Export van Nederlandsche bloembollen De Canadeesche landbouw M. P. NOORDZIJ KENCICA KIEZELKALK I-POMPEN - BEVERWIJK STIKSTOFMESTSTOFFEN VOOR IEDEREN GROND EN IEDER GEWAS! Laat de lieve wonnenbronne, laat het leutig zonnenvier. Laat de versche blommen kommen, laat weerom de lentealhier! GEZELLE' Vluchtige rondblik VI F. V. Valstar wordt zestig jaar Een uitblinkster Looizuur tegen mond' en klauwzeer Glascultures bij Berlijn De meest bekende figuur uit den Ne- 'derlandschen tuinbouw verjaart deze week. De heer F. V. Valstar wordt 60 jaar. De voorzitter van het Centraal Bu reau van Veilingen, regeeringscommissa- ris voor den Tuinbouw, is algemeen ge- eerd. Op de verleden week gehouden vergadering van het Centraal Bureau is hij in korte, doch juiste woorden gehul digd door den heer Barendse, en werd hem namens de veilingen een nieuwe auto aangeboden. Wel een bewijs, dat men wat met den heer Valstar op heeft. [Wij begrijpen dat volkomen. Zijn ijveren voor de tuinbouwbelangen, zijn rond borstig voor de zaken uitkomen, zijn krachtig, doch altijd even 'juist optreden, zijn goed door- Zicht in de tuin- bouwaangele- 'genheden, zijn altijd even vlot en joviaal om gaan met ieder, die met hem in aanraking komt, 'terwijl hij ook leder ongezouten de waarheid durft zeggen, als het noodig is, maken hem tot een populaire figuur. Wij brengen hem hier onze hulde voor Wat hij voor den Nederlandschen tuinbouw Jneerdere tientallen jaren heeft gedaan. Groote mannen ondervinden altijd cri- tiek. Dat is over 't algemeen genomen goed en bewaart ze voor mogelijke zelf overschatting. Voor critiek is de heer Val star nooit bang. Hij aanvaardt ze en doet er winst mee, als ze gepast is. Maar, wee je gebeente, als het ongemotiveerde cri tiek is. Dan fonkelt zijn oog en is men gauw uitgepraat. Om van een zoo prominente figuur uit 'den tuinbouw als deze, op de verhouding in Nederland over te springen, is niet zoo leuk. Maar als men dan dadelijk op een bericht kan wijzen, waar ons Neder- landsch landbouwhart bij begint te pope len, dan blijft men in de hoerah-stemming. Dat bericht betreft de uitblinkende melk- F. V. Valstar gift van een van de vele vertegenwoordig sters van ons Hollandsch vee. Nu eens niet uit het buitenland, doch een uit ons eigen land. Die koe luistert naar den naam Aartje, voor zoover een koe naar de haar gegeven naam luistert en behoort toe aan de wed. Blaak te Zuidland. 't Is 'n koe van beste Friesche voorouders. Als 10-, li en 12-jarige, gaf ze respectievelijk 10.578 kg., 11.834 kg. en 11.222 kg. melk met een vetgehalte van 3 a 3.3 pet. Dat is in j drie jaar een gemiddelde jaar-productie 'van 11.211 kg. of ruim 32 kg. per dag. Dat is wel een heel best beestje, waar de eigenaresse trotsch op is. Natuurlijk krijgt deze extra melkgeefster ook een extra hapje toebedeeld. Als zoo'n beest slachtoffer van het mond- en klauwzeer wordt, voelt men voorgoed wat schade deze vreeselijke kwaal berokkenen kan. Men zoekt nog steeds naar het middel tegen mond- en klauwzeer. Nu is er weer een nieuw, doch, zooals van alle nieuwe middelen gezegd wordt, heel probaat mid del. Dat is een bepaalde looistof, die uit Argentinië ten behoeve van de leerlooierij in groote hoeveelheden ook in ons land in- gevoerd wordt nl. de quebracho. Vol- gens een Zwitsersch leerlooier helpt het uitstekend. Hij kwam heel toevallig tot deze ontdekking. In Silezië zijn uitgebreide proeven genomen en met succes. 1 L. van dat quebracho extract doet men op '20 L. water. Men geeft de patiënten dagelijks een liter, en omwikkelt de aangetaste hoe ven met een met dit vocht natgemaakt verband. Na drie dagen eten de dieren weer, zegt men. 