STADSNIEUWS WOENSDAG ag MAART 1939 TWEEDE BLAD PAG. 6 Leidsch Studenten Zangkoor Welgeslaagde uitvoering Dirigent: Hans Brandts Buys Wij hebben van den beginne af zeer veel sympathie gehad voor het Studen tenzangkoor, o«n redenen die we niet nogmaals zullen uiteenzetten- Die sym pathie is, nu 't koor zijn eerste lustrum beleeft, nog even sterk. Wanneer we dus opmerken, dat voor ons gevoel de pres taties niet in alle deelen op dezelfde hoogte stonden, als b.v. de vorige maal het geval was, dan is dat geen bewijs van onwelwillendheid. En dan haasten wij ons, er aan toe' te voegen, dat er toch ook weer zeer veel bevredigends was. Wij hebben ons trouwens rekenschap afge legd van de oorzaken, waardoor wij nicenen, dat er over 't geheel een lichte teruggang viel te bespeuren. In de eerste plaats is het heercnensemble tegenover de schare dames te klein. Met alle waardeering voor wat drie bassen en drie tenoren ten beste gaven, en dat was zeker zeer föfielijk, teineer daar het geluid niet werd geforceerd, moet worden opgemerkt, dat deze aantallen te klein zijn. Men hoort te veel afzonderlijke stemmen en geen koorsteen. Het is in 't belang van het geheele koor te wenschen, dat ter bevorde ring van het evenwicht een aantal jonge menschen zich nog zullen aansluiten om het mooie werk van het „Leidsch Studenten Zangkoor", dat in onze oogen een cultureele ro 'ping heeft, te bevorderen. In de tweede plaats waren verschillende composities nog al moeilijk geschreven en werden ze in verschillende vreemde talen gezongen, als Russisch, Hongaarsch en Tschechisch. Tegen de onmiskenbare voor- deelen, die het zingen in de oorspronkelijke taal meebrengt, wij achten dat trouwens ook het eenig juiste staat natuurlijk de moeilijkheid, dat men de gevoelswaarde der woorden niet zoo intens aanvoelt als in bet Nederlandsch, Fransch en Duitsch. Wel is de eruditie der koorleden een waarborg, dat men dit benadert, doch het kan dunkt mij haast niet anders of de fijnste gevoelsnuan ces zullen velen, ontgaan. Toch zijn we er dankbaar voor dat wij die liederen hoorden, die' onmiskenbaar een eigen sfeer, een eigen klank hebben en veelal een eigen rhyt'hme. Opgemerkt moet worden, dat het geheele programma met groote zorg was ingestu deerd, en dat 'het met eveneens warm-e« toe wijding werd ten gehoore gebracht De en kele onzekerheden doen aan dezen indruk niets af. We zullen niet alles uitvoerig bespreken, doch ons verder bepalen tot enkele opmer kingen. He. programma werd ingeleid met de Ca non van Cornelis Schuyt: „Bewaert, Heer, Holland end Salicht Leyden". Het is prettig, dat. men hiervan een traditie maakt. De eerste groep omvatte een vijftal liede ren op in hoofdzaak oud-Fransche teksten, die ons over 't algemeen het minst bevre digden. Daarna volgden een drietal merkwaardige liederen van Joseph Suk, gecomponeerd op Boheemsche volksmelodieën, waarnaar men met groote belangstelling luisterde. In het eerste en derde vervulde mej. dr. M. Roozen- boom op voortreffelijke wijze de solo sopraanpartij. Een Sinfonia noemt Franz Tudor zijn uitermate fraaie bewerking van het Luther- lied „Ein feste Burg". De zeer mooie breede, of canonische koorpartijen werden afgewis seld en ondersteund door het strijkensemble van het „Collegium Musioum". Het geheel maakte een uitnemenden indruk. Na de pauze volgden eerst een viertal ten deele geestige Russische liederen van Stra- winsky en wij hebben allen eerbied voor de moeite welke aan deze werken werd besteed en die levendig werden voorgedragen. Welk een voordeel bet is in de oorspron kelijke taal te zingen, konden we vooral op merken aan het Hongaarsche „Liefdeslied" van Réla Bertók, omdat de Hongaarsche taal tie klemtoon anders legt dan de Westersche talen, zoodat een vertaling- de compositie totaal zou verknoeien. Ten slotte hoorden we nog de serie „Lie- beslieder" van Joh. Brahms, waarvan wij er eenige naar de voordracht hoog aanslaan. Tusschen dit alles door werden vierhandig op dein vleugel gespeeld, eerst „Trois pièces faciles" vaa Strawinsky, door den heer F. G. Rotteveel Mansveld samen met den heer Brandts Buys, en verder „Cinq Pièces faci les" door mej. Hetty Roessingh met den heer Brandts Buys. Merkwaardige pianonum mers, soms oer-geestig van karakter, berus tend op eenvoudige motieven doch meester lijk bewerkt en a-tonaal