FUNK OVER DUITSCHE FINANCIERINGSPOLITIEK De indruk van Deladiers rede jDfotizeinS VRIJDAG 31 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 RONDBLIK De stemming in Polen' Op het congres van het Kamp der Natio nals Eenheid, dezer dagen te Warschau gehouden, heeft generaal Skvvarczynski er op gewezen, dat de jongste wijzigingen van I de kaart van Europa, en van den politioken toestand, Polen in een zeer moeilijken toe-1 stand heibben gebracht. De richtlijn van de Poolsche politiek, zoo zeide hij,' gelegen tusschen oost en west, was en is ook van daag nog dezelfde: de handhaving van 'den vrede ln dit deel der wereld. Toch zijn \vij geen pacifisten in de kleinmoedige be- teekenis van dit begrip; de natie is be zield van een strijdvaardigen geest, wij aanvaarden iederen strijd voor onze grenzen. Met deze woorden is treffend juist geken schetst, wat den Poolschen geest nu boven alles bezig houdt: de machtstendenz van Duitschland, welke zich niet naar het wes ten, doch naar het oosten richt, en een soortgelijken druk uitoefent als hoog water tegen een dijkwand. En een deel van dezen 'dijk is de Poolsohe grens, welke langs Duitsch territoir loopt, en door de politieke verschuivingen der laatste weken aanzien lijk is verlengd. In Warschau, doch in het hijzonder in de Poolsche districten, welke een Duitsohe minderheid en een druk Duitsch douaneverkeer hebben, beseft men den ernst, welke uit de nieuwe verhoudin gen voortspruit. Te verklaren is dan ook, dat zich van deze menschen, die zich sinds twintig jaar verheugen in de herwonnen Poolsche zelfbeschikking, een geest van on rustige verbittering meester maakt, zoo dikwijls zij denken aan het lot, hetwelk aan de bewoners van Bohemen en Moravië is toegevallen, en dat bij hen de neiging steeds sterker wordt, zich tegen het onder hen wonende Duitsche element te richten. Zij duchten immens de mogelijkheid, dat de regeering te Berlijn zich van deze minder heid als van een wig zal trachten te be dienen, om in de Poolsche staatkundige eenheid een kloof te drijven, overeenkom stig dezelfde methode, welke in andere na- buurstaten door zekere agitatoren werd toegepast. Overigens mag men aannemen, 'dat de berichten over Poolsoh-Duitsche botsingen door zekere pers met graagte tegen Polen worden uitgebuit Naast deze vijandige gezindheid ten op zichte van de Duitsche minderheid open baart zich momenteel in alle kringen van het Poolsche volk een gee6t van nationale strijdvaardigheid. Men schenkt vrijwillige bijdragen voor de versterking van de lands verdediging, legt zich toe op het treffen ivan noodvoorzieningen, gelijk deze ook op ruimer schaal ln Groot-Brittannië werden getroffen, en gevoelt den drang, zich in nationaal-politieik opzicht aaneen te sluiten, door oude grieven en veeten aan den kant ite ruimen. Witos en andere partijleiders, 'die tijdens een vorige bestuursfase in scherpe oppositie waren, en het land moes ten ruimen, wilden zij dientengevolge niet achter de tralies geraken, keeren thans uit de ballingschap naar hun vaderland terug. [Alle deze dingem zijn als even zoovele stormsignalen; boven Warschau hangt het teek en „Weest op uw hoede!" Ook in Londen heeft men bijzondere aan dacht voor deze verscherping van de be trekkingen tusschen Polen en Duitschland. Na het aanvankelijk initiatief van Cham berlain, om tot een vier-mogendheden-ver- iklaring tegen agressie te geraken, gevoelt men daar duidelijker dan ooit, dat met de Ongerepte positie van zekere Oost- en Zuid- Europeesche landen niet slechts Britsche belangen, doch in nog sterkere mate het Britsche prestige gemoeid is. Desnoods kan men nog toestaan dat Duitschland zijn vol ledige rechten op Danzig herneemt, doch [veel verder zal men in zijn rekkelijkhtid niet kunnen gaan, zonder in de statensa- menleving zijn aanzien als leidende wereld- mogendheid in te boeten. Het heeft sterk de aandacht getrokken, 'dat in Downingstreet