TRIUMPH WOENSDAG AVOND IS TRIUMPH- AVOND Land en volk van Roemenie DE BESTE |c SIGARET DINSDAG 28 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 Franco's nieuwe aanvallen Republikeinen trekken overal terug Franco's troepen hebben gisteren een nieuw offensief ingezet en wel ten Zuil .Westen van Madrid in de sectoren Tala- vera cn Toledo. De troepen, die te Toledo reeds lang het bruggenhoofd over de Taag bezet hielden, zijn tot den aanval overge gaan en hebben het republikeinsrhe front in de centrale zone doorbroken. Zonder op tegenstand te stuiten konden ze in Zuide lijke richting oprukken en maakten vorde ringen in de richting van Nava en Hermosa. Het ck.cl der rechtschen is den zak in de republikeinsche frontlijn, welke tusschen Cabeza en Belmez bestaat, af te knijpen en zoo het gebied van Almaden, waar de reeds lang begeerde kwikmijnen liggen, te om singelen. De troepen van het Gordova-front zouden inmiddels echter Alm.aden reeds bec.et hebben. Spoedig de definitieve overgave? Naar men gelooft zijn MiajaenMatel- 1 a n a uit Madrid te Valencia aangekomen ter regeling van de definitieve overgave aan Franco. Niet-officieel wordt bericht, dat het hoofdkwartier van het leger te Valencia de strijdkrachten aan het Estremadurafront in structies heeft gegeven, om zich terug te trekken, teneinde bloedvergieten te voor komen. In militaire kringen zegt men, dat deze strijdkrachten zich inderdaad terug trekken, behalve één groep, die hevig tegen stand biedt Men neemt aan, dat deze groep een nieuw bevel zal ontvangen evenals anderen, die nog weerstand zouden wenschen te bieden. Ongerustheid te Gibraltar Groote ongerustheid is in Gibraltar ge wekt door het nieuws uit het nationalisti sche Spanje, dat veel personeel in de dis tricten, grenzende aan Gibraltar is aangeko men, om de forten 'rondom de rots te ver sterken. Gedurende het weekend zijn 4000 krijgs gevangenen aangekomen voor het ruwste werk, tcwijl 750 ervaren militaire inge nieurs het werk leiden. Ook is een aantal Duitsche technici aan gekomen voor den houw van fortificaties. Zij begonnen onmiddellijk met het werk, dat dag en nacht voortduurt. Azana te Parijs Een vertegenwoordiger van Havas heeft '<?on bezoek gebracht aan den vroegeren Spaanschen president Azana, die in een ho tel bij de Place de la Concorde verblijf houdt Azana zeide, eenigp dagen te Parijs te 'lillen vertoeven voor het regelen van enkele zaken met zjjn uitgever. Hij wijdt zich r.ameliik weer aan de letterkunde. Ten aanzien van dpn toestand in Spanje zeide Azana „De nationalisten zijn er in geslaagd door het aanknoopen van onder handelingen het weerstands\ermogen der renublikeincn te verzwakken. Zij profiloe ren daarvan en breken de besprekingen af. Daar men zich heeft gewend aan het denk beeld, dat het einde van den oorlog zeer nabij is. is het uiterst moeilijk weer een strijdvaardigen geest te verwekken. Het zou niet zoo ver gekomen zijn. als Frankrijk en Engeland, onmiddellijk na den terugtocht Catalonië hun bemiddeling hadden aange boden." Azana sprak tenslotte de hoop uit, dat de strijd spoedig tot het verleden zou behoo- ren, opdat nieuw bloedvergieten voorkomen wordt. Duff Cooper over Europa's veiligheid De Engelsche oud-minister Duff Coo per heeft in een rede gezegd, dat „met het oog op de duidelijke bedoeling der dictato ren Europa en de wereld door geweld te overheerschen, het oogenblik voor organisa