Kan kanker genezen worden? NORTH CTATE MAANDAG 27 MAART 1939 EERSTE BLAD PAG. 2 SCHOONMAAKBEDRIJF r. GLAZENWASSCHERIJ F AMSTERDAM ROTTERDAM 0 VELSEN HAARLEM JQ LEIDEN OEN HAAG l**9 DELFT DagslIJks Inwendig schoonhouder DORDRECHT UTRECHT HILVERSUM GRONINGEN BRUSSEL BUITENLAND DE TOESTAND IN SLOWAKIJE Wapenstilstand tusschen Slowaken en Hongaren De bevelhebber der Slowaaksche strijd krachten te Presov heeft medegedeeld, dat een wapenstilstandsovereenkomst is gesloten tusschen de Slowaaksche en Hongaarsche troepen. Volgens een Havas-bericht uit Boedapest .wordt in een communique over de lucht gevechten, welke op 23 en 24 Maart in Sub-Karpathisch Rusland zijn geleverd, verklaard, dat vliegtuigen uit Slowakije de Hongaarsche plaatsen Ugar, Utcas, Revhely, Nagyberezna, Tiba, Szebranc, Al- chatas en Palosz, zoomede de stad Ung- var hebben aangevallen. Er wordt thans een onderzoek naar de schade ingesteld. De totale verliezen der Slowaken bedroe gen in deze twee dagen veertien vliegtui gen. Als vergelding hebben de Hongaar sche vliegtuigen het vliegveld Iolo gebom bardeerd. Drie Slowaaksche bombardeurs en veertien andere vliegtuigen werden ver- nielo. Sinds 25 Maart heeft de Slowaaksche luchtmacht zich niet meer laten zien. Volgens het Hongaarsche telegraafagent- schap werden op 23 en 24 Maart elf en niet veertien vliegtuigen neergeschoten. Polen treft steeds uitgebreider voorzorgen De legersterkte opgevoerd In verband met de jongste gebeurtenissen in Midden-Europa worden in Polen steeds uitgebreider militaire voorbereidingen ge troffen .Het schijnt, aldus Reuter, dat de minister van Buitenl. Zaken, kolonel Beek er eerder de voorkeur aan geeft, de grenzen van Polen te beveligen door een verklaring, dat het land bereid is, om te strijden, dan door zich nauwer bij de Westelijke mogend heden aan te sluiten. De leiders van de oppositie hebben met de vertegenwoordigers van de regeering gecon- ïereerd en vermoedelijk zullen deze bespre kingen op ruimer schaal worden voortgezet Hoever de militaire voorbereidingen gaan, valt niet met zekeiiheid vast te stellen, daar, aldus Reuter, niets gepubliceerd mag worden over het aantal reservisten, dat onder de wapenen wordt geroepen, noch over andere militaire maatregelen. De Warschausche correspondent van de „Sunday Times'' weet evenwel het volgen de te melden: Geraamd wordt dat de steiikte van het leger reeds tot bijna 1 y2 millioen man is op gevoerd, dat is een verdriedubbeling van het staande leger van een half millioen man schappen. Geen represailles te Memel De Litauers kunnen er blijven Tusschen de Duitsche en de Litausche regeerimg is by notawisseling de volgende overeenkomst gesloten: „Geen burger in het Memelgebied zal wegens zijn politieke houding, in verband met het feit, dat het Memelgebied bij Litauen behoorde, ver volgd, of lastig gevallen worden.'' Het directorium van het Memelgebied deelt mede, dat verlof voor het reizen naar •Litauen slechts wordt gegeven aan ambte naren van vroegiere Litausche regeerings- toureaux of half-officieele instellingen. Tot de Litausche bevolking wordt het verzoek gericht aan het werk te blijven, aangezien dedereen, die werkwillig is, arbeid en loon eal krijgen. Met het oog op de noodzakelijke economische overgangsmaatregelen is bepaald dat de douanegrens tursdhen Duitschland en Memel voorloopig gehandhaafd blijft, al dus D.N.B. De onderwijsautoritelten in Litauen heb ben den schoolgaanden kinderen in de aan het Memelgebied grenzende plaatsen va- cantie gegeven, opdat de schoolgebouwen ge bruikt kunnen worden voor het verleenen van onderdak aan uit Memel afkomstige vluchtelingen. President Hacha tegen oogendienst De Tsjechische president Hr.cha heeft In een te Praag gehouden rede verklaard, dat de huidige toestand een logisch gevolg is van de gebeurtenissen in den