zeer plotseling een geheime Kabinetsraad heeft plaats gehad, die enkele uren heeft geduurd en waarom trent geen enkel betrouwbaar nieuws naar buiten is uitgelekt. De publieke opinie heeft ©chter dit ministersconsult in nauw verband met de anti-Poolsche campagne der nazi- pers gebracht en de meening geopperd, dat .Chamberlain en zijn medeweikers thans de finitief hebben vastgesteld, welke houding zij ten opzichte van een nieuwe Duitsche expansiedaad zullen aannemen. In dit ver band verluidt, dat aan Polen volledige ga rantie ivoor zijn onafhankelijk volksbestaan zou worden aangeboden. Daar dit oen vol slagen wending in de Engelsche politiek op het continent zou beteekemen, doet men goed zulk een gerucht yoorloopig met 'n korreltje zout te nemen. Arbeidsdienstplicht voor de Tsjechen Er zal een verplichte arbeidsdienst wor den ingesteld voor alle Tsjechen boven de 21 jaar. Hij zal overeenkomen met den Duit- sohen verplichten arbeidsdienst, doch van langer duur zijn, daar de Tsjechen geen mili taire verplichtingen zullen hebben. GARANTIE-STANDGRO EN GARANTIE - STAND B R U 1 N GARANTIE.STAND ROOD GARANT1E-STANDZWART GARANTIE. STANDBLAUW IARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken Worden 5 Jaar gegarandeerd Wed. Boonstoppel Zn. Lak- cn Vernislabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 Spijsverteringsstoornissen plaagden hem Geniet thans een blakende gezondheid Acht jaren geniet deze man nu reeds een blakende gezondheid, nadat hij tevoren ge kweld was geweest door indigestie. „Tien jaar geleden weid ik gekweld door spijs verteringsstoornissen. Na ontelbare midde len te hebben geprobeera zonder verlichting te kunnen vinden, werd mijn toestand steeds erger. Eindelijk probeerde ik Kru- sclien en gedurende 8 jaren geniet ik nu al weer een blakende gezondheid. Ik ben op zichter in een bekende motorenfabriek en hoewel ik 65 ben, ga ik door voor 50." E. T. Kruschen Salts is een combinatie van zes zouten, die ieder een eigen werking heb ben. Zij verwijderen de opgehoopte afval stoffen, die de oorzaak zijn van Uw klach ten, door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden, waardoor niet al leen rheumatische pijnen, maar ook spijs- verteringss toorn issen, voorkomen en be streden worden. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zullen Uw pijnen ver minderen, om tenlotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. (Reel.) HONGAARSCH-SLOWAAKSCHE BESPREKINGEN STOKKEN Hongaren verwerpen Slowaaksche tegenvoorstellen Te Boedapest werd gisteren officieel medegedeeld, dat door de Slow aken in de Hongaarsch-Slowaaksche grens afbakeningscommissie territoriale eischen zijn gesteld, welke door de Hongaren zijn afgewezen. De bespre kingen werden opnieuw onderbroken, daar de Slowaken verklaarden, nieu we instructies van hun legeering in ontvangst te moeten nemen. Een interview met Tiso In een vraaggesprek met den correspon dent van Havas heeft minister-president Tiso van Slowakije o.a. verklaard: Naar aanleiding van den Hongaarsohen inval heeft onze regeering geen beroep op Duitschland gedaan, omdat zij de wereld wilde toonen, dat Slowakije in staat is, zelf zijn onafhankelijkheid en zijn grenzen te verdedigen". Op de vraag waarom men het Hongaar sohe leger het Slowaaksche grondgebied heeft laten binnendringen, verklaarde Tiso: „Op den dag van den inval meldde zich een Hongaarsohe afdeeling met een witte vlag bij de Slowaaksche autoriteien. De af gezanten overhandigden den Slowaakschen commandant toen een e'genhandig door den commandant der Hongaarsohe troepen geschreven brief, waarin gezegd werd: „Met goedvinden van de Duitsohe natie betreden de Hongaarsohe troepen het Slo waaksche grondgebied en zij zullen halt houden bij de als volgt getrokken lijnH De Slowaaksche commandant, die trou wens door de schending van de door de Hongaren erkende grens verrast was, meen de geen tegenstand te