tie van d<?n tegenstand is gekomen". Te dien einde bepleitte hij de vorming van een meer beperkt kabinet., waarin alle partijen vertegenwoordigd zouden zijn. Voor een dergelijke regeering aldus ver volgde hij zou het gemakkelijker zijn te komen tot een maatregel, die uit een oog punt van nationale veiligheid van overwe gend belang is: zij zou er op kunnen staan, dat iedere Engelschman de nationale zaak alle diensten bewijst, waartoe hij in staat is. Ik zeg niet, dat wij moeten eischen, dat ieder dienst neemt in het leger, maar ik be doel, dat wij het beginsel moeien afkondi gen, volgens hetwelk de staat in buitenge wone tijden het recht, heeft van iederen strijdbaren man militaire diensten te ver langen. Dat zou een aanzienlijke uitwerking hebben op den indruk, die de wereld zou hebben van onze houding en onze vastbe radenheid. Duff Cooper achtte het noodig den kleinen staten in Europa, „die voor hun 1' ven beven het betvijs te geven, dat zij zoo noodig geholpen zouden worden, opdat zij er toe gebracht zouden worden, zichzelf te verdedigen. Hij zeide tenslotte, dat het „krankzinnig"' zou zijn onder de bestaande omstandigheden Rusland terzijde te houden. Hij was er van overtuigd, dat de Ver- eenigde Staten in geval van een conflict snel en actief met de democratische staten HONGAARSCH-SLOWAAKSCHE GESCHILLEN De gemengde commissie bijeen Te Boedapest is officieel meegedeeld, dat in de gevechten van de afgeloopen dagen 23 Hongaarsche militairen en burgers zijn gedood en 55 gewond. De verliezen der Slo- waken zijn niet bekend, doch 360 Slowaak* sche soldaten en 211 Tsjechen zijn gevangen genomen. Het Hongaarsche telegraaf-agentschap deelt mede, dat de Slowaaksche troepen Zon dag de grens hebben geschonden, eerst op twee kilometer ten Oosten van Mecexizeff, later door aanvallen op de Hongaarsche grenswacht te Nagykazmer en Alsomihalyi. De Slowaken werden teruggedreven cn lie ten acht dooden op het slagveld achter, ter wijl verscheidene hunner gewond werden of gevangen genomen. De Slowaaksche troepen hebben verder al dus het Hongaarsche bureau, aanvallen ge daan in den sector Kiskolon op 26 en 27 Maart. De Hongaarsche generale staf heeft ANTl-BRITSCHE STEMMING IN CHINA De bescherming der spoorwegen Volgens geruchten te Shanghai zouden de Japansche militaire autoriteiten in het bezette deel van China een hevige anti- fruiten I an dsche, speciaal anti-Britsche cam pagne begonnen zijn. De winkeliers zouden gedwongen worden, anti-buitenlandscbe biljetten te étaleeren, die ook op de riksja s en andere voertuigen geplakt zijn. Gedurende tien dagen verschijnen op de frontpagina's van de bladen anti-Britsche artikelen. De officieele „Hsin Pao" zegt brutaalweg in zijn koppen: „Verniel de Britsche vlag. Boycot Britsche goederen. Neem de Brit sche eigendommen in beslag. China zal herstellen, als alle Britsche concessies op geheven zijn, als iedere Engelschman uit onze gebieden verdreven is". Tenslotte dringt de pers er bij de Chineezen op aan, alle betrekkingen met Engelschen te ver breken. Uit Chineesche bron wordt te Tsjoeng King bericht, dat dc Japanners in den Vrij dag in de buurt van Tsoe Loe in Zuid- Hopei geleverden slag 800 man verloren hebben. In goed ingelichten kring verklaart men, dat de provinciale regeering van Moderne exploitatie zal groote welvaart kunnen brengen bevolen, dat iedere nieuwe aanval krachtig moet worden afgeslagen. De