°Harens handwerksYsteem sanatogen IRIUM GLANST UW TANDEN r~ n triomf op schoengebied PEREZ PEPSODENT TANDPASTA...BEVATIRIUM HEERENHUIS HILLEGERSBERG fc.:—'A Èl Pepsoclflivl riT Wat ongezellig! EEN PRACHT VAN BLOEMEN Afschuwelijk vandalisme in 't Zuiderpark-kwartier VRIJDAG 31 MAART 1939 geheel genaaid, zonder één spijkertje LEIDEN Haarlemmerstraat 133-135 stekende pasvorm. Zeer chic. f ip calfsledar Ver han I dat I 's-GRAVENHAGE: NOORDEINDE 140c Amsterdam, Rotterdam, Utrecht Verfraai Uw woning met een echt handgeknoopt PERZISCH TAPIJT, dat aan de hoogste eischen voldoet. STRAATWEG 217 (halte Plaswijck). Garage, centr. verw., warmwatervoorziening, stalen ramen, grooten tuin. Koopsom 21.000.Hyp. beschikbaar. Aanvaarding direct. Te bevragen: D. A. VERMEER ZONEN, Scheepstimmermanslaan 7, Rotter dam, Telefoon 11620. ROTTERDAM: Nieuwe Binnen weg 160, Telefoon 37033. HAAR LEM: Krocht 8a, Telefoon 16659. HILVERSUM: Veerstraat 50. CHR. RUSTHUIS „JELTINA" Heemraadssingel 123, Rotterdam Telet 37325 Tehnfs voor Chron. zieken. Rust- Hnlpbehoovenden en Onden van Dagen. Gedipl. Verpleging. MEDEDEELING Met verwijzing naar het besluit van den Gemeenteraad van Leiden de,elen de te Leiden werkende ZIEKEN FONDSEN mede, dat de premie van de verzekerden, die hun premie gedeel telijk met bonnen betalen, per 3 April a.s. met een cent per week wordt verhoogd en dus gebracht op 10 cents per volwassen verzekerde. Het is een genot PEPSODENT met IRIUM te gebruiken voor het reinigen van Uw tanden. Zoodra het met Uw tanden in aan raking komt, ontwikkelt zich een aangenaam verkwikkend schuim, dat in Uw mond een prettig gevoel van frischheid achterlaat! Maar nog grootere verrassing wacht U - kijk daarna eens in den spiegel U zult versteld staan over de nieuwe fonkelende schoonheid van Uw tanden. Niets door staat de vergelijking met PEPSODENT Tandpasta om Uw tanden blinkend wit te maken. Dat komt door IRIUM, de opzienbarende vinding met onovertroffen reinigende wer king. Begin vandaag nog met de PEPSODENT-methode om Uw tanden te verfraaien. Rosemary Lane, filmster ven Werner Bros in „Vier Dochters" De groote tube voordeeligei Tuben a 25, 50 en 80 ets. Maar hij is ook zoo moe Komt dat eens een enkelen keer voor - och, dan. ié het niet zoo erg. Maar avond aan avond,, dan scheelt er wat aan. Oververmoeidheid! Let U maar op - bij voelt zich van een paar weken is mint» niet meer fit, heeft klachten, schoots voldoende om weep moet met rust gelaten worden een vroolijken, gezelligen-raan* en kan niets van de kinderen thuis van hem te maken, velen. Hij wordt humeurig en ongezellig Daar is maar één middel tegen. Sanatogen! Dat is het, waar zijn verzwakte zenuwen naar hunkeren. Dat zal zijn ver bruikte krachten weer aanvul len en hem over zijn vermoeid heid heen helpen. Geef hem Sanatogen. Een kuur ïio-hecEngefache Tijdschrift..TRe- Medical Echo" worden weten schappelijke proefnemingen be schreven, waarbij werd aange toond, dat door Sanatogen den weerstand tegen vermoeidheid - het uithoudingsvermogen verhoogd werd met 58 pGc O— ftr t8..ji Het Zenuwsterkend Vbediel De tentoonstelling De Hofstad- bloem II" geopend Wat er in Flora's lusttuinen te zien is 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. Het is van daar in de Residentie de openingsdag van een bloamententoonsbeLling, welke uitmunt in pnawht en praal van de fraaiste natuur producten. Men kan hier bewonderen de resultaten van jareniamgen kweekersijver, en we zeggen zeker niet te veel, zoo we van oordeel zijn, dait het schoonste van het schoonste hier ie bijeengebracht. Wat er zooal te zien is Er is ten behoeve van een goede circula tie van het publiek, zóó, dat de bezoekers (sters) den besten indruk kunnen krijgen van het voltallige beeld der tentoonstel ling en van elk der inzendingen afzonder lijk, een bepaalde route langs de paden aangegeven. In een reusachtige vaas toont de firma Maarse en Zonen te Aalsmeer de nieuwste aanwinsten in seringen, en om in dezen hoek het beeld te completeeren is er van „Polyanthe" te Boskoop een unieke collectie hortensia's, met tien en meer bloemen