moeten bieden. Toen wij echter van de gebeurtenissen op de hoogte waren gesteld, hebben wij, zonder iemand te raadplegen, order gegeven, de Hongaren tegen te houden. Van toen af hebben zij geen pas voorwaarts kunnen doen". Tiso voegde hieraan toe, dait de Hongaren niet waren teruggedrongen, omdat „de Hon garen wensohten, dat wij een Slowaaksche delegatie naar Boedapest zouden zenden, met de opdracht, in een gemengde commis sie te onderhandelen en voorstelden, de vijandeliijkhelen onmiddellijk te staken tot de onderhandelingen geëindigd zouden zijn Sterk door ons goed recht, hebben wij het Hongaarsdhe voorstel aanvaard om blijk te geven van onzen wil, bij te dragen tol het herstel van den vrede in dit deel van Europa, doch wij geven niet toe aan de Hon gaarsohe eischen. Onze delegatie is weer naar Boedapest vertrokken. Zij zal onze tegeivvoorstellen overhandigen, die in één zin samengevat kunnen worden: terugkeer tot de oude grens". Op de vraag, of de Hongaren waren aan gemoedigd, om tot hun actie over te gaan antwoordde Tiso: „Ik kan u onmogelijk mijn meening op dit punt zeggenf'. De presidentsverkiezing in Frankrijk Zal Lebrun aanblijven? De besprekingen te Parys, in verband met de verkiezing van een president van de Fransche Republiek zijn in een actieve phase getreden. De geheele senaat, behalve de socialisten, wensdht daft Lebrun aan blijft. Men weet dat Jeanneney dit den pre sident kenbaar heeft gemaakt. Herriot had daarna een onderhoud met Lebrun, waarin hij hem de standpunten der partijen mee deelde. Het is zeker, dat de socialistische en communistische partijen candidaten, die tot hun groepen behooren, zullen stellen. Ook is Fernand Bouisson voornemens zich candidaat te stellen. In beginsel is Lebrun tegenstander van verlenging van zijn mandaat. BEZOEK VAN DE CANADEESCHE VIJFLING AAN HET ENGELSCHE KONINGSPAAR Oliva Dionne, de vader van de beroemde vijfling, heeft de invitatie van het Engel sche Koningspaar om zijn kinderen de 22ste Mei naar Toronto te brengen, geaccep teerd. De Koning en de Koningin zuilen namelijk geen gelegenheid hebben de reis naar Callendar te maken. Het bestuur van Ontario heeft de Dionnes voor deze rejs een special en trein, bestaande uit twee gedesinfecteerde wagens aangeboden. Vader Dionne, die oorspronkelijk nogal wantrouwend tegenover de Koninklijke in vitatie scheen te staan, heeft nu verklaard, dat hij er zich zeer op verheugde om niet alleen zijn vijfling, maar ook zijn zeven andere lrindeuen aan deü Koning en de Koningin, yoor te stellen* DE UITZONDERINGS TOESTAND TE MADRID Het onderzoek naar oorlogs misdaden begonnen Politieke vluchtelngen De militaire gouverneur van Madrid, Es- pinosa de las Monteros, heeft gisteren in de stad en de provincie Madrid den uitzonde ringstoestand afgekondigd. Het bestuur van Madrid is door de militai- e autoriteiten overgenomen tot de komst ■an het reeds benoemde gemeentebestuur. De rechtsche autoriteiten hebben een bevel laten aanplakken, waarin gezegd wordt dat alle ambtenaren en beambten van de hoofdstad zich binnen veertien dagen moeten melden bij het militaire gerecht, waar zij mededeelingen moeten doen over hun handelingen sedert Juni 1936. Verder moeten zich aanmelden alle militairen, alle nachtwakers en de huur ders van huizen, waar moorden zijn ge pleegd. Personen, die in het bezit zijn van documenten, die den republikeinen hebben toebehoord, moeten deze docu menten aan de autoriteiten overhandi gen. In de kelders vian't Escorial zijn 25 ton ont plofbare stoffen gevonden. Een groot aantal niet-ontplofte mijnen in de kelders der Ma- dnleensche gevangenis zijn onschadelijk ge maakt. Er worden voorbereidingen getroffen om Franco te ontvangen. Goiooecha, de gouver neur van de Bank van Spanje, is vergezeld hooge functionnarissen te Madrid aange komen. Generaal Miaja bevindt zich thans te Cher ohel, een klein plaatsje op ongeveer 100 K.M. van