n)c"£jöiyn uU de x EEN NIEUWE REGEERING IN ALBANIË pjop gu n light ze e p ED. SCHAEPMAN CO, DINSDAG ii APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 Ciano bezoekt Tirana Wordt het land Italiaansch mandaat? Men kan thans zeggen, dat de mili taire bezetting van Albanië nagenoeg geheel is voltooid. Men heeft daarbij veelvuldig gebruik gemaakt van kleine vliegtuigen, en ook van gemotoriseerde afdeelingen. Volgens „Un Press" begint het leven in Tirana reeds weder nor maal te worden. De Albaneesche gen darmes in hun oude uniformen patrouil leeren door de straten, Op alle openbare gebouwen en vele particuliere huizen waaien de Albaneesche en Italiaansche vlaggen. De Italiaansch-Albaneesche Bank gaat weer na de Paaschvacantie open, de vliegdiensten, ook die met Griekenland, worden hervat. Ook op het platteland is het volkomen rustig. Er komen echter nog steeds met vlieg tuigen en oorlogsschepen versterkingen en burgerpersoneel aan. Aan de kust van Albanië zijn thans ook kanonnen opgesteld, die op 70 km afstand van de Italiaansche kust staan, zoodat de Italianen met hun kustbatterijen de Adria- tische zee kunnen afsluiten zonder van oorlogsschepen gebruik te maken. Volgens aan de grens ontvangen berich ten, zouden hier en daar nog kleine gevech ten worden geleverd en zullc-n de Italianen vooral in de bergachtige gebieden veel hin der bij de pacificatie ondervinden. Terwijl in 't buitenland de meeste Alba- neezen verontwaardigd tegen de bezetting van hun land protesteeren, heeft do Alba neesche gezant te Sofia, naar Havas meldt, Mussolini getelegrafeerd, dat „het Italiaan sche leger de Albaneesche natie heeft be vrijd van de elementen, die het geheele volk tot slavernij brachten". Hij geeft uiting aan zijn overtuiging, dat de Italiaansche regeering nooit agressieve plannen jegens Albanië heeft gehad. De tijdelijke regeering In Tirana is een nieuwe, tijdelijke regeering gevormd, die onder leiding staat van den Albaneeschen oud-pre mier Djafer Ipy en verder is samen gesteld uit vooraanstaande Albaneesche officieren en functionarissen. Het hoofd der nieuwe regeering heeft allen Albaneezen bevel gegeven de Ita liaansche burgerlijke en militaire auto riteiten te gehoorzamen. In een radiorede heeft hij verklaard, dat de interventie van Italië in Albanië al ge durende vele jaren noodzakelijk was, aan gezien het land zelf niet in staat was zich te organiseeren. Hij heeft verder het tele gram voorgelezen, waarin de Albaneesche notabelen, naar Stefani meldt, de hulp van Mussolini voor Albanië hebben ingeroepen. Den Duce is daarna nog het volgende tele gram gezonden: „Wij hebben vandaag het glorierijke Ita liaansche leger ontvangen, in denzelfden geest en met hetzelfde begrip, waarvai WRIGLEY'S P.K. stelt U ln staat Uw krachtsinspanning te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt U frisch. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maal- Uid, het sterkt Uw tenuwen en bevordert de spijsvertering. Bovendien helpt P.K. Cw tanden schoon, gaaf en sterk te houden. Doktoren en tandartsen bevelen het aan. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar b(| de hand. M Veel genot voor weinig geld5 cent. (Keel.) zooveel malen tegenover de Albaneezen hebt blijk gegeven. Als afgevaardigden van het volk van Albanië, dat in den loop der eeuwen zijn trouw en vriendschap voor de groote Italiaansche natie heeft gehand haafd, zijn wij er trotsch op in ons land, waar Italianen en Albaneezen zoo dikwijls hebben samengewerkt, het Italiaansche leger te kunnen begroeten, dat het symbool en de personificatie is van de herboren Ilo- meinsche macht. In dit telegram