herfst van het vorig jaar. Thans moet gewaakt worden yoor het bestaan van het volk en moet ge zorgd worden, dat het niet verstrooid wordt. De moreelc kracht moet versterkt worden. Men moet n"t vleien en aanbrengen, want in plaats van hierdoor de sympathie, yan rie Duitschers te winnen, zullen zij den vleier en aanbrenger slechts verachten. New York betoogt voor T sjechoslowakije Zaterdagmiddag hebben een honderddui zend Amerikanen te New-York een optocht gehouden, om door middel van spandoeken herstel van den Tsjeohoslowaakschen staat te eischen. Burgemeester La Guardia heeft hen toegesproken. Op het podium be vonden zich ook de heeren B e n e s j en 'Jan Masaryk. Acht dooden bij vliegongeluk in Amerika Te Oklahama zyn acht personen om het leven giekomen bij een vliegtuig-ongeval, hetwelk plaats had onmiddellijk na het op- Stijgen van een Douglas-machine. Tot de slachtoffers behoor en drie vrouwen. Personeel van de luchthaven snelde naar het brandende vliegtuig en slaagde er in om den piloot, een ander lid van de bemanning en twee passagiers uiit de wrakstukken te fleepen. Wat behelzen de Italiaansche aanspraken Een artikel van Gayda In verband met de Italiaansche aanspra ken is stellig een artikel belangwekkend, dat Gayda op verzoek van de „Sunday Dis patch" heeft geschreven. Gayda omlijnt Ita- lië's doeleinden als volgt: lo. oplossing van het probleem van V lo- niale compensatie aan Italië door Frankrijk verschuldigd krachtens de termen van arti kel 13 van het pact van Londen dat de voorwaarden omlijnde waaronder Itaiië aan den wereldoorlog deelnam. 2o. oplossing van het probleem van de Ita lianen in Tunis. 3o. het afsluiten van een verleden over schaduwd door twintig jaren van openlijke of verdekte spanning tusschen Rome en Parijs en het hiervoor in de plaats stellen van een nieuw regime van hartelijke samen werking. Gayda verwijst in zijn artikel voorts naar het geheime document dat deel uitmaakt de overeenkomsten van 1935. Het is een brief, door I.ava) onderteekend, waarin de Fransche regeering haar gedesinteresseerd heid verklaarde ten opzichte van Ethiopië. Dit schrijven werd toenmaais. zoowel door de Fransehen als Italianen, beschouwd, als dc erkennme door Frankrijk, dat liet Italië de vrije hand liet in Abessinië. Aangaande de Italiaansche aanspraken zegt Gayda dat de Italiaansche regeering nog niet bepaalde voorwaarden heeft opgesteld. Als voor de hand liggende voorwaarden noemt hij intussrhen regelingen nopens Tunis, aangaande de scheepvaart in het Suezkanaal en ten .anzien van Dzjiboeti en Franseh Somaliland. Gayda's formuleering van Italië's aansnraken geeft van gematig de opvattingen blijk. De opinie te Rome In diplomatieke kringen te Rome wijst men, aldus Havas. op het veelbeteekenende feit, dat Mussolini het woord „eischen" niet heeft gebezigd en dat hij, ofschoon hij de problemen niet nauwkeurig omlijnd heeft, toch heeft gemeend ze te moeten noemen De minimale aspiraties van Italio zijn. naar men aanneemt: Een algemeen statuut voor de Italianen in Tunis Afstand van den spoorweg in Dzjiboeti. Vrije zone in Dzjiboeti. Herziening van de tarieven der Suezka naal maat schappij. Toetreding van Italië tot den raad van be stuur dezer maatschappij. Reuter voegt daar nog aan toe, dat men in Fransche politieke kringen aanneemt, al wordt dit officieel niet bevestigd, dat Frank rijk de geboden gelegenheid zal aangrijpen om langs diplomatieken weg voeling met Mussolini te nemen aangaande de mogelijk heid van het heropvatten der onderhande lingen De Japansch-Chineesche oorlog Japanners bezetten Nantsjang Zondagmiddag hebben de Japanners Nantsjang bezet, de hoofdstad der Chinee- sefhe provincie Kiamgsi. Nadat zij een over gang over de Noordwestelijk van de stad stroomende rivier Han in bezit hadden ge nomen, lag de stad onder hun