Algiers. Hij zal zich daar waarschijnlijk metterwoon vestigen. De politieke exodus Uit Cartagena is te Algiers aangekomen 3n aviso van de vroegere Spaansche rrgee- ,ng, met aan boord 154 passagiers en oen uit zestien personen bestaande bemanning. Alle wapens waren overboord geworpen. Het Britsche s.s. „Stanbroak" is te Mersel Kebir aangekomen met 1800 vluchtelingen uit Alicante, doch het is zeer twijfelachtig, of zij ontscheept mogen worden, aangezien alle mannelijke passagiers van het Britsche s.s. „African Trader", dat reeds eerder vaa aangekomen, nog steeds aan boord worden gehouden. Het s.s. „Lezardicux" ligt eveneens te Mer sel Kebir voor anker met nog 1000 vluchte lingen. terwijl voortdurend nog te Oran sche pen vol vluchtelingen aankomen, die naar Mersel Kebir worden gezonden. Uitwisseling van krijgsgevangenen Op het oogenblik zijn onderhandelingen gaande over de uitwisseling van Britsche en Jtaliaansche krijgsgevangenen. Gisteren heeft de kruiser „Sussex" 167 Italiaansche gevangenen van Gandia, waar zij uit Valen cia waren aangekomen, naar Palma ver voerd. Men hoopt, dat deze uitlevering zal wor den gevolgd door de repatrieering van 70 ge vangenen. die zdoh nog in handen van Fran co bevinden. Intusschen vervoeren Britsche oorlogs schepen politieke vluchtelingen uit Spanje. Gisteren zijn er 50 met Britsche torpedoboot- jagers uit Gandia vertrokken cn vandaag vertrekken er nog 100. Al deze vluchtelingen zijn republikeinsch-gezinden, die zich niet aan misdrijven hebben schuldig gemaakt Telegram van Victor Emmanuel Victor Emmanuel van Italië heeft aan Franco het volgende telegram gezonden: „Terwijl de dappere nationale strijdkrach ten thans heldhaftige daden met de over winning bekronen, wil ilk tegenover u, die er de bezieler en leider van waart, uiting geven aan mijn bewondering en aan die van alle Italianen, die met mij in de herboren bevriende groote natie den triomf van de beschaving en van de rechtvaardigheid be groeten". EEN COCAINE-ZWENDEL ONTDEKT IN ZWITSERLAND Een 44-jarige Rotterdammer de hoofdpersoon In Zofinigen, in het Zwitsereche kanton Aargau, is een zwendelaffaire in verdoo- vende middelen aan het licht gekomen. Op Maandagavond 20 Maart 1939 viel te Aarburg een auto in de Aare. De bestuur der, de 29-jarige Walter Gygiax, garage houder te Luzern, sprong tijdig uit den wagen. De eigenaar van het voertuig, de 35-jarige Ernst Hufschmid, een reiziger uit Solothurn, was uitgestapt en sprong na het ongeval, dat beide lieden hadden afgesproken, in het wa ter en riep om hulp. Gygiax en de eigenaar van hotel Klos trokken hem naar den kant, eerstgenoemde met zijn in de buurt geparkeerde auto naar Luzern wegreed. Daar het geval aan de politie verdacht voorkwam, ging zij over tot de aanhouding van Hufschmid, die in zijn verhoor bekende, het ongeval te hebben gefingeerd om geld- voor een cocaïnehandel voor té spie gelen, dat de door hen met 42.000 francs vooruitbetaalde 10 kilogram cocaïne was verloren gegaan. Een dergelijke fraude had Gygax reeds in Augustus 1938 op het Vier- woudstedenmeer tusschen Brunnen en Treib toen hij een bootje met een voor Nederlander bestemd fleschje cocaïne, ter beweerde waarde van ruim 10.000 francs liet omkantelen. Ook in het kanton Bern werd zulk een truc gebruikt. Vermoedelijk bevatten de met „Merks Darmstadt'' geëti ketteerde fleschjes slechts zuurvrije natrium of borax. De bedrogpleging was uitgegaan van een 44-jarigen Nederlander, J. J. B. uit Rotter dam. Tezamen met Gygax, in wiens huis te Luzern hij woonde, had hij het geval op touw gezet. Gygax deed zich bij de belang hebbenden voor 3lB leverancier, B. als koo- per, die een 100 procent hoogeren prijs bood en de lieden, die Gygax geld voorschoten, door het vertoonen van een pakje bankbil jetten van duizend gulden animeerde. Zoo bood hij voor de 10 kilogram cocaïne bij de jongste a faire, waaraan geldgevers uit So- lothium en