't Is te probeeren. In elk geval is het niet geheim, dit middel. Dat is een voordeel. Voor de Nederlandsche tuinders is het niet voordeelig, dat de glascultures in Duitschland zich zoo sterk uitbreiden. We lazen dezer dagen, dat twee Nederland sche firma's bij Berlijn groote platglascul- tures zijn begonnen. Ook zijn er meerdere Duitsche grondeigenaren die Hollandsche tuinders zoeken als bedrijfsleiders in hun tuinderijen dicht bij Berlijn. Maar lang niet alle grond is daar geschikt voor in tensieve groenteteelten. Daarom behoeven onze groentenkwee- kers nog niet erg ongerust te zijn over concurrentie van die zijde. Duitschland kan nog genoeg van ons gebruiken. MaarbetalenDat is de andere zijde van de zaak, die minstens even be langrijk is. Zoo keerden we bij den tuinbouw te rug, waar we mee begonnen. Tot kijk PRAATJESMAKER vom oJobir qsl iamzüMi 7/Wr /OOUKS2TGtttcUfL ORCHIDEEëN voor KAMERCULTUUR Bloeibare planten van: Cypripedium insigne p. stuk 2.50— 4.00 Odentoglossum grande p. stuk 2.504.00 Cymbidium Pauwelsi p. stuk 5.0010.— Oncidium Varicosum Rogersi 2.003.00 Coclogyne cristata per stuk 1.50— 2.50 G. VERBEEK, Hornweg 59, Aalsmeer Amerikaansche wetsont werpen dreigen In het Congres en in den Senaat van Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn zooals we reeds meldden, eenige wetsont werpen ingediend in verband met planten ziekten. In de overwegingen wordt medegedeeld, dat de bedoeling is land- en tuinbouw in de Vereenigde Staten te beschermen tegen den invoer en de verspreiding van plantenziek ten uit andere landen door planten en pro ducten van planten uit die landen. Het oorspronkelijke wetsontwerp, zoo schrijft de Alg. Vereen voor Bloembollen cultuur ons, is zeer vaag, en laat ruimte voor verscheidene interpretaties. Dit wets ontwerp, dat door den op het oogenblik be- staanden invoer van tuinbouwproducten in de Vereenigde Staten in de eerste plaats Kudde „Frlesiofn-HolsteW-ves De invloed op de Europeesche markt wordt grooter Tarweteelten baconproductie zullen zich uitbreiden Canada is een naam, die door velen in ons land genoemd wordt als men het heeft over de mogelijkheid een eigen bedrijf te verkrijgen. Iets wat in ons land voor velen niet mogelijk i& Let maar eens op de groote belangstelling voor de uitgegeven boerde rijen in de Wieringermeer. En al is het, dat in de laatste jaren ook [Argentinië in dit velband genoemd wordt, toch is er voor Canada, dat van jaren her een goeden naam als emigratieland heeft nog veel belangstelling. Canada is 'n land geworden, dat ook voor Üe wereldmarkt een groote beteeken is heeft jverkregen en de Europeesche markt meer en meer beinvloedt. Om na te gaan welken Invloed de verdere ontwikkeling van den Canadeeschen land bouw zal hebben op het aanbod van bacon, zuivel en tarwe op de Europeesche markt heeft Prof. Dr. G. Minderhoud, hoogleeraar te Wageningen, een reis van twee maanden door dat land gemaakt en daar eenige dui zenden kilometers afgelegd. Over deze reis heeft hij een verslag uit gebracht, dat in druk verscheen bij de Alg. Landsdrukkerij. Prof. Minderhoud wijst er op, dat groote voorzichtigheid en bescheidenheid past bij het voimen van een eigen oordeel over ver schillende kwesties. Canada Is zóó ontzag lijk groot, dat men er in een paar maanden slechts enkele kleine gedeelten van kan zien. Bovendien speelt in een land, waar een groot deel der boeren, óf zelf zich als kolo nist heeft gevestigd, óf in. eerste of