j GEMEENTERAAD m MME RAAD K0I1PT KIEMKRACHTZAAP WOENSDAG 29 MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. Maandagavond kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voor zitter was burgemeester Woldringh van der Hoop. Afwezig de heeren dr. Huoling en J. jYt d. Pvrk. Ingekomen stukken, voornamelijk missi ven van Gcd. Staten, houdende goedkeuring 1 van genomen raadsbesluiten; verder een adres van de winkeliersver. „Altijd paraat", iverzoekend op eon vorig besluit terug te ko men en precariorechten te heffen voor de A.P.-vlaggen. Wordt na eemge besprekingen toelichting door den voorzitter voor kennis geving aangenomen. De heer Kat, die tijdelijk ontheffing vraagt van art. 106 der bouwverordening, 2e lid, krijgt ook geen bevredigend antwoord. Het verzoek gaat terug naar B. en W. voor prae- advies, opdat B. en W. hun beleid ten op zichte van de zaak-Kat aan den Raad duide lijk kunnen kenbaar maken en de Raad zich dan ten opzichte hiervan een oordeel zal kunnen vormen. Het verzoek om uitstel yan bebouwing voor de van de gemeente gekochte gronden wordt op voorstel van B. en W.' toegestaan. De Voorz. deelt nog mede, dat J. Keus uit 'de inrichting te eel is overgeplaatst naar „Meer en Bosch" te Heemstede. (Instemming bij verschillende raadsleden). Benoeming van leden van de Raadscom missie voor de strafverordeningen. De vigee- rende verordening is volgens B. en W. ver ouderd en beantwoord niet meer aan het doel. T.z.t. zullen B. en W. voorstellen in dienen voor een nieuwe verordening alsme de van eenige andere verordeningen die daar mede verband houden. In verband hiermede komt het B. en W. gewenscht voor, dat, voor dat de ontwerpen in den Raad in behande ling worden genomen, deze in handen wor den gesteld van een commissie bestaande uit dén burgemeester en vier leden van den Raad. Bij eerste stemming wordt alleen de heer Meerburg gekozen. Deze neemt de be noeming niet aan. Na nog twee stemmingen worden gekozen de heeren v. d. Marei, C. v. Rijs, J. Schoneveld en C. van Tongeren. De heer Schoneveld neemt de benoeming niet aan. Dan wordt nog in diens plaats gekozen de heer B. van der Bent. Grond voor het vliegveld Voorstel tot het verkoopen van grond. In verband met den aanleg van een niili- tair vliegveld binnen de gemeenten Katwijk en Valkenburg, is door den inspecteur der Domeinen te 's-Gravenhage, in opdracht van den minister van Financiën, verzocht om ten 'behoeve van de gemeente aan te koepen: een perceel grond 'gelegen langs de Zuid- Oostzijde van den Wassenaarschewc-g op den hoek van de eerste Mientlaan, ter groot te van 2S0 m2; verder een perceel, deel uit makende van de Noord-Westelijke helft van de Groote Watering, groot 400 m2. B. en W. stellen voor het eerstgenoemde perceel te verkoopen tegen f 0.50 per m2 en het andere perceel, onder voorbehoud van eventueele rechten van derden, tegen een prijs van OilO per m2, terwijl de kosten van over dracht en levering komen ten laste van den Staat der Nederlanden, met welke voorwaar den de minister van Finanoiën accoord gaat. De heer Schoneveld zegt uit principe tegen verkoop te zijn, omdat het gaat voor een militair vliegveld. De C.D.U. is tegen iedere bewapening voor oorlogsdoeleinden, dus kan Zijn fractie ook hier niet voor zijn. De heeir M. van der Marei acht den prijs wel wat laag. De heer B. v. d. Bent had liever een ruiltje willen doen met den Mi nister. Doch al deze pogingen ziegt de voor zitter, hebben schipbreuk geleden. De Mi nister moet dezen grond en dat water hebben anders zal.toch onteigening plaats hebben. Met de stemmen van de heeren Hoek en Schoneveld tegen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorstel tot het verleenen van een extra- subsidie aan de Christelijke Katwijksche Naaischool: dit om de exploitatie-rekening dezer school over 1038 sluitend te maken zonder nadeelig saldo. B. en W. zijn gezien het groote nut dezer instelling, van meening dat er, evenals het vorig jaar, aanleiding be staat om het exploitatieverlies over het af- geloopen boekjaar door een extra-subsidie yan die gemeente te doen dekken en stellen mitsdien den rarad voor boven het reeds bij de begrooting 1939 toegestane gewoon jaar- lijksdh subsidie ad. f 200.een extra sub sidie van f 72.72 toe te kennen tot volledige dekking van dit verlies. De raad besluit conform dit voorstel yan B. en W. