/AEG WlÊÊÊÊÊÊÊÊ?^ m KERK EN ZENDING DRENTSCHE EXPORTSLACHTER!) WASSERIJ „VECHTEN DIJK" üu: MAANDAG 27 MAART 1939 Mei alle kracht naar den eindstreep Die prijs hadden we voor deze voorjaarscampagne gezet op 1 April en de dagen snellen voort daarnaar toe. We hebben alle krachten nog in te spannen om dien eind streep te halen. De prijs hangt te lokken Een prachtigen zilveren lepel voor hen die een abonnee voor een jaar aanbrengen. Hebt ge het Zondagsblad van Zaterdag al gezien? Wat een pracht materiaal om de menschen te overtuigen dat ze voor den zeer lagen prijs waardevolle lectuur ontvangen. Vooruit, nog even, de ren naar den nieuwen abonnee NED. HERV. KERK Beroepen: Te Beesd (boez.) Ds. K. Duijendlijk te Aséh. Aangenomen: Naar Serooskerke (W.) (toez.) cand. N. Visser, hulppred. te Utrecht. GERIEF. KERKEN Viertal: Te Rortlterdaim (vac. De. A. Kuyper) (aOiflaib. Ds. C. B. Bavinék te O. en W. Souburg. Ds. A. de Bont 's-Graverthage, Ds. C. Veenhof te Haarlem en Ds. M. B. van 't Veer te GronÈnisen. Beroep en: Te RijnslbuirjgJD6. G. J. Hoy- tema te SrniMie. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen Te Beverwijk; De. AlJb. Vis te den Burg (Texel). hulppredikers Benoemd tot hulppred, te DeJemsvaart, oaind. J. P. Prins te Meiden. Bedankt voor benoeming hulippred. te Lip penhuizen-Hemrik, cand. C. A_ Hoekstra te Drachten. T Benoemd tot hulpprediker bij die Ned. Herv. Kerk te Vorchiten, cand. Th. C. Frede- ïikse, hulipptred. te Nieuwheusen (O.). afscheid, bevestiging, intrede g-Gravenhage (Baptlste Gemeente). Na te voren te zijn bevestigd door den consulent, Ds. B. Planting, van Amsterdam, met een predikatie over Hand. 28 28, aan het einde waarvan de genjeente haar leeraar staande toezong de zegenbede uit Palm 134, deed Ds. Jac. de Jong. gekomen van Stavoren, gisteravond onder groote De- langstelling zijn intrede bij de Baptiste Ge meente te 's-Gravenhage. Hi] had als tekst gekozen Openb. 5 6, deze woorden: .en ik zag. en ziet in 't midden van den troon een lam, staande als geslacht". Sprekende over den geloofsblik op den troon, werd achtereenvolgens stil gestaan, dat dit in spireert tot le. de verzoening met God; -e. de verwachting van Zijn Rijk; 3®. de vrede in het gelooven. De dienst werd opgeluisterd door t zang koor der gemeente. Na afloop vond een begroetingssamen komst plaats, waarin tal van sprekers woor den van welkom tot den hieuwen voor ganger hebben gericht. West maas Ds. A. W. Lazonder, Ned. Herv. pned. van Westmaas hoopt op 7 Mei afscheid te nemen van zijn tegenwoordige gemeente. en op 14 Mei zijn intrede te doen te Nieuw- Vennep. De bevestiging zal geschieden door Ds. G. P. Post van Nij-tand. Zevenhoven en Noorden Te Zevenhoven en Noorden deed gisteren intrede Ds. P. de Ruig. Als bevestiger trad in dien morgendienst op Ds. Jbh. de Boer van Zuid-Beyerland. Deze had tor tekst Joh. IQ 14, de woorden: Zie uiw Koning, waarbij gewezen werd op le. Zijn ldjdensgesbalte en 2e. Zijn KoninigaheerliijikhieidA-an de hand oplegging werd' medle deelgenomen dioor Ds. .Waarnaar van Ter Aar. Des middags had Ds. de Ruig tot tekst Joh. 1<8 3Tb: Hiertoe ben iik geboren en hiertoe ben ik dn de wereld gekomen, opdat ik de waarheid getuigenis geven zoude. Gewezen werd op het aanfbtelijk werk, heft getuigenis geven van de waarheid1: le. wat dfilt is, 2e. wie dart doet en 3e. wie daarnaar hoort. De nieuwe predikant sprak daarna