gemengde Hongaarsch-Slowaaksche commissie is intusschen gister voor het eerst bijeen geweest en zal vandaag met haar eigenlijke werkzaamheden beginnen. Men verwacht, dat een commissie zal wor den samengesteld tot afbakening van de grens. De Hongaren toonen zich zeer verzoenings gezind en doen geen poging de openbare meening op te zweepen, terwijl de toon der officieele communiqué's gematigd wordt ge houden. Nieuwe aanvallen? Naar van Slowaakschen kant verluidt zijn Hongaarsche ongeregelde troepen en vrij- scharen Slowakije van den Zuidkant binnen gedrongen. Gemeld wordt, dat de gevechtsactie aan de Oostelijke grens van Slowakije verslapt. De Slowaaksche regeering heeft vijf lichtin gen reservisten opgeroepen doch uiteenge zet, dat de oproeping bepaald blijft tot spe cialisten, de luchtmacht en de lichte artil lerie. In Duitsche kringen wordt er den nadruk op gelegd, dat bij de incidenten der laatste dagen in Slowakije geen Duitsche officieele personen of troepen betrokken zijn. Te Bratislava begint, in verband met de voortdurende onzekerheid, een zekere nervo siteit merkbaar te worden. koop sunlight zeep Dl =t 1»'/i w Ij.'l H H J,'l .1 11 j :J Wil,', L=m WORDT KIAUTSJOU WEER DUITSCH? Volgens Reuter spreekt men in niet- officieele Duitsche politieke kringen van de mogelijkheid, dat Duitschland spoedig een kolonie zal hebben. Men heeft daarbij het oog op de vroegere Duitsche verdrags haven Kiautsjou in China. De meening wordt geuit, dat Japan deze havenstad aan Duitschland zou teruggeven. Een der moei lijkheden welke zich hierbij voordoen is, hoe zulk een overdracht in overeenstem ming gebracht zou kunnen worden met de nauwgezet bewaarde DuitschChineesche vriendschap. Kiautsjou, een gebied met 200.000 inwo ners, kwam in 1898 bij verdrag aan Duitschland. In 1914 veroverden de Japan ners het en namen he't in 1919 formeel in bezit. Drie jaar later kwam het aan China terug. De waarde zou meer strategisch dan eco nomisch zijn, hoewel het als een handels basis groote voordeelen zou kunnen ople veren. REGEERINGSCRISIS IN LITAUEN De Litausche regeering is afgetreden, tengevolge vau moeilijkheden inzake den afstand van het Memelgebied. Generaal Tsjernius, chef van den generalen staf, zal nu trachten een nieuw kabinet te men. Men onderhandelt over een gemeen schappelijk vaderlandsch front, waa ook de democratische en katholieke oppo sitie, welke twaalf jaar tegenover de geering heeft gestaan, Zou kunnen deel- BELGISCH BLAD CONTRA DUITSCHE RADIO-UITZENDING Het Belgische katholieke blad „Vingtième Siècle" protesteert tegen uitlatingen van den omroeper van den radio-zender te Keulen, die gezegd zou hebben, dat de Walen tot het Duitsche ras behooren, cn dat op het St. Ni- colaasplein te Eupen het Duitsche hart klopt Het blad verwacht van de Belgische regeering, dat zij onverwijld te Berlijn stap pen zal ondernemen. De Roemeensche bodem mag voor een groot deel een van de vruchtbaarste gebie den in ons werelddeel genoemd worden. Waar de landhonger zich laat gelden, moet een territoir als dat van Roemenië wel sterk zijn aantrekkelijkheid uitoefenen, speciaal voor een land als Duitschland, daar het in de twee meest dringende behoeften van het Derde Rijk kan voorzien, namelijk granen en olie. Ofschoon de landbouw nog op een lagen trap van ontwikkeling staat (een vooruit strevende, actieve geest is er al te zeer ge mist), brengt de bodem, vooral