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening betreffende de schatters van het Grondbedrijf. Blijkens art. 12 3e lid van de verordening op hot beheer van het gemeen telijk grondbedrijf, behoort alsnog een na dere regeling te worden geti-offen met be trekking tot de samenstelling en werkwijze van de in dit artikel bedoelde schattings commissie. Ter voldoening aan dit voor schrift bieden B. en W. thans aan den Raad een ontwerp-verordening ter vaststelling aan, Z.h.st. aangenomen. Pensionneering van Wethouders Voorsbei tot het vaststellen van een veror dening inzake de pensionneering van de Wethouders. B. en W. lichten dit voorstel ongeveer als volgt toe: een wethouder wordt wegens den bijzonderen aard zijner functie niet beschouwd als ambtenaar in den zin van de pensioenwet 1922. Aan den raad is fechter in die wet de bevoegdheid toegekend bepalingen vast te stellen ten aanzien van de pensionneering van de wethouders en van hunne weduwen en weezen. In een zeer uitvoerig relaas wordt aan den raad uiteen gezet wat verder wettelijk is toegelaten om te bereiken een ouderdomspensioen voor wethouders. B. en W. bieden dan tevens den Raad aan een ontwerp-regeling van het geen pensioenbijdrage van de wethouders te ouderdomspensioen voor de wethouders. Op gemerkt zij hierbij dy.t het de bedoeling is heffen zoodat allo kosten uit de toepassing der verordening voorvloeiende, ten laste der gemeente zullen komen. Ten slotte stellen B- en W. voor de aangeboden concept-ver- ordening vast te stellen. De heer Meerburg heeft bezwaar om deze pensioenregeling te aanvaarden vooral nu een nieuwe salarisre- gcling in uitzicht is gesteld. De voorzitter zegt van meaning tp zijn dat Gectep. Staten een verhooging der salarissen niet zul len toe staan. In andere plaatsen is zulks al meer gebleken. Mede daarom is een dergelijke Pensioenregeling billijk te achten. In een lang betoog srhilchrt de voorzitter den toestand zooals deze voor wethouders is. Hoe men zich tegenwoordig bijna geheel ge ven moet voor het algemeen belang. De hrer v. Tongeren is niet voor verhooging. Als dit ook de bedoeling is kan spr. de functie van lid der commissie waarvoor hij pas be noemd is niet accepteeren. Dr. L o,d d e r VAN KATWIJK geelt de voorkeur aan pensioen; de heer van de Marei is tegen pensionneering. De heer v. d. Bent had een kostenberekening hier voor vxrwaoht. De heer Schoneveld vindt het een schandaal dat een Directeur van Openbare Werken f 5500 salaris geniet en een Wethouder van Openbare Werken f 950 krijigt. De heer v. d. Z w a n adviseert, gezien de verschillende meeningen, het voorstel nog terug te nemen tot de volgende vergadering waarmede B. en W. ziich tenslotte' kunnen vereenigen. Aldus wordt dan besloten. Uitbreidingsplan Voorstel inzake het vaststellen van een uitbreidingsplan voor de gronden ten Noor- den van den Zeeweg. Het betreft hier een uitbreidingsplan voor de gronden aan „Het Witte Hek" waarvoor bedoeling van het ge meentebestuur "is, aan drie zijden een be bouwing te bewerkstelligen van een eenigs- rins fraaier en royaler type woningen dan aan de zijde van Rijnlands Kanaal waar voor arbeiderswoningen zijn toegestaan en een gedeelte voor industrie-doeleinden. Voorts is bijzondere aandacht geschonken aan oen goed verband tussehien den 'breeden weg langs het voor bedrijven bestemde ge bied en den Zeeweg. Het plan heeft vier weken ter gemeente-secretarie ter inzage gelegen; bezwaren werden tegen het plan niet ingebracht. Ten slotte deelen B. en W. mede dut de commissie voor de uitbreidings plannen in deze provincie waarmede met betrekking tot dit plan vooral overleg moest worden gepleegd, hiermede in principe ac coord gaat. Zonder eenige discussie con form het voorstel van B. en W. besloten. Voorstel tot het nemen van een besluit ex art. 36, 4de lid der Woningwet, is meer een formalite.it en staat geheel in verband met het vorige punt der agenda. De raad dient n.l. te besluiten om te verklaren dat de vaststelling van een plan van uitbrei ding voor het gedeelte „Het Witte Hek'" en omgeving wordt voorbereid. Ook hiertoe wordt door den raad z.h.st. besloten. Voorstel betreffende het inschrijven op obligation van de N. Maatschappij voor Ge- meentecrediet. De gemeente bezit aandeelen van genoemde Maatschappij en kan deze inruilen tegen 3 pet. 40-jarige obligation van die Maatschappij ter dubbele waarde (nominaal) van die der in te leveren aan deelen. Het gaat over een aandeel van f 500 en een van f250, die ingeruild kunnen wor den tegen obligatiën met een nominale waarde van in totaal f 1500. Ook hiermede kan de raad zich geheel veroenigen. Georganiscrd overleg Prae-advies