op één plant, een kweekersprestatie van ongewone kwa liteit. Als bijzonderheden verdienen de La Fayette en de rose Hamburg, met reusach tige bloemen (een unicum voor den tijd van het jaar) vermelding. Boskoop presenteert zich hiernaast in de groep der firma Gebr. Ellerbrock met z.g. winterharde camellia's, een prachtig bloeiende heester, die de hevig-* December koude in de onverwarmde kas uitstekend doorstond. Ook in de inzending van de Kweekerijen „Terra Nova" van W. Keessen en Zonen te Aalsmeer overheerschèn de besdragende heesters. De rondwandeling ls dan gevorderd tot het plateau tegenover den vijveraanleg, aan het einde waarvan de waterval neer- klatert Een balustrade van ongeschild berkenhout omgeeft het plateau, waar ban ken zijn geplaatst om in een rustig zitje te genieten van het sublieme beeld, dat de bloemen- en plantenpracht hier biedt. Hier wordt de suggestie van een natuurlijk park, maar dan van een ongewone schoon heid, volledig. Op den achtergrond, tegen den wand, wordt het panorama afgesloten door de schildering van een duinland schap De bloemen van het Westland De Bond van Bloemenveilingen in Zuid- Hollands Glasdistrict geeft in een reusach tige inzending een fraai beeld van wat het Westland brengt op het gebied der bloe mencultuur Daar zijn dan de tulpen, 7000 stuks, in bonte schakeering tegen een achtergrond van donkere dennen en fleurige prunis; de irissen, 2000 stuks; 1500 rozen, in kolossale bouquetten samengevoegd; anjers in meer dan twintig soorten en kleur-variëteiten. Tuschen de rozen en anjers zijn de free- sia's geschikt, zoetgeurende bloemen in kleine mandjes. Op de anjer-collectics vol gen de gemengde bloemen: aronskelken, lelies en forsche seringen. Naast deze groep heeft de firma Stemer» ding uit de Residentie haar plaats cn zij heeft het ditmaal gezocht in een prachtige verzameling azalea's, waaronder er enkele zijn. die voor het eerst op een Nederlandsche tentoonstelling verschijnen. Een belangrijk zijn in deze groep de bromeliacea, met de speciale va riant de nudilarium marechallii met hun groote felroode rozetten. Het geheel van deze inzending, waarin de weelderige kleu ren der azalea's boven het frissche groen der gazons onmiddellijk de aandacht trek ken, maakt een prachtigen indruk. De wandeling voortzettend komt men aan de inzending van de Kweekerij „Klein Zwitserland", waar een decoratieve groep is gevormd met rotsplanten en bloeiende en bladhoudende heesters, tezamen een specimen biedend van tuinarchitectuur. Éen verzameling bolgewassen van de meest uiteenloopende soorten, gemengd met curiosa als maar heel sporadisch worden gevonden, brengt de firma van Tubergcn te Haarlem in haar inzendintr. Daar zijn o.a. het kleine narclsje alt Marokko; de tulpen met haar wonderlijke gestreepte bladeren en die met haar typisch gespleten bloembladen; het rose aard-orchideetje u.t Zuid-Amerika; de forsche, fslgele Arons kelken en leliebloemige tulpen. De Boskoopsche Veiling komt met een enorme collectie afgesneden bloemen, waar onder de prachtige donker mauve getinte „Prins Hendrik". De Veilingvereniging „Flora" te Rijns burg brengt in een smaakvol arrangement een groote verzameling bloeiende bolge wassen, zijnde een soülptuut van mej. Car- basius, een kinderfiguurtje met tulp en een kalkoen in aardewerk van Henriette Vail- lant geplaatst. Een voortreffelijke groep cyclamen brengt hiernaast de firma Maarse uit Aalsmeer. De orchideeën zijn als groep fraai ver tegenwoordigd in de verzameling van den Haagschen kweeker L. Morgenstern, die weer een keurcollectie samenbracht, waa- in vooral de Odontoglossums en de Cym- bidiums in prachtige variëteiten uitmunten. Verder gaand door de paden en langs ue prachtige groepen noemen we verder den decoratieven tuinaanleg van de firma Wezelenburg met azalea's en rhododen drons en een model-daktuin van de firma de Lange. Dan komen we aan de groote rotspartij rondom den waterval, waar de firma B. D. de Jong uit Rijswijk, de natuur imiteert met palmen, tropische varens, die uit de rotsspleten groeien en groepen orchideeën langs het bassin