naar de structuur. •Met deze uitmuntend gespeelde werkjes Jiadden de uitvoerders zeer veel succes. Trouwens ook liet kpnr had zich over den bijval niet te beklagen. Na het einde der pauze hood prof. Van Gilse, lid van de Commissie .van Advies, on der een geestige toespraak de presidente van het koor een ipresidcnts-insigne aan, een zilveren penning aan een lint in de Leidsche kleuren. Moge deze penning nog gedurende tallooze lutra een presidctntieele borst shrenl De drie solisten, mej. Roosenboom, mej. Roesingh en de heer Rotteveel Mansveld ontvingen 'bloemen. De heer Hans Brandts Buys, die zich bij studie en uitvoering uitne mend verdienstelijk had gemaakt, ontving uit de handen der presidente, mej. Raphael, een boekwerk. Tevens mochten we hooren, dat er voor dit voor dit voorjaar nog een en ander op bet programma staat. Onze beste wenschen! Opgravingen op Mari Voordracht prof. dr. 6. Dossin uit Luik Op uitnoodiging van het Voor-Aziatisch Gezelschap „Ex Orients Lux" en het Oos- tersch Genootschap in Nederland heeft gisteravond prof. dr. G. Dossin, hoog leeraar aan de Universiteit te Luik, in het Rijksprentenkabinet alhier, een voordracht over bovengenoemd onderwerp gehouden. Aan deze voordracht is het volgende ont leend: Dc heuvels van Tcll-Hariri, welke de ruïnes van de oude stad Mari dekken, zijn niet ver van den Euphraat gelegen, 11 K.M. ten N.W. van Abou-Kemal, een kleine Syrische stud aan de grens van Irak. Sedert den winter 19331934 heeft André Parrot, adjunct conservator aan het Lou vre te Parijs, er de opgravingen geleid, die tot overvloedige en afwisselende vond sten hebben geleid. De werkzaamheden zijn .tot nu toe op drie plaatsen in de ruïne ver richt Op de eerste plek hebben zij een tempel van de godin Istar te voorschijn gebracht en een stadswijk, welke teruggaat tot on geveer 3000 v .Chr. Op de tweede plek heeft de heer Parrot een uitgestrekt paleis gevonden van meer dan Zy2 H.A. oppervlakte, het grootste en best bewaarde, dat wij kennen uit de da gen van 2000 jaar v. Chr. De derde opgegraven plek heeft aan den dag gebracht de resten van een Ziqqarat of terassentoren, omringd door Uanpels en godsdienstige gebouwen. Een rijpe oogst van beelden of beeldjes, aardewerk, voorwerpen in goud of in schelp is er gevonden. Onder de ontdekkingen moet men speciale aandacht schenken aan schilderingen, welke een aantal kamers van hot paleis versieren en die op het oogenblik de oudst bekende getuigen van schilderkunst zijn. In den loop van de blootlegging van het paleis heeft de heer Parrot een epigrafische ontdekking gedaan, welke als een van de belangrijkste van de laatste jaren kan gelden. Hij heeft in verschillende kamers duizenden klei-tahletten gevonden, die de archieven van de koningen uitmaken, die in Mari hebben geregeerd in de 19de eeuw v. Chr. Zij bevatten brieven, welke de ko ningen van Babylon, steden in Mesopota mia en Noord-Syrië alsmede de gezanten van de koningen van Mari naar het paleis zonden. Deze brieven zijn gericht aan Iasmah-Adad, die in Mari regeerde als vice-koning in opdracht van zijn vader, den machtigen Assyrischen koning Sernai- Adad I, ofwel aan Zimrilim, die erin slaag de den Assyrischen indringer te verjagen en zelf op „de troon zijner vaderen" te klimmen. Naast deze diplomatieke brieven heeft men handelscorrespondentie gevonden, wel ke ons nauwkeurig inlicht niet alleen over de administratie van het koninkrijk Mari, maar ook over de politieke en commerci- eele verhoudingen, welke in verschillende streken van het oude nabije Oosten in die dagen heerschten. De archaeologische en epigrafische ont dekkingen van Mari stellen ons in staat de geschiedenis van Mari te reconstruee- ren, een nieuw licht te werpen op die van Babyion en de verdwenen beschavingen van Mesopotamië en Noord-Syrië weer tot nieuw leven te wekken, waarvoor wij tot op heden geen enkel gegfeven bezaten. En al die schitterende resultaten, welke de expeditie in Mari opleverden, beteekenen een groote gebeurtenis in de annalen van de archaeologie van het oude nabije Oosten. Een uur muziek op school Uitvoering in de Aula der Chr. H.B.S. Weer waren gisteren de leerlingen van de Chr. H.B.S. in de aula samengekomen. Het karakter van dezen middag verschilde echter eenigszins van die der voor_ muziekuitvoeringen. Geen kunstenaars naam waren