inzake de eventueele invoe ring van het georganiseerd overleg voor de werklieden. Dit naar aanleiding van een door den heer C. v. Rijs in de vergadering van 30 November ingediend voorstel. Dit zeer uitvoerig prae-advies geeft een idee van wat noodig zal zijn en hoe de gang van zaken zal zijn na aanneming van dit voor- stel-v. Rijs. B en W. geven de voorkeur aan handhaving van den bestaanden toe stand, niet alleen omreden de rechten der arbeiders daarbij voldoende gewaarborgd zijn,'doch mede omdat de door den heer v. Rijs voorgestelde regeling een buitengewoon administratieven rompslomp zal vereischen en een vlotten gang van zaken tegenwer ken. B. en W. stellen dan ook den raad voor de in het werkliedenreglement te dien aanzien opgenomen bepalingen ongewijzigd te handhaven. De heer Van Rijs zegt van oordeel te zijn, dat het praeadvies het kenmerk in zich draagt, dat het de bedoeling is zijn voorstel dadelijk om hals te brengen. Tocb wenscht spr. het voorstel in stemming gebracht te zien. De heer v.d. Bent zegt niet te kun nen inzien, waar die administratieve rompslomp door ontstaan kan en pleit ver der nog voor het voorstel-van Rijs. De Voorzitter en Wethouder Velt kamp wijzen er op dat er in geen enkel opzicht nog gebleken is, dat er behoefte bestaat om de bestaande regeling te wijzigen en in an dere plaatsen heeft men er in het algemeen geen gunstige uitwerking van gezien. De Voorzitter 2egt te betreuren hetgeen de heer v. Rijs zoo even zeide, omidat zulks niet juist is Spr. zet in een uitvoerig be toog uiteen hoe de gang van zaken geweest is en wat de reden was dat B. en W. zich aan een proefregeling, waar men midden in zit, moesten houden. De heer v. R ij s van zijn kant zegt, dat hetgeen de voorzitter zegt, niet geheel juist is; trouwens volgens de regeling moet ook overwerk uitbetaald worden en ook dat is soms niet geschied. De voorzitter weerlegt ook deze bewering weer. Tenslotte wordt het voorstel van B en W. met 9—6 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren B. van der Bent, J. Hoek, C. van Rijs, J. G. Schoneveld, W. Kulk, en M. van 't Wout. Exploitatie Kampeerterrein Prae advies op het adres van de afdee- ling Katwijk van den Christelijken Handel- drij vendon en Industrieel en Middenstand inzake de exploitatie van het Kampeerter rein. Deze vereeniging had, zonder eenige motiveering, verzocht het recht van ver koop der levensmiddelen ten behoeve van de bezoekers tan het gemeentelijk kampeer terrein te verpachten. Dit cantinerecht wordt verpacht aan den Kampwachter, waarvoor op 27 Mei 1933 een overeenkomst met dien functionaris is aangegaan. Die overeenkomst, althans de voornaam ste bepalingen Meruit, wordt den raad in dit prae-advies voorgehouden. Dat de kamp wachter met bepaalde leveranciers een overeenkomst aangaat, is contractueel vol komen in orde en zelfs noodzakelijk, omdat hij er zorg voor dient te dragen {Uit de be- roodigde levensmiddelen bij voortduring in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn. In de practijk is het b.v. meer voorgekomen, dat een leverancier van brood zijn klanten niet bezocht, hetgeen tot moeilijkheden had kunnen leiden. Intusschen, zeggen B. en W. behoeft adressante in deze regeling geenszins een benadeeling van haar belangen te zien, omdat elke leverancier bevoegc hiijft bui ten het terrein, zijn waren te koop aan te bieden. De in het adres gegeven suggestie om het recht van verkoop der levensmid delen te verpachten, zou in de huidige situa tie weinig of geen verandering geven en ook voof den middenstand geen hooger revenu met zich brengen. Om alle genoem de redenen stellen B. en W. den raad voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Ook hierover voeren verschillende personen het woord. De heer v. Tongeren, .die voorzitter is der Chr. Middenstandsvereeniging, zegt dat er verschillende stroomingen in genoem de veroeniging zijn. PersoonLijk vindt spr. de bestaande regeling nog niet zoo kwaad. De hoer Meerberg informeert hoe het zit met de befaamde percentages die op het ge leverde gelegd worden en wat dan het maxi mum hfërvan is. De heer Schoneveld zegt dat nog geen betere regeling als de be staande is aangegeven. De heer.M. y, d. M a- rel zegt. dat de percentages variëren van 10 tot 20, en die de hoogste percentages geeft, kan het meeste leveren. De Voor zitter liCht persoonlijk uitvoerig toe het ontstaan van een en ander en hoe sommi ge dingen door het verloop der tijden zoo gegroeid zijn. Tenslotte gaat de raad ac coord