op 't vrucht bare plateau van Transsylvanië en op de zwarte aarde van Oud-Roemenië, rijke oogs ten voort. Die bodem bergt tevens een schat van olie en natuurlijk gas. Het overtreft daarin, op Rusland na, aile Europeesche landen te zamen. Het borrelt uit den grond op ten Oosten en Westen van Ploestsji en aan de Zuidzijde van de Transylvaaiisohe Alpen. En welk een rijkdom van mineralen treft men er aan! IJzer. lood, koper, zink, kwik, zilver, goud, steenzout, petroleum, marmer, kalk en gips! Met de exploitatie van dit rijk bezit staat Roemenië aog in de kinderschoenen. Gering is het vertrouwen, waarmede het tegenover bijna al zijn buren bezield is. Men tornt niet aan de Donau, die Roemenië voor het allergrootste deel van zijn zuidgrens van Bulgarije scheidt, docih laat de rivier geheel ïaar Tsji-An, 130 kilometer ten Zuiden van Nan Tsjang. De spoorbaan moet vrij blijven! In Noord-China hebben de Japanners een verbod uitgevaardigd tegen het verbouwen van hooge gewassen langs de spoorlijnen. Deze maatregel is genomen, om alle moge lijkheden voor schuilplaatsen van Chinee sche guerilla-henden teniet te doen. Het verbod betreft het verbouwen van ko ren, gerst of bamboe hooger dan 1.50 meter op 450 meter afstand van een spoorlijn, 300 meter van een hoofd verkeersweg of 275 meter van een vliegveld. Actie onder de Amerikaansche Tsjechen In Amerika wonende Tsjechen, Slowa ken en Karpatho-Oekrainers zijn in Moose Temple te Pittsburgh bijeengekomen, waar in 1918 het „Pittsburgh Pact" tot vorming van een Tsjecho-Slowaakschen staat onder teekend werd en waar de strijd tot het her stel van de natie thans begonnen is. Tot president van de nieuwe beweging werd Wendell Stephen Platnek gekozen. Tegelijkertijd werd de nationale ventie tegen 15 Mei te Washington bijeen geroepen tot het vormen van een perma nente organisatie. Platnek, die een van de onderteekenaars van het „Pittsburgh-pact' is geweest en die president is van de nationale Slowaaksche vereeniging, zal een comité van vijftien personen vormen uit het district van Pitts burgh, waar honderdduizend Tsjecho-Slo- waken wonen. Soortgelijke comité's zullen over het ge- heele land in andere districten gevormd worden. Platnek heeft verklaard, dat „BenesJ de geestelijke leider in dezen nieuwen strijd zou zijn". Vijf Fransche defensiedecreten D a 1 a d i er heeft president Lebrun een aantal decreten voorgelegd ter onderteeke- ning. Deze decreten hebben betrekking op de landsverdediging. Het zijn: 1. Een decreet, waarbij de bemanningen der oorlogsbodems worden uitgebreid. 2. Een decreet, waarbij wijziging wordt gebracht in de wet van 13 December 1932 inzake de recruteering der zeemacht en de organisatie van haar reserves. 3. Een decreet, waarbij het technisch per soneel bij de marine wordt uitgebreid. 4. Een decreet inzake de verdediging der grensgebieden. 5. Een decreet, waarbij credieten worden geopend voor een industrieele mobilisarie. Woensdag zal een kabinetsraad worden gehouden, welke de genomen maatrege'en zal aanvullen. voorvaders mqrkt hij óe Romeinen aan. En inderdaad, vele van hun gewoonten, hun plechtigheden bij geboorte, huwelijk en over lijden, herinneren nog sterk aan deze af stamming, gelijk ook de taalschat, welk© bijna geheel aan het Latijn is ontleend. Ver schillende woorden, die de Walaohijsohe boer gebruikt, zijn nog geheel Latijn. Het mag zelfs met recht beweerd: de Roemenen