NATIONALE INDUSTRIE E.M.I. - UTRECHT VRIJDAG 24 MAART 1939 DERDE BBSD PAD. 9 ÓP dert °IU, (vaart NUTSSFAARBANK BREDA Cetl.arinastraat 15 Rente .'rekening 2.7 pCt 's-jaars Schoo'«o=> sn - Spaarbusjes St»fe-inrichiing VOOR NEDERLAND EN N EDER L AN DSC H-I N Dl E Nederlandsche vliegtuigen zijn beter dan Buitenlandsehe vliegtuigen KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN ZIJN NEQERL FABRIKAAT N.V. KOOLHOVEN VLIEGTUIGEN WAALHAVEN ROTTERDAM Fabriek van: Venlilaloren Kleine Elecfromoloren Willem Smit&Co'sTransformatorenfabriek N.V. Nijmegen DINAMODRAAD mal katoen, asbest en papier-isolatie. LASCHTRANSFORMATOREN LASCHAUTOMATEN LASCHELECTRODEN TRANSFORMATOREN voor elk vermogen en elke spenning. ELECTHISCHE OVENS voor warmte-behandeling en smetten. raai der Volks?wondheid wees allereerst op de groote beteekenis van het kolonie- werk op het gebied der volksgezondheid, waarop Nederland zulk een vooraanstaande plaats inneemt Hij prees voorts de voort varendheid van de vereeniging, die thans dit prachtige koloniehuis ..Prinses Beatrix" te F.graond aan Zee liet zetten. Met don wensch dat daar zegenrijk werk verricht zou worden, verklaarde hij het tehuis ge opend. Namens de zusterverenigingen sprak nog Mr. Th. Limperg, uit Amster dam, een woord van gelukwensch. Het nieuwe koloniehuis. dat schitterend l>o\en op een duintop gebouwd is. biedt ruimte voor bijna 100 kinderen. Het is ge bouwd door den architect M. J. Holst, mt Zeist. Bij inrichting, verwarming enz. is gebruik gemaakt van de nieuwste vindin gen op technisch en hygiënisch gebied. liet is voor de kolonieverpleging in Nederland een prachtige aanwinst MEDAILLE 36 JAAR TROUWEN DIENST UTRECHT. 24 Maart. - Op SO Maart a.s. zal aan den adjudant-onderofficier-niaga- zijnbeheerder der artillerie H. A. v u u M echel en te Utrecht de gouden merim!- le voor 36-jarigen dienst worden uiige Als het marktdag is in Memel, het gebied, dat weder Diciisch geworden is. De stalen viermastschoener „Argus", die te HeuSden gebouwd werd en voor de kabeljauwvangst te Groen land bestemd is, maakte gisteren een proefvaart op de Noordzee, Een gedeelte van den IJsseldijk, welke in Gouda sen gekakel vormt in den weg Rotterdam-Utrecht is verzakt, waardoor mi groot gat is ontstaan. Onmiddellijk werdmet *t herstel van da dijk begonnen. ken zij met de andere kamp jongens het bosoh in, om aan dat gewone kampwerk deel te nemen. Maar de andere dagen zijn ze „op school". De heer Beukema geeft hun aanvullen de lessen in de gewone vakken van het Lager Onderwijs en bovendien in de nauti sche vakken. Werkkamp „Elfbergcn" beschikt over een speciaal leslokaal, een houten gebouwtje, dat met eenig eenvoudig gerief als school is Ingericht. Dagelij'ks is de heer Beukema daar met zijn jongens bezig. En dat hij be hoorlijk op de stof ingaat, bleek ons wel uit een overzicht van een artikfel van het Bin- nenvaart-reglement, dat blijkbaar van een vorige les op het bord stona, toen wij het leege leslokaal bezichtigden. En met dagwerk is men niet klaar. Vier avonden van de week hebben de jongens les op de binnenvaartschool in Lemmer. Eiken avond weer trekken zij onder leiding van hun leeraar per fiets naar Lemmer en te rug. Deze fietstocht een V/2 uur! is wel de scherpste selectie voor dezen cursus. Men moet volharding (hebben, om het niet op te geven. Men den be zich in: door regen en wind en dan eiken avond twee maal U/2 uur fietsen. Maar de prachtige kern van deze jongensgroep heeft het volgehouden, ook in het felst van den winter. Slechts twee maai, eens in het ergst van de kou. en eens toen de storm over het land gierde en het schier niet mogelijk was, er tegenop te ko men, ging er een bericht naar Lemmer: we kunnen vanavond niet komen. Voor het overige hielden de jongens dap per vol, hun doel voor oogen: een kans op werk in de toekomst. Koloniehuis „Prinses Beatrix" te Egmond aan Zee Onder groote belangstelling geopend EGMOND AAN ZEF.. 24 Maart In tegenwoordigheid van talrijke autori teiten is Donderdagmiddag alhier het koloniehuis „Prinses Beatrix", het nieu we tehuis van de Vereeniging voor Chr. Gezondheids- en Vacantiekoloniën in Nederland geopend De Voorzitter Ds. Corn. J. van Pans- sen sprak de welkomstrede uit. Naast een woord van welkom en dank aan de aan wezigen sprak hij een bijzonder woord van dank tot het lid van Gedeputeerde Staten van Noord Holland, den heer A \V. Michcls en den lieer Hooft Graafland, directeur van de Raiffeisenbank te Utrecht. Dr. C van den Berg. directeur-geno- De opening van het koloniehuis „Prinses Beatrixte Egmond aan Zee. Tijdens de openingsrede van Dr C. v. d. Berg Opleiding voor kust en Rijnvaart Centrale voor Werkloozenzorg doet prachtig werk in haar kamp Elfbergen Bij de bestrijding van de werkloosheid heeft 't alle waarde, dat men zich afvraagt: waar zijn nog kansen, en dat men poogt, met name ïïe opleiding van