enkele persoonlijke woorden. Hij bracht dank aan God voor deze weldaad, dait Hij, nu zoo velen langdurig uit moesten zien naar werk, hem nu in heit ambt had gesteld; sprak er zijn blijdlschap over uit dat zijn ouders dezen dag, waarnaar zaj zoo verlangend hadden uitgezien, mochten mee maken; richtte eenóge hartelijke woorden tot den foerkeraad en de gemeente, meer speciaal ook tot de jeugd; voorts tot den bevestiger, Ds. de Boer, tot Ds. Warner als consulent van Zevenhoven en ails vriends tot de predikanten Ds. Moolhiuizen en Ds. Speelman van de classis en tenstotte tot burgermees'er en wet- Narnens die gemeente werd hert welkom toe geroepen door den heer Visser. Voorts wer den nog enkele woorden gesproken door Ds. Warner en Ds. Moolhudizen en den vader van den jongen predikant, den heer Th. de Ruig. Met het zingen van van Ps. 72 11 werd deze pledhi"ikheid besloten. Des avonds had de intrede plaats te Noor den, waar odk enkele toespraken, o a, naimens kerkeraad en gemeente van die plaat», wer den gehouden. Ds. K. H. KROON Ds. K. H. Kroon, predikant bij de Geref. Kerk in H.V. te Leiden-Noordwijk Is een paar weken geleden gevallen waardoor hij een rustkuur moet ondergaan en voor zijn gemeente niest kan optreden. De behandelen de geneesheer kan nog niet zenden wanneer Ds. Kroon zijn arbeid weer zal kunnen her vatten. Zoovéél zulks mqgelijk is zal Dr. J. G. Ubbinfic de preek/diensten voor hem waar nemen. Ruilbeurten voor predikanten Het voorstel van Naaldwijk Het voorstel van een lid der Geref. Kerk te Naald-wijk, waaraan de Kerkeraad adihaesie betuigde, nJ. tot het instellen van ruillbeur; voor predikanten, is thams aan de Classis 's-Gra-venhage ter nadiere beoordeel mg door gezonden. Er is op dit voorstel een uitvoerige toelichting gegeven, waarin o.m. betoogd wordt, dat zonder aan de continuïteit der ambtelijke bediening tekort te doen deze regeling zoowel aan de Geref. kerken als de predikanten ten goede zou komen, ei hoogst wenscheldjke afwisseling brengt in vele gemeenten. Hert zal de verscheidenheid der aimibte- hj(ke gaven meer aan elk der Kerken ten nutte -komen, indien zooals het voor stel luidt buiten de gewone vacantia Zondagen, een Zondag in élke twee maanden de predikanten een ruilbeurt vervullen in een gemeente in hun classis. Hoeveel gemeenten hebben niet eens drin gend behoefte aan een andier geluid, vooral wanneer hun eigen predikant ouder gaat worden, en die frdsehheid gaat verliezen bij de-prediking? Het wordt een schier onmoge lijke eisoh voor de predikanten geacht, week aan week kanselwerk te leveren dat aan de hoogste eischen voldoet. Door de regeling zal voor hen hoognoodiige verlichting worden verkregen. Met welk een vreugide wordt in menage pastorie een preekverzoek ontvangen. De wetenschap thans eenmaal in de twee maanden in andere omgeving te preeken en andere gezichten te zien, moet voor vele pre dikanten bemoedigend zijn, omdat zij vaak jaren aaneen in vergeten, kleine plaatsen arbeiden, zonder ooit de opwekking van andering te kennen, die in elk menschelijk leven noodig is. Een regeling als in het voorstel aan gegeven moert voor al de Dienaren des Woords, al is het voor een ieder niet in dezelfde mate, een belangrijke verbete ring beteëkenen en voor beiden rijke vruchten bunnen afwerpen. Dit voorstel berteekenrt zeker geen omwen teling in het kerkelijk leven: niet iedere kerk zoo ze uitsluitend