Hitier antwoordt Chamberiain België is ter stembus geweest ■'s/horna MAANDAG 3 APRIL 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK Duitschland en de mogendheden Hitlers rede te Wilhelmshaven heeft geen andere verrassing gebracht, dan dat ver rassingen zijn uitgebleven. Wellicht is zulks een gevolg van het eensklaps versnel de tempo der Britsche politiek, welke dit maal van de Wilhelmstrasse de taak om voor overrompelingen te zorgen, heeft over genomen. Algemeen heerschte de verwach ting, dat de Führcr in zijn jongste toe spraak scherp zou reageeren op Chamber lains verklaring inzake het waarborgen der Poolsche onafhankelijkheid; mèn liet reeds verluiden, dat hij „hard zou toeslaan". Op merkelijk is, dat in het Duitsche betoog het woord Polen zelfs niet is gevallen; een ander ding, hetwelk aandacht verdient, is dat de radio-uitzending van het woord van den Führer plotseling in gebreke is geble ven, zoodat men langen tijd moest wach ten, alvorens zoo ongeveer te vernemen, wat door het Duitsche staatshoofd is ge zegd. Het argument van een „technische storing" lijkt ons té in het oogvallend, om afdoende te zijn. In deze historie zijn ele menten te over om het vermoeden te wet tigen, dat de chefs van het Derde Rijk den Zaterdagmiddag van den eersten April al lerminst als een nationaal hoogtepunt kon- den beschouwen, en dat zij daarom het be ter hebben geoordeeld, de regie van het geval maar te laten ineenzinken. Hitier heeft de taak gehad, een snelle wisseling van woord en woordbreuk vooi zijn toehoorders aannemelijk te maken, waaraan de Duitsche politiek zich den laat sten tijd meer en meer is te buiten gegaan. Hij heeft het voorwaar niet sterke argu ment gebruikt, dat anderen zulks ook meer malen hadden gedaan, waarbij hij echter achterwege liet te vermelden, dat zulks tn den regel geschiedde onder den drang van gewijzigde omstandigheden of van tegen werkende krachten, zoodat de dynamiek m zulke gevallen in feite van historische wen dingen, en niet van een en denzelfden per soon uitging. Het eischt een groote mate van cynisme van een man om een woord, dat hij kortelings gaf zonder andere aanlei ding dan een kans op nieuwe voordeelen eenvoudig ongedaan te maken, en zulks dan als een vanzelfsprekend dynanisme voor te stellen. De Führer heeft ook ditmaal voor zijn volk wederom de pose van een man des vredes aangenomen. Duitschland zal hem in dit tijdsgewricht eerder als zoodanig kunnen aanvaarden dan de openbare mee ning in de overige wereld, een gevolg van het feit, dat men bulten Groot-Duitschland in staat is, de jongste gebeurtenissen van meer dan één kant te bezien, een ruimte van blik welke den gemiddelden Duitscher nog immer blijft onthouden. Intusschen kan geen enkele redeneering het feit wegwisschon, dat het crediet van het Derde Rijk, waar het zijn gegeven woord aangaat voor onafziembaren tijd ge schokt is, een feit, hetwelk niet genoeg kan worden betreurd. Macht wordt in de wereld weliswaar zeer hoog aangeslagen, doch zij is niet alles en kan door de bedreiging, wel ke daarvan uitgaat, tegenkrachten los ma ken, welke men niet maar aanstonds be teugelen kan. In Berlijn ziet men nu reeds een omsingeling opdoemen, als waaraan men voor ongeveer een kwart eeuw even eens heeft bloot gestaan. De herinnering moet pijnlijk zijn en waarschuwend, gelijk een „Mene tekell" Do Belgische verkiezingen Onze zuiderburen hebben een deel van hun Zondag besteed aan de stembus, om aan hun land een nieuwe volksvertegen woordiging te geven. De uitslag heeft de hoop der Katholieken, welke op nieuwe eenheid en bijgevolg grooter politieke machtsvorming was gericht, ditmaal niet teleurgesteld. Hun partij is als winstne ^ra ster uit den strijd te voorschijn gekomen, lerwijl de Rex-beweging, eenmaal haar voor naamste tegenstander, zoo verpletterend is geslagen, dat men gerust van een vernieti gend