de jonge men- schen in die richting te leiden. De Centrale voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief \an den Raad van Neder- landsohe Kerken voor Practised Christen dom, heeft dit reeds geruimen tijd begrepen. Zij is niet blijven staan bij het gewone kampwerk, waarbij de jongens in hoofdzaak allerlei grond- en boschwerk verrichten; zij is niet tevreden geweest met de aanvulling daaraan door allerlei cursuswerk in de kampen, dat de algemeene ontwikkeling ten goede komt en het moreel versterkt; zij n as er ook niet mee content, dat zij reeds twee jaar lang voor de meisjes de gelegenheid Voor een huishoudelijke opleiding openstel de. De Centrale heeft en zij was op dit gebied de eerste organisatie van haar soort die dit aanvatte toen zich de gelegen heid voordeed, een praotische vakcursus ge opend ter opleiding in een beroep, dat niet zoo direct binnen ieders bereik ligt. Het bleek nl., dat er bij de Kust- en Rijn vaart nog altijd behoefte was aan bruik bare krachten. De Centrale heeft daarop, in overleg met de betrokken organen van de arbeidsbemiddeling, in het Werkkamp „Elf- bergen", in Gaasterland, een cursus ge opend voor deze vakken. Deze cursus omvat een vijf-maandsche theoretische opleiding in de nautische vak ken en de eerste groep der jonge mannen, die in opleiding genomen waren, is thans vrijwel „afgestudeerd". Het was niet zonder reden, dat het Werk kamp „Elfbergen" voor dit doel werd uitge kozen. Niet, omdat in het hoofdgebouw ex- van de oude cantine van de Zuiderzee werken bij Breezand nog iets van de zee- luoht zou hangen. Want ze staan nu reeds zoo lang midden in de Gaasteriandsche bos- schen, dat die zeelucht reeds lang verdwe nen moet zijn. Maar „Elfbergen" ligt ge meentelijk in Oude-Mirdum en daardoor be trekkelijk dicht bij Lemmer, waar een bin nenvaartschool is gevestigd. Hier lag gele genheid voor een goed contact, waardoor de opleiding te doeltreffender kon zijn. Men is het zij voorop gezet in het vinden van medewerking voor dezen cursus goed geslaagd. In den directeur der binnenvaartschool, den heer S. de Vries, te Lemmer, een oindcnvijzer; die zijn hart verpand heeft aan de schipperij en de kleine scheepvaart, vond men een enthousiast medewerker voor het plan. Maar bovendien had men het geluk, voor het dagelijksch werk de hand te leggen op een zeeman, die ondemvijzer is geworden, den heer K. L. Beukema, vroeger stuur man bij de groote vaart, die later de onder- wijsacte haalde, doch als zoodanig niet aan den sla" kon komen. De opleiding van kust en Rijnvaarders was juist een kolfje naar zijn hand en gaarne vestigde hij zich in het kamp Elfbergen, om daar de leiding van de sdliippersgi-oep op zich te nemen. In liet vorig najaar werd de cursus be gonnen. Aanvankelijk had men 35 jongens uit heel het land. Er waren er van allerlei slag. Vissahers jongens uit oe Zuiderzee plaatsen. die, nu de Zuidei-zeevisscherij geen toekomst meer biedt, het op de kleine vaart willen probeei-en. Maar ook jongens, die van afkomst geheel en al landrot zijn, doch die deze kans wilden grijpen. Er zijn er eiiu nog een 25-tal over. Zijn die andere 10 gedrost? Gelukkig ndet. Er zijn enkele uitvallers. Maar een heel Bellevoystraat 75, R'dam, Tel. 32631-36235 aantal van de 25 kan reeds tijdens den cur sus aoor den agent voor de ax-beidsbemiidde- ling te Lemmer die op dit punt, naar men zegt. een scherpe neus heeft er uit gepikt worden, om aan bij hem ingekomen aan vragen voor jonge werkkrachten op kust. Rijn- -of tankschepen te voldoen. Juist toen wij onlangs op „Elfbei-gen" waren, konden wij het meemaken, dat kamp commandant Struiksma één van zijn „schippers", die als tweede man op een geven. Met een krachtigen handdruk en een hartelijk „God zegen je" liet hij hem gaan, het leven in. het werk tegemoet een van de jongens, die door de Centrale voor Werk- loozenzox-g weer een toekomst gevonden hebben Er waren uitvallers op den cursus. Maar dat is begrijpelijk. Het komt bij el- ken opleidingscuiTsus voor. In elke opleiding zit tevens een vorm van selectie: het uit; lezen van de geschikte elementen. Dat komt bij den sohipperscursus op „Elfbergen" wel sterk aan den dag. Want de jongens komen er werkelijk niet in een opgeschud bedje, om een lui leventje te leiden. Aan het gewone kampwerk zelf hebben zij slechts in beperkte mate deel te menien. Den Vrijdagmiddag en den Zaterdagmorgen trek D'e hereeniging van het Memel-gebied met Duitscliland. De Memel- Duitschers tijdens den feestelijken optocht, welke in Memel georgamiseerd werd onmiddellijk na het bekend worden van den terugkeer van het gebied naar het Rijk. - - In gezelschap van de Engelsche koninklijke familie en talrijke autoriteiten woonden presi dent Lebrun en<zijn echtgenoote in de Koninklijke Opera te Londen de gala-voorstelling ter, hunner eere bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9