het die thans optraden, maar het schoolorkcst onder leiding van den heer Jac. Blitz, terwijl verder enkele indi- vidueele leden van het orkestje de aan dacht vroegen voor een solistische pres tatie. Nadat een der leeraren van de school, de heer P. Brouwer, de aanwezigen een welkom had toegeroepen en gewezen had op de groote vormende waarde van het zelf musiceeren, werd overgegaan tot de uitvoering van het programma. Uitgevoerd werden o.a. het Menuet uit de Londoner Symphonie van Haydn en het Andante uit de le Symphonie van Beethoven, beide voor orkest. Een orgel concert van Hëndel ging in een geredu ceerde bezetting, terwijl twee leden van het orkest een zeer te waardeeren prestatie gaven in een Bolero van Popp voor fluit en piano en in de de Romance in F gr. t. van Beethoven voor viool en piano. Een drietal leden van de Declamatie club, die staat onder leiding van dr. van Ham, zorgden voor gepaste afwisseling door het voordragen van enkele gedichten, waarvan de keuze bepaald was door de Lijdensweken en het a.s. Paaschfeest. De aandacht waarmee een en ander ge volgd werd en het hartelijke applaus na do verschillende nummers bewezen, dat deze middag in den smaak is gevallen. Aan het slot richtte de heer Brouwer nog een woord van bijzonderen dank tot den heer Blitz voor de eminente wijze waarop deze ook weer dit jaar het schoolorkest ge leid heelt Hij sprak namens de orkest leden de hoop uit, dat ze hem het volgend jaar weer voor de dirigentenlessenaar zul len terugvinden. De laatste dagen van een eiland Filmvertooning ln de Stadsgehoorzaal De Nod. Chr. Filmcentrale bracht gister avond voor een publiek, dat de Stadsgehoor zaal slechts zeer gedeeltelijk vulde, de film „De laatste dagen van een eiland", waarvan het scenario is ontleend aan de roman „Aan dood water" van K. Norel. Vooraf draaiden enkele nieuws- en natuur opnamen. Over de hoofdfilm van dezen avond hebben wij reeds eerder een uitvoeri ge beoordeeling gegeven. Zij heeft ongetwij feld veel verdienstelijks, waarvan in 't hij zonder mogen worden genoemd de sugges tieve beelden van het werk aan de afsluit dijk en de fraaie opnamen van het steeds wisselend aspect der Zuiderzee. In de film is ook aardig documentair materiaal ver werkt. Wat het verhaal betreft is zij echter vrij zwak. Men kan de draad niet zoo ge makkelijk volgen. Er moest meer duidelijk worden gemaakt door de dialoog dan door beelden en daar het geluid veel te wenschen verliet, zoodat men de dialoog moeilijk volgen kon, moest men van het verhaal eigenlijk al te veel missen. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Gesl.: Rechten: cand.ex., mej. E. P. de Breuk, Haarlem: de heer W. M. Verberne. Dpn Hang. Indisch Recht: candex., de hoeren H. L. Am- weg, Lelden; K. v. Delft, Leldschendam. Ned. Vereen, ter behartiging van de belangen der jonge meisjes Wat de afd. Leiden bereiken wil De Leidsche afdeeling der Ned. Ver. ter behartiging van de Belangen der Jonge Meisjes, heeft een bijeenkomst gehouden, waar de film „Lichtende Bakens" werd vertoond, waarin een deel van liet werk der vereeniging aanschouwelijk wordt voor gesteld. Tevoren heette de presidente mevr. H. RozemondTjaden, de aanwezigen wel kom. Spr. zeide dankbaar te zijn voor een zoo groot aantal belangstellenden. Deze avond werd georganiseerd tot ken nismaking niet het werk, dat gedaan wordt. De Nederlandsche vereeniging is aangeslo ten bij de Fédération Internationale des Amies de la jeune Fille. Deze vereeniging ziet als haar opdracht, gegrond op het Evangelie, zich de belangen aan te trekken van elk jong meisje, dat raad of leiding noodig heeft, afgezien van ras, godsdienst, stand enz. Dit werk is zoo veelomvattend, dat het onmogelijk is er een volledig beeld van te geven. Daar is het ledenhulpwerk. Meisjes van buiten gekomen, ontvangen een bezoek; de bedoeling is contact met haar te zoeken en haar bekend te maken met het vereeni- gingsleven van de plaats harer inwoning. Behalve om den weg te wijzen en in de eenzaamheid van steun te zijn, dient dit werk ook, en vooral, om terrein te ver kennen. Wij moeten trachten daardoor te zien, welk soort nieuw werk noodig is en daar tevens de richtlijnen voor te vinden. Want wij bemerken een dikwijls onbewuste behoefte aan levensvulling. Er is momen teel een groep van vrouwen, die door stu die en