tweede generatie van kolonisten afstamt, de bijzon dere mentaliteit van deze voortrekkers een groote rol. De wijze, waarop zij op bepaalde economische veranderingen reageeren Is vaak een geheel andere dan die, welke een vanouds gevestigde boerenstand te zien zou geven. Dit verzwaart de vorming van een juist oordeel aanmerkelijk. Wat de t a r w e t e e 11 aangaat schrijft prof. Minderhoud o.a. het volgende: De tarweteelt heeft zich in den loon van deze eeuw vooral in de prairieprovincies sterk uitgebreid en nog steeds zijn uitge strekte gebieden, waar tarweverbouw mo gelijk is, in onontgonnen staat aanwezig. Tarwe kan in deze streken voor lagen prijs worden voortgebracht, hoofdzakelijk doordat: de grond er zeer goedkoop is; een bemesting van den grond achterwege kan blijven; de boeren bijna al het werk met eigen krachten uitvoeren, en de meeste be drijven vrij groot en van moderne werktui gen voorzien zijn. De producent in Canada heeft echter met vier ernstige bezwaren te kampen, nl. a. de buitengewoon lange en strenge winters, die alleen de teelt van zomertarwo met een zeer korte groeiperiode toelaten; b. den geringen regenval gedurende deze groeiperiode (de sneeuwval in den winter baat het graan weinig of niet); c. de veelvuldige schade aan het groeiende gewas, teweeggebracht door roest, sprinkhanen, aardrupsen, rit* naalden, „anny-worias" hagel en vorst; d. den enormen afstand tusschen de streek, waar het graan geteeld wordt en de export havens. De roestschade wordt sterk beperkt door dat men tegenwoordig beschikt over een nieuw ras. de Thatcher, dat naast de andere verlangde goéde eigenschappen een groote resistentie tegen roest bezit, wat 'n enormen vooruitgang beteekent. Aan 't slot van het verslag komt de schrij ver tot de volgende conclusies: 1. Een tarweprijs, zooals die thans door het Canadeesche gouvernement wordt gega randeerd (80 dollarcent per bushel voor no. 1 Northern vrachtibasis Fort Williams) zal tot een finke uitbreiding van de tarweteelt leiden, waardoor op den duur de tarweprij- zen zullen worden gedrukt. Zelfs een even- tueele verlaging van genoemden prijs met bijv. 10 pet. zal do uitbreiding van de tarwe- productie niet tegenhouden. 2. Bij de graan- en varkensprijzen, zooals die in den zomer van 1938 waren, is een ge leidelijke uitbreiding van den Canadeeschen baconexport te verwachten. Het invoercon tingent van Canada in Engeland laat daar toe ruimte. 3. Wordt de verhouding graanprijs: bacon- prijs voor het graan ongunstiger dan in de zomermaanden van 1938, dan zal de uitbrei ding van den baconeixport in versneld tem po geschieden. 4. In het onder 3 bedoelde geval zal ook de rundveeteelt vermoedeijk verder worden uitgebreid, waarvan in de eerste plaats een verhooging van den kaasexport het gevolg zal zijn. Sterke uitbreiding van den export van gecondenseerde melk of andere melk producten is minder waarschijnlijk. ÊtëÊÊj}"zÉËbÊÊiÈÉi!&ï Vet meert nahouden varkenstype in WesUCamado, Maaien en iloT*cften tegelijk op de uitgestrekte graanvelden. de Nederlandsche tuinbouwproducten, en wel voornamelijk de bloembollen betreft, is daarna tweemaal gewijzigd. Het laatste aan gevulde wetsontwerp houdt in, dat bollen van narcissen en irissen een behandeling tegen aaltjeszielc moeten ondergaan (de zgn. warmwaterbehandeling, die de bollen voor één jaar onbruikbaar maken voor het for- ceeren), en dat de bepalingen van het ont werp op tulpen eerst ingevoerd zullen wor den na 1945 en die op hyacinthen pas na 1950 Hoe dus de uitlegging van het oorspron kelijke wetsontwerp