KERK EN ZENDING De kracht van de Wetenschap [AXIIAID Dat is de Rotterdammer=marsch DONDERDAG 6 APRIL 1939 DERDE BLAD - PAG. 10 ligt in de herhaling. Als iets steeds opnieuw gezegd wordt, maakt men zich dit ten slotte tot zijn eigendom. Men voelt er zich één mede, het is een stuk van het leven geworden. Dat is een waarschuwing naar twee kanten: le het goede, dat steeds herhaald wordt, gaat tenslotte in iemand leven en doet zijn werking ten goede; 2e het Kwade, dat steeds herhaald wordt, doet even zeker zijn werking. Dat wordt ook een stuk van iemands bestaan. Welk een verantwoordelijkheid voor de lezers van een dagblad. Eiken dag opnieuw een dosis toegediend te krijgen. Onverbidde lijk in de werking, ten goede of ten kwade. Vergeet den regel niet: dat herhaling van het goede het goede werkt; dat herhaling van het kwade het kwade brengt Is de keuze nog moeilijk vóór het goede christelijke dagblad? Uw antwoordt zij een klinkend neen, en de positieve daad tot een abonnement op één der Vijf Samenwerkende Christelijke Dagbladen. VRAAGBAAK voor NED. HERV. KERK Beroepen: Te Worikium, J. N. de Ruiter te AaCeuim. .OUD-GERIEF. GBM. Beroepen: Te Den Helder, B. Hennep hof te Sahevandnigen. Aangenomen: Naar Schiedam. W. Roos, camd. te Zeist. Hebben wij een betere Psalmberijming noodig? Een vraag, die in dezen tijd hoe langer hoe meer actueel wordit. Men denke sledhts aan !de zangavonden die gehouden worden tot finstudeering van de „Psalmen van Israël (op de oorspronkelijke melodieën uit de zes tiende eeuw opnieuw naar het Hebrepuwsch {bewerkt.'' Een uiltgave waarvan U toch be slist moest kennis nemen. Eenstemmige leditie 1.90. Pxoefbundeltje van 15 Psal men 0.10. Vraagt U Uw boek of muziek handelaar naar deze uitgave van A. Jongbloed N.V., Leeuwarden. (Reel.) AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Arnhem Gi «teravond heeft in de Westerkerk Prof. IDr J. Ridderbos, hoogleeraar aan de {TheoL H. S. te Kampen, Ds J. Ovexduin gevestigd als predikant bij de Geref. Kerk |yan Arnhem. Tal van prediikanten uit de classis gaven van <hiun belangstelling blijk, terwijl we ver- |der o.m, opmerkten den Commissaris der Koningin in ,de provincie Gelderland, Mr S. baron van Heemstra, vergezeld van zijn eohtgenoatte baronesse van Heemstra (van Ocufterzfe, den burgemeester van Arn hem, den heer H. P. J. Bloemers, als mede vele leden van de Kampensche Ge meente. Als uitgangspunt van zijn bevestigLngs- predikatie koos Prof. Ridderbos Efeze 4 16, Na het tekstwoord te hebben onrtvouwd, richtte spr. zidh met een speciaal woord van gelukwensch en vermaning tot predikant en jgerneenjte. Na lezing en beantwoording van de be vestigingsvragen werd den nieuwen herder en leeraar de zegenbede uit Psalm 134 toe gezongen. Intrede Ds Ovcrduin Terwijl de gemeente eenige verzen van den 120rten Psalm zong beklom Ds J. OveT- 'duin den kansel. Hij begroette met een kort woord de aanwezige autoriteiten en. colle ga's, dankte Prof. Ridderbos, zijn bevestiger en vaderlijken vriend en herdacht zijn Kam pensche gemeente. Uit het voorgelezen Schriffcgedeeflte, waar in Jezus zijn diccipelen de gelijkenis van den Zaaier verklaart, koos spr. het 18de vers als uitgangspunt van zijn prediking. Hij sprak over de allesbeslissende beteekenis van ons komen en wees er o.p hoe ons luis teren een zegen kan zijn die one