gedachtenwisseling tot nieuwe richtlijnen tracht te komen. Samenwerking moet worden gezocht. De burgemeester zeide bij de opening van de tentoonstelling „Maak zelf", dat er een groot aantal jonge meisjes in de fa brieken verstoken blijft van huishoudelijke opleiding. Dit wijst op een leemte en mis schien ligt hier voor onze vereeniging een taak. Willen wij hier beginnen, dan is het belangrijk, dat. wij contact hebben met het fabrieksmeisje en haar leven kennen. Wij hebben haar nood dikwijls niet diep genoeg gevoeld. Wij moeten den nood confronteeren met de Christelijke op dracht: voorbereiding op den levensstrijd. De achtergrond is. dat het allergrootste maar ook het allerkleinste dat gedaan wordt van onschatbare beteekenis kan zijn, dat ook de een\oudigste medemenscli eindelooze waarde heeft. Zonder dezen achtergrond verliest ook het grootste werk zijn waarde. Nog altijd is bemoeienis met de naaste een van de beste middelen om in evenwicht te blijven in de stormen, die over de wereld losbarsten. Vrouwen zijn noodig, die dit werk mee dragen. Komt er een maatschappelijke werkster, dan kan zij alleen vruchtbaar ar beiden, wanneer een kring van vrouwen dit werk geestelijk steunt; voorts zijn krachten noodig voor het ledenhulpwerk. Geld, tijd en kracht zijn noodig. Ook de geringste medewerking kan gewaardeerd worden. Dit werk is een deel van onze schuld te genover onzen naaste, waarvan wij ons niet goedkoop mogen afmaken; het is al leen te betalen door den inzet van ons zelf. Vrijdag 14 April 's avonds om 8 uur zal ten huize van mevr. Bosch—Baarslag, Rijnsburgenveg 2, een instuif worden ge houden, waar de meisjes thee en gezellig heid zullen vinden en waar ieder welkom is. De uitslag van den balonhenwedstrijd, ge organiseerd ter gelegenheid van het eeuw feest van het Leidsch Studentencorps, is thans bekend geworden. De verste ballon werd gevonden op het Führergut op den Obersaltzberg in Beieren (800 km). Vier bal lons kwamen terecht in de huurt van Mün- chen en een in Saarbrücken. Van de duizend ballons zijn 160 kaarten terug ontvangen. Honderd-en-twintig werden er in Holland gevonden en 40 in Duitschland. De prijswin naars zijn: 1 Han van Zandwijk, Haarlem merstraat; 2 C. v. Huten, Fruinlaan 7; 3 M. Miuyzert, Haagweg 28; 4 J. Groen, St. Aag tenstraat 16; 5 Joop Smit, ter Haarkade 2a; 6 Rietje v. d. Veer, Driftstraat 70. Kamer van Koophandel voor Rijnland Handelsregister W ij z i g i n g. N.V. Van der Vij ver's Groen- tenconservenfabrieken en Drogerijen, Rijns burg, Katwijk. Einde 9. De statuten zijn ge wijzigd. Wijz. handelsn. in: Van der Vu ver's Con servenf abri eken N.V. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWDJ A v Seggelen en Montanus W F Karstens 28 jr en Jong 28 Jr BEVAT'T«EN: A M&SBü&r—-v d Vos zn Dolf Inv Melle zn J A v Schalk—v len dr OVERLEDEN: A Schreeudep wed.nr 74 N Boogh man 86 Jr J Colpa evecLnr E Lek dr 32 jr H Vrouwenraad wed. E Battel jee vrouw van A J Cavé 64 UIT DEN OMTREK ALFEN AAN DEN RIJN EVANGELISATIE-COMMISSIE Jaarvergadering De Evangelisatie-Commissie van de Geref. Kerk kwam in jaarvergadering bijeen, onder voorzitterschap van Ds. J. H. A. Bosch. Na de gebruikelijke opening bracht de secretaris, de heer S. J. Koning, het jaar verslag uit. Blijkens dit verslag achtte de heer Koning dat. de gemeente als geheel nog te weinig meeleeft met het werk der evange lisatie. Overigens bleek, dat het werk ook dit jaar weer geregeld voortgang vond. Voor meerdere takken, speciaal die van het jeugd werk en de vrouwen krans, bleek veel be langstelling te bestaan. De boekhouder, de heer K. S a 1 v e r d a, bracht het finantieel verslag uit en diende de begrooting in. Het boekjaar werd afgeslo ten met een nadeelig saldo van bijna f 50. Dringend bleek e» n vergrooting van de in komsten noodzakelijk. Na dit gedeelte werd het woord gevoerd door Ds. J. Brouwer, die een opwekkend slotwoord sprak, Chr. Besturenbond Jaarvergadering Het is steeds de gewoonte geweest dat de jaarvergaderingen van den Chr. Besturen bond in intiemen kring, dat wil zeggen, van het bestuur met de afgevaardigden der organisations, gehouden werden. Gisteravond heeft men daarmee gebroken en een jaarvergadering gehouden die al de leden der organisaties, voorzoover in het be zit van daartoe verkrijgbaar gestelde toe gangsbewijzen, mochten bijwonen. Blijkens