op eigen belangen lat, zonder oog te hebben op de minder bevoor rechte zusterkerken, aail er even warm voor voelen. Maar deze eenvoudige overeenkomst die classicaal zou zijn te regelen, zou aan vele bezwaren tegemoet toornen, en voor pre dikanten en kerken zegenrijk kunnen werken. Tusschen de reeds aangekondigde twee weken der Zendingsconferentie van Limiteren zat van 5—7 Augustus in het Conferentieoord een Zendingsweekend worden gehouden onderwijzers. Een tweetal sprekers beefit'zich reeds beschikbaar gesteld, waarvan de ecne, dte heer N a u t a uit Sneek, zal laten zien, hoe men het beste Zend'ingeondierwijs kan geven, terwijl de tweede, Mevrouiw Mulde r-H e m- mes, een en and-er zal medeboelen uit haar werk onder de Javaansdhe Friaj-i-meisjes. Met een derden spreker is men nog in onder handeling. De bedoeling is. dat bij dat week end allereerst blijven de onderwijzers, die deelnamen aan de eerste conferentie, er die de tweede wenschen bij te wonen, iets vroeger komen, terwijl eventueel dan nog vrij zijnde plaatsen kunnen worden ingeno men door onderwijzers, die niet een geheele week kunnen blijven, maar wel een weekend kunnen bomen. Hert aantal deelnemers, aan het weekend kan meedoen, is beperkt, dus aanmelding moet ten spoedigste plaats hebben. Men kan dat doen aan het adres var den Seor. van de Onderwij zeis Zenid'inigscom- missie, Li-ndenlaan 7, Zeisrt, of aan het Bureau var den Zendingsetudie-Raad, Utredhtsche Weg 64. Zeist. Zoo spoedig gelijk zal het volledige programma, ook de conferenties, bekend gemaakt worden. De Commissie wekt nu echter reeds de ondier- wijzers op, zich aan te melden voor deel- CONTIO REFORMATA Donderdag 13 April as. hoopt de Vereen, van Herv. Geref. predikanten een voorjaars vergadering te houden in hotel „Noord Bra bant" te Utrechit. De aigenda vermeldt een referaat van Drs J. C. Hooykaas, Ned. Herv. pred. te Dussen, getiteld „Het recht en de bevoegdheden der meerdere verg? tering in het Geref. Kerkrecht". GEREF. KERK VAN HILVERSUM De Kerkeraad der Geref. Kerk van Hilver sum die besloot dart de zitttingsduur ouderlingen en diakenen voor*-pan 5 jaar zal zijn en zal loepen van Sept.Sept. heeft ten aanzien van de diakenen om practisehe rede nen nader besloten <Sart deze ambtsdragers een zdrttimgsperiodie van 4 jaar zullen hébben. Jubileum i Ds G. B. Westenburg Woensdag 19 April zal het 25 jaren ge leden zijn, dat Ds G. B. W e s t e n b u r g, predikant der Ned. Herv. Gem. te Den Haag, het predikambt te Zuiderdorp aan vaardde. In 1917 ging hij naar Beverwijk, in 1927 naar Rotterdam-Feyenoord en sedert 2 Maart 1930 is hij in de Hofstad. „Over Calvijn's Institutie" is een aardige brochure, die U over alles inlicht betreffende de uitnemende vertaling van „Calvijn's Institutie", door Prof. Dr. A. Sizoo. Een werk, dat in elk Calvinistisch gezin aanwezig behoort te zijn. Vraagt gratis toezending van bovengenoemde brochure aan de boekhandel of aan de N.V. W. D. MEINEMA, Delft. Ds Westenburg, die Amsterdammer van geboorte is (21 Sept. 1887), bezocht daar de 5-jarige H.B.S. en sloeg na afgelegd Staats examen, aanvankelijk de richting van de natuur filosofische studie in; later echter ging hij theologie studeeren. In zijn eerste gemeente Zunderdorp heeft Ds Westenburg de ramp van den waters nood in 1910 meegemaakt, in verband waar mee hij tijdelijk te Amsterdam verblijf moest houden. Ondanks vele beroepen