miet het prae-advies van B. en W. Bij de hierop volgende rondvraag bracht de heer C. van R ij s verschillende mis standen naar voren die er bestaan bij de egalisatie der gronden in „de Zuid" en wel ke niet overeenstemmen met de voorwaar den van aanbesteding. De arbeiders zijn hiervan de dupe. F.n de voorzitter en wet houder Dubbeldam geven hierover de noo- dige inlichtingen waaruit blijkt dat B. en W. al meerdere malen maatregelen hebben moeten nemen en ook genomen hebben. In ieder geval zullen B. en W. bewerkstelligen dat aan de voorschriften van uitvoering zooveel mogelijk de hand wordt gehouden en zooveel mogelijk als deze vqorschriften toelaten met handenarbeid zal worden ver richt. Hierna sluiting met dankgebed. LEIDSCHENDAM AFSCHEID BIJ DE NED. SPOORWEGEN In verband met het bereiken van dqn pen sioengerechtigden leeftijd, zal de heer F. de Bouvere, in dienst bij de Centrale Werk plaatsen der Ned. Spoorwegen alhier, dit be drijf per 1 Aprli a.s. verlaten. JACHT TE WATER GELATEN Dezer dagen is van de werf van den heer M. van Dongen met goed gevolg een jacht te water gelaten. Het jacht is gebouwd naar het ontwerp van den heer P. A. Sipman, voor rekening van den heer A. J. R. Wijn malen, beiden woonachtig te 's-Gravenhage. NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING In verband met het feit. dat bij de oprich tingsvergadering van de afd. van de Ned Ver Luchtbescherming op j.l. Donderdagavond tientallen wegens plaatsgebrek teleurgesteld huiswaarts moesten keeren, heeft het voor loopig bestuur besloten een tweede verga dering te beleggen. Deze zal worden gehouden op 31 Maart a.s., weder des avonds acht uur, in café „De Zwaan", aan de Delftschekade. Het program ma is gelijkluidend aan dat van de vergade ring van Donderdag. EIERVEILING „IIET WAPEN VAN VEUR" Aangevoerd werdln 26742 Kippeneieren 3.70 4X15. 498 Eendeneieren 2.80—2.90. 32 gan zeneieren 910. 304 Kippen 0.401. 2 Een den 45; 62 konijnen 0.20—1.75, 10 Duiven 10 —20 ct. LISSE HET 20-JARIG BESTAAN VAN DEN B.V.L. De afd. Lisse van den Bijz. Vrijw. Land storm zal Woensdagavond in een groote her denkingssamenkomst in het H.B.G.-gebouw haar 20-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. Het programma vermeldt o.m. de installatie van burgemeester Jhr. Mr. Rycke- vorsel tot eere-voorzitter door den voorz. der Gew. Commisie, den heer L. G. Royaards. Voorts zullen enkele sprekers het woord voe ren en zullen eenige Oranje-films vertoond worden. DE WERKVERSCHAFFING IN DEZE GEMEENTE De werkverschaffing bij Graai van Lijn den zal worden uitgebreid met een tweede ploeg arbeiders van 22 man. Er zijn thans 5 werkrverschaffingsobjecten waarin onge veer 90 werklooze arbeiders geplaatst zijn. NIEUW ORGEL DER GEREF. KERK Naar wij uit goede bron vernemen ligt het in de bedoeiling ïn de Gerei. Kerk aan den Heereweg een nieuw kerkorgel te nlaat- sen. Er is een Orgelcommissie benoemd, die reeds geruimen tijd aan de plannen niervoor werkt en spoedig den Kerkeraad een defini tief plan zal aanbieden. ONGEVAL Mej. R. alhier kwam van haai' fiets te vallen, waarbij zij werd aangereden door een passeerende auto. Zij brak een arm en werd opgenomen, in heit wijkigebouiw der Wijkver pleging. VERGADERING DER R.-K. STAATSPARTIJ Candidaten voor den Gemeentraad Maandagavond vergaderde de afd. Lisse van de R.-K. Staatspartij. Als spreker trad op Mr van Haren, uit Wassenaar, welke sprak over het onderwerp: „Politiek in be wogen tijden". In zijn betoog schetste spr. het belang der kiezers bij de a.s. Prov. Statenverkiezingen omdat uit de Prov. Staten de leden der Eer ste Kamer worden gekozen. Wij, aldus spr., hebben te kiezen husscihen democratie en dictatuur. Tegenover de N.S.B. hebben de kiezers te zorgen zichzelf te blijven. Spr. be toogde, dat de huidige Regeering zeer veel doet voor het algemeen belang. Er volgde gedachtewisseling. Tevens was er gelegenheid tot het noemen van candidaten voor de Gemeenteraadsver kiezingen. De lijst van de namen ilie v>or candidatuur in aanmerking komen, luidt als volgt: P. Warmendam, A. H. Schrama, J. W. A. Lefeber, A. Th. v. Kesteren, P. Ro mijn, Jac. Th. de Vroomen en H. v. d. Vlugt, allen aftredend. Als aanvullende candidaten werden genoemd de heeren Fr. H. v. KestJ- ren, F. N. A. Beysens, A. Th. v. Werkhoven. W. A. Onderwater, Chr. v. d. Eist, A. Koo- men, G. Bergman, Jer. Koelewijn en C. Th. Duivenboorden. NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Voor den Geref. Bond treedt hedenavond te half acht In de zaal