steeds meer verrijkt, doch ook een vloek kan worden, die ons steeds meer verarmt De samenkomst, waarin geen toespraken zijn gehouden, werd met het zingen van Gezang 24 s 2 en 4 (het Luther-lied) be sloten. herv nederlanders in het buitenland De geestelijke verzorging van Prot. Neder landers in het buitenland, welke wat de steden Duisburg-Ruhrort betreft, reeds oL jaren vanwege de Ned. Herv. Kerk ge schiedt, had ook in 1938 goeden voortgang. In de genoemde plaatsen arbeiden thans twee Evangelisten; bijzondere aandacht hebben daarbij de honderden Hollandschc schippers, die daar geregeld 4 4 5 weken op vracht wachten; verder fabrieksarbeiders en melkknechten. Zondag 2 April heeft Prof Dr M, J. A. de Vrijer, voorzitter van den Herv. Schippers raad, het 35jarig bestaan van dezen post herdacht. Te Fmmerik wordt gepreekt in een door 'de Duitsche Evang. Kerk belangeloos afge staan zaaltje, waar Ds, M ij n a r e n d s van Wehl regelmatig voorgaat. Te Kleef werd op 45 Zondagen Godsdienstoefeningen ge houden; ook hier heeft Ds Mijnarends de leiding en doet hij geregeld huis -en zieken bezoek. Te Gronau komt men des Zondags hijeen in de kerkzaal van het Prot Zieken huis; Ds. Voorhoeve van Overdinkel leidt er de moeste diensten. In de arme grensstreek, die zich uitstrekt om de dor pen Schöningl l-dorf, Fehndorf en Heseper- twist werd de Evangeliearbeid onder de Hollanders voortgezet door den Evangelist ,T. J. N ij k a m ip. In Noord-Frankrijk werd door Ds S. J. M. Hulsbergen weder een reis gemaakt teneinde de aldaar verstrooid wonende Ne derlanders te bezoeken. Gedurende drie we ken bezocht hij van oord tot oord reizend 47 huisgezinnen. Op ieder van de drie Zon dagen werd een samenkomst gehouden met een aantal bezoekers varieerend van 1323. bijbels in vliegtuigen Een Amcriknansche kerkelijke vereenl ging beeft in navolging van hen, die voor bijbels in linteis zorgen, zich ten doel gc steld bijbels In verke.'is vliegtuigen te de- peneeren, die in bnrondere metalen klem men rullen bewaard worden. „MEER EN BOSCH" HEEMSTEDE Door tiet overlijden vain Da C. J. van Paassen is de voonzit-tersaetel van de Ohr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende zieflete, vacant geworden. Ds. J. C. van D ij k, Ned. Herv. predükapit te Bloe- mendiaal. die reeds als waarnemend: voorzit ter optrad, verklaarde zich bereid een benoe ming tot voorzitter te aanvaarden. Door N. S. te Soest is de vereeroiiginig ver rast imet een giifit van f ltöOO.Te Haarlem, waar „Bertlhesda" en „Sa-repte1" de inrichtin gen der Vereenigimg zijn. zal een nieuwe kliniek gebouwd worden door de architecten Blaauw en Korringa. KERKBOUW TE MEDEMBLIK Binnenkort zal worden overgegaan tot den bouw eener nieuiwe Geref. Kenk te Medem- blik, naar een ontwerp van den architect A. T. Kraan te Oegs'.geest. Het gdbouiw zal verrijzen aan de Meerliaan, waar men reeds een flink bouwterrein in eigendom heeft. paaschwijdi::g op den dam Nóg een novum opnieuw een beiwijs van de activiteit in den kring der Nederl. Herv. Kerk van 's lands hoofdstad in Amsterdam: in den vroegen morgen van den eersten Paaschdag zal op den Dam een openbaar getuigenis weerklinken van leden uit verschillende kerkfoi-maties en groepen. Men zal er zingen het bekende „Daar juicht een toon, daar klinkt een stem", ook zal men geizainenlijk de Apostolische