van hulde bevestigen wij de onwankelbare trouw van ons volk en wij wachten vol vertrou wen op het program, dat uw illustere ver tegenwoordiger erraaf Ciano aldus heeft samengevat: orde, welvaart, rechtvaardig heid, zoowel politiek als sociaal, binnen het kader van de fascistische vrijheid'". Een van de eerste regeeringsdaden is ge weest, dat. met toestemming van Ciano. allen zijn vrijgelaten, die op bevel van koning Zog waren gevangen genomen, onder be schuldiging van politieke activiteit tegen den staat. Hel bezoek van Ciano Graaf Ciano, MussolinKs schoonzoon, heeft een bezoek aan Tirana gebracht, en een wandeling door de stad gemaakt. In de Italiaansche legatie heeft hij een gedele geerde van de katholieke bergbevolking ontvangen, die hem een Albaneesche vlag aanbood, met het verzoek deze aan den Duce te overhandigen met de verzekering van de toewijding aan het fascistische Ita lië Met een dripmotorie vliegtuig is Ciano naar Rome teruggekeerd. Alvorens te vertrekken heeft hij ter he- :chikking van verschillende steden 190.000 roud-lire gesteld, ter verdeeling onder armen. Dat bericht heeft, naar Stefani meldt aanlpiding afgeven tot freestdriftiec betoogingen voor Italië en den Duce. Te Durazzo is een groot schip met levensmid delen en kleeren voor de Albaneezen aan gekomen. Albanië manriaatsgebied? Het feit, dat een zuivpr Albaneesche be stuurscommissie te Tirana is ingesteld, schijnt aan te duiden, dat tot dusverre niet het voornemen bestaat Albanië tot integree rend deel van het Italiaansche imperium uit te roepen. Niet-officieele kringen gelooven, dat het eenigen tijd zal duren voor een besluit zal worden genomen en dat men daarmede wachten «il tot men een duidelijk denk beeld heeft van de reactie in Engeland. Frankrijk en elders op de bezetting van Albanië. In de Voce d'Italia schrijft Gayda, dat wanneer Engeland de actie van Italië zou willen beschouwen als een inbreuk op de Britsch-Italiaansche overeenkomst, 't Lon den vrij staat zulks te doen. Italië zijn toekomstige houding daarnaar richten. Te Rome verluidt, dat dit laatste betee- kent, dat een opzegging door Engeland van de Britsch-Italiaansche overeenkomst, zou kunnen leiden tot onmiddellijke uitroeping van Albanië tot Italiaansch grondgebied. Voor het oogenblik schijnt het, dat Italië 'van Albanië een mandaatsgebied zal maken. Dr SCHACHT TE BOMBAY Dr Schacht voormalig president van de Duitsche Rijksbank, is op zijn reis naar het Oosten te Bombay aangekomen. EXCELSIOR Heeren-of Damesrijwielen met origineele Torpedonaaf, f m kettingkast, enz Nikkelen deelen zwaar verchroomd, moffel- werk geheel roestvrij. De allerbeste Englebert banden. Het kan niet beter. Drie jaar schrif telijke garantie. Franco levering. VRAAGT PRIJSCOURANT. RIJWIELFABRIEK EXCELSIOR VLAARDINGEN - Telefoon 632 (Reel. Fraaie Hniskamerlampen voor elke Deurs N.V. Couzy, le Middellandstr. 72 Rotterdam Reel.) SCHOONMAAKBEDRIJF GLAZENWASSCHERU AMSTERDAM ROTTERDAM VELSEN DORDRECHT V- HAARLEM UTRECHT .O LEIDEN HILVERSUM DEN HAAG GRONINGEN DELFT BRUSSEL Dagelijks inwendig schoonhouden van gebouwen Geen Italiaansch optreden tegen Griekenland Gedurende het weekeinde heeft een zeer druk diplomatiek verkeer plaats gevonden tiusschen Rome en Londen. C r o 11 a, de Ita- üaansche zaakgelastigde te Londen, heeft iet minder dan driemaal een bezoek aan hft Foreign Office gebracht. Hij zou daarbij een persoonlijke boodschap van Musso- i n i hebben overgebracht, waarin de stel- ,ge verzekering werd gegeven, dat de Ita- iaansche actie zich strikt tot Albanië zou beperken, en dat er geen sprake zou zijn van een optreden jegens Griekenland of het