oordeel der Beligisdhe openbare opinio mag spreken. Voorts waren ook do libera len aan den winnenden kent, in tegenstel ling met de socialisten, die een deel van den tol hadden te betalen. De verschuiving der machtsverhoudingen is een zoodanige, dat Katholiek en Liberaal nu desnoods een iweepartijen-regeering zullen kunnen aan gaan, zonder daarbij aanstonds voor een deconfiture te behoeven vreezen. Merkwaardig is, dat Martens, die onge wild een der aanleidingen tot de kamer ontbinding was, op het uiterste moment voor zijn Academielidmaatschap heeft be dankt. Men mag hierin wellicht een gebaar zien, hetwelk de verbroedering van de beide bovendrijvende partijen dient te be vorderen. Het Belgische volk heeft thans een verhoogde kans op herstel van poli tieke rust, en nieuw uitzicht op een parle mentaire periode, waarin Inderdaad zal kunnen worden geregeerd, In bussen 6 ft. 050; 10 bL 0 85; Luxe bussen >M 10 st. 0.90; 17 et 150; Boven 1 2.— franco TeleL 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM (Reel.) „Duitschland denkt er mei aan, in hei wilde weg onder e volken aan te vallen" ■Wij zijn niet bereid intimidatie of omsingelings- politiek te aanvaarden" In zijn te Wilhelmshaven gehouden rede heeft Adolf Hitler er in den aanvang op gewezen, dat men bij de vredesonderhandelingen in 1918 door woordbreuk aan Duitschland zijn recht heeft ontnomen, en practisch zijn bestaan onmogelijk gemaakt. Wanneer thans een Engelsch staatsman meent, aldus de Führer, dat men alle problemen moet bespreken, dat men ze door vrijmoedige besprekingen en onderhandelingen moet oplossen, wijl dat toch kan, kan zou ik dezen staatsman slechts willen zeggen: daarvoor was vóór onzen tijd vijftien jaar lang gelegenheid. Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat wij noch in de binnenlandsche, noch in de buitenland- sche politiek van ons volk ook maar het geringste zouden hebben bereikt, wan neer wij nog vijftien jaren gewacht hadden tot deze belachelijke instelling van Genève er toe zou zijn gekomen, om door redevoeringen de problemen op te lossen. Wij zouden waarschijnlijk voor altijd hebben kunnen wachten. Wanneer de wereld thans zegt, dat men de volkeren moet indeelen in deugdzame naties en in naties, die niet deugdzaam zijn en tot dc deugdzame naties behooren in de eerste plaats de Engelschen en de Fran- schen en tot de niet deugdzame behooren de Duitschers en de Italianen, dan kunnen wij slechts zeggen: De beoordeeling of een volk deugdzaam is of niet, kan een sterve ling nauwelijks uitspreken, dat moet men Onzen Lieven Heer overlaten. Misschien zal nu een Britsch staatsman mij zeggen: God heeft het oordeel reeds uit gesproken, want Hij heeft den dcugdzamen naties een vierde deel der wereld geschon ken en den niet deugdzamen heeft Hij alles ontnomen. Het is nu maar de vraag, met welke mid delen de deugdzame naties zich dit vierde gedeelte der wereld verworven hebben. En dan moet ik zeggen, dat zijn geen deugd zame methoden geweest. Driehonderd jaren lang heeft dit Enge land als een ondeugdzame natie gehandeld, om nu op zijn ouden dag over deugd te spreken. Twintig jaar geleden was de kwes tie der deugd voor de Britsche staatslieden niet volkamen opgehelderd, althans in zoo verre zij naar willekeur omgingen met vreemden eigendom. Men achtte het toen nog voor vereenig- baar met de deugd, dat men heelo koloniën veroverde eenvoudig omdat men de macht had. Toen wij nationaal-socialisten aan de macht kwamen, trachtte ik ieder probleem door besprekingen op te lossen en ik heb bij ieder probleem aanbiedingen gedaan. Maar zij zijn afgewezenen. Er is in het geheel geen twijfel aan, dat ieder volk belangen heeft, die heilig zijn, omdat zij identiek zijn met zijn leven en zijn levensweg. Wanneer thans een Britsch staatsman eischt, dat ieder probleem, dat temidden van de Duitsche levensbelangen en ae