geloofsbe lijdenis afleggen, waarna het „Onze Vader" gebeden wordt. Met de Nieuwe Kerk als achtergrond doet dit openbaar getuigenis cbeniken aan wat in den zomer van 1938 te Rotterdam vóór de Zuiderkerk plaats had en toen groote belangstelling trok. „hervormd nederland" Van .Hervormd Nederland" verscheen dezer dagen een propaganda-nummer. W'j noemen uit dezen inhoud een artikel van Ds j. R. Wolfensberger over „Het pastoraat van ouderlingen", Ds S. H. J. J a- m es schrijft over „Het ruime huis der Her vormde kerk", Dr. G. Bosschieter ver telt van zijn ervaringen tijdiens een dienst in een Amerikaansch? negerkerk, Ds S. C o o 1 s m a beëindigt een wandeling met neef Nurks door het nieuwe gezangboek. Verschillende lezers maken opmerkingen over de verhouding van kerk en openbare school, o.m. de heer G. van Veen. E'n „zakenman" schrijft over zending, terwijl wij voorts wijzen op een geïllustreerd artikel over de Hollandsche hofjes te Carlton nabij Londen. de nieuwe gezangenbundel Herv. Amsterdam vernam, dat de Syno dale commissie der Ned. Herv. Kerk voer dien nieuwen gezangbundel alLe opmerkin gen en alle critiek, die op haar werk wordt uitgeoefend verzamelt om daar gebruik v in te maken, om te komen tot een definitieven bundel. Deze bundel aal misschien over een jaar of vijf kunnen worden samengesteld, als de ervaring met den thans aangebodene gerijipt is. Men acht het de hoofdzaak, dat er thans een „vrijen bundel" d.wj,. een bundel, waarop niemand anders dan de Sy node auteursrechten kan doen gelden be staat, zoodat de Synode naar goeddunken kan handelen. Het blad verbindt hieraan de vraag: „Zou het geen aanbeveling verdienen, als er in die vijf jaar ook pogingen in het werk werden gesteld om te komen tot een nieuwe psalmberij m i ng bijbelverspreiding n.b.g. Door het Ned. Bijbelgenootschap werden in 1938 vanuit het Bijbelhuis in Amsterdam in Nederland geplaatst 45642 geheele Bijbels 300 O. Testamenten, 23729 N. Testamenten en 17525 Evangeliën en andere Bijbelgedeel ten, totaal alzöo 87206 exemplaren. Door de agentuur te Bandoeng werden In Ned. Indië geplaatst 4751 Bijbels, 2944 Oude Testamenten, 16607 N. Testamenten en 68733 Evangeliën en andere Bijbelgedeelten, to taal al zoo 93035 exemplaren. De nieuwe Maleisthe vertaling van hef Nieuwe Testament, die in September in 7500 exemplaren van de pers kwam, was eind Dec. reeds uitverkocht Ook daarna bleven de bestellingen nog. inkomen, zoodat de agentuur der Biibelgénootschappen in Ban doeng in Februari reeds weder een heele lijst van bestellingen had voor samen bijna drieduizend exemplaren, die nog niet uitge voerd konden worden. Vandaar dat toen zoo spoedig mogelijk een herdruk van deze vertaling in tienduizend exemplaren be steld werd. genealogie en heraldiek Dat ook in Amerika genealogisch onder zoek op groote schaal bedreven wordt, blijkt ten duidelijkste uit 'het artikel, dat in de beide laatste -mummers van het Ned. Archief voor Genealogie en Heraldiek, uitgave van G. W. Mcldhior te Amersfoort, verscheen. Het is van de hand van ir. William J. Hoff man, een bekend genealoog uit Amerika. Het maandblad bevat voorts een reeks interessante artikelen over „Elema-Heerd" te Uithuizen. Verder een niet minder belang rijk vervolgartikel over Gen. «logische en Heraldische gedenkwaardigheden in en uit de Ned. Herv. Kerk te