Grieksche eiland Korfoe. Een United Press bericht uit Athene meldt, oat Engeland Italië zou hebben meegedeeld, dat het in bezit nemen van Grieksoh grond gebied, een Grieksche haven of een eiland oorlog zou beteekenen. De radiozender te Ahene heeft gisteren de Grieksche openbare meening gerust ge6teld net het volgende communiqué: „De regee ring verklaart, dat zij in staat is het Griek sche volk te verzekeren, dat de onafhanke ïjkheid en de integriteit van het land vol komen verzekerd zijn". Huil veroordeelt den inval in Albanië De Amer iikaansche minister van buiten landsche zaken Cordell Huil heeft, na overleg met Roose-e't de volgende oordeeling uitgesoroken over den geweld- dadigen inval in Albanië: De gewelddadige, heftige aanval op Al banië be teekent ongetwijfeld een nieuwe bedreiging var den wereldvrede. Het zou kortzichtig zijn, geen notitie te nemen van deze nieuwe actie. Elke bedreiging van den vrede treft alle na'ies op erns+ w wijze. Zij schendt het verlangen van alle volken ter wereld, dat hun regeeringen hen niet naar een oorlog zullen leiden, doch langs de pa den van den vrede. Zonder een definitieve meening uit te spreken, gaf Huil 'e kennen, dat, naar zijn meening, Italië het anti-oorlogspact, dat Italië en Albanië hebben onderteekend, heeft geschonden. Hij zeide voorts, dat een wapen embargo, gericht tegen Italië, op grond van de neutraliteitswet, thans in overweging is, tot op het oogenblik nog niet offici eel over gesproken. Uit Warm Springs wordt gemeld, dat pre sident Roosevel.t de verklaring van Huil ten volle onderschriift en den inval in Al banië veroordeelt. Roosevelt zeide in een persconferentie, dat hij telefoonvesurekken heeft gevoerd met Europa en met minister Huil, wiens verklaring, naar hij zeide, voor zidhizelf sprak. Nieuwe Italianen onder de wapenen Reuter meldt uit Rome: Manschappen van verschillende lichtingen doch voor het meerendeel van de lichting 1912, zijn gisteren, naar gemeld wordt, onder de wapenen geroepen voor een korten tijd, teneinde de plaats in te nemen van de naar Albanië gezonden troepen. Officieele kringen weigeren het opgeroe pen aantal nader aan te geven, doch volgens de geruchten gaat het om ongeveer 200.000 man. Overdracht van goud aan Slowakije Het regeer ingsdegblad de „Slovak" meldt, dat de Duitsch-Slowaaksche over eenkomst, waarover de Slowaaksche premier, T i s o, te Berlijn heeft onder handeld, voorziet in een verdeeling van de bezittingen van den vroegeren Tsje- cho-Slowaakschen staat. De verdeeling is gunstig voor Slowakije, en heeft on. betrekking op de overheveling van goud en deviezen van de Nationale Bank te Praag naar de Slowaaksche Nationale Bank te Bratislava. De meerderheid van de bevolking, blijkt hierover, evenals de Slowaaksche politieke :rs zeer voldaan: men verwacht thans snelle verbetering in den binnenland- schen eoonomisohen toestand. Eén die ontevreden is, is Karei Sidor, een tn Slowakije's knapste politici. Sinds Tiso hem, onder Duitsdhen druk, vrijwel uit de politiek verwijderde, bagon hdj met de orga nisatie van een radicale nationalistische op positie, die critiek uitoefende op de verschil lende concessies, zoowel aan Duitschland als aan Hongarije, voor wat de Slowaaksche grenzen met die landen betreft. Sidor be schikt als mede-oprichter en eerste opperbe velhebber van de Hlvnkagarde over connec ties in het geheele land. Sidor is vóór sa menwerking met Polen, ter verwezenlijking van de Pan-Slowaaksche idee; hij verkiest dit boven samenwerking met Duitschland. De Jodenwetten Volgens de bladen heeft de minister van propaganda, dr. &3no Mach. verklaard dat Slowakije de Neurenlberger