levenssfeer van ons volk ligt, eerst met Engeland moet worden besproken, dan kan ik evengoed eischen dat ieder Britsch probleem eerst met ons besproken moet worden. Eén ding zou ik hier willen verkla ren: het Duitsche volk van thans, het Duitsche rijk van tegenwoordig, zijn niet bereid, levensbelangen pry's te geven. Zij zijn ook niet bereid, werkeloos te staan tegenover opkomende gevaren. Toen indertijd de geallieerden zon der rekening te houden met doelmatig heid, met recht, met historische tradi tie of ook slechts met het verstand, de landkaart van Europa wijzigden, had den wjj niet de macht, dat te verhin deren. Maar wanneer zij van het tegen woordige Duittschland verwachten, dat het trawantenstaten, welker eenige taak is, tegen Duitschland in het spel gebracht te worden, geduldig laat rij pen tot den dag, waarop dit netwerk dichtgetrokken moet worden, dan ver wisselt men het tegenwoordige Duitsch land met het Duitschland van voor den oorlog. Wie zich reeds bereid verklaart, om voor deze groote mogenendheden de kastanjes uit het vuur te halen, moet erop bedacht zijn, dat hij zich daarbij de vingers ver brandt. Wij voeden werkelijk geen haat tegen het Tsjechische volk. Wij hebben eeuwen lang met elkander geleefd. Wij zouden niets tegen een onafhankelijken Tsjechischen staat gehad hebben, wanneer deze niet ten eerste Duitschers had onderdrukt en ten tweede het instrument gevormd had voor een komenden aanval tegen Duitschland. Deze staat had zijn innerlijke levenskracht verloren. Ik heb weer vereenigd, wat door gesdhie- denis en aardrijkskundige ligging volgens alle regelen van het verstand vereenigd moest wordenl Het Tsjechische volk zal meer vrijheid hebben dan de onderdrukite volkeren der deugdzame naties! Ik ben er van overtuigd, dat ik den vrede daarmede een grooten dienst heb bewezen en ik heb in de overtuiging daarvan ook besloten, om den komenden partijdag den naam te ge ven van partijdag van den vrede. Want Duitschland denkt er niet aan, in het wilde weg andere volkeren aan te val len. Wat wij willen doen is onze economi sche betrekkingen uitbreiden. Daar hebben wij recht op en ik aanvaard daarbij van geen Europeeschen of buiten-Europceschen staatsman, voorschriften. In ieder geval is het Duitsche rijk niet bereid, een intimidatie of. ook slechts een omsingelingspolitiek op den duur te aan vaarden. Ik heb eens een overeenkomst met Enge land gesloten: 't vlootvcrdrag. Dit vlootver drag is gegrondvest op den vurigen wensch nooit tegen elkander ten oorlog ie moeten trekken. Deze wensch kan echter slechts een wederzijdsche zijn. Wanneer in Enge land deze wensch niet meer bestaat, dan is de praclische voorwaarde voor dit verdrag daarmede opgeheven. Duitschland zal dat ook volkomen gelaten aanvaarden. Wij zijn zoo zeker van ons zelf, omdat wij sterk zijn en wij zijn sterk, omdat wij aaneengesloten zijn en in staat tot opbouw. Geen macht ter wereld zal ons, door welke phrase ook, ooit nog de wapens ontlokkeu. Mocht werkelijk een volk met geweld zijn kracht willen meten met de onze, dan is het Duitsche volk ook daartoe te allen tijde in staat en ook bereid en vast besloten. Ik geloof dat de tijd niet ver zal zijn, waarop zal kunnen blijken, dat de gemeen schap in wereldbeschouwing tusschen het fascistische Italië en het na'.iondal-socialis- tische Duitschland toch altijd nog een an dere is, dan die tusschen het democrati sche Groot-Brittannië en het bolschewisti- sche Rusland van Stalin. Hitler besloot zijn redevoering met de vol gende woorden: „Wij hebben aan millioenen van onze volksgenooten het grootste geluk gegeven, den terugkeer in ons groote Duit sche rijk en ten tweede, wij hebben aan midden-Europa een groot geluk gegeven nl. den vrede, die beschermd wordt door de Duitsche macht en deze macht zal geen macht ter wereld meer breken. Dat zij onze gelofte". Katholieken en liberalen