Wat doen we met onze wolresten MOLENAAR's KINDERMEEL Stekeligheden „VAN EN VOOR DE VROUW" UITGAVE DER VIJF SAME VWERKENDE CHRISTELIJKE DAGBLADEN 3—8 APRIL 1939 Herzliebster )esu, was hast Du verbrochen Noem de overtreding mij. die Gij begaan hebt. Het kwaad, gekruisigd God. dat Gij gedaan hebt. Waaraan Uw volk U schuldig heeft bevonden. Noem mij Uw zonden. Gij wordt gegeeseld en gekroond met doornen. Geminacht als de minste der vertoornen. En als een booswicht, die zijn straf moet dragen. Aan 't kruis geslagen. Zeg mij. waarom men U aldus gehoond heeft. U dus. mijn Vorst, gescepterd en gekroond heeft. Om voor mijn schuld verzoening te verwerven. Moest Gij dus sterven? Hoe vreemd, dat voor de schapen zijner weide. De herder zelf ter slachtbank zich liet leiden. De heer zich voor de schulden zijner knechten Aan 't Kruis liet hechten! O wonderbare Liefde, die ons denken Teboven gaat, wat kan mijn liefde U schenken. Wat ooit bereiken met den arbeid mijner dagen. Dat U behage? O Liefde, voor dit offer van Uw leven. Wat kan ik dan mijzelf ten offer geven. Opdat ik nooit, hetzij ik leve of sterve. Uw liefde derve. JACQUELINE E. VAN DER WAALS In verband met den Goeden Vrijdag verschijnt deze week ons Vrouwen blad slechts éénmaal. flVPRPPIM7IMnPN. Vlklll kill 1 klllULIl van een huisdokter VERANDEREN VAN DOKTER EEN gevaarlijk onderwerp voor een dok ter om te behandelen! Want dat het niet pleizierig voor hem is, dat hij klantjes verliest, behoeft niet nader betoogd. Oogenschijnlijk mist hij daarom een juisten, objectieven kyk op deze materie. Hij is party in het geding. Zijn belangen zijn daarin gemoeid. En zoo kan men zijn spreken over boven staande kwestie beschouwen als een pree- ken voor eigen parochie. Met als gevolg, dat men met een zekere achterdocht naar hem zou luisteren. Toch zou dit jammer zijn! Toegegeven moet worden, dat het verlies van een patiënt den dokter ook persoonlijk treft. Ook hij is een mensch, die evenals zijn an dere medeschepselen gevoelig is voor lof en blaam, voor waardeering en miskenning. En dat te meer, waar zijn arbeid niet slechts de volle persoonlijkheid' vraagt, maar ook het offer van veel, dat aan het leven glans geeft. Van zijn nachtrust is de man nooit zeker. Zondagen zijn vaak werkdagen. Afspraken zijn geregeld in gevaar. Het huiselijk leven verkeert in een gestage onrust en spanning. Voor een gezonde ontspanning blijft maar greinig tijd beschikbaar. j.Naboodschappen", telefoon en bel verhin deren soms dagenlang de mogelijkheid tot geestelijke concentratie en tot studie te komen. Moe of niet moe, de dokter heeft geen keus, wanneer hij ten tijde of ten ontijde aan het ziekbed van een ernstigen zieke geroepen wordt. En daarom laat het zich verstaan, hoe nu niet bepaald prettige gevoelens zich van hem meester maken, wanneer hij bemerkt, dat zijn vroegere patiënt, voor wien hij de hitte des daags en de koude van den nacht heeft verdragen, zich van hem afwendt, zonder dat hij ook maar eenigszins bevroe den kan, waarin de oorzaak, van dit opzeg gen van vertrouwen gelegen is. Het is merkwaardig, hoe spoedig sommige menschen den geestelijken en moreelen steun vergeten, dien zij in dagen van groo- ten lichamelijken nood ook van hun dokter hebben ontvangen. Met het betalen van de rekening is niet alles quitte gemaakt. Goede medische hulp is