omgeving, waaronder een fabri kant met 31.000 francs, deelnamen, een prijs van 65.000 francs, waarop hij 5.000 francs vooruitbetaalde. Voor Hufschmid, die als be middelaar bij financieel kraohtige personen optrad, werden de betrekkingen tusschen Gygax en B. geheim gehouden. Nadat Gygax in een hotel te Olten zich den prijs voor de 10 kilogram cocaïne door de geldgevers uit Solothurn had laten uitbeta len, zou Hufschmid de cocaïne te Solothurn aa-n B. afleveren, doch deze was verdwenen en waarschijnlijk naar Nederland vertrok ken. Een verzoek tot aanhouding is thans tegen hem uitgevaardigd. Gygax en zijn vrouw, een Nederlandsehe, werden in Luzern gearresteerd en in Zofingen opgesloten. De huiszoeking bij Gygax leverde behalve be zwarende correspondentie slechts tien leege cocaïneflesohjes op. Frick over het lot der minderheden Te Berlijn heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken, Frick, gesproken over „De niet-Duitsche volksgroepen in het Duitsche Rijk". Frick wees er in zijn rede op, dat, daar de grenzen van „Volkstum" en staat zich in Europa nooit volkomen zullen dekken, onnoodige plagerijen van nationale min derheden vermeden moeten worden. Dit geldt in gelijke mate voor de Duitsche volksgroepen buiten als voor de niet-Duit sche volksgroepen binnen het Rijk. De grootste niet-Duitsche volksgroep in het rijk vormen de circa 300.000 Tsjechen in de Sudeten-Duitsche gebieden. Het in Bohemen en Moravië wonende Tsjechische millioenenvolk vormt een eigen rijksprotec toraat Daar is het eigen nationale leven van het Duitsche en het Tsjechische volk, die er sedert meer dan duizend jaar naast elkander wonen, gewaarborgd. De op één na grootste volksgroep ln het Duitsche Rijk is de Poolsche. Blijkens de volkstelling van 1933 leven er in de Duit sche Oostelijke gebieden 113.000 personen, die de Poolsche taal tot moedertaal heb ben, terwijl 285.000 personen als hun moe dertaal het Duitsch en het Poolsch hebben opgegeven. De Polen hebfcen in bijzondere mate voor deel getrokken van de Duitsche heropstan ding. Er zal nauwelijks een werklooze Pool in het rijk zijn, hetgeen helaas van de Duitsche volksgenooten in Polen niet ge zegd kan worden. Vervolgens wees Frick op de groote vrij heid, welke de Polen op het gebied van het onderwijs in Duitschland genieten en somde dan de overige minderheden in het groot-Duitsche rijk op: Kroaten, Slovenen, Hongaren en Litauers, waarbij hij nog maals verzekerde, dat de eigen ontwikko- ling van iedere niet-Duitsche volksgroep gewaarborgd is. „Het ligt, aldus verklaarde ten slotte Frick, voor de hand, dat de behandeling der Duitsche volksgroepen in een anderen staat niet zonder gevolgen kan zijn voor de behandeling der desbetreffende niet-Duit sche volksgroep in het rijk. De Duitsche-Poolsche minderheden-ver^ klaring van 5 November 1937 heeft tot nog toe helaas niet alle wenschen kunnen voldoen. Hier dienen inderdaad een reeks brandende kwesties te worden opgelost. Geheel anders staat het aan de Duitsch- Deensche grens. Hier kan van een verblij dend wederzijdscb, begrip gesproken wor den"* VICTORIA- WATER GEZONDHEID De bomaanslagen op een der Theemsbruggen Hoe de bommen geplaatst werden Enkele arrestaties Thans is bekend geworden, dat de Hammersmithbrug te Londen voor groo- tere schade en wellicht vernieling is gespaard, door de tegenwoordigheid van geest van een voetganger, die, toen hij een pakje zag, waaruit rook en een sis send geluid kwamen, dit terstond in de rivier wierp. Het pakje, waarin een oud koffertje, ontplofte voordat het in het water terecht kwam en de tweede bom ontplofte kort daarna. Een half uur na de ontploffing wist de politie' reeds hoe het koffertje op de brug was neergelegd. De eigenaar van een taxi onderneming kwam met een zijner chauf feurs op het bureau in het Westen, waar de chauffeur vertelde dat hij was aangehouden door vier mannen, die een koffertje bij zich