rassenwetten vrijwel geheel zal invoeren, zoodat er twee klassen burgers zullen zijn, met volile met beperkte rechten. Tot de laatste klassen zul len de Joden en de geestelijk onvolwaardigen behooren. Een Deensch vliegtuig verongelukt Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat een particulier vliegtuig, dat onderweg was naar Aalborg, bij een noodlanding in Jutland met den draad van een telefobnleiding in aan raking kwam en neerstortte. Het vliegtuig werd totaal versplinter^. De beide inzit tenden, een militaire vlieger en de voorzit ter van het Scandinavische genootschap /oor de vliegtuiginaustrie, lid van den raad van toezicht der Deensche luchtvaartvereeniging. Krenchel. waren op slag dood. Polen bejubelt Beek De Duitsch-Poolsche betrekkingen De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck, die te Londen besprekingen heelt gevoerd, welke tot een Britsche ga rantie van de Poolsche onafhankelijkheid hebben geleid, is in zijn vaderland terug gekeerd. Hij werd geestdriftig door 't volk ontvangen, dat spontaan betoogingen te zijner eere organiseerde in de plaatsen en steden, waar zijn trein doorheen reed. Voor al te Posen was de ontvangst en de geest drift indrukwekkend. Ook te Warschau werd Beek uiterst enthousiast ontvangen. Onder meer werd hij hier verwelkomd door den Britschen ambassadeur en alle leden van de Engelsche ambassade. De bevolking juichte hem uitbundig toe. Beck en Halifax hebben bij den terugkeer van eerstgenoemde naar Polen telegram men uitgewisseld. Halifax zegt o.m.: „Het feit, dat uw bezoek de gelegenheid heeft geboden aan onze beide landen om zoo duidelijk hun vriendschappelijke betrekkin gen opnieuw te bevestigen en een de aan dacht waardige uitdrukking te geven aan hun gemeenschappelijk streven om bij te dragen tot de handhaving vqn den vrede, vórmt voor ons een bron van groote vol doening". De opgeroepen reservisten Volgens de „Daily Express" zou de Duit sche mjnister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, tegenover Lipsky, den Poolschen ambassadeur, verklaard hebben, dat de Duitsch-Poolsche betrekkingen niet eerder normaal zouden kunnen worden, dan wanneer de opgeroepen Poolsche re servisten, welker aantal te Berlijn op 600.000 man geschat wordt, gedemobiliseerd zouden zijn. Roemeensch-T urksche besprekingen geëindigd Gafencu terug naar Boekarest De Roemeensche minister van buitenland sche zaken, Gafencu, is naar Boekarest vertrokken, na zijn besprekingen met den Turkschen minister van buitenlandsche za ken, S a r a d j o g 1 u, te hebben beëindigd. Er is een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat ae beide landen het er over eens zijn om de politiek van den Bal- kanbond voort te zetten, welke ten doel heeft een versterking van de veiligheid en onafhankelijk van de in vriendschap ver bonden landen en tevens een nauwere aan haling van de banden met naburige volken in overeenstemming met den geest van het pact van Saloniki van Juli 1938 tusschen Bulgarije en de Balkanbondstaten. GOERING BEZOEKT TRIPOLI Op tweeden Paaschdag is het echtpaar oering te Tripoli aangekomen, voor in kort bezoek aan Libye. De Duitsche maarschalk werd door maarschalk Balbo ontvangen, waarop de beide hoogwaardig heidsbekleders in een open auto. die met de Italiaansche en Duitsche kleuren was versierd, door de feestelijk getooide stad reden, onder luide toejuichingen der menigte MADRID, 11 April. De vernieling van het Madrileensche amphitheater heeft stieren gevechten in de hoofdstad voor langen tijd onmogelijk gemaakt, doch dit Spaansche volksvermaak is in andere steden weer be gonnen, te Barcelona, Sevilla, Saragossa. Burgos, Cadiz, Cordoba en elaers zijn weder- gevechten gehouden. Rotsmassa valt op een kindertehuis FLIMS (kanton Graubünden), 11 April. Op Tweeden Paaschdag maakte zich van den Flimser Stein een geweldige rotsmassa los en stortte op een kindertehuis met 28 bewo ners. 