meer dan koopwaar. Ze gaat niet op in een zakelijke transactie tusschen patiënt en geneesheer. Integendeel, de verhouding tusschen deze beide is die van mensch tot mensch, rijker en dieper dan welke maatschappelijke over eenkomst ook. Er is hier bereidheid tot helpen met achter stelling van eigen belangen en eigen wen- schen. Er wordt vertrouwen geschonken van beide zijden, zoodat de zieke zich gerust kan over geven aan wat hem voorgeschreven wordt, terwijl de arts zich in zijn handelingen ge sterkt gevoelt door den steeds sterker wor denden band tusschen hem en den patiënt. Want zoo min als deze laatste sympathie en meeleven ontberen kan, is het ook voor den WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonker fransstra at 117 Tal. 51992, bijGoudschesIngel Schiedamscheweg 65 Telei. 31774, naast Barvoets A ROTTERDAM dokter onmogelijk zijn medische gaven tot volledige ontplooiing te brengen in een om geving, waarin het contact met den lijden den mensch gemist wordt. Wie dan ook in deze zoo zeer subtiele ver houding ruw ingrijpt, schaadt daardoor niet alleen den patiënt, maar kwetst tevens ook dengeen, die zich met hart en ziel aan hem gaf. Het behoeft daarom allerminst gekwetste hoogmoed of geprikkeldheid om het verlies van een „klantje" te zijn, wanneer een dok ter zich gegriefd gevoelt over de lichtvaar digheid, waarmee sommige menschen zich telkens van andere geneeskundige hulp voorzien. Inderdaad heeft het vraagstuk van het ver anderen van dokter voor deze een hoogst onaangename zijde. Maar wie daarin slechts een ontstemming ziet over mogelijk financieel nadeel, doet tekort aan de onbaatzuchtigheid van zooveel artsen, die in hun zwaar beroep daarom nog zooveel bevrediging kunnen vinden, omdat zij zich gesteund weten door de sympathie en het vertrouwen van het overgroote deel hunner patiënten. Zouden zij zich daarvan niet meer bewust zijn, ik geloof, dat zy liever hun beroep vaarwel zouden zeggen dan zich blind te staren op een zekeren maatschappelijken welstand. De zieken hebben recht op de volle toe wijding van hun dokter. En een hoogstaande artsenstand is voor een volk van de grootste beteekenis. Maar men legge hier niet eenzijdig allen nadruk op de plichten van den medicus. Ook het volk zelf kan er toe meewerken, dat de artsenstand op peil blijft. En een van de middelen daartoe is: het niet lichtvaardig veranderen van dokter. Vanzelf sprekend is met het bovenstaande nog ftiet alles gezegd over het vraagstuk, dat wij aansneden. Wij bezagen nog slechts ééri zijde van de medaille. Daarom een vol gende maal over het veranderen van dok ter en de directe beteekenis daarvan voor den zieke zelf. DOCEAM. zei de dokier KA'i'iE heejt een vriend. De vriendschap ts weliswaar nog slechts in een aan vangsstadium, maar zij schijnt een serieus karakter te dragen, want de jongeman heeft nog al wat voor over gehad. Wanneer ik een opsomming zou moeten geven van het geen hij al in den winkel gekocht heeft om oogenblïk oog in oog te kunnon scaan met het voorwerp zijner veneering, dan zou ik komen tot een respectabele lijst. In elk geval kan hij, wat betreft zijn voorraad potlooden, enveloppen, briefpapier, gummi, kantoorspelden, mkt, briefordners. bloc notes, gluton enz. enz., enkele jaren vooruit. Hij kon er weliswaar lang over doen voor hij tot den aankoop van een