behalen groote successen Socialisten verliezen aan invloed Rex ditmaal zwaar geslagen ln tegenwoordigheid, van Adolf Hitler is Zaterdag te Wilhelmshaven het nieuwe Duitsche slagschip Tirpitztewatec gelaten. het smaakverbeteringsmiddel met de beste resultaten! Laat Uw ledig Maggi-flesje opnieuw vullen. Dat ls voordeliger I Minister Beek heden te Londen verwacht De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beck is gistermiddag uit War schau vertrokken, om via Berlijn naar Lon den te reizen, alwaar hij hedennamiddag hoopt aan te komen. Toen de trein, waar mee kolonel Beek dé reis maakte, Zondag avond te Berlijn stopte, werd de Poolsche minister aldaar begroet door den Duitschen adjunct-chef Van het protocol, von Halem, en het personeel van de Poolsche ambas sade. Voorts maakt de Poolsche gezant te Berlijn, Lipski, de reis tot Frankfort mede. Uit den aard der zaak wijden de Pool sche bladen uitvoerige beschouwingen aan de réis van kolonel Beek. De „Express Po- ranny", het regeeringsorgaan, spreekt van „een normale uiting van samenwerking tusschen twee landen, die een wijden poli- tieken horizon hebben". De bladen wijzen, aldus Havas, op het beslissend belang, dat de Londensche besprekingen voor de ge beurtenissen in Europa kunnen hebben. De „Ivurjer Poranny" herinnert er aan, dat Groot-Brittannië drie weken geleden het initiatief nam voor een gemeenschap pelijke anti-agressieverklaring. Polen wei gerde zijn medewerking aan een dergelijke verklaring, zoo vervolgt het blad, omdat deze te veel weg had van een poging, een omsingelingsblok van een bepaalden staat te vormen met een ideologisch aspect. De jongste verklaring van Chamberiain echter houdt weliswaar een garantie jegens Polen in, doch heeft niet het karakter van een blok, daar ook Frankrijk dat reeds door een alliantie met Polen verbonden is deel er van uitmaakt. De grondslagen der Poolsche politiek zijn in geenen deele gewijzigd. Evenmin is de Britsche verbintenis in strijd met de non agressiepacten, die Polen met de Sovjet- Unie en Duitschland heeft, daar deze zijn gebaseerd op een wederzijdsch respecteeren van elkanders integriteit en onafhankelijk heid. Polen heeft steeds niet slechts naar de letter, doch ook naar den geest van deze verdragen, gehandeld. Ook in politieke kringen te Warschau overheerscht deze meening, aldus United Press. Leidende regeeringspersoonlijkfieden wijzen er op, dat slechts een onafhankelijke en militair sterke staat een waardevolle partner voor zijn bondgenooten kan zijn. Dit is dan ook een der redenen waarom men groote waarde hecht aan het feit, dat drie dagen voor de officieele inschrijving wordt geopend reeds voor 130 millioen zloty op de defensieleening is ingeteekend Londen blijft in het centrum der politieke belangstelling, meldt de diplomatieke cor respondent van Reuter, in verband met de reis van kolonel Beek en de Maandagmid dag te houden debatten in het Lagerhuis over de buitenlandsche politiek. Kolonel Beek wordt vergezeld van een aantal amb tenaren en deskundigen, zoodat de situatie, geschapen door de Britsch-Fransche garan tie aan Polen, door gedetailleerde bespre kingen in een verder stadium kan ge raken. Het wordt eveneens mogelijk ge acht, dat over verdere garanties aan de vredelievende volken zal worden gesproken De herstelarbeid te Madrid begonnen Onderzoek naar Besteiro's verleden ingesteld De toestand in de Spaansdhe hoofdstad wordt langzamerhand normaler. De voedsel voorziening is reeds zeer verbeterd, in de fabrieken en werkplaatsen wordt het werk hervat en gisteren zijn ook weer voor het eerst in vele kerken diensten gehouden, die door de auizenden werden bijgewoond, vooral daar het Palm-Zondag was. De ver sterkingen in de buitenwijken worden ge sloopt, de vroegere republikeinsohe solda ten worden met herstel- en andere werk zaamheden belast, alles wordt er op