Schiedam. Nog meer andere wetenswaardigheden bevat dit tijd schrift, dat we steeds weer bij 'het verschij nen van een nieuw nummer vol nieuws gierigheid gaain inzien en vol belangstelling gaan lezen. CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadi essen ten dienste ven Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen TECHNISCH INSTALLATIE-BUREAU MEEGDENBURG ROTTERDAM. Oostzeedijk 156, TeL 52338 CENTRALE VERWARMING 0LIEST00K-INRICHTINGEN BROCHURE GRATIS OP AANVRAAG A TOONZALEN C. LI ND ZOON Alle Effectenzaken. Administratie van Vermogens. Verzekeringen CENTDALE yEPWAPHlNG^? „VEDEHA" VOLAUTOMATISCHE KOLENVERGASSERS EN KETELS. Alle voordeelen v. volautomatisch stoken 10} ZUINIGER dan Binnen één dag aan te brengen bij alle bestaande en in bedrijf zijnde installaties. Laag in prijs. Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen bij: BUREAU VOOR WARMTETECHNIEK „V E D E H A" Jac. de Graefflaan 27, DEN HAAG, Telefoon 333777. Luchtvenrersehing absoluut geruischloos door onze Waldorp- Stroomlijn-Ventilator n.v. Waldorp Ventilatoren 's-Gravenhage - Telefoon 112289 - 117610 Centrale Verwarming Ingenieursbureau RUNAU en KNOPPERS Groningen Tuinbouwstraat 118 Telefoon 1750 Ook Oliestook-lnrichtingen ONDERWIJS Prof. Dr. J. A. CRAMER De bekende rustend e hoogieeraar prof. dr. J. A. Cramer te BiLtthoven, viert a.s. Za terdag rijn 75sben verjaardag en herdacht onilainigs zijin gouden 'huwelijksfeest. Ter geileigenlheid vam het feilt dot hij 10 M'aiart j.l. dien dag mocht herdenken waarop hij voor een hail've e>euiw de Evangeltebedie- nóng in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde, hebben we zijn omvanigrajtoen arbeid geme moreerd. Toodiat we thans wel met de sobere venmelding van d-Vt feit rrcren volstaan. CHR. ONDERWIJS OP CURACAO In het weekblad Curasao vinden w,ij en kele-mededeelingcn over de in 1938 opge richte Vereen, voor Chr. Onderwijs, en Op voeding. Men is erin geslaagd, de plannen ter stichting van een Ghr. Mulo-school op te zetten in goede samenwerking van het niet kerkelijk begrensde maar positief Chris telijk volksdeel. Zoo zitten in het bestuur de Geref. en de Herv. predikant. Daar reeds ruim honderd leerlingen zich voor de school hebben opgegeven, mag vertrouwd worden, dat de Vereeniging subsidie van het Gou vernement zal verkrijgen. De bouwplannen zijn thans in voorbereiding genomen, Er is een som van 10.000 noodig. Voor een Chr. MULO-school is er a'le motief. Want zou men volstaan met een Chr. School voor L.O. dan zouden de ouders van kinderen die ver der moeten leeren (en dat zijn er onder de genen die Christelijk onderwijs vragen zeer velen!) gedwongen zijn, de kinderen reeds zeer jong, op 12 jarigen leeftijd, naar Holland te sturen of anders ze daar te hou den tot hot ontvfyigen van Mulo-onderwijs, daarbij aangewezen op neutraal, of Roomsch Katholiek onderwijs. Bovendien mist een gewone lagere school den onderbouw van het M.H.L.O. LICHAMELIJKE OPVOEDING De Neil. Chr. Vereen, van Leeraren en On derwijzers in de Lichamelijke Opvoeding hoopt 12 April as. te Amsterdam haar Vie jaarlijksche algemeene vergadering lo houden, in het Parkhotel, Stadhouderskade. In de openbare middagvergadering, welke om twee uur aanvangt, zal Prof. Dr J. Wa terink spreken over „Lichamelijke op voeding ook Christelijke Opvoeding ONDER WIJSBENOEMINGEN