spreken een taal, die dichter staat bij het klassieke I.atijn, dan 't moGerne Italiaansch. Heeft die voorname afkomst niet wat te mooien klank voor deze conglomeratie van rassen? Op dit punt verklaart hun geschie denis, een aaneenrijging van lange, donkere tijdsperken, zeer veel Zwaar en lang heeft bv. de drukkende Turksohe heerschappij hen geknauwd en gekweld. Over lange tijden is het volk vertrapt, is het zoo vaneengescheurd en geëxploiteerd geworden door zoo menig ander volk. oat zijn weg nam over Zuidoost-Europa, dat het heden ten dage een hopelooze vermenging mag heeten van Daciërs. Scythen, Hunnen, Bulgaren, Tartaren. Slaven, Polen, Turken, Petsohenegon, Zigeuners, enz. enz. Een eindelooze rij, uit. wier samenvoeging het Roemeensche volk is opgekomen Slechts kort werd in vroegere eeuwen het licht der vrijheid door hen genoten. Met Rudolf, den zwarten Prins, opende zich in het laatst der 13de eeuw een korte periode van vrijheid tegenover Hongaren en Turken. Al spoedig eohter trokken zich weer zware •olken over dit Donau-gehied samen. Onder e woede en het fanatisme der Turken, die in den tijd van Karei V over Europa voort stormden en zelfs Weenen bedreigden, was de Roemeensche natie tot verdwijning ge doemd. Nog slechts een eeuw geleden druk te de Turksche vuist nog op het Roemeen sche volk. Met het eindigen van het Russische pro tectoraat was de volkomen vrijheid nog niet bereikt, zelfs moest met goedvinden van de groote mogendheden (de overeenkomst werd het karakter van een beschuttende grens behouden. Niet één enkele brug over deze rivier, gemiddeld 1000 meter breed, brengt een gemakkelijke verbinding met de over zijde teweeg. Slechts één brug over de Dnjestr baant den weg naar het rijk van oen Sovjet Die vrees is wel eenigszins verklaarbaar. Roemenië is sterk in omvang toegenomen en de aangrenzende rijken hebben dien tol moeten betalen. Het land bestond, voor 1918, alleen uit Moldavië en Walachije, doch de Roemeen schiet klaarblijkelijk in koopman schap allerminst te kort Wat wist hij bij het einde van den Wereldoorlog niet in te palmen! Van Hongarije verkreeg het Trans sylvanië, Bulgarije verloor de Dobroedsjaen de Russische Beer moest Bcssarabië afstaan. Zijn rijk werd bijna verdubbeld 1 Het kan daarbij moeilijk gezegd, dat de bergketen, de Karpaten en de Transsylvani- sohe Aiphen, de veiligheid van het land verhoogen. Hun positie, veelszins in het midden van het land en daardoor het rjjk als in twee helften scheidend, is daartoe geenszins bevorderlijk. En wat dit bezwaar te sterker doet uitkomen: van de eigen, oe Roemeensche zijde, zijn de bergpassen moei lijk, van de Hongaarsche zijde gemakkelijk te verdedigen. De beigketens, die zulk een groote opper vlakte van het rijk Innemen, zullen ook de bonte samenstelling der bevolking, gelijk deze slechts in Polen overtroffen wordt, in de hand gewerkt hebben. De Roemeen maakt, wat zijn afkomst be treft, op oude brieven aanspraak. Als zijn doet de jeuk bedare in Aug. 1858 onderteekend) een schatting aan de Porte betaald worden. De .stichting van den staat Roemenië werd "eindelijk in 1861 een feit. Het Roe meensche volk, voor 't meerendeel Grieksch- Katholiek, heeft nog lang in een periode van overgang verkeerd tusschen de maat schappelijke toestanden der middeleeuwen en die van den nieuwen tijd. In 1856 bestond in het land nog de lijfeigenschap; eerst sedert 1862 is althans