ook zij, hot staat wel vast, dat de aanneming van het laatste ont- wero tengevolge zou hebben uitsluiting van ons product op grond van vrees voor invoer van plantenziekten. Zij het dan ook. dat tulpen en hyacinthen noe een aantal jaren zouden worden toegelaten. In het Nederlandsche bloem'bollenvak heerscht niet alleen ernstige ongerustheid over dit wetsontwerp, maar de berichten hierover zijn ook met groote verwondering ontvangen. Tulpen en hyacinthen zijn tot nu toe steeds zonder bijzondere phytosani- taire belemmeringen in de Vereenigde Sta ten ingevoerd, waartoe ook alle reden was, omdat onze bloembollencultures volkomen gezond zijn. De keuringsdiensten, die door het vak zelf zijn ingesteld en die in nauwe samenwerking met het laboratorium voor bloembollenonderzoek hun doel nastreven, hebben ervoor gezorgd, dat de cultuur in een zoodanigen toestand is, dat het buiten land geen enkele vrees behoeft te hebben bij den invoer onzer producten. Terwijl de (rijks) Plantenziektenkundige Dienst b'j den export ten allen overvloede nog eens een keuring instelt! Narcissen zijn, zooals bekend is, na 1926 op phyto sanitaire gronden van den invoer in de U.S.A. uitgesloten. Hiertegen is door het bloembollenvak geregeld geopponeerd en de vertegenwoordigers van het vak heb ben er met prof. van Slogteren, die zijn oor deel op zuiver wetenschappelijke gronden fundeerde, steeds op gewezen, dat onze nar- cissencultures, dank zij ook het werk van den keuringsdienst van de vereeniging „De Narcis', die juist dezer dagen een wettel ijken grondslag heeft gekregen, volkomen gezond zijn. Dit heeft ertoe geleid, dat het Amerikaan, sclie invoerverbod voor Nederlandsche nar cissen enkele jaren geleden is opgeheven, wat echter achterhaald werd door de bena- ling, dat bij invoer de narcissen een warm- waterbehandeling moesten ondergaan. Hier na hebben enkele Amerikaansche deskun digen, onder wie dr Lee Strong, het hoofd van hot Amerikaansche Bureau voor Plan- tenquarantaine, vorig jaar een bezoek ge bracht aan onze cultures. Het resultaat hier van was, dat in November 1938 de bepaling over de voorgeschreven warmwaterbehande ling weer werd opgeheven door een besohik- king, waarin dr. Strong verklaarde dat na een diepgaand onderzoek was gebleken, dat de gezondheid der Nederlandsche narcissen- culturps nieis te wenschen overliet. Ieder, die dit leest, zal zich er met de bloembollcnkweekers over verbazen, dat en kele maaden na deze vergaande verklaring in Amerika een wetsontwerp kan worden ingediend met de boven omschreven strek- king. De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur acht het dan ook noodzake lijk dat de Nederlandsche regeering er via H. M.s gezant te Washington bij de regee ring der Vereenigde Staten tegen pro testeert, dat een dergelijk wetsontwerp zou kunnen worden aangenomen, omdat dit om redenen van plantenziektenkundigen aard onze bloembollen zou uitsluiten, terwijl deze nog zeer onlangs van de hoogste Ameri kaansche autoriteiten op dit gebied een „be wijs van goed gedrag" hebben gekregen, welks bewoordingen zelfs iederen twijfci aan een goede gezondheid moeten uitslui- De Pepermuntteelt De pepermuntplant verlangt een gematigd klimaat Veel regen en zon in den zomer zijn gunstig voor den groei. Vorst in den winter kan zij goed verdragen. De pepermuntplant kan op alle gronden groeien, maar zij geeft de hoogste opbrengst aan kruid en olie op vochtige, losse, humus- rijke gronden. De grondbewerking is zeer eenvoudig. Zij bestaat in ploegen en eggen van het veld. Kleine