gezet, om de sporen van den burgeroorlog uit te wisscihen. Een van de vele moeilijkheden, waarvoor het nationalistische bewino zich geplaatst ziet, is vast te stellen, wie als vijanden van het regime beschouwd moeten worden en wie onder dwang zich aan de zijde van de republikeinen hebben geschaard. Ook de schuld van de leiders zal nauwkeurig wor den nagegaan. Zooals bekend, zijn de leden van den ver- dedigingsraad Besteiro en Rafael San chez Guerra gearresteerd. Eerstgenoemde had aanvankelijk voor den krijgsraad moe ten verschijnen, maar daar de instructie van zijn zaak met groote objectiviteit zal geschieden en veel tijd vereischt, is kapi tein Kasabater met het onderzoek belast, dat zich over ae göheele activiteit van Be steiro zal uitstrekken: 1. Zijn verantwoordelijkheid voor de revo- lutionnaire stakingen in 1917 en voor de stichting van de socialistische partij Spanje. 2. Zijn optreden van 14 April 1931 (einde der monarchie) tot 18 Juli 1936 (begin den burgeroorlog). 3. De aard en het doel der besprekingen, die Besteiro met de Engelsche politici heeft gevoera, toen hij de republikeinsohe regec- ring te Londen bij de kroning van koning George VI vertegenwoordigde. 4. Zijn rol tijdens den burgeroorlog speciaal bij de jongste gebeurtenissen ie Madrid, zooals de oprichting van den ver- dedigingsraad. Uit Bizerte wordt gemeld, dat de Spaan- sohe oorlogsschepen, die aldaar opgelegd waren, zijn vertrokken. Het duurde twee uur, alvorens de twee kruisers, elf torpedo booten. de duikboot, de twee transportsche pen en de tankboot door het havenkanaal de zee hadden bereikt. Washington erkent Franco De Vereenigde St*** hebben besloten over te gaan tot d* erkenning de jure van het bewind van Fr***». Cord el 1 Huil hteft telegrafisch van dit besluit mededeeling gedaan aan .Tor d a- n a, den Spaansohen minister van Buiten landsche Zaken, In heel België heeft gister de stembus in het midden van de aan' dacht gestaan; de kamerontbinding en de daarop volgende verkiezingen zouden, naar werd voorspeld, nieu we machtsverhoudingen tusschen de politieke groepeeringen aan den dag doen treden. Deze verwachting is ook inderdaad bewaarheid; de ka tholieken zijn als overwinnaars uit den strijd gekomen en hebben zulk een stemmenaanwinst kunnen boe ken, dat zij in de nieuwe kamer vermoedelijk in stede van 63 zetels er 73 zullen kunnen bezetten. Daar mee zijn zij tevens teruggekeerd tot hun oude positie van de sterkste par lementaire partij des lands. Ook de liberalen zijn in kracht vooruitge gaan, de stembus heeft hun even eens een winst van tien zetels ge bracht. Wat de socialisten be treft, deze blijken in vele distric ten aanzienlijk te zijn achteruit ge gaan en zij zullen in de kamer niet langer de eerste viool kunnen spelen. Vrijwel overal, maar vooral in het Walenland, is het aantal stemmen der socialisten sterk teruggeloopen, soms zelfs met 7 a 10 pet. In het Vlaamsche land is de socialistische teruggang niet zoo gevoelig, behalve in West-Vlaanderen. In enkele ge vallen hebben zij een lichte winst geboekt, o.a. te Antwerpen. Voor de VIaamsch-nationalisten viel de uitslag zeer mede. Zij waren beducht ge weest voor een nederlaag, aangezien door schier alle partijen tegen hen een scherpe campagne was gevoerd. De partij bleek ech ter deze vuurproef te kunnen doorstaan en heeft zelfs nog een geringe winst kunnen boeken. De groote verliezers waren ditmaal da Rexisten, wier nederlaag bijna verbluffend moet worden genoemd. Bezetten zij eertijds ruim twintig Kamerzetels, in de nieuwe volksvertegenwoordiging zullen zij het met vier woordvoerders moeten stellen. De dagen waarin D e g r e 11 e's onbesuisde welsprei kendheid groote auditoria wist mee te slee- pen, zijn blijkbaar voorbij. In niet geringe mate heeft de verdeeldheid in eigen gelede ren tot dezen teruggang bijgedragen. Bel gië is bezig, zich van de