bereik. De andeihalven kilometer lange Tsjoengtsjeng- brug hadden de Chineezen te voren in de lucht laten springen. De vredesneigingen in Spanje Franco blijft volledige overgave eischen Rechtsche successen bij Cordova De secretaris van den nationalen verdedi gingsraad te Madrid, Del Rio, heett een radio rede gehouden, waarin hij zeide, dat de verdedigingsraad bereid was de republt- keinsche luchtvloot als symbolische overga ve naar Franco te zenden. De rechtsche sche regeering zou daarop hebben geant woord, dat niet een symbolische, doch een daadwerkelijke en algeheele capitulatie werd geëischt. Del Rio zeide verder: De rechtsche regoering had de onmiddel lijke overgaive gevraagd van de republikem- sche luchtstrijdkrachten, bij wijze van sym bolische overgave. Deze overgave had op 23 Maart moeten geschieden tusschen 15 en 18 uur. Wij vroegen uitstel cm deze materieel onmogelijke voorwaarde in korten tijd te vervullen. Vandaag om achttien uur hebben de vertegenwoordigers \an Burgos bevel gekregen de onderhandelingen ot te breken en onzen beiden vertegenwoordigers werd verzocht terug te keeren naar de repu- blikeinsehe linies. Voor de geheele wereld en voor alle Span jaarden stellen wij de algeheele verant woordelijkheid aan de kaak van de nationale regeering, die op deze wijze de siachting verlengt. Wij stellen er prijs op te doen constateeren, dat onze gedragslijn steeds geweest is over den vrede te onderhandelen en dst al onze doelstellingen naar dit doel gericht waren". Na deze verklaring las Juan del Rio het ultimatum voor, dat door de rechtsche auto riteiten tot den verdedigingsraad was ge richt en waarin geëischt werd dat de witte vlag zou worden geheschen. Met het oog op het op handen zijn van het rechtsche offensief doet de verdedigingsraad weten .dat hij „dcfensiemaatregolen neemt". Radio-oproep van Franco Ook Franco heeft een oproep per radio uitgegeven, waarin hij er den nadruk op legt, dat overgave der republikeinen onvermijde lijk is en waarin hij zijn vorige aanbod her haalt betreffende edelmoedig pardon voor allen, die geen misdaden hebben bedreven. Overgave aan het vaderland,- aldus de op roep verder, is eerbaar, maar het zal een misdadige krankzinnigheid zijn verder bloed te vergieten voor een verloren zaak en voor een paar belanghebbende individuen. Front van Cordova doorbroken Havas meldt uit Salamanca, dat 't groote rechtsche hoofdkwartier mededeelt, dat de Andalusische troepen gisteren op Jerschei- dene punten door het front van Cordova zijn gebroken en voorbij de volgende dorpen zijn getrokken: Hinojosa del Ouque, Del Alcazar, Alcarastiejos, Ananesa, Dos Terros en Pozo- blanco. De opmarsch geschiedde over een diepte van 40 K.M. Tijdens den slag heschen geheele republikeinsche bataljons de witte vlag en gaven zich over zonder weerstand te bieden. Er zijn tienduizend krijgsgevrnge- nen gemaakt Het kanaal van Korinthe is versperd door een aardverschuiving, welke door een hevigen storm is veroorzaakt. Een Grieksch en een Franseh schip zijn gezonken. Trotski's familieverhoudingen Een ingewikkelde historiel De Fransche recherche houdt zich bezig met een ingewikkelde ontvoeringsgeschie- denis. waarbij een kleinzoon van Trotski I is betrokken. In Maart 1926 is te Jalta (de Krim) ge- boren Swjewolod Wolkof, zoon van een natuurlijke dochter van Trotski, Zinaida van Wolkof, die sedertdien •erdwenen. Te Berlijn heeft de moeder een einde aan haar leven gemaakt en het kind werd opgenomen door madame Mar tin Despallières, een vriendin van Léon Sedof, den zoon van Trotski. Korten tijd later zijn Sedof en zijn vriendin naar Parijs vertrokken, het kind werd naar Weenen gezonden en kwam in 1935 eveneens naar Parijs. Na den dood van Sedof bleef het kind bij ma&ame Despallières, die het als zijn moeder beschouwde. Óp 24 Dec. jl. ging het