de zeer groote belangstelling, ook van de echtgenootcn der leden, is dit streven zeer op prijs gesteld. Het Nutsgebouw was eivol. De avond werd geopend door den voorzit ter, den heer C. Koren, die er in zijn ope ningswoord op wees, dat men deze vorm had gekozen om meerdere bekendheid aan het werk te geven. Hierna bracht de secretaris, de heer W. Geerlof, het jaarverslag over 1938 uit. Hij stipte aan hef vele werk weer door den Chr. Besturenbond gedaan. Vooral het vraagstuk der werkloosheid had steeds de volle aan dacht. De werkloosheid was in het verslag jaar pl.m. 200 beneden het peil van 1937 en ongeveer gelijk aan het cijfer van 1932. Uitgebreid bracht spr. rapport uit over het geen voor de jeugdige werkloozen gedaan is. Een woord van lof viel ten deel aan den penningmeester voor het jeugdwerk. Ds. J. Hartkamp. 33 Alfeusche jonge menschen brachten leerzame en opwekkende weken door in het werkkamp te Bussum. Spr. deel de nog mede dat de collecte plaatselijk waar schijnlijk in de laatste week van Mei gehou den zal worden. Hij riep nu reeds aller me dewerking in. De heer A. Groene veld bracht finan cieel venslag uit De inkomsten ontliepen elkaar niet veel. Een bescheiden batig saldo is aanwezig. Hierna volgde het jaarverslag van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten". Het ledental hiervan steeg én bedraagt thans 95, terwijl enkele afdeelingen en bloc aangeslo ten zijn. Duidelijk bleek het zegenrijke w*rk van dit fonds en met een hartelijke opwek king tot steun eindigde de heer Arhman het verslag. Uiteraard kwamen de menschen niet om de verslagen. Medewerking verleende dan ook de Chr. Sportvereen. D.O.S., onder-afd. van den Chr. Besturenbond, onder leiding van den heer G. W. de Jong. Keurige muzi kale medewerking verleende een ensemble onder leiding van den heer P. Koren, terwijl een aardig toowlstukje niet weinig tot het welslagen van den avond medewerkte. P. SUIKER LAND f Gisteravond om kwart over 8 is in het St. Elizabeth-ziekenhiuis te Leiden overleden de heer P. Suikerland, koster van de R.K. kerk alhieir. Enkele maanden geleden maakte de R.K. kerk, alhier, zich op om het gouden jubi leum van den zeer geachten deken-pastoor J. M. Hellegers te vieren. Door zijn ver scheiden na enkeje weken ongesteldheid veranderde de a.s. feestvreugde in rouw. Wederom maakte de St. Bonifaciuskerk zich thans op om een gouden jubileum te gedenken en wel van den koster, die a.s. Vrijdag zijn 50-jarig jubileum in die functie zou gevierd hebben, waarmee voor hem dan tevens het afscheid van die functie zou ge komen zijn. Het heeft niet zoo mogen zijn. Na niet lange ongesteldheid is het leven van den heer Suikerland, die niet alleen hij parochianen, doch in heel de gemeente een bekende figuur was, afgesneden. EEN ROEKELQOZE KNAAP De versohillende dakpannen-fabrieken in onze gemeente maken voor het vervoeren van de benoodigde klei, die men soms ver weg moet halen, gebruik van vletten, waar van er dan 3 of soms meer door een klein sleepbootje getrokken worden. Het gebeurde dezer dagen dat zoo'n sleep door den Rijn voer. De roerganger van de eerste vlet had behoefte aan gezelligheid en wilde naar zijn collega op de volgende. Hoe er te komen? Over de dunne staaldraad gaat dat niet en een sprong van 5 rrvrier zonder aanloop valt ook niet mee. Toen heeft de jongeman, zekere v. B., het volgende staaltje uitgehaald, dat naar ver luidt, hem wel eens is gelukt, maar ditmaal misliep. De Aifensche brug kwam in zicht. Onder de brug heeft hij zicj* vastgegrepen aan een der binten, om daaraan hangende zich in de volgende vlet te laten vallen. Maar hef mis lukte. Door de nachtvorst was de bint wat glad en voor dat de schuit er was, moest hij loslaten, om in den Rijn terecht te komen. De volgende schuitenvoerder had de tegen woordigheid van geest direct een touw te grijpen en den jongeman toe te werpen. Deze wist het te grijpen, terwijl men hem met vereende krachten op de schuit heeft weten te krijgen. Behalve een nat pak liep de jongeman toch nog inwendig letsel op, dat echter niet zoo heel erg is gebleken. Intuschen is het te hopen dat dit hem in het vervolg zal terughouden van dergelijke roekeloosheden. ALKEMADE LUCHTBESCHERMING ingezetene dezer gemeente J. W. K., wonende te Nieuwe-Wetering, die bij de ver leden najaar gehouden