is hij zijn tweede gemeente Beverwijk onge- r 10 jaren gebleven. Hier werkte hij krachtig mee aan de oprichting van een Wijkgebouw en een Openb. Leeszaal. Ook werd er een Tehuis voor ouden van dagen opgericht, dat naar den a.s. jubilaris „De Westerburcht" genoemd is. Voorts was Ds Westenburg in Beverwijk voorzitter en mede oprichter van het Roode Kruis-Ziekenhuis, in verband waarmede hem door wijlen Prins Hendrik het Kruis van Verdienste werd uitgereikt. Als secretaris der Verg. voor Inw. Zending in N.-Holland, kwam hij in nauwe aanraking met het werk, dat hem bijzonder lief was en waaraan hij ook daad werkelijk deelnam: de Evangelisatie. Alleszins begrijpelijk dus, dat Ds Westen burg in Den Haag is: Directeur der Herv. Stadszending, predikant in de strafgevange nis. medebestuurslid van het Mil. Tehuis op Waalsdorp. voorzitter van het Bureau voor moeilijke kinderen. Ook is hij bestuurs lid der Montessorischool. Het voorzitter schap der afd. Den Haag van de EvaJig. Maatschappij, heeft hij om gezondheidsrede nen neergelegd. Ds Westenburg, die reserve-veldprediker is, heeft zoowel te Feyenoord als in Den Haag een Wijkgebouw gestidht; zijn wijk in Den Haag was, toen hij er kwam, nog in wording. Zoo kwam geleidelijk aan de orde: stichting van vereenigingen, oprichting van een bibliotheek, wijkverpleging, terwijl ook wekelijksche Bijbellezingen werden inge steld. Wat zijn pennevruchten betreft, kan Ds Westenburg wijzen op Catechisatieboekjes over 't O.T. en N.T., een Kort Begrip van de zielkunde, een wetenschap, waarvoor hij in de 's-Gravenhaagsdhe Kerkbode een rubriek verzorgt. In vroeger jaren was hij redacteur van het Letterkundig Maandblad en mede werker van het blad „Het Gezin". Ook in onze bladen verschenen bijdragen van zijn hand. Ds Westenburg, die nu al meer dan een jaar non-actief is, tengevolge van zijn ge zondheidstoestand, verblijft thans in Brus sel. Zijn henstel vordert in zooverre, dat hij af en toe schriftelijken arbeid mag verrich ten, dodh van terugkeer is momenteel nog geen sprake. DE ZANGAVOND VAN ROOMSCHEN EN PROTESTANTEN Men mekbt ons uit Groningen: In verband met den in de vorige maand ge houden zangavond van Roomschen en protes tanten in de Hervormde A kerk in Gro ningen, waarin de Herv. pored. Ds. C. W. CooLsma voorging als leider, heeft de alge- meene kerkeraad der Ned. Herv. kerk te Groningen een motie aangenomen waarin hert zijn ernstige verontwaardiging en droevenis uitspreekt over de daad van Ds. Coolsma, waarbij hij zonder eenig voorafgaand overleg met den kerkeraad of het minis'1 erie van pre dikanten een psafimzengiavond heeft belegd. De overgroote meerderheid van den ker keraad is van oordeel dart Ds. Coolsma daarin zijn verantwoordelijkheid als predikant der gemeente niet heeft verstaan. Tevens werd gezegd dJait door couranten-artikelen en bro chures bij velen bittere ergernis is gewekt en hoewel herhaaldelijk die oprechte wensch is uitgesproken dart Ds. Coolsma inzonderheid de brochure zou terugnemen waarop door hem niet is ingegaan. Hierdoor blijven verschillen de uitlatingen in brieven en verslagen helaas gehandhaafd en bewaard. De kerkea-aad heeft vrijwel unaniem Ds. Coolsma op het hari gebonden op dezen weg niet voort te gaan, aangezien de kerkeraad zich dan verplicht zou achten hem een uit drukkelijk halt toe te roepen. Het orgamiseeren van een zgn. getuigenis- avond door een naamloos