een deel van den vruchtbaren grand in het bezit der boeren gekomen. Een zeer respectabelè buit is, als boven gezegd, met den Wereldoorlog aan Roemenië ten deel'gevallen, en in de twin, tig jaren, die sedert gepasseerd zijn, heeft deze versterkte staat zich tot een beduidend hooger peil opgewerkt. Electr. Droogscheerders Het tegenwoordige Roemenie, vóór 1859 Walachij daarna Roemenie, vóór 1859 Moldavië daarna Roemenië, tot 1877 bij Roemenië, na 1878 bij Roemenië. DOOR MARTHA VISSER (59 Daarmee is de familie Broekmeijer van Adriaan af, die nu maar zien moet ergens een behoorlijk onderdak te vinden. Heel eenvoudig is dat niet. Tenminste niet voor Adriaan, die in het zelfstandig opknappen van zulke zaakjes niet de minste training bezit. Dat weet hij ook zelf heel wel. Heeft hij ver stand van de prijzen van brood en aardappelen en rund- vleesch? De adspirant-kostjuffrouwen kunnen hem omtrent deze dingen precies wijsmaken, wat ze willen. De eenige maatstaf, die hij heeft, is het kostgeld dat hij tot nog toe betaald heeft. Hooger kan hij in geen geval gaan, dus moet hij voor ongeveer zoo'n zelfden prijs, als het kan iets minder, zien klaar te komen. En dan maar afwachten, wat hem daarvoor wordt aangeboden. Zoo gaat hij dan op een middag „op zoek". Bij het eerste huis in een nogal rustig uitziende straat, waar hij het bekende bordje „gemeubileerde apparte menten te huur, met en zonder pension", ziet uithangen, schelt hij aan. Een wat opzichtig gekleede dame staat hem te woord. Bepaald sympathiek kan Adriaan deze verschijning, 'slie zich Mevrouw. Beulemans noemtt niet vinden, Eer het tegendeel. Doch wat ze hem voorspiegelt, lijkt nog niet zoo kwaad: een ruime achterkamer met een aangebouwd slaap vertrekje. „Erg rustig", prijst ze aan, „vooral voor een stu- deerend persoon, zooals U." Hij kan, als hij dat liever wil, ook een kamer aan de straatzijde krijgen. Dat is gezelliger maar veel drukker. „Misschien apprecieert mijnheer de ach terkamer." Inderdaad die achterkamer lijkt hem beter. Over den prijs worden ze het spoedig eens, nadat mevrouw Beulemans er zi£h met een paar slimme vragen van op de hoogte heeft gesteld, tot hoever Adriaan wenscht te gaan. Voor dat geld wil zij het doen. Voor nog iets minder, zelfs. En dan een rustige kamer op een goeden stand. Mevrouw Beulemans heeft méér verhuurd aan studeerende heeren. Ze weet precies, hoe die dat willen hebben. Onder het naar huis wandelen prijst Adriaan zichzelf om het vlotte verloop van zijn woningzoekerij. Het is waar, die mevrouw stond hem in het eerst niet erg aan, maar haar kamers zijn mooi, heel mooi. heel wat voornamer gemeubeld dan die bij de familie Broekmeijer en daarbij nog een aparte slaapgelegenheid en op een heel goeden stand. Tot nog toe woonde hij in een soort arbeidersbuurtEven komt zelfs de gedachte bij hem op, of juffrouw Broekmeijer hem met dat geld niet wat in den nek heeft gezienals zulke kamers en op veel beteren stand te krijgen zijn voor nog minder. Niet zonder trots vertelt hij thuis van zijn ervaringen. Toch eens zien, hoe juffrouw Broekmeijer kijkt, als ze hoort van die mooie kamer en dien lagen prijs! Inderdaad toont ze zich eenigszins verwonderd. Mijnheer heeft toch wel duidelijk afgesproken, dat alles daarbij inbegrepen is? Natuurlijk heeft hij dat! Maai; .dat is niet yvaar, .Geheel tegen zijn gewoonte in^ liegt Adriaan op dat oogenblik. Als een kleine