kind met vacantie naar Gueb- willer in, den Elzas. Ondertusschen had Trotski het kind langs gerechtelijken weg opgeëischt en wenschte het naar Mexico te laten over komen. Madame Despallières beweerde echter, dat het kind op 21 Maart j.l. uit Guebwiller was ontvoerd. Daartegenover voerde Rosenthal, Trotski's advocaat aan dat madame Despallières niet het recht had het kind onder haar hoede te houden en dat er van ontvoering geen sprake kon zijn. Hij zal de vrouw voor het gerecht dagen, daar het kind zich ergens in Frankrijk zou bevinden. De „Yankee Clipper" naar Europa Gisteren waren aan de haven van Balti more tienduizenden Amerikanen getuige van 't vertrek van de 42 ton metende vlieg- boot „Yankee Clipper" van de Pan Ameri can Airways. M. had een benzine voorraad van 16.000 liter aan boord. Gezagvoerder Gray verklaarde, dat de vlucht dient ter voorbereiding van een ge- regelden transatlantischen dienst. De weersomstandigheden over den At- lantischen Oceaan zijn uitstekend, zoodat kapitein Gray met zijn „Clipper" een mooie reis kan maken. Van de Azoren gaat de tocht van de vlifegboot naar Lissabon, Mar seille, Southampton en Foynes. Onder de een en twintig personen, die zich aan boord bevinden, zijn waarnemers van de departementen van Marine en Oor log, alsmede van de kustwacht-diensten. De kruissnelheid van het watervliegtuig bedraagt 240 K.M. per uur en de maximum snelheid ongeveer 300 K.M. Hoeveel menschen wonen er op aarde Men schat 2139 millioenl Als eindresultaat van de verschillende volkstellingen en berekeningen, die in den loop van 1938 hebben plaats gehad, kan thans het aantal aardbewoners vrij nauw keurig worden vastgesteld op 2.139.000.000. Meer dan de helft van het menschdom woont in Azië. In Europa woont ongeveer een vierde en in Amerika een achtste ge deelte. De bevolkingsdichtheid is verreweg het grootst in Europa, waar 48 menschen op een vierkanten kilometer wonen, dat is ongeveer tienmaal zooveel als in Afrika. In Azië, dat met 54 millioen vierkante kilometer het grootste continent is, is de bevolkingsdichtheid slechts 28. Zeer schraal bevolkt is ook Zuid-Amerika, met 4 bewo ners per vierkanten kilometer. Het record slaat in dit opzicht het vasteland van Aus tralië, waar elke inwoner over een vierkan ten kilometer grond beschikken kan. Sinds het jaar 1800. dat is dus nog binnen de anderhalve eeuw. is het aantal inwoners van Europa gestegen van 1S8 tot 470 mil lioen. In Duitschland wil men 't probleem opnieuw en grondig onderzoeken (Van onzen Duitschen correspondent). Onder den invloed van de politieke ge beurtenissen zijn er soms van die dingen, welke onze aandacht ontgaan, hoewel ze die tenvolle verdienen. Zoo lazen we kor telings de mededeeling, dat er te Halle aan de Saaie door zekeren dr. Kurt Blome uit Berlijn een „Landesverband fiir Ge- schwulstforschung" is opgericht, een orga nisatie, welke de geheel nieuwe taak schijnt te hebben, om een betrouwbare statistiek van kankergevallen op te maken, waardoor men dan weer hoopt, de bestrijding van deze vreeselijke ziekte te kunnen bevorde ren. We hadden dit berichtje voor nadere studie op onze schrijftafel liggen en merkwaardig genoeg eenige dagen daar na hield professor Auler in de Volksuniver siteit te Berlijn, een voordracht over het thema: „Is kanker geneeslijk?" Dat schudde ons wakker, want naar de uiteenzettingen van zulk een vakman te mogen luisteren is voor den leek een geestelijke ontspan ning, temeer waar 't om een probleem gaat, dat alle landen en volken interesseert. Waar ligt de kern van het probleem? Sedert onheuglijken tijd is men er in wetenschappelijke kringen op uit, om tot de kern van het kankerprobleem door te dringen en herhaaldelijk hoorden wij den naam van den een of anderen deskundige noemen, die een oplossing gevonden meen de te hebben. Maar