e venter. Kon. ErrvmisschooJ v. U.L.O. Tot onderwijzer: de heer C J. Beekhuis onderw. Chr. L. School aldaar. hemen, Ohr. school. Tot onderwijzeres: j M. A. Scheert, onoerw. CV. school De Waver. Iierden (Geld-.). Chr school. Tot on derwijzer: de heer J. Green, onderw. tijd. L. S te Staphorst, prang. Schooi voor C.V.O. Tot tijdel. onderwijzeres: Mej. G. Bronger te Alm- kerk. Tot knv. m. a.: Merj. Jonker te Driim- melen. Zutphen. Ambachtsschool (van de Geld. Verg. voor Kunstmaj'veithe'id))Tot directeur: de heer F. A. Brands ma, id. te Harder wijk. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND De algemeene vergadering vam het Genet. Schoolverband is bepaald op Woensdag 17 Mei en zal te Utreoiht im het Gebouw K. en W. worden gehouden. Als sprekers toedien op Prof. Dr. J. Waterink, diie eenige mededeeiliingen zal doen over den arbeid vam het Labonailoniuim voor Psycho techniek en PaedolOgie, terwijl het referaat „Hedendiaagsche diroomrimgen im de Didac tiek" zal imgieDedd worden clloor dien heer P. i Ne Ca. Het aantal aangesloten scholen 'bedraagt thans 406, met 1794 leerkrachten en 64801 leerlingen (v.j. 60850 leerlnmigen) ENGELSCH M.O. B Blijkens het verslag der commissie in 1038 belast geweest met het afnemen van de examens in de Engelsche -taal en letterkunde, middelbaar onderwijs ziij-n van de 17 oatndi- cliaten er 6 .geslaagd. Acndem. Examen* Utrecht. Doet gicrveesk. le «redG. Heye- eer, J. v. d. Beng-, J. A. Voogt, W. Hoelzenpplea, J. II. van Daal. H. J. Akkerman; ld. 3e ged.: H. J. A. Waardenibung;, D. J. M. vajn Balen. Lelden. Doet. geologie; de heer L. Dors- majn, Haarlem. Groningen. Doet. klaasieke taal en let- terk.r de heer Hoekatira. Groningen: doet. rechtsgeleerdheid de heer H. Oositerhuls, Gro ningen; cand. Godgeleerdheid: de heeren J. Th. Haveonan, Tiel; C. J. K. Baas, Leeuwarden; caxvd. wis- en na-tuiurk. (L): de heer D. H. E. Tattje, Groningen; kerkelijk voorbeld. de heer E. J. v. d. Brug, "Wlolvega. Delft. Cand. civiel Ingenieur de heer J. Zwart, Chicago (Illinois). Amsterdam. Bevorderd tot arts de heeren A G. Berkhemer, Ked-iri: W. H. Strutoen, Am sterdam; E. J. A M. Blomjous, Tilburg; J. Koomen, Winkel; J. W. Botterman. Amsterdam; artaex. le ged. de heeren W. B. J. Gearlts BINNENLAND Luchtbescherming in Zuid-Holland DEN HAAG, 6 April. Evenals in andere provinciën hebben ook in Zuidholland bei-' sprekingen plaats gehad betreffende de ma- terieele"uitrusting van de verschillende ge meenten met het oog op de bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaam al len. Nadat reeds op 13 Maart de gemeenten in het Westland en langs den Waterweg tot Rotterdam met dit doel waren bezocht, heeft dezer dagen overleg plaats gehad met de burgemeesters, de hoofden van luchtbe scherming en de gemeentegeneesbeeren op het eiland Voorne Putten en op Rozenburg. Ook hier werden de grondslagen gelegd voor intercommunale samenwerking. Binnen enkele weken mag worden ver wacht, dat in de genoemde streken de ge meenten zullen zijn voorzien van een rede lijke materieeluitrusting. Het ligt in de be doeling de volgende week verschillende Zeeuwscho eilanden in behandeling te ne men in aansluiting aan de Walchersche or ganisatie. Wielrijder en gedood Niemand zag, ho« het ongeval gebeurde DIEMEN, 6 April. Gisteren vervoerde de 39-jarige werklooze J. de