hadden en die hem gelastten naar Ewell in het duin van Epsom te rijden. Op een een zame plaats werd den chauffeur geboden te stoppen en toen de niets kwaads vermoeden de man daaraan gevolg had gegeven, werd hij door de vier mannen aangevallen en overmand en achter in zijn eigen taxi ge duwd onder bewaking van twee man Een derde nam de chauffeurspet van zijn hoofd en nam achter het stuur plaats en nu ging de tocht ln volkomen tegenovergestelde rich ting naar Hammersmith. Hier stopte de auto vlak bij de brug; de vierde man met het koffertje stapte uit en de drie anderen reden met hun slachtoffer naar Shepherds Bush (dicht bij het stadion van Wembley) waar zij op een zijweg de auto verlieten en binnen enkele seconden spoorloos verdwe nen waren. Een andere chauffeur heeft meegedeeld dat hij vijf minuten na den aanslag op Hammer smith Broadway aangehouden was door een jongen man natuurlijk de vierde die het koffertje met de tijdbom geplaatst had die wel niet zenuwachtig deed maar toch erge haast bleek te hebben. Ook deze auto naar Shepherds bush gereden, waar de man had afgerekend en de auto verlaten had. De politie die vijf minuten na den aanslag ter plaatse was heeft in een wijden omtrek dadelijk alle auto's en vrachtwagens laten aanhouden en doorzoeken en in den loop van den middag zijn twee personen gearres teerd, die gisteravond nog met beide chauf feurs geconfronteerd zouden worden. Tegen den avond is nog een derde per soon gearresteerd, maar de politie weiger de in verband met het onderzoek nadere in lichtingen. Alle bruggen over de Theems zijn gisteravond extra bewaakt met vier agenten in plaats van een die geregeld op de bruggen de wacht houdt. Lasten worden zooveel mogelijk verschoven naar de toekomst Ondraaglijke rentelast moet vermeden worden „Wij komen over de moeilijk heden heen" De Duitsche rijksminister van economi sche zak.en, tevens rij ksbainikpresi dent, Funk, heeft gisteren voor de vergadering der centrale rijksbankcoinmissie een rede voering uitgesproken en n.m. uiteengezet, dat de nieuwe regeling in de Midden- Europeesche ruimte nieuwe politieke en economische krachten heeft doen ontstaan. Zooals steeds in de geschiedenis dér volke ren is ook ditmaal de politiek baanbreek- ster geweest voor de vorming van nieuw economisch leven en gebeuren. Duitsch land is thans het grootste industrieland ter wereld en tegelijkertijd zal de door de natuur aangegeven groote economische ruimte van de Noordzee tot aan de Zwarte Zee voor alle betrokken landen met meer succes georganiseerd kunnen worden. Voorts moet de nauwe politieke en gees telijke verbondenheid tusschen Duitschland en Italië ook leiden tot een verbondenheid der beide staten, doordat de wederzijdsche economische krachten systematisch voor de gemeenschappelijke groote taken geor ganiseerd en uitgebuit worden. Ten aanzien van de Duitsch-Roemeensche overeenkomst verklaarde Funik, dat daarmede een eco nomisch verdrag tot stand is gekomen, dat baanbrekend cn ridhtingaangevend ge noemd kan worden. Hier rollen geen „zil veren kogels" zoo zeide Funk, maar wor den de door de natuur gegeven economi sche krachten en arbeidsenergieën voor een gemeenschappelijke prestatie gemobili seerd en methodisch in werking gebracht. Duitschland geeft credieten op langen termijn in halffabrikaten en fabrikaten, die weer worden ingelost door arbeidsproduc ten van het Roemeensche volk, Onze pro ducten hebben derhalve in Roemenië de functie van deviezen. De door den Staat geregelde arbeidsprestatie is dus de basis voor de valutaveiligheid. Wij zullen, zoo zeide spr. onze eco nomie niet weer afhankelijk maken van een internationaal gemanipuleerde valuta- en conjunctuurpolitiek, nu het ons gelukt is met onze eigen methoden met succes te verwezenlijken. De kapitaal arme volkeren zullen zich niet meer door buitenlandsche leeningen afhankelijk maken. Om in gemeenschappe- lijken arbeid de