's Middags om vier uur waren elf hunner in veiligheid gebracht vijf waren overleden en twaalf worden nog vermist llMAreAZ. &<rf> attyel ?i-6 l.'l IJ ,'H,'I 1 11 iI 'ti.HS» UIT OOST- EN WEST- INDIE Een vuurvreter gearresteerd Dezer dagen heeft zich in het Kretekschg een zekere Kridorahardjo gevestigd, diö zichzelf de reputatie gaf menschen onkwets baar te kunnen maken, een onkwetsbaarheid welke alleen maar tegen vuur hielp. Nu is dat op zichzelf niets bijzonders. Er zijn gevallen genoeg bekend, waarin men schen, meestal Chineezen of Britsöh-Lndiëra, zich voor vuur ongevoelig toonen, maar deze gevallen zijn meestal nauw verbonden aan' religieuze uitingen. Onze Kriao deed het echter om de duiten' e op den avond dat hij werd gearresteerd had hij 23 man rood zich verzameld, die ieder 32% cent hadden betaald. Men was juist begonnen aan de slamatan, toen de politie ingreep .zoodat van de onkwetsbaar heid tegen brandwonden niets is gebleken. Krido. die vroeger in Solo het eerzame beroep van doekoen („dokter") bekleedde, werd gearresteerd en zal worden vervolgd voor opliahting. zoo vertelt de „Locomotief", GEMENGD NIEUWS Twee zwaar gewonden bij motor-ongeluk Op twee wielrijdsters ingereden DELFT, 11 April. Gisteravond om acht ir is op den Oostsingel. ter hoogte van de Twee Molentjeskade. alhier, een onverlicht den kant van Den Haag komend motor rijwiel met groote snelheid van achteren in gereden od twee wielrijdsters. Een van de vrouwen viel tegen den grond, doch werd slechts licht gewond. De motorfiets sloeg om, waarbij de bestuurder en de duo passagier zeer ernstige verwondingen oplie pen. Zij werden beiden in hoogst zorgwek kenden toestand naar 't ziekenhuis te Delft overgebracht. Het waren zekere P. J. H. den O., en W. L. v. d. H., uit Delflt, beider zeventien jaar oud De gewonde wielrijdster is naar haar woonplaats Rotterdam ver voerd. Het ongeluk gebeurde up een recht stuk van den weg. BOERDERIJBRAND TE DOORNSPIJK DOORNSPIJK, 11 Ajpril. Gistermiddag omstreeks drie uur brak brand uit in een hooiberg achter de boerderij van den land bouwer B. van Erven in de buurtschap Hoo genenk, gemeente Doornspijk. De vlammen sloegen over naar de schuur en de aangren zende woning, welke totaal uitbrandden. Toegeschoten buren konden acnt koeien en eenig huisraad redden. Evenwel kwamen een kalf, twee varkens en twee pasgéboren lammeren in het vuur om. Twee varkens, die met brandwonden overdekt waren, wer den doodgeschoten. De oorzaak van den brand is niet bekend. Er was niets ver zekerd. Een Robinson-Crusoe in de Banda-zee? Relaas van een Ambonsche goeroe Wat voor ondoorgrondelijk mysterie ver bergen de duizend en één kleine eilandjes tusschen Dobo on Banda? Zou John Bran sen, die tien jaar geleden als entomoloog naar Nieuw-Guinea vertrok, maar tijdens een hevigen storm in de buurt van de Banda groep den dooa vond, nog leven? De „Ind. Court." kreeg gegevens in han den, die erop wijzen, dat ergens in de Ban- dazee een moderne Robinson Crusoe moet leven in gezelschap van een bejaarde, vrou welijke Vrijdag, die hem verzorg* en zijrt voedsel bereidt Het was in 1933, aldus mevrouw G A, P i e t e r, echtgenoote van het hoofd der regentschapswerken op Bangkalan, die ons een en anoer vertelde met betrekking tot Bransen's raadselachtige verdwijning. Mijn man was toen directeur van de ge meentewerken op Amboina. We