oppervlakten worden met de spade bewerkt De teelt geschiedt in sommige cen tra op bedden, in andere centra op groote velden zonder onderbreking. De bemesting kan geschieden met organi- schen mest en met kunstmest. Tot het laat ste gaat men steeds meer over. De hoeveel heden van de verschillende kunstmestsoor- ten hangen vooral af van de grondsoort en van de opbrengst aan kruid. Het plantmateriaal wordt algemeen langs vegetatieven weg verkregen, hetzij als uitloo pers juist boven of in den grond, hetzij als jonge plantjes, welke in het voorjaar door het uitlooipen van de knoppen der uitloopers ontstaan. Uitgaande van zaad, krijgt men 'n mengsel van verschillende typen met uiteen loopend oliegehalte en olie van afwijkende kwaliteit Het planten gebeurt eenvoudig door uit- planten met het plantijzer of doordat geulen getrokken worden, waarin de uitloopers ge legd worden en die daarna weer dichtge- werkt worden. De pl'antafstand loopt in de verschillende centra nogal uiteen. De verzorging van het gewas bestaat al- Leen uit het verwijderen van het onkruid Gedurende eenigen tijd na het uitplanten kan dat met behulp van werktuigen, zooals schoffel of hak, gebeuren. Zoodra het veld dichtgegroeid is, wat nog vóór den eersten oogst in het jaar van aanplant het geval zal zijn, kan het onkruid slechts gewied wor den. Het wieden vereiseht den meesten ar beid aan het gewas, 't Kan echter met goed- koope krachten gebeuren. Om dit werk tot een minimum te beperken, is aanplant pp schoon land gewenscht. Het oogsten geschiedt algemeen als het kruid juist begint te bloeien. Op dit tijdstip is de hoeveelheid olie het grootst en de kwa liteit het best. Het kruid wordt gemaaid met machines of met handwerktuigen, zooals zeis of sikkel. In sommige centra heeft men één oogst, in andere centra twee oogsten en in bijzonder gunstige gevallen zelfs drie oog sten per jaar. Naarmate het groeiseizoen lan ger is, is de kans oip meerdere oogsten per jaar grooter. Door middel van stoom of in ketels, direct boven het vuur. wordt de olie uit het kruid gewonnen. Dit gebeurt door de kweekers van het kruid zelf, of door speciale distilleerbe- drijven. Het is uit ervaring gebleken, dat de olie gemakkelijker uit het kruid gewonnen kan worden, als dit na den oogst wat inge droogd is. Daartoe kan het kruid op het veld na maaien enkele dagen blijven liggen. In Japan wordt het kruid geheel gedroogd op geborgen en pas in den winter gedistilleerd. De menthol wordt door afkoeling uit de pe permuntolie verkregen. Groenteteeltgewassen onder glas Stand op 25 Maart De in December van het vorige jaar opge treden vorst heeft een zeer ongunstigen in vloed uitgeoefend op verschillende onder glas geteelde groenten. Sla- em bloemkool- planten zijn grootendeels bevroren, terwijl ook andijvie en peen zeer ernstige schade leden. Wel is onmiddellijk na de vorst opnieuw gezaaid, doch de stand van het nieuwe zaai sel is nog moeilijk aan te geven. De omwik keling verloopt, mede ten gevolge van de gunstige weersomstandigheden in Februari en de eerste weken van Maart tot nu toe matig tot goed. Koude sla. De teelt van „koude" sla is grootendeels mislukt. De in Januari op nieuw gezaaide planten vertoonen over het algemeen een matig tot goeden -stand. Warme sla. Deze teelt heeft eveneens veel vorstschade ondervonden. De planten, welke er na de vorst nog goed voorstonden, vallen nog regelmatig weg. A n d ij v i e. Deze staat er zeer slecht voor. Over de na de vorst gezaaide andijvie kan nog geen oordeel gevormd worden Bloemkool. De bloemkool vertoont