iederen keer ontstond er dan een felle discussie in geneeskundige kringen en het eind van 't liedje was meestal, dat men geen stap verder gekomen bleek te zijn. Kort saamgevat: men weet de eigenlijke oorzaak niet precies en zoodoende kent men ook niet het middel of de methode om deze ziekte met practisch gevolg te bestrijden. Te Halle schoof men een belangrijk deel der schuld op het feit, dat de statistische gegevens schandelijk verwaarloosd zijn: men weet veel te weinig over den omvang der kankergevallen, zelfs het aantal sterfte- gevallen per jaar over heel het Duitsche Rijk is niet pre-cies bekend. Zoo heeft men kunnen vaststellen, dat de kanker als de oorzaak van het overlijden op de tweede plaats genoteerd staat en dat, terwijl men in medische kringen er van overtuigd is, dat de meeste gevallen van overlijden terug geleid kunnen worden naar een bepaald geval van kanker. Niet in alle gevallen van overlijden is een medisch onderzoek van het stoffelijk overschot voorgeschreven en in vele geval len staat op het doodceel niet de werkelijke oorzaak namelijk de kan ker aangegeven, doch een bijkomstige ziekte, welke daarmee gepaard eing. Geval len van hartverlamming, ouderdomszwakte, longontsteking en waterzucht kunnen by een grondiger onderzoek worden vastge steld als het gevolg van kanker. Men noemt het in wetenschappelijke kringen „Tar- nungskrankheiten". waarmee wordt aan geduid, dat de kern van het sterfgeval onzichtbaar geworden was door een andere kwaal, die meer naar voren trad. Vele vTagen Wij hoorden de volgende vragen stellen: neemt kanker relatief of absoluut toe? Is het een ouderdomsverschijnsel of volgt het ziekteproces ons onbekende wetten? Is he' gevaar op een bepaalden leeftijd bijzonder gioot en is het verschillend bij mannen en vrouwen? Bestaat er bij de verschillende organen een verschillende groote vatbaar heid voor kanker en treedt deze op een bepaalden leeftijd opvallend sterk naar voren? Bestaat er een geografisch versohil? Komt de borstkanker meer bij vrouwen voor, die haar kinderen zelf gevoed hebben of niet? Oefenen genotmiddelen als nicotine en alcohol of ook de voedselvoorziening in 't algemeen hier invloed uit? Bestaan er bepaalde gezinnen, die sterk door kanker worden aangetast? Uit de veelheid dezer vragen kan men reeds afleiden, in hoevele variaties dp kanker voorkomt en van welk een onschat bare waarde 't zou zijn, wanneer men ze aan de hand van een betrouwbare statistiek zou kunnen beantwoorden. Is het dan een wonder, dat de zaal in de Volksuniver siteit te Berlijn propvol zat, toen professor Auler zijn voordracht over dit actueele probleem kwam houden? Men scheen unaniem te beseffen, dat 't in dezen om den wereldvijand nummer 1 gaat! Het thema van den avond luidde: „Het kankerprobleem een probleem van volksvoorlichting!" En met de wetenschap pelijke strengheid van den geleerde, doch tevens met de pakkende formuleering van den propagandist voor een groote zaak zette deze leider van de Universiteits kliniek voor Kankergevallen aan de ver maarde „Charité" uiteen, hoe 't in dezen niet slechts qjn een interne Duitsche aan gelegenheid gaat, doch om een vraagstuk, dat de gansche wereld betreft. Zoowel de primitieve als de geciviliseerde volken, ol ze tot het witte, het gele of 't zwarte ras behooren, dienen den strijd tegen dezen aartsvijand nummer 1 te aanvaarden! Een nieuw en grondig onderzoek Met de waardevolle ondersteuning van staat en partij is men in geneeskundige kringen over heel Duitschland doende, het kankerprobleem aan een nieuw en grondig onderzoek te onderwerpen en reeds heeft men met absolute zekerheid vastgesteld, dat kanker niet tot de besmettelijke ziek ten behoort. Alle schadelijke invloeden, welke als de eigenlijke oorzaak genoemd worden, heeft men nagegaan en daarbij zijn vele vroegere „oplossingen" als onjuist vastgesteld. Zoo weet men nu. dat het mnenesiumgehalte van den bodem in EgJipte nieu uitstaande heeft met deze BINNENLAND De wereldtentoonstelling te New-York NEW YORK. 27 Maart. De opening van het Nederlandsche paviljoen op de wereld tentoonstelling te New-York zal, zooals reeds gemeld, plaats vinden op 4 Mei a.s., ces middags om 2 uur. Z.Exc. Minister Steen- berghe zal de openingsplechtigheid verrich ten. Reeds den volgenden dag zal Z.Exc. naar Nederland terugkeeren. Onder de Nederlandsche en Amerikaan- sohe autoriteiten, die bij de opening aanwe zig zullen zijn, zullen zich bevinoen de com missaris-generaal Jhr de Graeff, H. M.'s ge zant te Washington, dr A. Loudon, voorts als vertegenwoordiger van de regeering der Vereenigde Staten en van president Roose velt. de heer Edward J. Flynn. de Neder landsche consul-generaal. Montijn, alsmede een vertegenwoordiger van de gemeente New York, de president van de tentoonstelling, de heer Grover Whalen, e.a. Een dreigend conflict Men hoopt op den dag van de opening het paviljoen geheel gereed te hebben. Dit zou echter niet het geval zijn, wanneer een con flict, uitgebroken tusschen exposanten en Amerikaansche vakvereenigingen, de werk zaamheden zou stagneeren. Een der Nederlandsohe exposanten heeft n.l., omdat haar inzending een zeer speci fiek techniche is, eenige van haar employés uit Nederland naar New-York gezonden om haar inzending te monteeren. Hierover is een conflict uitgebroken met de Amerikaan sche arbeiders, werkzaam op het tentoon stellingsterrein. Deze wenschen n.l. geen arbeid aan niet-Amerikanen over te laten kwaal. Ook de schadelijke uitwerking van kunstmest bleek op een onjuiste diagnose te berusten. En wat vooral gunstig genoemd kan worden: het aantal sterfgevallen is m de laatste jaren niet gestegenI Door de wetenschappelijke bestrijding is het aantal sterfgevallen eerder kleiner dan grooter geworden. En dit geldt dan niet alleen voor Duitschland, doch eveneens voor de andere landen en volken. Hoofdzaak van de bestrijding der ziekte is het tij dig vaststellen van haar oorzaak door den arts. Reeds in 't komend jaar hoopt professor Auler meer omtrent het verloop der ziekte te kunnen vertellen en dan kan er wellicht eindelijk ook eens een afdoend antwoord gegeven woroen op de vraag, of kanker geneesbaar is. Voorloop komt hef er dus vooral op aan. dat bijtijds het feit zelf wordt vastgesteld, want nlloen dan bestaat er kans op genezing. en het conflict is zoo hoog gerezen, dat de bestuurders der vakvereenigingen gedreigd hebben, dat het geheele personeel, werk zaam aan den opbouw van de tentoonstel ling. het werk zou neerleggen, indien geen Amerikaansche arbeiders bij de monteering van deze Nederlandsche inzenoing te werk zouden worden gesteld. Hierover zijn reeds eenige besprekingen met de besturen der vakvereenigingen gehouden en wanneer deze organisaties op haar standpunt blijven staan, zou de betreffende Nederlandsche exposant ofwel zich moeten terugtrekken hetgeen een zeer groote schade met zich zou meebrengen ofwel Amerikaansche arbei ders te werk moeten stellen, hetgeen vele ouizenden dollars aan extra-werkloon zou vereischen. Dezelfde moeilijkheden hebben zich ook ten aanzien van niet-Nederlandsche exposanten voorgedaan, doch men heeft dit Nederlandsche „geval" als uitgangspunt van zijn bezwaren gekozen. Hoe consekwent de Amerikaansche vak organisaties hun afwijzende houding ten aanzien van de tewerkstelling van niet- Amerikaansohe werkkrachten doorvoeren, moge hieruit blijken, dat zij den eisch heb ben gesteld, dat naast ce Nederlandsche kunstschilders Eland en Paulides, die wand decoraties in het Nederlandsche paviljoen schilderen, althans één Amerikaan zou wor den tewerkgesteld, om hen „behulpzaam" te zijn, met het aanreiken van verfpotten, het