Julianaweg 27 op Ds. Bout, OEGSTGEEST Gemeenteraad Maandagavond kwam de Gemeenteraad in openbare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van Burgemeester Gerrevink. Bij de ingekomen stukken Was een schrij ven van den heer K. Kruizinga, dat hij we gens gezondheidsredenen bedankt als lid van den Raad. Voorts was er een verzoek van het be stuur van de woning! ouwvereeniging ,.Bui- tenlust", dd. 7 Maart 1939, om medewerking voor den bouw van 17 arbeiderswoningen op een terrein aan de Celebesstraat. Dit verzoek is nog bij B. en W. in onder zoek, waarom het door den Raad in handen van dit College wordt gesteld voor prae- advies. Op een verzoek van de bewoners van de Koninginnelaan vajtaf de De Kempenaer- straat tot aan de Prins Hendriklaan om de kastanjeboomen in deze lanen om den an dere te doen rooien, wordt afwijzend be schikt. Verder is ingekomen een verzoek Man de bewoners van de. Koninginnelaan vanaf de De Kem/penaersraat tot aan de Prins Hen driklaan, alsimedo van de Prins Hendriklaan, cm het park in die laan, dat kort geleden verkleind is, met groemblijvende heesters te beplanten en hierin geen bank te plaatsen en het af te scheiden door een hek, waar door er geen kinderen kunnen spelen. Besloten wordt het parkje aldaar wat op te knappen en verder het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. B. en W.deelen mede, dat zij den datum van de Gemeenteraadsverkiezingen hebben vastgesteld op 7 Juni 1939. B. en W. deelen mede, dat zij besloten heb ben geen voorstel tot wijziging van de ver ordening, regelende de subsidieering van bewaarscholen te doen: onder deze regeling valt ook de Montessori-sohool. B. en W. stellen voor de verorde.ning, regelende de betaling van premiën aal ver- eenigingen voor ziekenhuisverpleging door werkloozen, die steun trekken of in de werkverschaffing arbeiden, ook van kracht te doen zijn voor de ondersteunde kleine tuinders. Aangenomen. B. en W. deelen mede, dat de Leidscho Exploitatie Maatschappij van Onroerende Goederen aan de rechtbank verzocht heeft de surséance van betaling te verlengen. Be sloten wordt zich tegen deze verlenging niet te verzetten. De gemeenschappelijke regeling inzake den schoolartsendienst wordt opnieuw voor tien jaar vastgesteld. Door de uitbreiding van het aantal stetr- bureaux voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad met eén stembureau VII, gevestigd in de openbare lagere school aan den Terweeweg is liet noodig hier een voorzitter, twee leden en twee plaatsverv. leden te benoe men. B. en W. bieden de volgende voor dracht: 1. Voorzitter: J. A. Kattenbusch (thans lid van stembureau VI); 2. Leden: D, G. Sanders (thans lid van stembureau III) en A. Nota:'3. plaatsverv. leden: J. C. J. Witmans en H. A. M. van Fraassen. In de vacature die hierdoor in stem-bu reau III zou ontstaan, stellen zij voor te benoemen G. A. W. Kluitmans en in stembureau VI den heer C. van Klaveren, thans plaatsvervangend lid Tot plaatsver vangend lid ware dan te benoemen J. G. Juffemvans. Na gehouden stemming blijken de voor gedragen personen gekozen te zijn. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceel bouwterrein in Poel geest. Dit betreft een stuk bouwterrein, waarop een villa zal verrijzen. Tot verkoop wordt besloten. Punt 5. Idem tot wijziging van het Amb tenarenreglement en het arbeidsovereen- komst-regl em ent. Dit voorstel wordt ingediend naar aanlei ding van een verzoek van den Minister van Binnenlandsohe Zaken, om te bevorderen, dat de rechtspositieregelcn voor het perso neel dezer gemeente in overeenstemming worden gebracht met de wijzigingen, welke bij TC. P van 27 October 1938 o.m. in de artt. 18 en 19 van het Algemeen Rijksambtena ren Reglement en hij K. B. van denzelfden datum in de overeenkomstige artikelen van het Arheidsovereenkomstenbesluit zijn aan gebracht. wijzigingen in bovenbedoelden zin aange bracht. Punt 6. Idem tot vaststelling van 't voor schot ingevolge art. 103 der L. O.-wet 1920 voor 19.19. Bij de behandeling der begrooting voor het dienstjaar 1939 werd het beschikbaar te stellen bedrag per leerling bereids henaald op 12.70, te vermeerderen met f 0,50 we gens geraamde administratiekosten is ƒ13.20, op welk bedrag ook het voorschot per leerling op voorstel van B. en W. wordt vastgesteld. Biij punt 7 worden de uitkeeringen vast gesteld, bedoeld in art. 104, eerste lid der L. O. wet 1920. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot toeken ning van subsidie aan de St. Lidwinaschool voor zwakzinnige kinderen te Leiden om een subsidie in het exploitatietekort van bovengenoemde school, welk subsidie voor elke niet in Leiden wonende leerling f 71,SI zou zijn. Daar er drie leerlingen gedurende 2 jaar en 8 maanden de school bezochten, zal de totale subsidie 46,16 bedragen per leerling. Conform het voorstel van B. en W. besloten. Bij de rondvraag stelt de Burge meester voor de trottoirs in het Wilhelmi- napark met roode tegels te heieggen, wat ruim, 2000,zal kosten. Na eenige dis cussie wordt dit crediet toegestaan. De heer Paardekooper wijst op het gevaar, dat de rolschaatsen9port voor het verkeer meebrengt. Hij geeft in overweging bepaalde weggedeelten voor die sport aan te wijzen. De burcemeesteT zegt, dat de desbetreffen de verevening in voorbereiding is. De heer Uittenbogaard wijst op den slechten toestand van de trottoirs tusschen tuintjes en tramspoor in de omgeving van de halte Wijttenbachweg. Verbetering wordt in uitzicht gesteld. Hierna sluiting. Delftsche Zaadhandel Geverstr. 65, Oegstgeest TELEFOON 549 RIJNSBURG Jaarvergadering Boerenleenbank De Coöp. Boerenleenbank kwam in 't Vei linggebouw „Flora" bijeen in jaarvergade ring. De voorz. de heer T. K r a 11 opent de vergadering en spreekt een hartelijk wel komstwoord tot de niet zeer talrijke aan wezigen. Hij memoreert daarin het overlij den van den voorz. der Centrale Bank, Baron v. Ittersum, alsmede van den heer A. Mengerman. Wat de plaatselijke bank betreft- het was een rustig jaar. De moei lijkheid lag dit jaar daarin, dat het niet mee viel het overtollig geld te plaatsen.. Hoewel dan ook de rente van het spaargeld verlaagd is, is de winst toch geringer dan vorig jaar. De waarn. secretaris de heer Kromhout le;ist dan de notulen der vorige jaarver gadering, welke goedgekeurd worden. Dezelfde brengt dan verslag uit over de gebeurtenissen van 1938 als kassier en se cretaris. Hij wijst er op dat 1938, hoewel de ver wachtingen hoog gespannen waren, teleur stelling bracht Voorts wijst hij er op dat groote bedragen bij de Centrale Bank samenstroomden, zelfs tot boven f 125 millioen. Maatregelen wer den genomen om dit tegen te gaan. Deze hadden tengevolge dat de rentevergoeding niet nog lager moest worden gesteld. Thans kon nog 2pet. uitgekeerd wor den voor spaargeld tot f3000, daarboven werd iy2 pet. gegeven. Het nantal spaarders steeg tot boven de 800. Het gespaarde geld verminderde in totaal met f15000. Dit is evenwel te danken aan het opvragen van deposito's boven de f3000. Het eigenlijk spaargeld is niet onWduidend toegenomen. De inzet is gestegen tot boven de 7 mil lioen. Het bestuur vergaderde regelmatig. De heer G. v. Delft kon de vergaderingen niet bijwonen. Zijn plaats werd steeds door een der plaatsvervangende leden in genomen. Een bijzonder woord van dank moet worden gebracht aan den voorz., den heer T. Kralt en aan den heer D. v. Egmond, voorz. van den Raad van Toezicht. Deze hebben als dagelijksch bestuur alles gedaan wat gedaan moest en kon worden tot nut van de Bank en van de leden. Uit de rekening 1938 memoreeren we het volgende. Ontvangen werd f253.000 aan spaargeld ten terugbetaald f266.000. Aan rente werd ontvangen van de leden f24.338,26. Uitbetaald aan spaarders f9840,27. De balan9 sluit met een winstsaldo van f 5251.27; waarmede de reserve wordt ver hoogd tot ruim f 56000. Spaargeld f 372.000 Credit saldo Rekening Courant van leden f208,723,64, Onderhoudsfonds f403,80. To taal passief f 637.899.40. Hiertegenover staat kas f13574.42, uit staande voorschotten f 24.373. Debet saldi en rekening courant leden f542.635,58. Cen trale bank f8927.31; gebouwen f39,118.38, meubilair f2151.95, landerijen f 4932.25. Nog te vordere rente f481,93; postpirodienst f 1291.38, aandeelen f -410. Totaal f 637.800,10. Er is dus een winst van f5251.37, wat pl.m. f800 minder is dan vorig jaar, door de lage rente-vergoeding van de Centrale Bank. De heer P. Haak Sr vraagt nog naar het groote verschil tusschen rente van spaargeld en geld dat geldschieters nemen. Voorts naar het opnemen van overtollig geld. De Voorzitter beantwoordt deze vragen. De rente voor spaargeld moet vast blijven, want dat geld is vast en hebben we noodig. Groote kapitalen los geld nemen we niet tegan rentevergoeding. De heer Kromhout vraagt naar de plaatsing van geld. De regel is: het bestuur kan tot f 300 verstrekken, bestuur met Raad van toezicht tot 5000, daarboven moet de Centrale Bank dispensatie verleenen. Vervolgens bestuursverkiezingen. Aftredend is van het bestuur