkte van de Fransche lucht macht, volgens de officieele cijfers der Fran sche regeering. waarop Eynac zijn publica tie baseert. 2500 vliegtuigen in eerste linie, tegen (naar raming) Groot-Brittannië 3000, Duitschland 5000 en Italië 2000; dit laatste cijfer wordt verklaard ooor het feit, dat. Italië een aantal groote bommenwerpers In de Abessinische en Spaansche oorlogen heeft verloren. Tegenover de productiecijfers der andere groote mogendheden Groot-Brittannië 1000, Italië en Duitschland te zamen 900 toe stellen per maand heeft Frankrijk tot voor kort slechts een mager aantal kunnen stellen. Zoo bedroeg de Fransche vliegtuig productie in December van het vorige jaar nog slechts 37 toestellen per maand. In Januari 1939 is dit aantal echter opgevoerd tot 90 stuks, in Februari tot 150, in Maart tot 200, in April schat men de productie op 300 stuks, en men hoopt in den loop van den zomer een productie van 500 toestellen te bereiken. Voegt men hierbij de 1700 toestellen, die Engeland en Frankrijk in de Verecnigde Sta ten hebben besteld en die in het voorjaar zullen worden afgeleverd, dan zullen beiae landen te zamen dezen zomer de beschikking krijgen over 14000 vliegtuigen (waarvan 9000 gloednieuw) tegen 10.600 stuks (waar van 4000 gloednieuw) bij de Duitsche en Ita liaansche luchtmacht Daar Frankrijk over het algemeen eei tekort aan timmerlieden heeft, worden iu dat land meer metalen vliegtuigen gebouwd; in Groot-Brittannië daarentegen wordt het meerendeel der vliegtuigen van hout ge maakt Hongaarsche politici naar Rome Minister-president Teleki van Hongarije en de minister van buitenlandsche zaken, Csaky, zullen Maandag hun aangekondig de reis naar Rome ondernemen voor het voeren van uitvoerige besprekingen met Mussolini en Ciano. Kort daarna zouden zij een bezoek aan Berlijn brengen. Ter gelegenheid van den 50sten verjaardaj. van Hitier zullen zich verschillenr.e Hon- gaarsche ministers en oud-ministers naar Berlijn begeven. DIESELMOTOREN STOOMTURBINES STOOMMACHINES STOOMKETELS FOM P-INSTALLATIES APPARATEN GIETWERK ENZ. 35000 K.W. STORK STOOMTURBINE Voorbereidingen voor Hitiers verjaardag Te Berlijn maakt men zich gereed om met ongehoorde praal den vijftigsteai verjaardag van H i 11 e r op 20 April te vieren. Er zal aan worden deelgenomen door afvaardigin gen van de onderteekenaars van het anti- kominternpact en van de Scandinavische, da Balkan- en de Oostzee-landen. De Italiaansche minister van buitenland sche zaken, C i a n o, zal aanwezig zijn en da minister van buitenlandsche zaken van Roemenië G a f e n c u. die op 18 en 19 April officieel te Berlijn vertoeft, zal zijn verblijf, maar dan als particulier, verlengen om de plechtigheden bij te wonen. Ook een Litausche delegatie zal te Berlijnt aan de feestelijkheden deelnemen. Hongarije en Peru verlaten den Volkenbond De Regeeringen van Hongarije en Peru hebben te Genève doen weten, dat haar lan den uit den volkenbond treden zullen, doch' dai zij zullen blijven deelnemen aan het zoo- genaai. de technische volkenbondswerk, en aan het permanente hof voor internationale justitie. 