reinigen van penseelen e.d. Deze Ameri kaansche werkkracht zou een salaris moe ten ontvangen van 2% dollar per uur. Oor spronkelijk was de eisch gesteld, dat Ame rikaansche kunstschilders de heeren Eland en Paulides geheel zouden vervangen, doch deze eisch heeft men ten slotte laten varen. Het tewerkstellen van Amerikaansche krachten is voor Nederlandsche beurzen duur, daar in de Ver. Statpn de 35-urige werkweek geldt, en overuren dubbel, i. c. dus met 5 dollar per uur. gehonoreerd moe ten worden. Daar vele Nederlandsche inzen dingen pas op het laatst zijn binnengeko men. en dat nog in groot aantal tegelijk, is het maken van overuren onvermijdelijk, hetgeen dus gepaard gaat met een aanmer kelijke verhooging van kosten. Ter herinnering Stemmen In andere gemeente Voor de Prov. Staten is het thans moge lijk, dat men op den dag der stemming in een andere plaats in dezelfde provincie, dan waar men woonachtig i6, kan stemmen. Hiervoor moet men zich uiterlijk veertien dagen vóór de stemming zal plaats vinden, dus vóór 5 April a.s., in persoon ter secreta rie van een gemeente aanmelden. Dit behoeft niet te geschieden in 'n plaats waar men woonachtig is, noch in Je plaats waar men wil stemmen, maar kan geschie den in elke gemeente in de provincie, waar men toevallig verblijft Bij aanmelding moet men opgeven: Naam en voornamen, de dagteekening en plaats van geboorte, de gemeente waar men op de kiezerslijst staat, en een adres in d'» ge meente, waar men wil stemmen, zoo moge lijk met aanduiding van straat- en huisnum mer. De oproeplngskaart wordt dan gezon den naar hei ojJgepeven adres in de gemeen te, waar men wil stemmen RIJWIELDIEVEN LOOPEN IN DE VAL AMSTERDAM, 27 Maart Dezer dagen zat een achttienjarig meisje, wonende in de Jan van Galenstraat, voor het raam te lezen, toen haar aandacht getrokken werd door een jongen man, die zeer veel be langstelling toonde voor een rijwiel, dat tegenover de woning, waar zij woonde, ge parkeerd stond. De houding van den man wekte haar argwaan, en zij lette scherp op. Plotseling zag zij, dat een andere man, die op een afstand stond te kijken, een teeken aan den eersten gaf, en het volgend oogen- blik constateerde ze, dat het rijwiel door den laatsten werd weggenomen. Ze begaf zich naar buiten en volgde het tweetal. Zij zorgde er voor, ze niet uit het oog te vet- liezen, en zag ze een woning in de Orthe- liusstraat binnengaan. Zonder argwaan te geven, liep ze de woning voorbij en no teerde het huisnummer. Hierop waar schuwde ze de politie. Spoedig was deze aanwezig en arresteerde de beide mannen en nam het rijwiel in beslag. ONGELUK IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN AMSTERDAM, 27 Maart. Zaterdagmiddag waren bij oe maatschappij „Nederland" te Amsterdam twee arbeiders bezig met het lossen van een vrachtboot, toen een laad boom door onopgehelderde oorzaak losraak te en op hen viel. Een van hen kreeg het gevaarte op zijn rechterbeen; do andere kreeg een klap op zijn hoofd. De eerste had zijn been gebroken; de tweede werkman had inwendige kneuzingen en een hersenschud ding opgeloopen. De slachtoffers werden naar het Binnen Gasthuis overgebracht. I In elk opzicht superieurf 20 voor 25 eent\ I 1 AMERICAN CIGARETTES DAMMEN Internationale achtkamp te Rotterdam Fraaie combinatie van Raichenbach ROTTERDAM. 