internationale handelsbe trekkingen te bevorderen en aan de wereld huishouding weer een gezonden grondslag te geven, heeft Duitschland met Engeland en Frankrijk besprekingen welke succes be loofden, gevoerd, die nu door de laatste politieke gebeurtenissen onderbroken zijn. Na de vestiging van de nieuwe orde in de Midden-Europeesche ruimte is de nood zakelijkheid van de voortzetting dezer be sprekingen eerder grooter geworden. Funk noemde, voortgaande, het voorlook pig in beslag nomen van particuliere saldi' van een onder het protectoraat van het Duitsche rijk gesteld land door Engeland een houding, aie aangenomen is met mis-« kenning van de feitelijke toestanden. De nieuwe bank wet In de nieuwe bankwet, aldus vervolgde spr., zal recht van toezicht en instructie van' den Fü-hrer voor de Duitsche Rijksbank; vastgelegd worden. Voorts moet de kapi- taai-deelneming aan de Rijksbank opnieuw worden geregeld. Daarbij moet vergaand rekening gehou- den worden met hen, aie tot dusverre aan- deelen bezaten in binnenland en buiten land; De thans nog in het buitenland aan wezige aandeelen van de Rijksbank zullen! gerepatrieerd worden en de buitenlandsche bezitters zullen loyaal schadeloos worden! gesteld. 1-Iet Rijksbankaandeel zal in het geheel geen beurswaarde in den gebruike- lijken zin zijn. De valuta van een land' zal nooit door, de circulatiebank tegen den wil van het ■staatsgezag bepaald kunnen worden, ver ondersteld, dat een dergelijk staatsgezag voorhanden is. Niet de circulatiebank maar de staatsleiding is verantwoordelijk voor de valuta. De valuta is ook nooit het primaire, maar is steens afhankelijk van de kracht en het verstand van de staatsleiding en van dg organisatie van het economische leven. In een rationeel en ordelijk geleid, sterk en gezond economisch leven, zal geen slechte valuta en in een verworden en zieke eco nomie geen goede valuta zijn. De Duitsche economische politiek moet er voor zorgen* dat loonen en prijzen stabiel blijven, om dat zij de voorwaarden voor de stabiliteit' der valuta zijn. De omgekeerde wereld De taak voor de nieuwe financierings- politiek kenmerkte Funk als volgt: 1. De lasten, zooveel slechts mogelijk is* naar de toekomst te verschuiven. 2. Het Rijk te verschoonen van ondraag lijke rentelasten, 3. De kapitaalmarkt weer voor het par ticuliere bedrijf ter beschikking te stollen* Dit geschiedt door het nieuwe financieels plan. Tenslotte verklaarde de Rijksminister; voor economische zaken, dat de nieuwe wegen der crediet- en financieele politiek uit de eischen van het groote gebeuren van dezen tijd zijn ontstaan. Zij zijn derhalve niet slechts nieuw, maar ook stoutmoedig. Hun sterke dy- namiek, zoo zeide hij, zal ons over moeilijkheden heen helpen, aangezien wij, niet op een dwaalspoor gebracht door de critiek van het buitenland, on zen weg zullen voortzetten, die ons ver der vooruit en omhoog zal leiden. De behoefte der wereld aan economische goederen is ongelimiteerd. Het gaat er slechts om de juiste organisatie en een sa menwerking vol begrip te vinden. Duitsch land heeft nog nooit de hand afgewezen* die daartoe geboden werd. Duitschland zal' het ook in de toekomst niet doen en wet te minder naarmate het sterker is. Democratische staten trekken met Frankrijk één lijn De radio-rede van D a 1 a d i e r legt duide lijk het voornemen aan den dag, zoo schrijft G a y d a in de „Giornale dTtalia", om voor altijd de deur voor onderhandelingen te sluiten. Italië neemt kennis van deze betoo ging. Men heeft geen haast, en zal wachten. Intusschen zal de kloof, die tusschen beide landen bestaat, open blijven. De geschiede nis zal er zioh eens mede belasten, vast te stellen, of die kloof geen beslissende rol speelt op het huidige, dramatische oogen blik in Europa. Voortgaande verklaart Gayda, dat in strijd met de cijfers van de volkstelling van 1936 in Tunis, wellke aangehaald werden door Daladier. en