en aan de wanden van de grot onder den waterval. Zeer bijzon dere vermelding verdienen hier de prach tige catlya's en de cymbidiums met hun trotsche stengels. De opstelling rondom de rotspartij is prachtig geslaagd. De tentoonstelling is geopend door den Minister van Economische Zaken, Minister Steenberghe. Rede van Minister Steenberghe Do Minister van Economische Zaken zeide gaarne gevolg te geven aan de uit- noodiging om deze bloemententoonstelling „De Hofstadbloem II" te openen. Het stemt immers tot voldoening en geeft goeaen moed voor de toekomst, wanneer het georganiseerde bedrijfsleven blijk geeft zijn taak te verstaan en niets onbeproefd laat, wat er toe kan bijdragen het gebruik van bloemen in nog sterkere mate ingang te doen vinden Wij vragen ons wel eens af, of het van economisch standpunt bezien wel verant woord is om tentoonstellingen als deze te houden., omdat zij zeer groote uitgaven met zich brengen. Het antwoord kan zeer zeker bevestigend luiden, maar dan ook od voor waarde. dat allen, di« op dit gebied werk zaam zijn, samenwerken om ze te doen sla gen. Het is mij bekend, hoe zwaar de tijds omstandigheden zijn voor het bedrijfsleven van deze takken van tuinbouw, maar wan neer het waar is. dat de Nederlander een goed tuinbouwer is. die liefde en toewijding voor zijn dagelijkschen arbeid bezit, dan zal men deze moeilijkheden te boven komen. Met een woord van \yaardeering en hulde voor het vele schoone, dat hier bijeen is ge bracht, in het bijzonder voor hen, die dit alles hebben georganiseerd, verklaarde de Minister de tentoonstelling voor geopena. Hierna maakten de genoodigden een rond wandeling. Wraakneming van een schilder Negen splinternieuwe woningen met carboleum besmeurd Groot aantal ruiten kapot gestoken Dader door de politie gearresteerd 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. Twee straten in het Zuiderpark-kwartier, de Rhenenstraat en 'de Vreeswijk- straat, werden vanochtend al vroeg in rep en roer gebracht, zoodra de bewoners ontdekten, aan welk een afschuwelijk vandalisme tal van huizen hadden bloot gestaan. Vooral in de Rhenenstraat was het bar, waar niet minder dan zes keu rige woningen, opgetrokken uit (rissche gele baksteen, van onder tot boven ble ken besmeurd met vieze bruine teer. Niet alleen de gevels werden geducht toege takeld, doch ook van binnen is in ver schillende perceelen, voor zoover niet be woond, huisgehouden op een wijze, die iedere beschrijving tart. De hagelwitte plafonds, de creme geschilderde deuren en de nleuw-behangen wanden zijn overgoten met carbolinenm, verspreiden zoo'n zware lucht, dat men zich gaarne weer naar buiten spoedt. Voorts is een groot aantal ruiten, voor het meerendeel aan de achterzijde, op een geraliineerde manier vernield. Een schilder, de circa 50-jarige M., van de Laakkade, blijkt de dader te zijn en ls inmiddels door de politie gearresteerd. Tot goed begrip van de situatie moge die nen dat de in de Rhenenstraat bestookte wo ningen alle aan één en denzelfden kant ge legen zijn. Ze maken deel uit van een blok, dat zich uitstrekt over de volle lengte van de straat en dat nog niet lang geloden werd ge bouwd door de Rotterdamsche Verzekering* Sociëteit (R.V.S.) als beleggingsobject. Het zijn benedenwoningen met vrije bovenhui zen. Ook de betrokken perceelen in de Vrees- wijkstraat behooren aan de R.V.S Dit zijn benedenhuizen met portiekwoningen er bo- Ooggetuige vertelt Toen wij vanochtend gingen kijken ont moetten we in de Rhenenstraat den heer G. de Jong, woonachtig midden tusschen de toegetakelde huizen, op no. 119. Hij kwam gisteravond om kwart voor 12 per fiets, naar huis, zoo vertelde hij ons, en rook aanstonds een sterke .teerlucht. Aan vankelijk leefde hij in de veronderstelling; dat een buurman de schutting in zijn ach tertuin onder handen had genomen, doch toen de heer De Jong bij het hekje voor z'n voordeur afstapte, zag hij onmiddellijk, dat er kwaadaardigheid in het spel was. Op het betonnen pad, dat de verbinding vormt tusschen de Rhenenstraat en z'n voor deur lag 'n plas carbolineum en ook de deur