hadden daar een goede kennis, den Ambonschen „goeroe" Titalepta, een man, die veel tusschen Ambon en Dobo rond zwierf, in verband met de christianisatig der bevolking. Titalepta, was geruimen tijd weg geweest, toen hij op een goeden dag, in gezelschap van zijn vrouw, kwam opda gen met een verhaal over een blanken man, aien hij op één van zijn tochten ontmoet had. Hij bevond zich op een klein eilandje tus schen Banda en Dobo. per prauw één dag van de laatste plaats verwijderd. Het con tact met de sterk heidensche bevolking cheen wel te vlotten. Er ontwikkelde zichl altahns 'n geanimeerd gesprek tusschtq Titalepta en één der negorijhoofden, toert het oog van den „goeroe" viel op een zonder, linge verschijning met een lange baard, die, op een lendendoek na. geheel naakt rond liep. in gezelschap van een oude inlandsche Titalepta merkte direct, dat hij met eert blanke te doen had. Eigenaardig genoeg hield deze merk waardige figuur ziCh liefst zooveel mogelijk op den achtergrond. Wel merkte Titalepta nog op. dat de man uitsluitend Maleisoh en "r.celsch sprak. Een dorpshoofd vertelde hem, dat de man die toen een paar jaar geleden aan wal was gespoeld, geheel onder de inboorlingen leef de en verzorgd werd door die oude vrouw- Hij heeft hen nadien niet meer ontmoet Hrt paar is kort daarna verdwenen. Waar schijnlijk naar één van de andere eilandjes verhuisd SALLANDIA- LAKVERF Synthetische lak SALLANDIA GLASEMAILLE, OOK SCHAEPMAN PRODUCTEN ZWOLLE EINDHOVEN DEN HAAG Verkrijgbaar in elke goede Drogist- en Verfzaak. PRODUCTEN! (Reel), Maar 't lukt niet, o neen, 't lukt heelemaal niet. Jantien koopt c?.techisatieboekjes en boekjes met bijbelsche vertel lingen en zwaarder theologisch werk. Rijp en groen koopt ze, en m.t veel ijver werpt ze zich op de studie. Ze móét het vatten en ze móét er m komen. Om Adriaan, om hun beider geluk. Nóg lukt het niet. Hoe komt dat? Adriaan zegrt. dat hét groote punt de Godheid van Christus is. Dat is, wat staat tusschen de recht- en de vrij zinnigen, tusschen hem efi haar. Zeker, ook het Schriftgezag en nog vele andere stukken, maar als Jantien dat eene voorloopig maar vasthoudt, want dat is toc'h het allervoornaamste. Jantien belooft en neemt zich voor. Zóó leest ze de evangeliën. En inderdaad, ze gelooft dat als dit inderdaad de klove was. ze daaroverheen zou kunnen komen, en ze den stap naar de oude belijdenis te eeniger tijd zou wagen. Waarlijk," hier is meer dan een mensch Maar daarmee is ze niet, waar Adriaan haar hebben wil. Hij vraagt veel, véél meer van haar. Zijn hééle theologie moet ze overnemen; al wat ze tot nu toe gedacht en geloofd heeft omver schieten met pijlen uit zijn uitgebreid arsenaal. En dan haar plaats innemen in één tent met Adriaans geeste lijke broeders en zusters, die haar, ze weet niet precies waarom, heelemaal niet sympathiek zijn. 't Komt haar soms voor, dat Adriaan haar moeilijkheden nog beter begrijpt dan zij dat zelf doet. Hij is eerlijk genoeg om haar ook gelijk te geven, waar hij haar gelijk ziet. Doch Adriaan beziet zijn kerk en zijn broeders en al wat daarmee samenhangt ook altijd nog van een andere zijde. Vaag voelt Jantien daar iets van aan, doch hem daarin volgen vermag ze niet. Er ont breekt een schakel, dè schakel ontbreekt Ook in Adriaans eigen leven mist ze iets. In haar beste oogenblikken zou ze hem er een verwijt van willen maken, dat hij haar niet warm weet te krijgen voor zijn geloof. Dat is het, meent ze. Er moet een vonk overspringenen dat gebeurt niet. 