93. Een stille zomeravond. Zachte, dromerige doedelzaktonen rolden langzaam uit over het water. Drie mensen zaten stil, met peinzende ogen te genieten van de rust om hen heen. Wat Jan speelde, hoorden ze niet zo precies. Het was hun genoeg, dat hij speelde. Er kwam een heerlijke loomheid over hun wezen. Een gevoel van: „Zo is het goed. Laat het blijven". Het werd later. Niemand wilde die dromerige rust ver storen. Kwiebus, de woelzieke Kwiebus, zat als onder een hoedje gevangen. Hij wilde niet denken aan morgen. Alleen maar genieten nu. Met de grote mensen mee. dxxr Catecuc Yèc&ningcfi van Hein Kras/ 94. „Goeien-avond saam.'' Een zware stem verscheurde de vredige stilte. Niemand kon zo gauw terug groeten, 't Was of ze allemaal zich even moesten be zinnen. waar ze waren. Toen herkende Oom Kobus in de zware, brede gestalte op de wal, den kapitein van het kofschip „De vliegende Hollander". „G'navond, kap'tein, nog laat op stap," groette Oom Kobus. Wijdbeens, zijn handen in de zakken van z'n Engels leren broek, de pet een beetje scheef, stond de stoere zeebonk stil; klaar voor een praatje. „Morge-ochtend zes uur varen we af, Ko bus, Naar Lissabon. Voor drie maandjes,- riep de kapitein. Oom Kobus veerde overeindI Q)q uit dei Die band i s eenvoudig niet meer los te maken. Die we tenschap brengt de toch inderdaad wel ernstige kwestie geen stap nader tot een oplossing, integendeel, zij maakt een oplossing bij voorbaat onmogelijk. Onverzoend zullen zij naast elkaar blijven staan, zijn ambt, misschien zelfs zijn geloof, èn zijn liefde. Toch kan nu de rust weer komen nu hij weet, dat hij Jantien niet verliezen zal. Toch zal er iets moeten veranderen. Hij zal toch eens rustig met haar moeten spreken. Aan datgene wat tot nog toe onwaarachtig was in hun verhouding, daaraan moet een einde komen. Van nu aan moet hij haar aanvaarden, zooals zij zich van den beginne aan hèm heeft voorgedaan, zoo ze is. Niet langer haar van haar geestelijke vrijheid berooven. Zij zullen van nu af beiden onder het oog moeten zien. of zij het op den duur zóó zullen aandurven. Hun beider liefde zal een nieuwen, zwaren proef moeten doorstaan. Vooral z ij n liefde. Tot nog toe heeft hij alleen maar geëischt en Jantien iheeft gegeven, altijd maar weer gegeven Nu zal het anders worden Maar het wordt niet anders, i 'Als Jantien dienzelfden avond nog, van niets bewust, met haar bijbeltje en catechisatieboekje naast hem aan de tafel zit, en zij zwaar aan het redeneeren slaan over dingen, die voor Adriaan helder als kristal en voor Jantien troebel als modder zijn, verloopt alles precies als alle andere avonden: Adriaan doceert en Jantien luistert toe. Op een oogenblik neemt zij het woord. Hoe kan dat? Waarom moest dit en waarom was dat? Is het dan beslist noodzakelijk, dat enz. Jantien is in protest. Adriaan wederlegt, maar Jantien neemt dat toch allemaal zóómaar niet aan. Tot opeens haar gezichtje verheldert. Ja, zoo snapt ze het wel een beetje. Bijna oolijk kijkt ze Adriaan aan. En wat argumenten nooit zouden vermogen, dat doet die oolijke lach van Jantien, die lieve oolijke laoh. Adriaan staakt zijn betoogen. Hij lacht ook, en dan slaat hij zijn arm om haar middel en dan spelen heel even haar fijne handjes met zijn voor een heer iets te grove knuisten. Dan zien ze elkaar recht in de oogenen dan slaat de Sancta Theologica meteen op de vlucht. Foei. zulk een dartelheid in haór bijzijn. Met een ommetje of een kort bezoekje bij oom en tante eindigt zoo'n avond meestal. Bij nader inzien komt het Adriaan het beste voor, alles voorloopig maar te laten zoo het is. Jantien is volkomen tevreden zoo. Waarom haar een vrijheid op te dringen, die ze misschien niet eens begeert! Jantien is een vróuw, daar mede moet hij toch allereerst rekening houden, en een vrouw is als de klimop. Het is haar aard. zich te hechten aan den sterken eik. Laat zij maar tegen hem aanleunen. Als ze straks getrouwd zijn, dan komt alles in orde. Niet voor niets is ze op zijn weg geplaatst: z ij n Jantien. XLV