verduisteringsproe ven zich niet had gehouden aan de hem ter kennis gebracht en algemeen geldende voor schriften, is gister veroordeeld tot een ge vangenisstraf «van 14 dagen voorwaardelijk, met een proeftijd van 2 jaar. Deze uitspraak moge voor verschillende anderen, die het niet zoo nauw hebben genomen mat de na leving van bovenbedoelde voorschriften, een waarschuwing zijn, om deze bij een volgende gelegenheid stipt in acht te nemen. STRAATVERLICHTING Ten dienste der straatverlichting is te Oud- Ade de eerste lichtmast geplaatst in granito- uitvoering. Het zou door de bevolking zeer zeker worden toegejuicht, indien de bestaan de onooglijke pallen door deze fraaie licht masten zouden worden vervangen. Het laiul- schaps-sohoon zou er tevens door worden bevorderd. Het vertrouwen mag dus worden uitgesproken, dat het gemeente-bestuur ten deze op den ingeslagen weg zal voortgaan. Nu er eenmaal één schaap over den dam ls... HILLEGOM PATRIMONIUM Gisteravond kwam de plaatselijke atdee- ling in vergadering bijeen onder voorzitter schap van den heer J. O. Vermeer. Nadat enkele huishoudelijke aangelegenheden wa ren besproken, nam de voorzitter zelf het woord, om het onderwerp „Barmhartigheid en naastenliefde" te behandelen. Barmhar tigheid en nuaslcnlielde zijn twee elementen, aldus spr., du. onafscheidelijk aan elkander verbonden zijn. Spr. had deze twee elemen ten liever orngediaaid, daar uit naastenlief de barmhartigheid voortvloeit. Nog liooger dan naastenliefde moet onze liefdg tot God zijn. Nu rijst de vraag, wie is onze naaste? Elkeen die God op onzen weg plaatst en die hulp noodig heelt en dan wel speciaal stof felijke hulp. Spr. bepaalt zich hedenavond vooral tot het verleenen van stoffelijke hulp, daar het onderwerp anders te uitgebreid zou worden. Vervolgens behandelt spr. de rang- ordei waarin hulp verleend moet worden. Hij wijst erop, dat liet een zeer moeilijke taak is om barmhartigheid te doen, daar de vraag soms rijst: moeten wij geven, of moeten wij onthouden? De wijze waarop hulp verleend wordt is de moeilijkheid, doch al is het nog zoo moeilijk, de roeping blijft bestaan, daar dit Gods bevel is. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd een zeer dankbaar gebruik gemaakt. Daar het de laatste vergadering van het seizoen was, sprak de voorzitter een kort slotwoord. LAATSTE BIJBELLEZING De laatste Bijbellezing in het gebouw „Pniël" aan den Venncpeinveg zal gehouden worden op Donderdag a.s., des avonds half acht. De spreker van dien avond is de heer J. C. deKoning. BEGIN VAN BRAND Maandagmorgen omstreeks half acht ont stond, terwijl de bewoners in de schuur wa ren. een begin van brand bij v. d. B. aan de Talmastraat, vermoedelijk doordat er vonken uit de kachel vielen. Door omwonen den werd het brandje in den aanvang ge- KATWIJK a. d. RIJN LEDENVERGADERING TUINBOUWVER. „KATWIJK EN OMSTREKEN" Gisteravond kwamen de leden der Tuin bouw vereeniging „Katwijk en Omstreken" in vergadering'bijeen onder voorzitterschap van den heer J. van der Perk. Ingeko men was een schrijven van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland, waarin gevraagd werd om, ter bevordering van den export 1 pet. van den omzet over 1938 af te staan ter vorming van een fonds voor genoemd doel. De voorzitter lichtte deze aangelegenheid nog uitvoerig toe en deelde mede, dat het bestuur van K. en O. deze zaak heeft overwogen en voorstelt 1 pot. hiervoor af te staan. Dit zal voor K. en O. ongeveer 3700,bedragen. Dit bedrag behoeft niet in eens gestort te worden, maar de Vereeniging kan er zelfs 2 of 3 jaar over doen. De bedoeling van het C. B. is, dat slechts eenmaal 1 pet. zal worden gevraagd, maar wanneer mettertijd blijkt, dat dit bedrag niet toereikend zal zijn, dan zal nogmaals een beroep op de veilingver- eenigingen worden gedaan. Na deze toelichting werd het voorstel aan de vergadering in bespreking gege ven. Verschillende personen voerden hier over het woord. Sommige leden waren van het groote nut van dit voorstel niet over tuigd, anderen verklaarden zich voor het voorstel, weer anderen vroegen medezeg genschap over de wijze, waarop die 1 pet. zal worden aangewend. Tenslotte werd het voorstel van het C. B. met 45 tegen 24 st. verworpen. Vervolgens was aan de orde reglements- en statutenwijziging. Gevraagd werd, waar om de leden niet een