zelf. alsmede de ramen en dén gevel zat vol bruine vlekken. Met stijgende verbazing ont dekte hij daarna, dat de perceelen 113, 115, 117, 121, 123 en 125 er nog veel erger aan toe waren. Tijdens dit «vluchtige onderzoek zag de heer De Jong op den hoek der straat een man ijlings wegloopen, hetgeen hem ver dacht voorkwam. Hij fietste hetm dan ook direct achterna en hield hem staande. Tot zijn gepote verwondering zag hij nu, dat het de schilder M. was, die al maanden In deze straat aan het werk was geweest. De man zeide, dat het hem niets meer kon schelen, omdat zijn gezin toch reddeloos ver loren was. Zijn vrouw en 6 kinderen moest hij weldra aan den honger prijs geven. Daar op vervolde de man zijn weg, uitgerust met een emmer e-n een oud conservenblik, terwijl de heer De Jong, die tot laat in de weer was geweest, zich ter ruste begaf. Intussohen was de politie van het gebeur de op de hoogte gebracht. Zij kreeg 's nachts de eerste melding en vanochtend vroeg nog tal van andere. Ofschoon de juiste aanlei ding tot deze wandaden nog niet bekend is, zijn er een paar verklaringen, die wel onge veer juist zullen zijn, al spreken ze elkaar ook op sommige punten tegen. Buren deelden ons mede, dat de schilder die een eigen baasje is, altijd hard werkte om het hoofd boven water te houden. Tot 12 uur 's nachts was hij meestal nog bezig met behulp van een lamp. Binnenkort zou hij ontslagen worden, en zou zijn taak door een ander worden overgenomen. Hij zou zich dit zoo hebben aangetrokken, dat hij de rade loosheid naJbij was. Van andere zijeje deelde men ons mede, dat hij huurschuld had en dat hij slechts zoo-. lang te werk was gesteld, tot die schuld was afbetaald, Was hij oppassend geweest, dan had hij nog langer kunnen blijven, doch hij gedroeg zich vaak zeer onbehoorlijk. Hoe het ook zij, de man is thans ingeslo* ten. Op een der kamermuren had hij geschre ven met koeien van letters: „In dank ivoor hulp voor mij en mijn gezin". In de Vreeswijkstraat waren het de per ceelen 399, 403 en 411 die het moesten ont- eelden. Kostbaar herstelwerk De herstellmgswerkzaamheden zullen, veel tijd er. veel geld kosten, daar, naar ingewij den ons verzekerden, alle besmeurde muren met zand afgespoten moesten worden, het geen dus neerkomt op een verfijnde manier van afbikken. De diverse plafonds zullen wel geheel vernieuwd moeten worden, daar hij een ontelbaar aantal keeren met het ge noemde conservenblik de bijtende vloeistof er tegen heeft geworpen. In de vele vernielde ruiten zitten weliswaar geen groote gaten, doch ze kunnen toch evenmin gehand haafd worden. Vermoedelijk om glasgerin kel te vermijden, heeft hij vlak bij de stalen vensters gaatjes in het glas gestootcn zoo groot als een gulden of een rijksdaalder. Met name het perceel 115, dat hij als werkplaats gebruikte voor zijn verfpotten en gereed; schap, heeft ontzettend te lijden gehad. Bij zijn vertrek liet hij op een schoorsteenmantel een houten reclame-bordje achter, waarop naam en adres stonden vermeld. Stierenkeuring Heenvliet Op de stierenkeuring te Heenvliet kwam voor de rubriek éénjarigen geen enkele in de le klasse. In de 2de klasse werden geiplaatst: Marti- nus en Ido, van C. van Beek Lzn. te Heen vliet. Henk van J. C. van Dorsser te Helle- voetsluis en Nico van de Torenhove vau Abr. Touw Lzn., te Nw. Helvoet. Tien werden in de 3de klasse geplaatst. Van de tweejarigen kwamen in de le klas Thomas van Erven J. van Prooijen te Oudenhoorn en Jan van „Linea Recta" to Hekelingen. In de 2de klasse kwamen Trijntjes Adal bert van H. v. d. Linde Pzn., te Vierpolders. Theo van de Torenhoeve van Abr. Touw Lz. te Nw. Helvoet. Hoover van Wed. M. Blaak te Zuidland. Frederik van de Westhoeve van P. Morce F. C.zn., te Nw. Helvoet. In de 3de klasse kwamen zeven tweejari gen. Er w as maar één dr i e j a r i g e stier n.l Roland, van P. v. d. Ban te Nw. Helvoet, deze werd in de 2de klas geplaatst. De twee oudere stieren, Hans van A. Tol te Hekelingen en Apollo van S. F. Em- inersael te Nieuwenhoorn, kwamen beide in de le klasse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 8