27 Maart. Onder groote belangstelling had Zaterdagmiddag in' Hotel „Coomans", de officieele opening van het internationale tournooi van den Rotter- damschen Dambond, waarin de wereldkami pioen, M. Raichenbach, den strijd aan bindt met een zevental sterke dammers uit de Maasstad, plaats. Voor den aanvang hield de heer R a 11 wethouder van Onderwijs, een korte toespraak. Namens het gemeentebe stuur heette hij den wereldkampioen wel kom <>n complimenteerde den organ iseerc-n- den bond met dezen mooien wedstrijd. Ver volgens voerde de voorzitter van den Rot- terdamschen Schaakbond, de heer A. de B r u ij n, nog het woord. De resultaten van de eerste ronde waren; M. RaichenbachP. H. Idzerda 2^-0 Jac. Buller—J. Blom 2—0 L. A. van BaardevvijkA. Berkhof 20 N. Cohen-Ph. J. Ham 1—1 Vanzelfsprekend trok de partij tusschen Raichenbach en Idzerda de meeste aan dacht. De kampioen van Zuid-Holland bleek! niet in het minst geïntimideerd door de groote faam van zijn tegenstander en wist na een krachtig openingsspel een zeer gun stige hekstelling te formeeren Raichenbach! kwam nu weldra in moeilijkheden en het werd er niet beter op, toen Idzerda dreigde, door een stuk te brengen op 23, het vijande lijk centrum geheel te omsingelen. In deze hachelijke situatie wist. de wereldkampioen zich échter op wonderbaarlijke wijze te red den. Idzerda dacht, door achter een stuk te loopen, een snelle winst te kunnen forcee- ren maar het bleek een listig opgezette val te zijn, want er volgde een geraffineerde combinatie van den Franschman, die nu in weinige zetten won. In een moeilijke, klassieke partij kreeg do kampioen van Rotterdam, Ham, tegen Cohen aanzienlijk tempo-voordeel, hetgeen tenslotte tot een gunstig 4 om 2 eindsipel leidde. Taai verdedigend kon Cohen echter nog juist remise bereiken. Blom en Berkhof bleken zich nog niet aan de sfeer van een dergelijk tournooi te kunnen aanpassen en dit drukte hun pres taties ten zeerste. Beiden schoten in het middenspel een grooten bok, zoodat hun resp. tegenstanders Buller en Van Baarde- wijk, een gemakkelijke" winst boekten. Het spel verloop van de partij Raichen bach (wit)—Idzerda (zwart) was aldus! 1. 34—29, 19—23; 2. 39—34, 14-19; 3. 44— 39, 10—14; 4. 50—44, 5—10: 5. 31—26. 20—25; 6. 37-31, 14—20; 7 41—37, 10-14; 8. 46-41 4-10; 9. 32—27, 19—24; 10. 37—32, 14—19; 11. 41—37, 17—22; 12. 47—41, 10—14; 13. 32- 28. 23X21; 14. 26X28, 18—22; 15. 28X17, ll X22: 16. 37-32, 7—11; 17. 41-37, 1—7; 18, 31—26, 12—18; 19. 32—28. 7—12 20. 28X17, 12X21; 21. 26X17. 11X22; 22 37—32, 2-7; 23. 42—37, 8—12; 24. 48—42, 3—8; 25. 32—27 22X31; 26. 37X26, 16-21; 27. 26X17; 12X21; 28. 38—32, 21—26 29. 43—38, 19—23; 30. 49 —43, 14—19; 31. 32—28, 23X32 32. 38 X 27, J"~ -31- 33. 29—23, 18X49 34. 27—21. 49X16; 35. 36X27, 16X47; 36 39—33, 47X29; 37. 31 XI, 6—11; 38. 1—12. 11—16; 39. 44—39. 13- 19; 40. 12—3, 19—23; 41. 39—34. 23—29; 34X23, 24—30; 43. 35 X24, 20X18 44. 3- 9, 18—23; 45. 9-14, 23—29; 46. 40—34, 29X40; 47. 45X34. Zwart geeft het op helpen hierbij! altijd een poeder ol cachet vao Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cL Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st IOcL Doos 50 ct. WfaasrmiHMS 83. Ze gingen door een smal donker be schaduwd laantje, waar het heerlijk koel was. Toenstonden ze opeens voor het lo gement het „Wapen van Amsterdam". „Nou is de beurt aan jou, Kwiebus", riep de speelman. De juffers zwermden om de wit marmeren tafeltjes heen en zochten een goed plaatsje. De naaivrouw bestelde chocolademelk. De speelman en Kwiebus kregen bier. En toen aan de slagl De waard had wat stukken wit papier gegeven en de reus had met een paar grote japen van zijn zakmes mooie vierkante stuk jes gesneden. ?/ll dcorCatcaiL 84. De juffertjes giebelden. Niemand durfde het eerst. De naaivrouw moest er aan te pas komen, „Wie heeft een voornaam die met A I gint?" Wel een stuk of drie staken de vinger op. „Wie is de jongste van de drie?" Nou dat was Annemietje. Zij was het eerste aan de beurt. Kwiebus zette zich schrap. Bedeesd stond het meisje vóór het tafel tje. Ze zag er met haar zeegroene sjaal aller liefst uit. Een fijn-blank kopje met grote licht-blau- we ogen. Blonde glanzende krulletjes die aan alle kanten dartel vanonder haar grote kaperhoed uitdansten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2