stukje gummi besloot, maar dat was niet alleen zijn schuld, want Katie toonde zich tegenover hem allerminst een snelle verkoopster. i er ruimschoots den tijd voor om hem zeer persoonlijke bediening te geven en hem over de kwaliteiten der verschillende soorten gummi uitvoerig in te lichten. Het was ook merkwaardig op te merken hoe zij het steeds voor elkaar wist te dokteren, dat zij en niet ik) dezen klant hielp. Ik heb hem één keer geholpen, omdat Katie er niet was. Hij wist toen in de gauwigheid niet wat hij koopen zou en in zijn verbou wereerdheid, wees hij me een doos post aan, die één vijf-en-twintig kostte, welk bedrag hij slechts met moeite uit zijn portemonnaie bij elkaar kon sleepen Ik had een tikkeltje medelijden met hem, maar ik heb er toch ook om moeten grinniken, want zoo'n jon gen doet je denken aan die jonge kalvers, die op hooge pooten in de wei staan en aU lerlei onbeholpen sprongen maken. Enfin, dat is verleden tijd. Het is nu zoover, dat hij binnen durft te komen zonder wat te koopen, maar ik heb toch nog steeds niet het genoegen gehad met hem kennis maken, want hij houdt mij blijkbaar in de gaten, zooals ik daar achter in het kantoor met mijn rug naar hem toezit en als ik aanstalten maak om naar den .winkel gaan, dan zegt hij: „so long" tegen Katie vertrekt. Hij schijnt nog een beetje huiverig van den ouwen heer te zijn en ik voel plezierig in de rol van iezegrim. Ik weet bovendien wat ik aan de romantiek ver schuldigd ben. Een gulle, joviale, tegemoet komende schoonpapa is bij een ontluikende liefde nog nooit een welkom personage ge weest. Een ktLs met medeweten en onder goedkeuring van de wederzijdsche ouders smaakt niet zoo lekker als een zoentje dat gegeven wordt in een toestand van onzeker heid omtrent het oordeel van de papa's er mama's. Een listige en stiekume afspraak voor een plantsoen-wandelingetje geeft meer voldoening, dam. een loopje dat gemaakt is na de mededeeling thuis: „we gaan nog effe". Ik zal me dus aan Katie's langen slungel niet opdringen. Over zijn antecedenten ben ik gerust, want ik ken zijn familie van haver tot gort en ik laat ze dus stiekum hun gang gaan en genieten van heel de geheimzinnige scharrelarij, waarin zich hun romantische zieltjes verlustigen. Ik mag, eerlijk gezegd, die kalverachtigheid wél. Als je twee-en- twintig bént dan moet je nog gedichten maken, die je dan niet durft verzenden, maar in plaats waarvan je citaten stuurt als: Mijn bleeke denken dwaalt tot u door diepe nachten Als moede schapen naar hun eindelijken stal. Ik wacht het maar rustig af. De romantiek duurt maar een korde stonde. En de jonge ling zal een keer met vader moeten komen spreken. Met vader en met Daatje. Ik ben benieuwd. En Daatje is uitgesproken nieuws gierig. Zij is al veel te lang naar haar zin buiten haar dochters idylle gehouden. Ik zal u t.z.t. op de hoogte houden. Zoo teeken ik dan MIJNHEER DE MAN. MAANDAGMORGEN.... de schrik van vele huisvrouwen n.l. WASCHDAG! Onze SPECIALE TARIEVEN óók voor kleinere wasschen zijn voor U EEN UITKOMSTI &elt U even 50075 7 Wij geven alle Inlichtingen J.C. ROOS ZONEN Stoomwasscherij Ververij SCHIEKADE 12-14 - TEL. 42195 Bovenstaand alleraardigst sjaaltje kunnen wij van kleine wolrestjes fabriceeren. Ons model is gemaakt van een driehoekig lapje hand-geknoopt wol-filet, dat per meter te