de heer J. de Moov Dzn. en van den Raad van Toe zicht P. Kort. Beiden worden herkozen. De heeren C. D. Kromhout en G. Miet worden herkozen als plaatsvervangend bestuurslid. Nadat de voorzitter den kassier nog dank gebracht heeft voor zijn uitnemend beheer, sluit de voorzitter de vergadering. „CALYIJN" De wegens het optreden van Dr. Beeken- kamp uitgestelde vergadering van de Geref. Mannenvereeniging zal D.V. a.s. Donder dagavond worden gehouden, adi bR gF- a,n..4 VERKIEZINGSFONDS De A. R. Propagandaclub stelt zich voor weer een verkiezingsfonds te vormen. Ze zal daartoe deze week met busjes bij de anti-revolutionairen rondkomen. Laat zich nu niemand onbetuigd laten. Vele klein tjes maken ook hierin een groote. Om krachtige propaganda te maken is geld noodig. Als ieder nu wat doet. kan deze krachtig ter hand genomen worden. NED. CHR. FILM CENTRALE VRIJDAG 31 MAART, Gebouw Concordia, Kerkstraat, de Hollandsche Geluidsfilm: DE LAATSTE DAGEN VAN EEN EILAND Verzuimt niet deze alom geroemde Chr. film te gaan zien. Toegang 35 cent. 's Middags 5 uur: JEUGDVOORSTELLING. Toegang 10 cent. VALKENBURG VERGADERING C.H.U. De Statenkieskring Leiden der Chr. Hist. Unie had gisteravond alhier een openbare vergadering belegd, bedoeld als een propa- ganda-avond voor de a.s. verkiezingen. De v«rgadermg stond onder leiding van den 2en voorzitter, den heer de Jong van Rijnsburg. Na een kort openingswoord was eerst het woord aan den heer Hendriks van Leiden, die het standpunt der Chr. Hist, bij deize Statenverkiezing uiteenzette. Bij de verkiezing der Provinciale Staten kiezen wij le het autonome bestuur der pro vincie, 2e het kiescollege voor dc Eerste Kamer en 3e het controleerend lichaam voor de gemeentebesturen. Spr. werkte deze punten nader uit Als tweede spreker trad op de heer E. L. do Witt van Noordwijk. die wees op de taak welke een Christen ook hij de stembus heeft te vervullen. Beide sprekers besloten met een opwvtkking aan de kie/ers om op 19 April te 6temmen op lijst 4, die der Chr. Hist Unie. Nog enkele vragen werden gesteld en be antwoord. Daarna sluiting. VOORHOUT DAMES-COMITE B-STEUN Door den burgemeester zijn uitgenoodigd om deel te willen uitmaken van het dames comité, dat zich belasten zal met het huis bezoek aan ondersteunde werklooze gezin nen, de dames: C. Allard-Hollee, J. J. v. d. Rerghe-Verbeek; J. Damen, G. Kruithof- Bakker, J. Nijssen-Prins, C. E. Damen-van Dijk, J. Renee- Poulijoe, Chr. v. d. Tang-v. d. Bent Th. Vester-v. d. Berg, M. J. Wester hoven-Schouten. Deze dames hebben allen aan dit verzoek gevolg gegeven. Haar werkzaamheden be staan hoofdzakelijk in het bezoeken van alle ondersteunde werkloozen. waarbij zij zich dan op de hoogte moeten stellen van den toestand van de kleeding, het schoeisel en dc dekking der werkloozen met hun gezin nen. De werkloozen wordt verzocht hieraan hun volle medewerkisg te verleenen. DE A-S. OPENING VAN HET NIEUWE POSTKANTOOR De openstelling van het nieuwe postkan toor zal op 1 April plaats vinden. Zooals men weet is de restauratie van de voorma lige burgemeestersambtswoning, welke voor dit doel wordt ingericht, thans ongeveer ge ëindigd. De wachtzaal bevat twee loketten, een schrijftafel voor het publiek, een telefoon cel en een rustbank. Naar wij vernemen zal de overbrenging van de archieven geschieden op 1 April a.s. des nam. tusschen 3 en 6 uur. Het publiek wordt verzocht dien middag na 5 uur geen post meer in de oude bus te deponeeren. VOORSCHOTEN LUCHTBESCHERMINGSOEFENING Het hoofd van den Luchtbeschermings dienst verzoekt ons mede te deelen, dat a.s. Zaterdag 1 April van 4—6 uur nam. op een Tentoonstelling Rotterdam 1941 De voorbereiding in vollen gan^ De plannen voor de in het jaar 1941 al hier te houden tentoonstelling zijn in staat van volle voorbereiding. Het kapitaal voor de op te richten Bouw en Financieringsmaatschappij is bijeen. Het ontwerp der statuten is naar de Regeering opgezonden teneinde de verklaring van geen bezwaar te verkrijgen; zoodra deze ontvangen is, zal tot oprichting worden over gegaan. Tevens zal dan de akte worden ver leden van de Stichting die de tentoonstelling zal voorbereiden en exploiteren.. Vooruitloopend op een ander en ander Lj intusïchen reeds veel werk gedaan. Wat den bouw betreft, zyn als architecten aangewezen de heeren Brinkman en van den Broek, Ir E. H. en H. M. Kraay- vanger, Ir S. van Raves.t.ejr.n en Ir A. van der Steur. Terwijl aan ieder van hen een gedeelte van den bouw wordt op gedragen, zal er voldoende