comité, zonder diart mien ziich eerst tot den kerkeraad had ge wend, vond algemeen afkeuring. Ook werd betreurd dat een predikant van buiten de gemeente in die samenkomst is opgetreden. De kerkeraad besloot voorts aan de com missie voor Inwendige zending op te dragen hert komend najaar een viertal samen komsten te orgamiseeren, waaorin de houding van het protestantisme ten opzichte van de R.K. Kerk zal worden uiteengezet. Poging tot hereeniging van gescheiden Kerken in Amerika Uit een brief met reisindrukken, die Prof. Dr. K. Schilde r, in den trein op weg van Chicago naar Pella. aan de Reformatie ze- zonden heeft, is op te maken, dat hij, in een bospreking-met-de.bat, die hij inzake de gcmeène gratie met professoren en predi kanten der Chr Ref. Church in het gebouw der Thool. Hoogeschool te Grand Rapids heeft gehad, in volle vergadering van één der theologische professoren (Dr. M. I. Wijngaarden) heeft mogen vernemen, dat met de bekende „drie punten van de aigemeene genade" door de Synode van 1924 niet een dogmatische formuleering, als zoodanig, werd beoogd, maar een w e derleggende. Prof. Schilder schrijtt naar aanleiding hiervan: „Ik ben daar heel blij mee en acht. in het licht van deze op helderende mededeeüngen (die ik later wel breeder hoop weer te geven)den vrede tusschen de Amerikaansclie broeders, dien ik zeer vurig hoop, des te meer bereikbaar". In denzclfden brief bespreekt Prof. Schil der het feit. dat hij in zijn reeks lezingen in de Ver. Staten er ook twee heeft gehouden in het kerkgebouw van de Protestantseh Gereformeerde Kerk te Grand Rapids en nij zegt te gelooven, dat er in die kerk nog een derde lezing komt als hij voor de tweede maal 'Grand Rapids hoopt te bezoeken. Is uit het bovenstaande af te leiden, dat Prof. Schilder hoop koestert op hereeniging van de beide deelen der Chr. Geref. Kerk in Amerika, die in 1924 op zoo tragische wijze tiiteen zijn geraakt, ook een artikel van Ds. H. Hoeks erna in het laatst aangekomen nummer van „The Standard Bearer" wekt vermoedens in die richting. Immers Ds. Hoeksema schrijft: le. dat hij in wezen kan instemmen met de hoofdgedachten van Dr. Schilders lezing over de aigemeene genade en 2e, dat hij en de andere predikanten van do Protestant Reformed Church, op een vraag dienaangaande van Prof. Schilder, hun bereidwilligheid hebben uitgesproken om met de Chr. Geref. broederon de bestaan de kwestie, op de basis van Schrift en Be lijdenis en los van de „drie punten" te be spreken. Als men aangaande de waarheid tot overeenstemming kan komen, meent Dr. Hoeksema, dat ook de andero zaken, die aan de door Christus gewilde eenheid in den weg staan, te overkomen zullen zijn. JHR. Dr. M. F. VAN LENNEP Donderdag 30 Maart zal het 55 jaren ge leden zijn, dait Jhr. Dr. M. F. vanLenr te Hoenderloo bij de Ned. Herv. Gem. zijn intrede deed. Vandaar vertrok hij naar Dieren in 1887 en van 1891—1904 diende hij de gemeente van Haarlem. Hier heeft hij zijn emeritaat genomen. Als voorzitter van het Diaconessenlbuis, regent van het weeshuis, voorzitter van de afd. Haarlem van hert Ned. Bijbel Gen. en stichter van de afd. Haarlem van den Chr. Nart. Werkmansbond heeft hij te Haarlem zich grootie adhtimg en wasardee- rinig verworven. VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen CENTPALE YEPWAPMING? ^DADIATOPCN KETELS Luchtverversching absoluut geruischloos door onze