't Blijft bij praten. Maar dat begrijpt Adriaan dan weer niet. „De menschen denken altijd, dat de religie zetelt in het gevoel, en dat is toch niet juist", zegt hij dan. Ook Adriaan heeft het moeilijk. Wil God hem leeren, dat een ziel toebrengen geen menschenwerk is? Maar dat wist hij toch al? Of wist hij het toch niet zóó goed, als een pre dikant dat weten móét? Mbet hij de taak, die hem binnen kort wacht tegenover een deel der kudde, misschien leeren afmeten naar de moeite, die dit eene schaap hem bezorgt? Maar dan zou die taak bovenmenschelijk zijn! Wéér krijgt Adriaan het te kwaad met de „leiding" in zijn leven. Is hii dan, na zóólang zijn hart gepantserd te hebben, ten laatste toch nog een „eigen" weg ingeslagen? Soms vreest hij dit; als z'n Jantien, z ij n Jantien, soms plotseling een vijandschap openbaart, die hem ontstelt. Is dat alleen onwetendheid? Ofof de geest van den Anti- Christ? Dat is stout gedachtneen, neen, duizendmaal neenzijn Jantien wéét nog niet beterlater, dón zal ze alles verstaanheeft ze niet erkend een geheel anderen blik op den Christus gekregen te hebben, alleen door het lezen van de Evangeliënals dat doorwerkt, dan komt ze eren de Heere verlaat niet, wat Zijn Hand begon ook niet in Jantien Als hij dat nu allemaal maar vast gelooven mocht, dan zou alles goed zijn, meer dan goed En waarom zou hij het niet gelooven? En tochen toch Soms twijfelt Adriaan er aan, of hij sinds de liefde in zijn leven gekomen is, nog wel objectief onderscheiden en oor- de elen kan. Pieter Bolstra heeft hij het huis uitgejaagd, omdat die wat zeggen durfde van zijn omgang .met een vrijzinnig meisje. Pieter heeft zich sindsdien niet meer vertoond. Op college ontloopt hij hem. Achter twijfelt Adriaan er aan, of hij wel recht gehandeld heeft tegenover Pieter. Den professor, die hem dez er dagen ontbood, en hem, met èndere woorden, precies hetzelfde zei, heeft hij de deur niet kunnen wijzen. „Die jongedame, mijnheer Wiechers. waarmee ik U nog al eens zie, als ik U vragen mag, is dat vaste verkeering of. ja, hoe noemt men dat tegenwoordig, of bestaat er tusschen u en die jongedame nog alleen een vriendschapsbetrekking? Naar ik hoor, moet zijenz. enz." Tot zoover de professor. Zóó oordeelen anderen dus. Een onvoorzichtigheid, ja, een fout en zelfs een dwaas heid, dat zou zijn verloving met Jantien zijn. I Ook als hij haar nu niet loslaat, haar, als fatsoenlijk man, door het gegeven woord van trouw, niet meer loslaten kón, ook zelfs in dót geval zal hij op een oogenblik moeten kiezen tusschen haar en zijn ambt. Zoo staan de zaken dan toch' maartenzij het wonder gebeurt en Jantien het licht werkelijk opgaat. Er zijn er toch gekomen, en er züllen er komen van Oosten en Westen Maar zoover is het nog niet. Nü gelooft ze nog uitsluitend om hém de belijdenis der Vaderen. En evenzeer om hóór geloof h ij. dat z ij die belijde nis waarlijk om des Hééren wil aanvaardt In dit zoet bedrog houden zij elkander willens en wetens gevangen. Maar aan deze onwaarachtigheid moet een einde komen. Dat is leugen, voor God en de menschen. Dat is spelen met het heilige. Daar kan niets goeds uit voortkomen. Hij zal het haar moeten zeggen. En dan maar het liefst zoo gauw mogelijk. Maar wat moet hij haar zeggen? Duidelijk voelt Adriaan. dat het onredelijk zou zijn, nóg meer van haar te vragen. Maar wat wil hij dan? Haar treft geen schuld. Zoo er al van schuld sprake is, dan is die bij hém, alleen bij hém. Wat moet hij dan? Haar zijn woord terugvragen? De gedachte alleen, dat hij dit zou kunnen doen, verbijs tert hem even. Tegelijk weet hij echter, dat hij dat niet doen zal. Nooit zal hij dat doen, nooit Te diep geworteld is zijn liefde voor Jantien. Wordt vervolgd)t

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2