krijgen is. De afmetingen zijn 50X50X60 cM. Dit filet kan men eahter heel goed door haakwerk imiteeren. Men zet daardoor een aantal lossen op tot een lengte van 50 cM. en haakt daar vierkantjes op (3 lossen, 1 stokje, enz.). Bij eiken toer wordt steeds aan denzelfden kant geminderd, zoodat een drie hoek gevormd wordt Men TrtreTkt nu op gelijke afstanden blokjes in van afstekende kleuren wol. Van ons model is de grondstof wit, de ingewerkte blokjes zijn rood, groan, oranje, hel blauw, geel en donkerblauw. Men kan de kleurverdeeling natuurlijk rege len naar de japon waarbij men het sjaaltje dragen wil. De blokjes worden opgewerkt met heen- en teruggaand doorstopwerk (zie teekening) Aan de twee rechte kanten wordt franji aangeknoopt in de kleur van de. grondstof met weer op gelijke afstanden wat van de andere wol (zie foto). NUTTIGE WENKEN Schoonmaken van gummimantels. Lang durig gebruik maakt, dat gummimantels er minder netjes uit gaan zien. Vele dames dra gen deze moderne regenkleeding gaarne en geen wonder, want behalve in wit en beige, vindt men ze in verschillende kleuren. Men kan deze mantels het best afsponsen met een kleine (nieuwe) gummi-spons, gedrenkt in gelijke deelen water en ammoniak. Het gebruiken van een nieuw gummi-sponsje, dat slechts weinig kost, wordt aangeraden, omdat zich in een gebruikt zeepresten zou den kunnen bevinden, hetgeen niet ge- wenscht is. Warm water mag evenmin gebruikt wor den, aangezien de gummi hierdoor uitdroogt. Om dezelfde reden mag men dit materiaal ook nooit bij een kachel, een radiator of in een verwarmde kamer laten drogen. Gummi mantels worden steeds over een arm weg gehangen in de koelste kast van het huis. MELLON A en ADELSHOEVE HONING VLOEIBARE ZONNESCHIJN GEZONDHEID met lepels VRAAGT UW WINKELIER i N.V. Bijenstand „MELLONA" Santpooit Opvallende kazen ander lezen over de groote wereldten-. ~jtf' I toonstelling, die in Amerika op handen is, Zooals gebruikelijk is bij dergelijke onder nemingen, trachten de inzenders elkaar in de keuze van mooie en opvallende voorwer- pen schier te overtreffen. In dit verband is de mededeeling interes- Sant, dat op een vroegere Amerikaansche tentoonstelling, namelijk die te St. Louis in 1905, door de kaasfabrikanten uit New-York een kaas werd ingezonden, die niet minder woog dan2000 kg. Voor dit kolossale zuivelproduct had men 22000 liter melk noo- dig. Bij dezen reus vergeleken zouden onze knusse Edammertjes niet dan grappige erw ten zijn! Nu we het toch over opvallende kazen heb ben, in een nummer van het tijdschrift „Neerlandia" uit 1904 werd de volgende grap als historisch vermeld: „De heer J. Pierson, gewezen consul-generaal van de Z.-A. Repu bliek te Parijs, zag dezer dagen te Rijssel op een spijslijst: from age Kruger. Hij dacht aan een spelfout en vroeg den garcon of dat niet „Gruyère" moest zijn. Neen, 't was „Kruger". „En waarom noem je die dan zoo?" werd ge vraagd, en 't antwoord luidde: „Omdat hij zoo sterk is" Zoo vlak na de Zuid-Afrika-herdenkdngen mocht deze aardige herinnering niet ontbre ken, meenen we. GUur -fumjckmn ■zyn olot of} EINDELIJK UITKOMST! Hebt U ontsierende haartjes op kin of bovenlip; moedervlekken of wratten? En zijn ze nog steeds niet weg, niettegenstaande U reeds alles geprobeerd hebt? Dan zult U verbaasd zijn over het resultaat van Dr. Landrae's