volgens welke er in Tunis 108.000 Franschen wonen tegenover 94.000 Italianen, de bevolking van werkelijke Franschen in Tunis nauwelijks stijgt tot 60.000 pereon, terwijl de Italianen, met in begrip van de tot Franschen genaturali- seerden en hun kinderen, een aantal van 150.000 bereiken. Een Duitsche persstem De Berlijnsche correspondent van het Hamburger Freandenblatt" schrijft o.a., dat het dreunende en luide „nooit", dat Frank rijk van den aanvang af gesteld heeft tegen over de Italiaansche eischen, herhaald is, zij het ook met eenige beperkingen in een iets verzoenenider vorm. Daladier is ook thans nog niet bereid te erkennen, dat de eischen van Mussolini met de begrippen Djiboeti, Suez en Tunis reeds bekend ge worden zijn. Dat is in waarheid de achter grond van den huldigen ontwikkelingstoe stand. Bovendien heeft de Fran sohe minis ter zich op volkomen overbodige wijze ge ërgerd over de gebeurtenissen in Midden- Europa, teneinde zich om zoo te zeggen aan het hoofd te stellen van een ideologisch front van „vredesnaties". Men zal er zioh in Frankrijk moeilijk over kunnen verbazen, wanneer ook dit deel der radio-rede van Daladier aan Duit- sohen kant nu juist niet geestdriftig is op genomen, aldus dit blad. Geestdrift ln Tunis Naar Havas uit Tunis meldt, is de rede van Daladier met instemming in alle krin gen der bevolking ontvangen. Tot laat in den nacht trokken geestdrifige groepen door de straten Een zelfde beeld boden Souese, Sfax, Bizerta en Gabes, waar op de voornaamste punten luidsprekers waren aangebracht Optochten trokken door de straten onder het zangen van nationale liederen. Washington betuigt Instemming ï>e eerste reactie te Washington op 0e Lrede yen; Daladier Ja öoq [warme goedkeu-- Waangenam laxeermidde 7 VERWEKT GEEN KRAMP Bil apotheker» en drogisten in verpokkinger 10, 30 en 60 tabletten. (Reel.)' ring. De radio-omroepen leverden het eerste commentaar en noemde de rede kalm, waardig, vastberaden en gematigd. Men maakte een vergelijking tusschen den waar digen toon van Daladier en de „heftige' demagogie van de dictaoren". In kringen van het ministerie van buiten, landsche zaken wordt gezegd dat imen de houding van Frankrijk ten aanzien van dö rialiaansche eischen volledig goedkeurt* Deze houding is gebaseerd op een stand punt, dat alle vredelievende landen moet vereenigen. Mien is verdei' van oordeel, dat de rede een keerpunt vormt in de ontwikkeling van de houding van Frankrijk sedert de jongste gebeurtenissen. Ook de Amerikaansche pers brengt hulde an Daladier. Diepe indruk in Engeland De redevoering van Daladier heeft in Engeland diepen indruk gemaakt De na dere mededeelingen over de Fransoh—Ita liaansche controverse hebben een zeer le vendige belangstelling gewekt. Men hoopt te Londen, aldus Havas, dat Rome de geboden gelegenheid te baat zal nemen, om Parijs voorstellen te doen, wel- ke in staat zullen stellen de tusschen bei de landen hangende kwesties definitief tö i egel en. Wat Duitschland aangaa/t, het nieuw» dogma der noodzakelijkheid van „levens- ruimte", dat in de plaats komt van dat van1 het ras, werd hier de laatste dagen vol doende veroordeeld om te kunnen beweren* dat de woorden van Daladier het oordeel van Engeland evenzeer weergaven als de gedachte van Frankrijk. Een Fransch-Roemeensch handelspact gesloten Te Parijs is sisteravond een Roemeensdl. fransen handelsverdrag geparafeerd Over. eenkomstig dit verdrag verdubbelt Frcnk- ryk zijn aankoopen van Roemeensdhe pe troleum en zullen de invoerrechten op Roe meensche landbouw-oroducten verlaagd worden. Het decreet tot verlaging van deze in voerrechten zal Zaterdagochtend worden' uitgevaardigd tezamen met een decreet, waarbij de invoerrechten op landbouwpro ducten uit Zuid-Slavië worden verlaagd* Hierdoor kan het reeds tusschen Parijs ezj Belgrado gesloten verdrag in werkl# ttreden, 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2