Waldorp- Stroomlijn-Ventllator n.v. Waldorp Ventilatoren 's-Gravenhage - Telefoon 112289 - 117610 VAMPYR STOFZUIGERS -Ijs op aanvraag Ook In huurkoop TELEf-OON 10 prima Grove Metworst (Gerookt ol ongerookt) en Grove Snijworst Vraagt offerte of reizigersbezoek C. LI ND ZOON Alle Etfectenzaken. Administratie van Vermogens. Verzekeringen DE TROTS DER HUI SVROUW FA C. HAGEMAN Zn Nederhorst den Berg Telefoon 258 (K 945) Verzending door 't gehele land til gebruikt dan „DE LANGEs VERBETERDE BET0N-EMAILLE" in „eenvoudige" of „Luxe" uitvoering. Inlichtingen verstrekt: M. t e. v. DE L A N G E'S VERBETERDE BETON EMAILLE „EMALUX" N.V. Telefoon Utrecht: Na 28260 Kantoor: Westerlaan 1 DE BILT DE 3ALATIGA-ZENDING Vanwege de Salatiga-Zending aai een twee de arts worden uitgezonden naar het Zen dingsziekenhuis te Bod'jonegoro, welke in richting in 1929 als Gouvernemeniteziéken- inrichrting wend overgedragen aan de Salaitiga zending. Als tweede arts heeft zich beschik baar gesteld de heer T. D. Stahlie. Hij zaJ 7 April as. met de Dempo van Marseille haar Java vertrékken. KERK EN EVANGELISATIE De door Dr P. Prins van Deventer, ge houden cau^rie voor de Ouderlingen-Con ferentie der Geref. Kerken in de classis Rotterdam, over Kerk en Evangelisatie, is in druk verschenen bij den uitgever W. D. Meinema te Delft. Dit „woord tot de ouderlingen en tot alle leden der Geref. Kerken", stelt helder en met forsche trekken in het licht, welke plaats de Evangelisatie toekomt in het Ker kelijk bestel. De zwakke plekken in het roeplngsbesef van de Kerk worden zonder schroom aangewezen, de wegen tot verbete ring eveneens. De schrijver beziet daartoe mogelijkheden, de moeilijkheden en de zegeningen oer Kerk. Geschriften als deze kunnen krachtige stormrammen zijn tegen het nog altijd vegeteerend misverstand, dat Evangelisatie „de liefhebberij van een groepje" zou zijn. Het boekje moest van Synodewege aan alle belijdende leden uit gereikt worden. CONFESSIONEELE VEREENI<"-ÏNG De voorjaarsvergadering van. die provin-, ciaie organisatie Gelderland-Overijsel der Confess. Vereen. "">rdt gehouden op Woens- 26 April, in ..Irene" te Apeldoorn. In de ochtendvergadering komen huishoudelijke zaken aan de orde. waarna des middags Ds. O. Groenewoud van Vriezenwieen het wijdingswoord hoopt te spreken. Venvoleens refereert Ds. H. Bakker van Amsterdam, over „De Hersteld Apoétebsehen". GIFTEN EN LEGATEN Ds. D. Hogenbirk, predikant bij de Geref. Kerk van Ohariois ontving van een lid der gemeente 5 obligaties van f 100, waar van 2 voor de Diaconie en voor de kerk, de zerdirng en de evsn°°r.rartie elk één. Wijlen mevr. A. F. A. baronesse Bentinck te Apeldoorn heeft een legaat van f 2000 aan de stichting „Hoenderloo" vermaakt. Burgemeester Oud bezocht Zaterdag morgen de Ford-tentoonstelling te Rotterdam en legde bijzonder belang- selling aan den dag voor de nieuwe „Mercury", De Rotterdamsche predikant heeft, met den titel als aigemeene leidraad, een 27-tal meditaties geschreven, welke met grootte let- ler gedrukt en dus ook voor ouden van dagen bereikbaar zijn. Dit wil allerminst zeggen: alleen voor de zulken. Deze kristalheldere en diep doordachte overdenkingen zullen op eiken leeftijd haar gezegend werk kunnen doen. Hoewel in allen deele verankerd in hun Schriftuurlijken achtergrond;, zijn zij gericht op den mensch van dezen tijd. Ver van een zijdig, laat Ds. Buffimga zoowel den omvang en den