Expilator. Dit electrisch zwakstroom apparaat (zonder lichtnet) verwijdert gegarandeerd pijnloos en ongevaarlijk permanent de leelijk staande haartjes, daar de haarwortels gedood worden. Het eenige feillooze ontharingsapparaat voor zelfbehandeling, waarvan het gebruik uiterst eenvoudig is. Zeer geschikt om op reis mede te nemen. Tallooze dankbetuigingen. Prijs 8.25, compleet, met gebruiksaanwijzing en garantiebewijs. Vraagt Dr. Landrae's geïllustreerde brochure, welke U gaarne wordt toegezonden door den Importeur voor Holland en Koloniën: TECHNISCHE HANDELSVENNOOTSCHAP „PUNKTO", Smidsplein 11, VOORTHUIZEN I (Gld.). Postrekening 123808 Prijs Nederl.-Indië en buitenland 9.50 (franco) bij vooruitbetaling. TOEN de oude mijnheer nog in de kracht van zijn leven was, behoorde Wim van Schroot al bij de zaak. H\j kwam er als een onwetend, kinderlijk kerel tje, pas vam de schoolbank. De eerste jaren sleet hij met krullen bijvegen, bood schappen doen, en al het soort werkjes, die krullen jongens zich gewoonlijk zien opgedragen. Langza merhand kreeg hij moei lijker karweitjes op te knappen en er bleek een goed vakman in den jongen te zitten. Ook toonde hij hart voor de zaak te hebben. In den loop der ja/ren groeide uit het kinderlijke kereltje een breedgeschou derde werkman, die zijn loon waard was. En toen de meesterknecht den hamer er bij neerlei, stelde de oude mijnheer Wim in zijn plaats aan. Dat gebeurde echter pas na jaren, toen Wim al vrouw en kroost bezat. Er heerschte groote ver trouwelijkheid tusschen den ouden mijnheer en den tioegewijden meesterknecht die stil en bescheiden zijn gang ging en de belangen van de zaak behartigde, alsof ze van hemzelf was. Wims kinderen werden volwassen en daaraan zag hij, dat hij oudier werd. Overigens voelde hij nog niet veel van den naderen den ouderdom Het werk, waarmee hij vergroeid was, deed hij nog met on verflauwde toewijding. En het leek, alsof dit leven nog lange jaren zoo zou kunnen doorgaan. Toen stierf de oude mijn heer en dat was een zwa re slag voor Wim. Hij ver loor een vriend en dat verarmde zijn leven. Maar voor zijn werk maakte het weinig verschil. De oude mijnheer had den laatsten tijd toch zoo goed als alles aan hem overgelaten. Al leen miste hij nu de be langstelling en waardee ring, die hij bij den ouden mijnheer gevoeld had, zelfs al sprak deze ze niet uit. De jonge mijnheer was goed en best maar hij stond toch anders tegen over de zaak dam zijn va der. Hij zette een geves tigde zaak voort, maar de vader had ze gebouwd, had ze zién groeien, dat was het verschil. Wim en de oude mijnheer wisten samen van tegenslagen en van zegeningen. Ze hadden samen bedachtzaam en met overleg gewerkt aan den bloei vam het bedrijf en nooit een toren ge bouwd, voor ze de kosten hadden berekend. De jonge mijnheer had wel de zatik geërfd, maar niet zijn va ders voorzichtigheid. „Wie niet waagt, die niet wint," was :ijn richtlijn. Hij kocht de nieuwste machines, groeide hem boven het hoofd. Hij had zooveel ja ren trouwen dienst achter den rug. Nu werd het tijd, dat hij een rustigen, onbe- zorgden ouden dag ging genieten. De jonge patroon had veel waardeering, zelfs liefde voor den man op wiens schouders hij als kind had paard gereden en die allerlei speelgoed voor hem had geknutseld, toen Met PASCHEN thuis voerde nieuwe methoden in