contact tusschen hen worden gelegd, opdat een harmonisch geheel worde verkregen. Met het ontwerpen van de voorloopige plannen voor den bouw is een aanvang ge maakt. Studiereizen daartoe worden onder- De directie van de tentoonstelling zal blijven bij een Raad van Beheer aan wien als directeur zal worden toegevoegd de heer Mr H. van RieL De heer G. van Ro£sem, te Wassenaar, secretaris van het Nederlandsch Olympisch Comité, die destijds de Olympische spelen te Amsterdam heeft geleid en als adviseur van de Amerikaansche regeering voor die zelfde spelen te Los Angelos is opgetreden, heeft zich op uitnoodiging van den Raad van Beheer bereid verklaard de functie van adviseur van het tentoonstellingsbestuur op zich te nemen. Tot deze mededeelingen moeten wjj ons voorloopig beperken. Binnenkort hopen wy uitvoeriger gegevens over de tentoonstellings plannen te kunnen publiceeren. Burgerlijke Standen AL.PHEN a. d. RIJN. Bevallen: J M Jongeneol —Bos z; J M F ScheerderStumpel d; J Burg graafSnel d; T J de Jong—Grul z Overleden: L van den Hoek 70 jr., geh -net J Stoof HAZERSWOUDE. Overleden: C van Schooten. 70 jr.. wed v H ten Brink; G XI Perreljn 67 jr. geh met G Vesseur Ondertrouwd: P M A Oosterveen 25 j en M A Vreeburg 23 j HILLEGOM Bevallen: J C de Groot—v d Slot z: M M v Houtende Klerk 2 zns; XI J Tromp Weyeres d Ondertrouwd: J F Braun en K M H E Lösch- ke; A J G Hermans en C D XI Goemans; R Dingelhoff en A Zeldenrust Getrouwd: J H Paap en XI Klinkhamer Overleden: A van TolRozeboocn de Vries 74 J J J Phlllppo 6 wkn VAN ONZE ADVERTEERDERS Oude en nieuwe wijsheid In dienst van „het grootcr worden" De nuchtere Hollandsche geest vormt nu eenmaal niet een bepaald gemakkelijk jachtveld voor slimmelingen. die op sensa tie speculeeren. Zoo zullen waarschijnlijk velen niet zonder wantrouwen af en toe de advertentie hebben hekeken. waarin op een zwart fond een klein naast een groot manneke staat, met ernaast o.a. de sug gestieve woorden: „Al waart ge 50 jaar, gij kunt nog grooter worden'!!" Nieuwsgierig als journalisten nu eenmaal ambtshalve moeten zijn, hebben we ten adresse in die annonce genoemd, ons do nieuwe methode om nog op lateren leeftijd tn lengte toe te nemen, eens laten uitleggen Ze is samengevat in een boekje in handig zakformaat, maar vol met gegevens, die van onschatbare waarde zijn. De inhoud bestaat namelijk uit een vlot gesteld, zeer populair gehouden, maar juist daarom hoogst-hruik- bare snamvattinc van voorschriften voor en gezonde levenswijze, die. wanneer ze ge trouw gevolgd worden, in de meeste ge> il- len het beoogde resultaat niet zullen mis sen. De meest-moderne hegriopon over den invloed van een natuurlijke voeding, een be wuste ademhaling, een goede lichaamshou ding, een doeltreffende verzorging van het lichaam, o.a. door onwillekeurige, zoowel als opzettelijk uitgevoerde gymnastiek, waarschuwingen tegen slechte gewoonten, die remmend op de gewondheid en dus ook op den groei en de lichaamsontwikkeling kunnen werken, vindt men er in saamgevat en dit is een vorm. die niet allen helder en duidelijk is. maar waarin vaak ook oude en nieuwe wijsheid te rechtertijd en in kern achtige zinnen, die men vanzelf onthoud!, is neergelegd Men kan het aangekondigde dus in vol vertrouwen aannemen. Dit is geen speculatie op goedeeloovigheid. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afdeeltng Handelsinformaties Van der Graaf en Co. N.V., Amsterdam) Uitgesproken. DEN HAAG. De N.V. Nederlandsche Elec- trlsche Appftratenfabrlek ..De Standaard". te 's-Gravenhage. Beuckhorstlaan 175. R-o. mr. G H B van den Boom: cur mr F Schaap. W. O. G. de Graaf Sr., parketvloerlegger. Den Haag. Beeklaan 1S9. R.-C. jhr mr H O Felth; cur mr J H Roelanta. Vernietigd. C. W. Sark te Voorburg, door het Gerechts hof Opgeheven. Th. H. M. Ntienhuls. Den Haag. W F Westorbeek. Den Huag. H. van den Nolk van Gogh. Den H«" K. Jansen. Den Haag. C. J- Knappsteln. Den Haag. P. Taal Jr.. Den Haag. W. L. do Geus. Den Haag. De N.V. Huls Annette. Den Haag G. van Dain. te Monster. terrein tegenover de zilvcrfahriek een oefe ning zal plaats hebben, waaraan alle afdeo- lingen van den Luchtbeschermingsdienst zullen deelnemen. No. 1 VAN LIJST 3 Wij herinneren onze leZers(essen) nog maals aan de propngnndnvergndcr ng op 30 Maart a.s. der A R. Kiesverern. in de kleine zaal van het gebouw Chr. Belangen, waar no. 1 van lijst 3, dr. C. Beekenkamfi, zal spre ken over de boteekenls der a.s. verkiezingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7