rexistische epide< mie te herstellen. I In officeele kringen zag men met span ning de resultaten uit de voormalige Duit sche kantons Eupen, Malmedy en St. Vith! tegemoet. Volgens de cijfers, om elf uur gis teravond bekend, zou het Heimattreue Front echter nergens meer dan 47 pet van het stemmenaantal hebben behaald. De cijfers, die toen bekend waren, luidden als volgt; kanton Malmedy Belgisch-gezinde iijsï 3224 of 57 |T>ct., Heimattreue Front 2439 of 43 pet.; kanton Eupen: Belgischgezinde lijst 3399 of 51,36 pet., Heimattreue Front 3210 of 46,64 pet; kanton St Vith: Belgisch- gezinde lijst 2573 of 55,37 pet., Heimattreue! Front 2074 of 46.63 pet. Winst heeft het Hei mattreue Front sedert 1936, toen het alleen maar aan de verkiezingen voor de provin ciale staten deelnam, blijkbaar niet behaald. In katholiek-conservatieve kringen werd Zondagavond laat de verwachting uitgespro ken, dat het thans mogelijk zou zijn een re geering samen te stellen van katholieken en liberalen, met uitsluiting van de socia listen. De samenstelling van de nienwe kamer. 'l BRUSSEL, 3 April (Belga). Als gevolg van de Zondag gehouden verkiezingen zal de Kamer van afgevaardigden bestaan uit; 73 katholieken (winst 10 zetels). 64 socialisten (verlies 6 zetels), 33 liberalen (winst 10 zetels). 17 Vlaamsch-nationalen (winst 1 zetel). 9 communisten (onveranderd). Rexisten 4 (ver)ies 17). 2 partijloozen (M. Frensen te Antwerpen)] almede de candidaat van de oudstrijders, die te Brussel is gekozen. De nieuwe senaat zal als volgt zijn samen gesteld: 38 katholieken (winst 4). 35 socialisten (verlies 4). 16 liberalen (winst 5). 8 Vlaamsch nationalen (winst 3). 3 communisten verlies 1). 1 Rexist (verlies 7). Hierbij wordt opgemerkt, dat het aantal rechtstreeks gekozen senatoren de helft be draagt van het aantal der kamerleden. Op -12 April as zullen de Provinciale Staten 44 senatoren moeten kiezen, waarop den volgenden dag de alsdan gekozen leden van den senaat de overige, zijnde 22 leden, zullen kiezen. De minister van Buitenlansche Zaken, Soudan, (Socialist), is als kamerlid voor Oudenaarde gekozen. De heer Pierlot is in Luxemburg als senator gekozen. D e g r e 11 e ls als kamer-' lid gekozen te Brussel, Albert D e v z e, dd minister van oorlog, is te Verviers gekozen. Frenssen en Grammens zijn te Ant werpen gekozen. Russisch-Japansch visscherij-geschil Eindelijk een accoord! Een Reuterbericht uit Moskou meldt, dat er een Sovjet Russisch-Japansche visscherij-overeenkomst is onderteekend, welke een jaar geldig zal zijn. Hiermee zijn de onderhandelingen, welke sedert vier maanden, onder dikwijls moeilijke omstandigheden, zijn gevoerd, ten einde - gekomen. Financieele machtigingen in Duitschland et „Reichsgesetzblatt" vaji 31 Maart pu bliceert een wet, waarbij de Duitsche minis ter van financiën gemachtigd wordt de volgende garanties toe te staan: voor bevor dering van den uitvoer 500 millioen mark, voor bevordering van de industrie in het kader van het vierjaarsplan 200 millioen, voor steun aan de binnenlandsche eieren- en gevogeltemarkt 80 millioen, voor de binnen landsche veldvruchten-, groente- en kaas markt 300 millioen, voor werken op land bouwgebied 100 millioen, voor den bouw van woongelegenheid op het platteland 250 mil lioen, voor het inslaan van zetmeelhoudende voedingsstoffen 25 millioen en voor de land- louwkoloniën eveneens 25 millioen. De garanties voor 1939 beloopen in het geheel 1480 millioen mark. Dr Martens uit de Academie Dr. Martens heeft gisteren medege deeld dat hij aan koning Leopold ont slag heeft aangevraagd als lid van de Kon. Vlaamsche Academie voor Geneeskunde. Hij heeft deze aanvraag verstuurd, vóór dat de uitslag van de verkiezingen bekend was, om te voorkomen, dat aan deze daad een andere uitlegging zou worden gegeven, dan zijn wensch mede te werken om de at mosfeer van kalmte te scheppen, die voor 