een slecfhten stand. Het nieuwe zaaisel ontwik kelt zich goed. doch vertoont in het West- land een groot percentage „hartlooze" plan ten. Peen. Het in October gezaaide gewas is grootendeels ten gronde gegaan. De op nieuw gezaaide peen ontwikkelt rich matig tot goed. Kaskomkommers staan er over het algemeen goed voor. Stooktomaten zullen eveneens een goede opbrengst geven. KENCICA (Verbetering). In ons artikeltje over Kencica in ons vo rig nummer geplaatst staat een drukfout, die verbetering behoeft. Kencica bevat niet 40 pet. doch 4 pet. goedwerkzame kali. ten. Het bloembollenvak vertrouwt dan ook, dat om deze reden de Nederlandsche regee ring zal weten te bereiken, dat de nu voor gestelde maatregelen geen doorgang zullen vinden. Vooral ook omdat deze dit specifiek Nederlandsche product niet alleen een klap van moreelen aard zouden toebrengen, maar omdat dit ook in economisch opzicht een slag voor het bloembollenvak zou zijn, die zeer ernstig zou aankomen. Prima Klei poters 50 Kg. balen per baal 150 Eigenheimers 2835 S 1-1Q 150 Red Star 28—35 1.10 150 Bevelanders '28—35 1.10 80 Eigenheimers B. 35—45 2.60 100 Eerstelingen 2835 S 3.— 40 Eerstelingen B. 3545 3.— 100 Red Star B 35—45 2.75 120 Bintje 28—35 1-30 40 Bintje B 28—35 3.^ 100 Industrie 30—40 1.50 80 Industrie B. 3040 3.40 BIJ GROTER PARTIJ SPECIALE PRIJZEN] L. v. N00RT Lindelaan 22 Zwijndrechü RAAMLIJSTEN SYSTEEM „NYHOF* 5 punten waar het om gaat: Speciale ruitenhouder. Stalen hoeken. Koperen nagels. Langere levensduur., Goedkooper im 't gebruik. Wie ze gebruikt bestelt na. Vraagt Vrij* blijvend inlichtingen. J. BAK, H. BAK DE JONG HENDRIK-IDO-AMBACHT - Telef. 5 Ook alle andere soorten van raamV lijsten. Tuinderglas, L.O.B. en kasgla» D VAN DEN BOSCH Telefoon 28 NAALDWIJK Tuinbouw gereedschappen KASSENBOUW IN IJZER 1 VERWARMING - WATERLEIDING STALEN WAGENS en BURRIES DORDRECHT WILLEMSTR. 28 TEL. 3985 Oliën, Veiien, Teerproducien Land- en Tuinbouwmachines PIANTENZIEKTENBESTRIJDINGSMIDDELEN WEDERVERKOOPERS GEVRAAGD DE silicatische meststoffen voot Uwen grond Goed, goedkoop en grondverbeterend verpakt in papieren zakken van 50 K.G, N.V. Handel- Scheepv. Onderneming v.h. Fa. N. DAENEN MAASTRICHT] (Tel. 3041—3042) AARDAPPELKWEEKBEDRIJF v.h. G. VEENHUIZEN SAPPEMEER - Telef. 248 Biedt aan DIVERSE SOORTEN POOT AARDAPPELEN van Klei- en Veenkoloniale grond. VRAAGT PRIJSLIJST De SIHI POMP is de aangewezen pomp voor Land- en Tuin bouwbedrijven. Arabische paarden Tentoonstelling van 26 tot 29 Mei Door de Nederlandsche ArabierencIuS wordt een vicrdaagsche tentoonstelling van! Arabische volbloedpaarden georganiseerd. Zoowel H.M. onze Koningin als Z.M. doj Koning der Belgen hebben hunne aulhen* tieke Arabische volbloedpaarden voor dezd tentoonstelling afgestaan. De 40 Arabische volbloeden die ons land telt zullen getoond worden en daarnaast 40 uitgezochte halflbloedpaarden om de fok* waarde der Arabieren te demonstreeren. In! het geheel komen er meer dan honderd! paarden, terwij] daarnaast nog het Ne<h Shetland Pony Stamboek zijn beste mate riaal zal toonen. salpeterstikstof i/2 salpeter-, y2 ammoniakstikstof ammoniakstikstof KALKSALPETER KALKAMMONSALPETER ZWAVELZURE AMMONIAK 15,5 stikstof 20,5 stikstof I 20,6 stikstof Inlichtingen en brochures over deze meststoffen worden op aanvrage gratis verstrekt door het LANDBOUWKUNDIG BUREAU VAN DE STAATSMIJNEN IN LIMBURG en N.V. MEK0G te HEERLEN en het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie A.G., Amsteldijk 37, te AMSTERDAM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8