Krijger uit Am sterdam voor zijn zwager te Diemen op de fiets een aantal latten. Ter hoogte van de nieuw aan te leggen wegverbreeding op den Muiderstraatweg, waar aan het eind van de huizenrij tijdelijk voor de werkzaamheden 'n vernauwing van den verkeersweg is ont. staan, werd de wielrijder door een auto ge grepen. Hoe deze aanrijding precies is gebeurd, heeft niemand, ook niet een rijksveldwach ter die zich nabij deze plek bevond, gezien: doch (plotseling zag men hoe de man door de lucht vloog en ernetig gewond bleef lig gen. Dr. Hartman, uit Diemen, die onmid dellijk werd gewaarschuwd, constateerde 'n bekken fractuur en een inwendige verbloe ding. Het slachtoffer werd per auto van den G.G.D. naar het O. L. V. te Amsterdam ver voerd Korten tijd later is de K. aan de be komen verwondingen in het ziekenhuis overleden. De automobilist die d.en man had aange reden, had van het ongeval niets bemerkt Vermoedelijk is de bestuurder van een aijto, welke achter den aanrijdenden wagen reed. de eenige, die het ongeluk heeft zien gebeuren. Hem wordt verzocht zich voor het afleggen van verklaringen in verbinding te stellen met de rijkspolitie te Diemen. ECONOMIE EN FINANCIEN Hollandia Fabrieken Volop van werk voorzien Aan het verslag van do N.V. Haitian dia Fabrieken. Kattenlberg Co, to Amsterdam, over h»t boekjaar, eindigende per 30 Nov. 1938, is het volgende ontleend: Do verkoop vertoond© tegenover 1937 een belangrijke stijging in aantal stuks, terwijl ook de totale omzet in waarde toenam. Onze export ontwikkelde ziiah verder in gunstiigvn zin. Het bedirijfsiresiuiltaat bedraagt ƒ151.216 (v. j. ƒ163.073). welk bedrug na afschrijving op die roerende en onroerende activa, enz., een uitkeering van 6 aan houders van pret. aandeelen en 8 (als v. j.) aan hou- diers van gewone aandeelen, alsmede een aflossing van 137 amortisattebewijaen, toe laat Het nieuwe boekjaar laat zich gunstig aan zien. Het bedrag aan binnengekomen voor- jaamorders is aanmerkelijk hooger dan in het voorjaar van 1938 en onze fabrieken zijn Ivolop van werk voorzien. We kunnen de I toekomst don ook met vertouwen tegemoet ieder zeggen onze wandelaars, en vooral als ze de vorige marschen mee- geloopen hebben. Want dan herkennen ze heel duidelijk het prachtige bruggetje in wonderschoone omgeving, dat ze zelf eens passeerden. Prettige herinneringen zijn dat! Herinneringen aan genoeglijke wan delmiddagen, door een prachtige omgeving en in een gezellige sfeer. Herinneringen, die verlangens opwekken naar nóg weer zoo n tocht. Welnu, we organiseeren ook in 1939 weer onzen ROTTERDAM- MER-MARSCH. Natuurlijk. Bij de drie voorgaande marschen is ons wel gebleken, dat ze in den smaak gevallen zijn en daarom willen we graag de traditie die ontstaan is, voortzetten. Zalerdag 24 Juni a.s. verwachten we onze getrouwen, en een heeleboel nieuwe deelnemers bovendien, weer in Delft. De datum is definitief vastgesteld, aan de verdere bijzonderheden wordt hard gewerkt en we hopen, met de erva ring van de vorige jaren, als altijd voor een schitterend geheel te kun nen zorg dragen. De deelnemers zullen opnieuw verrast zijn over het parcours, dat werd samengesteld. Langs den Delftweg en den Vlietweg voert de tocht ditmaal door het Haagsche naar het Scheveningsche Bosch. Dat is al een aantrekkelijke route. Maar de verrassing van dit jaar