en breidde het bedrijf uit met zulk een vaart, dat Wim niet mee kon komen. En toen duurde het niet lang meer of de slag viel O, er gebeurde eigenlijk niets ergs. Weinig men schen beseften, dat het voor Wim een slag was De jonge patroon handel de toch heel menschelijk, zelfs prachtig, oordeelde de buitenwereld. Kijk eens, Van Schroot werd toch heusch te oud. Het werk hij nog zoo'n dreumes was. De jonge patroon was ook dankbaar voor de manier, waarop Van Schroot zijn vader tot steun geweest was en daarom.het was hem een vreugde, den ouden man een mooi ge schenk en een redelijk iaargeld te mogen aanbie den. Hij zou hem altijd in dankbaarheid gedenken. Ook hoefde Wim nog niet dadelijk weg. De jonge pa troon zou het op prijs stel len, als hij eerst zijn op volger nog enkele maanden zou willen inwerken. En dan.... laten we zeggen .met Paschen. Het was alles heel mooi en heel begrijpelijk en 's we relds beloop. Zoo moeten de ouden plaats maken voor meer voortvarende jongeren. Maar Wim voel de zich geslagen. Al die mooie woorden deden hem niets. Zijn hart was vol bitterheid. Nu was hij af gedankt als een versleten kleedingstuk. Nu had hij geen doel meer in zijn leven. Nu beteekende hij niets meer. Met Paschei- thuis.... met Paschen thuis. Voor andere gedachten was er geen plaats meer. „Het pakt vader harder aan, dan we gedacht had den," zeiden de kinderen. „Dat wordt geen prettige Paschen.'' „Zoo wordt het heelemaal geen Paschen voor Wim," dacht zijn vrouw. Ze zocht naar een woord, om hem te troosten, maar ze kon er geen vinden. Toen zei ze op een avond eenvoudig: „Wim, je moet het Paasch- verhaal eens lezen. Ik ge loofdat je het vergeten bent. De Heiland leeft nog." „De Heiland leeft nog." Dat woord zonk in Wims hart. Neen, het Paaschver- haal was hij niet vergeten, maar zijn weerspannig hart had geweigerd naar het Paaschevangelie te luisteren. De Heiland leeft nog.... Er was nog een opstandimgsevangelie. Met Paschen thuis.... O, neen, als hij bleef makken en rondtasten in de duister nis van. zijn opstandigheid, zou hij met Paschen niet thuis zijn, maar ver van huis, als een afgedwaald schaap. Thuis is alleen, wie dicht bij den opgestanen Heiland woont,Rust mijn ziel, uw God is Ko ning. Heel de wereld Zijn gebied." God had meer gebieden, dan „de zaak" alleen. Er zou voor hem ook nog wel een doel in zijn leven ko men, als hij maar géloovig wilde afwachten. „Alles wisselt op Zijn wenken. Maar Hij zelf verandert niet." Wim zag weer het Paaschevangelie. „Met Pa schen thuis" zong het in zijn hart. Nu niet als een klaagtoon, maar als een gebed en een danklied. Huile-Anti-Ride oet do rimpels verdwUnen. Niemand ziet iarne een gerimpeld gezicht, het geeft den idruk ouder te zjn dan men is. WiUft enkele gerimpelde en Iruppels lotion goed rslapte plekken, voor wordt. ögbaar bö Kappers en schoonhelds- k ƒ1.25—ƒ1.75. niet te verkrijgen tegen inzending van ECHTE ROZENOLIE IS DUÜR maar door gebruik te maken van NECTAR BLOEMEN-OLIëN kon men de fijnste rozengeur, heliotrope, vlo- lette, lilas en andere bloemengeuren verkrij gen en ze gebruiken ter bereiding van odeurs, haarwaters, pommade, brillantine, vaporlsateurs, voor de lampe Beger enz. Prös p. fleschje 0.40. VerkrUgb. btJ apothekers en drogisten. .Vraag steeds merk NECTAR

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8