Het loopt tegen de Kerstdagen. Jantien heeft in verband met de felle vorst een vrijen middag. Om beurten konden ze een middag gaan schaatsenrijden. Een vriendelijke geste van den directeur, zelf all round sportsman. Doch Jantien doet niet aan schaatsenrijden, of beter: Adriaan doet er niet aan. En alléén het ijs opgaan, daar heeft ze geen lust in. Maar dien vrijen middag wil ze toch wel graag hebben. Ja. ja, doch ze begrijpt zeker wel. dat dat niet gaat: niet schaatsenrijden en tóch vrij. Daar wordt nog wat op doorgepraat door Jantien en haar onmid- deïïijken chef. Tenslotte blijkt alle bezwaar alleen maar op wat plagerij te berusten. Jantien krijgt haar middag, zoo goed als de anderen. Alleen, ze moet zich eens nader verklaren: schaatsenrijden is toch geen zónde? Dat is ook nog als een grapje bedoeld, doch Jantien vat het niet als zoodanig. „Néén, dat is géén zonde", zegt ze vinnig, en merkbaar geraakt loopt ze naar de gang. De chef begrijpt die houding niet. Waarom doet juffrouw van Gelder zoo? Ze is prikkelbaar den laatsten tijd, dat heeft hij al meer gemerkt. In 't vervolg zal hij een beetje met haar oppassen. Vreemd toch! Hij heeft Jantien van Gelder leeren kennen als een fatsoenlijk, degelijk meisje, dat echter het leven op bescheiden wijze wist te genieten. Maar sinds haar ver loving met dien fijnen dominee neemt ze ascethische allures aan, die haar niet staan. Zelf neemt hij de dingen niet zoo zwaar op. maar in zijn familie heeft hij ze: precies zóó. Zulk een geloof kweekt onoprechtheid en leidt tot on- natuur. De fijnen zijn de mijnen, zegt de duivel. Maar van Jantien is het jammer Die vrije middag komt nog min of meer onverwacht. Adriaan is onbereikbaar, die is de stad uit, in verband met een kerkelijk examen van een zijner studievrienden. Hij heeft Jantien precies verteld, hoe dat gaat, maar ze weet het al niet meer. Het lijkt haar allemaal zoo omslachtig. Als je aan de Universiteit al herhaalde malen geëxamineerd bent door bekwame professoren, dat je dan later nog eens weer aan den tand gevoeld moet worden door dominees en ouder lingen. Nota bene, ouderlingen! Burgermannetjes, voor wie Jantien het rechte respect maar niet krijgen kan. Oom Geurt is het volmaakt met haar eens. maar ze moet zich daar maar niet al te veel aan ergeren. Dat heb je overal, en dan vertelt hij haar krasse staaltjes van boerenwethouders en bóeren- raadsleden, die onderwijzers en schoolhoofden moeten be noemen. Oom Geurt en tante Tine, al meer worden die Jantiens vertrouwden en raadgevers. Ze loopt er nog al eens aan, als ze met het een of ander geen raad weet. Ook dezen middag weer. Jammer, dat Adriaan nu juist naar dien vriend moest. Maar tante merkt op. dat dat juist bijzonder goed treft. Ze kunnen dan samen gaan inkoopen voor de kerstdagen, want natuurlijk zijn de kinderen met de feestdagen hun gast. Tante Tine heeft zelfs gedacht aan een kerstboompje. Dat had ze nu altijd al zoo aardig gevonden, maar met twee menschen op leeftijd kom je daar zoo niet toe. „Maar Adriaan houdt, geloof ik, niet zoo ern van kerst- boomen", waagt Jantien schuchter opf te merken. Hij haat ze. Maar dat wil ze niet tegen tante zeggen. „Nu, dan géén kerstboom. Maar je bent toch wel van plan een kleinigheidje voor hem te koopen? St. Nicolaas vieren jullie ook al niet." Duidelijk spreekt de teleurstelling uit tantes stem. Jantien merkt dat wel op, maar ze gaat er niet op in. Tante heeft gelijk, maar onder geen voorwaarde wfl ze Adriaan tegenover haar afvallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2