is wat er dan volgt: door de Scheveningsche Boschjes naar de duinen, waar de weg het mogelijk zal maken hier en daar te genieten van de zee, om dan langs den rand van het Westland weer naar Delft terug te keeren. Vijf en dertig kilometers prachtige natuur zijn dat alzoo voor de hoofd- marschers. De jeugd doet het wat kalmer aan, maar ook daarvoor is er weer een prima route uitgestippeld. Men zij er van overtuigd: het wordt weer goed! Onze vorige marschen kunnen daar borg voor zijn. Nog een andere attractie is in voorbereiding, doch die kunnen we nog niet verklappen, 't Belooft in ieder geval goed te worden. De prijzen voor de beste groepen en detachementen, alsmede voor ieder, die den tocht volbrengt, zijn van smaakvolle uitvoering, de organisatie zal nóg beter kloppen dan vorige jaren en de jury zal weder uit zeer ervaren en deskundige wandelaars bestaan. Kortom, het wordt zeer de moeite waard. Dat we reeds nu, drie maanden tevoren, deze voorloopige mededee» lingen doen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat een behoorlijke voor bereiding noodig is, vooral voor hen, die nooit eerder een marsch meeliepen. Laten deze nieuwelingen reeds nu met de training aan vangen. Eerst dan zullen ze 100 procent wandelgenot kunnen sma ken, als de laatste Zaterdag in Juni daar is. De geoefenden moeten overigens ook niet al te lang meer wachten, maar dat is waarschijnlijk een vrij overbodige opmerking. Want de echte wandelaars gaan toch zoo omstreeks Paschen er weer op uit om te genieten van de ontlui kende natuur. Voor hen breekt nu een mooie tijd aan. Het zal ons heel veel plezier doen, een groot aantal wandelaars te mogen begroeten bij de Vierde Rofferdammer-marsch op Zalerdag 24 Juni te Delft Loodgieters- en Fittersbedrijf Overeenstemming in de Centrale Handelsvennootschap Vaak heftige discussies ROTTERDAM, 6 April. Na de op 3 April gehouden algemeene aandeelhoudersverga dering van de centrale handelsvennoot schap voor het loodgiciei-s- en fittersbedrijf in Nederland, gcvesixgd te Rotterdam, u:c namens oen oppositiegroep van aandeel houders door mr dr H. F. A. Vollmar le s-Gravenhage was bijeengeroepen en op welke vergadering beschuldigingen rijn ge uit jegens den directeur en den accountant, is gister een tweede vergadering gehouden omdat de vorige op geenerlei wijze overeen stemming had opgeleverd. Er is na de vorige vergadering een com munique verstrekt van bestuurszijde, dat ook door ons werd opgenomen. Dit commu niqué is achtera! onjuist gebleken. Men zal zich herinneren, dat de moeilijk heden hoofdzakelijk gerezen rijn over de waardeering van de voorraden, zooals die aan d.; balans en winst- en verliesrekening over de drie algeloopen boekjaren ten grondslag heelt gelegen, over het aanhou den van onevenredig groote voorraden, in het bijzonder van rink en rioleeringsmuie- riaal, ever handelingen van de directie rae.t betrekkin? tot speculatieve transacties in bloktin, welke in de jaren 1936 en 1937 zou den hebben plaats gevonden op naam van de C.H.V. ten voordeele van den directeur en ten slotte over een transactie met de ge meente Rotterdam, welke in 1935 plaats vond betreffende het in huur verkrijgen van de voormalige vischhal, Groote Kerkplein 32 te Rotterdam, waarvan de gemeente Rotter- dm eigenaresse is. Op de vorige vergadering zijn door de raadslieden