's lands beleid in de huidige omstandighe den onontbeerlijk is. Zoolang zijn benoe ming, waaraan hij alleen een wetenschap pelijke beteekerfis heeft toegekend, een on derwerp van partijtwist was, kon hij geen verantwoordelijkheid nemen. Met de ver kiezingen zijn deze redenen vervallen. Hij betreurt intusschen diep. aldus Belga, dat een maatregel, die als een daad van pacificatie was bedoeld, in een zoo verschil lenden geest werd begrepen. EEN MENSCHENREDDER VAN VIER JAAR! De Sunday Dispatch maakt melding van een merkwaardige redding, verricht door 't vier jaar oude zoontje van een Engelschen mijnwerker. De kleine Rhydian Hughes was de eenige, die een dreumes van twee jaren onder een brugleuning zag klauteren en in de rivier vallen te B^ncrum, een plaatsje bij The- herbert in Glamorgan (Wales). Rhydian aarzelde geen oogenblik. Hij sprong in het waler en bracht den dreumes naar de oppervlaktp. Toen riep hij om hulp „Help! Hij is te zwaar!" De omstanders wisten de twee kinderen op het droge te brengen, verkleumd, maar oneedeerd. Rhydian ging naar huis met een slxpence- stuk in zijn knuistje geklemd. Zijn moeder Het hem er twee pence van houden, om er snoepgoed voor te koopeiL, Geen radio-uitzending van Hitiers redevoering Zeer kort na het begin van Hitler's redq werd de uitzending daarvan via den ultra- korte-golfzender van Hamburg beëindigd. Men zegt, dat een technische storing daar van de verklaring zou zijn. De omroeper had aangekondigd, dat Hitier het woord zou voe ren en hield een inleiding, waarin hij zeide, dat Hitler in geen zeven jaar te Wilhelms haven het woord had gevoerd. Inderdaad hoorde men vervolgens Hitier spreken, doch na den eersten zin van de rede werd, aldus Havas, een stopsein gegeven, waarna de radio-uitzending onmiddellijk werd afgebroken. Kort daarop hoorde men, in plaats van Hitler's rede, een wiegelied. Opmerkelijk was het, dat geen der andere Duitsche zenders, ook niet op de korte of lange golven, de rede van Hitier heeft uitgezonden. De rede werd oro gramofoon- platen opgenomen en eerst des avonds oni 7 uur door alle Duitsche radiostations ten gehoore gebracht Greiser over de positie van Danzig „Onverwachte actie lag niet in de bedoeling" Greiser, de president van den Danzig- schen senaat, heeft in een interview met een specialcn correspondent van de „Daily, Tel." categorisch ontkend, dat de Duitschers m Danzig de bedoeling zouden 'hebben om een onverwachte actie te organiseeren, ten einde de vrije stad bij Duitschland in te lijven. De positie van de vrije stad. zoo zeide hij, is geheel verschillend van die van bijvoor beeld Memel, vóór zijn overdracht naar het Rijk. De Danzigers zijn in hun hart Duit schers, maar, zoo voegde hij er veelbetee- kenend aan toe, hun dagelijksch brood komt uit Polen. Greiser zeide te meenen, dat de kwes tie van Danzig te zijner tijd zal worden bij gelegd door directe onderhandelingen tus- sohen^ Berlijn en Warschau, maar hij had geen idee wanneer dit zou geschieden. Weidmann aanvaardt zijn vonnis De Duitsahe massa-moordenaar W e i d- mann, die door het hof te Versailles werd ter dood veroordeeld, heeft geweigerd legen dit vonnis in hooger beroep te gaan. Zijn' beide medeplichtigen, Million en Blanc, hebben echter behoep aangeteekend. Uit New-York wordt gemeld, dat familie leden van Jean de Koven een telegram aan de leden van de rechtbank te Versailles heb ben gezonden, waarin zij hun verontwaardi ging uiten over de betaling van een bedrag van 120.000 francs als schadevergoeding, dat zij niet aanvaarden. Zij eischen rehabilitatie van hun dochter door de rechtbank en blij den volhouden, dat het onder de stoep van Weidmans huis gevonden lijk niet dat van Jean was. Zij vragen bovendien voor den vader van de danseres vergunning de te rechtstelling yap Weidmann (bij te wonen, J

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2