diepgang van de zonde in haar moor dend werk voor ziel en lichaam als de kracht der overvloeiende genade zien. „Zien' eigenlijk een woord, dat niet ten volle het gehalte dezer schoone meditaties dekt; ge drenkt als ze zijn in gezonde mystiek, laten ze den lezer niet spoedig los en dwingen hem met zachte maar vaak vaste hand die zelfinkeer, welke den weg naar het stil zijn voor God na gedaan kwaad of gedra gen leed baant. Deze bundel vraagt herziening van de veld winnende meening, als zou onze tijd medita ties „te boven" zijn. Integendeel; juist de lezing ervan ontdekt ons aan de werkelijk heid, dait we, misschien al meegesleept onder den tijdgeest, ze dribbel noodig hebben. De uitgever zorgde voor een ONDERWIJS Prof. BARTH IN AMSTERDAM Zooals wij meldden heeft Prof. Barih middags niet in een besloten samenkomst in de Sociëteit van het a udierutenforps aan de Vrije Universiteit kunnen spreken, avonds heeft Prof. Barih voor een zeer talrijk en aandachtig gehoor in het Amsterd&msche Lyoeum gesproken over onzen levenden God en Zijn Woord. Van deze rede, welke ook andere plaateen door den spreker is gehou den, gaven wij bereids verslag. De vergadering in het Lyceum is bijge woond door verschillende professoren in de theologie, zoowel van de Vrije- als van de Srted. Universiteit. Ook onderscheiden pre dikanten waren onder het gehoor van prof. Barth. Het samenzijn stond onder presidium den heer C. G 1 a u b i t z, voorzitter van de theologische faculteit®ver. aan de V.U. Deze 'heeft een hartelijk woord van wel kom uitgesproken, vervolgens zeide hij, dait het prof. Bartih wel niet ombekend zou zijn, dat er over zijn theologische opvattingen nog al deining was ontstaan, reden waarom de theologische studenten in Nederland hem tot een serie lezingen hadden uitge*.oodi@d. De heer Glaubiltz sprak zijn leedwezen uit over de onvoorziene gebeurtenis in den middag, doch hij wisit, dat het op prof. Barth een nië' zeer nadeelige indruk hed gemaakt. Hierna heeft prof. Barth zdjn rede gehou den, aan het einde waarvan de heer Glau- bitz, namens de beide vereenigingen en na mens de theologische studenten in Nederland hem hartelijk heeft dank gezegd'. CHR. MIDDELB. ONDERWIJS De 23e jaarvergadering der Vereen, van Leeraren hij het Chr. M.O. zal 5 en 6 April te Leeuwarden gehouden worden. De eerste dag is bestemd voor de huishoude lijke- vergadering, de tweede voor excursies en sectievergaderingen, terwijl Prof. Dr R. H. Woltjer des middags zal refereeren over ..Onderwijsvernieuwing". Het ledental der \ei*eeniging Is toege nomen van 382 tot 398. Prof. Dr. W. NOLEN f In den ouderdom van 84 jaar ïs Vrijdag te 's-Gravenhage overleden prof. dr. W. No- len, oud-hoogleeraar in de geneeskunde te Leiden en oud-eerste geneesheer van het Roode Kruis-ziekenhuis te 'sGravenhage. In 1891 aanvaardde hij het hoogleeraar- schap in de interne geneeskunde aan de T.eidsche Universiteit, welk ambt hij tot 1924 heeft vervuld. Van 1925 tot 1930 was prof. Nolen eerste geneesheer van het Roode Kruis Ziekenhuis Daarna heeft hij nog consultatieve practijk hier ter stede uitgeoefend. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal Dinsdagmiddag om half drie op Oud Eik en Duinen geschieden. Eere-promotie Dr. D. Hannema Hedenmiddag is in hert groot-auditorium van de Rijks-universiteit in Utrecht de ge- dienkdag van de stiohrtimig gevierd met een rede van den rector-magnificus, Prof. Dr. Th. M. van Leeuwen over „De taak de huid en van den huidarts". Nadert Prof. van Leeuwen deze rede hed uit gesproken, heeft de eere promotie van Dr. D. Hannema, den directeur van het Museum Boymams te Rotterdam, plaats gehad. De reotor-magndfïcus deelde het be sluit van den senaat mede, waarng Prof. Dr. W. Vogelsang den bul overhandigde en de secretaris van den senaat. Prof. Dr. F. H. Q u i x en eere-doctor met de cap bekleedde. Prof. Vogelsang hield de gebruikelijke rede, die door Dr. Hannema beantwoord wend. De plechtigheid wend o.m. bijgewoond door Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam talrijke autoriteiten uit de kunstwereld. EERSTE AMSTERDAMSCHE CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR MEISJES Opening van het nieuwe gebouw AMSTERDAM, 27 Maart. Zaterdagmiddag heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Prof. Dr. J. R. S. Slote- maker de Bruine het nieuwe gebouw van de eerste Amsterdaimsche Christelijke Nijverheidsschool voor Meisjes in de Frede- rik-Hendrikstraat in tegenwoordigheid zeer veel belangstellenden geopend. De voorzitter van hert bestuur der vereeni- gurxg voor Ohr. Nijvebheidsondiea-wijs, W. v Vliet, sprak er in een inleidend woord zijn vreugde over uirt, dat de regeering in tijd. drat nite-o-^o'-Tpv^itenviis voor meisjes meer dan ooit noodig is, kans ziet bij een dalend budget in deze beh-oefte te voorzien hij bracht den minister en zijn departe ment dank voor den verleenen steun. Minister Slote maker de Bruine noemde het verheugend, dart onderwijsinstel lingen geleerd hebben tevreden te zijn met vernieuwde gebouwen, nu nieuwe gebouwen ook met overheidssteun hoe langer hoe moei lijker te bekostigen zijn. Nog meer verheu gend noemde spr. hert, dait van oude en ver ouderde gebouwen meer dan bruikbare nieuwe te maken zijn. De regeering is dans baar. dat zij nog steeds heeft kunnen doen wat voor den uitbouw van het nijverheids onderwijs, van welks .groot belang voor ors volk zij zoover doordrongen is, noodig is.' CHR. ONDERWIJZERS-VEREEN. Prov. afdeeling Groningen De prov. afd. Groningen van de Chr. Ver. van Onderwijzers hield haar voorjaarsverga dering onder leiding van den heer K. van Huizen. Als eerste referent trad op de heer j J. Gorrissen van Groningen met een psycho- logüsche-paedagogisohe studie over „Verle genheid'". De heer D. Rutgers, leeraar in de Natuur- kennis aan de Kweekschool met den Bijbel te Sneek refereerde voorts in een zeer insrtruc- I tieve redie over „Het vak kennis der Natuur" op de L.S. ONDERWIJSBENOEMINGEN Middelburg: Tot hoofd (Lo. en u.Lo.) j de heer R. Swanixxrn, hoofd u.l.o.-school Treebeek. STUURLIEDEN-EXAMENS 's-GRAVENHAGE, 25 Maart. Geslaagd voor 3en stuurman groote handelsvaart: E- van Eijkan, J. W. Hessel. D. J. Smet en J. F. v. d. Bosch. EXAMENS Delft. Techn. Hoogeschool. Geslaagd vow hert candddiaa'sexamen voor werktuigkundig ingenieur de heer D. L. Asjes, Soerabaja en voor het ingenieursexamen voor werktuig kundig ingenieur de heeaen J. A. Bolle, Ba tavia; A. G. J. Coster, Hof van Delft; R. J- Henrich Jebte St. Pierre (België); T. H. Hui* zhnga, Rotterdam. De Unie-Collecte Lljat 27 (laatete ■WouterBWoud* Veenhulten Goor Nijverdal II Oldemarkt Össenzljl Vocnond«al Bloem endaal WIJker Oud-B« Hoek 5 locale Comlt blijdschap 3067.88 ho 69.311 692.3' 1 78.81»

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10