van de onderscheidene groepen voorstellen gedaan, doch tot resultaten heelt dit niet geleid. Ook In deze vergadering zijn deze voor stellen nog eerst ter sprake gekomen, waar- oij men er het bestuur een verwijt van maakte een onjuist communiqué aan de bla den verstrekt te hebben. Tevens werden nieuwe voorstellen inge diend Over en weer vielen meermalen har te woorden cn eenige malen was hiervan zelfs een algemeen tumult het gevolg. De Directeur verklaarde na een opgewon den discussie, dat hij niet zou capitulceren, omdat dit den indruk zou kunnen wekken dat hij schuld hekent. De twee punten, waarover het in hoofdzaak gaat, zeido hij, heb ik Zaterdag J.L bij den officier van jus- 'Jtie aanhangig gemaakt, teneinde juridiscli te doen voorstellen, of hij zich aan strafbare handciingen heeft schuldig gemaakt. Mr dr J. de Vrieze Ie Amsterdam, die als raadsman optrad van een gematigde op- poritie groep, heeft ten slotte eenige voor stellen gedaan, waarvan het laatste ten lan gen leste eenige instemming vond. Dit bc- nelsde, d.at de C.H.V. de aandeelhouders een interim dividend zou uitbetalen van 20 pCt., 5 pCt, over drie maanden en nog eens 5 pCt over zes maanden. De voorwaarden hierbij v/aren de eisch tot het aanleggen van een magazijn voorraadbock, het .proces zou ge royeerd worden, er zou een controle op de voorraden gehouden worden, de klacht tegen den accountant van de C.H.V. z.ou in getrokken worden en ten slotte zou de be noeming volgen van een loodgieter als commissaris. Na eenige discussie hierover werd de ver gadering geschorst en nadat partijen over leg hadden gepleegd, werd het volgende voorstel van Koetsveld, met algemeene slem- men in den vorm van een motie aange nomen. 1. het bestuur neemt het voorstel over, zoodat uiterlijk per 15 Mei a.s. 20 pCt. divi dend zal worden uitbetaald; 2 na het opmaken van de balans 193t>/"33 2al ten minste een bedrag van 10 pCt. uit gekeerd worden; 3. een magazijnboek zal worden aangelegd welke streng zal worden gecontroleerd; 4. de klacht tegen den accountant van da C.H.V. wordt ingttrokken; 5. het reeds aanhangig gemaakte proces zal geroyeerd worden; 6. de accountant van Koetsveld zal de ba lans controteeren; 7. bevorderd zal worden, dat een commis saris benoemd zal worden die loodgieter is; 8. alle aandeelhouders en raadsleden zul len naar aanleiding van wat tot nu toe ge beurd is, van verdere actie afzien. O) Vrijdag 21 April zal een volgende ver gadering gehouden worden, waarin over het voorstel zal worden gestemd. Ned. Gist en Spiritus Onveranderd dividend van 15 Naar wij vernemen, zullen directie en commiisearisacn der Ned. Gist- en Spiritus fabrieken aan de eerstvolgende algemeene verga.lering van oandeelihoudere voorstellen, oen dividend uit te keeren van 15 even als het vorig jaar. KALEIDOSCOOP De New Yorksche beurs was gister 'lusteloos gestemd bij kalmer handel. De meeste fetndsen openden meerendeeis frac- lioneel lager. Daarna werd de stemming bnrege-matig. Tegen hot slot trad een kleine IkoeTsve:betering in. Het naderend week einde werkt remmend op den handel. De omzet bedroes 880.000 aandeelen. Het win i'saldo over 1938 v. 1 V Eerste !Ned. Cement Industrie (Enci) bedraagt 263.157 (vj. 210 526). Het dividend over 1938 is vastgesteld op 5 pet (vj. 4).

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10