jongen, die zijn verlegenheid en zijn schuldgevoel wil verslaan met de bra- vour van „wat dacht je van me?" Van dit moment af is het Adriaan te moede, alsof hij bezig is zich in het een of ander avontuur te steken. Het staat nu wel zoo ongeveer voor hem vast, dat hem daar bij die mevrouw Beulemans wat boven het hoofd hangt. Wat dat is, wordt hij na een maand wonen gewaar, als hem een be langrijk hoogere rekening wordt aangeboden, dan waarvoor hij met mevrouw is overeen gekomen. Niet in orde? Wèl in orde! Ze zal het mijnheer eens precies voorrekenen: zooveel voor de kamer met eenvoudig pension. Zooveel voor soep vooraf en pudding na. Heeft ze niet den eersten dag direct gevraagd of mijnheer soep en pudding bliefde? En dan zóó veel avonden thee. Mijnheer kan toch niet eischen, dat ze hem iederen avond een groote pot versche thee brengt gratis voor niks? En dan het strijken van vier overhemden, negen halfhemdjes en een paar manchetten en dan nog wat voor het licht. Als mijnheer tot diep in den nacht de lamp aan wil houden, moet hij dat weten. Studenten hebben meer van die eigenaardige gewoonten. Maar hij kan toch niet eischen, dat z ij dat allemaal betaalt? En dan vanzelf nog wat voor het stoppen van zijn sokken en het nazien van zijn wasch. Daar moet ze zelf ook iemand voor nemen, die ze betalen moet. Hoewel Adriaan sterk den indruk heeft, dat mevrouw Beulemans hem in een -val heeft gelokt, kan hij tegen haar radde tong niet op. Er zit voor hem niet anders op, dan maar te betalen. Alleen voor de volgende maand ziet hij dan maar af van soep en pudding. Hoe hij op de andere extra uitgaven bezuinigen kan, daar moet hij eerst nog eens over denken. De volgende maand is de rekening maar weinig lager. Een waterglas en een kopje heeft hij gebroken. Hij kan er toch 1 niet op tegen hebben, dat mevrouw de kosten daarvan op hem verhaalt. Mijnheer moet bedenken, dat zij van het kamers verhuren léven moet. Het komt Adriaan voor, dat èn dat waterglas èn dat kopje nog al hoog zijn gewaardeerd, maar daar hij hoegenaamd j niet op de hoogte is van de prijzen van glas- en aardewerki durft hij dat niet te zeggen. Doch de pensionprijs, daar kan I hij wel over spreken. Dit is vijf gulden te hoog. Ja, dat is waar, maar is het mijnheer niet opgevallen dat hij eiken dag twee groenten heeft gehad? Mijnheer is een goede eter. N'u hij de soep en de pudding heeft afgezegd, heeft hij aan één j groente met wat aardappelen en een stukje vleesch beslist j niet genoeg. En dat is toch „eenvoudig pension." Meer kan ze daarvoor niet geven. Hij zal achteraf haar goede zorgen waardeeren. Zeker, dat wil hij gaarne, maar hij wil haar nu toch voot eens en voor al zeggen, dat hij niet méér wenscht te betalen, dan hij met haar heeft afgesproken. Enkele kleine diensten dan daargelaten. Ofschoon, in zijn vorig pension werden hem in het geheel geen extra kosten in rekening gebracht. Daar wil mevrouw Beulemans afblijven. Alleen moet ze opmerken, dat hij dan in een soort kosthuis zal zijn geweesti met geheel of gedeeltelijk huiselijk verkeer, bij eenvoudige menschen en in een eenvoudige buurt. Dat wil hü toch niet vergelijken met haar pension? Zij betaalt zelf ook een heel wat hoogere huur dan die juffrouw BroekmeH-r. En belas' ting, nou. Ze kan hem de biljetten laten zien. Groen en geel kan ze zich betalenl j j PY.ordt vervolgdl 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2