afschrift hebben thuis gekregen om deze wijzigingen eerst onder de oogen te kunnen zien. De voorzit ter antwoordde, dat deze in het veilingge bouw voor de leden ter inzage hebben ge legen. Dan werd de opmerking gemaakt, dat de nieuwe statuten te coöperatief zijn, waardoor de aansprakelijkheid van da leden aanmerkelijk wordt vergroot. De voorzitter merkte op, dat volgens de oude statuten de leden evengoed aanspra kelijk zijn, al is het, dat de leden bij be danken eerder van die aansprakelijkheid zijn ontheven. Hierna werd breedvoerig gediscussieerd over de vraag of de vereeniging een coöpe ratieve vereeniging moet worden. Daar dit punt niet op de agenda stond, kon door deze vergadering geen beslissing genomen worden. Bij een gehouden proefstemming (die niet bindend was) bleek, dat 31 per sonen vóór en 33 tegen een coöperatieve vereeniging waren. Hierna stelde het bestuur voor, de behan deling van. de wijzigingen voorloopig uit tg stellen, zoodat de leden zich behoorlijk een oordeel kunnen vormen. KATWIJK AAN ZEE NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Onder leiding van den heer Klaas Haas noot vergaderde een groot aantal visschers om gezamenlijk een liespreking te houden over de hangende voorstellen van de reeders. Instemming werd betuigd met het schrijven van de Ned. Herv. Gem., betreffende de Zon dagsrust op de schepen. Uit den aard der •besprekingen bleek dat men het over 't con tract niet geheel ems was. Enkele wenschen hieromtrent zullen aan de reeders bekend gemaakt worden. NED. HERV. GEMEENTE Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is instemming betuigd met de motie, aangenomen door den kerkeraad van Sche- veningen inzake de Zondagsrust op de vloot. Deze motie zal worden dorgezonden aan de Reedersvereen. „De Vuurbaak", de vereen, van Schippers-eigenaars, de Schippersver. en aan de afd. Visschers van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. KOUDEKERK AAN DEN RIJN EINDWEDSTRIJD BURGERWACHT Maandagavond werd in de O.L. School, alhier, in tegenwoordigheid van Burge meester Kwint, het schietseizocn van de Ivoudekerksche Burgerwacht besloten met een eindwedstrijd om prijzen bestaande uit een wisselbeker en huishoudelijke voorwer pen. De uitslag is als volgt: le prijs T. Basie 680 punten, 2e prijs Jas. Ravensbergen 675 p.. 3e prijs C. de Wit 672 p., 4e prijs L. Dorrepaai 667 p., 5e pr. L.^van V eisen 647 p.. 6e prijs H. Hogenes 647 p., 7e prijs KI. Vergunst 647 p., 8e prijs G. de Wit 612 p., 9e prijs Jac. Verbree 642 p.. 10e prijs H. de Wit 630 p. Na afloop werden de prijzen door den eere-voorzitter, Burgemeester Kwint, aan de winnaars met een toepasselijk woord uitgereikt. Spr. wekte hierbij op, om toch vooral meer te oefenen en als lid trouw zijn plichten te vervullen en niet soms om Gemeentelijk Radiodistributiebedrijl WOENSDAG 29 MAART ogramma 3: 8 Keulen, 9.20 Radio PTT N, of dlv., 10.r ar ijs R., 10.40 Radio PTT N. of div., 11.20 Keulen. 12.2o Brussel VI., 2 20 R Dan mark of dlv., 2.40 Radio PTT N. of'dlv..' 3.20 Keulen. 4.20 Radno PTT N. of dlv., 4.45 Londen R„ 5.20 Brussel VI., 6 05 Brusel Fr6 20 Lon den Ree.. 7.20 Keulen. 8,20 diversen. '9.40 Boeda pest of div., 10.— Londen Heg., 10 20 Brussel VL, 10.30 Keulen. Programma 4: 8.Brussel VI., 9.20 GRD of i Rei DONDERDAG 30 MAAKT Proogramma 3: 8.—Keulen, 9.50 Parös PTT N of div., 11 20 Parijs R-, 12.35 Brussel VI., 2.20 R. Danmark bf div., 2 35 Parijs R., 3.20 Keulen, 5.20 EruiSel Fr.. 5.50 Brusseel VI 6.05 Radio PTT N. of div.. 6 20 diversen, 6.40 Keulen, 8.20 Brugs sel Fr.. 10 50 Keulen. Programma 4. 8— Brussel VI., 9.20 RaJlq PTT N. of dlv., 10.35 Londen Reg.. 1 20 Droit- wich, 2.20 Londen R.. 3.35 Droltwlóh. 5 05 Lon- den R.. 5.20 Droitwlch, 6.35 Brussel Fr7 29 Droltwlch, 7 30 Sportpraatje Jansen. 8— GRD of div., 8.20 Droltwlch, 8.35 Straatsburg of dlv* S.E0 Droitwich. Agenda Dinsdag, 28 Maart. Stadsgehoorzaal, 8 uur, filmvertooning: „De laatste dagen van een eiland". Donderdag 30 Maart. Stadsgehooorzaal, 8 uur. laatste concert Residentie-Orkest. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 tot en met Vrijdag 31 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: A. P. van Drie« sum. Mare 110, telef. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28. tel. 3853. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. C NEDERLANDSCH-QOST-FRIESCHE HYPOTHEEKBANK Emmaplein 1 - Tel. 190 - Groningen Administreert vermogens (huizen, hypotheken e.d.) en regelt belasting en transferaangelegenheden in Duitschland (Keel) allerlei kleine geschillen en grieven weg te blijven. In de hierna gehouden jaarvergadering werden de jaarverslagen uitgebracht en na afdoening van enkele huish. zaken, waan bij besloten werd om het bestuur met twee leden uit te breiden, volgde verkiezing be stuurslid wegens benoeming van den heep Jac. Ravensbergen tot onder-commandant, In diens plaats werd tot bestuurslid ge kozen de heer E. A. Bloem. RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente komt Vrijdag» avond a.s. in openbare vergadering bijeen* Onderwerpen ter behandeling: 1. N >tu'cn, 2. Ingekomen stukken en mededeeiingen. 3. Voorstel tot het in onderhoud nemen van de brug bij C. van der Bijl en tot het verleenen van een bijdrage in de kostert van verbreeding. 4. Voorstel om in begin» sel te besluiten tot het verleenen van sub sidie in de kosten van verbetering van eenige arbeiderswoningen. 5. Intrekking eQ opnieuw vaststelling Ambtenarenreglement, 6. Verzoek van het Bestuur der Ned. Herv* School om medewerking ingevolge art. 73 L.O. Wet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen. 7. Benoeming leden stem bureau voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad. 8 Wijziging begrootingen diensten 1938 en LEIDERDORP JAARVERGADERING BURGERWACHT De Leiderdiorpsche Burgerwacht hield dq jaarvergadering in het Raadhuis. De voorz., burgemeester Brug, opende de bijeenkomst, De secr.-penn., de heer J. P. VervarK, las vervolgens de notulen en het jaarver slag. Hierna bracht hij het financieel ver slag uit. Namens de kasarazieners verklaan de de heer A. Verbeek, dat het beheer van den penningmeester in orde was. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd de heer K. v. Winkel, aftr., herkozen, In de plaats van den heer J. P. V'ervark, diq bedankt had. werd gekozen de lieer G, Schoppen. Verder werd in de vacature J, Nagtegaal, die volgens de nieuwe ontwerp statuten als commandant niet meer deel mag uitmaken van het bestuur, gekozen do heer C. Meerburg. Hierna werden de in dien winterwedstrijd behaalde prijzen uitgereikt. De gelukkige winnaars waren: In Groep A: No. 1 Th. Nagtegaal, 2. D. v, Wijck, 3. Joh. Dompeling, 4. J. Zwanepol, 0, G. de Koning J.Mzn., 6. J. Nagtegaal. In Groep B: No. 1. C. Nagtegaal, 2. C de Koning Czn., 3. W. Veef^ind, 4. J. Jansen, 5. G. de Koning Azn., 6. A. Schellers. Vervolgens kwamen in behandeling de nieuwe ontwerp-statuten en 't huishoudelijk reglement De voorz. gaf hierbij een korte toelichting, waarna de ontwerpen onveran derd werden aangenomen. De voorz. dankte hierna het afgetreden bestuurslid, den heer Vervark, voor alles wat hij voor de Burgerwacht heeft gedaan. Vanaf de oprichting in Febr. 1919 was de heer Vervark secr.-penn., en al die jaren heeft hij zijn functie op voorbeeldige wijze vervuld. Spr. uitte den wensoh dat de heer Vervark een trouw bezoeker van de bijeenkomsten der Buigerwacht zal blijven. De vergadering onderstreepte deze woor den met een krachtig applaus. Hierna sluiting en rondvraag. ANTI-REV. PROPAPANDACLUB Maandagavond kwam de A.R. Prop. Club voor haar maandelijksche vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer H. Roest. Mej. S. M. Mechelse leidde in het onder» werp getiteld „Het verschil tusschen de C.H. Unie en de A.R. partij". Nadat ze in het kort de geschiedenis en het ontstaan van de C.H, Unie had weergegeven en daarbij ook de oorzaken van de scheiding, kwam ze tot de bespreking van de verschillen. Tusschen het program van de C.H. Unie en dat van A.R. Partij is feitelijk geen principieel vt schil te bespeuren, maar wei als men let op de beginselen van de verschillende elemen ten, die de C.H. Unie bijeenhoudt. Daarom zou een fusie van C.H. en A R. nu zeker een andere splitsing tengevolge h«ibhen. Al is samensmelting nu nog niet mogelijk, toch' eindigde de inleidster met den wensch, dat we steeds in het oog zullen houden. da< bei de partijen één zelfde doel nastreven en dat we daarom er niet steods op uit moeten zijn om te zoeken naar wat scheidt, maar naar wat verbindt. Op deze inleiding volgde een aangenaimê gedachtenwisseling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6